de stad doorkruisen eD vele nieuwsgierigen lokken. Naar men zegt, moeten zij de regeering ongeneigd vinden tot eenige „concessie." De minister van justitie heeft ten overvloede voor eenigen tijd herinnert dat Nederlanders zon der toestemming des Konings in vreemde krijgs dienst tredende, volgens de wet, door die daad hunne burgerlijke en burgerschaps rechten ver liezen, en bracht de minister bij die gelegenheid ter kennis, dat wegens de gespannen omstandig heden 's Konings verlof vooreerst niet zou worden verleend. Daar echter velen niettegenstaande die waarschuwing, bij 't pauselijk leger hebben dienst genomen, en de overigen of geen verlof, of dit te vergeefs aanvroegen, is het niet te verwonderen dat zij bij linnne terugkomst, die moeielijkheden ondervinden. Helder, 6 October. De Min. van Oorlog beeft aan de manschappen van het algemeen depot van discipline, die gedurende Juli alhier zijn gesta- tionneerd en zich goed hebben gedragen, 2 maanden vermindering van hun straftijd ver leend als belooning voor hunne verrichtte werk zaamheden bij het in staat van verdediging bren gen dezer vesting. Oudshoorn, 6 Oct. 1870. Ook deze gemeente wilde niet achter blijven, in het hare bij te dra gen, tot leniging en verzachting van het lijden, hetwelk de verwoestende oorlog aan onze mede menschen veroorzaakt. Om dat doel te bereiken, hadden zich eenige dames alhier vereenigd tol het houden eener ver loting van voorwerpen, daartoe vrijwillig bijeen gebracht waarbij tevens geldelijke offers verstrekt werden. Deze verloting had alhier den 4den dezer plaats, nadat de voorwerpen vooraf ter bezichtiging waren gesteld in het weeshuis, waartoe een zaal sier lijk en smaakvol op kosten der dames-com missie was ingericht. Die commissie had voor hare vele opofferingen en werkzaamheden dan ook het genoegen eene som van f 788.81 ten be hoeve van het //Roode Kruis" te kunnen opzenden, ouder dankzegging aan alien die tot verzachting der lijdende menschheid, menschlievend en be langloos wilden medewerken. 's-Gravenhage, October. Zoo ooit een schouw spel aandoenlijk en tevens zielverheffend mocht heeten 't was de terugkomst in het vaderland van hen die onder de leiding van den edelen Van Harden broek, door het hoofdcomitè van het Roode Kruis in Nederland, naar het tooneel des oorlogs te Baarbriicken als ziekenverplegers en verpleegsters waren algezonden. In den daartoe bestemden öalou eerste klasse van het Nederl. liijnspoorwegstation alhier werden zij reeds een geruuueu tijd te voren opgewacht door de leden van het hoofdcomité met hunne dames, een aan tal hooggeplaatste personen die het Hof vertegen woordigden, den Commissaris des Konings in deze Provincie, den burgemeester der Residentie, alsmede een aantal betrekkingen dergenen die op de roepstem om der lijdende menschheid ter hulp te komen, met liefdevollen ijver daar heen waren getogeu. 'Pe ruim acht uren kwam de trein aanen onbeschrijfelijk was de al- gemeene deelneming van alle aanwezigen om die menschenvrieuden hulde te bewijzen voor hetgeen zij volbracht hadden. Verzamelplaats van alle standen der maatschappij, kende men hier den mensch in zijne edelste beteekenis. Het was eene mengeling van de warmste hulde uit dankbare harten geweld en tegelijk een zielroerende aanblik, te zien hoe hier een hartelijke ouderkus, daar een warme en vereerende handruk een zoo schoon loon brach ten aan verdiensten. Toen de eerste gemoedsbe weging wat tot bedaren was gebracht, vatte de waardige voorzitter van het hoofdcomité de heer Dr. J. Hosscha het woord op en heette al de in het vaderland teruggekeerden hartelijk welkom, terwijl hij God dankte, dat zij allen gelukkig behouden van hunne zending waren terrugekeerd. Hij deed uitkomen, dat men hen zeker met weemoed had zien vertrekkenmaar 't was ver blijdend te zien hoe zij allen met opgetogenheid en geestdrift hunne hefdetaak hadden on dernomen en ten einde gebracht. Met ootmoed en trouwe plichtvervulling had ieder zich ter verzorging aan de lijdende menschheid gewijd en zij hebben het onwaardeerbaar geluk mogen smaken, dat hunne pogingen onberekenbaar, weldadig hebben gewerkt. En het was onge twijfeld eene hoogst aangename gewaarwording, dat iD het buitenland bij voorkeur hulde was gebracht aan de hulp die van Nederland was uitgegaan. Maar spreker moest hier vooral ook lol en daok wijden namens het Comité, aan den heer Van Harden broek, dien 't als leidsman des verpleegers en verpleegsters had afgezonden. Het Comité was er trotsch op, hem als hunnen leidsman aan te wijzeD, en diens edel hart kennende, had hij den heer Van Hardenbroek dien lof willen besparen, waartoe hij zijns on danks verplicht was. Hij kon er evenwel Diet van af zijn, hem, die zooveel tot de bemoeiingen van bet Roode Kruis had bijgedragen, zijn hart grondigen dank daarvoor te betuigen.Hij wenschte hem ten slotte 's hemels besten zegen toe. En nu hrachl de spreker nog eenmaal diep getroffen zijn erkentelijk gevoel ten beste, aan de jong heden die met zoo edele toewijding zich va hunne taak hadden gekweten. Hij wenschte hu heil toe wanneer zij ieder tot hunnen kring e hunne betrekkingen zouden zijn teruggekeerd Hij hoopte, en was ongetwijfeld de tolk van all aanwezigen, dat het hun verder wel ga. De her baron Van Hardenbroek zijn bijzonderen dan zeggende, voor de hartelijke welkomsgroet ao hen die aan zijne leiding waren toevertrouw! geweest, gevoelde zich al dadelijk verplicht wt hem betreft den dank te moeten afwijzen de rechtstreeks tot hem was gericht, indien hij zijns beste pogingen mocht hebben aangewend om ziü van den vereerenden last die hem was toeve- trouwd, te kwijten, de meeste eer, de beste hule hebben zich waardig gemaakt de heer Dumoutir, chef van den geneeskundigen dienst en mevrouv Merkus, directrice van de zieken verpleegstc. Namens alle ziekenverplegers en verpleegstes, die den hemel zij dank, behouden in het vade- laod zijn teruggekeerd, sprak hij zijn warmn dank uit voor de ou bekrompen wijze waarop dj aan hunne verplichting hebben kunnen voldoen En streelend was het zeker voor hun gevoel, dit zij eene taak hebben mogen aanvaarden die zj met moed en zelfopoffering hebben op zich gi- nomen en gelukkig hebben mogen ten einde bret- geneene taak waarop zij trotsch waren, en dii zij allen als om strijd hebbeD vervuld. Diep ge troffen waren zij dan ook voor deze hartelijke ontvangst die hun was voorbereid en de woorden die zij van den waardigen voorzitter mochten; vernemeD, Alsnu trad de heer Gevers Deynool! burgemeester der residentie op, die de terug gekeerden in het vaderland, namens de burgerij hartelijk welkom heette. Hij zeide hun namens die burgerij welmeenend dank voor wat zij voor de lijdende menschheid hadden feil gehad. Hij wenschte hun geluk dat zij allen in welstaud in het vaderland zijn teruggekeerd. Het was de bur gerij een hoogst aangename gewaarwording, dat die menschenvrieuden, die zich zoozeer aan de gevaren van den oorlog hadden blootgesteld zijn gespaard gebleven. Het was zeker voor hen een treurige plicht zooveel jammer en ellende te aan schouwen, hunne krachten te wijden om de smarten der gekwetsten te lenigen, hen te ver zorgen. Het was eene edele roeping van hen allen die ongelukkigen hulp en bijstand te bie den, zóo dat bij uitnemendheid de hulp vanwege het Nederlandsch comité verleend, lof en roe|n heeft mogen inoogsten. Zij konden verzekerd zin dat de Haagsche burgerij er trotsch op is dat van hieruit de roepstem tot hulp en bijstand zoo zegen rijke vruchten heeft mogen dragen. Ook van zijne zijde weuschte hij hun ten slotte toe een aange naam wederkeeren in den huisseüjken kring. Talloos was hei aantal belangstellenden, die zoo wel om als aan het station vereenigd waren, ter wijl deze plechtigheid een blijvenden indruk zal achterlaten. In eene op hedenavond bepaalde vergade ring der leden-aandeelhouders van het Zool. Bota nisch Genootschap van Acclimatatie zouden be handeld worden de voorstellen tot herziening der statuten van het genootschap, doch wegens het ongenoegzaam getal leden ter vergadering opge komen werd dit tot eene nadere vergadering uitgesteld. 's-Gravenhage, 7 October. Gisteren zijn acten van hulponderwijzers uitgereikt aan de heeren: W. P. Heerings, W. P. Hillen en C. Kooyman te 's Gravenhage; J. W. Beth te Schiedam; P. H. Rienstra te PoortugaalC. Rijnbeude te Schiedam; P. J. Teebaal te 's Gravenhage en A. Winter Vaandrager te Charlois. Zeven candidaten wer den afgewezen. Utrecht, 6 October. Door het groot aan tal zie ken in het garnizoen te Amsterdam zijn heden morgen per spoor alhier 40 zieke militairen aan gekomen, om in het rijks hospitaal verpleegd te worden. De politie-agent A. J. Helmond versierd met de zilveren en de Java medaille, vierde jl. Zater dag zijn 26jarige dienstvervulling hier ter stede. Voorbeelden van dien aard ziju hier zeldzaam. Hij moet van de stedelijke regeeriug eene grati ficatie ontvangen hebben. Amerstoort, 6 October. Wegens gebrek aau stalling der paarden van het reg. rijdende artil lerie alhier, zal eene batterij tijdelijk naar Venlo en eene batterij tijdelijk naar Roermond gesta tioneerd worden. Deventer, 5 October. Aan het zoo doelmatig ingerichte Athenaeum-gebou w is heden een nieuwe bestemming gegeven. Na de invoering van het middelbaar onderwijs te dezer stede, werd het tijdelijk voor de lessen van de hoogere burger school in gebruik genomen, terwijl het sedert de opening der nieuwe school niet gebruikt werd. Thans zijn de benedenzalen voor het gymnasium ingericht, en de bovenlocalen voor de voorberei dende school van den heer H. Levenkamp, en door de leerlingen der beide zeer bloeiende in richtingen in gebruik genomen. Het is echter te hopen, dat weldra de zoo noo- dige regeling van het hooger onderwijs, een nieuwe en bepaalde bestemming aan dat schüone gebouw zal geven, en eerlang eene volledige inrichting voor hooger onderwijs, de kroon zette op alles wat in de laatste jaren door de vrijgevige haDd van onzen gemeenteraad in 't belang van degelijk onderwijs, tot stand is gebracht. Meppel, 5 October. Naar wij vernemen, heeft de raad dezer gemeente zich bij adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het verzoek om te bevorderen dat de bekende tolboom der Drentsche kanaal-maatschappij iD het Meppelerdiep bij de sluis der gemeente, waar door de handel van Meppel onbillijk en onrecht matig wordt belast, worde weggenomen en er alzoo een einde kome aan den sedert zes jaren bestaanden strijd tusscheu de uitvoerende en de rechterlijke macht Groningen, 6 October. De arrondissements-recht- bank alhier heeft uitspraak; gedaan in de zaak van een deurwaarder, die in een exploit de woor den roeden en ellen had gebruikt in plaats van aren en centiaren. De rechtbank heeft hem vrij gesproken, omdat bedoelde woorden ook in de wet genoemd worden en de bijvoeging van vier kante niet bepaald noodig is daar uit het exploit duidelijk genoeg bleek, dat van niet anders dan vlaktemaat sprake kon zijn. De officier van justitie zal van het vonnis in cassatie komen. Gemengde Berichten. Te Harlingen is een Sjarig knaapje dat bij de sluis aan 't hoepelen was in de sluis gevallen en verdronken. Nadar en een Duitsch luchtrei ziger hebben in de wolken een gevecht geleverd. De Pruis schoot verraderlijk op de Fransche ballon. Nadar wist echter de gaten te stoppen, gooide zijn ballast over, steeg omhoog en schoot op zijn tegenstander, die natuurlijk verbrijzeld op de aarde Deerkwam, terwijl Nadar zegevie rend in den omtrek van Tours neerdaalde. In de Kruppsche fabriek worden thans granaten ver vaardigd in den vorm van een spits toeloopende cylinder, die meer dan 3 voet lang en 14 duim in doorsnede zijn; ze wegen met de lading van 70 pond kruit, 739 pond. —Als eene bijzonderheid meldt men uit Ginneken dat in die gemeen te, die ongeveer 4000 zieleD telt, van 28 Augustus tot 23 September geen enkel sterigeval plaats had. Te Breda heeft eeD heer die in zoogenaamde zeer vroolijke stemming, met een tilbury in woesten vaart naar de PriDseDhaagsche kermis, zoo kort langs de huizen gereden, dat eene dienstmaagd met een kindje op den arm met haar kleed aan het wiel vastraakte en een eind weegs mede werd ge sleept. In haar val had zij het kind de eenige lieveling eener geachte familie losgelaten, dat gelukkig niet naar den kant van het rijtuig ge vallen is. Het kind moet geen uiterlijke teekenen van letsel bekomen hebbeD; de meid daarente gen moet aan den arm en den voet verwond zijn. Door de politie is proces-verbaal tegen dien heer opgemaakt. Te Zundert zijn 2 kapitale land bouwerswoningen met stallingen en goed gevulde schuren afgebrand. De schade wordt op ,'8500 ge raamd, terwijl er voor ƒ5225 tegen brandschade was verzekerd. Vrijdag jl. had bij gelegen heid van eene bruiloft te Noorddeuringen het volgende plaats: Een gehuwd persoon kreeg twist met een jongeling van 15 jaren. De broeder van eerstgenoemde nam de partij voor hem op en bracht den jongeling met zijn mes eene wonde in den onderbuik toe, ten gevolge waarvan de gewonde niet buiten gevaar verkeert. De dader is den volgenden morgen geboeid naar Almelo ge transporteerd. BUITENLAND. Duitschland. De Kolnische Zcilung schrijft: Uit Berlijn is dezer dageu eene groote bezen ding belegeringsgeschut naar Parijs gezonden, Dit moet de laatste bezending zijn geweest, en men verzekert dat binnen weinige dagen op den- zelfden dag en hetzelfde uur de gezamentlijke stukken geschut op alle liniën het bombardement op Parijs zullen openen. Het laat zich aanzien, dat de stad zich onmogelijk tegenover zulk eene belegering lang kan staande houden. Intusschen schijnt men ook de bezettiDg van de gewichtigste plaatsen in het Zuiden op het oog te hebben. Men wil weten dat generaal Vogel v. Falcken- stein met een commando in Frankrijk zal belast worden. De Prov. Corresp. geeft het volgend overzicht van den stand der zaken op het oorlogstooneel De Duitsche legers verspreiden zich al meer en meer in Frankrijk, zonder ergens ernstigen tegenstand te ontmoeten. Het belegeringsleger van Parijs zend enkele troepenafdeelingen naar de midden-departementen van Frankrijk ten Zui den en ten Westen van Parijs. Reeds zijn onze troepen tot Orleans en ver der aan de Loire op den weg naar Tours, voorts westelijk en noord-westelijk over Chartres, Dreux en Mantes voortgerukt. Het nieuw gevormde 13de legerkorps, onder bevel van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin, heeft zich na de inne ming van Toul noordwestelijk gewend, om spoedig Soissons op den straatweg van Parijs naar België te belegeren, en in deze richting verder door te dringen. Een uitval door het garnizoen van Sois sons werd door onze landweer krachtig afgt slagen. Intusschen is door de inneming van Straaff burg het grootste gedeelte van de tot dusver fc- de belegering gebezigde troepen voor aDdere op* ratiën vrij gevallen. Hen is met de reeds te Freiburg bijeengelrot ken reserve-divisie opgedragen, den boven-Ein met Mühlhausen en Colmar te bezetten es versterkte plaatsen Belfort, Schlettstadt, JSec Breisach te nemen of in te sluiten. Na de re, moedelijk niet langen tijd roovende kwijting die taak, zullen bedoelde troepen ook dieper Frankrijk doordringen. Bij het oprukken s de Loire, zoowel naar het westen als naar 1 noorden is niets gebleken, van nieuwe gr. strijdkrachten die Frankrijk ons tegenover stellen, en het wordt steeds onwaarschijnlijk dat de voorgewende vorming van twee legerko: sen zal uitgevoerd worden. Voor Parijs is alles gereed, om tot den aaD van de forten en het bombardement van Pai over te gaan. Het belegeringsgeschut is ondatl alle bezwaren die het terreiD aanbiedt, van Meaux gesteld. Nadat de eerste periode van belegering, de insluiting, zulke goede gevolg: heeft gehad, dat inderdaad eene bevolking twee millioen zielen geheel van buiten afga: ten is, belooft de tweede periode nog gunsti; resultaat, daar zij onmiddelijk met buiteDgewoi kracht en inspanning zal aanvangen. De ma - en de opofferingen van de Parijsche bevolkii C zullen thans eerst bepaald op de proef word-: IR gesteld. in; Frankrijk. lei De ilonilcur Univeriel, die te Tours verschiji P maakt het volgend uittreksel openbaar van e: brief door Jules Favre onder dagteekening n 27 September aan den zegelbewaarder, den he Crémieux, die te Tours resideert, gezonden: „Zeer dierbare vriend, ik hoop dat dit briel aan den luchtvaartweg toevertrouwd, u zal tc| komen. Het zal u onze vriendschapsbeluigingi onze hoop en wenschen overbrengen. Hier gi alles naar wensch. Nooit werd grooter achou1 spel aan de wereld vertoond dan dit, van volk door de vrijheid herboren en dat opstaat c] haarsteden en eer te verdedigen. Wij zijn dan ook vol vertrouwen en het ko ons veel moeite de nationale garde te bedwingt die telkens uitvallen wil doen. Gij kunt van it a' tijdingen mededeeling doen aan de provincii en aan Europa." In hetzelfde blad leest men Het gebeurt mee malen dat militaire operatien het onderwerp i\ van eene levendige beoordeeling, en dat, wanne zij later met meer kalmte en kennis van zaken gegaan zijn, men erkent dat zij door de oms digheden werden geboden. De verschillende troepenbewegingen die sel acht dagen rondom Orleans hebben plaats geh zijn er het bewijs van. De generaal De Polk" wiens besluiten door meerdere dagbladen besp: ken en beoordeeld zijn, had geenszins ten dt zich terug te trekken, maar integendeel te doen volgen. De generaal wist dat hij strooi afwaarts en stroomopwaarts op de Loire steuDO en hij had een oogenblik allen grond voor de vt wachting, dat de vijand hem in het volste vertro wen met veel krachtsontwikkeling zou volge en daardoor zijn eigen linie van aftocht in gevs brengen. Maar daar de vijand, de bedoelingen vi den generaal doorgronde ten gevolge van de verdt ling van onze krachten, heeft hij zich niet laten re schalken gelijk de publieke opinie, en in pist onze troepen te volgen, sloeg de vijand eenes dere richting in. Deze omstandigheid bewijst opnieuw hoe voc zichtig men moet zijn, bij het beoordeeleD rs troepenbewegingen in een land waar de pe vrij is en dat het tooneel van een oorlog is. Denemarken. bet T ef aa ,n oe •n; el De Koninklijke troonrede, waarmede de t ting van den Rijksdag geopend is, luidt aldu Vooraf ODze Koninklijke groetl Wij hebb®'^ behoefte gevoeld de zitting van den Rijksdag openen, om persoonlijk de vertegenwoordigt! van ons volk de tijding van den zegen te bit gen, welke ods door de gelukkige bevalling onze veelgeliefde schoondochter Louise, een zoon, ten deel is gevallen. Wij zijn tuigd dat de geheele Deensche natie zich ons in de dankzegging en de bede aau i Almachtigen God vereenigd heeft, dat dit gel hetwelk onze familie is te beurt gevalles,! 'r zegen van Denemarken moge strekken. Ve schrikkelijke gebeurtenissen hebben EuTopa de laatste zittiDg van den Rijksdag op z>j grondvesten doen trillen. De oorlog strekte zich ook tot onze kustea Door de oprechte handhaving van de onzijdigbei die wij van den aanvaDg af, aangenomen bi beD, is 't ons gelukt, het Vaderland voor de ra: t pen van den oorlog te behoeden. Al is bet s meuschelijke oogen niet gegeven, het einde bil de gevolgen van deze strijd vooruit te zie zoo voeden wij toch de gegronde hoop, die reeds herhaaldelijk van deze plaats geuit bi ben, dat het vraagstuk, dat thans nog tusicb' Denemarken en Pruisen te vereffenen is, eü

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2