Mr. HeDgst heeft zich voorloopig geconstitueerd de vereeniging tegen schoolverzuim, en is eene com missie benoemd voor het ontwerpen van een reglement. In afwachting zal een onderzoek wor den ingesteld omtrent liet al of niet schoolgaan der kinderen. Zaandam, 30 October. Door den raad dezer ge meente is op de begrooting voor 1871 de som van f500 uitgetrokken tot het doen van proefnemin gen ter verkrijging van goed drinkwater, hetzij door middel van Nortoupompen of op andere wijze. Texel, 30 October. Gisterenmorgen is in de buitengronden van het Eierland gestrand het Noordsche schip Ceret, kapit. Gabrielsen Van Dro- bak, geladen met hout. De equipage heeft zich met de scheepsboot gered en is hier behouden aangeland. Men vermoedt dat het schip totaal weg zal zijn. 's-Gravenhage, 1 November. Bij 't geen wij reeds gisteren omtrent de tentoonstelling van voorwerpen van Kunst en Smaak ten voordeele van het Roode Kruis hebben gemeld, valt nog het volgende te berichten, te meer daar heden nog eenige geringe wijzigingen in de schikking zijn aangebracht, als 't ware Ie dernier coup de toilette. De schoone vormen der ruime zaal zijn be houden geblevenhet goudgele van het decoratief doet te ten toon gespreide voorwerpen helder uitkomen; de nationale kleuren zijn door wim pels aangegeven. De hoofddecoratien zijn die bij de opgaande slanke nissen, waarin vazen met passiebloemen zijn aangebracht; in 't midden prijkt het wapen van 't Roode Kruit, waarop alle ücht gecoucentreerd isdaarvoor is het orgel gesteld door den heer Lefèbre welwillend afgestaan en waarop die heer gisteren reeds bij de openings plechtigheid de vaderlandsche liederen statig aan hief; naar men verneemt zal hij, gedurende de ten toonstelling dagelijks eenige uren het publiek op muziek vergasten, een waar genot in de zoo wel klinkende zaal. Dit orgel wordt gemasqueerd door het 's Rijks wapen, dat luistervol op den voor grond treedt. Bij de entrée der zaal is een smaakvol gedecoreerde vestibule afgeschoten. Vóór de hoofddecoratie, heeft men een tafel waarop de geschenken der Vorstelijke familie prijken, bestaande in die van Z. M. den Koning (een Christotle zilveren theeservies, stuks op plateau, twee Christofle zilveren candelabres, een Christolle zilveren pièce de milieu, twee Christofle zilveren candelabres); van H. M. de Koningin (twee por- celeinen Japansch geschilderde moderateurlampen met ballons op vergulden voet); van Z. K. H. Prins Alexander (een bruiu marmeren nendnle iww dito coupés); van h. H. Prins Hendrik (twee groote bronzen beelden); van H. K. II. Mevrouw Prinses Hendrik (een bronzen pendule op zwart marmeren voetstuk); van Z. K. H. Prins Frede- rik (twee kristallen vergulde en twee geschil derde porceleinen vazen); van H. K. H. Mevrouw Prinses Frederik (een kristallen pièce de milieu op vergulden voet en een vergulden standaard met blauw porceleinen schaal voor bloemen of visitekaarten); van H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden (twee groote vergulde candelabres), Wat al verscheidenheid van schitterende, sier lijke, prachtige voorwerpen, kroonen, mandjes, bloemen hangers, tapisseriewerken, canapékus sens, vazen, lampen, werktafeltjes, beeldjes, toilet- of schrijfbenoodighedeu, werken in émail, in schelpen, strikken met medailjons, waaiers, kortom allerlei keurige fantaisiewerken en eene einde- looze verscheidenheid van voorwerpen van kunst van luxe en comfort. Onder de boek- en plaat werken merkt men o. a. op (bet manuscript) het Roode Kruis, door J. J. L. Ten Kate, en de illu- stratiën daarop door Herman ten Kate. Onder de zeer luisterrijke bijdragen vermelden we nog meer bepaald die van den baron Van Harden- broek die, ofschoon wegens gezondheidtoestand te Parijs en niet van daar hebbende kunnen ver trekken vóór het beleg, aan de edele roepstem der commissie mede gehoor gegeven en deze ten toonstelling ruimschoots bedacht heeft. Welk eene taak de schikking van zoovele en zoo veel soortige voorwerpen moet geweest zijD, zullen zij het best beseffen die bij ondervinding het moeilijke daarvan weten. De heeren Vogels hebben de Commissie daarin wakker gesteund evenzeer als de heeren Gebroeders Jacobs bij her haling lof zij gebracht voor de uitmuntende wijze waarop zij al wat tot het decoratiefin betrekking staat hebben geordend en kosteloos geleverd; ook de heer Mouton heeft zich kosteloos belast met al wat het timmeren betreft; door die en andere welwillende medewerking heeft de Commissie er in mogen slagen in den betrekkelijk korten tijd eene Tentoonstelling tot stand te brengen, die zoowel om haar doel als om hare beteekenis en de plaats waar zij is ten toon gespreid ruimschoots bezoekers uitlokken zal. Het behaagde H. M. de Koningin gisteren reeds onderscheidene heeren die van hunne bijzondere medewerking hadden doen blijken, de heeren Jacobs, Mouton, Lefèvre en anderen, HD. tevredenheid deswege te betuigen. De Commissie heeft in haar inleidend woord tot den catalogus o. a. de talrijke subcommissiën vermeld die haar door 't gebeele land hebben bijgestaan, en wie zij hare erkentelijkheid uit drukt. Gisteren avond werd de 37ste jaarkring van het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis in Diligentia, geopend met eene toespraak van den voorzitter, den heer W. J. Van Zeggelen, waarin hij den leden het welkom toeriep en ze wees op de verschrikkelijke gebeurtenissen, die sedert de sluiting van het vorige leessaizoen, elders waren voorgevallen en die den staatkun digen hemel ook voor ons vaderland bewolkten. Met genoegen sloeg hij een blik op den toestand van ,het genootschap dat steeds in bloei toenam, maar herinnerde ook aan de verliezen, in den letterkundigen kring geleden, bepaaldelijk door het afsterven van den heer A. Bogaers, te Rot terdam, aan wiens nagedachtenis de voorzitter rechtmatige hulde bracht. Hij besloot met de hoop te uiten, dat het sprekers en bestuur aan geen welwillendheid en medewerking zou ont breken, en dat als het jaargetijde weder mocht verstreken zijn, men zich dan zal mogen ver heugen in vrede daar buiten, en tevredenheid van binnen. Als eerste spreker trad nu op Ds. R. Koopmans van Boekeren uit Leiden. Het onderwerp, dat hij koos, was: het Roode Kruis. Hij had voor eenigen tijd geleden een tocht naar Dusseldorp gedaan, en was door de ondersteuning van den heer L. Mulder, in staat gesteld veel te bezichtigen en veel bij te wonen. Nu schetste hij niet al de stuitende jammeren en ellende, waartoe de vreesselijke krijg aanleiding heeft gegeven, maar hij bezocht de hospitalen, de lazarets, de Nederlandsche am bulance, de kazernen, zelfs kloosters en kunst- zalen, alles ingericht tot de verpleging der vele gekwetsten die derwaarts zijn gevoerd. Daar heeft hij gezien, gehoord, waargenomen en zich met velen onderhouden en de opmerkingen waartoe een en ander leidde, deelde hij aan de talrijke vergadering mede, die deze lezing met groote belangstelling volgde. Stomp wijk, 31 October. Tengevolge het onweder dat gepasseerde week boven deze gemeente los brak, is de bliksem geslagen in drie watermolens waarvan twee in den Starrevaart en éen in den Driemanspolder zijn gelegen. De aangerichte schade bepaald zich bij éen van de eerstgenoemde molens, waarvan een roede zoodanig werd ge troffen, dat zij onbruikbaar werd, en een nieuwe daarvoor in de plaats is gebracht moeten wor den. Nog is op datzelfde oogenblik een boeren knecht in het aangezicht eenigzins getroffen. Delft, 31 October. Naar men verneemt hebben Burg. en Weth. dezer dagen zonder eenige norloro opgavo van rcdcuon wackrootiij n lij Lc stilzwijgende verwijzende naar de veel besproken discussie iu den Raad, over de oprichting eener hoogere Burgerschool voor meisjes geweigerd toe te staan, dat de localen der bestaande Hoo gere Burgerschool gebruikt zouden worden voor een cursus, dien eenige onderwijzers dier school op verzoek van eenige dames voornemens zijn en ook na de weigering van Burg. en Weth. voornemens blijven voor dames te openen. Schoonhoven, 31 October. De gemeenteraad heeft onlangs met algemeene stemmen besloten de ge maalbelasting op de tarwe ook gedurende de laatste 8 maanden van het jaar 1871 te blijven heffen, terwijl de aanvragen ter goedkeuring reeds aan het gewestelijk bestuur dezer provincie zijn opgezonden. Op 31 Dec. 1871 eindigt de termijn, aan deze gemeente bij de wet van 10 April 1866; voor de heffing dier belasting toegestaan. Cillaarshoek, 30 October. De nieuw benoemde burgemeester, de heer W. J. Klaar bezocht dezer dagen voor het eerst de openbare school, die door de zorg van den onderwijzer smaakvol ge drapeerd was met vlaggen en guirlandes. Bij het binnentreden werd de burgemeester en zijne echtgenoote door de schooljeugd op blijden toon en hartelijk welkom toegezongen. De school werd met belangstelling bezichtigd en de burgemeester sprak een hartelijk woord van dank tot den on derwijzer en de kinderen, die hij mededeelde dat hij hen den volgenden dag feestelijk zou ont halen. Bij het verlaten der school werd ook door de kinderen een lied aaDgeheveD. Loevestein, 31 October. In de laatste dagen zijn de Maas en Waal zoo sterk gewassen, dat de kaden van de Middelwaard overliepen en de Bra- kelsche boeren zich genoodzaakt zagen hun vee biDnen in het veld te brengen en het nog bij dui- zende kilogr. op de benedenwaarden staande hooi met groote kosten en schade huiswaarts te halen. De prijs van f 21 pr. 60U kilogr. was dezer dagen nog door eenige boeren geweigerd. Men is dade lijk begonnen het water door kistingen te kee- ren, dat aanvankelijk gelukt is. Blijft echter de was aanhouden, of steekt er een harde westen wind op dan zal de stroom niet te bedwingen en de benedenwaarden met het aangrenzende Munnikenland spoedig geheel geïnnundeerd zijn. Utrecht, 30 October. 53 personen hadden aan de uitnoodiging van de heeren De Jong van Beek en Donk, Hubrecht en Testas, tot het hou den eener vergadering ter bespreking van een paar vraagstukken, zeer aan de orde van den dag, namelijk dat van de deelneming der werk lieden in de ondernemingen der patroons- en dat der postkantoorspaarbanken, gevolg gegeven en waren gisteren in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen alhier bijeeD. Met een korten welkomstgroet opende de heer De Jong van Beek en Donk de vergadering, en deelde daarbij mede, dat in 't voorjaar te Amster dam reeds een vergadering werd gehouden ter bespreking van de sociale quaestie, en hoewel die vergadering niet tot tastbare resultaten heeft geleid, kwam zij toch tot dit gewichtig besluit, dat het toen fungeerend comité was uitgenoodigd een nadere vergadering zoo spoedig mogelijk, al thans in 't najaar, te beleggen. Dat comité kon het echter niet eens worden noeh over de wijze, noch zelfs over het tijdstip waarop aan het be sluit der vergadering zou worden gevolg gegeven. Daarom hadden de drie genoemde heeren beslo ten tot het doen houden van de gewenschte ver gadering. Het doel is tweeërleivooreerst, twee vragen te bespreken, die zeer aan de orde van den dag zijn, en waartoe het comité geluk kig genoeg geweest is twee mannen te vinden, die op zich genomen hebben haar in te leiden, en ten tweede een permanent comité te benoe men, om van tijd tot tijd vergaderingen van den zelfden aard te doen houden. Het comité acht het wenschelijk, meer of minder periodiek ver gaderingen te houden van belangstellenden in de sociale quaestie, om die quaestie te bespreken en de publieke opinie voor te lichten; doch het wenscht die vooral ook te bespreken in tegen woordigheid van en met den werkman. 't Zal van de medewerking van den werkman afhangen, of dat doel zal bereikt worden of niet. Slaagt de poging, het zal een stap nader tot den vrede zijn. In ieder geval hoopt Spr., dat zoowel niet dadelijk of reeds bij de eerstvolgende ge slachten, er toch over niet al te langen tijd zal kunnen gezegd worden, dat hoe goed ook in eenig land de toestand van den werkman zijn moge, die nergens zoo goed is, als in het vrije, onaf hankelijke en volksgezinde Nederland. De heer Cappelle van Arnhem ging daarop over tot het inleiden van het eerst aan de orde gestelde vraagpunt: „de deelneming der werklie den in de ondernemingen hunner patroons." In zijne leiding betoogde deze, na op het verderfe lijke gewezen te hebben van de communistische of de socialistische richting, die de arbeidersbe weging dreigt te nemen, dat de sociale quaestie, dat is, zoo als zij hier wordt opgevat, de arbei- dersquaestie, eigenlijk ontstaat uit den strijd tus- schen kapitaal en arbeid. Om de sociale quaestie op te lossen, moet men de vechtenden scheiden. Zij zullen niet dan mokkende uiteengaan, maar elkander later leereti begrijpeu. Hiermede kwam Spr. op zijn eigenlijk onderwerp. De participatie van de werklieden in de winsten van de patroons berust op een eenvoudig beginsel, de maatschap. Participatie kan echter alleen gunstig werken bij die ondernemingen, waar het arbeidsloon op den voorgrond staat, en het kapitaal in de tweede plaats komt, en wier controle onmogelijk of zeer moeielijk is. Waar kapitaal hoofd- en arbeidsloon bijzaak is, of waar voldoende con trole kan uitgeoefend worden op de werklieden en het gebruikte materieel, daar werkt het stel sel ongunstig. Bij de toepassing moet men dus letten.op den aard der ondernemingen en verder onderscheiden tusschen de werklieden, die men tot de deelneming toelaatdie moeten, van boven af beginnende, alleen de meest ontwikkelde, de beste werklieden zijn. Sprekers conclusie was, dat de participatie van de werklieden in de winst bij machte is, om de harmonie tusschen kapitaal en arbeid te herstellen, mits het stelsel met be leid worde toegepast. 't Kan goed werken in de industrie, niet in den handel. Ten slotte stelde spr. een resolutie voor, volgens welke de vergadering zou besluiten de aandacht ook onzer industrieelen op dit stelsel te vestigen. Over dit rapport en die conclusie voerden het woord de heeren Pekelharing, van Zutphen; Huet, van Delft; Kuijper, van Amsterdam; v. Hamel, van Leiden; Ter Haar, van Deventer; Regen boog en Van Lier, van Amsterdam; Potharst, van Arnhem; Schuurman, van Zutphen; Held, van Amsterdam; Plate, van Rotterdam, en Wes terman, van Amsterdam. Tengevolge dezer discussie nam de heer Capelle de volgende resolutie van den heer Huët uit Delft over: „De vergadering, overwegende dat de strijd tu6schen arbeid en kapitaal, die thans meer en meer op den voorgrond treedt, niet anders dan schade kan doen aan de belangen van de nijver heid, en dat alle middelen, die tot voorkoming van dien strijd kunnen strekken, de aandacht van alle Nederlandsche industrieelen en patroons verdienen Vestigt de algemeene aandacht op het deelne men der werklieden in de winst der onderne ming, als een stelsel, dat reeds in verschillende vormen in het buitenland met goed gevolg is toegepast, en ook in Nederland door samenwer king tusschen kapitalisten, ondernemers en werk lieden, in menigen tak van nijverheid goede vruchten kan voortbrengen." De heer Van Raalte van Rotterdam kwam echter met een motie van orde om de stemming over de resolutie tot een volgende bijeenkon j ft uit te stellen. De vergadering, die reeds d« vet vele leden verlaten was, was niet meer in op< stemming om een beslissing te nemen over zu. ni een gewichtig stelsel dat door industrieelen b ,r c streden, door de werklieden ter vergadering as la wezig bijna eenparig verworpen, en door vo: efd en tegenstanders met zoo uiteenloopende arg we men ten verdedigd en bestreden was. ire: Na eenige discussie hierover, kwam de ma he in stemming en werd aangenomen met 26 te« :ch 1-1 stemmen. ieu Daarna zou de heer De Hartog het twee; an vraagpunt, de postspaarbanken, hebben moet; i z inleiden, maar zag daarvan af, wegens het te; de gevorderd uur. De vergadering vereenigde z> >a hiermede. B Daarop werd overgegaan tot het laatste pu: n: het instellen van een permanent comité, datrei taak zal hebben, van tijd tot tijd dergelijke vi gaderingen te houden. Kr zal geen Vereenigi gemaakt worden, vooral geen reglement, engt contributie worden geheven; vrijwillige bijdt gen zullen de kosten der vergaderingen go maken. Hiertoe besloten zijnde, werden door de vi gadering de HIl. De .Jong van Beek en Doe Testas, Hubrecht, Pekelharing, Huet en He benoemd tot leden van dat comité, met rechte zich meer leden te assumeeren. Nadat de president de vergadering en de he; Van Hamel namens de vergadering het comi had dank gezegd, werd deze bijeenkomst geslote Amersfoort, 31 October. De offic. van gez. <k 3de kl., H. E. Horndorffer van het garn. alhif heeft zich ter beschikking van het Roode Kruis g steld en is hem daartoe eeu buitenlandsch verb verleend. Arnhem, 31 October. Bij het 1ste battaillon v het Sste reg. inf. alhier, zijn gedetacheerd de l luitenants der inf. van het O.-l. leger W. Boi vain, J. G. H. Van der Dussen en E. W. Bich van Heemskerek, en bij het depot van dat re ment te Utrecht, de 2de luit. van gemeld leg G. W. Beeger. Hoogeveen, 31 October. Door den raad alhi; is besloten, om met 31 December 1870 het bt gerlijk armbestuur, opgericht 1 Maart 1867, op heffen, aan de in functie zijnde leden en den s cretaris boekhouder eervol ontslag te verleene alsmede om de administratie der burgerlijke an verzorging, onder rechtstreeks toezicht van b dagelijksch bestuur, op te dragen aan een dot den raad te beuoemen ambtenaar. Voormalig vierde district van Zeeland, 31 Octet ber. Naar men verneemt zal de nieuwe provinc/a/a stoomboot bestemd om dienst te doen op de Vies terschelde, nog voor 15 November e. k. in de vaat gebracht worden, de dienst zal daardoor een aat merkelijke uitbreiding ondergaan; het vaartui: zijnde een houten raderstoomschip is door de heer J. Kloos te Amsterdam gebouwd en overtre alle thans dienstdoende booten in grootte en aants paardenkrachten en kost f 64150. )i Onder de punten ter behandeling in de aaa staande najaarsvergaderingen der prov. Staten vat ti Zeeland behoort ook het vaststellen van een reg lement voor de calamiteuse waterschappen ii >s Zeeland, waarvan het ontwerp door Gedep. Sta ai ten gereed gemaakt is. Dit reglement zal strekkei e tot uitvoering der wet van 19 Juli 11. houdend i vaststelling der voorwaarden, waarop aan cala )i miteuse polders in de prov. Zeeland tegemoetko li rning uit 's rijks schatkist kan worden verleen# Door het in werking treden dier wet zal nie alleen veel verandering komen in het beheer de calamiteuse polders, maar tevens belangrijke wij zigingen gebracht worden in de bijdragen dei achterliggende vrije polders ten behoeve der ca lamiteuse. - INGEZONDEN. Er wordt over de directie van den Rijnspooi- weg algemeen en onophoudelijk geklaagd. Ovet de directie van den Hollandschen spoorweg wordt niet geklaagd, en zoo er niet over geroemd word is het alleen omdat het publiek niet gewoon i te roemen, maar zijn goedkeuring alleen dooi niet te klagen aan den dag legt. Anders verdient waarlijk de Hollandse! e spoorweg in vele opziet' ten geprezen te worden. Het tarief is matig, het personeel is beleefd, de wagens zijn goed, de trei nen komen en gaan stipt op den bepaalden tijd. Slechts in éen opzicht verliest de directie het belang van het publiek uit het oog: in haar con currentie met den Rijnspoorweg. Zij heeft zekei geen reden om dien mededinger te ontzien of in de hand te werken. Maar zij zorge dat haar maat regelen het doel niet voorbij streven en het on schuldige publiek treffen. Het reizend publiek en met name de Leidsche reizigers mogen niet in de plaats van de directie van den Rijnspoorweg gekweld worden, zoo als thans het geval is. De Rijnspoorweg lijdt er niet veel bij, dat ij die uit Leiden over den Haag langs den Ri-' spoorweg naar Utrecht en verder op willen re zen, uren lang in den Haag moeten vertoeve# De Hollandsche spoorweg wint er ook niet bij; integendeel zij lijdt er onder, want menige Leid-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2