s°. 3276 Zaterdag 15 October. A0. 1870, PRIJS DEZER COURANT. Leiden per 3 maanden3.00. anco per post-3.85. ionderlijke, Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks ^net uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Voor iederen regel.J 0.15. Grootere letters naar d$ plaatsruimte die zij beslaan. heel N'. Hl n In Lelden, ld October. eotiek omtrent het bericht nopens 't toe oen ex-4ouaaf tot het hnlponderwijzers- oitgelokt door onze instemming met de ju van den minister van Binnenlandsche deze, wordt volkomen naar onze opvatting in de nieuwe bijdragen voor onderwijs. In hrift, waaraan het Haagsche Dagblad toch zal toekennen, komt de volgende ver van het geval voor specteur van Gelderland deelt mede dat hem tot aflegging van examens had aan een candidaat, die zich zonder toeslem- n Z. M. den Koning in Pauseiijken krijgs- ad begeven, daarop twee jaar in Rome gebracht, en na zijne terugkomst vergun- 1 verkregen tot het dragen van het aan ;ereikte kruis Fidei el Virluti. De inspec- oordeel zijnde, dat de bedoelde persoon, art. 10 der wet, strekkende tot uitvoering 7 der grondwet, zijn staat als Nederlan- verloren, had zich tot den minister van ndsche zaken gewend, ten einde het ge- an Zijne Excellentie te vernemen omtrent of hij hem derhalve als vreemdeling «schouwen en alzoo het 2de lid van art. nderwijswet op hem toepassen. De mi- ad daarop toestemmend geantwoord." wij vernemen, zijn behalve deheerSnel- Vollenhoven, med. cand. nog in het be- r week van hier naar Sédan vertrokken, n Van West, med. Doctor en J. Hoogka- |ed. cand. Beiden zijn door het hoofdco- het Hoode Kruit gezonden. (burgemeester alhier. Gezien de circulaire heer Commissaris des Konings in de je Zuid-Holland, van den 8S""> October 11., t bij deze de gebruikers van sloomtoeslellen dej voorschriften van art. 32 der wet vaü \869 Staatsblad n". 97), volgens hetwelk beidstoestellen van alle stoomketels op den ptember dezes jaars behoorden te zijn t overeenkomstig de bepalingen van de - |ll tot 36 van het Koninklijk besluit van itember 1869 Staatsblad u°. 154)onder ken- lig wijders aan hen, die in gebreke blijven i te voldoen, dat bij langer verzuim tot ug zal worden overgegaan. Stut de voorgenomen oprichting van een t ijzersverbond met het doel om verbetering brengen in de schrale bezoldigingen der ijzers vernemen wij het volgende. Up uit- der Leidsche commissie hebben zich ertogenbosch, 's-Gravenhage, Haarlem en fi even als (e Leiden afdeelingen gecon- d. Op Zaterdag 22 October a. s. zullen af- ligden uit die gemeenten zich in het sta- jüiehuis te Utrecht vereenigen tot eene lineerde vergadering met eene commissie 6de, 7de en 8ste district van| Gelderland, iert geruimen tijd tot hetzelfde doel werk- Ie voordracht tot benoeming van een kan- Her te Edam zijn door de arrondissements- ink alhier de volgende heeren geplaatst: Buchner, griflier bij, het kantongerecht te Hr. C. W. De Vrieze, advocaat en plaats- gend kaptonr. te Kauipen; en Mr. H. W. o, griffier bij het kantonger. te Noordwijk. Alkmaar is tot hulponderwijzer aan de te burgerschool voor gewoon en uitge- Isger onderwijs benoemd de heer K. M. ie Voorschoten. honderd ex-Zouavcu van den onttroonden Pius IX zullen met inuigen eerbied en jikechlheid (sic) den troon van Koning 1 III naderen om Z. M. o. a. te kennen te ge- 'I de onttrooning van den Paus-Koning eene tandiDg is van godsdienst van de Neder- e R. K. onderdanen; 2'. een aanranding I wettig eigendom der Katholieke bevol kt Nederlanden, wijl de Pauselijke Staten leudom zijn van de Katholieken der gansche i 3°. een gevaar, zoo de overweldiging werd, voor de onafhankelijkheid der kleine ook voor ons dierbaar Nederland, waar de Majesteit wettige Souverein is. !Wlve de 700 zouaven zich komen neder- aan Zr. Ms. voeten, met de nederige en •de bede om het wederrechtelijke voldongen feit niet te erkennen en ter bescherming van de dierbaarste belangen Zijer Majesteits Katholieke onderdanen, bij de diplomatie de noodige bevelen te geven, om, voor zooveel zulks mogelijk is, voor Nederland mede te werken tot herstel van het opperhoofd der Katholieke Kerk in het bezit der Kerkelijke Staten. Wij hebben voorloopig omtrent dit adres niet anders op te merken dan dat het in flagrante» strijd is met de bepalingen van onze grondwet en het beginsel van vrijheid van Kerk en Staat door de meeningen en eischen die in dit adres voorkomen vertreden wordt. Er ontbreekt nog slechts den wensch aan, dat het Z. M. den Koning der Nederlanden moge behagen de taak op zich te nemen die het Fran- sche keizerrijk vervuld en de republiek van zich afgeschoven heeft. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den llden dezer nader bepaald dat wanneer ter vervulling der vacature als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ontstaan door het over lijden van den heer J. C. Singels, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Sliedrecht, eene herstemming mocht worden vereischt, deze zal plaats hebben op Woensdag den 26"«° Octo ber a. s. In de vergadering van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling letterkunde, van Maandag 10 October, ware tegenwoordig ,de hee ren: C. \V. Opzoomer, voorzitter, W. Moll, J. H. Scholten, M. De Vries, W. G. Brill,,H. J. Koenen, D. Harting, N. Beets, H. Kern, J. Dirks, J. P. Six, R. Fruin, J, P. Veth, M. J. De Goeje, G. Mees Az., C. Leemans, J. A. Fruin, H. Van Herwerden en de secretaris J. C. G. Boot. De heer Kern leest het verslag over de door het Bataviaasch genootschap gezonden afdrukken van Kawioorkonden. Daaruit blijkt dat die stuk ken, van welke het oudste van het jaar 840 na C., het jongste van 1396 na C. is, grootendeels onvolledig zijn, maar zoowel om de taal als door hun inhoud vrij belangrijk moeten geacht.,wor- den, en de uitgave ten volle verdienen. Het vopr- stel der commissie, aldus luidende: „De letter kundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen belast zich met de uitgave dezer eerste reeks van afdrukken, namelijk met het oversahrijven der platen in hedeudaagsche Ja- vaansche karakters, met het leveren eener ver taling, voor zoo ver doenlijk is, eindelijk met het ge\ en eener verklarende woordenlijst met de noo dige aanteekeningen", geeft aanleiding tot eene discussie tusschen de heeren Leemans, Kern, Veth, Beets en den voorzitter. Ten slotte wordt het voorstel aangenomen met deze wijziging, dat in plaats van de woordenbelast zich met de uit gave, zal gesteld worden: „biedt aan het bestuur van het Bataviaasch genootschap aan zich inet dé uitgave enz. te belasten." De heer Van Herwerden levert eene bijdrage tot de verklaring en kritiek der karakterschet sen van Theophrastus. Ondanks vele on-Attische. vormen, die het geschrift ontsieren, en ondanks het gebruik van enkele woorden, die een lateren oorsprong schijnen te verraden, houdt de spreker het werkje voor een excerpt uit een werk van Theophrastus. Hij toont uitvoerig aan dat de voor rede het werk is van een onhandigen schrijver. Het boekje verdient ook voor schoolgebruik ver klaard en gezuiverd te worden van vele feilen, die na al wat sedert Casaubonus gedaan is, daar aan kleven. De spreker wil daartoe eene poging doen, daar de uitgave van J. L. Ussing, te Ko penhagen in 1868 verschenen, in de meeste op zichten veel te wenschen overlaat. Te dien einde doorloopt hij de tien eerste hoofdstukken, wijst daarin duistere plaatsen aan en tracht die, althans gedeeltelijk, door kleine veranderingen duidelijk te maken. Daar de lijd verstreken is, zal de spreker het vervolg van zijne bijdrage in de volgende zitting der afdeeling mededeelen. De commissie voor de overblijfselen der oude vaderlaudsche kunst vermeldt met dankzegging aan de inzenders, dat zij heeft ontvangenvan den burgemeester van Appeltern, het zilveren groot- en geheimzegel, zatnen gehecht door een zilveren ketting van Wolfert Van Borssele, bij Alphen opgebaggerd, ter bezichtiging; van den Minister van Binnenlandsche Zaken, drie photo- graujuien van de onlangs afgebroken waterpoort te Hreda; van Jhr. Mr. V. De Steurs, berichten ove de voorgenomen slooping van het oude slot (nu gevangenis) ie Leeuwarden, en over e®n oud buitenpoort te Zutfen; van den heer N. Van Buren te Gouda, de teekening van de voor- en keetijde eener gouden munt, gevonden bij VqI- lenbven; van den heer L, A. Laurey te Nieu- weiep, ter bezichtiging een koperen schiaippen- nin| van 1585. Ndat de secretaris nog de ontvangst van boek- gesaenken van de leden Sloet Van de Beele, Schlten en Dirks en van het gemeentebestuur van Roermond vermeld heeft, wordt de vergade- rini door den voorzitter gesloten. Ie luitenant ter zee der 1ste kl. Jhr. O. H. O. Vtu Heemskerck van Beest en de luitenants ter zee der 2de kl. H. J. J. Kempe, F, W. C. Lede boe', E. Kempe, L. A. Walaardt Sacté, laatst be hoed hebbende tot het eskader in Oost-Indië, de drie eerstgenoemden den Isten dezer en de beile laatstgenoemden respectivelijk den 2den en 3dm dezer vandaar in Nederland teruggekeerd, waden met die datums op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft goedgevonden aan den. Isten luif. C. 5. S. baron Van Heemstra, van het reg. rijd, artillerie, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te rerleenen. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofdamb tenaar D. W. Rost van Tonningen, laatstelijk inspecteur, belast met de leiding der statistieke opname van Java, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 187U, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Amsterdam, IS October. De vereeniging tot handhaving vep het liberale beginsel de Neder). Hervormde kerk alhier zal in liet begin der vol gende m^and volksvoordrachten op godsdienstig gebied houden tegen een entrée van 5, cents. In de helft dier maand begint tjezelfde vepeeniging hare vergaderingen met introductie, waardoor ook voor leden van andere kerkgenootschappen gelegenheid bestaat om aan de discussiën deel te nemen. Alkmaar, 13 October. De heer W. G. 'Ten Houte de Lange, alhier, herdacht dezer dagen den dag waarop liii voor 50 jaren zijne praktijk als heel- en verloskundige begon uit te oefenen. Van Z. M. den Koning ontving hij de medalje van verdienste, van de hier gevestigde geneesheeren eene prach tige pendule en tal van blijken van hartelijke deelneming van de ingezetenen dezer stad. Sqhagen, 13 October De centraal kiesvereeni- ging alhier, heeft den generaal Hnoop tot haar can didaat gesteld met 33 van de 35 uitgebrachte stem men. Op den heer Aug. Philips waren 2 stemmen uitgebracht. Hellevoetsluis, 13 Oct. ,,'s Rijks stoomflottille- vaartuig Hector zal in 't laatst dezer maand naar Vlissingen vertrekken, om aldaar 's rijks korvet Print Maurits der Nederlanden als wachtschip te vervangen. „De voorgenomen overvoer van 's rijks schroef- stoomschip 1ste kl. de \\atergeus naar Amsterdam, om bij 't marine-etablissement aldaar voor den dienst te worden gereed gemaakt, schijnt eerst daags te zullen plaats hebben." 's-Gravenhage, 14 October. Heden zijn 16 ad- spiranten geexamineerd voor het verkrijgen der acte als hulponderwijzer; S hadden zich tijdens het examen teruggetrokken; 11 werden afgewe zen, en slechts 2 adspiranten toegelaten, nl. de heeren J. L. Van der Have van Alblasserdam en N. Van Ree van Delft. Delft, 13 October. H. M. de Koningin zond heden aan de vereeniging Dorcas alhier, een prach tig canapékussen, voor de eerlang te houden ver loting. Door een onbekende zijn de verpleegden in de Hervormde en R. C. Weeshuizen, almedo die in het meisjeshuis alhier, in de gelegenheid ge steld het concert in de oude kerk op Dinsdag avond, voor zijne rekening, bij te wonen. Zwolle, 13 October. Naar wij vernemen heelt de heer Dr, S. A. Naber, rector aan het gym nasium alhier, de benoeming tot hoogleeraar aan het atheneeum illustre te Amsterdam aangenomen, Ambt-Vollenhove, 13 October. In de laatste jaren, omstreeks dezen tijd, verzamelt en ver handelt men hier (per praam vol) eere bekende waterplant, de scheer, welke in groote hoeveel heid in de uitgeveende plassen van dezen omtrek gevonden en algemeen ter vervanging van dier lijke meststoffen gebruikt wordt. Groningen, 13 October. Door de commissie voor examen zijn in de levende talen geëxamineerd tyvee dames candidaten, die beide zijn afgewezen, voor het. teekenen hadden zich ook twee candi daten aangegeven, waarvan een is afgewezen. Zaterdag a.s. zal door den hoogleeraar Van Hall een college geopend worden over landhuis houdkunde;.de lessen kunnen door ieder belang stellende geheel kosteloos worden bijgewoond. Hedenmorgen had de overdracht, van het rectoraat over de academie door den hoogleeraar Mr. Tilligen aan zijn opvolger Dr. Rosensteiu plaats. De gehouden redevoering van.eerstgenoem den in het groot auditorium werd door vele be langstellenden bijgewoond. Hedenavond worden door het studentenkorps Vindicat atqui Polil. de gebruikelijke serenades gebracht. Meppel, 13 October. Voor de vacature van ge meentelijk geneesheer belast met de armen-practijk alhier, heeft zich slechts éen sollicitant aangebo den; niettegenstaande van gemeentewege eene toelage van 500 is toegekend en de uitoefening vW praotijk als geneesheer voor 't algemeen niet verboden is. Meppel, 14 October. De bouwkundige teeken en rekenschool alhier wier bestaan in gevaar verkeerde, is thans voor goed gevestigd onder de leiding van den hoofdonderwijzer B. Huizingh. De gemeente heeft een jaarlijksch subsidie van f 400, f 20 voör schoolbehoeften, benevens locaal, vuur en licht toegezegd. Het maximum van 't schoolgeld is daardoor bepaald op slechts f 3 voor 't winterhalfjaar, vijf avonden in de week. De school is den Isten dezer met 83 leerlingen ge opend, waarvan S3 in het hand- en bouwkundig teekenen, 36 in de wiskunde en 14 in de natuur en werktuigkunde onderwijs ontvangen. Gedu rende den vorigen cursus was het getal leerlingen slechts 66. Leeuwarden, 13 October. Op den 18<1p11 dezer zal te Leeuwarden een bijeenkomst van moderne predikanten en gemeenteleden gehouden worden. De volgende vragen zullen daarbij aan de orde gesteld worden. Wat kunnen gemeenteleden doen om de mo derne beginselen in hunnen kring te verbreiden Referent; de heer Dr. A. G. Vaii Hamel. Hoe is het godsdienstonderwijs te verbeteren Referent; de heer Dr. H. Oort. Is het voortduren van verschillende kerkgenoot schappen wenschelijk, en zoo neen. welke ver eeniging zou men daarvoor in de plaats begee- ren Referent; de heer A. A. Deenik M. Lzn. Verdient de protestantenbond onze sympathie? Zoo ja, wat kan men dan doen om haar op te wekken? Referent; de heer A. S. Carpentier Alting. Is eene kerkelijke census billijk en wensche-' lijk? Referent; de heer B. W. Ooien brander. Renkum, 13 October. Door eenige ingezetenen alhier is gevormd eene „commissie ter bevorde ring van volksontwikkeling en volkswelvaart." Door verspreiding van algetneene kennis en aan kweeking van goede zeden wil deze Vereeniging trachten, tot heil des volks werkzaam te zijn. Vooreerst zal zij beginnen met in dezen winter volksvoordrachten te organiseeren, oui daarna al zulke middelen aan te wenden als onder haar bereik vallen, en aan het doel kunnen bevorder lijk zijn. Breda, 13 October. Door het provinciaal ge rechtshof van Noord-Brabant is tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbaDk te en ter stand plaats Breda benoemd de heer L. Jans, klerk op het- parket aldaar. Bkhlicum, 11 October. In den namiddag van den 9den dezer omstreeks 3 uren brak in deze gemeente een hevige brand, uit, welke het eerst ontdekt werd in eene karschop, staande bij het huis van A. Wijnen, bouwman aan de Plein. De schop en het huis werden door den bnaud ver nield, alsmede ongeveer 7a vimmen rogge, 20,000 kilo's'hooi, eene partij graan, 6 varkens,enz Het huis. vyas tegen brandschade verzekerd voor ƒ1500 het verdere verbrande, ter waarde van ongeveer £1300,: was niet verzekerd. ,De schade aan gebouwen bedraagt ongeveer £1700, de oorzaak van den braud is onbekend.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1