tje naast de slaapplaats van den eigenaar >p om zich van de beide daar hangende hor- es meester te maken. Door het knarsen van lot ontwaakte de man en sprong uit het bed. dief had den tijd een der beide horlogies te Ipen en door de achterdeur te ontsnappen; zijn )enen liet hij in den steek. Ha twee dagen ermoeid zoeken gelukte het den brigadier ea door behulp van dat bewijsmiddel den irigen dief te ontdekken die nog in 't bezit 0 't horloge was. Het heeft wel wat van Assche- stertje's glazen muiltjes. BUITENLAND. neL ate. nie ee Die ere, zal e tie: di! he. vee! kuo ;ket igec VOC' gee got Ui ed n o 'eet ider ziet nva ka: 3 KL ]m u Ir. én zoc! irtb: iera: t bi inge I va 3C, ii een! 1B1È in e ree! cori ecbl j'elei 'an" i ee tege mot laa ïide U\v. rbn pilt :n ii thd lal. vac! igiJ he jsi a zal ■oeg deel evee )kki üOOi Frankrij k. lij ontleenen heden aan de Indépendance de emle Parijsche correspondentie per luchtballon- te Brussel aangekomen, t wereldblad laat daaraan de volgende mede- jiig voorafgaan He geregelde gemeenschap tusschen Parijs en lisel is afgebroken. Er blijft slechts een weg r het voeren van correspondentie overde itvaart. oen er sprake was toevlucht te nemen tot luchtvaart-post, meende men aanvankelijk jet onmogelijk zou zijn dit wisselvallig stelsel touw te zetten. Men stelde zich voor dat de ven van Parijs even als die van Metz moes- toevertrouwd worden aan kleine ballons, die iet onzekere werden opgelaten, opgoedavon- zouden zweven en neervallen waar dan ook. het stelsel thans ingevoerd, is minder eker. ballon-post van Parijs is niet meer eene voudige brievenbus; maar eene brievenbus eleid door haren brievenbesteller, een beproefd itreiziger die de ballon in het luchtruim stuurt, ang er gevaar is om neder te dalen, en niet laat neerzakken alvorens zeker te dat de correspondentie, aan zijn hoede ertrouwd, geen gevaar loopt van door uhlanen g te worden genomen. Onze vriend ir is der inrichting van dezen dienst opgedra- reeds voor het afbreken van de post- en grafische gemeenschap. Wij zijn overeengeko- dat hij ons nieuwstijdingen zou zendeu, dra de ballon-dienst voor goed in werking trad. 'e eerste luchtballon met dépêches is den len September van Parijs vertrokken en be fte voor ons adres den volgenden brief: (Langs den luchtvaai'tweg). Paiujs, 22 Sept., halftwee 's morg. Ofschoon in haast, wilde ik eene gelegenheid deze niet ongebruikt laten voorbijgaan om i» kort nieuws te zenden. Ik zend heden- rgen, op last van het gouvernement, mijn eer- luchtreiziger met dépêches weg, en ik ken van de bemanning (Dncuof) die hem bege- zoo goed, dat ik vooruit weet, dat deze brief, waar dan ook, u zal bezorgd worden. '■ij zoudt Parijs niet herkennen mijn vriend, ben oud genoeg om mij Parijs onder ver- llende toestanden voor te stellen. Ik herinner 1830, ik woonde 1S48 bij, ik heb de Juni- ;en beleefd, en de verschrikkelijke December - ;en onder mijn oogen gehad, maar ik heb ut gezien, wat ik nu ontwaar, lis door éen tooverslag is deze hoofdstad alle ietingen van gedaante verwisseld, die mannen zijn gewapend, iedere straat is uitgestorven, alle wiukels gesloten, op de keu van elk plein, op al de boulevards, op trottoirs ziet men van het aanbreken van den tot ja deu avond zelfs tot des nacht, niets dan biele en nationale gardes, die zich in den wapen- ulel oefenen. Zelfs op den dag ziet men geene uwen meer op straat; niets dan ernstigeen zwij- ide mannen, met het geweer op schouder. De aljons die naar de wallen gaan in veldtenue, usen aanhoudend met de soldaten die vandaar ugkeeren. -en enkele gedachte bezielt dit geheele volk: ne nederlaag te wreken. len vreeslijk gevaar zijn wij te boven gekomen wapenstilstand door ons gouveruemeut aauge- agd, is gelukkig door Pruisen geweigerd. Het endeel zon een binnenlaudsche oorlog geweest en nimmer, in geen enkel tijdperk van ilge geschiedenis, was eene bevolking zoo alge- en en zoo geducht gewapend. De schrikwek- ide gordel der wallen zou door eeue eukele teging, het centrum verstikt hebben, •e weigering van deu heer Bismarck, dat hij :oor gezegend worde, heeft ons verademing bonken, en het blijkt nu dat deze zoo gevaar- Ie poging van ons gouvernement, ons goed kt dat wij zoo weinig bezalen, toen de oorlog Waard werd, beeft doen uitkomen. Wij ver- jgen thans het evenwicht dat wij zoo keizer- verloren hadden. Men voert niet alleen oor- met kanonnen en chassepols: het is niet on- traft, dat wij, na gedurende 20 jaren aan dere natiën een allerjammerlijkst voorbeeld seveu te hebben, verdiend hebben om in de leele wereld geen vriend of bondgenoot te 'den. ^ij zijn reeds zoo wreed getroffen in onze eer, 't onze verliezen en onze vernietiging, dat de ïedoening moet ophouden. Wij hopen dat dit weldra zal ophouden en dat de uorlog niet voor het republikeinsche Frank rijk zal zijD, wat zij voor het keizerlijke Frank rijk geweest is. Pruisen weigert onverzettelijk den vrede aan ziju ontwapenden vijand, maar alles wordt vergolden, en die onrechtvaardige eu wreede weigering zal bet betaald gezet wor den. Het verschrikkelijke drama dat wij voor de wereld en de geschiedenis opvoeren is nog niet ten einde. Het 4de bedrijf is bedroevend en deed pijnlijk aan. Wij wachtten nu het 5de en de moreele hernieuwing, die wij door den val van het keizerrijk ondergingen schenkt ons ver trouwen in de ontknooping). P.-S. Ik behoef u niet te zeggen, hoezeer wij hier getroffen waren door de uitmuntende zorg der Belgen voor onze gekwetsten. Ik was er zeker van, daar ik België ken, maar na de mis dadige samenzwering van ons Bouapartisch gou vernement tegen^uwe zelfstandigheid wordt die handelwijze des te lofwaardiger. Adieu, tot mijne aanstaande dépêches per lucht ballon 'NADAJ1." De Daily News schrijft in een overzicht van de berichten der oorlogs correspondenten Niets ligt meer buiten liet voornemen der Franschen, dan om als een mau op te staan, zoolang zij daartoe niet genoodzaakt worden. Overal roepen zij luide naar het einde van den oorlog. De Parijsche bladen ziju vol van klachten over de steden, die zich liever den vijand overgeven, dan tegen hem te strijden. De decentralisatie gaat zoover, dat de bevelen, die van Parijs en Tours aan de ste den uitgevaardigd vvordeD, niet opgevolgd wor den, voordat ze bediscusieerd zijn eu met de locale belangen in overeenstemming bevonden worden. In de landelijke districten is het nog veel erger. De boereu beschouwen de republiek met onver holen afkeer eu beginnen hunne maatregelen te nemen tot passieven weerstand. Wij ontleenden dezer dagen een artikel uit de Gaulois, die zich er bitter over beklaagde, dat de boeren de Prui sen boven de Franc-tireurs verkozen. De Liberie (de datum is niet opgegeven) bevestigt deze daadzaak, en haalt voorbeelden aan, dat mannen die naar Parijs waren gekomen, om ter verde diging hunner dorpen, wapens, bevelen eu toe stemming te halen, zich bij hunne terugkomst aan het algemeen misnoegen blootgesteld zagen, en met gevangenisstraf bedreigd werden, voor het geval, dat zij er verder aan denkeu mochten de afgrijsselijkhedeu van den oorlog over hunne woonplaatsen te brengen. Volgens dat bldd zouden overigens de Zouaven het niet alleen geweest zijn, die zich op den 19dsn dezer door den grooten ijver van hun terugtocht onderschei den hebben, ook het 16de en 27ste linie-regimeut worden genoemd als dapper het hazenpad geko zen te hebben. Zij zouden overigens niet eerder op de vlucht geslagen zijn, dan nadat zij duide lijk zagen dat de bevelen van hunne aanvoer ders, hen reddeloos der vernietiging prijs gaven. Uit Tours meldt men: Alle departementen zijn uitgenoodigd, om twee gedelegeerden af te vaar digen naar Tours, waar Créinieux aan het hoofd der regeering staat. TELEGKAM3IEIV. Berlijn, 28 September. Volgens officieele me- dedeelingen is het bericht, omtrent een gevecht in de Roode Zee en de verovering van de Noord - Duitsche korvet Ilerlha door een Frausch l'regat, een verzinsel. De korvet is sedert haar vertrek naar de Chineesche Zee zelfs niet in de nabijheid der Roode Zee geweest. De onderhandelingen te Muncheu met den héér Delbriick zijn geëindigd. De Elzas eu Lothariugen zullen als landen, be- hoorende tot den Duitschen Bond onder het on middellijk bestuur van het Bondsbestuur geplaatst, voorloopig van de militaire wetgeving vrijgesteld en door een commissie in het Parlement verte genwoordigd worden. Door de verovering van Straatsburg zijn aan merkelijke krachten beschikbaar geworden, om den Boven-Elzas te zuiveren van de vrijwillige scherpschutters. Florence, 28 September. De komst van de Romeinsche deputatie, welke den koning de uitslag van de volksstemming zal mededeelen, wordt in liet begin van October alhier verwacht. Den 16den zal het Parlement bijeenkomen om den uitslag te ratificeeren, en te stemmen over de keuze van Rome tot hoofdstad. Den lSden zal de koning zijn plecbtigen intocht houden. Hij zal in het paleis van het Quirinaal zijn intrek nemen en tijdens zijn verblijf de stad tot zijn residentie procla- meeren. Brussel, 28 September. De EcAo du Parlement behelst een telegram uit Ferrières van den 27"ed volgens hetwelk uit de mobile gardes van het Parijsche leger troepen van 10 a 80 man deser- teeren. 200 zouden gefusilleerd zijn wegens insub ordinatie. AVlesbadcn, 28 September. Mac-Mahon is met ziju vronw hedenmiddag hier aangekomen. Mundolshcim, 28 September, 's nachts 2 uren. (Officieel bericht.) De capitulatie van Straatsburg is met den luitenant-kolonel Leszyuski gesloten. Bij deze overgave hebben 451 officieren en 17000 manschappen (met inbegrip der nationale garde) de wapens nedergelegd. Te 8 uren zullen de poorten door de onzen bezet worden. Tours, 28 September. Volgens een brief dd. 25 jl., heerscht te Parijs een verbazende geestdrift, gedraagt de garde mobile zich bewonderens waardig en zijn alle partijen eenstemmig voor een krachtige verdediging. Op deu avond van den 26sten was Orleans ontruimd maar nog niet door de Pruisen bezet. Chauny, 2S September. (Fransch berichtDe Pruisen zijn zeer talrijk verschenen voor Soissons. De stad schiet met kogels en granaten eu doet sedert Zaterdag uitvallen. De vijand heeft een brug geslagen over de Aisne en de huizen in de voorstad verbrand. Beauvals, 28 September. Fransch bericht). 300 Pruisen zijn gisteren bij ClermoDt teruggeslagen door de garde mobiele en de bevolking; met artillèrie teruggekomen hebben zij eeuige ge huchten beschoten en verbrand; de garde mobiele heelt zich toen op bevel teruggetrokken en de vijand is in Clermont binnengerukt. Ferrières, 28 September. (0/fideel Duilsch be richt.) Vier telegraailijneu van Parijs naar Rouaau en naar liet Zuiden, langs de bedding der Seine en onder den grond door, zijn ontdekt en afge sneden. Verder geen nieuws. Aleztèrres, 28 September, 's avonds. De opnieuw gesloteu wapenstilstand zal waarschijnlijk tot 9 October verlengd worden. Antwerpen, 29 September. Dezen nacht is een vreeselijke brand uitgebarsten in de raffinaderij van de gebroeders Meeus, die geheel is vernield. Vier groote gebouwen zijn aangetast, de brand woedt met groote hevigheid voort. Antwerpen, 29 September. Men is den brand meester geworden. Tours, 29 September. Een telegram van den Franschen consul te Bazel van 28 September 's avonds, spreekt bepaald het gerucht tegen dat Straatsburg zich deu 27sten heeft overgegeveu. De waarheid is dat drie stormeu zijn afgeslagen en de vijand zware verliezen heeft geleden. Verdun is nog steeds omsingeld, maar wordt niet krachtig aangevallen. Londen, 29 September. De Mom. Post, spre kende van de wapening van Rusland, zegt dat de beweging der troepen er op wijst dat deze bestemd zijn tegen Turkije. Eugelaud, zegt het blad, moet zich gereed houden om zijne positie in het Oosten te verdedigen en te handhaven. Brussel, 29 September. De Echo du Parlement bevat een telegram uit Berlijn, volgens hetwelk de Russische Regeering bevolen heelt, onuiid- delijk wagens met ammunitie gereed te maken. In het Zuiden eu Westen des Rijks worden zes legerkorpsen gevormd. De veldtelegrafisten zijn nar St.-Petersburg vertrokken. De Petersburgsche bladen deelen mede dat van 27 September af veertien militaire treinen langs deu spoorweg MoskouRursk zullen wordeu geëxpedieerd. ttemeenteraad van Leitien. Zitting van heden. Voorzitter: de heer Burgemeester. (Geopend te 2 uren.) Tegenwoordig de heeren Stoffels, Tollens, Hu- brecht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Gondsmit, Tielemau, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buijs, Bijlevell, Verster, Du Rieu, Oock, Dercksen, Van Outeren, Van Heukeiom, Krautz, eu Van Wensen. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen. - De Voorzitter vraagt of een van de leden bezwaar tegen de goedkeu ring beelt. De lieer Hoog heeft met verwondering gezien dat onder de punten van behandeling nog niet voorgekomen is de zaak betreffende de Spanjaards- brug, eene zaak, die voor zoover de bemoeingen van liet Hoogheemraadschap van Rijnland daarbij betrokken waren, reeds iu de uiaaud Juni is al- gedaau. De Voorzitter deelt mede dat B. eu Ws. zich dadelijk uij het mkouieu vau de door den v. s. üeüpeide zaak uiet haar onderzoek hebben onledig gehouden. Zij verzonden die vervolgeus naar de linauiieele commissie, die bezwaren opperde. Ten gevolge hiervauj had er weder eeue wisseling van Stukken tusschen B. eu Ws. eu bedoelde commissie plaats, eu teu laatste werd de zaak opnieuw naar de- commissie van tinantiëu gereu- vuyeerd, waarbij zij nug berust. Nu uieeudeu B. eu Ws. dat zij tegenover deu raad beter deden hét voorstel omtrent de Span- jaardsurug aan te houden totdat zij den raad bij de indiening volledig yp de hoogte konden stelleu. De lieer Hoog, uedaukl voor ue inlichtingen en constateert uuk ter décharge van Rijnland dat de quaestie nug iu haudeu vau de linautieele commissie en dus uog met rijp is om in deu Raad behandeld te wordeu. Hierop wordeu de notulen goedgekeurd. Mededeeling vau ingekomen stukkeu Adres vau Mr. J. Vau Heukeiom Jr. om ontslag als secretaris van de plaatselijke commissie van toezicht op het middeluaar ouderwijs. De voorzitter- stelt voor dit verzoek te stelleu in handen vau de betrokken commissie teu liue van bericht en raad. De heer Goudsmit stelt voor dit ontslag oumid- delijk te veileeuen, daar er hier geen quaestie kan zijn van eemg bezwaar legen dit verzoek, wegens het vertrek van dén titularis uit de ge meente. De voorzitter acht 't beter in deze den geregel- deu weg te volgen, Vooral ook omdat dan der gemengde commissie de gelegenheid benomen wordt om den altredende den welverdieudèu lof te brengen voor de ijverige waarneming der betrekking. De heer Goudsmit zegt, dat dit geen beletsel is om volgens zijn gevoelen te handelen. Niemand heeft klachten over deu heer Van Heukeiom, zoodat de Raad dit initiatief ook zonder advies der com missie kan nemen. De heer Stoffels is voor het voorstel van den heer Goudsmit eu gewaagt met den ineesteu lof van de ijverige vervulling vau het secretariaat door den neer Van Heukeiom, die waar hij kon en mocht de belangen van het onderwijs heeft voorgestaan. De voorzitter stelt dientengevolge den raad voor, den heer Mr. J. Van Heukeiom, liet gevraagd ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele diensten als zoodanig aan de gemeente bewezen. Aldus zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. b. Nog is ingekomen de gevoerde Driefwisseling met den inspecteur voor het middelbaar ouder wijs, over de ïnnchtiog der parallel-klasse aan de hoogere burgerschool. Ter lezing gelegd. en c. Missives van de heeren J. Scheltema en Mr. P. (J. Hubrecht, waarbij zij bedauken voor de benoeming van regenten voor net Heilige Geest of arme wees- en oude liedenliuis. Hiervan zal keunis worden gegeven aan de regenten van dit gesticht, met verzoek om eeue nieuwe voordracht. Aan de orde is 1°. Concept-adres van den gemeenteraad van Leiden aan ZExc. deu Minister van Binnenlaud sche Zaken, tot ondersteuning van de aanvrage oin concessie voor een spoorweg LeidenUtrecht. Dit concept-adres luidde oorspronkelijk aldus: „De Gemeenteraad van Leiden gaarne iedere geschikte gelegenheid aangrijpende om de be langen zijner gemeente te bevorderen, neemt de vrijheid zich tot Uwe Exc^jte wenden en onder hare aandacht te brengen: „dat hij reeds lang den wensch heeft gekoes terd dat voor deze gemeeote, die tot nu toe, slechts aan den Holl. IJzeren-spoorweg gelegeu^van eene rechtstreeksche verbinding aan het spoorwegnet hier te lande, zoowel als in het buitenland ver stoken bleef, het uitzicht op dat vooreecht mocht geopend worden ;fdat toch hierin voor de inbare - gemeente bestaande fabrieken groot belang gele gen is omdat daardoor uitbreiding van vertier en alzoo vermeerdering van de welvaart harer inge zetenen krachtig bevorderd'wordt; „dat hij zich daarom destijds te recht verheugde toen door de adm. der Hollaudsche IJzereii-bpoor- weg-Maatschappij concessie was aangevraagd voor eene lijn LeidenWoerdenj waardoor die ge- wenschte rechtstreeksche veruindiug zon worden verkregen, doch zich grootelijks zag teleurgesteld door de beslissing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op die aanvrage genomen „dat hij .na deze beslissingbij de onzekerheid of en zoo ja wanneer later hierop zou worden teruggekomen) alle aanvragen om consessie die strekken tot den aauleg eener lijn op Utrecht, Woerden of Gouda uit's-Gravenhage heelt onder steund, niet omdat hij daardoor eene geuoegzame voldoening zag ®an de behoefte tot eene recht streeksche verhouding van Leiden met^algemeem spoorweguet, maar alleen omdat alle uitbreiding van middelen vau communicatie vermeerdering van welvaart aanbrengt; „dat door eene liju Leiden-Utrecht voor deze gemeente iu die lang gevvenschte behoede zuu woiakm voorzien, waartoe thans concessie vvurut aangevraagdjL*. «=- Uq-. „dat hij zoo deze mocht tot stand komeu;meer- dere welvaart ioor den bloei vanjbot laonekj- wezeu binnen deze gemeente verwacht, en zien eene groutere uitbreiding vau de markten voor stelt-qfTtieze verbiudiug alzoo den voorspoed van 'eene der grootste gemeenten Vader- landj met een getal van ongeveer 40,0011 ingeze tenen zou verlioogeu „dat hij zich veroorlooft hierbij tevens de aan dacht van Uwe Excellentie te vestigeu op de zoo belangrijke Rijnstreek niet hare welvarende ge meenten, wier ingezetenen, door hun veelvuldig bezoek van Leideus markten op haren voorspoed den meesten invloed uitoefenen, eu alzoo door zulk eene verbinding met liet algeuieeue binneu- en buitenlandscln spoorweguet mede met weinig zouden worden gebaat. Het is om alle deze redenen dat de gemeente raad voornoemd zich veroorlooft, deze lyn Leideu- Utrecht(bij Uwe Excellentie voor te slSau oude bevordering dier concessie met gepasteu ernst aan te bevelen." Nadat de algemeene strekking van dit concept adres was goedgekeurd, werd iedere alinea af zonderlijk behandeld. Het- gevolg van de daaruit ontstane discussie was dat B. en W. een voorstel overnamen van deD heer Bijleveld, om de volgende alinea uit het'concept-adres te doen vervuilen: „dal Uij na deze beslissing bij de onzekerheid of eu zuu ja wanneer later hierop zou wordeu teruggekomen, alle aanvragen 0111 concessie die strekkeu tot deu aanleg eener lijn op Ulrecht, Woerden of Gouda uit 's-Gravenhage heeft ondersteund, niet omda hij daardoor eeue genoegzame voldoening zag aan de behoefte tot eene rechtstreeksche verbin ding van Leiden met 't algemeen spoorwegnet, maar alleen omdat alle uitbreiding van imdoeleu van communicatie vermeerdering vau welvaart aanbrengt." De voornaamste motieven van het voorstel van den heer Bijleveld waren, dat hij in de eersie plaats een vriend van kortheid eu duidelijkheid is en verder omdat het er niets toe doet ol de raad zich verheugd heeft over vroegere coucessieu- aanvragen voor andere lijnen. De vraag zou ook kunnen ontstaan of onze vreugde wel zoo groot was over de lijn Gouda's-Gravenhage. In leder geval geloofde hij dat de andere lijnen niets te maken hebben met de adhaesie vau de lijn in quaestie. De heer Cock ondersteunde den voorsteller, terwijl de heer Goudsmit de alinea wenstede te behouden. De overige alinea's gaven slechts tot enkele op merkingen van redactie aanleiding en nadat de heer Tollens B. eu Ws. dank had gezegd voor het concipiëren van het adres, werd dit gewijzigd volgens het voorstel Bijleveld in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. 2°. Benoeming van een leeraar voor de wis- eu natuurkunde aan de gemeente-instelling voor huoger en middelbaar ouderwijs. Wordt be noeuid de heer H. Brungersma met 19 steuimeii. 3°. Benoeming van een docent in de geschiede nis aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor meisjes. - Wordt benoemd de heer C. Groeneveld met 16 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3