Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren Mr. J. Pynappel, B. J. Tideman, ingenieur aan 's rijks marine werf, en C. D. Van der Vliet. 's Gravenhage, 10 October. Tot hulponderwij zers zijn Zaterdag toegelaten de heeren: J. F. Curvers, P. Mackenzie, F. J. Mestring en F. C. J. De Ridder, allen van Rotterdam, J. Schouten van Hillegersberg, J. C. Toet en K. K. A. Valken, beiden van Scheveningen. Voor het onderwijs in de wiskunde werden vijf adspiranten toegelaten en vier afgewezen. De toegelatenen zijn de heeren: G. L. Hansen van Overschie, W. Jansen en D. C. J. Kool, bei den van 's-Gravenhage, H. P. Lijnkamp en J.M. A. Naethuis, beiden van Rotterdam. Voor het gymnastiek onderwijs werden toege laten de heer J. Janse, van 's-Gravenhage, en mej. D. J. De Zeeuw van Dordrecht, terwijl voor dit vak van lager onderwijs niemand werd afgewezen. Utrecht, 8 October Door de provinciale commis sie voor onderwijs zijn gisteren 12 vrouwelijke candidaten geexamineerd die voor het fransch allen zijn toegelaten evenals dit met 9 voor de handwerken het geval was; verder 1 voor de rang van hoofdonderwijzeres en 6 voor hulpon derwijzeressen; het examen wordt voortgezet. Arnhem, 8 October. In de gewone vergadering der afdeeling ter bevordering van Fabrieks- en Handelsnijverheid in Nederland gisteren alhier gehouden, waren een tiental werklieden tegen woordig, werkzaam bij leden der vereeniging aan wien het vereerend getuigschrift der vereeniging was toegekend. Na een hartelijke toespraak aan den voorzitter-, werden de getuigschriften uitge reikt aan S. Terbruggen, H. Muyser en P. Th. Reiff, gedurende 31 en 36 jaren werkzaam bij de firma J. M. Traanboer Co.; L. Richard, H. Lacet, J. H. Willemse, C. Jansen, H. Van Loon, en W. Schreuder, allen sedert 26 en 27 jaren werkzaam bij de firma W. Coopman Zoon, en eindelijk aan H. Edeler, sinds 44 jaren de trouwe en eerlijke werkman van den heer G. J. Thieme; allen uitmuntende door trouw, ijver en bekwaam heid. Door de verschillende patroons werd na mens hunne werklieden dank gezegd voor de welverdiende onderscheiding. Harderwijk, 8 October. Hedenmorgen vertrok van hier het detachement suppletie troepen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein der infanterie van het leger in Neerlands Indië L. A. Van, den Berg en medegeleide van de 2de luits. der infanterie M. W. P. C. De Jonker en H. Bendien. Dit detachement, 100 manschappen sterk, zal te Nieuwediep embarqueeren aan boord van het schip Ann a Digna, kapitein A. H. Zwa- neveld. Enschedé, 8 October. Aan de directie der exploi tatie maatschappij van Staatsspoorwegen is door de kamers van koophandel alhier en te Almelo een adres ingediend, inhoudende verzoek om de opgeheven trein, tot dus verre van Almelo des morgens tusschen 9 en 10 uren vertrekkende weer in te stellen, daar er nu slechts 2 gelegen heden naar Zutfen per dag bestaan, met tusschen- ruimte van 8 uren, dat zeer belemmerend werkt. De voornoemde directie heeft echter gemeend, afwijzend op dit verzoek te moeten beschikken. Groningen, 7 October. Gisterenavond had in de groote zaal der Harmonie de meeting plaats omtrent het behoud der Academie alhier. Op de presentielijsten waren 434 namen. Na een degelijk en gex-egeld debat werden er in het concept-adres aan den Koning slechts eenige kleine wijzigingen gebracht en daarna het adx-es vastgesteld. De hoofdstrekking daarvan is zooals bekend is om Z. M. den Koning ernstig te verzoeken, om bij het nieuwe in te dienen wetsontwerp op het hooger onderwijs, het aantal Academiën, in het laatste ontwerp vastgesteld te handhaven, terwijl voorts de argumenten voor het bestaan van slechts twee Academiën in de sectiën der Tweede Kamer, luidens het verslag daarvan aangevoerd worden weerlegd. Den 4den dezer hebben de predikanten van den ring Winschoten in een te Veendam belegde vergadering besloten, ook een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te richten, houdende dringend verzoek om de Groninger Hoogeschool niet op te heffen. De uitslag der exameDS voor hoofdonder wijzer is hier eenigzins gunstiger geweest dan elders, daar van de 13 candidaten 8 toegelaten en 5 afgewezen werden. Tot nog toe hebben zich bij den rector van het studentenkorps 28 studenten doen inschrijven. Blokzijl, 8 October. Sedert eenigen tijd heeft men opgemerkt, dat onze haven meer dan vrpe- ger aan verzanding blootgesteld is. Daar het een der beste havens van den Oostkant der Zuiderzee is, zou het te bejammeren zijn wanneer geen krachtiger middelen in het werk werden gesteld, om b. v. door het in werkiDg brengeD eener baggermachine, de geheele verzanding te voor komen, waarvoor vrees bestaat indien dezen toe stand bleef voortduren. Leeuwarden, 8 October. Als een bewijs dat in weerwil der tijdsomstandigheden, in deze provincie aanzienlijke kapitalen beschikbaar zijn, dient, dat dezer dagen, onder het dorp Pingjum in het openbaar eene boerenplaats verkoelt is, ter grootte van omstreeks 43 hectaren, voer de som van ƒ84.342. Door de commissie tot het afnemen der sxa- mens voor het lager onderwijs zijn eergisfcren en gisteren 12 candidaten voor den hoofdoider- wijzersrang geexamineerd, waarvan slechts 3zijn toegelaten. Gemengde Berichten. Te Arnhem heeft een ijveraar voor de Zondxgs- vieriug, bij geschreven publicatie den volke be kend gemaakt dat „het stadsbestuur niet iiag toelaten, dat de Zondag ontheiligd wordt dooi co- mediespel vooral in deze tijdsomstandigheden." Hij eindigt zijn manifest, dat hij in zijn heilige toorn over het aankondigingsbiljet van het con cert van den heer Stumpf voor aanst. Dinsdag heeft geplakt met de woorden. „Dat is schwde." Of zulke proclomaties bij den diepen indrik die het zeker maakt gevolg hebben zal is de groote vraag. Een Haagsch magazijnhoudeivan kleedingstukken, J. Cahen Spuistraat, adverteert in de Goudsche Courant dat men op vertoon vin een retourbliljet van Gouda op 's-Gravenhage, nl. 3de klasse, het reisgeld terug ontvangt bij in koop van minstens 25 gulden. De impressario Barnumzouopzulk een denkbeeld jaloersch zjn! Te Vreeswijk heeft men in de schutkolk een drenkeling' opgehaald die gebleken is te zijn een gepensioneerd O. I. militair, Lokhorst van IJsselstein. Er zijn geene teekenen van ge pleegd geweld. Te Rotterdam is een kind uit de derde verdieping gevallen; daar er eenige rijst- balen op den stoep lagen is het er met een wodd aan 't hoofd en een verstuikte voet afgekomeD. Te Zevenaar moet een buiten de stad staxnd huis met inboedel en twee varkens verbrand sijn, vermoedelijk door toedoen van een der huisgeno ten die niet wel bij 't hoofd is. Het huis was verze kerd. De conducteur van den Rijnspoorweg van Kampen had dezer dagen hetongelukteOudewster van den trein te vallen, waarbij hij een bien brak, het andere zwaar kneusde en verder ran hoofd en handen gekneusd werd. Eenige uren later moet de conducteur Dammers, van Emmerik komende, te Duiven, tusschen een portier en een postpaal geraakt zijD, waardoor hij echter slechts licht gewond werd, zoodat hij reeds weder dienst doet. Zou bij de herhaalde ongelukkenvan dien aard in den laatsten tijd, niet een zekere mate van laak bare waaghalzerij en te groote zekerheid tot grond liggen? —Te Utrecht heeft Zondag-morgen eeneon- bekende vrouw zich des morgens te halfvijf in de Oude Gracht verdronken. Zij liep snel de trap aan de Gaardbrug af en sprong in 't water en was reeds in de diepte verdwenen, eer een bakker uit de buurt, die haar gezien had iets tot hulp kon aan brengen. BUITENLAND. J"ra iilti-fj Ir. Te Rouaan is Zaterdag het navolgende résumé ontvangen van de ofiicieele berichten uit Parijs van 80 September tot 7 October. Het Journal Ojjiciel van 1 Oct. bevat een besluit van den Min.' van Binnenl. Zaken Gambetta, waarin wordt opgegeven dat 194 bataljons na tionale garde, 280,738 geweren hebben ontvangen. De afdeeling drukpers aan genoemd departe ment is afgeschaft. Daarentegen is een bureel van publiciteit opgericht, onder de persoonlijke leiding des Ministers. De heer Louis Blanc heeft in een dagbladar tikel een beroep gedaan op het Engelsche volk. Het militair rapport van 30 September 'savonds, betreffende het gevecht van Villejuif, l'Hay, Thiais en Choisy-le-Roi is geheel overeenkomstig met het telegram van den prefect van Rijssel. De strijdkrachten des vijands wox-den daarin geschat op 30,000 man. Nadat de generaal Viuoy zijn zending had volbracht, heeft hij den terug tocht op bewonderenswaardige wijze volbracht. De artillerie, de linietroepeu en de mobilen heb ben de meest vastberaden houding aan den dag gelegd. Onze verliezen zijn nog Diet opgemaakt, maar waren aanzienlijk. De generaal Guilhem is ge sneuveld. Onze mitrailleuses hebben den vijand groote verliezen berokkend. Het gevecht van den 30sten heeft onzen soldaten getoond wat zij waard zijn en aan de aanvoerders wat men van hen mag verwachten. Verder behelst het blad bijzonderheden omtrent de veiligheids politie der Keizerlijke Regeering, waaruit blijkt dat alle komplotten, behalve die van Orsini, Panori, en de jongste beweging in la Villette door Piètri, Legrange, Jules Ballot, Guérin, Beaury en Bernier waren georganiseerd. Ballot heeft reeds bekend. Het Journal Ojjiciel van 2 October bevat het verslag van den Minister van Oorlog, waarin vastgesteld wordt dat er te Parijs 280,000 natio nale garden, 90,000 mobiele garden en 20,000 vrijwillige scherpschutters zijn, aau wie geweren werden uitgereikt. Bovendien zijn er 150,000 man troepen. De generaal Trochu verklaart in een dagoi-de dat het 13de legerkorps zich eervol voor het va derland heeft onderscheiden in het gevecht van den 30sten door zijn krachtige retx-aite. Onderscheidene verkenningen hebben plaats gehad aan gene zijde van Bondy, Brassy en Issy. De Regeering geeft aan het oordeel der open bare meening de rapporten der prefecten over, die iu Mei en Juli jl. werden ingezonden en waaruit blijkt dat het volk de handhaving van den vrede wenschte. Het Journal of/iciel van den 3den October bevat een besluit, waarbij de requisitie van hoog be- noodigde voorwerpen wordt geregeld. Het militaire rapport van den vorigen avond maakt van niet éen belangrijk feit gewag. De Pruisische gevangenen legden hunne verwonde ring aan den dag dat zij niet gefusilleei-d werden, in welk denkbeeld zij door hunne officieren waren gebracht, die zoo de desertie trachtten tegen te gaan. Er is een verkenning gedaan op de hoogten van Montretout. De vijand werd door het werpen van vier projectielen gedwongen zich terug te trekken. Victor Hugo heeft een oproeping aan de Parij- zenaars gericht om hen aan te moedigen zich te vei'dedigen. Het Journal of/iciel van 4 October bevat een aantal bekendmakingen en besluiten, benevens het militair rapport van den vorigen avond. Er waren verkenningen gedaan in de richting van Bezons, ArgeDteuil en Noisy die niets belang rijks oplevex-deu. Verschillende nummers van het Journal offtciel bevatten stukken aan de correspondentie der Kei zerlijke familie ontleend. Het Journal of/iciel van 5 October bevat een artikel over het ongerief, dat aan de Parijsche bevolking wordt opgelegd door het wegblijven van tijdingen; de Regeering waarschuwt tegen wanhopige geruchten. De generaal Guilhem, in het gevecht van den 30sten Sept. gesneuveld, is in de kerk der Invaliden begraven. Bij de poort van Sablonville is door een nood lottig toeval een torpillo gesprongen, waardoor 8 personen zijn gekwetst. Volgens het militaire rapport van den 4den 's avonds uit Villejuif zijn eenige bewegingen der Pruisen te Malmaison, Sèvres, Chatillon en op het plateau Villejuif vermeld. Des morgens werd eene verkenning gedaan aan gene zijde van het fort Nogent door drie compagniën van het bataljon Drome. Een peleton Spahis hebbeD te Neuilly sur Marne Pruisische voorposten ontmoet, die snel in het bosch terugtrokken waar 500 man in hin derlaag waren. De onzen hebben hun een 2ütal manschappen doen verliezen. Een zuidelijk fort heeft eenige granaten geworpen op de werklieden en kolonnes van den vijand. Het Journal Officiel van den Gden October be vat een artikel, waarin een beroep gedaan wordt op de vaderlandslievende gevoelens der Republi keinen, om een einde te maken aan de gewa pende manifestatiën, die zich gisteren voor de tweede maal binnen veertien dagen hebben her haald. Die manifestatiën hebben het slechte gevolg dat zij een schijn van oproerigheid veroorzaken, die in werkelijkheid niet bestaat. De vijand wordt vóór Parijs opgehouden door een tegenstand, dien hij niet had verwacht. Hij weet dat hij gedu rende langen tijd en échec zal worden gehouden, maar dat een bestorming van den wal onmoge lijk is. Zijn hoop is uitsluitend gevestigd op onze tweedracht. Onze eerste plicht is zelfs den schijn daarvan te vermijden. Vervolgens behelst het blad een rapport van den heer De Kératry, waarin voorgesteld wordt tot een onderwerp van onderzoek te maken de wenschelijkheid der opheffing van de prefectuur van politie. De regeei'ing heeft den heer De Ké- ratry gelast een ontwerp in dien geest gereed te maken. Het militair rapport van den 5den 's avonds meldt dat er een welgelukte verkenning is ge daan in de richting van Clamart. Des morgens heelt het fort van den Mont Valérien eenige scho ten gedaan op de boschachtige heuvelruggen tus schen Saint-Cloud en Bougival. De troepen des vijands hebben getracht zich naar Bougival terug te trekken, van waar zij door eenige projectielen der marine artillerie werden verdreven. Aan gene zijde vau Charenlou en rechts van Créteil hebben wij een welgelukte verkenning gedaan. Op ongeveer 1200 meters afstauds van Créteil hebben onze tirailleurs een barricade aan gevallen, welke krachtig werd verdedigd door den vijand, dien wij niet kunnen verdrijven; maar op den rechtervleugel hebben wij hem ver dreven uit een huis. Daarna zijn wij in goede orde teruggetrokken voor een aanzienlijke strijd macht. Wij verloren slechts 2 dooden; de verlie zen des vijands kunnen wij niet berekenen. Het Journal Offtciel van den 7deD October bevat de besluiten waarbij de Cent Gardes en het keur- escadron gendarmes worden ontbonden. Verder een proclamatie der Regeering, waarbij aan Pa rijs mededeelingen worden gedaan betreffend de organisatie der strijdkrachten en de parlemei ten. Reeds zijn er twee legers gevormd, elk va ongeveer 80,000 maneen derde groep wor gevormd uit geregelde troepen, vrijwilligers e mobile garden. Er wordt een nota in mede»; deeld, waaruit blijkt dat er op dit oogenblik; de niet door den vijand overheerde departemei ten 36 batterijen veld-artillerie van getrokke twaalf-, acht- en vierponders aanwezig zijn. Verdi een aanzienlijk getal getrokken kanonnen o affuiten en een talrijk matex-ieel van gewere: Er worden 4 a 5 millioen patronen's weeks ver vaardigd. Verder bevat het Journal een besluit, waarb de prijs van het vleesch tot 13 November op ongj veer 2 francs het kilogram wordt vastgesteld. Het militair rapport van den 6den 's avond vermeldt, dat er een dikke nxist heerschte en ges enkel oorlogsfeit had plaats gehad. Te Saint Dét hebben wij een uitval gedaan tot ongeveer 5 meters voorbij de forten, waarbij éen man g, kwetst werd. De kommandant van den Mont Valérien beric! dat het schieten van gisteren in het park vs Saint Cloud den vijand veel Dadeel heeft gedaa> Een fabriek van chemische producten in d Rue de Javel is in de lucht gesprongen. De dooden en gekwetsten zijn reeds van oiidi de puinhoopen te voorschijn gehaald. Hun aam is echter zeer overdreven. Een besluit van de Regeering te Parijs, geda teekend 5 dezer, hier openbaar gemaakt, verklaai dat, wijl de verkiezingen voor de Constituam in 23 departementen onmogelijk zijn, deze wordt uitgesteld totdat zij in 't geheele land kunus geschieden. Elke poging onx het tegenwoordi; besluit te schenden, zal van nul en geen waarde zijn. België. Ouder de talrijk correspondentiën die de hl pendance Beige dagelijks van zijn corresponds uit het hoofdkwartier van den kroonprins Versailles ontvangt, is de volgende in met opzicht van blijvende waarde. Zij luidt hooi zakelijk aldus „Uwe cavalerie vormde om uw leger als bi ware een dicht gordijn." Zeide Napoleon tot de graaf Von Bismarck, toen beide op de houle bank voor het gehucht te Donchery zaten. D gezegde is mij medegedeeld door iemand diet geen beroep van maakt verzinsels uit te strooie; maar door zijn rang en stand op de hoogte u de meest verti-ouwlijke zaken kan zijn, zoodi ik u gerust voor de authenticiteit van dit gezejil kan instaan. Dit gezegde duidt beter dan ttt wijdloopige uiteenzetting de rol aan, die de Pr sische generale staf de cavalerie in den tegr woordigen oorlog deed vervullen. Pruisen de eer- van alle Europeesche mogendheden, heeft de e wijzigde roeping van de cavalerie bij de moden tactiek ingezieD en iu praktijk gebracht. In d; Krinx- en Italiaanschen oorlog werd de cavaler zelden gelegenheid verschaft een werkdadig as; deel aan den strijd te nemen. Bij den oorlog van 1866 kon de cavalerie nog vo gens de oude krijgskunst te werk gaaD, onxdx een van de oorlogvoerende partijen nog geen ac! terlaadgevveren bezat. Maar in den tegenwoordig: oorlog, hebben de Pruisische generaals volkome gebroken met de stelsels der Seydlitz, der Kellei mans en der Murats, die nog ten koste van d Engelsche ruiterij door den graaf Lucan in de veldslag van Inkermann gevolgd werden. 1) Pruisische generaals bezigen hun ruiterij Diet mee onx batterijen te vermeesteren die schrootvui braken, noch om den infanteriekring te verbrekei Slechts een enkele maal gedurende dezen veil tocht heeft een Silezisch dragonderregimeDt di zware taak moeten verrichten. Het was den six van den 16deo Augustus, op een zeer haclxelij oogeublik voor het Duitsclx leger: het 3de kor; was geheel van de andere korpsen afgesnedei en zweefde in de lucht," gelijk de technische ui drukking daarvoor is. Toen moest men ten koste van alles het voor dringen der Fransche legerafdeeliDgen belette tot dat het 3de korps weder zijD gemeensclu met de andere korpsen hersteld had. Een dragonder-regiment, welks nummer ontschoten is, kreeg deze orde en volvoerde haa op roemrijke wijze. Het chargeerde in volle galop de Fransche infanterie, die hare colonne in kringen veranderde; twee malen werden dei kringen uiteengedreven, maar spoedig waren weder hersteld. Dit ongelijk gevecht kon onmogelijk lange volgehouden worden, de dragonders werden 0 schrikbare wijze gehavend door het vuur de chassepots en al hun charges konden het terrei winnen van de Fransche troepen niet belettei Maar de invloed die deze verrassing moest ui oefenen, en die men uitsluitend beoogde, was vo komen bereikt, daar het 3de korps zich met 1- gros van het leger hereenigd had; zoodatt! overschot van de dappere dragonders zich acM' de slagliniën van de infanterie kon terugtrekt® met het bewustzijn en de zelfvoldoening «e groot aandeel te hebben gehad aan de overwin Dxng van dén dag.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2