N°. 3396. Dinsdag A°. 1870. 8 November. ro id '.0 LGIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER, COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. u 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. E»RIJ8 DER ADVEETENTIEN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 7 November. telegraaf ontvingen wij heden het volgende J; Eerste Kamer der Staten-Generaal hield nmiddag te halfvier eene belangrijke zitting. Irin is de discussie over de Oost-Indische he ting (waarvan 't gewichtig voorloopig verslag [it nummer voorkomt), bepaald op Woensdag li uren. jaarna heeft ZExc. de Minister van Financiën, *ieer Van Bosse, mededeelingen gedaan nopens ministerieele crisis, waaruit het reeds door bladen bekend gemaakt feit blijkt, dat eerst de Minister van Buitenlandsche Zaken, de Roest van Limburg, daarna ZExc. de Mi- ter van Koloniën, de heer De Waal, wegens gezondheidstoestand, en voorts HH. Exc. de isters van Justitie en van Oorlog, de heeren Lilaar en Van Muiken, hun ontslag heb- ingediend. aarvau is Z. M. kennis gegeven door de over I ende ministers, de heeren Van Bosse, Fock ^Broxc, die tevens hunne portefeuilles ter Khlkklng van TL. II. den Honing hebben Held. Zoolang Z. M. geen beslissing heeft ge inen, zullen zij zich niet aan den hun opge- ;en arbeid onttrekken. :at[a 16.5 ■gei '5.1 je Tweede Kamer der Staten-Generaal zal de zitting van heden, in hare afdeelingen erzoeken de volgende wetsontwerpen1°. Re- I ng der schutterijen2°. Credieten ten behoeve tot het dienstjaar 1867 behoorende onver- ide vorderingen ten laste der begrooting "Kederl. Indië. 3°. Verbetering van sommen tomende in de wetten van 8 April en 1 Juni (Staatsbladen n°. 69 en 86). Aanvulling en JJiooging van Hoofdstuk V, der Staatsbegroo- voor 1870. 4°. Wijziging en verhooging der •ooting van uitgaven voor de Algemeene Lands- kerij, dienst 1S69 en begrooting dier drukkerij st 1871. 5°. Definitieve vaststelling der kolo- huishoudelïjke begrooting van Suriname ir het dienstjaar 1871. 6°. idem van Curasao 1871. 7°. Spoorweg SamarangVorstenlan- op Java. jet Weekblad van het Recht deelt het volgende es mede, door den heer Van Angelbeek in tend, waarop zijn eervol ontslag gevolgd is: Aan Z. E. den goeverneur-generaal van Ned.- lië geeft eerbiedig te kennen, Mr. J. J. Van ;elbeek, raadsheer in het hoog gerechtshof van -Indië, dat, blijkens het hierbij eerbiedig irgelegd certificaat van den geneesheer Dr. D. er, de noodzakelijkheid voor adressant bestaat tot herstel van gezondheid naar Nederland at adressant passage heeft besproken met een p, waarvan het vertrek thans op den 15 dezer laald is; reshalve hij de eer heeft u Exc. eerbiedig te zoeken hem eervol te willen ontslaan uit zijne rekking van raadsheer in het hoog gerechtshof i Ned.-lDdië, en hem een tweejarig verlof tot stel van gezondheid naar Nederland te ver- aen, en in genot van verlofs-tractement van 74 'sjaars en van vrijen overtocht voor hem zijn wettig geziD, bestaande uit echtgenoot negen kinderen," 't Welk doende enz. liTAvii, 7 November, 1S6S. 1e officier van justitie te Leiden, die voor 14 ;en inlichtingen verzocht omtrent den persoon MS i H. Bubberman, verdacht van medeplichtig- aan het in omloop brengen van valsche nt en deswege in hechtenis gesteld, bericht ns dat wegens hetzelfde feit is aangehouden ere Chr. Hermsen, en vraagt omtrent beiden weel mogelijk inlichtingen, lermsen is kennelijk aan een steeds lachenden in het gezicht en beweert veelal recht te 'ben op eene erfenis van 30 a 40,000 gulden, de provinciën Noord- en Zuid-Holland schijnt tweetal zich het meest te hebben opgehouden. Van der Maaden te Amsterdam, in antwoord op diens open brief, behelzende zijn plan van verbe terde vaart naar den Rijn. De heer Stieltjes ver klaart, volkomen het gevoelen van den heer Van der Maaden te deelen, dat de verbeterde zeevaart alleen voor Amsterdam niet voldoende is, wanneer niet tevens de communicatie met het binnen! wordt verbeterd. Uit statistieke opgaven blijkt, dat het aandeel van Amsterdam in den Rijnhandel afneemt, niettegenstaande de Rijnhandel >n het geheel toeneemt. De middelen om daarin verbe tering te brengen, door den heer v. d. Maaden aangevoerd, keurt de heer Stieltjes evenzeer goed hij treedt in uitvoerige beschouwingen omtrent de twee manieren, waarop de verkorting van den afstand tusschen den Rijn en Amsterdam zou te verkrijgen zijn. De opbrengst der door den heer Van der Maaden voorgestelde kanalen zal, zelfs bij een matig tolgeld, zeer aanzienlijk zijn. Zal die opbrengst de kosten van onderhoud en herstelling, de rente der te besteden kapitalen enz. kunnen dekken? De heer Stieltjes gelooft ja, maar een bepaald antwoord kan alleen dan gegeven worden, wanneer door een goed uitge werkt plan de kosten van aanleg en onderhoud bekend, en door de voortgezette statistische on derzoekingen de vermoedelijke opbrengsten met eenige zekerheid geraamd zullen zijn. Bulletin n°. 17 en IS van het Hoofd-comité der Nederlandsche Vereeniging van het Roode Kruis behelst mededeelingen: 1°. uit rapporten van den gedelegeerde te Mannheim, Jhr. Van Goedecke van 18 en 20 October; 2°. uit de rapporten van den gedelegeerde te Versailles, den heer C. W. M. Van de Velde, van 10, 15, 19/20 October; 3°. uit het rapport van den gedelegeerde te Dus- seldorp, den heer Staring; 4". opgave der goede ren sedert 1 Augustus tot 8 October verzonden uit het centraal magazijn naar het hoofd-comité naar Saarbriicken, Trier, Luxemburg, voor Metz, Parijs, Dusseldorp, Cleef, Duisburg, Mühlheim, Aken, Neuwied, Naumburg. Mannheim, Biebrich, Bonn, Bouillon, la Chapelle, SédaD, Havre, Ver sailles; 5°. berichten van de ambulances enz.; 6!. beriehten voor de comité's enz.; en 7°. tiende lijst van giften in geld, toegezonden voor de al gemeene kas van de Nederl. Vereeniging. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen van Oct. 1870, bedraagt het getal vacante scho len: openbare voor gewoon- 38, dito voor gewoon en meer- 3 en voor meer uitgebreid lager onder wijs 1bijzondere voor gewoon lager onderwijs 3; gesubsidieerde bijzondere gewoon en meer 1 en dito voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 31 en 1 van hulp onderwijzeres. Bij koninklijk besluit van 8 Sept. 1870, is vrijstelling van het recht van zegel ver leend voor de acten van bekwaamheid, vermeld in art. 50 der wet van 13 Aug. 1857. f' n het Noorden is een brief van den heer T. J. Beitjes opgenomen, gericht aan den heer J. J. kil Naar wij van goederhaud zijn onderricht, zal eerlang bij den uitgever J. F. V. Bebrns te Har- lingen een hoogst belangrijk boekwerk uitkomen, namelijk de Bijbel voor jongelieden, bewerkt door Dr. H. Oort te Harlingen en Dr. J. Hooykaas te Schiedam, min of meer in den trant van den Bijbel voor de jeugd, door prof. Van der Palm, en wel om te voorzien iu de behoefte, dis er bestaat in huisgezinnen, waar, wegens het standpunt van hoogere ontwikkeling op het godsdienstig stand punt, het werk van Van der Palm en al de daarmede in beschouwing des bijbels overeenko mende geschriften onvoldoende zijn geworden. W ij twijfelen niet, of deze onderneming, door twee zoo bekwame mannen tot stand te brengen en, naar wij vernemen, door prof. Kuenen aanbevo len, zal door duizenden, in het belang van de godsdienstige vorming hunner kinderen, met blijd schap begroet worden. Friesche Cl. Zaterdag is met goed gevolg de zesde spanning op de pijlers N°. 1 en 2 der spoorwegbrug over het Hollandsch-Diep gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij die voor eene benoeming als opzichter der lste klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van 900, wenschen in aanmerking te komen, zich met hun verzoek vóór 20 November 1870 schriftelijk moe ten aanmelden bij het Departement van Binnen landsche Zaken, onder overlegging van hun geboorte-acte en zoodanige getuigschriften of ver klaringen, als noodig zijn ten blijke dat de adres sant in allen deele praktisch ervaren is in de ken nis van de samenstelling en het onderzoek van stoomketels. De Minister van Financiën brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat in de maand Januari aanstaande, in het locaal van het Depar tement van Financiën te 's-Gravenhage, ten over staan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der Posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 5den November 1870, lit. Apz. n°. 6, is de heer A. J. Klaarenbeek, geëxamineerd Rijks- en gemeente-veearts te Haarlemmermeer, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst als veearts bij de burgelij ke dienst daar te lande. De luitenant ter zee der lste klasse H. K. Ko ning en de luitenant ter zee der 2de klasse F. H. Coblijn, laatst behoord hebbende tot het es kader in Oost-Indië, en van daar den 28sten Oct. jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1S71 Mr. J. De Wal, hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leiden, emeritus verklaard, en is benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan genoemde hoogeschool Mr.. A. E. J. Modderman, thans hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. Amsterdam, 7 November. Desedert Juli jl. alhier gestation lieerde 3de komp. van het Sde bataljon mineurs eu sappeurs, is heden, Maandag, naar Zwolle vertrokken, ten einde met de aldaar ge vestigde 5de komp. van gemeld bataljon de in aanleg zijnde geniewerken daar ter plaatse verder te voleindigen. Zaandam, 7 November. Daar uit een verslag van het Nederlandsch Schoolverbond, ai'deeHug Zaandam, gebleken is, dat door 225 kinderen van 6 tot 12jarigen leeftijd alhier, de school niet wordt bezocht, waaronder 106 wegens onvermo gen, heeft de afdeeling aan den gemeenteraad verzocht, meer gelegenheid te verschaffen tot het ontvangen van kosteloos onderwijs. 's-Gravenhage, 7 November. De officier van gezondheid 2de klasse J K. Stakman Bosse, dienst doende bij het regiment grenadiers en jagers, heeft zich ter beschikking van het Roode Kruis gesteld, waartoe hem door Z. M. een buitenlandsch verlof is verleend. De heer Von Sigmund, nieuw benoemd ge zant van Beijeren bij het Nederlandsche Hof is gisterennamiddag door HH. MM. den Koning en de Koningin ten gehoore ontvangen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal eerlang worden be handeld het beroep van den gemeenteraad van Schoterland van een besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland, van 9 December 1869, n°. 36, waarbij is bevolen de vermeerdering van het aan tal scholen in die gemeente. De leden der Nieuwe of Littéraire Sociëteit alhier hebben eergisteren het eere-lidmaatschap hunner sociëteit aangeboden aan onzen talent- vollen landgenoot, den bekwamen bouwmeester C. Outshoorn te Amsterdam, en zulks als een bewijs van waardering zijner uitstekende dien sten bij de stichting van het nieuwe gebouw dier Sociëteit, bewezen een arbeid dan ook die ze ker een parel te meer nog heelt gehecht aan de kroon die den heer Outshoorn zoo lang reeds siert. Delft, 7 November. Als bewijs van de hooge waarde van het weiland in deze streken, dient dat op 2 dezer, door de notarissen H. van Zeg waard te Voorburg en Mr. P. Post Uiterweer alhier, vijf perceelen wei- en hooiland, groot circa 25 bunders, gelegen in den Oost-abtspolder, in de gemeente Kethel, in openbare veiling, zijn verkocht, voor f 62,400 of ƒ2500 per bunder. In dezen prijs zijn de kosten van overdracht enz. niet begrepen. Gouda, 7 November. De lste luitenant P. G. Van der Ploeg van het depot van het 4de reg. infanterie, is op verzoek voor een jaar op non activiteit gesteld. Hilleoersberg, 5 November. Gisteren zag men hier zoowel als te Bergschenhoek en Bleiswijk van torens, openbare en particuliere gebouwen de vaderlandsche driekleur uitgestoken, ten blijke der vreugde over eergisteren door de .Staten dezer provincie genomen beschikking betreflende het verleenen van subsidie in de kosten van ver betering der wegen tot een bedrag van 2/3. Door deze verbetering zal het net van kunstwegen tusschen Delft, Gouda, Leiden, 's-Gravenhage en Rotterdam worden voltooid en voor de talrijke handelaars, landbouwers en veehouders in deze streken die de Rotterdamsche, Goudsche en Delft- sehe markten bezoeken zeker in een groote be hoefte voorzien. Arnhem, 7 November. Naar men verneemt zal hier eene maatschappij gevestigd worden, die zich ten doel stelt om minvermogende hand werkslieden op gemakkelijke wijze naaimachines te verschaffen en hun het gebruik er van te lee- ren. Het plan daartoe gaat uit van de Arnh. afd. der Vereeniging tot bevordering van fabrieks en handwerksnij verheid. Aan al de hoofdonderwijzers in Gelderland is een circulaire gezonden, ten einde eene ver eeniging van Geldersche onderwijzers in 't leven te roepen, waarvan het doel verbroedering der onderwijzers in Gelderland en bevordering der belangen van het onderwijs is. De contributie vau slechts 50 cents jaarlijks, zal, hoe karig de bezol diging van vele onderwijzers ook moge zijn, wel niemand behoeven terug te houden. De 2de luitenant A. J. H. baron van Lijnden, is van het 3de reg. vesting-artillerie bij het reg. veld-artillerie overgeplaatst. Zevenaar, 5 November. Tot lid van den ge meenteraad alhier, is met ongeveer eenparigheid van stemmen, verkozen de heer F. Wijers, ter vervanging van het overleden raadslid den heer W. Melgers. kah.'en, 6 November. Gisterenavond had in de concertzaal alhier, een feestelijk onthaal plaats, vanwege de gemeente gegeven, aan de nog over gebleven manschappen der schutterij alhier, die voor 40 jaren ter verdediging van den geboorte grond uittrok. Het getal aanwezige oud-schutters bedroeg 51onder dezen waren er, die van elders gekomen waren. Enschedé, 7 November. Het getal goederen wagens, alleen van het noordernet der Staats spoorwegen, bij naburige Duitsche spoorwegen in gebruik, beloopt niet minder dan tachtig. Men kan nagaan, welk ongerief de Exploitatie-maat- schappij daardoor ondervindt en welke teleurstel- 'ingen de handel en nijverheid deswege lijden. Uit Twenthe moet naar Harlingen order gezoudeu zijn aan een cominissiekantoor aldaar, om van uit die zeeplaats wagens uit te zenden naar de steenkolenmijnen in Pruisen, om alzoo die nood zakelijke brandstof te bekomen. Groningen, 7 November. Door eene commissie van 5 leden uit de Vereeniging van industrieelen en werkbazen alhier, is bekend gemaakt, dat de jongelieden boven de 12 jaren, die met vrucht het lager onderwijs hebben bijgewoond en hij eenig handwerk of ambacht wenschen geplaatst te worden zich daartoe bij de commissie kunnen aangeven. Die aldus geplaatste jongelingen staan onder bescherming der Vereeniging eu worden in hunne verdere ontwikkeling voortgeholpen en hun later bij voldoenden ijver een getuigschrift en doelmatig geschenk uitgereikt. De industrieelen en werkbazen die jongelieden wenschen, adres- seeren zich mede aan de Vereeniging. Deze rege ling sinds eenigen tijd in werking, moet zeer veel goeds beloven. Voor eenige maanden toen deze vesting in staat van tegenweer moest worden gebracht werd ook de groote hoeveelheid kruit, die bui ten de wallen in een nieuw daarvoor inge richt gebouw bewaard wordt naar het oude kruidmagazijn binnen de wallen overgebracht. Men vraagt zich hier nu alles weder tot rust is gekomen met bekommering af, waarom de zestigduizend kilo kruit (waarop de voorraad hier wordt geschat), niet naar de bewaarplaats buiten de stad wordt teruggebracht; onlangs is er zelfs brand geweest in een perceel naast het kruid- magazijn. „Zal men ook hier weer de put dempe» als het kalf verdronken is." Assen, 6 November. De voordracht voor eene vacature van raadsheer in het provinciaal gerechts- te Drenthe is de volgende: 1°. W. B. S.' Boeles,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1