Het is ongetwijfeld deze charge, waarvan de araaf De Palikao gewaagde, toen hij in het Wetgevend Lichaam de blijde tijding bracht dat witte curassiers, het regiment van Bismarck, in pan waren gehakt. Bij deze gelegenheid merk ik ter loops op, dat al de Pruisische kurassiers je witte tuniek en broek dragen. Buiten dit wapenfeit, werd de Duitsche cava lerie alleen gebezigd om verkenningen en pa- Irouille-dienst te doen, oorlogsschattingen teeischen en den vluchtenden vijand op de hielen te zitten, maar vooral om het leger te verbergen achter het dicht gordijn, waarvau de ex-keizer bij zijn onderhoud met den kanselier van den Noord-Duit- schen Bond sprak. En geloof toch niet dat de lanciers uitsluitend deze dienst deden, maar ook je curassiers, dragonders, huzaren en de lichte Beiersche ruiterij, namen er ruimschoots deel aan. Het schijnt evenwel dat Parijsche journa len in ieder Duitsch cavalerist „een ulaan" sgen. De Franschen hebben tot hun ongeluk hunne prachtige cavalerie tot een ander doeleinde ge bruikt, m. a. w. volgens de oude ridderlijke mode, die nog sterk naar de middeleeuweu riekt, zoo als b v. Ney de curassiers van de heuvels van Wa terloo op de Engelsche grenadiers afzond. Voorts stuurden zij hen overal tegen de Duitsche artil lerie en infanterie, al was de laatste gedekt door de eigenaardigheden van het terrein of zelfs in een bosch verscholen. De Duitsche officieren geven echter allen hoog op, dat de Fransche cavalerie bij al die onzinnige charges een verbazeuden helden moed en dapperheid hebben aan den dag gelegd. Te Woerth lieten zich twee regimenten curras- siers tot op den laatsten man vernietigen, door tot drie malen toe hun moedigen doch dolzinnigen aaDval op de Pruisische bataljons te herhalen. Men verhaalt ook van eene prachtige charge in jen bloedigen slag van Sédau, uitgevoerd door Jen markies de Gallifet, aan het hoofd van zijn regiment jagers te paard; ook geven de Duitsche officieren eenparig den eerepalm van dapperheid aan de Fransche cavalerie, en niet aan de infan terie en artillerie; hoewel zij zeer het beleid ran de Fransche generaals laken, om hunne prachtige regimenten zoo maar ter slachtbank te zenden. In een van mijn volgende brieven zal ik een omstandig oordeel vellen over de Fransche artil lerie en infanterie. Laat ik mij nu bepalen om u eene nieuwe taak mede te deelen, waarmede de Pruisische cavalerie belast is. Gij zult haar uiet vinden in een handboek over de taktiek omdat zij in niets meer of minder bestaat dan het vermeesteren van luchtballonnen. ienk echter niet dat de ruiters zich op gevleu- ;elde paarden zetten en dat zij het zwerk door lieven a l'instar van de hemelsche legioenen. Nu het voorloopig bewind sedert den 19den van 'den v. m. het ingeuieuse middel heeft gevonden om met de provincie te correspondceren door mid del van luchtballons, stijgt iederen dag een bal lon, medevoerende de regeeringsbrieven uit Parijs op en zet sedert de 14 dagen, dat de wind ge- sladig noord-oost is, koers naar de Zuid-Oostelijke provinciën. Maar de Duitsche generale staf die onafgebroken de telescoop op de hoofdstad ge richt houdt, seiut zoodra een ballon in het ge zicht is door de veldtelegraaf naar alle richtingen waar de Duitsche korpsen Parijs insluiten, en dan rukken vliegende colonnes cavalerie in de richting van den windstreek en met den wind uit, meermalen diep in die streken die nog niet zijn bezet. Dit roept een weinig de valkenjacht het geheugen terug. Men moet het goed ver staan, de vermeesteriog van den ballon hangt geheel van het toeval afmaar twee malen reeds is het goed gelukt. Twee ballons zijn genomen, waarin zich de geheele correspondentie van het bewind te Parijs bevond. Ik weet zeer weinig van haren inhoud en ran dit weinige mag ik nog niet alles mededee- lea; maar wat ik kan zeggen is, dat volgens zeer geloofwaardige berichten de verlichtste frac- van het comité van defensie sterk naar den 'rede overhelt; meer bepaald moeten de heeren Irago en Favre de stelling tegenover Trochu m Rochefort hebben verdedigd,dat mendequaestie too spoedig mogelijk aan het oordeel van de Cousliluanle moest onderwerpen. TJELEGRAJVIMEN. Hoofdkwartier Corny, voor Mefz, S October. (Officieel bericht.) Gisterenmiddag te 2 uren heeft bezetting van Metz, in de richting van Woippy n aanval gedaan op de divisie van Kummer. •ia een hevigen strijd, die tot tegen den nacht 'anhield, is de vijand op alle punten met groot 'trlies teruggeslagen. Onze 9de brigade infanterie een deel van het 10de armeekorps hebben tich dapper gekweten. Van den vijand waren troepen der garde in het gevecht. Tegelijkertijd ontwikkelde zich een gevecht aan po rechter Moezeloever. De vijand richtte aldaar 'schillende divisien tegen ons 1ste en 19de korps, ["«arbij het tot een levendig kanonvuur kwam. Het verlies der divisie van Kummer en van het 10de korps werdt op 500 en dat van het 3de korps op 150 man begroot. Konigsbcrg, 8 October. De Hartungsche Zeitung meldt, dat graaf Von Bismarck op het adres van den stedelijken magistraat en het handelscomité ter zake van de arrestatie van Dr. Jacoby heeft geantwoord dat die arrestatie hem wegens den exceptioneelen toestand gerechtvaardigd toeschijnt. Brussel, 8 October. De Echo du Parlement behelst een telegram uit Versailles van den 7den waar in gezegd wordt dat Favre weder een bij eenkomst met Bismarck zou hebben, die te Ver sailles werd gewacht. Volgens particuliere berichten te Rouaan per luchtballon uit Parijs ontvangen, heeft Favre zijn ontslag willen nemen tengevolge vanoneenigheden in den boezem van het Bewind over de tijdig heid om nieuwe onderhandelingen over een wa penstilstand aan te knoopen nu Toul en Straats burg zijn overgegeven. Tours, S October. Bij decreet van het centraal Gouvernement zijn de algemeene verkiezingen uitgesteld. Londen, 8 October. De Times behelst een tele gram uit Berlijn van heden, volgens hetwelk verscheidene batterijen zwaar belegeringsgeschut zijn gesteld op de heuvels tusschen Sèvres, St. Cloud en Bougival. Te St. Cloud is een batterij met mortieren opgericht, die de Champs Elysées, de Avenue de lTmpératrice en het Quartier Haus- mann bedreigt. De redonte te Villejuil'is verlaten, omdat zij door de forten Bicetre en Ivry bestreken wordt. Parijs zal waarschijnlijk nogmaals opge- eischt worden, voor dat het bombardement begint. Het beleg van Verdun is aangevangen. Het garnizoen bestaat uit 4000 man. Stuttgart, 8 October. In het officieele gedeelte van den Wurlembergschen Staals-Anzeiger komt een artikel voor, betreffende de verklaring des konings, dat hij het zijne zal bijdragen om Duitschland een staatsregeling te geven, waarbij zoowel de eenheid der geheele natie als de rechtmatige zelf standigheid van de afzonderlijke Staten gewaar borgd worden. Hierin ligt de verklaring, zegt het artikel, dat de regeering van Wurtemberg het noodzakelijk acht dat de toestanden in Duitschland eene her vorming ondergaan, den tijd hiervoor gekomen acht en dat de koning bereid is de noodige offers te brengen voor de tot standkoming der Duitsche eenheid. Het ministerie is eensgezind, dat een duurzame, Duitschland bevredigende regeling door den toestand bevolen wordt. Men heeft erkend, dat het te bereiken doel moet zijn: 1°. Veraudering van de nu een meer inter nationaal karakter, dragende betrekkingen ineen meer grond wettigen band; 2". de grondwettige vereenzelviDg van Duitschland met het opperbe stuur; 3°. samenroeping vau een parlement met een wetgeving in gemeen overleg vastgesteld, en eindelijk een gemeenschappelijk leger. Een grondig onderzoek van de Noord-Duitsche Bondsconstitutie, heeft de overtuiging geschonken dat dit doel kan verkregen worden, al kan men niet met alle artikelen instemmen van die con stitutie, welke te wensehen overlaat waar het geldt de zelfstandige handeling van de verschil lende staten op personeel en administratief gebied. In dieu zin is Wurtemberg werkzaam geweest en de onderhandelingen die te Munchen gevoerd werden, zijn van dien aard, dat de grondwettige eenheid weldra tot stand zal worden gebracht. De preliminaire fase waarin de onderhande lingen nog verkeeren, beletten iedere verdere uitweiding. Het Wurtembergsch ministerie is het over alle punten van dit vraagstuk eens, het zal zijn be leid in de volksvertegenwoordiging verklaren, maar voor het oogenblik moet het in zijn han delen onbelemmerd zijn. Rouaan, 8 October, ('s avonds). Gambetta, van hier naar Tours vertrekkende, is op het station toegejuicht; hij heeft aldaar het volk toegespro ken, eindigende met de woordenlaat ons een verbond sluiten met de overwinning of den dood. Gambetta is met de meest uitgebreide volmacht bekleed. Marseille, 8 October. Garibaldi is hier heden morgen om 9 uren vertrokken, door de autori teiten begeleid naar het station, waar hij leven dig is toegejuicht. Een Amerikaansch en een Spaansch fregat zijn hier voor anker gekomen. Mocht de stad worden aangevallen door den vijand, dan zal de burgerwacht worden veranderd in nationale garde. Tours, 9 October Garibaldi is heden onverwacht hier aangekomen. Het was onmogelijk hem te ontvangen op het station. Een luitenant van de linietroepen, die op het station was, bood Gari baldi eene escorte aan. Garibaldi antwoordde, dat het zijn gewoonte niet was zich te laten es corteeren; hij voegde er bij dat zij elkander zou den wederzien op hel slagveld om het grondge bied van de Fransche Republiek te bevrijden. Daarop zijn zij gezamenlijk naar de prefectuur gegaan. Garibaldi ontving vervolgens, ofschoon zeer vermoeid, de leden der Regeering en den prefect. Intusscben had een bataljon vrijwilligers van Tours de aankomst van Garibaldi vernomen; met een menigte volks ging het naar den tuin van de prefecteur, en werd er geroepen dat Ga ribaldi de revue over hen moest houden, afge wisseld met de kreten leve Garibaldi, leve de Republiek Garibaldi vertoonde zich voor het raam met Crémieux en Glais-Bizoin. Garibaldi, die lijdende was, kon niet naar benedendaarop zijn Cièmieux en Glais-Bizoin naar beneden gegaan om de revue te houden over de vrij willigers en hebben daarna zich weder bij Garibaldi gevoegd. Op verlangen van de vrijwilligers heeft Glais-Bizoin Garibaldi omhelsd in naam van het bataljon. Garibaldi en Crémieux hebben eenige warme woorden gespro ken. Daarop is de menigie uiteen gegaan onder de kreten: Leve Garibaldi! leve de republiek, leve Crémieux! Gambetta zal omstreeks den middag te Tours zijn. Carlsruhe 8 October. Telegram van den gene- raal-tnajoor Degenfeld aan Z. K. H. den Groot- Hertog van Baden uit Etwal van 7 October. Gisteren een zegevierend gevecht gehad van halfcien 's morgens tot 4 uren 's avonds bij St. Remy en Nompatelize, tegen linietroepeu en mo biele garden. Te 4 uren is de vijand in wanorde terugge trokken op Ratnbervillers. Het 3de regiment, 1ste batailon fuseliers, het 1ste regiment grenadiers en het bataillon fuseliers van het 6de regiment, twee escadrons van het regiment dragonders, de batterijen Goebel en Kuntz, hebben aan het gevecht deelgenomen. De vijand was tweemaal sterker dan wij en werkte met twee batterijen. De houding onzer troepen verdient lof. Wij na men St. Remy en Nompatelize met de bajonet. Drie woedende aanvallen van den vijand wer den op niet minder geduchte wijze afgeslagen. Onze verliezen zijn aanzienlijk. Wegverloren 20 officieren en 410 manschappen zijn gesneuveld of gewond; maar de verliezen van den vijand zijn driemaal zooveel dan de onze. 60 officieren en 600 man, meest van de linietroepen hebben wij krijgsgevangen en een groot aantal wapenen buit gemaakt. De troepen hebben hun bivouak op het ver overd slagveld opgeslagen. Een roemrijke dag voor de Badensche troepen. Brussel, 9 October. De Independence behelst een artikel tegen Bonapartistische komplotten, die openlijk in België worden beraamd om de macht weder in handen te krijgen. Het blad dringt aan op afschaffing van de wet op de vreemdelingen, die feitelijk door feiten ais deze is afgeschaft. New-York, 9 October. Een proclamatie van den president Grant verbiedt de schepen der oor logvoerende Mogendheden de Amerikaansche ha vens te bezigen tot vijandige toebereidselen, en veroorlooft hun slechts een verblijf van 24 uren. Calcutta, 8 October. De heer Napier heeft een beroep gedaan op het leger, ten einde bij te dra gen tot de hulpverleening aan Fransche en Prui sische gekwetsten. Ham, 8 October. Een korps van 1200 Pruisen is door de nationale garde voor St. Quentin terug geslagen; het heeft naar Ribemont de wijk ge nomen. Londen, 10 October. Mevrouw Ratazzi is hier aangekomen. De belegering van Verdun heeft een aanvang genomen. De Times meldt, dat het bezoek, door den heer Thiers te Weenen afgelegd, goede resultaten zal opleveren. De graaf Von Beust doet alles wat strekken kan om den vrede tot stand te brengen. Wccnen, 10 Oct. Gisteren had de heer Thiers een langdurig onderhoud met den graaf Von Beust; luj werd des middags bij den Keizer ten gehoor# toegelaten. geveilde pjebceelen. Gehouden verkooping aan den burg alhier op Zaterdag 8 October ten overstaan van den nota ris J. A Prijn: Een huis en erf, grutterij met molen, bergplaatsen pakhuizen stalling en verder getimmerte, aan de noordzijde van het Noordeinde Wijk I N°. 21, 21rood, 22, 22rooi, 75 en 76 Sectie F. N'. 7.89,848 en 790. Kooper J. C. Van Rossen 78007. Ten overstaan van den notaris Mr. H. Obreen Een huis eu erf aan het Rapenburg om den hoek van den Kloksteeg Wijk IV, N°. 820 Sectie G. N°. 1323. Kooper A. De Mare qq. voor ƒ4000. state1v-ghene1baal. Nederlandsch Oost-Indische begrooting voor 1871. Thans is het afdeelings-verslag van de Tweede Ka mer der Staten Geueraal uver de Oost-Indische be grooting rondgedeeld. Slechts 57 leden namen deel aan het onderzoek. Vrij algemeen betuigde men- te- vredeuheid over de vervroegde indiening van deze begrooting, doch tevens bet leedwezen over het ont breken alsnog van het koloniaal verslag. Na eenigo bedenkingen over den vorm, werd bet hooge eind cijfer door velen betreurd, maar dour de meerder heid, met bet oog op de belangen van Indie, weer sproken. Nuttige uitgaven, lang uitgesteld, waren gerechtvaardigd. Tegen de nieuwe organisatie van de departementen van algemeen bestuur (crediet aan vrage van 50 duizend gulden) kwam men in alle af- deelingen nadrukkelijk op. Ook bier was bezuiniging gewenscht. Leedwezen werd te kennen gegeven over de trage toepassing, van bet beginsel tot aanstelling van rechtskundige presidenten van de landraden, met aandrang tevens tot meerdere verbetering in de rechts bedoeling voor den inlander, en de reorganisatie van het gevangeniswezen, Voorts werd aangedrongen op herziening der comtabiliteitswet, vooral ook met bet oog op de geschiedenis der Oost-Indische maatschappij van administratie en lijfrente, waarbij de staat een verlies van 4 ton zal lijden. Over de wijziging van het Preanger stelsel heerscht groot verschil van ge voelen. Sommige leden hadden bezwaren; velen zijn er voor; anderen vragen'meer inlichting Een groot aantal leden keurdeu af, dat de koHieoetaliug niet dadelijk op 13 even a|s elders, gesteld, werd In twee afdeelmgen werd afgekeurd de beschikking der Indische regeeriog ovei" de requesteerende controleurs. Vele leden betwistten de bevoegdheid van de regee ring om zonder tusschenkoinst der Staten Geueraal, subsidie aan eene stoomvaart-maatschappij in Neder land te verieenen. Vele leden betuigden hun leedwezen dat voor het onderwijs van den inlander zooveel geringer crediet aangevraagd werd dan voor dat aan Europeanen. Met herziening van het ambtenaars examen moest meerdere voortgang worden gemaakt. A Igemeene aandrang bestond tot toepassing van het oeginsel der scheiding van kerk en staat ook in Indiê. Van alle zijden was er oppositie tegen de aanvraag van 7 millioen voor openbare werken, vooral wegens gebrek aan behoorlyke toelichting en justificatie. In lichtingen werden gevraagd omtrent de voornemens der regeering, nopeus den aanleg van spoorivegeu in het algemeen en omtreut die der 8amm aug-Vorsten landen ip. het bijzonder. Groot genoegen betuigde men over hetgeen de minister gedaan heeft om de telegraphische verbinding tusschen Java met Europa en Australië te verzekeren. Mindere crediet-aanvraag voor oorlog vond grooten bijval, mits zij van Wij nenden aard zbu zijn. Tegen de vrees van enkele leden, dat de regeeriug de koffiecultuur zou willen sloopen kwamen anderen op; niets zal deswege gebeuren zonder overleg met de vertegenwoordiging De quaestie detr koffieveilingen word kortelijk bespro ken; men wenschte inlichting nopens de w ijze en het getal veilingen. Vrij algemeen had men nadere opga ven verlaogd over de oorzaken die tot den achteruit gang van de gouvernements-productie van Ban ka tin aanleiding geven, tegenover de gunstige uitkomsten van de particuliere ontginningen op Billitou. Twijfel werd geopperd of de landrente, volgens de Minister, eerlang 5 millioen meer zal opbrengen. Er werd ge vraagd naar den inhoud van het besluit tot uitvoe ring van de agrarische wet. Daarna gaat liet verslag over tot de behandeling van ouderdeelen der begroo ting, waarbij groot verschil van gevoelen bestaat over den meerderen verkoop van producten op Java. Eenigen willen 50.000 picols koffie meer, anderen veel uuuder dan het bij de begrooting aangenomen getal picols ter markt brengen. Naar men verneemt kan reeds morgen of over morgen liet antwoord van den minister van ko loniën worden tegemoet gezien op liet gisteren avond rondgedeeld verslag der afdeelingen nopens de Ü.-I. begroofing,Het laat zicli dan ook aan zien dat de openbare beraadslaging spoedig zal kunnen aanvangen. Er beslaat derhalve dit jaar het gegrond vooruitzioht dat die begrooting door de beide Kamers tijdig genoeg zal kunnen worden vastgesteld om, na bekrachtiging des ko nings iiog vóór Januari in Indië te zijn eu alzoo, gelijk behoort, van den aanvang van 187L al' in werking te treden. Na afloop vau het onderzoek over de ontwer pen der staatsbegrooting voor 1871, in de afdee lmgen van de Tweede Kamer der Stattn-Generaal, zullen door haar worden onderzocht de volgeu.de wetsontwerpen; 1". algemeene belasting op de inkomsten'ter' vervanging van het récht vau patent; 2V nadere bepalingen omtrent dé helling van het vuur-,i ton- en bakengeld, geregeld bij de wet van 13 Augustus,1859 (Staatsblad ,N°. 40);.3°. begroo ting wegens den arbeid der gevangenen voor 1871; 4'. bekrachtiging van provinciale belastin gen; 5°. begróöling van uitgaven voor de Rijks- gestichten Gmuiqrschans en Veenhuizen, dienst 1871; 6°. bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in dè kolonie Suriname; 7°. bekrachti ging van den1 afstand aan ae gemeente Veere van gronden en wateren der voormalige vesting al daar; 8°. wijziging, van Hoofdstuk VI der uegroo- ting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1869; en 9°. het opjlerzoek der vraag,,'ov.er het al dan niet in overweging Deinen van het voorstel van den heer S. Vau Houten, tot wijziging vau eeuige bepalingen der wet van 29 Maart 1833, houdende de belasting op het personeel. laatste bek1chxjen. 's-giuvenhage, 10 October. Heden te 1 uren zou in de Maliebaan voor het geheele garnizoen, de plechtige uitreiking hebben plaats gehad van de versierselen van komniandeur der militaire Willemsorde aan den kolonel van het O.-I. leger de Brabant 'sKouings adjudant, in buitengewone dienst, u^aar wegens het ongunstige weder is dit uiigesield tot morgen, Dinsdag, te éen uur. Adv. genéraal Röiiïe'r heelt in de heden ge houden zitting vah den Hoogen Raau (strafkamer) conclusie genomen in de zaak van J. Groot en huisvrouw, die door het hof in Noord-Holland tot de doodstraf zijo veroordeeld wegens'moed willige brandstichting. De bij pleidooi voorgestelde middelen vaA cassatie kwamen adv.-gen. pnge- grond voor en hij concludeerde mitsdien lot ver werping van het beroep. De uitspraak is bepaald op den 25sten dezer. Z. K. H. 'pl'ins Hendrik der Nederlanden heeft een prachtig gbuden horloge met ketting geschonken- aan den lieer J. A. Verveen, voor den tijd dat hij te Soestdijk als directeur aan liet telegraafkantoor is werkzaam geweest, gedurende het verblijf' van Z. K. H. Utrecht, 10 October. In eene algemeene ver gadering van de Utrechtsche studentenvereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel is de heer Du Quesné tot praeses, en zijn de heeren Ragay, v. Stirum, Ruysenaers en Pareau, tot commissarissen gekozen. Voor dé Uireclusche zeiidingsvéreeniging zullen de hh. Meeuwig, Niks en Bink met.huniie echtgeuoo- ten in het begin van de volgende week naar Nieuw

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3