zullen hebben deelgenomen en de achterlijkheid huuner geweren hebben doen uitkomen. Neutra liteit is toch bij zulk een strijd moeielijk aan te nemen; door België loopt de naaste weg van Parijs naar Berlijn en het bevat de natuurlijkste slagvelden, terwijl Nederland voor beide legers de prachtigste gelegenheid bevat voor opstelling van reserve-legers en goede kansen aanbiedt om elkander daar te lijf te komen. Daarom zal van de neutraliteits-verklaring van een volk dat zich steeds minder de achting der naburige vol ken heeft weten te verzekeren, weinig notitie genomen worden. Bij de redactie bestaat boven dien nog een reden waarom Nederland aaD den strijd deel zou moeten nemen en dat is het deelge nootschap aan de confederatie die de onzijdigheid van Luxemburg waarborgt. Het schijnt duidelijk dat Frankrijk en Pruisen geen oorlog kunnen voe ren zonder eerst te trachten Luxemburg te bezet ten, dat zelfs daér de eerste ontmoetingen der beide legers moet plaats hebben en dan is Nederland krachtens het tractaat gehouden aan den strijd deel te nemen en wie der beide oorlogvoerenden zijn leger het dichtst nabij de Nederlandsche grenzen heeft, zal de regeering wel overtuigen dat tot handhaving der onzijdigheid van Luxem burg aan zijne zijde mede moet worden gestre den. Engeland is ook medelid van den bond en hoe kan dat land neutraal blijven terwijl de Luxemburgsche grenzeu reeds zijn overschreden? Dit moet door nadere berichten worden opgehel derd, tenzij men aanneme dat het kunstgewrocht waarop de minister van Zuijlen zich beroemde en waarvoor de conservatieve Nederlanders hem een eerepenning schonken, niets meer dan rag bleek te zijn dat door elk der machthebbers ver broken wordt. Dat tractaat voor den een geen verbindende kracht hebbende, zou Nederland zich eveneens daaraan kunnen onttrekken, als het nog kracht en aanzien naar buiten had, maar inden bestaanden oorlog is geen oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk denkbaar zonder Nederland en België daarin te sleepen. Schoon de mensclienslachterijen niet goedkeu rende doet zich thans in Europa eene noodzake lijkheid voor, die beter is beëindigd te worden, dan er nog langer meê te wachten. Zoo lang toch als Frankrijk niet nadrukkelijk is geklopt en Napoleon III dientengevolge van den troon is gebonsd, krijgt Europa de vroegere kalmte niet terug en blijven de rijksmiddelen van alle staten uitgeput tengevolge der groote legers, die op Napoleons voorbeeld worden onder de wapens gehouden. Particuliere antipathie terzijde latende, is het iu het belang der rust van Europa te wenschen dat het Fransche leger wordt ge slagen en de Pruisen den vrede sluiten op den weg naar Parijs, even als in 1S66 op den weg naar Weenen. Voor ons Vaderland wordt het nuttig geacht als het in den strijd gemengd wordt, liefst met geweld daarin wordt medegevoerd, door een vreemd leger bezet en gedurende eenigen tijd door vreemde troepen geringeloord en vooral ge plunderd wordt. Dit schijnt der redactie het eenige heilzame en goed werkende proces te zul- leu zijn, waardoor onze saaie, steeds in saaiheid toenemende landgenooten van de ongezonde stof fen die hen vergiftigen, kunnen worden ontdaan. Eveu als een geneesheer gewoonlijk purgeer middelen noodig acht tot lichaamszuivering, zoo komt eene purgatie van het Nederlandsche volk de redactie ook wenschelijk voor, en even als het luchtruim tot zuivering van onreine stoffen behoefte heeft aan geweldigen bliksem en donder, zoo wordt voor de zuivering van het Nederland sche volk niets nuttiger geacht dan een gewel dige oorlog." De dezer dagen in de bladen aangestipte brief van generaal W. J. Knoop aan den heer Van Foreest, komt heden in eenige bladen in zijn geheel voor. Die brief, een toonbeeld van een echt Hollandsch karakter, laten wij hier volgen Arnhem, 26 September 1870. a Hoog Wclgeb. Heer „In antwoord op uw schrijven van gisteren, heb ik de eer het volgende te berichten „Ik beu bereid den actieven militairen dienst te verlaten, wanneer mij, onder gewone omstan digheden, het lidmaatschap van de Kamer wordt aangeboden. De vrees voor oorlog is, geloof ik, (hans voor ons land geweken, zoodat men zonder oneer weer de rijen van het leger kan verlaten en liet lidmaatschap van de Tweede Kamer is een werkkring waarin ik misschien eenig nut. kan stichten, en die aan mijne eerzucht beantwoordt. „Maar ik wil thans geen lid van de Tweede Kamer voor Alkmaar worden, wanneer daartoe door u dat lidmaatschap moet worden nederge- legd. Bij de laatste stemming heb ik mij tegen over u gesteld, zoo ik geloof met het volste recht; ik heb daardoor geenszins te kort gedaan aan de loyauteit, zooals die van uwe partij mij dit heb ben verweten. Maar ik zou meer stof tot die be schuldiging hebben gegeven, wanneer ik thans het aanbod aannam, mij door u gedaanhet nederleggen van uw mandaat zou een gunstbe toon zijn ten mijnen opzichte; en gunsten neem ik niet aan, allerminst van tegenstanders. Zeer gaarne wil ik weer lid van de Tweede Kamer worden; maar het is mij onverschillig op welke wijze; en op de wijze door U aangegeven, wil ik het niet zijn. „Ik verzoek UHWGeb. de betuiging te willen aannemen van de bijzondere hoogachting, die ik U toedraag. (get.) W. J. Knoop." HoogWelgeb. Heer Jhr. Van Foreest, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, te 's-Gravenhage. Het Dagblad van Zuid-Holland vermeldt dat de heer Jhr. Mr. C. Van Foreest, toen hij de zeker heid had gekregen dat generaal Knoop bereid is den actieven dienst weder te verlaten, zijn ontslag als lid der Tweede Kamer heeft ingediend. Dit wordt door ons telegram onder de laatste berichten bevestigd. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de ontwerpen der Staatsbegroo- ting voor 1871. Het Hoofdcomité der Ned. Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden, heeft verzocht geene toezending van bes sensap en verbandpakken meer aan het centraal magazijn te doen. Door het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is met wijzi ging van een vroeger besluit en in overleg met het bestuur der afd. 's-Gravenhage, bepaald, dat de jaarlijksclie algemeene vergadering van 1870 zal plaats hebben te's-Gravenhage, op Woensdag 9 en Donderdag 10 November, terwijl de 's-Gra- venhaagsche afdeeling in de maand November e. k. tevens haar 25jarig bestaan zal herdenker Te Alkmaar heeft de vereeniging ter viering vau den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573, de te houden feestrede, volkspelen en wedstrijden, dit jaar uitgesteld, wegens den marktdag. Naar men verneemt is de prijsi raag, ten vorigen jare uitgeschreven door het centraal c imité van de Pruisische Vereeniging van het liooie Kruis, door een onzer landgenooten den heer Ferguson, vroeger officier van administratie bij de Marine, thans wonende in West-Indië, op zoodanige uitmuntende wijze beantwoord, dat hem de prijs van 100 Friedrich d'or is toegewezen. Die prijs vraag betrof de wijze van toepassing van de beginselen der vereeniging bij gevechten ter zee. De beantwoording der derde gestelde vraag heeft hem dien prijs toegekend. Uit Boxtel wordt gemeld dat daar een du>f is geschoten, overbrengende een briefje; wat het bevat is niet te ontcijferen, doch het is voorzien van een Franschen stempel. De Minister van Binnenlandsche Zaken, bericht ontvangen hebbende, dat in sommige gemeenten maten en gewichten met valsche ijkstempels in omloop zijn gebracht, waarschuwt de belangheb benden, dat bij art. 29 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad n°. 57), het gebruiken, bezitten of voor handen hebben op plaatsen bestemd of gebruikt tot het verkoopen, inkoopen, afleveren of in ont vang nemen van waren, van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempel merken, strafbaar is gesteld, onder mededeeling voorts, dat van de wettelijke stempelmerken op alle ijk- kantoren inzage kan worden genomen Met ingang van den 9don dezer wordt op het Rijkstelegraafkantoor te Assen de beperkte Zon- dagdienst ingevoerd. Het kantoor zal dus op Zon en feestdagen open zijn van 8 totj|9 uren voor middags en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren nauiid- Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Papendrecht A. Bonten Nz. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. van de landmacht in West-Indië te benoemen tot 2deu luit. (buiten bezwaar der schatkist), den sergeant-titulair J. Van der Linde Schotborgli, van dat wapen. Amsterdam, 3 October. Door de arrondissements rechtbank alhier is uitgemaakt dat de bepaling voorkomende in het Kon. besl uitvan 4 April, den rijks-spoorwegopziener het recht geeft, mede in een trein gedurende den overtocht de waarne mingen te doen die de wet van Aug. 1859 hem oplegt, maar dat de onderneming eener spoorweg dienst daarom niet verplicht is, dien ambtenaar vrijen overtocht langs hare lijn te vergunnen. Helder, 3 October. Het algemeen depot van discipline dat sedert Juli alhier is gestationneerd, zal den 10den dezer weder naar Naarden retour neren. Hoorn, 2 October. In de laatste gemeenteraads zitting alhier is het voorstel gedaan om den 3 jarigen cursus van de H. Burgerschool in een 5 jarigen te veranderen. Daar er echter vrij groote linantieele bezwaren tegen die verandering be staan, heeft men daartoe nog niet kuunen be sluiten. Een nader onderzoek is intusschen aan eene speciale commissie opgedragen. Het bericht omtrent de bekomen brandwonden door naplita van mevr. W. alhier, is zeer overdreven. Hare oogen zijn behouden, en het verkolen van han den en beenen is onwaar; haar toestand verbe tert. 's-Gravenhage, 4 October. De Majoor I. Schuur man van den generalen staf, is benoemd tot chef van den staf in de eerste militaire afdeeling alhier. Het Vaderland meldt: dat de benoemtng van mr. G. N. De Kempenaer tot rechter-commissaris voor de instructie der strafzaken in het arron dissement 's Gravenhage, door het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland is geschied met voorbijgang van mr. J. C. Van de Kasteele, die voor bovengenoemde betrekking door de Arron- dissements-rechtbank was aanbevolen. H. M. de Koningin, vernomen hebbende, dat de heer Philipse zich om redenen van gezondheid en hoogeu ouderdom, had verklaard buiten staat te zijn het praesidium der Eerste Kamer verder waar te nemen, heeft bij hem een bezoek afge legd, om van Hare hoogachting te doen blijken. Rotterdam, 3 October. Gisteren kwam alhier met verschillende stoombooten liet eerste gedeelte der Nederlandsche Zouaven aan, die bij het Pauselijk leger dienst hebben gedaan. Er was eene zeer talrijke menigte op de been om hen te verwelkomen. Voorafgegaan door de kleine banier der alhier gevestigde Zouaven-vereeniging, begaven de uit Rome terugkeerenden zich in optocht naar het gebouw dier vereeniging, waar dien avond na aankomst van nog andere Zouaven een buitengewone reünie heeft plaats gehad. Rotterdam, 4, October. De soirée onlangs gege ven door de liedertafel „Ampbion" ten behoeve van het Roode Kruis heeft netto opgebracht de som van ƒ551,465. Een bediende van het wissel- en effecten kantoor M. C. is dezer dagen spoorloos verdwe nen met een bedrag van f 7 a f 8000. Men ver moedt dat hij de wijk heeft genomen naar Engeland. Voortdurend komen hier vele zouaven aan. De hier niet thu'S behoorende vinden bij onze ingezetenen gulle ontvangst en nachtverblijf. Delpshaven, 4 October. Gisterenmiddag had alhier ten raadhuize de plechtige installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den heer G. B. Van Duyl. Hoezeer men de aftreding van den heer Rösener Manz betreurt, getuigde toch de algemeene versiering met vlaggen als anderszins van deze plaats, toch van de algemeene ingenomenheid met de keuze des Konings. Zalt-Bommel, 2 October. Sedert eenige dagen ziet men gedurig een der rijkskanonneerbooten de rivier op en afstoomen om bij den lagen wa terstand een wakend oog te houden op die vis- schers die met netten, waarvan de mazen bene den de voorgeschreven wijdte jacht te maken op de vischjes die alleen om de schubben gevangen worden en waardoor aau onze visscherijen groote schade wordt toegebracht. Zwolu, 3 October. Iu de middeneeuwen placht men wel eens in de muren verschillende voor werpen te metselen, waarvan men de bedoeling moeielijk kan gissen. Zoo werden dezer dagen alhier in een gebouw, het vrouwenhuis, staande niet ver van den vroegeren rooden toren, dat blij kens de grootte der tigchelsteeneu een hoogeu ouderdom aanwijst, in het bovenste gedeelte der muur twee vrouwen-sandalen ingemetseld gevon den. Deze zijn uiterst net uit wilgenhout gesne den, ter zijde van het plat van den voet aan weerskanten met een breeden lederen riem voor zien, welke, op het bovenste van den voet smal toeloopende, met een riempje verbonden zijn. Beide voorwerpen zijn voor het museum van oudheden der Overijselsche Vereeniging aangekocht. Enschbdé, 1 October. Met het oog op de uiterst vertraagde expeditie der te Marseille aankomende en voor Nederland bestemde Chineesche en In dische brieven, heeft de Kamer van Koophandel alhier zich tot den Minister van Financien ge wend met een adres, waarin het groote nadeel, dat handel en nijverheid daardoor ondervinden, wordt blootgelegd, en waarin verzocht wordt, dat maatregelen worden genomen, om die pakketten te Alexandrië de richting over Triest of Brindisi te geven, of voor zooverre die te Marseille moeten arriveeren, over Southampton te laten doorzenden. In dat adres wordt o. a. medegedeeld, dat een brief uit Shangai dertien dagen noodig had, om van Marseille hier te komen. De zooveel latere ontvangst van de geremitteerde wissels veroor zaakt voorts velen natuurlijk ongelegenheid, 't Is te hopen, dat ook andere handelscorporatiën dit verzoek zullen ondersteunen. Diepenvein, 3 October. Ten bewijze dat den raad van deze gemeente, veel belang stelt in het onderwijs, moge dienen dat bij raadsbesluit van 28 September jl. onder nadere goedkeuring van Gedeput. Staten, de jaarwedden van elk der vier hulponderwijzers in deze gemeente met ƒ40 zijn verhoogd, terwijl er vooruitzicht bestaat, dat de reeds onlangs verhoogde jaarwedden der hoofd onderwijzers nogmaals eene verhooging zal onder gaan. Groningen, 3 October. De lessen aan de nieuw georganiseerde landbouwschool alhier zullenI 10den dezer, aanvangen. Het daartoe bestemde: bouw in de Violenstraat, is zoowel in- als3e wendig geheel vernieuwd. De lessen over landhuishoudkunde zullen althi de dit jaar nog door Prof. H. C. Van Hall gehouc po worden. jp, 's-Hertogenbosch, 3 October. Door liet depat ge: ment der maatschappij van 't Nul van 't Alga, [ij alhier is besloten tot de oprichting van eene sch lol van middelbaar onderwijs voor meisjes, en e som van f 19,000 beschikbaar gesteld voor ko- van aankoop van het gebouw en eerste inricht Maastricht, 3 October. Gisterenmiddag ziji door het Italiaansch bewind naar hunne ha steden teruggezonden Zouaven uit Nederlanc België ten getale van 600 alhier aangekoii Velen werden hier door ouders en vrienden welkomd, de overigen hebben de reis naar No Nederland en Vlaardingen voortgezet. Te Aken inoet in den nacht van den October een stoute diefstal met inbraak pl gehad hebben, waarbij 200 horloges, waaroi 50 dames uurwerken van groote waarde ontvrei zijn. Men heeft nog niets van de daders kun ontdekken. INGEZONDEN. ;ez lei f" ine e iet er I ,an las1 nei VERBETERDE COMMUNICATIE TUSSC1I DE GEMEENTEN EEIDEN EN HAAR LEMMERMEER. II. Zal het eene ware bezuiniging daarstellen dien Alkemade zich van de brug onttrekt? punt is in ons vorig artikel besproken en ontkennend voorgelegd, het tegendeel wordt waarschijnlijker voorgesteld. Indien nu de uitkomst het laatste eens waarheid, zullen de Ingezetenen van Alken ar dit even goed moeten boeten, als dit het g is geweest met het verwerpen of uitstellen het adres dd. 26 Juli 1863. In dit adres bood de commissie van 1S62 aan om mede te werken aan eene daarin gevraagde raadscommissie. Dit is verworpen of niet behandeld en is daarvan het gevolg geworden? Dat het vierde artikel van het vroeger noemde adres dd. 5 Februari 1863 onuitvoerbaa geworden. Om dit betoog te leveren volgt het hier ei genoemd adres zelve. Aan den Edel achtbaren Raa|'le'; der Gemeente Alkemade. Geven de ondergeteekenden, allen ingezetev dezer Gemeente, eerbiedig te kennen dat zij in commissie vereenigd hebben, ten doel liebbj eenen Rijweg door Alkemade naar elders tot te brengen, en de bezwaren op te heffen w| tegen vroegere plannen bestonden. Dat een Rijweg, die tevens tot Voetpad dl naar elders, en bepaaldelijk naar de stad Lei: zeer nuttig en noodzakelijk is, ter bevo: ring van meerdere welvaart, en tevens om te voorziene zwarigheid, in de tot heden besl communicatie voor te komen, eene werkel behoefte is voor deze gemeente, daar het pad naar de stad Leiden, zooals het thans bes grootendeels uit ter gunste verleende overpa en willekeurige overzetveren bestaat, zal dezen Raad gereedelijk worden erkend. Dat in het genot en de behoefte van dusd gen weg, vele ingezetenen, een ongelijkmatig zullen hebben, maar niet in het dragen der d: door ontstane lasten. Dat de commissie daarom de meest bevo regten tot een bijdrage heeft uitgenoodigd, ivf bevoorregten voor eene niet onaanzienlijke hebben ingeschreven welke som tot ee«e v dadige tegemoetkoming strekt. Dat de commissie voorts naar meerdere b bronnen heeft uitgezien en zich gewend 1 tot eenige Notabelen der stad Leiden, en tei tot eenige ingelanden van aangrenzende Pol hun te kennen gevende het plan en dat zoi hunne medewerking en bijdragen hetzelve uitvoerbaar zoude blijven, zij hunne mede: king en invloed hebben toegezegd en bereidv» hunne diensten hebben aangeboden. Dat de toegezegde bijdragen van elders,!'' eene groote tegemoetkoming in de jaarlij'C last der gemeente zal zijn, en het hoofdzab bezwaar van vroegere plannen opheft. Dat de gunstige vooruitzichten op deze po eene bevredigende houding hebben veroorzaal hen, welke de vroegere ontwerpen niet zonde den met weerzin zagen opdagen, zoo ook richting in het hun voorgelegde plan verkiesli dan dat van vroeger voorkwam. Dat deze richting is als volgt: Van af den Zijldijk nabij de driegaten door den boterhuispolder, Vrouwen Venne, tog, Blijver- en Akkerslootpolder, tot aai Rijp-Wetering, langs dezelve tot aan den Vee: polder binnendijks, door den Blaauwen-P'1 tot aan den Hoogmadensche polder. Van de Rijp-Wetering door den Veenderpe en Lijkerpolder langs den Achterweg te Nie» Wetering tot aan den Haarlem mermeerpotó' iis laa lel :in lat diei >1> II lot vij ha roo an T er pnj ;er et ai e nei eoÉ Alk T lan ioei T an ead inn len dan en lAlki T den fan end Ier iver lanl reuf lens Dver iclvi :ene if tf Ei deel Ie ®aa ipoe Ai DI an met Hi onde 'olie hde flat daar

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2