„en te roepen om eeuen hoofdbestuurder der óoe-monden te benoemen. Heden, den 6den, die verkiezing plaats hebbende verkozen soon zal de ware meester van Marseille zijn, Jlassaoiello van al die ledigloopende en zwie- ide sjouwerlieden. Carcassone heeft kans; hij tiert de stemuitbrenging. tusschen wordt door Carcassone, in afwach- der bekrachtiging zijner aangematigde macht de stemmen zijner medeburgers, dictators- ag uitgeoefend met even weinig ontzag voor algemeen bestuur des lands als of er nooit danig bestuur had bestaan. Hij is het die zijne proclamatiën de Duitschers uit het tansche grondgebied" jaagt, en hun een etmaal geelt om te verdwijnen. Hij handelt in com- ;me met den generaal Cluseret en in denzelf- geest. an Cluseret is het gelukt het bevel over de iaoale garde in handen te krijgen; ook hij t zich, gelijktijdig met Carcassone, dat is op ;en, tot opperhoofd dier gansche bende doen kiezen. Die twee lieden zijn op dit oogenblik eigenlijke meesters van de stad en van het ische departement. let is schier onnoodig te zeggen dat de eer lieden te Marseille, zij mogen in de plaats huis behooren of zich er als vreemdelingen iouden, niet meer veilig zijn. Iemand kan wel gen wanneer hij er binnen komt, maar nooit, nneer ol' hoe hij er uit komt; het is als een ordenaarshol. is te Marseille ook eeue garde civique (of gerwacht, onderscheiden van de nationale ■de), die reeds meermalen door een bevel i hooger hand, van den heer Gambetta, out- iden is verklaard; en toch is zij thans meer ooit in bloeienden staat, en zeer gevreesd de bevolking die zij beschermt. Zij be- 11 uit twaalf a vijftien honderd personen, ;lted met een uniform passende bij hunne useleD en hunne taak, namelijk eene wollen [s van roode of blaauwe kleur, de vrijheids its op het hoofd, pistolen en dolken in den Idel. Zij slenteren op de kaden, aan het spoor station, langs alle wegen die op de stad uit en; aan den ingang der haven ziet men iten met die afschrikwekkende tronien rond- lieren; uit die booten klinken revolutionaire eren, welke over de reede weergalmengeen .rtuig hoe klein ook, of het wordt door hen teiBgehouden en tot op den bodem doorzocht. Men int ons een schip hetwelk op het punt was uit te loopen met bestemming naar China, ,i dat buiten staat is geweest om in zee te het is belet te vertrekken en gevangen ouden met de aan boord zijnde passagiers, artuurlijk heeft de militaire overheid hare zien vervallen wat kunnen soldaten doen nneer zij zulke lieden aan hunne zijde hebben? in de militaire afdeeling bevel voerende ge- aal is met zijne troepen in de citadel opge ien; aldaar is hij zonder communicatie met stad; zelf zou hij bezwaarlijk anders te ge- ten zijn, dan over zee met een uit Toulon of ige andere haven der kust afgezonden stoom- iip. Hij is in de citadel opgesloten en onder bewaring. he iortom, er zijn thans steden door de Pruisen das iet, wier toestand niet ongelukkiger noch de er vernederend is dan die van Marseille, tali iierboven karakteriseerden wij de beroerte Parijs. Daaromtrent kan het volgende worden degedeeld let oproer te Parijs, door Blanqui, Pyat en öurens uithelokt, had in den aanvang een ern- aauzien. Het hield 9 uren lang het stadhuis :et, en een schrikbewind ware wellicht inge- Id, als het voor de regeering bestemde diner heeren republikeinen niet had verlokt. Toen lieden van de regeering der nationale verde- ing gevat waren, meenden de oproerhelden verjaging of vernietiging der Duitschers wel uur te kunnen uitstellen, terwijl de garde Belleville de wacht hield voor en in 't stad- is. De heeren gingen het diner oppeuzelen en gardes deden zich te goed aan den nationalen i. Alleen de financiën werden niet door hen eten en een officier naar 't ministerie van aciën gezonden met een mandaat van 15 iioen fr. Den officier gaf men te kennen, dat betaaluur voorbij was, en toen hij aandrong, :rd hij binnen gelaten en in eene kamer op loten. De heeren dineerden altijd nog rustig Alleen Milliérre die zich zelf tot minister n financiën had benoemd, trok met een kor- raalswacht ook naar het hotel van 't min. van anciën; ook hem werd den toegang geweigerd keerde mistroostig terug. Het diner was af tpen, en toon begonnen de redevoeringen, en tusschentijd had de min. van fin. Picard, ontvlucht was, te baat genomen, om alle uiige maatregelen te nemen, ten einde de orde herstellen. Van alle zijden rukten de nat. ties op. Het stadhuis werd zonder moeite her men, de rooden met de blanke sabel uit het idhuis gejaagd en een aantal bewoners gear ceerd. Overal vond men dronken lieden liggen; rooden moesten uit alle schuilhoeken worden haald. Maar welke verwoesting en wanorde De vensters en spiegels waren verbrijzeld, de schilderijen en de behangels in flarden gescheurd, de meubels in stukken gebroken. Een aantal zaken van waarde waren gestolen. Deze waren de eerste gevolgen van de Commune, om welke velen schreeuwen, zonder te weten, wat zij be- teekent. De heer Arago, de maire van Parijs, had, zegt men, de beweging in de hand gewerkt en ofschoon hij de beschuldiging ontkent, heeft hij zijn ontslag genomen. Intusschen laat de Parijsche bevolking zich door al deze treurige zaken niet ter neder slaan. De theaters zijn weder geopend, doch wegens den toestand met „minder licht en pracht van decoratie" zeggen de adver tenties. Ook de acteurs worden „op half licht" gesteld. „Horace" en „le Misantrope" worden ge speeld, doch niet in kostuumde acteurs spelen in rok en witte das par scrupule de tristesse, zeggen weder de adverteüties. Wat ernstiger is in den toestand van Parijs, is dat de levensvoorraad merkbaar vermindert, zoodat het publiek niet alleen op half licht, maar ook op half rantsoen wordt gesteld. Engeland. In eene beschouwing over de Spaansche zaken in verband tot de candidat.uur van den hertog Van Aosta, zegt de Times: Voor de vierde of vijfde maal sedert twee jaren doet Prim het aanbod om te abdiceeren. Er zal denkelijk vrij wat tijd moeten verloopen voor dat Spanje begrijpt hoeveel het aan zijnen Castiliaanschen dictator te danken heeft. Nooit sedert Isabella de Katholieke had Spanje eenen zoo vastberaden en tevens zoo wijzen en liberalen bestuurder gehad als Prim is. Alleen door hem is Spanje voor ontbinding en slooping behoed. Hij heeft alle verleiding tot zelfverheffing weder- staan, en het staatsgebouw weder opgericht; en nu noodigt hij zijueu koning uit, om dat gebouw te komen bewonen. Prim is van harte het monarchale begin sel toegedaan; hij verklaarde dadelijk aan zijne republikeiusche landgenogten „dat de repu- „bliek in Spanje eene onmogelijkheid was, „„omdat er geene republikeinen waren."" Hij zocht onverdroten naar eenen goeden candidaat voor den troon; ten laatste is zijne volharding met eenen goeden uitslag bekroond; men mag zeggen dat hij nu eenen koning aan Spanje heeft gegeven; immers de candidatuur van den hertog van Aosta heeft alle kans van te slagen. Dat is juist die candidaat, tot wien Prim zich het eerst wendde nadat hij de candidatuur van Don Ferdinand van Portugal en het denkbeeld der Iberische unie had zien schipbreuk lijden. De hertog van Aosta is in Italië zeer populair door zijn manhaftig gedrag in den oorlog, door zijne deftige heuschheid, en ook door zijn hpwe- lijk met eene vrouw uit een aanzienlijk Itali- aansch geslacht, maar niet van koninklijk bloed. De tweede zoon van koning Victor Emanuel wees in 1868 de gevaarlijke eer der Spaansche koningskroon van de hand; Prim wendde zich toen, getrouw aan het monarchale beginsel, tot andere personen, maar vruchteloos; thans zege praalt zijne staatkunde, zoowel wat het beginsel als wat den persoon betreft; dat hij eene wijze keuze heeft gedaan en daarop de bekrachtiging van de Spaansche volksvertegenwoordiging zal ontvan gen, lijdtgeenen twijfel. Wel is de definitieve beslis sing der Cortes verschoven tot den 16den dezer; maar in de daad is de zaak reeds uitgemaakt door eene in de zitting van verleden Donderdag gehou den stemming en door ae discussie in de zitting van den volgenden dag. Bij die twee gelegenheden brachten én de republikeinsche partij èn die der unionisten al hare sterkte in het veld, maar te vergeefs; de uitkomst was eene meerderheid voor Prim's plan van twee stemmen tegen éene. „Trouwens de zaak der republikeinsche partij is ook in Spanje achteruit gegaan door het too- neel hetwelk de Fransche republiek thans ople vert; zelfs Castelar en Orense kwamen teleur gesteld uit Frankrijk in Spauje terug. „De Latijnsche burgermaatschappij behoeft we- deropbouwing. In Spanje is door Prim's zorg een gezag in stand gebleven van genoegzame vastheid om tot grondslag voor eene liberale we- deropbouwing te kunnen dienen. Moge de kroo ning van den door Prim gekozen monarch er de kroon op het gebouw zetten TELEGRAMMEN. Rome, 9 November. De Osservalore Romano deelt mede dat de Italiaans'che regeering gisteren de Pauselijke vertrekken in liet Quirinaal in bezit genomen heeft. Tours, 10 November. Verschillende dagbladen alhier maken gewag van een belangrijk gevecht, dat gisteren ten westen en ten oosten van Orleans heeft plaats gehad en dat vervolgens verder noord waarts werd voortgezet, ten gevolge waarvan de Pruisen Orleans ontruimd zouden hebben. De strijd wordt heden voortgezet. Arlon, 10 November. Zesduizend Pruisen ruk ken op Montmédy aan. Men verwacht elk oogen blik een hervatting vau het bombardement. Het Pruisische leger is te Jainetz, op eenige kilometers afstand van Montmédy aangekomen. Versailles, 10 November. Onder de armere klassen, voornamelijk iu de steden van Frankrijk, zijn aanzienlijke geldrampen ontstaan, omdat de Fransche regeeriüg alle gelden in de spaarkassen en het vermogen van corporation en gemeenteD, dat volgens de Fransche wet, in de schatkist ge deponeerd moet worden, zich toegeëigend en voor oorlogsuitgaven gebruikt heeft. Munchcn, 10 November. Uit All-Breisach wordt, bericht dat Neu-Breisach gisterenavond gecapitu leerd heeft met 5000 gevangenen, waaronder 100 officieren, en 100 stukken geschut. Florence, 10 November. De reis van den Ko- niDg naar Rome is onbepaald uitgesteld. De be weegredenen worden geheim gehouden. Brussel, 10 November. Brieven uit Lyon en St.-Etienne verzekeren dat de roode republikei nen wederom pogingen in het werk zullen'stel len om den boventoon te voeren. In de Kamer der afgevaardigden heeft de regeering een wetsontwerp ingediend ter uitbrei ding van het kiesrecht. Versailles, 10 November. Ten gevolge van het voortrukken der Loire-aruiee op den rechter oever der Loire over Beaugency, heeft generaal Von der Tann den 9den dezer buiten Orleans eene positie ingenomen en is hij, na zich van de sterkte des vijands te hebben overtuigd, al vechtend naar St.-Beravy teruggetrokken. Generaal Von der Tann, die Orleans heeft ontruimd, meldt dat hij den lOden dezer geen vooruitrukkende beweging des vijands heeft be speurd. Berlijn, 11 November. Het beweerde authen tieke stuk over de houding der ex-keizerin Eugè- nie sedert hare komst in Engelaud, door de Daily News medegedeeld, wordt van officieuse zijde als onjuist van inhoud voorgesteld. Meer bepaald worden de mededeelingen dat graaf Bismarck den 15den September een afgezant naar de kei zerin heeft gezonden, zoowel als hetgeen in be doeld stuk omtrent den door Duitschland ver langden afstand van grondgebied gezegd wordt, voor onnauwkeurig verklaart. Florence, 11 November. De Gazelta Italia zégt, naar aanleiding vau het bericht, voorkomendein eenige Spaansche bladeu van de absolutistische partij, als zou de hertog van Aosta als voorwaarde gesteld hebben voor het aannemen van de Spaan sche kroon de verkiezing bij volksstemming, dat dit bericht niets anders is als een partij-manosyre. Het blad verzekert, dat de hertog nooit die voor waarde heeft gesteld, en hij de stemming van de Cortes voor geldig zal houden, omdat deze bij hun historisch en traditioneel recht nog een bijzonder gewicht aan hun stem verleenen, omdat zij benoemd zijn door het algemeen stemrecht. Hetzelfde blad deelt nog mede, dat Espartero een brief gericht heeft aan zijn vrienden onder de Cortes, waarbij hij verklaart afstand te doen van de candidatuur en te zullen stemmen voor den hertog van Aosta. Londen, 11 November. De Daily Telegraph maakt melding van een te Bern verspreid gerucht dat Garibaldi zich zou hebben overgegeven. Bijzon derheden worden niet gemeld. De Standard betoogt dat de verantwoordelijk heid voor de bloedige slachting, die aanstaande schijnt, in de meeniug van Europa op rekening van Koning Wilhelm en graaf Von Bismarck zal komen. Bruiscl, 11 Nov. (Part. tel.) De Gazette de France meldt, dat te Artenay, Etampes, Beaugency, in een woord, overal waar de heer Thiers, uit Ver sailles komende, is doorgetrokken, manifestation ter zijner eer hebben plaats gehad. De hoofdofficieren van het leger, dat zich te Metz heeft overgegeven, zijn voornemens zich in een gemeenschappelijk geschrift te rechtvaardi gen tegen de aanvallen, waaraan zij van de zijde des heeren Gambetta hebben bloot gestaan. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 11 November. Koffie. Verkeert in eene zeer vaste stemming, vooral blanke soorten; ordinaire veel vraag. Af gedaan werden 3220 balen Santos per schip Laura, tot geheimen prijs. Suiker. Ruw en Geraffineerd. In eene" zeer geanimeerde stemming; door de terughoudenheid der verkoopers blijft de omzet gering. Thee. Zeer vast; de handel bepaalde zich, door den geringen voorraad, geheel voor behoeften. Rijst. Zonder handel. Specerijen. Zeer vast; voor Noot N°. 1 en H'. 2 bestaat veel kooplust voor het buitenland. Vruchten. Met weinig handel. Van krenten arriveerde eene lading die spoedig aan de markt gebracht zal worden. Java-Indigo. Deze week vonden weder ruim 80 kisten koopers tot vorige prijzen. Meekrap. Blijft goed gévraagd. Den 21sten dezer komen 800 balen en 70 vaten 1870" in publieke veiling. Fotaseh. Met goeden handeltot 12.25 von den van boord 200 vaten nemers. Den 14den November komen te Amsterdam 50 vaten besch. in veiling; taxatie 10.50. Katoen. In zeer gedrukte stemming met ver- koopen tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Banca 73, Billiton 72, 71.75, te koop met beperkten handel. Petroleum. Verscheidene nieuwe aanvoeren en de aanhoudende onmogelijkheid van verzen ding naar het buitenland, veroorzaakten eenen teruggang in prijs, waardoor thans disponibel tot 24, October-atlading tot f 23.75,23,50 te koop is. Oliën. Raapolie contant ƒ53.25; Mei ƒ51-, ƒ50; Dec. 54, 53.75. Lijnolie contant 34.75;; Mei 36, f 35.75; Dec. 34.25. Patentolie contant 57.75, 58; Dec. 58.25. t.raiienOver het algemeen zeer vast. Meel. 1ste qual. 20.50, 21; 2de qual. ƒ16.50, 18; 3de qual. 15, 16. Keizersmeel 23, 26. Recht szaken. In de correctionele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 11 November zijn veroordeeld D. L. te Alpheu, wegens ntet doen vau aangilte van ziek vee, tot eeue geldb. van ƒ8. of subsid. gev. vau ld. C. E. wegens bedelarij, tot eene gev., van 14 d. B. v. d. M. te Woerden, wegeDS jachtovertreding, vrijgesproken. Nlarlrtberichten. Amsterdam, 7 November. Rogge, hooger ver kocht; Petersburg 182, c. z./k.; betere dito 185, 186; puike 189, 190'c. z./k. Galatz 195, 196, 198 c. z./k. Taganrog 197 c. z./k. Berdianski 197 c. z./k. Nicolajik 199, c. z./k. Levering, stemming iets hooger; Maart 199, 200; Mei 204, 205; Boekweit stemming onveranderd. Raapolie 6 weken 50; vliegend 48S Mei 45, 44S, 44ü>December 48fe, 47h>, 4751; Lijnolie 6 weken 33; vliegend 3l5t; voorjaar 33K>; najaar 31^. STATEN.GENERAAL. TWEEDE KAMER. STALTSBEGROOT1.VG. In de Memorie van Antwoord nopens het hoofd- Btuk justitie, zegt de Minister dat hij reeds bij de beraadslagingen over het adres van antwoord op de Troonrede heeft te kennen gegeven, dat hij het beschouwde als eene der grondwettige verplichtingen van iederen Miuister van justitie om, nu gebleken is dat de Kamer de regeering met wenscht te volgen op den weg van uitvoering der wet van 31 Mei 1861, het ontwerp eener nieuwe rechterlijke inrichting in te dienen. Aan een daartoe strekkend ontwerp be hoeft bij zijn departement alleen nog de laatste hand gelegd te worden, zoodat het binnen kort bij den Raad van State ter overweging aanbangig kan ge maakt worden. Partieele maatregelen op het gebied der rechterlijke organisatie schijnen geen aanbevelmg te verdienen. Ter beantwoording van de opmerking dat men niet mag aannemen dat de Miuister, die twee jaren lang een bepaald beginsel voorstond, op eens eene van het tegenovergesteld beginsel uitgaande regeling zou kunnen voordragen, zegt de Minister dat eene wet op de rechterlijke macht, met al wat daartoe behoort, maar ook omtrent de bevoegdheid ratione materiae van eiken rechter of rechterlijk col lege en omtrent de graden van jurisdictie zoowel in burgerlijke als in strafzaken, eene zoo gecompliceerde, eene zooveel omvattende regeling is, dat zij nimmer geacht kan worden slechts op een bepaald beginsel te berusten, waarvan zij de logische uitwerking bevat. Nu echter uit het votum van den 23sten Juui jl. duidelijk gebleken is, dat de overgroote meerderheid der Kamer de wet van 1861 nu iu het leven wenscht te zien treden, nu daardoor tevens de zekerheid is verkregen, dat alle verdere behandeling van de maat regelen dier wet niets dan teleurstelling en tijdver spilling zpude opleveren, is het standpunt, door den Minister vroeger ingenomen ten aanzien der reorga nisatie van ons rechtswezen door de kracht der om standigheden geheel veranderd. Het is nu de vraag niet meer of de wet van 1861 de voorkeur verdient boven die van 183S, maar of de eerstgemelde wet al die verbeteringen brengt in ons rechtswezen die wen- sckelijk kunnen worden geacht. Men zou het dus niet mógen wijten aan onvastheid van overtuiging, wanneer éefi thans onvermijdelijke, geheel nieuwe regeling, op sommige - niet op alle - hoofdpunten mocht afwijkeu van de wet van 31 Mei 1861 (Staatsblad n°. 49). Ofschoon volgens het oordeel) van den Miuister het, na het votum van 23 Juni jl., eene eerste verplichting was eene nieuwe rechterlijke organisatie te ontwerpen, zijn andere eischen des tijds niet uit het oog verloren. De door eene Staatscommissie ontworpen wetsvoor- drachten tot regeling van de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notoriaat zijn reeds aanhangig bij den Raad vau State. Een ontwerp van wet betreffende ee naamlooze ven nootschappen is door dat hooge Staatscollege onder zocht en ligt gereed om aan het oordeel der Staten- Generaal te kunnen worden onderworpen. Daarna worden de bedenkingen welke door eenige leden in het midden zijn gebracht tegen de instelling eener Staatscommissie voor de zamenstelling van een wetboek van strafrecht wederlegd. Omtrent het ontwerp van wet regelende de huishouding en tucht op de Koop vaardijschepen zijn thans de adviesen der Koloniale autoriteiten ingekomen, zoodat de overweging dezer -voordracht binnen kort aanhangig zal kunnen worden gemaakt bij den Raad van State. Aan een ontwerp van wet ter vervanging van de wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), voor zooveel deze de visscherij -betreft, behoeft nog slechts de laatste hand te worden gelegd. NIEUWE ACC1JSSWET OP BIEB Ear AMJai. De wet van 7 Juli 1867 Staatsblad n°. 84) waarbij werd toegelaten om bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur, ten behoeve van de fabrikanten die dit verlangen, tijdelijk en proefsgewijs de heffing van den accijns op het bier naar de hoeveelheid der verbruikte meelspeciën of andere grondstoffen te re gelen, en om in het belang der nijverheid ook andere afwijkingen van de wettelijke voorschriften omtrent den accijns op de bieren en azijnen toe te staan; houdt met 31 December 187U op van-kracht te zijn. De bepalingen, op grond dier wet- bij Koninklijk besluit van 12 October 1867 (Staatsblad n°. 106) vast gesteld, moeten dus door wettelijke voorschriften worden vervangen. De ondervinding heeft de doel matigheid dezer bepalingen, waarover vooraf kundige fabrikanten zijn geraadpleegd, uit bet oogpunt van belangen der nijverheid bewezen, alsmede dat zij voldoende zijn voor de verzekering van den accijns zoodat zij behoudens eenige wijzigingen van onder geschikt belang in het wetsontwerp zijn overgenomen. De regeering heeft echter gemeend zich niet te mogen bepalen tot eene voordracht in dien beperkten zin, maar acht het wenschelijk dat zij bij deze gelegenheid ook de overige bepalingen der wet van 2 Augustus 1822 (Stbl. n°. 32) omtrent den accijns op de bieren en azijnen aan eene herziening worden onderworpeneensdeels omdat ook buiten de afwijkingen in het voormeld besluit opgenomen, sommige bepalingen dezer wet aanvulling of verbetering behoeven ten andere omdat het, zoowel voor de fabriekanten als voor de ambte naren, gemakkelijker is wanneer de bepalingen om trent den accijns in éene wet zijn vereenigd. Dien tengevolge is in het ontwerp een volledig samenstel dier bepalingen opgenomen, waarbij in de hoofdzaak de bestaande toestand onveranderd behouden wordt. LAATSTE BERICHTE1N. De Wekker bevat in zijn laatste nummer den Staat van den uitslag van het najaars-examen 1870 in de verschillende, provinciën. Daaraan ont- leenen wij de volgende totalen Voor de vakken van hel lager onderwijs. Hoofdon derwijzers Geëxamineerd 216, Toegelaten 85, Af gewezen 123 (teruggetrokken 8), Hoofdonderwij zeressen G. 21, T. 14, A. 7Huisonderwijzers G. 'l, T. 1, A. 0; Huisonderwijzeressen G. 11, T. 11, A. 0; Hulponderwijzers G. 304, T. 170, A. 134; Hulpouderwijzeressen G. 116, T. 91, A. 24 (terug getrokken 1). Meer uitgebreid onderwijs. Fransch, onderwijzers

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3