buitenland. IDS dei M r vs Dit idijl >eve tiaa. U>n i tsclilarul. De Slaatsameiger bericht uit het hoofdkwartier van den koning„Gonesse 28 September. Z. M. de koning verliet hedenmorgen te 8 uren het kasteel Ferrières om de troepen ten Doordoosteu en noordwaarts van Parijs in oogenschouw te nemen. Bij Gournay trok hij over de tweede pon tonbrug die over de Alarne ligt. Vandaar begaf AI. zich door Chelles, Montfermeil, Clichy en Livry naar Sevran, waar Z. K. H. de kroonprins van Saksen, opperbevelhebber van het 4de leger- iorps, met zijn geheelen staf Z. 11. ontving, en tl. D. over de stelling, kantonnementen en voor- ^osten-stellingeD van het 4de legerkorps inlich tingen gaf. De plaatsen Livry en Sevran waren door ver schansingen, loopgraven en barricaden tegen een uitval, die de vijand aan deze zijde zou kunnen beproeven, volkomen beveiligd en deze verdedi gingswerken waren met den grootsten zorg aan gelegd. Z. AI. bezichtigde de werken en reed ver- olgens naar Gonesse over Aulnay, waar de straten door de soldaten met bloemkransen, Pruisische anen en allerlei geimproviseerde versieringen tvaren getooid. Z. II. werd overal met geestdrift legroet. Even voor den koning waren generaal Von Moltke en prins August van Wurtemburg Gonesse aangekomen. Tegen 1 uren kondigden de hoerah's van de manschappen in de straten van Gonesse, de nadering aan van Z. AI. die vergezeld was van ijn dienstdoenden adjudant, Vorst Radziwill. Even na de aankomst van den KoniDg ver- ipreidde zich het bericht van de overgave van Straatsburg, dat groote vreugde teweeg bracht eu uichend van mond tot mond ging, zoodat de tij ding nog voor 's Konings terugkeer onder al de roepen van het uitgebreid kautonnement bekend was. Nadat Z. M. langs de als eerewacht post gevat lebbende compagnie van het 1ste garderegiment was gegaan, viel den grenadiers de eer te beurt, an door Z. M. geluk te worden gewenscht met de houding van het gansche regiment in dezen veldtocht, welke eer nog zeer verhoogd werd door dien de Koning er bij voegde, dat het egiment volkomen aan de verwachting had be- sutwoord, die hij bij het begin van den oorlog ge- ioesterd had. Te Arnouville besteeg Z. AI. de door ODze troepen met den naam Van „Wilhelmshöhe" jestempelden heuvel, waarop eene groote batterij ;esteld is. Te 11 uren des avonds keerde de Ko ning naar Ferrières terug. ïtie ca. iai irt| bs Ka oog II jJLiin m Wie 'rl jar In een onder dagieekeniug van den ;308len Sep- mber uit Versailles te Cobnrg aangekomen brief an den Hertog aan de Hertogin, komen deze ededeelingen voor: In de omstreken ziet men liets dan parken en villas, eerst sints eenige fareo aangelegd en die hen zeer verfraaien, oor het voeren van oorlog levert dit groote linderpalen op. Op een van deze schoone punten, •hielden wij ons bezig, met de groote stad, die in le avondzon gehuld voor ons lag, te aanschouwen, oen men ons van het fort Montrouge met een k vi estigponder verraste, die suizend over onze hoof- len ging en in de struiken terecht kwam. De bfcap was alles behalve genoegelijk en we wis- eD niet hoe spoedig we ons naar de paarden ParJouden begeven, toen opnieuw een van die loctï ieve vogels boven ons vloog en takken en ,D^e looinen neervelde, zoodat de arme dieren, die 3aD; u de schaduw stonden, zeer schrikten. Eenige 'btf ninuten later nam eene dergelijke bom het age: hoofd van een armen Beier weg. Dat noemt Jge'i meu pleiziertochtjes in den oorlog. Zonder be- egeringsgeschut, kunnen wij de forten niet goed tjauvallen en veroveren; het zou te veel men- ehenlevens kosten. Wij moeten ons vooreerst er ioe bepalen om in te sluiten, ons te verschansen uitvallen terug te slaan. Qge: n, re lu haa bait ietb [em ze e legd sloe mij vve .rpe inij bee Ier as ooi iel gi-) De Coblenier Zeit. behelst het volgend antwoord .an H. AI. de Koningin van Pruisen op eene dé- jpi léche van gelukweuschïng der stad Coblentz bij lelegenheid van haar verjaardag. «Ik heb de gelukwenschen van de stad Coblentz hnkbaar ontvangen. Toen de Koning den 4den Mi de Rijnstreken bezocht, hoopte hij nog altijd «u vrede te bewaren. Hij was door velen om- üugd, en geen oog was zonder traan. Hit was M begin van een grooten tijdl He „Wacht am ïliein" vergezelde hem over den Rijn naar het ■Mste keerpunt. Hen volgenden dag was de oorlog erklaard. Hetgeen daarop volgde, behoort aan k geschiedenis. Zoodanige indrukken zijn onver - letelijk en verhoogen in onze oogeu de waarde tn den trouw, waarmede de zonen van de Rijn beken strijden en de Rijnstreek zelf bereid blijft tieuwe offers te brengen. Heze trouw heeft zich opnieuw ten mijner opzichte geuit, en daarom leeft de gelukwensch der stad mij reden tot eene hartelijke dankbetuiging. God helpe verder om ons !eo gezegende vrede te doen verkrijgen. (get.) Augusta. Beblijn, 10 October. Engeland. Onderscheidene bladen hebben gewag gemaakt hu den dood van een voornaam persoon te Reims, "■ens naam geheim zou zijn gehouden. Alen sprak van den koning van Pruisen en de telegraaf verbreidde zelfs onder reserve dat die persoon, generaal v. Aloltke zou zijn. Bie hooggeplaatste persoon en zijn adjudant, zouden beiden in een rijtuig door scherpschutters zijn overvallen op korten afstand van de stad en Da 24 uren aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren bezweken zijn. Thans vernemen eenige Engelsche bladen dat de voorname overledene zou zijn, de graaf van Nassau, en dat zijn stoffelijk overschot geëscor teerd door 3000 Wurtembergsche soldaten, voor eenige dagen door Toul is vervoerd. He bedoelde prins zou zijn Adolf, Willem, August- Karel, Frederik van Nassau, geboren den 24,len Juli 1817, sedert Augustus 1839 regeerend vorst van Nassau, kavalerie-generaal in het Pruisisch leger, kommandant van het óde regiment West- phaalsche lanciers. Hij heeft twee zonen en eene dochter. He oudste zoon, prins Willem Alexander is den 22'tsn April 1S52 geboren. Ita 1U-. Het protest, dat de pauselijke regeering aan de leden van het korps diplomatiek heeft doen toe komen, tegen de bezetting van Rome door Ita- liaansche troepen, is van den volgenden inhoud: uit uet vaticaan', 28 September 1S70. Uwe Excellentie is genoegzaam bekend met den gewelddadigen inval in het grootste gedeelte van den Kerkelijken Staat, die in Juni 1854 en September van het volgende jaar door de regee ring ten uitvoer werd gebracht die zich in Flo rence gevestigd heeft. Alen is eveneens bekend met de plechtige, door Z. H. tegen deze Gods lasterlijke handelingen gerichte proteste zoo in de consistoriën gehouden als door aan het bij den H. Stoel geacrediteerde diplomatieke korps, na- meus den souvereinen paus gerichte notas. De ons overvallende regeering zou zeker destijds die Godslasterlijke verovering verder voortgezet hebben, indien de Fransche regeering van deze eer zuchtige voornemens onderricht, haar dit niet belet had, door de stad Rome en haar zeer beperkt grondgebied ODder hare bescherming te stellen en door hare troepen te doen bezetten. Ten ge volge der overeenkomsten, gesloten tusschen de Fransche regeering eu die te Florence, waar door men de rust der staten die den Pauselijken stoel overbleven, meende te verzekeren, trokken de Fransche troepen terug. Heze conventie werd niet geëerbiedigd, en iD September 1867 droDgen eenige door geheime drijfveeren opgehitste horden in den Kerkelijken Staat met het ellendig voornemen Rome te ver rassen en in te nemen. Toen kwamen de Fran sche troepen nogmaals terug en met behulp onzer troepen gelukte het op de vlakte van Alen- tana, de indringers terug te jagen en hunne ongerechte, plannen geheel verijdelen. Toen echter de {jYansche regeering hare troepen bij gelegenheid der oorlogsverklaring aan Pruisen terugriep, heeft zij niet verzuimd, het kabinet van Florence aan de verplichtingen te herinne ren, die het door het bovengenoemde verdrag op zich had genomen, en zich de plechtigste ver zekeringen omtrent de nakoming te doen geven. Haar echter de kans der wapenen ongunstig voor Frankrijk was, vatte de Florentijnsehe regee ring, die zich deze rampen ten nutte maakte, om de overeenkomsten te verbreken, het on eerlijk besluit op, een geducht leger te doen oprukken om den roof van den kerkelijken staat te voltooien, terwijl, niettegenstaande, de geweldigste opruiing van buiten, binnenslands overal de grootste rust heersehte, en onophou delijke bewijzen vau trouw, gehechtheid en kin derlijke. liefde voor de verbeven persoon des H. Vaders van alle zijden ontvangen werden. Voordat men deze laatste daad der grootste ongerechtigheid ten uitvoer bracht, zond men den graaf Ponza di San Alartino als overbren ger van een eigenhandig schrijven van kouiDg Victor Emanuel aan den Paus naar Rome. Hit schrijven hield in, dat daar de Florentijnsehe regeering, noch de nationale wenschen noch de woelingen der bewegiugs-partij langer tegenstand kon bieden, zich gedrongen zag, Rome en het daarbij belioorende grondgebied te bezetten. Uwe Excellentie kan zich gemakkelijk de diepe smart en levendige verontwaardiging voorstellen, die zich van den H. Vader meester maakte, bij het vernemen van deze vreemde verklaring. Hij wees echter, onwankelbaar in de vervulling zijner heilige plichten en in vol vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid, vastberaden dit aanbod af, daar hij, zijne souvereiniteit, gelijk ze van zijne voorgangers op hem was overgegaan, ongeschonden meende te moeten bewaren. Te genover dit feit, dat onder de oogen van geheel Europa heeft plaats gegrepen en de geheiligde beginselen van ieder recht, en meer bijzouder van het volkenrecht met voeten treedt, heeft Z. Heiligheid, den ondergeteekende, kardinaal- secretaris van staat last gegeven, luide en open lijk te protesteeren, zoo als hij dan ook inder daad in zijn verheven naam tegen den onwaar- digen en godslasterlijken roof van den H. Stoel protesteert, terwijl hij tegelijkertijd den Koning eD zijne regeering verantwoordelijk stelt voor alle schade, die voor den H. Stoel en de Pau selijke onderdanen uit deze gewelddadigheden mocht ontstaan. Bovendien heeft Z. Heiligheid bevolen te verklaren, gelijk hij ook in zijn ver heven naam verklaart, dat deze bezetting en in val, nietig, zonder eenig gevolg en van nul en geener waarde is; dat zij nimmer eenig na deel kan uitoefenen op de onkreukbare rechten van den Heiligen Vader of van zij De opvolgers in alle eeuwigheid, en dat, wanneer het geweld de uitoefening dezer rechten mocht verhinderen, Z. H. hen ongekrenkt wil bewaren om ze ter zijner tijd weder in bezit te nemen. Terwijl ik Uwe Excell. op uitdrukkelijk bevel van Z.H. van de niet te qualificeeren gebeurtenissen, die plaats ge grepen hebben en van het protest dat het ge volg daarvan is, kennis geef opdat Uwe Excell. dit alles ter kennis aan uwe regeering kan breDgen, koestert de ondergeteekende kardinaal de hoop, dat deze regeering de aan het Opperhoofd der Katholieke Kerk verschuldigde belangstelling ter harte zal nemen, dat thaDS zijne geestelijke auto riteit niet meer met die volle vrijheid en onaf hankelijkheid kan uitoefenen, die het ontegen zeggelijk noodig heeft. Nadat ik aan den hoogen wil van Z. H. voldaan heb, blijft den onderge teekende slechts over, de verzekering enz. J. kardinaal an'tonelli. telegrammen. Fontalneblcau, 4 October. De franc-tireurs heb ben een talrijk detachement Pruisische infanterie en cavalerie, die herwaarts oprukten, naar Chailly teruggeslagen. Van de Pruisen zijn 60 gedood of buiten gevecht gesteld. Ferrières, 4 October. Officieel bericht). Er is hier niets bekend van het manifest, hetwelk be weerd wordt door keizer Napoleon aan den Ko ning van Pruisen te zijn gericht, en ook niets van mededeelingen van generaal Castelnau om trent den tegenwoordigen toestand. Die stukken zijn vermoedelijk valsch. Madrid, 5 October. De Correspondenlia verzekert dat Olozaga zijn ontslag als gezant heeft aange vraagd en verkregen. Valencia wordt geteisterd door overstroomingeD. In Alicante doen zich enkele gevallen van gele koorts voor. Florence, 5 October. Volgens brieven uit Rome, heeft de heer Sella, minister vud iinantiën, den paus eene som van 50,009 kroonen toegezonden (het bedrag over eene maand der civiele lijst) en heeft de paus dit aangenomen. Berlijn, 5 October. Het Koninklijk hoofdkwar tier zal heden naar Versailles worden overge bracht. Het gouvernement van den Elzas en de directie der telegrafie worden van Hagenau Daar Straats burg verplaatst. De Prov. Corr. deelt een overzicht van de oorlogsgebeurtenissen mede, waarin het vol gende voorkomt: De Duitsche troepen, die ten gevolge der inneming van Straatsburg beschik baar zijn, zullen uiet de vierde bij Freiburg bij eengetrokken reserve-divisie den Boven-Elzas, Alulhouse en Colmar bezetten en Belfort, Schlet- stadt, Neu-Breissach insluiten of nemen. Na de volbrenging van dit plan, waarvan het resultaat vermoedelijk niet lang achterwege zal blijven, zullen de troepen verder in het binnenland van Frankrijk kunnen doordringen. Tot nog toe heeft men bij het voortrukken naar de Loire, zoowel naar het westen als naar het oosten niets om trent de aanwezigheid van nieuwe georganiseerde Fransche strijdkrachten kunnen opmerken. Ook is het onwaarschijnlijk dat de vorming eener nieuwe Fransche armee zal kunueu gelukken. He' minister Delbruck zal zich binnenkort naar het Koninklijk hoofdkwartier begeven, tot voor bereiding van de verdere onderhandelingen over de Duitsche eenheid. Bucharest, 5 October. In antwoord op eene aanvraag van den consul-generaal van Rusland alhier, heeft de consul-generaal te Odessa de geruchten betreffende het concentreeren van troe pen in Bessarabie, per telegraaf ten stelligste tegengesproken. Brussel, 5 October. De Independence deelt eene dépêche uit Weenen mede van gisteren, inhou dende dat de ministerraad, ten gevolge der aan neming van het adres der feodale partij in den Boheemschen Landdag, besloten heelt de zitting van dien Landdag te verdagen en in Boheme rechtstreeksche verkiezingen voor den Rijksdag uit le schrijven. Chart res, 5 October. De vijand heeft gisteren avond na een levendig gevecht Epernon bezet. De mobiele nationale garden en franc-tireurs heb ben tot den avond dapper tegen de overmacht gevochten. Onze verliezen zijn niet aanzienlijk. Versailles, 5 October. (Ofjicieel bericht.) Koning Wilhelm inspecteerde heden de stellingen van hel 6de legerkorps en verplaatste het hoofdkwar tier naar Versailles. Londen, 6 October. Volgens oflicieele berich ten uit Berlijn van heden is alles gereed om een geregelden aanval te doen op de vestingwerken van Parijs en de stad te bombardeeren. Het be legeringsgeschut is in positie gesteld. De Times weerspreekt het gerucht dat het corps diplomatique te Rome een krachtig protest heeft ingeleverd bij den generaal Cadorna, bij gelegenheid van den intocht van de Italiaansche troepen in Rome. De Dait. Tel. gelooft dat de Italiaansche regee ring de pauselijke schuld zal waarborgen tot een maximum van 20 uiillioen. Florence, 6 October. Uitslag der stemming in den Kerkelijken Staat: in de provincie Velletri, 10,912 ja, 56 neen. De commissie, belast met het overbrengen van het rapport van de volksstemming zal Zaterdag hier aankomen eD Z mdag door den koning ont vangen worden. Weenen, 6 October. De Amsieitung deelt mede, dat bij Keizerlijk besluit de Rijksraad verdaagd is tot den li4"11 November. Aan de Presidenten van de beide Huizen is hiervan keunis gegeven. Eromotiën. Aan de hoogeschool te Utrecht is, na verdedi ging van stellmgeD tot doctor in de beide rechten bevorderd de heer Swellengrebel, geboren te Rot terdam. Leiden, 6 October. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde de lieer Hugo De Vries, geb. te Haarlem, met een Academisch proefschrift, getiteld: De inctoed der temperatuur op d» levens verschijnselen der Planten. laatste berichtjeiv. 's-Graveneagk, 6 October. Hoor den Oommis- sans van Z. Al. den Koning bij den Nederland- schen Weerbaarheids-Bond is de navolgende mis sive gericht aan het Centraal-Uomité van dien bond: s-Gravenhage 22 September 1879. De Koning heeft mij opgedragen, de ernstige aandacht van het Centraal-Uomité van den Nederlandscheu Weerbaarheids-Bond te vestigen op de iveusche- lijkheid eener nog voortdurende oefening der miliciens van de lichtingen, die ingevolge de jongste maatregelen door de regeeriug genomen, weder naar hunne haardsteden werden teruggezonden, en het Comité in overweging te geven, de noodige stappen te doen, opdat tot bevordering van dat doel overal zooveel mogelijk de reeds bestaande, of nog op te richten Vereeuigingen tot bevorde ring van 's laDds weerbaarheid worden dienstbaar gemaakt." Het heeft H. K. H. Prinses Alarie der Neder landen behaagd aan de Hoofdcommissie tot de algemeene verloting ten behoeve vau het lloode Kruis twee prachtige rijk vergulde kandelabres toe te zenden tot prijs in genoemde verloting. Aleer eu meer mag de commissie do algemeene medewerking ondervinden. Toonden vele indus triëlen hunne instemming met de zaak, ook de mannen dér kunst bleven niet achter. Schilde rijen fraaie gravures in lijst met glas, photogra- phiën enz. werdeu met erkentelijkheid ontvan gen. Ook geschenken in zilver zullen onder de eerlang ten toon te stellen voorwerpen met ont breken. Alen zal er de bijdragen kunnen opmer ken uit de Koninklijke Nederlandsche fabriek te Voorschoten en van andere particuliere inzenders, wier namen hier niet mogen genoemd worden. He Alimster van Oorlog heeft bepaald, dat de vrijwilligers die zich voor on bepaalden tiju bij de corpsen hebben verbonden, indien zij dit ver langen, tot nader order in dienst kunneu blij ven, ten ware zij hun ontslag mochten vragen. In dit laatste geval wordt hun het paspoort toe gekend onder dankbetuiging voor hunne bewe- zene diensteD. Eenige tijd geleden werd in de dagbladen melding gemaakt van een bezoek, dat de Koning had gebracht in het hospitaal, bij welke gele- gendheid Z. Al. den wachtmeester-titulair, S. P. A. van Toll, die daar verpleegd werd, benoemd heelt tot tweeden luitenant bij het eerste regiment huzaren. Thans verneemt men met leedwezen, dat de heer van Toll, den 3 dezer alhier is overleden. Heden morgen is zijn stoffelijk over schot per Rhijnspoor naar Arnhem overgebracht. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken werd heden aanbesteed: het maken en leveren van ijzeren ponten op het kanaal door Walche ren. Daarvoor waren elf ïnschrijvingsüilletieu in gekomen. Alinste inschrijvers waren de heereu A. J. Wilhelm Jr. eu D. Wilhelm te Ueventer. voor ƒ7 140. Heden zijn de miliciens van 1879 behooreude tot de veld-artillerie alhier, aangekomen eu bij de batterijen in dienst gesteld. Aan het Hotel Paulez, is gisteren o. a. afgestapt, de heer Schmidt, consul-generaal vaa het Oosten- rijksche Hof te Brazilië. De heeren Airs. P. Hofstede en Th. H. Bon dam hebben heden voor den Hoogen Raad dei- Nederlanden de gevorderde ambtseedeu afgelegd als procureur-generaal respectivelijk bij de pro vinciale gerechtshoven van Groningen en Drenthe. Arnhem, 6 October. De kapitein Al. F. J. Phaff' van den generalen staf, is toegevoegd aan den directeur van de militaire verkenningen alhier. Er zullen weder eenige olliciereu van de infan terie bij de militaire verkenningen gedetacheerd worden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3