4r M. E. Kok en C. W, Van Swieten allen vanhier en C. De Nijs uit Voorburg. Heden hebben met gunstig gevolg voor de wis kunde examen afgelegd, de heeren P. Baas en C. De Groot van Kralingen, A. J. Bastmeijer van Gorcum, A. Evers van Langerak, J. Van der Hart van Rotterdam en C. De Groot van Puttershoek, vier adspiranten bleken de vereischte bekwaam heden niet te bezitten. Dordrecht, 18 October. „Op de gewone Vrij- dagsche weekmarkt alhier hebben zich ih—de laatste dagen een tal van nieuwe industriën ge deeltelijk het gevolg der verwikkelingen in twee naburige staten, vertoond. Daarbij heeft zich Vrijdag 11. eene nieuwe gevoegd van minder-on- schuldigen aard. Een persoon van buiten af heeft op verschillende plaatsen getracht en is daarin ge slaagd, valsche guldens aan den man te brengen." Naar wij vernemen, zal voortaan de leesin- richting voor werklieden, behalve 's Woensdags ook des Zondags geopend zijn, van 's avonds 6 töt 10 uren, en hoopt men tevens nu en dan die lees- avouden gedeeltelijk af te wisselen door monde linge voordrachten, en zoo mógelijk, bij bereid willige medewerking van deze en gene, of van enkele Vereenigingen door een muziek- of zang uitvoering op een of meer dier Zondag-avonden. (Z. v. D.) Schoonhoven, 18 Oct. De Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier, heeft hare adhaesie ge schonken aan het adres, dat door de Nijverheids- vereeniging voor Goud- en Zilverwerken aan de Ministers van Financiën en Biuneulandsche Zaken is gericht, ten aanzien van het vertraagd vervoer van brieven, enz. Utrecht, IS October. Z. M„ de KoniDg is gis terenavond met een extra-koningstrein l^ngs hen Rijnspoorweg ten 6.25 deze gemeente gepasseerd en ten 7.30 te Arnhem aangekomen. Zondag overleed alhier Dr. A. H. Van den Heuvel, praktiseerend geneesheer. De overledene genoot de algemeene achting, zoowel door zijne hulpvaardigheid, in zijne drukke praktijk gedu rende ruim 42 jaren dat hij alhier geneesheer was, in alle standen betoond, maar ook door den ijver waarmede hij bij de verschillende alhier geheerscht hebbende epidemiën, altijd de lijdende menschheid ter hulp snelde, en door groote wel willendheid. In verschillende betrekkingen be wees hij der stad zeer nuttige diensten. Gisteren is bij den kerkeraad alhier het bericht ingekomen, dat Ds. H. V. Hogerzeil, pred. te Driebergen, gemeend heeft voor het op hem uitgebrachte beroep te moeten bedanken., De pokken-epidemie, die in deze gemeente sedert eenigen tijd heerscht, begint meer uitbrei ding te erlangen. Bij enkele lijders heeft de ziekte zelfs een kwaadaardig karakter aangenomen sommige gevallen zijn reeds met den dood ge ëindigd. Arnhem, 18 October. Z. M. de Koning wordt a. s. Zaterdag voor deu tijd van vijf dagen alhier ver wacht: HD. neemt dan zijn intrek bij den Commis saris des Konings. Maandag daarop geven de leden der Provinciale Staten den Koning een groot feest maal in de Statenzaal. Z. M. zal deu volgen den dag Doesburg bezoeken, en dan des middags te Bingerden het middagmaal gebruiken bij baron Van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des Konings. Woensdag daarop heeft de Koning het voornemen naar Nijmegen te gaan, waar Z. M. door den burgemeester Bijleveld een déjeuner zal worden aangebodendes namiddags te zes uren wordt den Koning door de Gemeente Arnhem een luisterrijk feestmaal aangeboden op de foyer van den nieuwen schouwburg, terwijl er des avonds vermoedelijk een prachtig vuur werk zal worden ontstoken. Nijmegen, 18 October. Gisteren zijn alhier aan gekomen de twee kanonneerboolen, die gedurende twee maanden aan het Pannerdsche gat zijn ge- nonskogel den trompetter het hoofd weggenomen had. De graaf wa9 buiten zich zelve, siddering greep hem aan; een oogenblik staarde hij met een verwezen blik op die roode, warme bloed druppels; zijne zinnen verwarden zich, hij wierp zijn paard om en met den gillenden kreet: „Alles is verloren, volg mij 1 volg mij 1" stormde hij als een razende voort. Instinctmatig en verschrikt volgde het aan gehoorzaamheid gewende regi ment hem ter nauwernood omziende en ver liet de plaats waar de plicht hen riep. Enkelen twijfelden wel en vroegen elkaar wat er dan gebeurd was. BinDen weinige minuien be reikten zij echter de reserve. Een hoofdofficier op een schimmel stond door eenige officieren omgeven, op eenigen afstand zijner dragonders het was Melbach. Hij spande zich in om de na derende ruiterschaar te herkennen; maar zijne oogen hadden sedert eenigen tijd veel. geleden; hij kon slechts aan de dolmans zien dat het vluchtende huzaren waren. Aller oogen waren op hen gevestigd, reeds drong de kreet van den aanvoerder„Alles verloren 1" tot hen door, toen een der jongere officieren uitriep „Het is graaf Bühl met zijn regimentI" Als er een bom naast hem neergeslagen was, zooals bij graaf Bühl, had zij ter nauwernood een grooter uitwerking kunnen hebben als deze stationneerd geweest om waarschijnlijk morgin naar Hellevoetsluis terug te keeren. Zotpen, 18 October. Eenige leeraren der Hoogere burgerschool hebben zich bereid verklaard optn- bare lessen te geven aan damps. Deze zullen thans op Zaterdag 29 October geopend worden te les uren door Dr. J. G. Kramer, die een cursus over populaire sterrekunde zal houden. Den volgendiD Zaterdag zal de heer J. A. SDyders zijn cursus aanvangen over natuurkunde. Deze beide heeren stellen zich voor tot het einde van Maart 1871 geregeld elk éen les in de 14 dagen te geven in het locaal der Hoogere Burgerschool, waartoe de toestemming van het gemeentebestuur is aange vraagd. Spankeren, 18 October. Hoort men van vele zijden klachten over het weinige wild, zoo is er in deze streken, in tegenstellipg met de twee laatste jaren veel wild, vooral hazen en konijnen, patrij zen ook nog al. De jagers komen dan ook alle avoDden met een welgevulde weitasch te huis en verheugen zich nog altijd in de werking der jachtwet. Zwoele, 18 Oct. De werkzaamheden aan de Kamperpoprtbrug, behoorende tot het plan van den waterweg van hier over Kampen naar zee, die wegens den ongunstigen waterstand, eenigen tijd geheel of ten deele waren gestaakt, worden tegenwoordig dag en nacht en zelfs des Zondags met krapht voortgezet en vorderen merkbaar, zoodat men onderstelt vóór het invallen van deu winter in zoover te zijn gevorderd, dat het barre jaargetijde het voortwerken niet hinderlijk zijn zal. Deventer, 18 October. De invoer van buitenland- sche granen, en die van meel, lijn- en raapkoeken uit Zuid-Duitóchland en Hongarije is steeds aan zienlijk. Volgens het verslag yan den toestand, der provincie waren in 1369 te Kampen 61 scheeps ladingen uit zee aangekomendrie ladingen hout uit Noorwegen, voor die stad bestemd, zijn niet aangekomen. Een schip is geheel vergaan, twee zijn gestrand. Meer dan een millioen kilo geperst hooi werd ter zee uitgevoerd. Het vee wordt, in deze omstreken doordien het gras uit de weiden verdwijnt, tengevolge van de strenge nachtvorsten, reeds op de stallen gezef. Knolleugroen is er zeer weinig, en ook dip spurrie levert weinig op. Het vee is steeds zeer hoog in prijs. De vette varkens zijn 4 cent per kilo gedaald. Vollenhove, IS October. De zeedijk, vooral tus- scheu hier en Blokzijl, is op sommige plaatsen nog lapg niet if zoodanigen toestand, dat hij een stevigen winterstorm kan doorstaan, 't Is daarom te wenschen, dat de werkzaamheden aan den Blaukeuhammerdijk zoo spoedig afgeloopen zijn, dat het dijkbestuur ook nog vóór den winter gelegenheid vinde om genoemde Vollenhoofsche dijken te doen versterken. Daltsen, 17 October. Van rijkswege zijn onlangs op verschillende plaatsen opmetingen in de rivier de Vecht gedaan, naar men zegt met het doel haar voortdurend bevaarbaar te maken. Kaalte, IS October. Het graven van ijzererts, dat sedert eenige jaren in deze streken is aan gevangen, wordt thans op groote schaal voortge zet! Buitenlandsche hüizen hebben in den laatsten tijd drie agenten tot het opkoopen van dit pro duct hier gevestigd. Groningen, IS October. Alhier worden sedert e,enigen tijd ppgingen in 't werk gesteld tot op richting van een volksgaarkeuken. Zij gaan uit van 't Nut van 't Algemeen, en van 't Dep. der Maatschappij van Nijverheid. Leeuwarden, IS Oct. De verplaatsing van het bureel der 1ste sectie van het Noordernet der Staatsspoorwegen, die met 1 November zou plaats hebben is voorlóopig' uitgesteld. Aan den heer Chirurgijn G. Kramer alhier werd jl. Zaterdag, als een blijk van belangstelling bij zijn behouden terugkeer uit Saarbrücken, door eeD twaalftal vrienden een diner aangeboden, waarbij ook de heer Chir. J. Plet van Sédan teruggekeerd, is uitgenoodigd. Harlingen, 17 October. Het aantal leden van den alhier opgerichten vredebond, heeft zich reeds binnen weinige dagen verdubbeld en men heeft besloten zich tot de Amsterdamsche en andere vrede-vereenigingen te weDden, ten einde eene algemeene vergadering te houden. Als een bewijs dat men wil voortgaan met het verbeteren der havenwerken, kan dienen, dat op 18 October zal worden aanbesteed het uitdie pen der pollen, ter lengte van 500 meters. Breda, 18 October. Graaf Gruau De la Barre die geprotesteerd heeft tegen het manifest van den graaf Van Chambord, een trouw aanhanger van den ouderen tak der Bourbons, woont alhier, in hetzelfde huis, waar de kinderen van Lode- wijk XVII verblijf houden. Greld.- en Effectenmarkt. Amsterdam, 11 tot 18 October 1870. Ofschoon de beurs wij bedoelen hier niet uitsluitend de Amsterdamsche zich geheel ge wend heeft aan den oorlogstoestand waarin Europa voortdurend verkeerd en de prijzen der fondsen waarlijk geen oorlogs-prijzen kunnen genoemd worden, daar zij slechts weinig verschillen bij die van verleden jaar omstreeks dezen tijd, zoo teekent toch èn de weinige opgewektheid welke er heerscht èn de betrekkelijk geringe sommen1 die worden omgezet, dat de normale toestand nog niet is teruggekeerd. Datzelfde blijkt ook uit den loop der geldmarkt. Terwijl te Londen de grootste overvloed heerscht, zoodat voor 114 a VA pCt. ruimschoots geld te bekomen is, klom de prolongatie hier van 3^ tot 5 pCt.en vraagt men of die rijzing moet worden toegeschreven aan gebrek van beschikbaar kapi taal, dan moet het antwoord wel ontkennend zijn. Hier is evenzeer als in Londen overvloed van vlottend fonds, doch het schijnt dat het ver trouwen of liever het mistrouwen in den loop der politiek en van den oorlog ieder weerhouden om zijn geld op deze of gene wijze vast te leggen. Dat onder zulke omstandigheden de speculatie weinig uitbreiding erlangt behoeven wij niet te betoogen evenmin als het noodig is te bewijzen dat de iluetuatiën der prijzen niet belangrijk zijn kunnen, Wanneer wij de prijscourant van den Uden October dan ook met die van heden vergelijken viuden wij dat het verschil der prijzen van de meeste fondsen slechts eene fractie bedraagt, voor de meeste echter is het voordeel. Eenige meerdere levendigheid vertoonden de Spoorwegfondsen, zoowel sommige Russische als Amerikaansche; van de eersten liepen de meeste circa 14, Moskou-Smolensk zelfs 1 pCt. hooger; van de laatsten kwam Chicago North West Cer- tif. van 77 tot 79, Pittsburg Chicago Certif. van SO tot SI 14, Atlantic Ohio Sectie van 70 op 7214, Debentures van 35 op 3714, Denrer van 7314 op 7AS pCt. enz. Gemengde Berichten. Te, Giessendam voor Steenenhoek is eergisteren een bovenlaüdsche aak gezonken met 2500 mudden Roerkolen geladen, behoorende aan A Blokland; de opvarenden zijn gered. - Onlangs keerdeiemand, die drie jaren had doorgebracht in de militaire gevangenis te Leiden, naar Ingen terug. Na eenige dagen in de gemeente te hebben rondgeloopen en dezen en genen door bedreigingen te hebben verontrust, begaf hij zich naar Tiel, en kwam daar bij de politie zoo althans luidt het ver haal met verzoek, dat men hem weer gevan gen zou zetten. De politie weigerde natuurlijk, waarop de man zich verwijderde. Hij ging je. weg op, stak eene hooimijt in brand, en kv toen terug met hetzelfde verzoek en werd iu hechtenis genomen. Te Kampen had Vrij^ een vreemdsoortig ongeval plaats. E. Vinke, me selaar, kreeg, doordat bij een jongeling eene groot, laars aantrok, het zoodanig op de lachspieren,^ men genoodzaakt was, geneeskundige hulp i0 roepen. Vinke was echter nog voor dat er hul koB worden aangewend, overleden. De stede van het kasteel van baron Pelser te Oui Valkenburg, is den 14den afgebrand. Te SI ten (Noord-Holland) is een boer, met zijn mei wagen uit Amsterdam komende, in de nabijbe zijner woning in 't water gevallen en verdroo ken; hij kwam beschonken uit de stad. De over ledene laat eene vrouw met twee jeugdige kis deren na. De kano te Nijeveen blijkt te zee door ouderdom vergaan om haar in haar geliei op te graven. Een der Arnhemsche bezoekei van het kamp te Wezel had sigaren uitgedeel en daarbij een Turco overgeslagen; deze hem, de Arnhemmer wilde hem afhouden, mas werd door den Turco in zijn hand gebeten. Di lieden schijnen nog steeds eene manie van bijte te hebben. De dames-verpleegsters mogen dus op hare vingertjes passen. Te Utrecht is eer agent van politie, die eenige sigarenmakers, di op het stationsplein ongeregeldheden p tot rust aanmaande, door een hunner aan h hoofd gewond. De belhamels moeten in bande der politie zijn. Te Zutfen verdiept men ziet in gissingen omtrent de plotselinge verdwijnin van een der ambtenaren bij de inspectie der explo tatie-maatschappij. Hij was betaalmeester op de; lijn en sinds vier dagen wacht men te vergeel zijne terugkomst met het geld dat hij in vergii sing medegenomen heeft. Een aardige ancedot verhaalt Gerstacker van een Beier die, voordi hij in Frankrijk binnentrok, zich naar een. der meest voorkomende Fransche woorden, o. naar „eten" en „drinken" geïnformeerd en dei van buiten geleerd had. Toen hij nu ingekwa: tierd werd, haalde hij het horloge uit zijn zak en zeide, terwijl hij den wijzerplaat naar zij: gastheer toekeerde en langzaam met den wij- vinger van zijn rechterhand op de cijfers 6, 9, li 3 en nogmaals 6 wees„Manger hier, hier, hier" „en hier soire," waarbij de vinger de geheel wijzerplaat rondging. Te Zwolle is ZoDda; avond in eene tapperij twist ontstaan tussche: eenige burgers en mineurs, ten gevolge waarvt. twee militairen de sabel trokken en daaruied een der burgers éen wonde aan den liukerari en een ander aan het rechterbeen toebrachten] Door tusschenkomst der politie zijn de daders te een patrouille aan de kazernewacht overgeleverd en de verwonden in de politiewacht heeikui dig behandeld. Natuurlijk speelt de Schiedammt hier weer de hoofdrol, en blijkt tevens wede het gebruik dat militairen buiten diensttijd, dien toestand, van hunne wapens maken. - Te Breda ontstond eergisteren nacht brand ii eene loods buiten de voormalige Bossche pooi behoorende aan de heeren Glad beek en Zonen bestemd tot bergplaats van hout, hartsteen ei verdere bouvvmatrieelen. Men denkt aan kwaai willigheid. Gebouw en inhoud waren verzeker! Te Brielle is deD tolgaarder A. Beukman, di< met den mestwagen van het veld terugkeerde een schromelijk ongeluk overkomen. De paarde: schrikten en gingen door, de voerman ontglipt de leidsels en hij geraakte onder de wielen ei werd een eind weegs voortgesleept. Bij onderzoe! bleek dat den bovenarm verbrijzeld en de ampu tatie onvermijdelijk was die dan ook dadelijk ge schiedde. De oud-griffier bij de arr. rechtbanl te Sneek, die zich per rijtuig met zijne familie naar Blaauwhuis begaf is ten gevolge van he schrikken van het paard voor een watermolen waardoor het rijtuig van den weg sloeg, daag: 1 lei ste Lo te ze in itB Ir lie 1 Ier dei ma Yer me var en Jge: n woorden op Melbach uitoefenden. Zijn paard deed een geweldigen zijsprong, zoo diep drukte de 1 opgewonden ruiter het de sporen in de zij, toen joeg hij met zulk een wild gejuich voorwaarts, dat zijne kameraden elkaar verwonderd aan zagen. „Ha schoft, eeriooze, laffe knaap, vind ik u hier!" riep Melbach buiten zich zelve van woede, terwijl hij hem met een rassche greep bij de snoeren en kwasten van zijn uniform vastgreep, „Nu zult gij mij rede staan als man ensoldaatl" Als op een wenk hield de geheele ruiterschaar stil, de dampende paarden stampten op den grond, de sabel6 kletterden, de stemmen klonken, maar boven alles uit hoorde men de donderende stem van den overste, die den verrader ten toon wilde stellen. Er lag een bijna waanzinnige -wraakzucht in zijne overspannen gelaatstrekken szijne oogen vonkelden, zijne lippen beefden en verschrikt legde zijn ritmeester de hand op zijn arm. „Wat is verloren?" riep hij echter „wie was de lafaard die de leugen verzon, wie keerde den vijand het eerst-den rug toe?" Maar Buhl verstond hem ter nauwernoodzijné blikken staarden met de uitdrukking van ont zetting en vrees dan op zijne bezoedelde uniform, dan weer op den man die dreigend voor hem stond, en hem ter verantwoording riep. Hij was niet instaat een voldoend antwoord te geven„het is toch verloren!" herhaalde hij met bevende lippen. Er vloog een lachje vol onuitsprekelijke ver achting over Melbach's gelaat „Laffe, ellendige knaap, eeriooze schurk," mompelde hij. „Gij zijt geen eerlijken kogel waard, u wacht de krijgsraad. Eu zich vervolgens tot de overigen keerende, zeide hij op bedaarden toon„Ik verzoek nadere op heldering van u Ritmeester, daar dien heer in zijn beklagenswaardigen toestand niet in staat is die te geven." De aangesprokene deelde in korte woorden mede, dat hij niets gehoord of gezien had wat den terugtocht en die vlucht rechtvaardigen kon, dat alleen de gehoorzaamheid hen den aanvoer der had doen volgen, en hij verzocht Melbach zich bij hem te mogen aansluiten. Op een korte aanspraak van Melbach volgde het geheele regi ment dit voorbeeld met uitzondering van vier personen die bij Bühl bleven. Deze zag zich nauwelijks bevrijd van den dreigenden blik en de vernietigende woorden van zijn onbekenden rechter, of hij gaf zijn paard de sporen en zette zijne vlucht voort gevolgd door zijne vier huzaren. Weinige oogenblikken waren voldoende om het regiment te verzamelen en onder aanvoering van Melbach die het raadzamer vond ook zijm dragonders nu op het slagveld te brengen, keerdei de huzaren terug. Reeds kwam hen een adjudaut te gemoet me bevel de reserve in het vuur te brengende Fran sche kurassiers hadden zich de opening, door de vlucht der Bühlsche huzaren veroorzaakt ten nutti gemaakt; het was dus hoog tijd. Na een hard nekkig gevecht werden de FraDschen terugge dreven. Melbach was overal, waar het gevaat dreigde. Zijne bedaardheid was geheel terugge keerd, hij was gewroken, vreeslijker zelfs als bi vermocht had. Het gevecht neigde ten einde Melbach had gaarne gerust aan de zijde van hea die om hem heen lagen, maar zijn wensch was niet vervuld; zijn naam zou nog schitteren in menig beeten strijd. Uitgeput legde hij zich des avonds op zijne harde legerstede, hij was zeer vermoeid,en zijn hart even levensmoede, maar de overvvinnings- kreten der vreugdedronken soldaten drongen lo' hem door, en lokte een lachje der bevredig®! op zijne lippen het is toch schoon, de overwin ning in zijne bedwelmende vreugde te vernemen- rev hoi ad sir na nstow law JabIds mlsiik'" Worit ventlgd.) de scl str ma ovt ;el hel ooi gei too Wj 40 ble eer dei rui mo en vai da< ge\ onl Fn de gei hel

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2