N°. 3288. Au. 1870. Zaterdag 29 October. PEIJS DEZUB COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco .per post3.85. Afzonderlijke Noiamere0.05. Deze Courant wordt tjagehjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJB DEB ADVKBTKNÏIKN Voor iederen regelj 0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 28 October. Wie als vreemdeling m den loop dezer week oor het eerst'met de stad onzer inwoning ken- gemaakt en de openbare bijeenkomsten bij - rewoond had, die hier van l.l. Maandagavond af ijn gehouden, kon wel eens in verzoeking zijn ekoinen aan Leiden den bijnaam te geveD van de stad der bekrompen localiteiten." Gisterenavond althans waren er zelfs twee olaatsen te gelijk die het bewijs hadden kunnen everen dat Leiden werkelijk aan dat euvel jor®>ank gaat en daaronder de groote zaal in 't ;ebouw van 't Nut waar de Leidsche koraal ver eniging onder de zinspreuk: „Oefening baart Kunst" ie eersle barer jaarlijksche openbare uitvoerin- :en hield. Ten aanhoore van een talrijk publiek, uit Donateurs en familiën der werkende leden be slaande, droeg de vereeniging, onder leiding van haren verdienstelijken directeur deb heer K. De Jong, de op het pogramma vermelde 16 zang stukken voor. De zorg, zooveel aan de keus dier stukken als ,an de uitvoering daarvan besteed, getuigde van ien ijver waarmede directeur en werkende leden ,ijo bezieldde ruime bijvalsbetuigingen, die hun 'na de uitvoering van elk nummer te beurt vie- 'len, mochten dan ook welverdiend heeteu en leverden het bewijs dat het publiek zich niet teleurgesteld zag in zijne verwachting van, als naar gewoonte, een aaDgenamen en genotrijken avond te zullen doorbrengen. Na afloop der uitvoering was Ds. Inckel dan ook ongetwijfeld den tolk aller aanwezigen toen hij een woord van dank richtte tot de vereeni ging en zoowel den werkenden leden als hun nen directeur lust, kracht en gezondheid toe- wenschte om voort te gaan op den weg der oefening en zoodoende de vereeniging tot steeds hoogeren trap van bloei op te voeren. Toen gedurende de pauze de werkende leden met hunnen directeur zich in éen der boven lokalen van het gebouw hadden vereenigd, meldde zich bij hen aan eene deputatie uit de Commis sie voor de Volksvoorlezingen alhier, die, bij monde van haren voorzitter, Prof. Van Geer, het verzoek richtte tot de vereeniging om, evenals in de laatstverloopen jaren, ook nu weder éen der volksbijeenkomsten in de Stads-Gehoorzaal, door hare medewerking op te luisteren. Wij weten met zekerheid dat we den bezoe kers dier bijeenkomsten eene hoogst aangename tijding brengen, wanneer wij bun mededeelen dat dit verzoek als naar gewoonte met de meest mogelijke welwillendheid is opgenomen en het vooruitzicht bestaat dat daaraan, wellicht reeds zeer spoedig, zal worden voldaan. Evenals nu de zaal van 'tNut, zal dan wej weer de Stads-Ge- hoorzaal te klein zijn opt het aantal hoorders le bevatten. Over het noorderlicht, dat dinsdag-avond ook door veten alhier met bewondering werd aan schouwd, wordt ons uit den Alblasserwaard dd. 5 Oct. geschrevenGisterenavond, maar vooral gedurende den avond van heden werd ook in deze streken een zeldzaam prachtig noorderlicht waargenomen. Bloedrood gekleurde wolken be dekten schijnbaar den ganscben noordelijken he mel, en wanneer deze als onmerkbaar verdwenen, schoten waaiervormige purperkleurige, gele of helder witte stralen van uit den horizont tot verre lover het Zenith opwaarts. Voortdurend nam men zeer duidelijk trillingen of zoogenaamde bevingen iu die stralen waar, en zelfs flikkerde het in den laten avond, kort aan den horizont, alsof even daar beneden een gewoon, maar sterk onweer woedde. Op de magneetnaald was de invloed van het magnetisch onweder duidelijk waar- te nemen, daar een vrij zwevende gemagnetiseerde staaf voortdurend in slingerende beweging was. Volgens sommigen zouden sterke noorderlichten eene aankondiging zijn van voortdurend ruw en ongestadig weer zijn. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het höofd- kiesdistrict Alkmaar, is dat uitgebracht werden 2018 geldige stemmen. GekozeD is Jhr. Mr. C. Van Foreest met 10S3 stemmen, Jhr. Mr. L. J. C. Janssens bekwam,91-1. dienst 1S71, verklaarde een groot aantal leden zich tegen het denkbeeld om ditmaal voor dien aanleg in plaats van tien, slechts acht millioen beschikbaar te stellen. Die vermindering is eene bepaalde afwijking van het voorschrift van art. 5 der wet van IS Augustus 1S60 Staatsblad n°. 45), waartoe de regeering althans niet bevoegd is en waarvoor zij dus het initiatief niet had moeien nenien. Geen wezenlijke bezuiniging wordt daar door verkregen, maar alleen uitstel te weeg ge bracht ip de krachtdadige voortzetting van wer ken, welker spoedige voltooiing ook in het belang der schatkist zoo weuschelijk ware. Daartegen voerde men aan, dat de bepaling der wet van 1S60 iu een gezundpn zin moest worden opgevat. Zij heeft, ja, bevolen, dat op de Staatsbegrooting jaarlijks ten minste tien millioen voor de spoor wegen moest worden uitgetrokken; maar heeft dit gedaan op een tijdstip, dat de geheeje daar voor te doene uitgave op honderd millioen be raamd werd. Dit totaal cijfer is thans reeds over schreden. Bij de oorspronkelijk in de spoorweg wet aangewezen werken, 2ijn later onderscheidene gevoegd, waarop niet gerekend was; met pauie de overbrugging van liet Hollandsch diep, het kanaal door Walcheren en de verbinding door Amsterdam. Men eindigde echter met de bepaalde vraag aan de regeering, of inderdaad niet meer dan de thans aangevraagde som in 1S71 aan de spoorwegen zal kunnen worden verwerkt, van het antwoord op die vraag zouden deze leden hunne beslissing over het behandelde punt doen afhangen. In eene der afdeelingen werd de hou ding der regeering omtrent het bekostigen van verdedigingswerken, noodig geworden ten gevolge van particuliere concessiën van spoorwegen, door verscheidene leden afgekeurd. De minister van oorlog had de bezwaren, die bij in Decem ber 1869 aanvoerde, geheel laten varen bij de indiening der vestingwet, en nu te veel ten laste van het Rijk gebracht. Verscheidene leden wensch- teu te welen, of de regeering ook iets naders had mede te deelen, wegens de uitzichten op aan sluiting van den noorder spoorweg aan het Duit- sche spooi weguet door het leggen van den tak Nieuweschans-lhrhove. De stoombooleu die voor de Staatsspoorwegen den Moerdijk met Rotterdam verbinden, verkeeren in slechten toestand, ol ko men althans dikwijls te laat aan, waardoor te leurstelling veroorzaakt wordt voor de passagiers die met spoorwegtreinen, op welker aansluiting zij rekenen, wenschen te vertrekken. Ook laten de aansluitingen van den Graud Central Beige met de Staatsspoorwegen veel te wenschen over. Ofschoon er eenige vermindering in het bij de Staatsspoorwegen werkzaam personeel heeft plaats gehad, achtten zeer vele leden dat personeel nog veel te talrijk en de daarvoor aangevraagde, som van 258600 buitensporig hoog. Algemeen werd gevraagd, of de toestand der firma, die den boven bouw van de brug over het Hollandsch Diep heeft aangenomen, ook stoornis in dien bouw zou kunnen breogen. De Koning Groothertog, heeft den kolonel J C. J. Smits, kommandant van het koloniaal In va lidenhuis Bronbeek, het Grootkruis der Orde van de Eikenkroon geschonken. Bij de overweging in de afdeelingen van de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen, Tot tweeden leeraar in het hand- en recht lijnig teekenen aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, is benoemd de heer A. J. Terwen, leeraar aan de hoogere hurgerschool te Veendam. „Volgens een bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Madrid zijn, bij besluit van 23 Augustus jl., de Koninklijke besluiten van 5 Juli j.86^ en 12 Augustus I860, bevattende voorschriften omtrent de te betalen rechten en, iu het algemeen, om trent de te vervullen 1'ormaliteiteD ten opzichte van vreemde schepen, welke na schipbreuk gele den te hebben in Spaansche havens worden aan gebracht, ingetrokken en vervangen door de vol gende voorschriften A. De eigenaars van schepen welke schipbreuk geleden hebben, kunnen de overblijfselen dier schepen uitvoeren. Ouder dusdanige overblijfselen worden begrepen niet alleen de romp en de mas ten, maar pok de voorwerpen welke tot het tuig en de uitrusting behooren, als zeilen, takelwerk, kettingen enz. B. Zoo de eigenaars dat een en ander niet willen uitvoeren, maar willeD verkoopen, zal zulks kun nen geschieden door tusscbenkomst van den consul hunner Datie, welke aan den administrateur der douane zal ilioeten berichten 1". wanneer hij denkt over te gaan tot het schatten van het schip, opdat gezegde admini strateur iemand benoeme, welke daarbij tegen woordig zij en de schatting mede onderteekene, zoo hij zich met het gevoelen der experten ver- eenigt, of, in het tegenovergestelde geval, van zijn afwijkend gevoelen aan zijnen chef doe blijken 2. op welk tijdstip, na afloop der formaliteiten, de verkoop zal plaats bebben, opdat daarbij de administrateur der douane of iemand die hem vertegenwoordigt aanwezig zij. De consul zal ook aan den administrateur eene gewaarmerkte kopij moeten doen toekomen van de acte van verkoop, of wel een document waaruit blijkt de prijs waarvoor het schip of zijne overblijfselen zijn verkocht, on hetwelk als grondslag zal dienen voor de berekening der douane-rechten welke de kooper zal hebben te voldoen. C. Zoo men het schip weder voor de vaart wil herstellen, zal de eigenaar of de kooper hier van kennis geven aan den administrateur der douane. U. Deze laatste zal een scheepstimmerman aan wijzen, die gezamenlijk met een ander scheeps timmerman, aangewezen door de marine-autoriteit van de haven, het schip volgens de wettige for mule zal nieten, en de kosten voor zijn herstel in een dok of op eene werf zal taxeren. Zoo de belanghebbende deze taxatie aanneemt zal hij daarvan mét den administrateur en de experten eene acte onderteekenen. In het tegenovergesteld geval zal eene nieuwe taxatie plaats hebben door dezelfde personen, bijgestaan door een derde, be noemd door de Junta van landbouw, nijverheid 'en handel, of, bij gebreke van die, door den al- kalde. Deze taxatie zal dan voor alle partijen verplichtend zijn. E. De herstelling of weder in-orde-brenging van het schip zal dan plaats hebben zonder verdere tusschenkomst der administratie. F. Zoodra het schip weder zeevaardig is, zal de belanghebbende zulks aan den administrateur inededeelcn en alsdan verklaren of hij het schip weder wil uitvoeren dan wel nationaliseren. In het eerste geval zal de administrateur der douane zorgen voor de teruggave der reeds betaalde rech ten. Iu het tweede geval zal, op last van den administrateur, eene tweede taxatie en meting plaats hebben overeenkomstig het bepaalde on der D. G. Wanneer men zoo doende de juiste waarde van het herstelde schip zal kennen, zullen de. rechten bepaald worden welke voor hetnationa- liseeren verschuldigd zijn, en wel volgens den regel van drieën: de waarde van het herstelde schip staat tot de douanerechten, welke volgens zijn tonneninhoud moeten betaald worden, gelijk de waarde van het schip vóór zijne herstelling tot x. Wanneer echter het verschil tusschen het onbekende getal en de douanerechten geen 10 per cent bedraagt, zullen de volle rechten gehe ven worden, en indien het verschil meer dan 75 per cent bedraagt, zullen er 25 per cent van de volle rechten geheven worden. De rechten welke betaald zijn voor uit het buitenland ingevoerde, voor het herstel der sche pen benoodigde materialen, zullen na de nationa- liseeriug terug gegeven worden, overeenkomstig het decreet, van 22 November 1868, doch slechts onder voorwaarde dat in de declaratiën de vol- J gende punten vermeld worden: soort en nationa liteit van het schip, opgaven van de materialen j welke vuur zijn herstel worden ingevoerd, en van de haven, waar zij worden ingevoerd. J. Deze voorschriften zijn ook van toepassing op de schepen welke op dit oogenblik (het be sluit is van 23 Augustus jl.) tot herstel onder- haudeo zijn." i Z. M. heeft J. W. Rosener Manz, te Delfshaveu, benoemd tot ridder van den orde van den Neder- landschen Leeuw. Z. M. heeft herbenoemdals burgemeester van Broek op Langedijk J. Van Bommel, secretaris aldaar, en als burgemeester van Texel D. C.Loman. Z. M. heeft aan Hoogstdeszelfs kunstschilder op Java, Raden Saleh, vergunning verleendjtot het aannemen der versierselen van commandeur met de ster der orde van Franz Joseph, hem door Zi M. den Keizer van Oostenrijk geschonken Amsterdam, 26 October. Tot hoofdonderwijzeres aan een der openbare scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs 1ste klasse voor meisjes alhier, is benoemd uiej. C. L.Theunissen van Groningen. Amsterdam, 28 October. De eergisterenavond gehouden raadszitting was gewijd aan de verdere voortzetting der behandeling van de begrootiug voor het dienstjaar 1870 tot 1871. Er werden langdurige discussiën gevoerd over de afdeeling „publieke werken." Van algemeen belang is o. a. bet besluit our de publieke tribune te verbeteren, overeenkomstig een daartoe door eenige raads leden gedane voorstel. Voor reizigers van en naar het Rijnspoorwegstation is het ook niet van be lang ontbloot, dat een voorstel van den heer Jiiger is aangenomen, om een klok in den om trek van de Weesperbarrière te plaatsen. 's'-Gravenhage, 28 October. Gisterenavond is er onder voorzitterschap van den heer Van Cappelle, in het lokaal der vereeniging eene vergadering gehouden van de leden der afdeeling 's-Graven- hage van het Nederlandsche Schoolverbond Daar de heer Mr. A. P. Th. Eijssell als lid van het bestuur had bedankt, wérd de heer Mr. J. A. Kramer Jr. in zijne plaats benoemd. Vervolgens werd overgegaan tot de herziening van het reglement der afdeeling, dat vroeger 9lechts voorloopig was vastgesteld. Dat ontwerp reglement gaf tot geene beraadslagingen van eenig belang aanleiding en het werd eenparig goedge keurd. Vervolgens deelde de voorzitter méde, dat ingevolge het besluit in Juli jl. genomen, een onderzoek was ingesteld paar de mate van het schoolverzuim in de lilde afdeeling van 's Gra- venhage, waarvan de resultaten onlangs aan de leden zijn bekend gemaakt. Uit het gehouden onderzoek was gebleken: 1°. dat plaatsgebrek op vele scholen het schoolverzuim in de hand werkt; 2'. dat de kinderen, dikwijls eerst laat op de school komende, haar in den regel terstond met het 12de jaar of wel Dog vroeger verlaten en dan niets meer leeren; en 3". dat hoewel weinig kinderen in het geheel niet on derwezen worden, er in de 3de afdeeling dezer stad nog betrekkelijk vele zijn, die te kort on derwijs genieten om daarvan duurzame vruchten te plukken. De voorzitter deed opmerken, dat, wat het eerste punt betreft, het hein aangenaam was, dat het gebrek aan plaats zou worden weg genomen, daar door het gemeentebestuur is be sloten tot de oprichting van eene nieuwe school. Ten opzichte van het tweede punt had het be stuur wel overwogen, maar was het nog niet tot een besluit gekomen, welke maatregelen kon den worden aangewend om dat kwaad uit den Weg te ruimen. En dat wat het derde punt be treft, er pogingen zouden worden in het werk gesteld bij schoolonderwijzers, industrieelen enz., om daaraan le gemoet te komen. Dit rapport en deze tnededeelingen lokten echter eenige discussie uit, waarbij de heer Jhr. Mr. De Witte Van Citters zijn dank betuigde over het gehouden onderzoek en het uitgebracht rapport, maar deed opiperkeD, dat men uit de resultaten van het onderzoek in de derde afdeeling der gemeente tot geene verkeerde statistieke gevolgtrekkingen moest komen. Men had toch juist de derde af deeling gekozen, omdat men zich overtuigd hield, dat in die afdeeling het schoolverzuim het meeste bestond. Voorts toonde hij aan, dat het noodza kelijk was, dat de leerlingen, die de school ver laten, het genoten onderwijs bleven onderhouden tot. verwezenlijking van welk denkbeeld zoowel hij als andere leden van gedachteu wisselden. De voorzitter verklaarde dat het bestuur de on derscheidene denkbeelden die door de leden wa ren aangegeven, om het beoogde doel le bereiken, in nauwgezette overweging nemen zou, waarna deze vergadering werd gesloten. Aenhem, $7 October. Het diner dat gisteren Z. M, den koning door de gemeente werd aangeboden, en waaraaD behalve de leden van den gemeenteraad, de verschillende autoriteiten deelnamen muntte uit door fijnheid van gerechten. De zaal was fraai ge decoreerd evenals dc tot receptiezaal ingerichte vestibule. Z. M. bracht, nadat de burgemeester bem had toegesproken, een dronk uit op het welzijn der gemeente Arnhem, en verklaarde, in hartelijke bewordingen, hoe hoogst aaugenaam Hem de wijze was, waarop de Arnhemmers Hem hadden ontvangen, en dat Hij die ontvangst zeer apprecieerde. De heer van de Wall beval de belangen der

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1