1 in Ie: f* ch 6 ht ijt ia no 3d n lol g Van het Zuiden der N. Wetering langs den mbachweg naar het Noorden van Roelofarends een en het Zuiden der Oude-Wetering. Dat eene verdere uitbreiding, namelijk die langs O.-Wetering tot aan den Haarlemmermeer- I older, bij de Commissie in overweging is geno- fien, doch in aanmerking nemende dat vele in- «etenen aldaar voor groote gevaren beducht Gijn en de kosten van dien veel te hoog loopen I olcens gedane beraming van den Rijks-opzigter, eeft zij daarvan afgezien te meer omdat een articulier daargesteld Pont ten Noorden aldaar lenoegzaam in de behoefte voorziet voor decom- Imnicatie met den Haarlemmermeerpolder voor ie plaats welke door het verleenen eener bij rage of overname zeer goed in stand kon blijven. Dat de Commissie voorloopig eene Globale be- I rooting van den werkelijken hierboven voorge- 1 elden weg heeft doen opmaken door den Heer h. J. Spruyt opzigter van 's Rijks wegen te Bode- iven en de kosten van aauleg geraamd zijn p 90.000 en die van 't jaarlijksch onderhoud p 3200.— Dat volgens het ontworpen plan der Commissie bijdragen voor de kosten van aanleg voorge leid waren als volgt: Van wege het Rijk voor 1/3, van de Provincie 1/3, van de Gemeente te Leiden 1/30, van dein- ezetenen van Alkemade 1/9; zoodat voor de emeente Alkemade 17/90 in de kosten overblijft I li dat de Gemeente Leiden in de kosten van nderhoud 1/10 en de overige 9/10 gedeelte door Gemeente Alkemade, den Veender Polder bin- liendijks en de Hoogmadensche Polder zal gedra gen worden. Dat dit plan hetwelk met veel belanghebbenden angaande de bijdragen reeds besproken is, en de ast voor deze gemeente veel dragelijker en voor I neerdere ingezetenen zich doeltreffender voordoet an die van vroegere ontwerpen, vleit de Com nissie zich dat de Edel Achtb. Raad de aange- iaalde punten in gewichtige overweging neme. iehoudens zijne zienswijze van doelmatiger schik ingen daar te stellen tevens te kennen gevende [at waar, of in welk geval ook de Raad hare iensten verlangen mocht de Commissie bereid is p de eerste aanvraag daaraan gevolg te geven. Redenen waarom de Commissie zich bescheiden ot den Edel Achtb. Raad wendt en hare zieus- ijze aan het rijper oordeel van den Raad voor haagt met verzoek dat het Hem behage moge. Ten 1ste. Het doen vervaardigen eener kaart roor gemelde weg volgens aanwijzing der Comm. iet opmaken van een bestek en juiste begrooting au dien. Teu 2de. Zich te adresseren aan het bestuur er stad Leiden hetzelve uitnoodigeti den weg mgs de Zijldijk van af het aansluitingspunt, te lerbetcren en voordurend in goeden staat te hou en, toorts 1/30 in de kosten Ie dragen voorden lanfcg van den Nieuwen weg, alsmede 1/10 in e kosten van het jaarlijksche onderhoud en de neerdere opbrengst van het Zijlhek na het aan eggen van den weg ten behoeve der Gemeente lkemade af te staan. Ten 3de. Zich te adresseren aan het Rijk en an de Provincie ter verkrijging der bovenge- ïoemde Bijdragen. Ten 4de. Zich te adresseren aan de besturen ;an den Veender Polder binnendijks, en de Hoog Dadensche Polder, in de Gemeente Woubrugge, un te kennen gevende dat zij in het genot van ieu daar te stellen weg deelen, volgens gemeld lan en daarom uitgenoodigd worden om door en jaarlijksche bijdrage den last voor de Gem. Mkemade te helpen verlichten. Ten 5de. Zich te adresseren aan de besturen van Jen Veender en Lijkerpolderen, de Verveening van het Noordveen, van den Veenderpolder bui- endijks van den Akersloot, Hartog en Blijverpol- Ier en voorts alle eigenaars van landen of wegen iverwaart dien weg heen loopt, of waar eenigen iankoop van grond noodig is hun te kennen ge- veude hun bijzonder genot dat zij genieten we :ens gerijf en vermeerdering der waarde hunner iverige bezittingen en tevens uitnoodigen zoo de iclve al niet gratis, hunne wegen of landen voor >(je, lenen zeer billijken prijs ten behoeve der weg if te staan. En eindelijk, een en auder aan het rijper oor- leel van den Raad voordragende neemt de Comm vrijheid denzelven te verzoeken alle zulke maatregelen te nemen als het belang en den poed der zaak vorderen. Hetwelk doende de Commissie voornoemd Ai.kemade, 5 Februari 1S63. dei i po[ :aat nde t da iesli 3d ie, ast l^ee' 3-Pl srpc sTiea iold' BUITENLAND. Duitschland. De Kölnische Ztg. bevat de volgende opheldering van Graaf v. Bismarck, aangaande zijn onderhoud met Jules Favre. Ferrières, 27 Sept. 1S70. Het bericht, dat de heer Jules Favre over zijn onderhoud met mij op den 21"eu dezer aan zijne tollega's heeft gegeven, noopt mij u omtrent die onderhandelingen een en ander mede te deelen 'nt u in staat zal stellen een juist denkbeeld aaromtrent te vormen. Over het algemeen moet men erkennen dat bij de voorstelling door den heer Favre gegeven, hij zijn best deed de zaak in zijn geheel zoo juist mogelijk terug te geven. Dat hem dit niet gelukt is, moge aan den duur van ons onder houd en de omstandigheden waaronder het plaats had, geweten worden. Bij de geheele strekking zijner voorstelling, moet ik echter vooraf herinneren, dat bij onze bespreking niet de vraag van het sluiten des vredes op den voorgrond stond, maar wel van den wapenstil stand, die den vrede vooraf zoude gaan. Met be trekking tot onze eischen voor den later te. sluiten vrede, heb ik tegenover den heer Favre uitdrukkelijk geconstateerd, dat ik mij over de grenzen waarop wij aanspraak maken, eerst dan zou uitlaten, wanneer het beginsel van af stand van grondgebied door Frankrijk openlijk erkend zou zijn. Tegelijkertijd is de vorming van een nieuw Moezel-departement met het arrondisse ment Saarburg, Chateau-Salins, Saargemünd, Metz en Thionville als eene organisatie door mij aangegeven, met onze plannen in overeenstem ming zijnde, maar geenszins heb ik er van afgezien naarmate de offers, waartoe het voortzetten van den oorlog, ons in het vervolg zal noodzaken, andere voorstellen tot het sluiten van den vrede te stellen. Straatsburg, dat de heer Jules Favre mij als den hoofdsleutel van het gebouw deed beschouwen, waarbij het onzeker blijft of daar onder Frank rijk gemeend is, werd door mij uitdrukkelijk als de sleutel van ons huis aangeduid, die wij niet in vreemde handen wenschten te laten. Ons eerste onderhoud, in het kasteel Haute Mai- son bij Montry bleef bovendien binnen de grenzen eener algemeene toelichting over het verledeneen den tegenwoordigen toestand, waarvan de ware kern de verklaring vau den heer Favre uitmaakte dat iedere mogelijke vergoeding (tout l'argent que nous avons) zou worden toegestaan, maar afstand van grondgebied daarentegen geweigerd moest worden. Nadat ik van mijne zijde het laatste als onontbeerlijk had opgegeven, verklaarde hij dat er geen kans op vredesonderhandelingen bestond, daar hij van het gevoelen uitging dat afstand van grondgebied vernederend voor Frank rijk, ja zelfs onteerend zou zijn. Het gelukte mij niet, hem te overtuigen, dat voorwaarden, waar van Frankrijk de vervulling van Italië verkregen, en van Duitschland gevorderd zou hebben, zonder met een dier mogendheden krijg gevoerd te heb ben, voorwaarden, die Frankrijk ons zonder twij fel opgelegd zou hebben, wanneer wij het onder spit hadden moeten delven, het gevolg van nage noeg iederen oorlog, ook van lateren tijd geweest zijnen voor een na heldhaftigen tegenstand over wonnen land niets onteerends kon hebben, en dat de eer van Frankrijk niet van andere gehalte was, dan die der andere landen. Evenmin kon ik den heer Favre aan zijn verstand brengen, dat de teruggave van Straatsburg uit een puut van eer beschouwd, volstrekt geen andere betee- kenis had dan die van Landan en Saarlouis, en dat de gewelddadige veroveringen van Lodewijk den XIV niet meer met de eer van Frankrijk vereenzelvigd waren dau die der eerste republiek of van het eerste keizerrijk. Te Ferrières nam ons gesprek eene meer praktische wending, toen wij ons met den wapen stilstand bezighielden en door den inhoud daar van kan ik het beste de verzekering weerleggen, dat ik verklaard zou hebben, onder geenerlei voorwaarden een wapenstilstand te willen toe staan. De wijze waarop de heer Favre mij de eer aandoet, uiet betrekking tot deze en andere quaestiën sprekender wijze aan te halen il fau drail un armistice, el je n'en veux a aucun prix enz.), noopt mij te verklaren, dat ik jn ons gesprek geen enkele maal van uitdrukkingen gebruik gemaakt heb, alsof ik iets wilde toegeven of weigeren, maar steeds van de bedoelingen en vorderingen der regeering sprak, wier belangen ik voorstond. Wat Straatsbuvg betreft deed ik uitkomen, dat de overgave, nadat er bres ge schoten was, bovendien spoedig te wachten was en wij dus overeenkomstig militaire begrippen beter vonden dat de bezetting zich overgaf, ter wijl die der overige vestingen vrijen aftocht zou worden toegestaan. Een moeielijker quaestie betrof Parijs. Nadat wij deze stad volkomen hadden ingesloten, konden wij slechts dan in nieuwe gemeenschap bewilligen, wanneer de daardoor mogelijk geworden pro viandeering der stad onze militaire stelling niet verzwakte, noch den bepaalden termiju der uithon gering van de stad verschoof. Na beraadslaging met de militaire autoriteiten stelde ik dus op het be vel van Z. M. den Koning, nopens de stad Pa rijs het volgend alternatief voor. Of de positie van Parijs wordt ons door de overgave Tan een gedeelte der vestingwerken die de stad bestrijken ingeruimd; tegen dezen prijs zijn wij bereid het verkeer met Parijs geheel en al vrij te laten, en de proviandeering dei- stad toe te latenof de stelling van Parijs wordt ons niet ingeruimd, dan kunnen wij echter ook niet de opheffing der insluiting toestaan, inaar moeten het behoud van het militaire status quo voor Parijs tot grondslag van den wapenstilstand behouden, daar deze anders alleen voor ons ten gevolge zou hebben, dat Parijs na verloop van den wapenstilstand opnieuw geproviandeerd en toe gerust tegenover ons zou staan. De heer Favre wees het eerste alternatief even bepaald af, als de voorwaarde, dat de bezetting van Straatsburg krijgsgevangen zou zijn. Daar entegen beloofde hij, omtrent het tweede alter natief, waarbij het militaire status quo voor Parijs behouden werd, de meening zijner collega's in te winnen. Het programma dat de heer Favre, als het gevolg onzer onderhandelingen te Parijs mede deelde, en daar verworpen werd, bevatte dns over vredesvoorwaarden volstrekt niets, maar wel aangaande het toestaan van een wapenstil stand van 14 dagen tot 3 weken, ten einde de verkiezing eene nationale vergadering mogelijk te maken, en wel onder de volgende, voorwaarden: 1). In en voor Parijs het militair status quo in werking te behouden. 2). In en voor Metz de vijandelijkheden te doen voortduren binnen een nader te bepalen kring om Metz. 3). Overgave van Straatsburg, waarvan de be zetting krijgsgevangenen zal zijn, terwijl die van Toul en Bitsch vrijen aftocht genieten. Ik geloof, dat onze overtuiging, dat wij daar door zeer aannemelijke voorwaarden stelden, door alle neutrale kabinetten zal worden gedeeld. Dat de Fransche regeering van de haar aan geboden gelegenheid, tot de verkiezing van een nationale vergadering ook binnen de door ons bezette deelen van Frankrijk, geen gebruik heeft willen maken, toont dat zij tegelijkertijd vast be sloten is, de moeilijkheden waarin zij zich tegen over het sluiten van een vrede, overeenkomstig het volkenrecht bevindt, te willen bestendigen en de publieke opinie van het Fransche volk niet te wil len hooren, want dat de algemeene en vrije stemming ten gunste van den vrede zoude zijn uitgevallen, is de indruk die zich hier overal met kracht doet gevoelen, en de machthebbenden in Parijs ook niet kan ontgaan zijn. Ik verzoek uwe Excell., deze toelichting ter kennisse van uwe regeering te willen breu- gen. get. v. Bismarck. Frauki-ijU. Van den inwendigen toestand van Parijs ver neemt men weder uit een brief langs den lucht- vaartweg te Brussel ontvangen, het volgende: „Geheel Parijs is èen leger, er zijn noch burgers noch handwerkslieden, maar 390.000 nationale en 150.000 mobiele garden. De nationale garde waakt om de drie nachten op de wallen. Tenten zijn er niet; maar niemand beklaagt zich. Overal oefent men zich op de troittoirs en pleinen. Men moedigt elkander aan met het gezegde: „overwin nen of sterven 1" Het is een grootsch schouwspel, het Fransche hart klopt bij een ieder. Trochu ontwikkelt eene groote mate van geest kracht. Een woord van hem is een bevel. Geen tegenstrevers meer, noch lafhartigen. Een ieder draagt het geweer en een ieder is handelbaar. Alleen bij de imperialisten die weinig in getal zijn, heerscht volslagen gemis aan geestdrift. ,Ik kan u onmogelijk alles zeggen wat hier omgaat. En toch is een ieder opgeruimd. Indien men deu betreurenswaardigen toe stand van de omstreken van Parijs zou aan schouwen, zou men zich dit niet kunnen begrijpen. Welk een woestenij! Welk eene eenzaamheid 1 Geen levende ziel, de omstreken zijn ontvolkt. Hoe meer de stad wordt ingesloten, zoomeer benieuwd is men om te vernemen wat er elders gebeurt. Welke indruk maakt de belegering van Parijs in den vreemde? Gij zult zeker wel hebben hooren spreken van de kleine mitrailleuses die in een minuut 3000 mannen van kant maken. Dat is een klein en lief speeltuigje. En dan, vergeet de Torpedo's niet, als de Pruisen de forten mochten nemen. Wees gerust. Wij verrichten een schoon werk. Leve de republiek 1" Italië. Zondag heeft te Rome de volksstemming plaats gehad, waarbij de Romeinsche burgers opgeroe pen waren om zich te verklaren over hun toe- komstigen regeeringsvonn. De paus had zijn voormalige onderdanen verboden aan de stemming deel te nemen, zelfs niet om een ontkennend votum uit te brengen. Men heeft zich daaraan uiet veel gelegen laten liggen. De stad Rome had reeds Zondag 4S,105 stemmen met ja tegen 40 met neen voor de Italiaansche dynastie uitgebracht. De stem mingen in de provinciën hebben 6,406 stemmen met ja en 22 met neen opgeleverd. TELEGRAMMEIV. C'annstadt, 2 October. Een druk bezochte bij eenkomst van notabelen heeft besloten een adres aan den Koning te richten, om de aansluiting van Wurtemberg aan den Noordduitschen Bond te verzoeken. NcufcliAtcaux, 2 October. Duizend Pruisische ruiters zijn te Void gepasseerd. Men verzekert dat de Pruisen een nieuw legerkorps van 100.000 man bijeenbrengen om op Lyon aan te rukken. Colmar, 2 October. De vijand is den Rhijn overgetrokken op de hoogte van Miilhousen. Hij nadert Schlestadt. KOnigsberg, 3 October. Er zijn tonnen in het vaarwater gelegd bij den Pillauer vuurtoren. Voor Lübeck en Travemünde is een licht aan gestoken en zijn boeien gelegd. Tours, 3 October. Admiraal Fourichon blijft lid van het Gouvernement en Minister van Ma rine, maar verlaat het Ministerie van Oorlog. Generaal Lefort zal als afgevaardigde van den Minister van Oorlog het Departement van Oorlog besturen. Berlijn, 3 October. De Nordd. Atlg. Zeit. ver neemt uit New-York dat de Vereenigde Staten groote hoeveelheden soldatenbrood naar Frank rijk zenden. Nadat onlangs een Fransch schip met wapenen en ammunitie vertrokken was, heeft een op den 17den September uit New-York via Brest en Havre vertrokken Fransche stoom boot 26 getrokken kanonnen en 460,000 patronen, alsmede duizende geweren medegenomen. De Staatsanzeiger maakt een dépêche-circulaire van Bismarck aan de diplomatieke vertegenwoor digers van den Noord-Duitschen Bond openbaar, naar aanleiding van de mededeeling van Favre over het onderhoud te Ferrières. De circulaire toont de onjuistheid der opgaven van Favre in meer dan èen opzicht aan, en constateert dat de voorwaarden voor een wapenstilstand zeer aan nemelijk geweest zijn. Wanneer de Fransche regeering de gelegenheid om een nationale ver tegenwoordiging te laten verkiezen, ook in de bezette deelen van het grondgebied, niet wilde gebruiken, zoo kon zij zonder eenig bezwaar in dien zin beslissen. Het is duidelijk dat zij niet oprecht den vrede wilde. Dat algemeene vrije ver kiezingen in vredelievenden zin zouden uitvallen, is een indruk dien men onwillekeurig bekomt en die ook aan de Parijsche regeering niet zal zijn ontgaan. St.-Petersburg, 3 October. De heer Thiers zal morgen weder naar Weenen vertrekken. Gis teren heeft hij het middagmaal gebruikt bij den Keizer te Zarskoje Selo. Kopenhagen, 3 October. De Rijksdag is ge opend met een Troonrede, die er op wijst dat het door het in acht nemen eener neutrale hou ding gelukt is het land voor oorlogsrampen te bewaren. Ofschoon geen menschelijk oog den afloop en de gevolgen van den oorlog kan voor zien, koestert de Koning de vaste hoop dat de quaestie, die nog onbeslist tusscheu Denemarken en Pruisen bestaat, een oplossing zal erlangen waardoor de zelfstandigheid van het Rijk voor de toekomst wordt verzekerd en de welwillende betrekkingen met den machtigen zuidelijken na buur worden versterkt. Een korte zitting van den Rijksdag wordt weuschelijk geacht. Promotie n. Utrecht, 3 October. Heden werd aan deze hoogeschool bevorderd, na verdediging van stel lingen, tot doctor in de rechten, de heer I'. Van Foreest geboren te Alkmaar. LAATSTE BERICHTEIV. Per telegraaf.) 's Gravenhagb, 4 October. De Tweede Kamer der staten-generaal hield heden te halfvier eene zitting. Daarin is o. a. ingeko men eene missieve van den heer Van Foreest, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Drie wetsontwerpen van geringen omvang zijn ingediend. Door de commissie tot herziening van het reglement van orde is een ontwerp tot her ziening van dat reglement met eene memorie van toelichting ter tafel gebracht. De heer Van Houten heeft een voorstel ingediend tot wijziging van eenige artikelen van de wet op het personeel 's-Gravenhagb, 4 October. Z. M. de Koning zal morgen ochtend te 5 uren de residentie ver laten, en zich over den Rijnspoorweg naar liet Loo begeven. Het badseizoen te Scheveningen zal wegens het gunstige weder nog geopend blijven, en eerst op Zaterdag den 15 October worden ge sloten. Wij vernemen, dat de uitgevers van het Geïllustreerd Stuivers-magazijn, Gebroeders Be- linfante te 's Gravenhage, het voornemen hebben opgevat, met 1° Januari aanstaande hun magazijn te veranderen in een populair Weekblad onder den naam van De Olijftak, Geïllustreerd Stuivers-magazijn en dat ook mededeelingen omtrent den Vrede bond zal bevatten. Rotterdam, 4 October. Boter. Aan de markt van heden waren de prijzen: 1ste qual. f70, 2de qual. f 67, 3de qual. /64.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3