N°. 3292, Donderdag A°. 1870. 3 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post—i3.85. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagej Zon- en Feestdtp jks, met uitzondering van en, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Vooriederen regelj 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 2 November. De beer Hamers, kapitein-adjudant van het limiaal militair invalïèdènhüis Bronbeek, is door >n Koning-Groothertog benoemd tot ridder van orde der Eikenkroon. De heeren Van der Horst, Van der Chijs, Gal- Intjet- Huet en Veendam, allen eervol ontslagen ictoren der Nederlandsche ambulance van het inde Kruis te Parijs, zijn Zondag-avond in den sten welstand alhier teruggekeerd. De heer Taets van Ameropgen van Natewisch eft om redenen van gezondheid zijn ontslag momen als lid van de Eerste Kamer der Sta- n-Generaal. De Provinciale Staten van Utrecht allen a. s. Dinsdag in deze vacature voorzien. In de Memorie van Beantwoording van den inister van buitenlandsche zaken op het ver- ig der kamer over zijne begrootiDg, zegt. zijne :c. dat dit verslag bij hem „een min aangena- leu indruk heeft gemaakt. Niet dat hij zich ge ld had ooit algemeenen bijval te zullen vér- irwerven voor zijn staatkundig beleid, waarin eenige leden openlijk verklaarden geen ver wen te stellen, maar om den aard van het m verwetene, om den indruk dien zulke ver- ijten noodwendig moeten maken op hen, die zijne opvolging zullen worden geroepen, en Wral om de terugwerking dier verwijten op de trekkingen met het buitenland." De Minister somt de aangevoerde grieven op. iware grieven voorzeker zegt hij waren gegrond. Niet moeilijk echter zal het den idergeteekende vallen de oppervlakkigheid daar in aan te toonen." Gedeputeerde Slaten der provincie Zuid-Holland :\s\>en bij besluit van den 23stèn October jl «meesters der gemeenten in deze provincie igenoodigd toe te zien en te doen toezien dat n de overzetveren voor zoover die in hunne meente aanwezig zijD, geen rijksveren nde, alleen dan verhoogd veergeld worde beven wanneer onbetwistbaar de omst.andig- den aanwezig zijn, waaronder verhoogde hef- krachtens art. 26 van het provinciaal regie- ent op de overzetveren, geoorloofd is; en, in algemeen er tegen te waken dat hierin door veerlieden niet willekeurig worde gehandeld, Aan de gemeentebesturen is thans niededeeliug daan van de volgende missive van den Minister in Binneulandsche Zaken van den 6den Aug. jl. in den afgeloopen winter heeft zich aan een Rijksveren het geval voorgedaan, dat, bij ijs- itig, met toestemming van deD burgemeester gemeente waarin het veer gelegen is, hooger ergeld is geheven, dan yolgens het tarief gevor- rd mocht worden, hetgeen tot klachten en een rechtelijk onderzoek heeft geleid. (Ten einde voor het vervolg zooveel mogelijk rgelijke onaangenaamheden te voorkomen, ware wellicht wenschelijk oui de aandacht der bur ineesters in wier gemeenten veren gelegen zijn, dit punt te vestigen en hen aan te schrijven; om wanneer hunne toestemming tot tijdelijke booging van veerloonen wordt ingeroepen, Je niet te verleunen dan na zich overtuigd te bben, dat het tarief zoodanige verhooging, onder bestaande omstandigheden, uitdrukkelijk voor- 'tijft, en voorts bij de vaststelling dier verhoo- met nauwgezetheid te werk gaan; 2°. om - daartoe betrekkelök besluit of een afschrift krvan door hunne zorg aan het tariefbord op at voor ieder toegankelijke plaats te doen aan- kken en te zorgen dat het, zoo noodig, ver- t\vd en later weder jveggenomen wordt; om wanneer het een Rijksveer geldt, onmid- lijk een afschrift van het besluit tot vaststelling o het verhoogd tarief rechtstreeks zonder ge- lebrief aan het departement van financiën te oden." De minister van financiën heeft bij missive van October jl. aan Gedeputeerde Staten der ver tillende provinciën doen toekomen een extract Zr. Exc. resolutie van gelijke dagteekening 'idende vaststelling van liet formulier voor de ediging van deskundigen, genoemd in de art. en IS der wet op de grondbelasting van den Mei 1873 Stil.n". 82). De vergadering der Geldersche Maatschappij van Geschied- en Letterkunde hield zich gisteren bezig met de bespreking van patentbelasting en de inkomstenbelasting. Een, der ledqn verdedigde de stallingen, dat de patentbelasting,onbillijk is; dat zij op een slechten grondslag rust; dat hare afschaffing wenschelijk is; dat de schatkist echter hare opbrengst niet kan missen, zoodat een aequi- valent noodzakelijk is, en dat de beste belasting, die haar kan vervangen, is eene algemeene inkom stenbelasting. Deze stellingen werden door spr. ingeleid met eene beknopte toelichting. De patentbelasting had haren oorsprong uit het gildewezen, waarvan de oorsprong en de ontwikkeling door den spr. wer den nagegaan. Op het einde der, vorige eeuw hadden de Physiocraten den strijd tegen de Gilden begonnenTurgot, die hun voorbeeld volgde, stelde toen het bekende edict voor, dat zijn naam draagt, waarin als beginsel werd aangenomen, dat alle beroepen vrij zijn, doch als administrative maat regel het vragen van een verlof, eene letlre patente, werd ingevoerd. Voor die lettres palentes heeft men later laten betalen, en van daar den naam patent- belasting. Het edict van Turgot kwam niet tot stand, daar de Fransche revolutie de taak over nam om de gilden af te schaffen; onze staatsre geling van 1793 deed hetzelfde. In 18Q6 echter kregen wij de eerste beroeps-belasting in den vorm van het zoogenaamde „klein zegel." £ogel, die zijn naam hieraan heeft verbonden, heeft later in zijne memoriën zijn eigen werk betreurd. De wet van 1S06 bleef Da 1813 nog tijdelijk in het leven; in 1815 en 1816 werden vruchtelooze pogingen gedaan om haar te wijzigen, doch een nieuw ontwerp vap 1817 werd in 1819detegen- woordige patentwet. Sedert zijn de tarieven beur telings verlaagd en verhoogd, en verschillende veranderingen in de wet gebracht, laatstelijk nog in I860. De wet nu, waaronder wij nog steeds leven, is onbillijk, allereerst, om den willekeur harer vrijstellingen. Een geneesheer wordt belast, een advocaat niet; de man, die het graan verbouwt, wordt vrijgesteld, doch die het verkoopt, wordt belast; de zalmvisscher is vrij en de zalmrooker betaalt patent. Ten andere, omdat de tarieven en maatstaven verkeerd zijn Een patroon betaalt belasting zelfs voor de niet gesalarieerde leerjon gens, wien hij een beroep leert. Een metselaar te Nijmegen, met 50 man werkende, betaalt f 4 meer patent dan zijn concurrent te Arnhem en wat nog wel het ergste is, door art. 10 der wet wordt een aantal belastingschuldigen 3 en 3 maal belast. Volgens ministeriele resolutiën moet een kapper eD barbier twee patenten hebben, een bakker evenzoo wanneer hij tevens scheepsbe schuit bakt, en de Hollandsche gasfabriek te Rot terdam betaalt ruim f 1400 patent, behalve dat haar directeur, haar boekhouder en al het verdere personeel tot het nemen van patent verplicht is. Spr. bestreed ook de grondwettigheid c|cr be lasting, omdat zij privilegiën heeft ingevoerd. De opbrengst der belasting bedroeg ten vorigen jare f 2,631,630, vermeerderd met 28 opcenten tot 3,368/'S6. Deze fondsen kan de schatkist niet missen er moet een aequivalent zijn, en dit zoekt spr. hierin, dat de hoogst gebrekkige en geprivilegieerde inkomsten-belasting, die men pa tent-belasting heeft genoemd, wordt uitgebreid tot eene algemeene inkomsten-belasting. Spr. wist, dat er bij de invoering groote moeiejijkhe- den zouden zijn, doch dit is met elke belasting het geval. Omtrent den aanslag gelden drie stel sels; dat van eigen aangifte, waarbij te veel wordt overgelaten aan de goede trouw; dat van schat ting van overheidswege, waardoor de individueele vrijheid zeer wordt belemmerd; en het gemengde stelsel van eigen aangifte onder controle, dat door spreker wordt aanbevolen. Het ontwerp van den minister Van Bosse wil die controle opdragen aan een college van zetters en een rijksambte naar, doch spr. geeft de voorkeur aan hetEngel- sche stelsel, waar de commissie van controle be staat uit leden van de plaatselijke vertegenwoor diging en eenige belastingschuldigen zeiven. Voor de eigen aangifte is eene classificatie, gelijk in bet ontwerp, onmisbaar. Ten slotte behandelde de spr. eenige details: de wisselvallige baten, die volgens hem over de laatste drie jaren moeten worden berekend; het onderscheid, dat moet worden gemaakt tusschen altijddurende en tijdelijke inkomsten, en het in komen dat onbelast moet blijven. Omtrent het laatste betoogde spr., dat het vermogen, dat wordt geacht benoodigd te zijn voor onze drin gendste behoeften, niet moet worden belast, maar dan ook van elk inkomen moet worden afge- tipkken. Bij de discussie, die hierop volgde, bleek, dat de patentbelasting door niemand werd verde digd. De oppositie betrof dan ook alleen de overige stellingen; sommige leden beweerden, dat een aequivalent onnoodig was, daar het ver lies der schatkist moest wordeD gedekt door bezuinigingen, b. v. op de begrooting van oorlog of van buitenlandsche zaken. De inkomsten-be lasting \yerd niet in beginsel bestreden, maar wel hare uitvoerbaarheid en vooral de tijdigheid der invoering hier te lande. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met de volgende, deels gea. mendeerde, slellipgeu I. Elke belasting op beroep of bedrijf is oneco nomisch, omdat zij eene belemmering is voor arbeid, handel en nijverheid. Onze patentbelas ting toont bovendien, hoe onbillijk zij is in de toepassing door de willekeur, bij het vaststellen van maatstaven en vrijstellingen onvermijdelijk. II. De afschaffing onzer patentbelasting is drin gend noodzakelijk. UI. De belasting, die in theorie do beste is, en ook de patentbelasting, des gevorderd, bet best kan vervangen, is eene algemeene inkom stenbelasting. Uit Harlingen schrijft men aan 't Vaderland. Zijdelings heeft dë oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen niet alleen in die beide landen, maar ook hier te lande een verstorenden invloed op de handelscommunicatie. De gesloten wagens, bestemd voor het goederenvervoer, welke men DuitschiAiid inzendt, worden door de geadresseerde spoorweg maatschappijen dood eenvoiidin voor ^nbepaalden tijd geannexeerd. Wel wordt dóór de Maatschappij van Staatsspoorwegen voor eiken dag boven de geaccordeerde tijdruimte boete ge heven, maar aangezien de Duitsche maatschappij hare goederenwagens steeds en route naar Frank rijk hebben, inzonderheid de Köln-Mindener en de Westphalische banen, zoo steekt ér voordeel in voor die Maatschappijen de wagens onzer Staatsspoorwegen in gebruik te houden eu doodeenvoudig de boete te betalen. Door het geuiis aan wagens is de permissie tot invoer van steenkolen uit Duitschland naar Nederland feite lijk weing meer dan een wassen neus, want in Twenthc moeten zelfs nu nog gedurig steenkolen uit. Engeland worden ontboden; de Staatsspoor wegen evenwel hebben weder het voordeel Duit sche koleu te kunnen bekomen. Alleen van liet Noordernet zijn tegenwoordig een groot aantal gedekte goederenwagens in dienst op de Duitsche spoorwegen, tot groot nadeel van onze eigen communicatie. Het is toch geen vreemd verschijn sel dat goederen, die Zuid- of Oostwaarts moeten verzonden worden, drie dagen blijven liggen, ja zelfs zij n er voorbeelden van 5 a 6 dagen op onthoud. De vraag rijst, of de administratie niet iu tijd van nood, zich in het belang van den handel, kon redden (Joor bijv. bij gebrek aan dichte rij tuigen maar eens opene te nemen en die met waterdichte dekkleeden tegen regenwater te be schermen. Uit een en ander is te begrijpen, dat ook hier hartelijk verlangd wordt naar liet einde vaiiden oorlog. vonden 't hoogst onaangenaam dat postambte naren en brievenbestellers 't konden lezen, dat zij schulden haddentegenover dames en heeren werden door bemoeiallen indiscreties begaan; in éen woord, de klachten waren legio, en 10 menigvuidiger, omdat juist nu door de postadmi nistratie ambtenaren zijn aaugesteld, die van alia klachten, welke in den vorm van ingezonden stukken in de bladen voorkomen, ten behoeve van de hoofddirectie nota moeten ïiedlen. Vér- schillende middelen werden door de bladen aan gegeven om die misbruiken tegen te gaan. Het eene raadt aan om ambtenaren te benoemen, die elke kaart zullen hebben te onderzoeken, en te oordeelen, of zij voor bestelling vatbaar is d. w. z. of zij voor den geadresseerde niets com- prouiittants bevat. Maar zie, ér wordt, niette genstaande die menigvuldige klachten, zulk een druk gebruik geriiaakt vafi' de lialve-stuivers c'or- respóndentiekaarten dat, niettegenstaande er ettélijke persen dag en nacht iwoegen om ze te drukken, het geenszins zeldzaam is, indien men bij aanvraag aan het postkantoor wordt afge scheept met een „uitverkocht!"' Inderdaad, zóó groot is de opëenhoöping aan de kantoren, dat de kaarten niet eens gezegeld of gestempëid kun nen worden, terwijl de bestellers die nu noA bitterder dan vroeger klagen over slechtë beta ling letterlijk onder hunne taak bezWijken. Desniettemin worden de leden nog verdacht van verregaande nienwsgierigheiden om te beletten dat zij daaraan bot kunnen vieren, raadt de Daihj News aan het gebruik van sympatheti'schen inkt. Tot bereiding van dezen inkt geeft het British Medical Journal een paar recepten ten beste. Al wat men er mede schrijft, is sléchts zichtbaar als men het kaartje verwarmt. De Daily Telegraph oaareiuegen neweert, nat méli veel haat bij cij ferschrift zal vinden. De volgende bekroningen zijn nog aan inzen ders op de Londensche Werk mans-ten toonstelling toegekend Een gouden medaille aan de Ambachlschnol te Amsterdum. (Door den vertegenwoordiger der Nederland sche hoofdcommissie is bovendien de bepaling aan de hand gedaan, dat aan ieder der jeugdige inzen ders een afzonderlijk certificaat zal worden uitge reikt, opdat zij zich daarvan in hun verdere car rière zullen kunnen bedienen, en is dit toegestaan.) Een 2de prijs aan G. Zeiler van 's-Gravenhage voor een nieuw achterland geweer. Een dito aan L F. W. Volcke voor een snij machine. (Tegen laatstgenoemde beslissing is door den vertegenw. der Ned. hoofdcommissie krachtig protest aangeteekend en zal er waar schijnlijk een herziening moeten plaats grijpen.) De invoering van de halve-stuivers correspon- dentiekaarten in Engeland heeft aanieidiDg ge geven tot misbruiken. Sommige lieden werden gemaand door middel van zulk een kaart, en Men deelt mede, dat de beer J. H. Van Dale, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Sluis, andermaal uitgenoodigd is mede-redacteur te wor den van het Nederlandsch Woordenboek. De Arnh. Ct. oppert het volgende denkbeeld: Graaf Bismarck heeft de aandacht gevestigd op den toestand, waarin Parijs zal verkeeren na de overgave. Er zal een hongersnood heerschen, waar tegen zelfs van Pruisische zijde geen voldoende maatregelen te nemen zijn. Zöoveel voedsel als de uitgehongerde Tarijzenaars zuilen behoeven, zal Diet kunnen aangebracht wórden. Zou men ook ten onzeiit'geen vóorzorgsmaatregeleu ddar- vöbr nemen kuunen en bij voorbeeld, op de Bei- giscli-Fiansche grenzen, een konvooi met levens middelen in gereedheid kunnen brengen? Het Roodc Kruis heeft overvloed ontvangen voor' de gekwetAténzou er niéts kunnen worden afge staan, missschien zelfs door die instelling, voor de hongerende Slachtoffers van dén oorlog? Ook te Londen Is dit plan geopperd, en wél om 'éen schip inet levensmiddelen te Dover in gereedheid te houden. Bij beschikking van den Minister van Financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te wetende commies 3de kl. .1. A. J. Van der Schaaft', ten postkantore te Gouda; de commies 3de kl. J. iloefhamer, ten postkantore te Dordrecht; de surnumerair G. IJssel De Schepper, ten postkantore te Zwolle; de surnumerair M. J. Cambier, in de bureaux van de afdeeling posterijen bij het Departement van Financiëo. De Staatscourant behelst het Kou. besl. van den 29sten October 1870, houdende intrekking dei- Koninklijke besluiten van 29 Juli 1868 Staatsblad n°. 115 en 116) en nadere regeling van de wijze van behandeling der zaken betreffende de onder scheidene Eerediensten. Z. M. heeft J. Tasset, secretaris der gemeente Vessem c. a., herbenoemd als burgemeester dier gemeente. Z. M. heeft aan F. De Jong, te Oirschot, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuli, hem door Z. H. den Paus geschonken. Z. M. heeft aan de na te melden offic. bij de diënstd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Leiden, aan Mr. J.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1