P. Sijthoff, Clara Vissering, C. E. Hartevelt, M. G. Steijgerwalt, J. Wolters, II. Krabbe, Joha. Vis sering. Gisterenavond opende de Vereeniging //Har monie" hare dezen winter te geven voorstellingen met de opvoering van Wie is 't en het Hotel Wit tebrood, door de leden der Vereeniging „Enlre nous" uit 's-Gravenhage. De voorstelling werd bijge woond door den beschermheer der Vereeniging //Harmonie" de Baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen. Een flink orchest, mede voor het grootste gedeelte samengesteld uit leden der Vereeniging /Enlre nous" deed zich vóór de voor stelling en in de pauze hooren. De beide opge voerde stukjes werden goed afgespeeld en getuig den van de geoefendheid der vertooners, wie het dan ook met aan bijval van. de zijde van het pu bliek ontbrak. Ook het Bestuur der Vereeniging „Harmonie" gaf blijk de verdienste der Vereeniging „Entre nous" op hoogen prijs te stellen en bewees dit dour aan alle hare leden het eerelidmaatschap aan te bieden, dat in dank werd aanvaard. De voorstelling werd besloten door een zeer geani meerd bal. Het noorderlicht dat hier dezer dagen veler aandacht trok vertoonde zich o. a. Dinsdag-avond reeds vroegtijdig te Amsterdam, terwijl het aan den Helder tegen 6 uren zoo prachtig was waar te nemen, dat de oudste lieden zich met herinne ren het ooit zoo gezien te hebben, het strekte zich uit van het westen naar het oosten, en gaf zulk een helder schijnsel van zich, dat het alle voorwerpen, zelfs op grooten afstand duidelijk deed onderscheiden. Het hield tot ougeveer 8 uren aan en verdween toen in het oosten. Uit Utrecht meldt men daaromtrent het volgende „Eergisterenavond werd alhier een uur 11a zons ondergang een buitengewoon sterk noorderlicht waargenomen. De hemel, die nagenoeg wolkeloos was, vertoonde zich voor het grootste gedeelte van tijd tot tijd rood gekleurd. Deze kleuring, hier en daar onbegrensd, nam dikwerf de gedaante van lange lichtstrepen aan, die meerendeels le- veudig rood gekleurd waren, maar afgewisseld werden door strepen van een zilverwit licht. Wat de richting der lichtstrepen betreft, zij divergeer den ten deele uit het noorden, ten deele uit het noordwesten. Haar beginpunt was echter niet aan den noordelijken horizont maar op eene hoogte van tien tot twintig graden daarboven. Daaronder was de hemel zelfs donkerder dan elders, als bevond zich daar een soort van bank. De licht strepen zetten zich, over de sterrenbeelden de Groote Beer, de Kleine Beer, Cassiopeia, Perseus en Andromeda, voort tot voorbij het zenith, zoo dat de zuidelijke hemel tot op omstreeks veertig graden boven den horizont zich nog rooskleurig vertoonde. Te zeveu uren was het verschijnsel het sterkst. Dit is in den tijd van tien dagen het vierde noorderlicht, dat alhier werd waargenomen. De afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Zaterdag den 29sten October e. k., des middags ten 12 uren 15 minuten, in het ge bouw der Academie [Trippenhuis) te Amsterdam. De Minister van Oorlog heeft bij dispositie van 8 dezer, bepaald, dat reeds in gewone tijden er immer moet naar worden gestreefd, om de veld- escadrons, voor zooveel zulks maar eenigzins is overeen te brengen met den behoorlijken gang van het ouderwijs der recruten, vrijwilligers en miliciens, en met de richting van de remonte- paarden, bij de depots en de reserve-eskadrons die hiertoe moeten samen werken, te brqugen en te houden op de sterkte bij de formatie bepaald dat is: kader met inbegrip van de hoefsmeden 32, cavaleristen, vrijwilligers en miliciens te samen 106, afgerichte paarden geschikt voor de dienst te velde 116. In gelijken zin moet verder worden gehandeld ten opzichte van de reserve-eskadrons tot de sterkte vankader als voren 19, cavaleris ten idem, 50, afgerichte paarden voor de dienst ten velde of althans voor ordonuance-dienst ge schikt 40, welke cijfers echter, bij het regement, waar de opleiding van jeugdige militairen plaats heeft en bij art. waaraan de rij- en hoefsmidschool is toegevoegd, respectively k te vermeerderen zijn, zooals in de tabellen der samenstelling van de eskadrons volgens de bestaande formatie is aange- Bij missive van 6 dezer heeft dezelfde minister te kennen gegeven, dat de verloven bij art. 185 van het voorschrift betreffende de wapenen en de schietoefeningen bij de infanterie bedoeld niet bij zijn departement behoeven te worden aange vraagd, maar krachtens art. 33 der instructie van de bevelhebbers in de militaire afdeelingen door dezen kunnen worden toegestaan. Daar het bij eene door deu hoofdintendant ge houden inspectie is gebleken, dat bij een der korpsen van het leger de achtergebleven goederen van de met groot verlof vertrokken miliciens bij de kompagniën in bewaring waren opgelegd en die oplage zeer veel te wenschen overliet, zoo heeft de Minister van Üorlog bij dispositie van 18 dezer eenige voorschriften vastgesteld omtrent het afleggen der goederen van miliciens verlof gangers. De vereeniging. tot bevordering en ontwikkeling van politiek leven te Almelo zal in eene verga dering op 27 October a. s., o. a. een adres vast stellen aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal tot verkrijging eeuer wijziging van art. 56 der grondwet, betreffende het recht van oorlogs verklaring. Als een belangrijk verschijnsel op' het gebied van het lager onderwijs ueelt men uil Amster dam, het besluit \an deu kerkenraad der Ned. Portug. Israël gemeente, mede, oui de armenschool dier gemeente op te heffen, op grond dat in de be hoefte, waarin deze inrichting, wat het maatschap pelijk onderwijs betreft tot dusverre heeft voor zien, op de stads-aruienscholen kan worden voor zien. Naar men verneemt, zijn van de 260 kin deren, die thans die school bezoeken, reeds 240 ingeschreven voor de openbare armenscholen. Aangaande de werkzaamheden tot overbrugging van het Hollandsche Diep wordt het volgende gemeld De stormen der maand Augustus hebben geen schade aan de werken gebracht, maar op nieuw het bewijs mogelijk gemaakt, dat aan de uitvoerbaarheid en duurzaamheid vau het werk niet getwijfeld mag worden. Reeds 5 overspan ningen zijn op de pijlers overgebracht; de 6de is gereed om overgebracht te worden, de 7de is voor de helft ineengesteld, en het metaal voor de 8ste is geheel, en een deel van het benoodigde voor de 9de overspanning ter plaatse aanwezig. Uit de werkplaats te Amsterdam werd bijna 4 millioen kilogr. metaal op het terrein te Willemsdorp aan gevoerd, terwijl met de verzending van het nog ontbrekende geregeld wordt voortgegaan. Volgens het gewijzigd bestek moeten 1 Dec. 1870 7, en i Dec. 1871 de overige 7 overspanningen gesteld zijn. De winter noopt vooral in een waterplas als het Hollandsche Diep, met zijne stormen, hooge vloeden, sneeuw en ijs, tot het staken van een gedeelte der werkzaamheden. Men moet echter met het oog op hetgeen met buitengewone krachtsinspanning daargesteld is, den aannemer hulde brengen. Zr. Ms. schroefslooinschip de Dommel, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse .Ikr. A. G. Van Hael'ten, den 21sten dezer van do reede Texel naar zee vertrokken, is in den mor gen van den 26sten daaraanvolgende ter zelfde reede uit zee teruggekomen, ter aanvulling van zijn voorraad steeukolen. Aan boord was alles wel. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer is bepaald, dat de dagelijksche soldijen voor de vrijwilligers en miliciens bij de veld-artillerie voortaan zullen be dragen: voor een kanonnier of stukrijder eerste kl. 43, en tweede kl. 38 ets. Bij Zr. Ms. besluit van 18 dezer is HD. besluit van 6 Augustus jl. N°. 128, nopens de militaire justitie, ingetrokken en mitsdien de daarbij in het besluit van 5 Mei 1867, N°. 27, gebrachte tijdelijke wijzigingen weder buiten werking gesteld. Z. M. heeft aan Mr. H. Jacobi, chef van het bureau van statistiek in de prov. Noord-Holland te Haarlem, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 3de kl. der orde van St.-Stanislaus, hem door Z. M, den keizer van Bus- land geschonken. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uit. rechten en acc. te Sittard o. a., de heer J. H. Sassen, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Venray c. a.der dir. bel. en acc. te Venray c. a., de heer G. B. J. De Quay, thans adj.-cont. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Maastricht. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Veere c. a., de heer C. L. De Smet, thans ontv. derzelfde middelen te Sluis c. a.der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Sluis c. a., de heer H. G. Radijs Ellens, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Aruemuiden c. a.der dir. bel. en acc. te Arnemuiden c. a. de heer J. M. Bur- gerhoudt, thans snrnum. bij de administ. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc,, werkzaam in de inspectie derzelfde middelen te Botterdam. ZM. heeft aan den heer J. W. Cremers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc, te Sclnnnen c. a. be houdens aanspraak op pens. Z. M. heeft verplaatst de volgende contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. als: den heer C. G. Van der Wijk Werneke, van Lobith naar Helle- voetsluis; Jhr. J. L. A. Van Haeften, van Bedum naar Lobith; den heer W. E. Baron Van Till, van Delfzijl naar Bedum; en is benoemd tot contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Delfzijl, de heer A. Merens, thans adj.-contr. derzelfde middelen te Schiedam. Z. M. heeft benoemd tot adj.-contr. der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc.; te Maastricht deu heer J. P. Van Blarkom, thans surnum bij de administr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. en de in spectie derzelfde middelen te Amsterdam te Gro ningen, den heer G. M. 0. Dresselhuys, thans snrnum. bij de administr. der dir. bel., in- en uitgaande rech ten 'en acc. en de inspectie derzelfde middelen te Groningen; en zijn verplaatst de navolgende adj.- contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc, als den heer B. C. Charbon, van Groningen naar Schie- darnden heer W. E. J. Pastoors, van Nijmegen naar Boosendaal; den heer S. C. M. Knappert, van Boosendaal naar Nijmegen; om werkzaam te zijn ter contróle der eerste afdeeling aldaar. Amsterdam, 25 October. Naar men verneemt worden er plannen beraamd om de localen van het Leesmuseum die niet meer aan de eischen des tijds beantwoorden, belangrijk uit te breiden en te verbeteren. Door wijlen mej. C. E. Van IJsseldijk, onlangs alhier overleden zijn de volgende aanzienlijke legaten gemaakt; als: 12.000 inschrijving 2% pCf aan de Ned. Herv. Diaconie alhier en sommen van gelijk bedrag aan de diaconiën vaD dezelfde gemeente te Hilversum en 's-Gravenhage. In de vergadering der maatschappij voor den werkenden stand is gisteren besloten tot eene nieuwe leening van 20.000, voor de oprichting van eene tweede kosthuis. Door de gunstige finan- tieele uitkomsten die het eerste dier inrichtingen opleverde, werd met groote meerderheid daartoe besloten en is reeds voor 10.000 deelgenomen. Naar men verneemt zou men reeds geslaagd zijn om een uitmuntend geschikt gebouw daartoe te verkrijgen op het Rapenburg bij de Schippers- gracht. Eenige ingezetenen, behoorende tot verschil lende staatkundige en godsdienstige richting, heb ben hunne medeburgers opgeroepen tot de op richting eener zelfstandige vereeniging tegen het hier ter stede heerscbend schoolverzuim. Bij cir culaire is men uitgenoodigd tot bijwoning eener bijeenkomst, op Maandag 31 October e. k., des avonds te halfacht, in het lokaal de Vereeniging in de Warmoesstraat alhier. De oproeping is, o. a. door 7 leden der plaatselijke schoolcommissie ge- teekend. Zij deelen mede dat uit een door de commissie in overleg met buurt-secretarisseu in gesteld onderzoek gebleken is, dat in Mei jl. van de ongeveer 30500 kinderen, geb. van 1853 tot 1S63, op de gezamenlijke scholen van ligger on wijs circa 21000 gevonden worden. Na aftrek ook van die kinderen van dien leeftijd, welke op bewaarscholen gaan, wordt het cijfer der niet schoolgaande kinderen op 8500 begroot, waar onder circa 5500 tusschen de 7 en 12 jaren. Trekt men uu een zeker cijfer daarvan af voor hen, die huisonderwijs genieten en om ziekte of andere gegronde redenen niet ter school gaan, dan zal altijd nog een cijfer overblijven zóo aanzienlijk dat ineu verbaasd staat dat zoo iets in 1870 in de hoofdstad des rijks tot de mogelijkheden behoort. De schoolcommissie meende, dat alle verder on derzoek en alle verdere maatregelen beter van anderen dan van haar zouden uitgaan, en dit gaf aanleiding dat de onderteekenaars besloten een zelfstandige vereeniging in het leven te roepen tot wering van het schoolverzuim. Als motief voor die zelfstandigheid voeren zij aan dat, naar hunne meening, slechts daardoor die eendrachtige sa menwerking van alle richtingen op het gebied der school kan verkregen worden, die in deze zaak zoozeer gewenscht is. Hun doel toch is eene vereeniging tot stand te brengen, die schoolver zuim onder eiken vorm bestrijden zal, zonder aan openbaar of bijzonder onderwijs de voorkeur te geven. Helder, 26 October. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, verkreeg van de 216 geldige, uitgebrachte stem men de heeren W. C. M. Van Bruggen 30 en C. Van Veen 32 zoodat tusschen beide herstem ming moet plaats hebben. 's-Gravenhage, 27 October. Het Indisch Genoot schap zal op Dinsdag den 8 November a. s. eene algemeene vergadering houden waarin de volgende onderwerpen zullen worden behandelda. Ver kiezing van een lid van bestuur; b. Statistieke opneming van Java; c. Is militaire bescher ming van gouvernementswege onmisbaar voor particuliere ondernemingen op de Buitenbezittin gen (bijv. voor mijn ontginning)? d. De belastin gen in Nederlandsch Indië; e. Kustverlichting in Nederlandsch Indie enTelegrafische verbinding van Java met, het overig gedeelte van Azië en met Australië. Bij den gemeenteraad alhier zijn gisteren de beraadslagingen over de gemeentebegrooting voor 1871 voortgezet en ten einde gebracht. Onder anderen is een en andermaal het woord gevoerd over een voorstel van een der wethouders om den post voor onderhoud enz. van het gemeente lijk badhuis te Scheveningeu te verhoogen met 30(10 tot het leggen van een parketvloer in de kurzaal. Hoe voortreffelijk en sierlijk de zaal ook zij, gelijk zij door een der leden werd ge noemd en waarover ook de vreemdeling opgetogen is, het mocht niet baten. Het voorstel werd inet 19 tegen 13 stemmen verworpen. Wel werd door een der voorstanders er op gewezen, dat een dergelijk voorstel reeds voor éen of twee jaren door Burgemeester en Wethouders zelfs was ge- daau maar vertraagd alleen ter wille van be dachtzame spaarzaamheid, maar de zaak was daarom niet afgewezen. En dan was het opmer kelijk, dat op eene begrooting van een millioen werd gelet op een uitgaaf van f 3000, die er ge makkelijk uit te vinden is, gelijk men er nog meer extra-uitgaven uit heeft kuunen vinden in den loop der beraadslaging, terwijl die vloer zoo zeer in harmonie zou zijn met de prachtvolle zaal, waarvoor men eene tonne gouds veil hi Kortom de lelijke vloer gelijk men het noernt moet blijven. Een ander voorstel van een der leden, strel kende tot verhooging der belooningen van verschillende politie-ambtenaren en beambten, op het verlangen van den burgemeester in die handen gesteld, in verband tot een aan hem a; te bieden plan van den nieuwbenoemden hoof commissaris tot nieuwe inrichting der gemeen: lijke-politie. Overigens is voor memorie uitgetrokken, de g, waarvoor aanvankelijk 50,000 was gesteld kosten eener proef met het nieuwe rioolstel- en de zuivering van het rioolwater. Daardoor tevens onbeslist gebleven de toepassing van a-b c procédé of Liernurstelsel. Scheviningen, 27 October. Gisteren is van haringvisscherij te Scheveningen aangekomen et: schuit van de reeders Maarten de Niet Jz. C°., welke de helft van zijne vleet verloren he, en in den afgeloopen nacht is er eene van reeders Jacob en Pieter De Mos aangezet, wel al zijne netten kwijt is. Ofschoon onder deul gelschen wal nog veel haring zoude té vans zijn, schijnen de meeste onzer visschers echt' door het stormweder verplicht te zijn gewon, die kust te moeten verlaten om te halver zee gaan visschen. Gorcum, 26 October. Door den heer Johau Yi Borcharen, onlangs te Utrecht overleden, is g de Ned. fierv. diaconie alhier gelegateerd, des; van f 500, vrij van alle rechten. Utrecht) 26 October. Gisteren heeft de Kolo:— N. Mac-Leod buitengewoon adjudant des koni;ffoe bevelhebber de 1ste mil. afd. de kazernen magazijnen alhier tot in de kleinste bijzoni hedeD in oogenschouw genomen; de alhie: garnizoen liggende vesting art. werd op de nenplaats der Willemskazerne geïnspecteerd. Arnhem, 25 October. Hedenmorgen heelt Z de Koning de foiten van Pannerdeu en WeS voort geïnspecteerd. Te 5 uren had het di plaats, door de Staten der Provincie aau Z. aangeboden. De vergaderzaal was daartoe pra tig gedecoreerd. Te halftien begaf Z. M. zich het concert van het muziekkorps der grenad: en jagers in Musis Sacrum, waar de groote eenvoudig, toepasselijk en smaakvol versi- was. Met eeue fanfare eu het Wien Neerlands S, werd Z. M. verwelkomd, waarbij alle aanw gen opstonden. Dat het tevens daar niet ontbr aan prachtige toiletten en luide bijvalsbetuiging ook voor de keurig uitgevoerde nummers van programma, behoeft geene verzekering. Te uren keerde Z. M. naar het hotel van den 1 staatsraad-commissaris terug. Doesburg, 26 October. Gisteren bracht Z. de Koning een bezoek aan deze stad. Te 11 ui aankomende, werd Z. M. door de schutterij eerewacht ingehaald en inspecteerde HD. te Doesburg in garnizoen liggende 3de batal van het 8ste regiment, dat zich daartoe, vo afgegaan door Z. M., naar de stadsweide bep Na afloop der exercitiën, die van 11 tot 2 duurden en nu en dan door den Koning in soon gekommandeerd werden, kwam Z. M. zijn staf ten stadhuize, eu gebruikte aldaar den burgemeester en de raadsleden eeu eemi dig dejeuner, waarbij de schutterij weder eerewacht fungeerde en de Tengbergensche pel eenige muziekstukken uitvoerde. Te 4 ui vertrok Z. M. naar Bingerden, alwaar Z. M diner gebruikte bij den heer baron Van H« keren tot Keil, den directeur des kabinets. halftien keerde Z. M. terug, om naar Arnh; te vertrekken. Dalen, 24 October. Dezer dagen werd bij burgemeester alhier opgebracht, eeu Franschm die als krijgsgevangene uit üuitschlaud ontvlucht Sneek, 25 October. In de gemeenteraadszitli van gisteren is het voorstel door een der 1 gedaau, om de schoolgelden aan de Hoogere gerschool, de stads jongens en stads ineisjessct: te verdubbelen, in behandeling genomen, Onï scheidene leden voerden daarover het woord trachtten het op onderscheidene gronden te strijden. Met 10 tegen 2 stemmen werd dan uitgemaakt, dat de Raad zich in begiusel vereenigeu kon met zulk een voorstel; waai het ingetrokken werd. Tilburg, 26 October Tot lid van den geniet teraad is heden bij herstemming tusschen reu J. C. De Bondt eu H. Swagemakers-f Alphen (candidaat der kiesvereeniging) de eet gekozen met 295 stemmen, de tweede verkrt 170 stemmen. Middelburg, 26 October. De werkzaamhed aan het gedeelte spoorweg tusschen Amenand eD deze stad met het graven van een kanaal de oude Arne en het maken van een spoor» brug, door den heer P. J. Lienders aangt moet dezer dagen geheel gestaakt zijn. Dit»1 had den lsten Juli reeds geheel voltooid en' leverd moeten zijn. Bij iedere aanbestedio' achtereenvolgens uitgeschreven wordt krijgt op nieuw 't bewijs dat het geduld nog op sterke proef gesteld zal moeten worden alvue kanaal en spoorweg geopend worden. Om eens van de afdamming van het Sloe te sprek'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2