iaarna overleden. Zijne vrouw, dochter en zoon terden ook gewond. Te Zuilen bij Utrecht, ,t een man, gravende naar beenen van aan de ,eepest afgemaakte koeien voorover in een kuil gallen en levenloos daaruit gehaald. Te Nieu- iediep is Zaterdag-avond een Urker, visscher {ie bezig was de schuit te verschuiven, over leord gevallen en verdronken. De andere vis sers daar aan boord waren te zeer door schrik tevangeu om den ongelukkige, die spoedig zonk, jog door gepasten bijstand te redden. Te Lexmond is een 75jarigen grijsaard, oud-gediende, 1, Zaterdag een groot ongeluk overkomen. Met ien zijner zonen op een wagen gezeten, welke ,an den hoogen rivierdijk afreed en te spoedig afliep, vielen beiden van den wagen. De oude ontving een trap van het paard en ofschoon {e verschijnselen nu iets gunstiger zijn, blijft djd toestand zorgelijk. Te Oldebroek had voor eenige dagen een boerenarbeider bezig mest te lijlen, het ongeluk dat hij, toen de kar met het p.jard omsloeg, onder het voertuig in de sloot raakte. Hij bezeerde zich daarbij zoo ernstig, dat hij weinige dagen later bezweek. buitenland. Duitsclilancl. Uit Versailles ontvangt de Kölnische Zeitung een schrijven d. d. ld October, nopens den slag bij Orléans. De berichten, die over het gevecht van 10 Oct. an Artenay hier aankwamen, zoo vangt de brief- chrijver aan, waren op sommige punten niet dej geheel waarheidslievend, vooral waar zij de on middellijke bezetting van Orléans mededeelden. Men maakte zich in het hoofdkwartier van den generaal Van der Tann een onjuiste voor telling van hetgeen de Franschen onder het Loire-leger verstonden. Daaraan is het zeker toe te schrijven dat een officieel bericht over dit zegevierend gevecht van den lOden met deze ivoorden sloot: vEen eigenlijk Loire-leger be- taat niet meer." Eerst in den morgen van den iden kwam men tot de ontdekking, dat men óch in deze opvatting tamelijk vergist had. De regeering te Tours erkende zelve in placa- ten, die vroeg in den morgen van den llden dezer aangeplakt werden, dat de Fransche strijd macht bij Artenay „in de bosschen teruggedre ven was." Op grond van dezen nederlaag had men alle beschikbare strijdkrachten tot dekking an Orléans terug doen trekken. Ook uit Tours n Bourges waren alle manschappen naar Orléans ezonden. De weinige uren die overbleven had men niet nutteloos laten voorbijgaan. Orléans was in ongelooflijk korten tijd met een dubbel den ring van schansen omgeven, die voor de Fran schen uitstekende defensieve-stellingen waren. Het strijdvaardig Loire-leger bestond uit ongeveer 35000 man, waaronder 28000 man linietroepen en de overige mobiele garden waren. De uit Rome onder den kolonel Charette terug komen pauselijke zouaven waren eveneens bij het Fransche leger ingedeeld en bevonden zich ook voor Orléans. Toen de Beieren zich den vol genden morgen in de nabijheid van de stad ver toonden stieten zij bij het dorp Ormes, dat kort bij de stad ligt, op het vijandelijk leger, dat over 40 veldstukken beschikte. De dappere Beieren bleven voortrukken en bemerkten toen zij de eerste verschanscbte linie naderden, dat deze aan den rechtervleugel reeds door de Franschen ont ruimd was. Hierdoor kwamen zij op het ver moeden, dat het Loire-leger in vollen aftocht was en rukten des te haastiger vooruit, tot zij eindelijk van uit de tweede verschanste linie op een moord dadig vuur werden ontvangen. Het was toen on geveer hallelf. Een hardnekkig en bloedig gevecht omstond, dat tot des avonds 7 uren duurde. De Franschen vochten met grooten moed en daar de Duitsche artillerie en ruiters, bijna geen gele genheid hadden om zelfstandig op te treden, was bet voordeel door de voortreffelijke stellingen die tij bezet hielden, aan de Franschen. Eindelijk gelukte het aan de pogingen van onze pionniers, de artillerie een veilige toegang tot een wijn berg te banen die het geheele slagveld be- beerschle en ook de lijn van terugtocht der Fran- tthen bestreek. Daaraan was de gelukkige uitslag te danken. Nauwelijks was de batterij opgesteld, tauwelijks was haar werkzaam aandeel begon nen, of de Franschen poogden dadelijk hun ge- tchut te redden en uit de lijn waarlangs het gevecht iep te verwijderen, dat hen ook gelukte. Door iet redden der kanonnen, offerden zij de soldaten 'p, waarvan wegens een uitersten tegenstand, tele duizenden wel 3500 man gevangen tierden genomen. De vlucht van de overige ont aardde weldra in een algemeen sauve qui peut; 'u ofschoon generaal Van der Tann, tengevolge ;an de invallende duisternis het bevel gegeven had 'oor de stad halt te maken en denzelfden avond Orleans uiet binnen te rukken, zoo waren te van de overwinning dronken soldaten daar- ïau uiet af te houden, ondanks de waarschu wing van generaal v. d. Tann, dat een nachtelijk 'iraatgevecht hevige verhezen zou ten gevolge sunneu hebben. Daar de soldaten den vijand snel volgden, drongen zij op zijn hielen binnen de stad en verkregen alzoo als prijs der over winning de gewichtige stad Orleans. De verdere vervolging werd door de Pruisische cavalerie langs den anderen oever der Loire voortgezet, doch niet geheel met de noodige en gewone energie, daar de afgematte paarden, niet meer voor de eischen van eene krachtige vervolging berekend waren. De Beiersche lichte cavalerie schijnt den vijand het verst achtervolgd te heb- ben; wat daarvan zij, de overwinning, waar door het Loire-leger vernietigd is, is door de inneming van Orleans van het hoogste gewicht. De opperbevelhebber van het 3de legerkorps, de kroonprins van Pruisen, heeft het geheel aan het welmeenen van den generaal v. d. Tann overgela ten, oui zijn tocht naar het zuiden voort te zetten, doch men kan verwachten dat hij althans tot Tours denkt voort te rukken. Tingeland. De verloving van prinses Louise met den mar kies van Lome, geeft aan de bladen stof tot beschouwingen, die voor de overige staten in Europa zeer zonderling zullen klinkendoch die voor Engeland zeer karakteristiek zijn. De in Engeland gevormde voorlietde voor den familie- omgang en het familieleven, dat inniger is, dan in de meeste andere landenmeer nog de voor liefde voor al hetgeen met het Hof en de aristo cratische kringen in verband staat, wekken bij het Eugelsch publiek een zeer groote belangstel ling voor de familieverbindingen van het Konink lijke Huis. In de beschouwingen, welke de bla den over het aanstaand huwelijk van de vierde dochter der Koningin met een harer onderdanen leveren, mengen zij, en dit is ook zeer karakteris tiek in Engeland, zeer materieele en praktische overwegingen, en dit met min of meer poëtische sentimentaliteit. De Times werpt bij deze gelegenheid een blik op Duitschland, dat tot dusver een rij van prin sen en prinsessen geleverd heeft, die tot vorste lijke verbindingen geschikt waren. Maar de toe standen zijn zeer veranderd, de kleine vorsten worden door den vooruitgang in het totstandko men der Duitsche eenheid, in een staatslichaam opgelost en zoo moet men zich met iets anders trachten te behelpen. Wat de verheffing van een inheemsche adelyke familie tot vorstelijke bloed verwantschap betreft, zoo is de Times van mee ning, dat de gemaal van prinses Louise evenmin gevaarlijk zal zijn voor de britsche constitutie en vrijheden, als de gemaal van prinses Alice voor den Noord-Duitschen Bond. De Iersche bladen zien de zaak anders in. Zij zien reeds in de be voorrechting van een schotsch adelijk huis den grondslag voor een „lersch vraagstuk." Had de koningin niet even zoo goed een lid van de Iersche aristocratie kunnen kiezen, gelijk nu van de Schotten? Zij troosten zich echter daarmede dat nog drie prinsen en eene prinses aan de beurt moeten komen, en dat dan ook aan Ierland de eer van eene vorstelijke verwantschap zal gegund worden. Vele iersche bladen drukken bovendien met nadruk er op, dat deze verloving een be sliste schrede is op de baan van democratische ontwikkeling. telegramimen. Herlijn, 18 October. De laatste berichten uit het hoofdkwartier zijn van den 14d8" des morgens te vijf uren. Daarin wordt gemeld, dat generaal Boyer, afgevaardigde van maarschalk Bazaine door een Pruisisch officier begeleid, van Metz te Versailles is aangekomen. Te elf uren heeft hij een gesprek met Von Bismarck gehad, die zich na afloop daarvan naar den Koning begaf. Stuttgardt, 18 October. De Staats-Ameiger meldt, dat de koning aan de heeren Von Suchow en Von Mittnacht audiëntie heeft verleend. Beiden begeven zich morgen uiet een last hun door den koning opgedragen naar Versailles. St.-Petersburg, 18 October. Het Journal de St.- Petersbourg bericht, dat generaal Burnside aan Jules Favre de voorwaarden heeft medegedeeld, waarop Duitschland genegen is vrede te sluiten. Jules Favre moet ze zeer aannemelijk hebben gevonden. Desniettemin werden zij verworpen. De redenen dezer weigering zijn onbekend. Uamborg, 18 Ocotber. Particulier Telegram). Het Duitsche schip Concordia, dat den 9den Juli Vlissingen heeft verlaten, is den 12deD Septem ber door een Fransch fregat in de wateren van Rio Janeiro, genomen. (N. R. Ct.) Tours, 14 October. Particulier Telegram). De be volking is zeer ontevreden over de late ontvangst van de officieele berichten en over de valsche tijdingen omtrent beweerde zegepralen. Een groot aantal verlangt den vrede na de geleden neder lagen. Het gouvernement wordt hevig gelaakt ten gevolge van zijne werkeloosheid. Het leger is ontevreden, omdat ten gevolge van het decreet van den 13den de hiërarchische traditiën des le gers worden vernietigd. Zekere kwartieren van de stad zijn des avonds onveilig; de soldaten randen de voorbijgangers aan. (N. R. Ct.) Tours, 15 October. (Particulier Telegram). Er heerscht kalmte; de prijzen der. levensmiddelen en brandstoffen stijgen steeds. Aangezien ook het paardenvleesch duurder wordt, verlangt de be volking dat er eene zetting der prijzen zal vast gesteld worden, even als dit mét de andere vleesch- soorten het geval is. (IV. R. Ct.) Aiulens, IS October. Montdidier, een klein open stadje, is gisteren door 800 Pruisen met ge schut aangevallen. Drie inwoners zijn gedood; een requisitie van 50,000 franken is geheven; de maire en zijn adjunct zijn als gijzelaars meege voerd; ISO mobile gardes zijn gevangen genomen. Hier ter stede is men voornemens ernstigen te genstand te bieden. Versailles, 18 October. (Uit het Duitsche hoofd kwartier). De generaal Senfft von Pilsach verdreef den 12den 3000 mobile garde uit Breteuil (dept. Eure.) Voor Parijs heeft den llden een uitval plaats gehad van eenige Fransche bataljons, die door de voorposten en eenige kanonnen van het twaalfde korps werd afgeslagen. Den 15den arbeidde de vijand aan de verschan singen bij Villejuif, van waar hij door de veld artillerie van het zesde korps verdreven werd. Van onze zijde geen verliezen. Heden den 18den voor Parijs niets nieuws. De generaal Von Werder meldt het volgende: De vijand trok zich bij de nadering van onze troepen ijlings op Belfort en den weg naar Dijon terug. De spoorweg van Vesoul op Belfort is van onze zijde opgebroken. De burgers van het ter rorisme bevrijd, zijn zeer voorkomend. 500 gevangene mobile garden gelukte het in de omstreken van Chateau-Thierry den loden bij een aanval van vrijwilligers te ontkomen. Tours, 18 October. Bij de regeering zijn be richten ontvangen dat de Pruisen granaten wer pen in Dyon; alsmede dat Vesoul gisteren dooi den vijand bezet is. Tours, 19 October. La Liberie beklaagt zich over de geheimhouding en de valsche oorlogs berichten van de regeering, die hierin het voor beeld volgt van vroegere ministeriën. De officieele dépêches, die elkander sedert drie maanden op volgen, gelijken allen op elkander. Hoe hartver scheurend de werkelijkheid zij, laat ons eerlijk zijn en die werkelijkheid niet verbloemen, ver maant het blad. Volgens particuliere inlichtingen heeft de ge delegeerde regeering besloten, in geval van nood zich te verplaatsen, maar niet naar Toulouse, noch naar Bordeaux. Zij zal eerstdaags een be roep doen op de officieren en oud-officieren in het buitenland. De heeren Castelbajac _en Cartier zijn niet in Parijs vermoord, maar gefusilleerd, na voor den krijgsraad te zijn overtuigd van verstandhouding met den vijand. Rljssel, IS October. Als Saint-Quentin vreer wordt bedreigd, zijn er maatregelen genomen om het te helpen. Een vertrouwde bode van Ver dun gekomen, verzekert dat het garnizoen een uitval heelt gedaan, waarbij 800 man zijn buiten gevecht gesteld. Drie dagen later beproefden de Pruisen een aanval, die mislukte; zij verloren 1800 man. Florence, IS October De Ministers Lanza en Sella brachten gisteren een bezoek aan den heer Thiers, die heden naar Tours is vertrokken, op zijn weg naar het station vergezeld door een aan tal politieke personen. De Opinione spreekt van de hartelijke sympathie, die Thiers te Florence betoond is. De Minister van Finantiëu is naar Rome ver trokken. h jn.-/ Londen, 19 October. De dagbladen deeleméen brief mede van den heer Dulour, waarin een beroep wordt gedaan op Engeland, dqt het zijn invloed aanwende tot herstelling van den vrede. De Times maakt gewag van een gerucht, vol gens hetwelk van beide zijden de grondslagen dér vredesonderhandelingen vastgesteld, zoo al niet bevestigd. De correspondent van de Standard te Versailles, bericht per telegraaf, dat het bombardement van Parijs eerst over 19 of 15 dagen zal beginnen. Frankfort, 19 October. Men verzekert hier dat j 1 .-I -I Metz heeft gecapituleerd. STATEN-GEk\EBAAJL,. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Is ingekomen eene missive van den heer Tak, die ten gevolge zijner benoeming als lid' dei- Tweede Kamer, ziju ontslag neemt als commies griffier dier Kamer. Wordt besloten, den heer Tak, met ingang van heden 't meest eervol ont slag uit zijue vorige betrekking te verleenen. De heer Tak heelt zijne geloofsbrieven inge zonden, die in handen worden gesteld van de heeren Luyben, Van Delden en Van Goltsteiu. De volgende wetsontwerpen zijn ingekomen 1°. tot wijziging der begrooting voor de lands drukkerij over 1869 en vaststelling der begroo ting voor de landsdrukkerij voor 1871; 3". de begrootiug voor Suriname voor 1871; 3°. de be grooting voor Curasao voor 1871; 4°. betreffende den spoorweg van Samarang naar de vorsten landen. Is besloten deze stukken te doen druk ken en rouddeelen en de ontwerpen naar de afdeelingen te verzenden. Onderscheidene adressen zijn ingekomen van personen, om in aanmerking te komen voor de betrekking vau commies-griffier: Hunne namen zullen op de lijst worden geplaatst. Tot rapporteurs der begrooting voor de Staats spoorwegen dienst 1871, ziju door de afdeelin gen benoemd, de heeren: Wijbenga, Stieltjes, Vau Naauien, Heemskerk Az. en an Reeueu; en tot rapporteurs der wet tot herziening der kiestabel, de heeren: Heemskerk Bz., Begram, Van Voorthuizen, Thorbecke en Jonckbloet. Aan de orde is de algemeeue beiaadslaging óver de Begrooting van .Ved. Indlü voor liet dienstjaar 1871. De heer Van Zinnicq Bergman ziet zich even als het vorige jaar in ae onmogelijkheid voorde begrooting te stemmen. Het door hem in het vorig jaar bestreden beginsel vau de vaste bij drage is ook nu weder in de begrooting en daar tegen is hij gekant. Ook het hooge eindcijter weegt zeer zwaar bij spr. Vele inkomsten zijn bovendien van zeer wisselvalligen aardde kolo niale finaucieele toestand is z. onzeker en uit dien hoofde berust de begrooting op geen goede gronden. Er is daarin geen evenwicht tusscheu baten en lasten. De heer De Casembroot wenscht als lid der kamer en als officier nader te worden ingelicht nopens de bedoeling van het kabinet ten aanzien van de verdediging van Java, en of werkelijk eene vrijzinnige handelspolitiek de eenige factor zijn zal van onze verdeuiging op Java. De heer Moens zal waarschijnlijk niet tegen de begrooting stemmen, maar indien hij dit deed, dan zou het uiet zijn wegens te hooge uitgaven, hoezeer er toch een cijler is, dat hem wel te hoog voorkomt, namqlijk het cijfer van het batig slot. Hem dunkt dat net den minister tegen de bofst moet hebben gestuit een batig slot van 10l millioen 290.000 op de begrooting te brengen, omdat de minister het eens is, dat wij geen recht hebben, dat van Indie te vorderen. Dat beginsel deelt de minister, iuaar hij wilde die quaestie nu liever uitstellen. Is dat goed? Intusschen heeft spr. met genoegen gezien, dat ook de minister die quaestie der vaste bijdrage een open quaestie heeft genoemd, die dus aau de orde blijft. En waarom acht spr. de beslissing, de eiudelijke oplossing van die quaestie noodzakelijk? Vooreerst met het oog op den uit te zenden nieuwen Gou verneur-Generaal, die bij zijne optreding die zaak afgedaan moet .vinden. De oplossing is ook noodig in verband met de herziening van het be lastingstelsel in indie. De minister hoeft zelf ge zegd, dat dit niet kan zonder dat eerst de quaestie van het batig slot uit den weggeruimd zij. Nog eene audere consideratie is er voor de oplossing. Wij hebben de suikerwet aangenomen. Nu treed spr. niet terug ip de verdiensten van die wet, maar zij moet worden uitgevoerd en daarbij kunnen wel fiscale bedoelingen in aanmerking komen, althans het belang van den Javaan staat in nauw verband met de wijze van uitvoering. De heer Nierstrasz bepaalt zich tot eenige alge- meene beschouwingen over de algemeeue poli tiek van Ned.-Iudië zooals die thans in praktijk wordt gebracht. Voorat bestrijdt hij de meening, dat door de aanneming der agrarische-en suiker- wet, alle. discussie over het koloniale vraagstuk, over vrijen arbeid, over heerendiensten enz. zou afgesneden ziju. De strijd is niet afgedaan, maar is wel eene nieuwe phase ingetreden, en zij die de richting, welke men is opgegaan, verkeerd achten, zijn verplicht te blijven waar schuwen om niet uog verder op den verderfelijken weg voort te gaan en nog meer onheil over ludië te brengen. Daarna geeft spr. rekenschap van de meening, dat er geen batig slot meer is. Dat stelsel is ver laten. Thans hebben wij alleen recht op vergoe ding voor bewezen diensten, alleen recht op schrale wisselvallige vergoeding van onkosten, die Neder land zich voor ludië getroost. Eu wat zal hij nu zeggen van de nieuwe agrarische wet. Kort na de vaststelling dier wet, den 29sten Mei 1870, heelt de Kamer van Koophandel en Nijverheid te Batavia, haar gevoelen over die wet te kennen gegeven en verklaard, dat, wil men tot exploitatie komen, niets anders overblijft dan Ghineesche immigratie in te voeren. In den verderen loop zijner rede dringt hij aan op overlegging van stukkeu betreffende de koffie cultuur, niet alleen het bekende en toegezegde rapport, maar ook dat van den heer Öleiumetz. Nog een enkel woord zegt hij ten slotte over het al of" niet beëindigd zijn van de koloniale quaestie. Wat is altijd het hoofdpunt van verschil geweest in de richtingen op het koloniaal gebied? Altijd is het streven' geweest de mlandsche bevolking te regeeren overeenkomstig hare eigen gebruiken en zeden. Met dit stelsel wordt ook in deze be grootiug gebroken blijkens de voorstellen, die om trent openbare werken en het Preanger stelsel zijn gepaan. 8pr. vreest dat meer en uieer het gezag der hoofden wordt ondermijnd, wanneer hun allé'maclït over de bevolking ontnomen wordt, öpr. beschouwd deze begrootiug als liggende op den weg dér nieiuwe richting, dié hij ai keurt, en herhaalt dat de tijd niet meer verre is, dat wij ons uiet meer zullen vetmesten aan Indische balen, maar dat wij Indie zullen moeten te hulp ko men om te voorzien in eigen behoeften, indien niet ai meerdere uitgaven voor land- en zeemacht noodig zullen zijn om de bevolking eerlang aan het gezag der hooiden ontsprongen, in toom te houden eu Chinesche immigranten te bedwingen. (Per telegraaf.) De heeren v. öypesteijn,'s Jacob, Hasselman spreken mede tegen de negrooting, meerendeels op linantieele of door andere bestrijuers aangevoerde politieke gronden. De heer v. Naameu vraagt iulichtlngèn. Morgen is de Minister vau Koloniën 't woord. laatste Berichten. 's-Gravsnuage, 10 October. Bij Koninklijk be sluit van 17 dezer n°. 21 is de heer D. Niekerk, eervol ontslagen als adjunct-commies bij het de partement van financien, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. Amersfoort, 18 October. De kapitein M. L. V. De Girard De Mieiet van Coehoorn van het reg. rijdende artillerie is op zijn verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld, zijnde de kapitein Jhr. V. A. De PeSters van het 3de reg. vest.-art. in rang overgeplaatst bij het reg. rijdende art. alhier.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3