Na dien tijd kon het niet meer bepaald worden- Te 8 u. 4fe' bewoog zich eene vallende ster (4de gr.) van Pegasi naar Cygni. Te 8 u. 35' bewoog zich eene vallende ster (2de gr.) van l Pegasi naar Y Sigittae. Te 8 u. 43' bewoog zich eene vallende ster van Perseus naar Aries. Te 9 u. 28' vertoonde zich een weerlicht. Te 9 u. 36' vertoonde zich een bliksemstraal in het noorden verticaal naar beneden. Van 10 u. tot 10 u. 15' vertoonde zich tusschen v, t en /3 Cetae een elliptische lichtgloed, telkens na p.in. 3 minuten verdwijnend en tot de helder heid van den melkweg opklimmend;gaandeweg bewoog hij zich naar Aquarius. De wind was ZZVV. Van 7 uren af vertoonde zich voortdurend een violet roode band van het ONO. tot het WZW., die zich in het zuiden tot een hoogte van 45 tot 50° verhief. Deze band liep evenwijdig aan den liehtzoom van het donkere cirkelsegment in het noorden, en wies hiermede in lichtsterkte. Hij viel alzoo ongeveer met de ecliptica zamen. Bij de stralen die zich uit het donkere segment ver hieven, werd meermalen eene evenwijdige verplaatsing naar het westen opgemerkt. In de Groninger Cl. komt aangaande het noor derlicht van Dinsdag-avond een verslag uit Ap- pingadam voor, dat wel het merkwaardigste ge noemd kan worden. Het luidt als volgt: „Gisterenavond omstreeks zes uren vertoonde zich hier aan de lucht een vreemde zon of liever een vurige bol, die, van alle zijden stralen uit werpende, als een bliksemstraal, zich van de eene wolk naar de andere verplaatste. Na alzoo eenige oogenblikken rondgetrokken te zijn, wierp hij zich eensklaps uiteen, verspreidde naar alle zijden lichtende stralen en kleurde den hemel bloedrood. Onophoudelijk verplaatste zich die vuurgloed, en was dan eens feller, dan eens flau wer, doortrokken met lichtende stralen. Bij een helderen hemel wierp hij een licht van zich, dat den grond en de voorwerpen met een donkerrooden tint verfde. Omstreeks 8 uren verspreidde het zich geheel en bleef de lucht helder." Op het graf van den heer Mr. J. Van 's Gra- venweert, weid dezer da-gen een eenvoudig ijze ren grafteeken geplaatst. Het is een vierkant piëdestal, op de voor en achterzijde staat: //Mr. J. Van 's Graven weert, geboren te Amsterdam 25 Aug. 1790, overleden te Oosterbeek 29 Maart 1870; op de beide zijvlakken de symbolen: de slang met den staart in den bek en twee omge keerde brandende toortsen. Men verneemt dat de heeren Ringrose te Huil er in geslaagd zijn om het vee, dat met hunne booten op Woensdag en Zaterdag te Harlingen verscheept wordt te assureeren, en wel op Eugelsche wijze door eene kleine verhooging van vracht: bij verlies zou vergoed worden voor koeien f150, voor kalveren f25, voor varkens f45 en voor schapen f20. Het zou te wenschen zijn dat reeders der En- gelsclie booten op Londen gelijken maatregel troffen. Het tarief voor berichten van 1 tot 20 woor den naar de kantoren in den kerkelijken staat is van f3.00 op f2.50 verminderd. Z. M. heeft op hun verzoek, eervol ontslag ver leend aan: F. H. Ziegelaar, als kapit.-komm. der diensld. schutterij te Waalwijk; en J. H. W. Lamberts, als kapt.-komm. der dienstd. schutterij te Stad-Almelo. En zijn voorts bij de dienstd. schutterijen benoemd: bij die te Waalwijk, tot kapit.-komm. A. J. Van Dongen, thans 1ste luit.: bij die te Stad-Almelo, tot kapit.komm. H. Van Delden, thans kapit. Z. M. heeft aan K. T. Buysers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. van Schinveld, en als zoodanig benoemd J. M. Beckers. Amsterdam, 28 October. De gemeenteraad heeft bij de behandeling van de gemeentcbegrooting gisteren in beginsel met 21 tegen 15 stemmen beslist tot de oprichting van eene hoogere burger school voor meisjes. Op voorstel van den heer Mr. Van Nierop werd met algemeene stemmen besloten een adres te richten aan de hooge regeering en de Kamers houdende verzoek om in Amsterdam een Rijksuniversiteit te erlangen. Het voorstel van den heer Heynsius tot het uitschrijven van eene leening van een millioen, voornamelijk be stemd voor uilgaven van onderwijs en openbare werken werd met 19 tegen 17 stemmen verwor pen. De Burgemeester en de Wethouder voor financiën verklaarden echter dat door het dage- lijksch bestuur ten spoedigste een voorstel in dien geest zou worden gedaan. Hellevoltsluis, 28 October. Men verwacht hier van Vlissingen het aldaar als wachtschip gediend hebbende schip Prins ilaurits, dat waarschijnlijk gesloopt of opgelegd zal worden. Zr. Ms. stoomschip de Dommel, Vrijdag van den Helder vertrokken met bestemming naar West- Indië, is eergisteren middag aldaar uit zee terug gekomen. Het schip had op zee zwaren storm doorgestaan, en niet zonder averij den Helder weer bereikt. 's-Graveniiaoe, 29 October. In de vergadering van de Vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap, gisteren gehouden, werd tot presi dent herkozen de heer Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, terwijl ook de aftredende bestuurs leden F. J. Stieltjes en P. Van der Burg werden herbenoemd. Daarna wordt het woord verleend aan den heer Dr. W. Kroll, die als hoofdpunten zijner rede heeft aangegeven 1. De geneeskundige dienst moet de controle uitoefenen op de legerverpleging. 2. De verpleging der zieken kan niet van de behandeling gescheiden wordenzij is daarvan een onderdeel. 3. De geneeskundige legerdienst kan in oor logstijd de hulp van het Roode Kruis niet ontbe ren. Daarom is het wenschelijk, dat de lichamen zich in vredestijd gezamenlijk voorbereiden tot den werkkring, die hen in tijden van oorlog wacht. Spreker komt na eene belangrijke rede, waarin hij het Fransche stelsel ufkeurt, tot de conclusie, dat voornamelijk ook omdat onze reglementen, daarop betrekking hebbende, op Fransche leest zijn geschoeid, er noodzakelijk groote hervormin gen moeten plaats hebben. Nadat de voorzitter uit naam der Vereeniging den heer Kroll bedankt had voor zijn allerbe langrijkste rede, werd door den heer Bosscha voorgesteld er een gedrukt exemplaar van voor rekening der Vereeniging te zenden aan leden der Staten-Generaal. Dit voorstel werd met accla matie aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Rotterdam, 28 October. In de zitting der recht bank van gisteren is door den heer Mr. H. J. Van Buren aanmerking gemaakt op het daarbij aanwezig zijn van verslaggevers. Hij meende dat dit èn voor de beklaagden èn voor de advocaten zeer nadeelig was, inzonderheid met het oog op het gewoonlijk gebrekkige der mededeeling van de gevoerde pleidooien en omdat de behandelde zaken door de dagbladen het geheele land door worden verspreid. De heer Van Buren verklaarde voornemens te zijn, later een request daaromtrent in te dienen. Deze verklaring werd door den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. Maasdam, 26 October. De kalmte en rust, welke gewoonlijk ons dorpje kenmerkten, maakten gis teren plaats voor buitengewone levendigheid. Onze nieuwe burgemeester, de heer W. J. Klaar, kwam zich, met zijn gezin, in ons midden ves tigen. Welwillende samenwerking der ingezetenen maakte dien intocht zoo feestelijk mogelijk. Des middags omstreeks halfdrie aan wal gestapt te 's-Gravendeel, stond daar een eerewacht te paard, samengesteld uit 20 jongelieden van Maasdam, gereed om den burgemeester met de zijnen te ontvangen. Terwijl talrijke vreugdeschoten wer den gelost, stelde de stoet, door muziek vooraf gegaan, zich in beweging. Ons met vlaggen ge tooid dorp genaderd, voegden zich 20 jonge doch ters bij den trein, die, door tal van toeschouwers, allengs eene kolossale uitbreiding had ver kregen. 't Leverde inderdaad een aangenaam schouwspel, die 40 jongelieden van beiderlei geslacht, versierd met de Dationale kleuren en met de uitdrukking der vroolijke opgewektheid in het oog! Bij het rechthuis was eene fraaie eerepoort opgericht, door welke de stoet zich be gaf naar de woning, die voortaan het gezin van den Burgemeester zou opnemen, en die op be vallige wijze was versierd. Hier werden den Burgemeester en zijne echtgenoot bouquetten aan geboden en, over bloemen en groen, traden zij hun nieuw verblijf binnen, waar het Gemeente bestuur hen opwachtte. Met hartelijke en goed gekozen woorden heette nu het hoofd der eere wacht den Burgemeester met de zijnen welkom in de gemeente en in zijne woning, en wenschte hun daar veel genoegen toe. Aangedaan verze kerde de heer Klaar, dat het zijn streven zijn zou, de veelvuldige blijken van achting en toe genegenheid sedert den lOden dezer hem per soonlijk en nu weder zoo ruimschoots aan de zijnen bewezen, te vergelden door getrouwe plichtsbetrachting, 's Avonds verlichting van 'sBur- gemeesters huis; vreugdeschoten, afgewisseld door muziek. Maar, ook - hoe kan 't anders? - vereeniging der jongelui, die zich reeds dagen lang, zoo dapper hadden gekweten bij de versie ring van het dorp en de samenstelling der eere wacht, en die zich een ruim en gulhartig onthaal ten volle hadden waardig gemaakt. Tot laat in den nacht bleven zij genoeglijk bijeen, nadat eerst nog eene serenade was gebracht aan den burgemeester en den oudsten wethouder. De aangename drukte en geestdrift, die er heerschten, werden geen enkel oogenblik verstoord. Eensgezindheid was het kenmerk der feestvreugde, die ongetwijfeld nog lang zal voortleven in de herinnering der talrijke deelgenooten. Harderwijk, 28 October. Naar men verneemt zal het koloniaal werfdepöt met éene compagnie worden verminderd. Almelo, 28 October. In deze gemeente ligt een adres ter teekening, waarin wordt aangedrongen op de oprichting eener H. Burgerschool verbon den met Latijnsche school. Daarbij is een begroo ting gevoegd, ten bewijze, dat een reorganisatie en uitbreiding vari 't gymnasium, die algemeen als onvermijdelijk worden aangenomen, weinig minder zouden kosten. Meppel, 27 Oct. Naar aanleiding van een mi- nisterieele missive aan de commissarissen des Konings in de onderscheiden provinciën, om de kamers van koophandel en fabrieken te hooren over het openbaar houden harer vergaderingen, vernemen wij, dat de kamer alhier tot het in het openbaar houden harer vergaderingen reeds heeft besloten. Mlppel, 28 October. De Overijselsche gemeen ten staan door het voortdurend stijgen van het boezemwater en den hevig opstuivenden westen wind geheel onder water. Breda, 28 October. De lessen aan de stafschool alhier, zullen den lsten Nov. een aanvang nemen, en behalve door de kapiteins Taets Van Ameron- gen en den Beer Poortugael, aan die inrichting verbonden, gegeven worden door de hh. Simon, Schalken, Bannier, Baud, Hojel, Muschart, kapi teins, en v. Riemsdijk, 1ste luit., allen van de K. M. Akademie. Met het oog op de inwerking treding der nieuwe wet op de inrichting van het onderwijs aan de Milit. Akad. in 1872, zijn nu reeds door den Min. v. oorlog de lessen aan de stafschool in de Hoogd. taal opgedragen aan Dr. Hülsmann, directeur der hoogere burgerschool te Breda, en in de Eng. taal aan den heer Modder man, leeraar aan diezelfde school, respectievelijk tegen eene jaarlij ksche toelage van f 200. Gemengde Berichtten. Te Rotterdam is, waarschijnlijk door den schoorsteen, de bliksem in eene woning, staande op de werf van de heeren A. Van Hoboken en zonen, aan den Oostzeedijk geslagen, waardoor aan den inboedel schade is toegebracht. De drie per sonen die zich in de woning bevonden zijn onge deerd gebleven en er met den schrik afgekomen. De muzikale verslaggever in het Dagblad van 's-Gravenhage, de opvoering vau Tannhauser inde residentie critiserende, //schroomt niet te zeggen, dat, Wagners werk, voor ons (hem) is geweest het toppunt van eentoonigheid, slaperigheid en verveling.'' Wagner is ook een Duitscher! BUITENLAND. Duitschland. De capitulatie en overgave van Metz is het groote nieuws van den dag. Wel was een en ander te voorzien, wel was men overtuigd dat het na Sédan slechts een quaestie van tijd was en vooral deden de onderhandelingen van Bazaioe met het Koninklijk hoofdkwartier te Versailles eene ontknooping verwachten, maar wij hadden ons niet voorgesteld dat deze gewichtige gebeur tenis zoo spoedig zou volgen. De overgave van Metz is immers van de groot ste beteekenis, en op strategisch en op politisch gebied. Het voor Metz opgehouden eerste en tweede legerkorps onder prins Karei komt thans ter be schikking van generaal Moltke en den invloed van deze gebeurtenis op het al of niet tot stand komen van den vrede is onvermijdelijk. Een staatsman als Thiers zal tot de droevige erkentenis moeten komen, dat van de jeugdige republiek een van hare hoofdzuilen ontrukt is, om nog met eenig succes in het stelsel van het weigeren der Prui sische voorwaarden te volharden. Hing het van hem af, hij zou 't ondanks zijn regeerings ante cedenten onder Louis Philippe, niet verder laten komen, althans het hoofd in den schoot leggen ter verkrijging van een wapenstilstand. Er zullen velen zijn die eens met hem in denkwijze zijn, maar wij vreezen, dat de groote massa te Parijs te verblind is om de gevolgen van den val van Metz te berekenen. De Fransche natie, „wier hoofd en hart sedert langen tijd Parijs was," zal zich dan eerst gewonnen geven, als dit laatste bolwerk van Frankrijk ten gronde zal gericht zijn. Wat zal het gevolg zijn? dat de strijd langer duurt, het bloedbad vreeselijker wordt en Parijs ten slotte het voorbeeld zal moeten volgen van Weiszemburg, Straatsburg, Soissons en Metz, en onmachtig zal zijn aan nog vernederender voor waarden tot den vrede het hoofd te bieden. Dat geheel Duitschland weder vervuld en opge togen is van dit nieuw roemrijk feit van dezen oorlog, kau men zich voorstellen; alles wordt weder vergeten. Klaagde men gisteren over den langen duur van den oorlog; uitte men den wensch dien te beëindige, heden is het, dat alleen de tijd voor de Ouitsche wijze van oorlogvoeren van bui tengewoon belang is. „Metz", schrijft een Duitsch blad, „dat maag delijke, dat nooit veroverde Metz, met zijn ver vaarlijke arsenalen, aanzienlijk materieel en werk plaatsen ter voorziening in de behoeften van het Fransche leger is als de rijpe vrucht van het in de dagen van 14,16 eD 18 Aug. uitgestrooid bloe dig zaad in onze handen gevallen. De dagvj is de bekrooning van de tactiek, die met'; gevecht aan den rechter Moezeloever be het terugtrekkend Fransch leger op den Mars la Tour ophield, en die door de over van 18 Augustus, den ijzeren arm vorandtl van de capitulatie van het leger en de o;| van de vesting het gevolg is. De dag vat belaadt de honderdduizenden, die ondank ontberingen en gevaren, waakzaam, stanj en tegelijkertijd dapper tegen de uitvall! het machtig ingesloten leger hebben met den roem van een wapenfeit, dat ons volk in een gezegend aandenken zal [I Het feit, dat een leger van over de 100,01 maanden lang te Metz ingesloten is gei is tot dusver nimmer beleefd. Zulk een legei zeide men, kan niet tegengehouden word* heeft waarlijk aan geen uitvallen ontbrokj uitvallen van 31 Augustus en 1 Septemil reeks uitvallen in het begin van deze stelden onze troepen op een harden pi deze pogingen zijn mislukt en het leger vo; heeft door zijn standvastigheid, een reri| aandeel in het wapengeluk, dat onze troepen voor Parijs heeft gevoerd." Door deze groote gebeurtenis, is thans heele Fransche leger, dat de expeditie i| begon, krijgsgevangen gemaaktéene van rijks eerste vestingen is in handen des v vóór Metz lag het eigenlijke leger te velcl den opperbevelhebber Bazaine, met den schalk Canrobert, met de generaals FrossJ Ladmirault en met den gewezen majoor-gei Leboeuf; de occupatie van Lotharingen i: waarheid geworden, en 200.000 Duitschesoj hebben de handen vrij gekregen om vei Frankrijk te opereeren. Het cijfer der krijgsgevangenen, in he| gram des koniDgs genoemd, heeft ons een; bevreemd150,000 man zoo heet hebben de wapenen nedergelegd. Sedert 18 tus nu stelden zelfs Fransche berekening(| leger van Bazaine op niet meer dan 110,i het garnizoen was 15,000 man sterk totaal 1; Van dit cijfer moet een aantal door ziekte brek zijn omgekomen of gesneuveld bij haalde uitvallen, om nog niet te spreken v, talrijke deserteurs der laatste weken. Hoe men thans aan het cijfer 150,000. Men herinnert zich dat voor eenigen til Metz werd gemeld, dat Bazaine alle we mannen in de door hem bezette landstreel| ingelijfd; dit bericht krijgt hierdoor eenige schijnlijkheidde vesting en de talrijke d: in den omtrek moeten dan circa 40,000 bare mannen hebben opgeleverd. Doch gaat ook de geheele mannelijke bevolkinjl streek, dan gaan alle kostwinners voor de hongerde gezinnen, als krijgsgevangen, medi Duitschland. De Duitsche administratie heeft intussehem treffende maatregelen genomen om terstoil uitgehongerde stad van het noodige te vooi terwijl de spoorweg-communicatie met Saai ken, die tusschen Metz en Courcelles was broken, wordt hersteld. Sebi sclif heel wat aan: wor wor zelv „ew van Par geh' van der gev: is gen ben mai tair ten Pai mo' Over de vertraging van den aanval op zegt de halfoflicieele Berlijnsche Provincial pondenz in haai- jongste nommer het volgent „De eenige juiste verklaring der vertragin dat de daarvoor noodige militaire toebereid: niet spoediger voltooid konden worden. Aan kelijk verwachtte men dat met het gedeel beschieten van Parijs reeds een begin gem zou worden, zoodra het daartoe noodige ves geschut bij het insluitingsleger zou aangeko zijn. Men ging daarbij uit van de onderste! dat de zoo licht, voor indrukken vatbare king van Parijs door een bombardement spo den moed zou verliezen. Na den val van scheen de hoop gegrond te zijn dat het op t van die onderstelling vereische aantal van h geringskanonnen met de noodige ammunilii korten tijd naar Parijs overgebracht zoude t nen worden. „In den krijgsraad des Konings hechtte evenwel minder waarde aan het denkbeeld de zedelijke uitwerking van een bombarden op de Parijsche bevolking; men beschouwde bombardement veel eer uit het zuiver mili oogpunt, en begreep dat hetzelve terstond volle kracht en in zijnen geheelen omvaDg» ondernomen worden. Men zag af van het p om aan Parijs (hetgeen reeds weken geleden kunnen geschieden) door een voorloopig gedi telijk bombardement schrik aan te jagen, d het mogelijk was dat zulks de gewenschte werking zou missen en in dat geval als een genspoed der Pruisische wapenen zou beschot wordenen besloot het bombardement, al het dan ook met eenig tijdverlies, terstond nadruk en op afdoende wijze te openen. „De voorbereidseleu daartoe hebben meer gekost, dan wij ook eerst gedacht hadde-', moeilijkheid van den aanvoer van gescho! ammunitie is grooter gebleken dan men ze vankelijk geschat had. De vermeestering

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2