eerstvolgende mail de tijdingen ten spoedigste Lr Java over te brengen. Bat. HU. lEen gerucht wil, dat de majoor der Chinezen riamarang en de kapitein der Chinezen te locja, die beiden voor zeer rijk bekend staan, groot krediet bij het gouvernement hebben, auilioen pachters over verschillende perceelen L dezer dageu door een te Samarang ivoon- titigen krediteur voor een groote schuld in recli- zijn aangesproken en dat die krediteur het jrneinen heeft, ingeval de verschuldigde som k betaald wordt, de bezitttiugen van zijne de- euren op publieke vendutie te doen verkoo- u_ Gaat het plan door, dan veronderstelt i0 dat het gouveruemen met den majoor te jaraug en den kapitein te Djocja, omtrent de Utzaken in moeielijkhedeu zal komen en daar in wellicht verliezen zullen worden geleden, loclit dit gebeuren (hetgeen niet te wenscheu dan is zulks een les voor het gouvernement, m den vervolge bij het afstaan van pachten, lli deugdelijk te doen overtuigen, en niet alleen de adviezen van de autoriteiten af te gaan, |irent de soliditeit der pachters en hunne bor- terwijl nu zal blijken of overeenkomstig de Lraichtigheid is gehandeld bij het afstaan der Hiten aan evengenoemde Chinezen. (Sam. Cl.) Uei md| yn| iuitl ïdej Vanl t inl W.l ind- kad. luit a in dec van bos, 4de 3rd be- e. van mil szal dea 2de rds kar du aten ;ver- trtil' De zegt iten- i die trek tOIH' n he erste net Daai onü [)e luitenant-generaal, kommandant van het ir, en de kolonels Egter van VVisserke, Hoedt |Vau Uaalen van de genie, artillerie en infan te ziju gisteren en eergisteren van de door hen Bernomen, maar plotseling gestaakte iuspectie- len ter hoofdplaats vau Nederlandscli Indië te- Igekeerd. IVij moeten het prijzen, dat de regeering de ige maatregelen neemt van voorzorg, ten Ie, onder alle omstandigheden en oorlogskan- i, de Nederlaudsch-Indische koloniëD voor den lerlaDdschen Staat te behouden en hetNeder- ,;ch gezag tegen elke stoornis van buiten of binnen te beveiligen. et is echter te hopen, dat de regeering zich rbij voor daden van overijling wachte. Terug- kende aan de dertig of veertig met scherp ideue eadets-onderollicieren, die op den avond het bal costumé van 1 Juni 1869, bij die tviering den persoon van den heer Mijer om- ;deu en beschermden, zouden wy dezen nu ral in overweging durven geven, om bij het auieu der maatregelen ter handhaving van de nbare rust en orde, de waarde, die de advie- van den Raad van Nederlandsch-Indie, de nmandanten van land- en zeemacht en ande- stceds voor hem gehad hebben, niet te doen indereu. (Bat. Hbl.) et blijkt dus dat ons vroeger medegedeeld leien, dat de vaart door het Suez-kanaal bin- iieiuig tijds ook voor vrachtgoederen van rlei aard belangrijk zal benuttigd worden, s nu hare bevestiging vindt; de Maatschappij dtrlandis dus een goede toekomst verzekerd, dien het voorstel der maatschappij wordt lenomen, waaraan bijna niet te twijfelen valt, zal met September a. s. iederen Zaterdag een au hier naar Singapore vertrekken en later erandenug van moesson iederen Donderdag. ij hopen spoedig het bericht te kunnen mede- ,en dat de gevraagde toestemming is verleend Jaardoor het bewijs geleverd dat deze maat- ippij, bij hare veelzijdige en ijverige pogingen, bet handels- en persouen-verkeer zooveel uio- te vergemakkelijken en uit te breiden, de io en medewerking der regeering, voortdurend uime mate blijft genieten. (Bat. Hbld.) oorlog, die thans Europa op groote schaal igt te beroeren, schijnt hier af en toe tot vecht- ujen tusschen de soldaten (waaronder zoovele emdeliugen, vooral Duitschers) aanleiding te to. Of de ontmoetingen in liet andere half- ook meer komisch dan ernstig zijD, mag igszius worden betwijfeld, liier loopen ze ge- kig af met blauwe oogen en gezwollen aan- hten. (5. Cf.) lor den gouv.-gen. van Ned. Indië zijn. o. a. olgende beschikkingen genomen i'itl Departement. Verleend: een tweejarig ver- lar Nederland, wegeos ziekte, aan den secr. der ntie Banjoewangi, F. Beckeraan den zoutver- ■fakhuism. te l'alembang C. F. Bisschoft en aan toofdonderw. aan de openb. vierde lagere school Batavia H. Planteina. ocdgekenrd de benoemingen: tot bniteng. grill', bij de rechlb. te Probolingo J. A. Muller, 2de kl. bij de land. ink. en kult. aldaar; dat 'last met de uitoefening der betrekking van "nements rooim. de opzichter der 1ste kl. bij waterstaat en 's lands burgerlijke openb. werken Coenraad; de plaatsing bij de land. ink. en cult, 'robolingo, van den ambt. terbesch. H. J, Altman; -atnarang, de kont. der 2de kl. Jhr. H. A. De overplaatsing: van Probolingo naar Be- ran den ambt. ter besch. J. F. Potter; van Cberi- oaar Pasoeroean, de ambt. ter bescb. W. J. G. aiaer. °t sla gen: Op verz., eerv., wegens ziekte, uit betrekking onder toek. van wachtgeld, desubst.- bij den raad van justitie te Soerabaya Mr. S. Oigch; wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff., -V: landraad te Pamalang (Tagal) Mr. J. H. J. 'Her; wegens vertrek, als lid bij den raad van justitie te Amboina, W. Hubers van Assenraad, on der dankbetuiging voor de door hein als zoodanig diensten. Benoemd: tot subst.-griffi bij den raad van ju stitie te Soerabaya, de ambt. voor de dienst bij de reehterl. macht in Nederl. Ind., Mr. A. L. Clignett; tot upz. der 1ste kl. bij de cult, in het gouv. Suma tra's Westkust, de opz. der 2de kl. W. D. Dngerer; lot kouim. bij de wees- en boedelkamer te Soerabaya, de 1ste klerk bij het kollegie van boedelmeesteren te Batavia Ch. W. H. Keinisk. Departement van Oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederl., aan den opz. over den verwers- winkel bij den art.-konstr.-winkel te Soerabaya J. V albrachtwegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. jj. A. Wouterszaan den lsten luit.-kwartierm. der mil. administr. W. Horscb. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, de maj. der. int. C. J. Schindlerde offic. van gez. der 2de kl. H. Krooneman, met vergunning om den aan dien rang verbonden uniform tc blijven dragende 2de luit. der inf. op non-activit. H. Blok de maj. der inf. P. J. L. Von Sternbach. Benoemd: tot adj. van den komni. der 1ste mil- afd. op Java, de 1ste luit. der inf. F. A. F. E. E. V. Werdmuller von Elgg; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd //a la suite;" tot adj. bij het 1ste bat. inf., de lste luit. M. Harbach van bet 11de bat. Benoemd: bij het Dep. van Marine tot lsten klerk, de klerk C, J. Specht; tot komm. bij het marine-élablissement te Soerabaya, de ambt. op wacbtg. W. H. O. Jaeger, laatst. 3de komm. bij dealg. rekenkamer. BUITENLAND. Frankrjjk. Aan bijzonderheden omtreut de belegering en overgave van de vesting Toul ontleenen wij het volgende In den avond van den 27,le° stond de stad op 23 verschillende punten in brand. De aandrang van de inwoners noodzaakte den kommandant de witte vlag te doen hijsschen en de capitulatie aan te bieden. De kolonel Manteuffel, die de belege- ringstroepeu aanvoerde, nam de capitulatie ter stond aan eu uog denzelfden avond deden de overivinners hun intocht binnen de stad. De voor waarden waren dezelfde als die van Sédan. De bezetting was zeer zwak. Zij bestond uit 61) kurassiers, 100 man linietroepen, 40 gendar mes en 2000 mobiele gardes. De kommandaut majoor Huck was een oud soldaat. De Duitsche officieren waren verstomd bij het vernemen, dat eene zoo onbeduidende krijgsmacht den weg naar Parijs zes weken kon versperren. Een groot aantal huizen is verwoest. De toestand van de stad is erger dan van Sédan. VaD de Gothische kapel van St. Genoulph die van het jaar 814 dagteekende, is thans niets meer te zien daD een puinhoop. De indrukwekkende kathedraal in byzantyn- scheu stijl gebouwd is gespaard gebleven. Er waren betrekkelijk weinig gewonden en zieken in Toul. Omtrent deD ballon die men te Parijs heeft opgelaten, en waarvan wij gisteren reeds melding maakten, verneemt men nader, dat Jules Duruof die deze gevaarlijke onderneming waagde, den 23s""1 September opsteeg. De Pruisische artillerie heeft voortdurend op den ballon tot in de rich ting van Mantes geschoten. De kanonkogels kon den hem niet rakeD, ofschoon enkele van zeer nabij het schuitje bereikten. De geweerkogels bleven ver onder den ballon. De luchtreiziger heeft duidelijk gezien dat in de nabijheid van Mont- Valérien gestreden werd en verzekert dat hij het geheele Duitsche leger, verdeeld in zeven divisiën en op de flanken gesteund door eene talrijke cavalerie voor zijn oogen had. De heer Duruof liet den ballon in het park van het kasteel Cracouville, dicht bij Evreux da len. Dit kasteel behoort aan den admiraal La Roncière le Nourry, kommandant van de forten van Parijs. Toen den prelect van het departement Eure de aankomst van den ballon werd verwittigd, begaf hij zich naar den luchtreiziger Deze had een lastbrief van den directeur-generaal der pos terijen. Hij vervoerde drie zakken met depêches. Eenige dezer depêches kwamen rechtstreeks van het departement van oorlog te Parijs en waren bestemd voor het gouvernement te Tours. De heer Duruof had in last de depêches aan Diemand anders dan aan generaals of prefecten te overhandigen. Nadat de reiziger eenige uren had uitgerust, begaf hij zich per spoor naar Tours. Te Parijs heelt Rochefort, Gustaaf Flourens tot helper geuomeu in het organiseren der straat verdediging door middel van barricades. De plaat sing der barricades is reeds begonnen; liet zijn vervoerbare oorlogstuigen van verschrikkelijke werking. De Bappel maakt twee brieven openbaar die gevonden zouden zijn in de geheime correspon dentie van Napoleon, zoo als men weet door het voorloopig bewind in beslag genomen De brieven handelen over de verstandhouding van Napoleon met twee zijner maitresses. Italië. In eene correspondentie uit Rome aan de Indé- pendance Beige lezen wij o. a. het volgende: Het Iialiaansche leger bezet Rome; het goddelijk recht is omvergeworpen; de wereldlijke macht van den Paus is vernietigd; de Romeinen hebben bezit genomen van hunne stad, die de hoofdstad van Italië zal worden zij hebben eene voorloo- pige junta voor de gemeentezaken benoemd; zij zullen ook eene administratieve junta benoemen; eene vreugdevolle bevolking trekt door de stra ten; alle huizen zijn gevlagd met Italiaansche kleuren; de bevrijders worden overal met geest drift toegejuichd; de Rouieinsche uitgewekenen zijn aan hun vaderland, aan hunne familiën wedergegeven; de politieke gevangenen zijn in vrijheid gesteld en worden in triomf rondgedra geneen geheel volk is uit haren doodslaap ont waakt; men ziet elkander voor het eerst na zoo langen tijd weder, men omarmt elkander, heft uitbundige vreugdekreten aan, zingt en danst in de straten; geen vloek noch verwensching hoort men tegen de overwonnenen; de woede der bevolking geeft zich slechts lucht tegeu de Pauselijke wape nen geen kreet ten gunste van Mazzini, Garribaldi of de republiek; alles voor Italië en koning Victor- Emmanuel, geen wraakoefening over persoonlijke veeten; de volmaakste orde heerscht overal zon der soldaten of gendarmes; ziedaar het schouwspel dat Rome aanbood den dag waarop het verlost werd en zijne vrijheid herkreeg. En deze veelbeteekende revolutie is in weinige uren tot slaud gekomen, zonder veel bloedver gieten I België. De Belgische Senaat hield verleden Dinsdag eene zitting, waarin de graaf d'Aspremont Lynden het volgende in het midden bracht„In de tegen woordige tijdsomstandigheden, bij de crisis die wij hebben door te staan en bij het naderen van eenen winter, die ons vrij donkere vooruitzichten geeft ten gevolge van eenen slechten oogst, zou de regeering hare aandacht dienen te wijden aan plannen wier uitvoering werk aan de arbei dende klasse kan verschaffen, al ware het ook dat zij daarvoor bewilliging van gelden buiten de vastgestelde staatsbegrootiug zou moeten vra gen. Ook zou zij al haren invloed bij de parti culiere maatschappijen dienen te bezigen om te bewerken dat deze spoed maken met de uitvoe ring der werken waarvoor zij concessie hebben verkregen." Daarop heeft de minister van openbare werken, blijkens liet olïicieele zittingverslag, liet volgende geantwoord: „Ik hoop dat de ietwat sombere vooruitzichten, die de geachte spreker ons opende, geheel of ten deele zullen verdwijnen, en dat de naaste toekomst Diet zoo donker voor ons land zal zijn als hij denkt. Evenwel moet ik zeggen dat de opmerkzaamheid van het ministerie van openbare werken reeds is gevestigd op de dringende nood zakelijkheid om al het mogelijke te doen ten einde werk aan de van handenarbeid levende volksklassen le geven overeenkomstig den weDscli des sprekers. Doch ik moet doen opmerken dat i zulks niet van mijn departement alleen zal af hangen, maar mede van den Senaat en van de Kamer, die zich, hoop ik, gezind zullen betoonen om voor dat doel de gelden, die wij mochten te vragen hebben, te bewilligen." De heer Hubert Dolez, gewezen voorzitter der Kamer onder het liberale bewiud, is met 1045 stemmen te Brussel tot lid van den Senaat gekozen. De heer Rochussen, Dieuw benoemd Neder landsch minister te Brussel, heeft gisteren zijn op wachting gemaakt bij de verschillende leden van het corps diplomatique, die te Brussel verblijf houden. TELEGRAMMEN. St.-Petersburg, 29 September. De heer Thiers is gisteren door vorst Gortschakoff ontvangen. De Keizer zal hein geen audiëntie verleenen, evenmin als de Grootvorst. Dresden, 29 September. Het Dresdener-Journal is gemachtigd door den gouverneur van Kassei om de courant-berichten van pogingen tot zelf moord, die Napoleon op Wilhemshühe zou beproefd hebben, voor geheel eu al uit de lucht gegrepen te verklaren. Berlijn, 29 September. De heer Delbriick is heden alhier teruggekomen. De onderhandelingen zijn niet gevoerd en zullen waarschijnlijk niet gevoerd worden over een eenvoudig toetreden der Zuid-Duitsche Staten in den Noord-Duitschen Bond, of over een uitbreiding van de Bonds-Con- stitutie zooals die thans bestaat. In den Elzas en Lotharingen wordt met kracht gewerkt aan de organisatie der telegraaf-dienst. Te Epernay is de Duitsche telegraaf-directie voor die streken gevestigd. Weenen, 29 September. Het Oostenrijksch-Ame- rikaansch neutralisatie verdrag is behoudens goed keuring der Oostenrijksch-Hongaarsche vertegen woordigende vergaderingen den 20sten 11. door den Rijkskanselier en den Amerikaanschen gezant Jay onderteekend. Praag, 29 September. In de zitting van den Boheemschen Landdag is een keizerlijk rescript voorgelezen, waarin Z. M. zijne tevredenheid te kennen geeft over de in het adres vau den Land dag uitgesproken erkenning der behoefte aan een drachtige samenwerking van alle landen der monarchie. Nietttemin blijft, zoo gaat het rescript voort, de Landdag weigeren over te gaan tot de verkiezingen voor den Rijksraad. De keizer beschouwt dit als een eerste schrede op een weg, die buiten de constitutioneele rech ten van den Landdag ligt. De keizer is besloteu om eerstdaags de ondeelbaarheid en zelfstandig heid van Bohemeu te waarborgen en zich met de kroon van Bohemen te laten kronen. Maar daartegenover wijst het rescript verder aan, dat de verhouding van liet Boheernsche land tot den Monarch ten opzichte van diens door de pragmatieke sanctie tot de geheele monarchie ge- sanctionneerde betrekkingen niet alleen verplich tingen, maar ook talrijke rechten van de kroon omvatte, die vroeger uitsluitend door den persoon van den gemeenschappelijken monarch uitge oefend konden worden, doch van welke uitslui tende. uitoefening de keizer afstand gedaan heeft bij de invoering van de constitutioneele regeering, zoodat de rijksraad thans in een deel dier rech ten getreden is, en diensvolgens geëerbiedigd moet worden. Het stuk wijst er op, hoe dikwijls de keizer zich geneigd heelt betoond oin de betrekkingen van Bohenten tot de geheele monarchie te laten herzien, en verklaart, dat het ook de ernstige zorg des keizers zal zijn, om recht te laten we dervaren aan de gegronde aanspraken van Bo hemen, voor zoover zij met de autoriteit vau het gezamenlijke rijk zijn overeen te brengen. Het rescript legt nadruk op de Staats-groudwet- ten als op een vast punt, dat uit een zee van treurige verwarringen zich te midden van het staatsrecht verheft, op welks grondslag alleen een van alle zijden gewenschte onderlinge en goede verstandhouding kan verwezenlijkt worden. Weigert de Landdag zijne medewerking op dezen grondslag, zoo laadt hij op zich een, tege lijk met den ernst van de ontwikkeling der staats geschiedenis, toenemende verantwoording. Het rescript sluit met een vernieuwde oproe ping des keizers aan den Landdag van Bohemen om zonder verwijl over te gaan tot de verkiezing der afgevaardigden voor den Rijksraad. Brussel, 29 September. Berichten uit Rome alhier ontvangen, melden, dat aangezien kardi naal Antonelli zijn ontslag heeft aangevraagd, als secretaris van staat, kardinaal Capalti in zijne plaats is benoemd. De bevolking heelt de drukkerij van het blad Osservatore Romano geplunderd. De Paus heeft met een protest geantwoord op den brief van Victor Emanuel aan Z. M gericht Londen, 30 September. Dertien FraDsche pant- serschepeu passeerden Dover, westwaarts koers zettende. Alle liberale ochtendbladen raden Frankrijk aan, den hopeloozen strijd op te geven. Tours, 30 September. Een dekreet van den 22sten dezer schorst het hof van cassatie, omdat liet zijn rechterlijke waardigheid door schandelijke handelingen gecompromiteerd heeft. De oorlogsberichten van den 25<""D zijn van geen beteekenis. De vijand heeft niets ondernomen. De eerste aflevering van de stukken, op de Tuileriën gevonden, heeft heden het licht gezien. Men vindt er in een brief van Iecker over de Mexikaansche expeditie, die zeer compromitant voor de Horny is. De gisteren op den vijand behaalde voordeelen hebben een diepen indruk gemaakt. De bladen bevatten nadere bijzonderheden daarover en mel den, dat de Pruisen groote verliezen geleden heb ben. Iedereen is hier met den besten geest bezield. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 30 September. Koffie. lp eene zeer vaste stemming door den coulanten afloop der veiling op 28 dezer, waarin alles 1 a 2 ets. hoven taxatie grif koopers vond. Suiker. Ruwe. De markt verkeert voor loco in eene zeer vaste stemming, terwijl voor zeilend de kooplust zeer beperkt is. Geraffineerd. Stil met weinig omzet. Thee. Vast doch weinig handel. Kijst. Zonder handel. Specerijen. Zonder omvang in afwachting der veiling op 19 October. Vruchten. ZoDder omgang. Katoen. In gedrukte stemming met omzettingen tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Banca f75, ƒ75.50. Billiton 73. Indigo. 16 kisten tot vorige prijzen afgedaan. Meekrap. Met eenigen liaudel in de beste qualiteiten. Potasch. Loco ƒ12.50 en zeilend denkelijk iets lager te koop. Petroleum. Disponibel tot ƒ25.50, ƒ25.62' nog moeielijk te vinden en 25.75 gehouden, waartoe slechts kleinigheden te koop zijn. October-alladmg in de eerste helft dier maand 25.50 betaald en te koopen. Oliën. Raapolie, cont. ƒ48; Mei 46.50, 46.75 Oct./Dec. 48. Lijnolie cont. 36.25; Mei 36.25; Oct./Deo. ƒ36, ƒ35.75. Patentolie cont. 51.75, ƒ52 najaar 52.25. Granen. Zeer stil en flauw. Meel. lste qual. 20, 21.50; 2de qual 18, 19; 3de qual. ƒ16, ƒ17. Keizersmeel 26, 28. li echt s z a k e n. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden' van Vrijdag 30 Sept. 187U, zijn veroor deeld W. M. te Oegstgeest, wegens overtreding op het sluiten van een spoorwegliek, tot eenegeldb. van ƒ5, of subsid. gev. van ld. M. de G. te Leiden, negens diefstal in dienstbaarheid lot eene cell. gev. vau 4 m. II. v. d. L. te AlplieD, vvegeus beleediging met woorden vau een be dienend beambte in functie, tot eene gelb. van 25 of subsid. gev. van 7 d. E. de B. te Haar lem, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van C m. A. B. te Woerden, ontd. der pl. bel. op de honden tot eene geldb. van ƒ6, ol subsid. gev. vau ld. D. v. 't H. te Oude-Wetering, wegens verwonding, tot eene cell. gev. vaD 6 m., eene geldb. van ƒ8 of subsid. gev. van 1 d.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3