vormde gemeente daar ter stede het advies iD te winnen van de iiH. Mr. J. R. Tliorbecke, oud- minister en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Mr. P. I. Lintelo De Geer en Mr. Diep- huis, hoogieeraren aan de hoogescholen te Utrecht en te Groningen. Kamper Cour.) Meppel, 20 October. Het bestuur der schippers- vereeniging Schutlevaer heeft zich tot den Min. v. Biunel. Zaken gewend, met verzoek om aan de Hazenberger schutsluis beneden Hattem, in het Apeldoornsche kanaal, de voldoende wijdte te geven. Dezer dagen is van den Minister op dit verzoek het antwoord ontvangen, dat bij de Re geering het voornemen bestaat die sluis beneden Hattem door eene nieuwe van steen te doen ver vangen, die de vereischte capaciteit heeft en dat de daarvoor gevorderde uitgaven reeds voor een groot gedeelte op de Staatsbegrooting over 1S71 zijn uitgetrokken en zoodra de wetgevende macht daarop goedkeurend heeft beslist, met de werk zaamheden een aanvang zal worden gemaakt. De Vereeniging heeft dus de binuenschipperij opnieuw een grooteu dienst bewezen. Gkoningen, 19 October. Het adres aan den Ko ning, tot behoud der hoogescbool is door ruim 600 ingezetenen geteekend. De belangstelling in het behoud der Alma mater is steeds toenemend; behalve de gemeenteraden van dit gewest die zich reeds in dien geest tot Z. M. den Koning gewend hebben, heeft de gemeenteraad van Ulrum be sloten een dergelijk adres aan Z. M. op te zen den. De lage lauden te Beerta staan geheel onder water; de aardappelen en de boekweit zijn ge heel weg en het zaaien van winterkoren wordt onmogelijk. Daar aan de inschrijving voor de kaualisatiewerken niet genoegzaam is deelgeno men, is er eene nieuwe inschrijving geopend van 489 aandeeleu a /T00U tegen 5 pCt. 'sjaars. Smeek, 20 October. Het adres betreffende de patentbelasting is voorzien met 170 handteekenin- gen, van hier naar de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal opgezonden; dat van de gemeente Woudsend met hetzelfde doel, telt 48 onderteeke naars. Dokkuh, 20 October. Ha tien jaren ouvermoei- den arbeid mag Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout, eindelijk zijn plan, de aanhechting van Ameland aan den vasten wal, ten uitvoer zien bren gen. Dit plan dat van sommige zijden bestreden, maar door deskundigen als uitvoerbaar niet alleen, maar ook als zeer voordeelig geschetst is, beoogt de landaanwinning op de Friesche wadden, of de opsbbbing der wadden, waardoor 27,000 hec taren grond kunnen worden aangewonnen. De vroegeie commanditaire vennootschap, thans in eene uaamlooze veranderd, heeft van den conces sionaris Teding van Berkhout de concessie gekre gen, en werd genoemde heer op de jongste ver gadering van vennooten te Deventer tot Directeur benoemd. Daar de eerste serie aandeelen, tot een bedrag van 3 ton geheel volteekend is, zullen reeds dezen winter de werkzaamheden voorbereid wor den, om in het voorjaar met kracht te beginnen. Het gelukken van dit plan, zou deze ouderueming een nieuwe en rijke bron van welvaart voor deze streken doen worden. 's-Heetogenbosch, 20 October. Bij twee senten tiën van het hoog militair gerechtshof van den 3<i«n dezer dezer, in hooger beroep gewezen, uit gesproken den 17iwl October, zijn de luitenants H. en V., die zich den 26,t,a Mei jl. zonder vergun ning uit Grave naar Cuijk hadden begeven, schul dig verklaard aan1°. desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige terugkomst binnen den tijd van veertien dagen, gepaard aan zeer verzach tende omstandigheden, met vrijspraak van den luitenant H. van het plegen van nachtelijk gerucht en geraas, storende de rust van ingezetenen en het zich te buiten gaan in drank; voorts is de luitenant V. schuldig verklaard aan het moedwil lig slaan en daardoor verwonden van eene bedie nende beambte in de uitoefening zijner bediening, gepaard aan verzachtende omstandigheden, aan het zich te buiten gaan in drank en het verwekken van nachtelijk gerucht en geraas, storende de rust van ingezetenen. Wijders zijn veroordeeld H. tot 4 dagen kamer arrest met acces en V. tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf. Bij de sententie is beslist, dat elk militair, zoo wel de officier, als de onderofficier en de soldaat, zich aan desertie schuldig maakt, wanneer hij zich eigendunkelijk op meer dan een uur afstands van zijn korps, kantonnement of garnizoensplaats verwijdert. Beeda, 20 October. Evenals aan de Ginne- kepoort, is nu ook de slechting der vestingwer- weiken bij de Waterpoort gereed, en zal met 1 Nov. de aanbesteding der Autwerpsche poort plaats hebben, waarmede dan onze stad van alle zijden ontmanteld zal zijn. De aanwinst van terrein zal zeer groot zijn. Midoelbukg, 20 October. In de heden gehouden gemeenteraadszitting staakten de stemmen bij de behandeling over de al of niet voortduring der heffing van de gemeentebelasting na den»,en April jl. De behandeling der gemeentebegrooting voor 1871, die mede voor heden aan de orde was ge steld en daarmede in onraiddelijk verband staat, werd dientengevolge tot eene volgende zitting aangehouden. BUITENLAND, Duits chland. In de laatste dagen liepen er geruchten over vredesonderhandelingen, ook over pogingen van de onzijdige mogendheden ten behoeve van den vrede. De Prov. Corresp. een officieus orgaan, ver zekert thans dat alle berichten over bemoeiingen ten gunste van den vrede door de groote mogend heden in het Pruisisch hoofdkwartier met groote omzichtigheid behaudeld worden. Sedert de mis lukte poging van generaal Burnside om een wa penstilstand te verkrijgen, die cp de weigering van het Parijsch bewind afstuitte, zien alle ge ruchten over nieuwe onderhandelingen blijkbaar op die, welke generaal Bazaine door het afzen den van een van zijn generaals' aangeknoopt had. Vandaar ook het ontstaan der velerlei ge ruchten over den val van Metz, die tot dusver nog niet bevestigd zijn geworden. Omtrent de zending van dien hoofdofficier naar het Koninklijk hoofdkwartier weet men niet veel. Algemeen echter wordt verzekerd dat hij niet in last heeft over de capitulatie van Metz althans uitsluitend te onderhandelen. Voor het overige verneemt men, ondanks de onbekendheid met het doel der zending, dat die officier weder uit het hoofdkwartier vertrokken is, zonder zijn doel te hebben bereikt. Na eenige opmerkingen te hebben gemaakt over het klimmend ongeduld bij het publiek naar spoedige beëindiging der belegeringen en in het algemeen van den oorlog, en verze kerd te hebben dat het voortzetten van den oorlog een waarborg is voor den toekomstigen vrede, deelt de Prov. Corr. voorts nog mede, dat de aanstaande week niet zal voorbijgaan, zonder dat de Duitsche artillerie haar groot werk in al zijn uitgestrektheid zal begonnen hebben. De koning leidt voortdurend uit zijn hoofd kwartier te Versailles alle operatiën van het tponeel des oorlogs. De Duitsche bladen zijn nog altijd niet uitge put in hunne beschouwingen over de voordeelen die Duitschland zich uit den oorlog moet verze keren zijn het natuurlijk allen eens dat Frankrijk grondgebied moet afstaan, over de uitgestrektheid is men het minder eens en zoo zien we de .41/- gemeine Zeitung dezer dagen andermaal met warmte de stelling verdedigen, dat het een daad van geweld zou zijn het geheele Fransche gedeelte van Lotharingen te willen aanhechten. Het Duitsch sprekende deel van deze landstreek zal zonder al te lange en zware moeilijkheden weder in het groote moederland, even als den Duitschen Elzas opgaan. Hoewel in Duitschland de val van het wereldlijk gezag van den Paus niet tot de excentriciteiten onder de clericalen aanleiding geeft als in België en andere landen, zoo zien wij toch van sommige deelen van Duitschland adressen tot Z. M. richten om Pius IX in zijn macht te herstellen. Ziehier een adres van den bisschop en het Domkapittel te Hildesheim dat onmerkenswaardig is om den vorm. Het is van dezen inhoud: „Moge Z. M. ook zijn machtigen arm die Frankrijks overmoed ge tuchtigd heeft, tot bescherming van een troon uitstrekken, die tot de oudste van Europa be hoort en slechts een hoogere macht de onafhan kelijkheid van het opperhoofd der Katholieken kan waarborgen." Onder de mededeelingen in de Kölnisehe Zeitung vinden we ook een schrijven uit Wilhelmshöhe van 18 October. Daarin wordt gewag gemaakt van eene bijzondere stemming die sints 2 dagen ouder de bewoners van dit kasteel heerscht. Er moeten belangrijke berichteu aangekomen zijn, die waarschijnlijk in verband staan met de reis van generaal Boyer, adjudant van Bazaine, naar het Pruisisch hoofdkwartier. Ook heeft de keizer het bericht ontvangen dat in onderscheidene Pruisische vestingen aangevraagd is, hoeveel ge vangenen men nog buiten de reeds daar verblijf houdende kan plaatsen. De hooge gevangene en zijn omgeviug vermoeden dat dit alles betrekking heeft op eene spoedige capitulatie van Metz. De keizer ziet er in de laatste dagen ter neergesla gen uit, daar hij op nieuw aau rhumatische aan doeningen lijdt; hij was heden (18 October) echter zeer opgeruimd over het bezoek van prinses Murat, die den vorigen avond was aangekomen. De schrijver van deze bijzonderheden, van deze prinses sprekende voegt er zeer sarcastisch bij: „Men verwachtte in haar eene groote dame, van het Frou frou genre te zien en was niet weinig verbaasd eene korte, niet zeer schoone en hoogst eenvoudig gekleede dame te bemerken, die met eene innigheid op den arm van haren man rustte, die men in een Fransch echtpaar in het geheel niet mogelijk achtte." De koning van Beieren Ontving na de inne ming van Orleans een gelukwensch van den kroonprins van Pruisen wegens het nieuw groot wapenfeit van het Beiersche leger. De koning betuigde den kroonprins zijn dank en zond ook aan den opperbevelhebber van het 2de Beiersche legerkorps, den generaal Van der Tann, de uit drukking van zijn hooge tevredenheid in de vol gende dépêche: „Gij hebt door de jongste over winning bij Orleans de roemrijke resultaten van dezen veldtocht met een schitterend wapenfeit vermeerderd. Met bewogen gemoed, betuig ik u, mijn geliefde generaal, zoo ook de dapperen die onder u vochten, mijn hartelijke dankbaarheid en staar met innigen weemoed op hen, die als helden gestorven zijn." ftn^-eland. De vloed van Franschen en in het bijzonder van Parijsche emigranten te Londen, heeft zoo schrijft men aan de A'. Z. ook even veel slijk medegevoerd, want terwijl aau de eene zijde de aanhangers van het gevallen keizerrijk een schuilplaats in Engeland zochten en voor het meereudeel tot den gegoeden stand van de maatschappij belmo ren, is aan de andere zijde ook het ware uitvaag sel, het schuim van het liederlijke Parijs dat uit de stad gezet is, naar de Engelsche hoofdstad ge trokken. Eu terwijl men in de druk bezochte strateu van het Westend, in de hotels en restau- ratiën bijna even zooveel Fransch als Engelsch hoort spreken, heeft die taal op de nachtelijke plaat sen van de lichtzinnige wereld in den omtrek van Haymarket ongehoorde vorderingen gemaakt. De door de Fransche demi-monde bezochte uit- spanningslocalen uiaken verbazend goede zaken en de slimme eigenaars van die etablissementen verzuimen niets om de Fransche smaak ook in gang te doen vinden bij het luchtig Engelsch pu bliek. Een der belangrijkste ingevoerde artikelen, welke wij aan dezen oorlog te danken hebben is de cancan, die vroeger zeldzaam in de En gelsche localen van twijfelachtig gehalte werd geduld, thans echter in vollen gang is en alles in het werk stelt om zich hier over te planten. De Alhambra, Highbury Born en meer van die schouwburgen die door onze gegoede klassen be zocht worden, hebben sinds eenigen tijd de can can op het repertoir geplaatst. De autoriteiten stellen echter alles in het werk om de overgeplante onzedelijkheid in de geboorte te verstikken en reeds hebben vele etablissementen dit ondervonden, daar de politie de vergunning voor het dansvermaak, waaronder het ballet in de schouwburgen begrepen is, heeft ingetrokken. Rusland, Over de ontvangst van den heer Thiers bij den keizer van Russen, worden de volgende niet on aardige bijzonderheden publiek gemaakt. Toen de heer Thiers, die tegenwoordig als de eenige groote staatsman die Frankrijk op dit oogenblik bezit wordt aangemerkt, door den kei zer in het winterpaleis ten gehoore werd ont vangen, was de laatste buitengewoon voorkomend en welwillend, maar vermeed zoo strikt mogelijk, het gesprek te brengen op den tegenwoordigen politieken toestand. Ofschoon de heer Thiers al zijn pogingen zag mislukken om het juist daar heen te leiden, gevoelde hij zich toch zoo gelukkig over het onderhoud met den keizer, dat hij zich na van den keizer afscheid te hebben genomen naar prins Gortschakow begaf, om dien staats man zijn indruk mede te deelen. „Men kan tegen over zulk een innemend keizer, zeide de heer Thiers, vergeten, dat hij een absoluut monarch is, men zou zich zelfs met zijn absolutismus kun nen vereenigen." Nadat de heer Thiers zijn geest drift over den keizer zooveel mogelijk aan den dag had gelegd, antwoordde prins Gortschakow: „En wat had Frankrijk niet van zulk een vorst kun nen verwachten, indien het Rusland een Sebastopol en een Polen gespaard hadl" Het kan geen kwaad er bij te voegen dat de eerste mededeeling van een en ander door een Zuid-Duitsch blad is geschied. TELEGrRAiAIMEN. Rouaan, 20 October. Op zijn weg naar Rijssel is generaal Bourbaki gepasseerd. In geheel Normandië heerscht een sterke geest tot tegenstand. Generaal Briand heeft het kom- inando aanvaard. Tours, 20 October. In een hier uit Parijs ont- vaugen nummer van het Journal 0/ficiel, gedag- teekend van den 18den, komt het antwoord voor van Jules Favre op de circulaire van graaf Bis marck betreffende de conferentie te Ferrières. „Het is goed" zoo heet het daarin „dat Frankrijk weet, tot hoever Pruisen's eerzucht gaat. Pruisen stelt zich niet tevreden met de verovering van twee onzer provinciën; het werkt in koelen bloede en stelselmatig voort tot onze vernietiging. Frankrijk mag zich geen illusiëo meer voorspie gelen. De vraag is: te zijn of niet te zijn. Door ons den vrede tegen afstand van drie departe menten aan te bieden, beleedigde men onswe hebben geweigerd; en men wil ons met den dood straffen. Ziedaar de toestand. Intusschen verkiezen wij rampen en gevaren boven 't toegeven aan de onbuigzame en wreede eerzucht van onzen vijand. Al werd Frankrijk overwonnen toch zou het zich nog zóo groot in het ongeluk toonen, dat 't een voorwerp van bewondering en sym pathie zou blijven voor geheel de wereld. Frankrijk had misschien behoefte aan een strenge beproe ving, waaruit 't als wedergeboren zal te voorschijn treden. Berlijn, 20 October. Nadat de bezetting til Orleans en Chateaudun door onze troepen, zenden van troepen naar Bourges mogelijtJ worden. Die stad is wegens de aldaar bestas^B geschutgieterijen en arsenalen een gewichtig In gewoonlijk wel ingelichte kringen wiltt(B weten, dat Parijs eerst na eene vruchteloozev.H dering tot overgave gebombardeerd zal worj,B Florence, 20 October. Een koninklijk deciel kondigt de kieswet voor de provincie Rome ,1 en bepaalt het aantal Romeinsche afgevaardig^H op veertien. Vrijdag e. k. zal de koning naar GelarateveiB trekken, om er de evolutiën der troepen bij il wonen. Naar men verzekert, hebben bijna alle mogeu.jl heden er op aangedrongen, dat de Paus Ro®H niet verlaten zal. Uit goede bron wordt het gerucht tegengesptM ken, omtrent de wisseling van mededeelicgfB tusschen Italië en de vreemde kabinetten betttB fende de candidatuur van Prins Amadeus den Spaanschen troon. Daar de Spaansche re»e;l ring in deze het initiatief genomen heeft, zo:.< I zij de eenige, die tot dusver omtrent deze z met de andere mogendheden onderhandeld heel Marseille, 20 October. (Particuliere depêche.) üM immer vreest men hier voor de plundering cl voornaamste bankiershuizen. De kooplieden -I reeders zenden bunne waaide en schepen nal Genua. (iV. R. 61)1 Antwerpen, 20 October. Particuliere dépéciM Talrijke Fransche handelaars, voornamelijk dl te Havre gevestigde, zeDden hunne goederen nal deze haven, uit vrees voor de demagogen. (IV. R. Cl.) I lïamburg, 20 October Luidens een telegrl uit Cuxhaven aan de Börsenhalle, werd tl Fransche eskader den 18 jl. des avouds te 7£ J ten noordwesten van Helgoland gezien, kol zettende naar het Westen. Geen vijaudelil schepen waren heden gesignaleerd. Versailles, 20 October. Uit hel Duitsche AoJ kwartier.) In den nacht van den 19den op dl 20sten verontrustte de vijand voor Parijs dol een hevig kanonvuur van de forten en herhaal aanvallen van afdeelingen infanterie, de Pruisiscll voorposten in den omtrek van Chevilly. Van oorl zijde geene verliezen. Den 17den bezette een detachement van hl Maas-leger Montdidier, waarbij 4 officieren el 179 mobile garden werden gevangen genomeü. I Den 11 den is het etappencommando te Steual door een uitval van de bezetting van Montmédl opgelicht. Rijssel, 20 October. De heer Dubost, geielef geerde der regeering, is gisteren per luchlballoi uit Parijs vertrokken, te Rocroi aan land gek:- men en van daar vertrokken naar Tours. Hij hee uitmuntende tijdingen medegebracht van eergi terenavond. Een aanzienlijke Pruisische macht heeft d verschauschiug bij Bruyéres aangevallen dick bij het fort Issy en is glorieus teruggeslagen. B nieuwe aanvallen met verdubbelde macht zij: de Pruisen na een verwoed gevecht weder e ruggeworpen met groote verliezen. Volgens 4 berichten aan Dubost gegeven door den admiraa Mequet op het oogenblik van zijn vertrek, is elk gevecht een overwinning voor de Parijzenaars. Er worden te Parijs wekelijks 25 mitrailleuse! gemaakt, dagelijks 25 millioeu patronen, d: proviand is aanzienlijk. Florence, 20 October. De minister Sella heef: verklaart, dat de overbrenging van de hoofdstai naar Rome over eenige maanden moet geschie den bij een wet in het Parlement vast te stellen Florence, 21 October. Ten gevolge van de be slissing van Engeland om de Indische mail over den Brenner te verzenden, verzekert men, da- de minister Maandag naar Brindisi zal vertrek ken om deze dienst te organiseeren. Londen, 21 October. De componist Balfe 1= gisteren overleden. Een dagblad van Versailles zegt dat het doel der komst van generaal Boyer in het hoofdkwar tier de overgave van Metz is. De Franschen werpen granaten op Meudon. Volgens de Daily News wil net gerucht dal generaal Boyer gisteren naar Metz is terugge keerd om de voorwaarden der capitulatie aan Bazaine over te brengen. Als zij niet binnen vijf dagen zijn aangenomen, worden de onderhande lingen voor goed afgebroken. De volledige belegerings-trein is voor Pariji aangekomen. De Times meldt bij gerucht dat koning Victor Emmanuel den 2Ssten dezer zijn intrede in Rome zou houden. De stoomboot Cambria is op de kust van Derrj' verongelukt, bij welke ramp 170 personen zijn omgekomen. Luxemburg, 21 Oct. (Part. tel.) Ten gevolg der geruchten omtrent de aanhechting bij Duits land, zal de bevolking, aangevoerd door den bat' meester en de schepenen hedenavond aan pril' Hendrik een adres aanbieden, waarin op hand having van den tegenwoordigen staat van zaken wordt aangedrongen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2