Lelden, 29 September. Hedenmiddag te halfzes zal de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de Troonrede door Z. Ai. den Koning worden ontvangen. De Commissie bestaat uit den Voorzitter der Kamer benevens de heeren Virulij, Cremers, Van Golstein, Van Houten, Jonckbloet, Hingst 's Jacob en Bergman. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning, het verzoek om gratie, afgewezen, ingediend door den spoorwegwachter bij de Hollandsche Spoor weg-Maatschappij. J. H. Splinter, die door het gerechtshof in Noord-Holland tot éen jaar een zame opsluiting en ƒ25 boete veroordeeld is, we gens het verzuim, op 28 Aug. 1869 ten gevolge van het in slaap vallen gepleegd, om de hekken van den overweg, genaamd Egmouderweg af te sluiten, waardoor de dood van drie personen, die in een rijtuig langs dien overweg reden, veroor zaakt werd. De Kroonprinses Louise van Denemarken, eenig kind van de Koningin van Zweden en Noorwegen, oudste dochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, is eergisteren van eene dochter bevallen. De liberale kiesvereeniging de Grondwet te Middelburg heeft in hare vergadering van 26 Sept. 11. tot candidaat voor de Tweede Kamer ter ver vulling van de vacature ontstaan door het be danken van den heer Mr. G. A. Fokker, gekozen de heer J. P. Roetert Tak, thans kommies-grillier bij die Kamer. De heer Tak is de meer geavau- ceerde liberale beginselen toegedaan. De heer Van Foreest heeft zich bereid verklaard, nu de generaal Knoop met den dezer ont heven is van het bevel over eene der legerdivisiën, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken, indien de generaal tegenover hem candidaat werd gesteld. De heer Knoop heeft evenwel in antwoord daarop verklaard, geene caudidatuur in het hooldkiesdistrict Alkmaar te begeeren. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de wetsontwerpen, uitmakende de Ned.-In- dische begrooting voor 1871. Door de afdeelingeu zijn tot rapporteurs over die outwerpeu benoemd de heeren Sloet van de Beele, Hasselman, De Brauw, Fransen van de Putte en Mirandolle. Bij herstemming is te Ommen tot lid der Pro vinciale Staten verkozen de heer Van Rooyen, burgemeester van Ambt Harden berg, en tot lid van den Raad dezer gemeente, de heer Wee- nink alhier. Na gehouden vergelijkend onderzoek zijn door den Minister van Biuneulandscke Zaken met in gang van 1 October 1870 tot tweede klerken aan zijn departement benoemd: J. P. Van Gelder, E. R. Van VVeldereu Rengers en J. W. E. Scheltus. Men verzekert, dat de vice-admiraal O. A. Uhlenbeck tot kommandant der zeemacht in O. I. is benoemd ter vervanging van den schout bij nacht J. Andreae. In November a.s. zou Z. Exc. de reis derwaarts aaunemeu. Als adjudant zou den heer Uhlenbeck de luit. tjz. 1ste klasse H. D. Guyot toegevoegd worden. (.4. I), v. N.) Z. M. heeft, besluit van 22 dezer, bepaald dat tijdelijk zullen worden vermeerderd: de generale staf met twee majoors; de staf van het wapen der infanterie met een luitenant-generaal; en het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, met een generaal-majoor. Bij Zr. Ms. besluit van 23 dezer is bepaald: dat de besluiten van 25 Juli en 2 Aug. jl., waarbij in verband met de genomen maatregelen, ten behoeve van de officieren, onder-officieren en verdere militairen, de daarbij aangewezen ver goedingen en aan sommige officieren, die in ge wone tijden niet tot het houden van dienstpaarden zijn verplicht, l'ourrages zijn toegekend, met den laatsteu dezer zullen ophouden van kracht te zijn en mitsdien den l"10" October e. k. buiten werking worden gesteld. De Minister van Oorlog heeft, bij resolutie van 21 dezer bepaald, dat te rekenen van 30 dezer, de verdeeling van de directie voor het mate rieel der artillerie in artillerie-kommandementen, wederom zal zijn als die in 1868 en 1869 werd vastgesteld. De Minister van Oorlog, overwegende dat de tegenwoordige omstandigheden toelaten, de onder officieren en korporaals, die als tot het reserve kader behooreude bij hunne korpsen zijn terug gekeerd, niet langer daarbij in werkelijke dienst te houden, heeft goedgevonden bij resolutie van 22 dezer te bepalen: 1°. dat de bovenbedoelde onderofficieren en korporaals, voor zooveel zij nog langer dau drie maanden tot het reserve-kader moeten behooren, tegen den 30sten dezer in hunne vorige positie daarbij teruggebracht en ander definitief met paspoort „op verzoek" ontslage zullen wordenen 2o. dat aan de zoodanigen, di verlangen in dienst te blijven, zonder een nieut engagement aan te gaan, zulks voor den tijd, die zij nog verplicht konden worden in activen diens door te brengen, worde toegestaan. Alle de leden, benoemd voor het bestuur va de Juristen-Vereeniging hebben thans de benoemin aangenomen; en het bestuur heeft voor het Ex pend jaar tot voorzitter gekozen den heer G. D. Vries, tot secretaris den heer G. A. Van Harne. Weekblad o. h. Regl.) Naar men verneemt, is de uitslag van het ii deze maand te Utrecht gehouden staats-examei voor de militaire studenten bij de geneeskundig school te Amsterdam, als volgt: geheel voldaai, de studenten N. L. Hoewerda, J. H. Reintjes, A. v. Leeuwen, P. G. J. Van Oppeuraay, C. A. Seignette en J. C. Gaerthé, candïdaat-artser In het eerste gedeelte voldaan, de studenten C W. P. Dekema, G. H. Schlencker, VV. H. Vai der Veen, G. A. Haremaker, J. Bijleveld en C C. H. Munting. Voldaan in het Literarisch ge deelte: de studenten J. W. Hofman, P. AMensert H. Van Dam; R. A. J. Snethlage, A. A. J. Quan jer, J. H. P. Walraven, J. B. Van Delden, F. J Micbelsen, J. Visser, F. A. Schnell, F. G. A. Hu her, P. AvDe Ligny, J. G. P. R. Christan en L F. Boekelman. Onder het getal candidaten da zich voor bedoeld examen had aangediend, zijl eenigeu wegens ziekte verhinderd geweest 0| te komen. In de vergadering van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, afdeeling Natuurkunde, van Zaterdag 24 September 11., waren tegenwoor dig de heerenF. C. Donders, voorzitter, P. J Van Kerkholl', H. Vogelsang, T. J. Stieltjes, Th. W. Engelmanu, C. A. J. A. Oudemans, L. Cohen Stuart, R. Van Rees, P. Elias, A. Heynsius, J. W. L. Van Oordt, J. A. Herklots, P. Bleeker, V. S. M. Van der Willigen, C. A. Oudemans Jr. G. Van Diesen, J. R. T. Ortt, P. M. Brute! de la Rivière, N. W. P. Rauwenhoff, F. Kaiser, J.Vai Geuns, F. J. Stamkart, G. F. W. Baehr en C. J Matihes, secretaris. Na voorlezing en goedkeuring van het proces verbaal der vorige zitting, wordt keunis genomen van een schrijven van mevrouw de Wed. D. J. Storm Buysing-Clement, meldende het overlijden op den löden der vorige maand van haren echt genoot, rustend lid onzer afdeeling; de Voorzitter wijdt een woord van weemoedige hulde aan zijne nagedachtenis. Bij missive van den 24,t,,,' Juni jl., n°. 196, 5de afd., verlangde de heer Minister van Biunenland- sche Zaken te vernemen, wanneer de basismeet toestel van Repsold ter verzending gereed zal zijn, met uitnoodiging aan de afdeeling om dat tijd stip zoo veel mogelijk te vervroegen. Onder over leg met de Commissie voor standaard-meter en kilogram, is geantwoorddat eerlang die verzen ding zal kunnen geschieden, met opgave van hetgeen voor alsnog eenige vertraging aanbrengt. Wordt gelezen een tweede brief van den heer Minister van Binneulandsche Zaken van 1 Aug. jl., n°. 267, 6de afd., ten geleide in afschrift van eene missive van den heer minister van koloniën, door wien een bedrag van f 100!) beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van de waarneming der aan staande zou-eclips van 12 December 1S71 op Java. Op advies van den heer Van der Willigen, lid der commissie ad hoc, was daarop door den secreta ris terstond aan den heer Oudemans te Batavia geschreven en gevraagd, wat soort van spectraal- toestel en polanscopeu hij begeert, met uituoodi- diug om een duplo van den oculairring van zijn kijker over te zenden. Wordt besloten, dat de commissie officieel zal worden aangezocht, der afdeeling vooral bij tijds te willen opgeven, welke bestelling zij te doen hebbe, ook in het geval, dat liet antwoord van den heer Oudemans on verhoopt te lang uitbleef. De heer Van Oordt draagt vervolgeus liet door hem bewerkte levensbericht voor van wijlenden heer F. VV. Courad, ketw elk in dank aangenomen en voor hel Jaarboek bestemd wordt. Alsnu wordt door de heeren Stamkart en Cohen Stuart rapport uitgebracht op de verhandeling van den heer Van der Willigen Over mluurmalen waarvan de conclusie luidt, het stuk in de werken in 4". op te nemen. De schrijver weuscht, na het gehoorde, zijne aanbieding te wijzigen en zoude gaarne zijn arbeid, gepaard met het voorgedragen rapport in de Verslagen en Mededeelingen zien geplaatst, waarmede, na verkregen toestemming van heeren rapporteurs, genoegen wordt genomen. De heer Donders handelt Over de asdraaiing rad- draaiingvan het oog bij zijdelingse/ie overhelling van hel hoofd. Het was hem door proeven gebleken, dat dergelijke asdraaiing in eenen aan de over helling tegengestelden zin, regelmatig op alle oogen voorkomt, maar slechts in geringe mate, bedra gende bij sterke overhelling hoogstens 10 pCt. der overhelling, bij geringe overhelling meer. Er koude echter ook hierbij volstrekt geen sprake zijn van compensatie, zoo als door Huck was aan genomen. Deze bijdrage geeft aanleiding tot eene gedach- tenwisseling tusschen de heeren Baehr, Heynsius en den spreker. De heer C. A. J. A. Oudemans biedt het 2de deel van zijn Leerboek der Plantenkunde aan, bene vens een werkje, getiteldEerste beginselen der plantenkunde. De heer Kaiser acht zich verplicht, der Aka- demie eenige ophelderingen te geven nopens de omstandigheid, dat, bij de eerste zitting der inter nationale metercommissie te Parijs, Nederland met vertegenwoordigd is geweest. Hij, zoowel als zijn medebenoemde, de heer Stamkart, hadden van den Minister van Binnenlandsche Zaken den 4de° Augustus de uitdrukkelijke mededeeling ont vangen, dat de bijeenkomst der commissie (waar toe zij onder dagteekening van den 2deu derzelfde maand opgeroepen waren) wegens de tijdsomstan digheden onbepaald was uitgesteld, welk bericht naderhand gebleken is op een misverstand te hebben berust. Namens Dr. Van Dommelen is door den heer Donders nog diens Essai sur les moyens de transport et des secours en general anx blessés et malades en temps de guerre avec Atlas, voor de boekerij aan geboden. De Rijkstelegraafpost aan het hoofdkwartier van den opperbevelhebber des legers te Utrecht is opgeheven. Het hulpkantoor van den Rijkstelegraaf te Utrecht wordt den 29s""1 dezer weder in dienst gesteld, om alleen op werkdagen en dan van 9 uren des voormiddags tot 5 uren des namiddags open te zijn. Z. M. heeft benoemd: tot buigemeester der ge meente Reeuwijk F. H. Bulaeus Brack, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Waddinxveen, G. W. C. Van Dort Kroou. Z. M. heeft aan H. A. J. B. De t^uay, ouder dankbetuiging voor zijne bewezene langdurige en goede diensten, en behoudens zijne aanspraak op pensioen, met den lsleu Januari 1871 eervol ontslag verleend als militie-commissaris in het eerste militie-district der provincie Noord-Brabant; en als zoodanig benoemd, met ingang van den lsten Januari 1871, de gepensioneerde luitenant- kolonel, laatstelijk plaatselijk commandant te 's-Hertogenbosch, J. Ph. Doelen. Z. M. heeft den telegraphist der 1ste klasse C. Van Kempe Valk, met ingang van 1 October 1870, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luitenant J. Sluiter, van het regement veld-artillerie, voor den tijd van twee jaren op non-activiteit te stellen. Naarden, 28 September. Dezer dagen viel aan twee heeren van ons garnizoen een bijzondere onderscheiding ten deel. Toen de generaal-majoor M. D. Graaf Van Limburg Stiruui aan de ver schillende bataljonskommandanten, wier troepen de forten in de laatste maanden bezet hadden, zijn dank deed betuigen voor de tiewezene goede diensten, werd door den generaal-majoor een „bij zonder woord van dank" gericht aan den kapit. B. P. Strengwart en deu 2den luit. J. C. J. Van O»- leu, beiden alhier in garnizoen, benevens den kapt. J. A. L. O. Van der Monde te Amsterdam in garnizoen, allen van het 7de reg. infanterie. Deze waardeering der verdiensten van genoemde offi ciereu wordt algemeen als welverdiend erkend. 's-Gravenh.age 29 September. Z. M. de Koning heeft gisterenavond in een bijzonder gehoor ont vangen deu heer Dr. Siegmuud, die HD. zijne brieven van terugroeping als Beijersch gezant bij ons Hof heeft overhandigd. In de residentie zijn aangekomen: de heer baron Gevers, teruggeroepen Nederlandsch gezant in Engeland, en de Minister van Staat, president van liet Gouvernement in Luxemburg, de heer Servais. ScnnvEMNOBN, 29 September. De op den 30"™ der verleden maand op Wassenaars territoir, ongeveer vijf kilometers van hier gestrande en door de heeren A. E. Maas en Zonen gekochte Russische schoener Alert kapitein Peter Ancour van Dago, is gisterennamiddag te 4 uren vlot gekomen. De aannemer A. Wijker van Eg mond aan Zee is uitmuntend in zijn werk geslaafd. Eerst verleden Vrijdag immers is hij bij het schip gekomen. Het moge den Egmonder scheepmaker weder ruimschoots tot aanbeveling verstrekken, daar de Alert het tweeënveertigste schip is dat hij heeft afgebracht. Voorburg, 28 September. Tengevolge van de aankomst van H. K. H, Prinses Marianne, tante des Konings, op haar buitengoed Rust-hof is ons dorp allerwege leestelijk versierd. (/V. R. Cl.) Dordrecht, 28 September. Alhier heeft zich de Maatschappij ter bevordering van de belangen van de zoetwater visscherijen in Nederland geconstitueerd en is het bestuur gekozen uit de volgende heeren de heer Blussé, lid der Tweede Kamer, als secre taris-penningmeester, de heer Staf als voorzitter, en de heeren Quakernaat van Spijk, Van Seteren, Luite, Kersbergen en F. P. L. Pollen. In de gisteren gehouden gemeenteraadszittioB is door den voorzitter mededeeling gedaaD van4 plaats gehad hebbende inschrijving ten behoevt der 2de reeks ad f 50.900 van de leening voorde stedelijke gasfabriek en besloten om de volgend, inschrijvingen aan te nemen. Chr. üortman en Zoon te Utrecht 4000 a lOOty; Gebr. Grewei te Rotterdam 10.000 a 1003. 75; S. Zadoks ei Zoon f 36.000 (van hunne inschrijving ad 50.UO! a 1000.13.) Wagenincen, 29 September. //De heer R. K/, denburgh Mentz alhier heeft met gunstig gevolj het onderstaand manifest aan alle huizen derit| gezetenen alhier doen afgeven. Het is een gos, voorbeeld dat elders ruimschoots navolging veij dient r>TKVSTltt r>EN te WAGENINGEN en OMSTREKEN. Uwe heeren en vrouwen, boereu en boerinnei bazen en meesteressen doen wat in hun vern.. gen is om de duizende in den oorlog gekwetste! ter hulp te komen. En zoudt gij dat ook nie willen en kunnen doen? Hebt gij ook niet eei medelijdend hart voor uwe hulpbehoevende me demenschen? Zoudt gij onbarmhartig weigere voor hen eene zeer kleine gift af te staan? Nee zoo onmenschlievend, gierig of bekrompen za! vertrouw ik, niemand uwer zijn. Dat dan ell van u gereed zij om slechts éen dubbeltje, of trei centen voor het Roode Kruis te geven, als du kleine gift aan uwe woning van u zal gevraag; zal worden. O verblijdt u dat gij, die hij he genot van vrije woning, kost en loon, een vee! zins onbezorgd leven hebt, ook iets nuttigs kun verrichten, waar anderen geld, kleedingstukkei medicijnen, windselen, pluksel verkwikkinget en wat niet al mildelijk aanbrengen, eu was menig militair zijn hoognoodig traktement vot éen of twee dagen vrijwillig afstaat. Dienstboden van Wageningen en Omstreken I geel aan uwe kameraden in andere plaatsen een voorbeeld, en wie weet hoe veel er, door u toedoen in gansch Nederland voor een zoo ed, en heilig doel zal worden ingezameld? Zeker is het dat de lijdende menschheid u zi zegenen en de goede God met welgevallen uwe gift nederzien." Blokzijl, 27 September. Men heeft hier reei sedert eenige dagen, veel vroeger dan dit ander| jaren het geval is, vluchten wilde ganzen geziei en wil dit als een voorteeken van vroeg inva lenden strengen winter beschouwen. Groningen, 28 September. Door de kieSvereetj ging Eendracht maakt macht zijn de volgende ka: didaten gesteld voor de vacatures in het colle der Prov. Staten, ontstaan door het bedanken ra, de heeren Mr. J. J. Blaupot ten Gate, H. A. Wijnra Mr. S. M. S. Modderman, Mr. B. v. Royeu, Van Houten en Dr. Ali Cohen, door Groningel prof. G. Diephuis, Mr. B. Van Royen en Mr. J. Van SwinderenNeerlands HeilMr. W. C. Alberda v. Ekenstein, Mr. B. Van Royen én Sanders, welk laatste intusschen reeds verzot! heeft niet in aanmerking te komen. Meppel, 28 September. Gisteren had de ortli: doxe partij bij de stembus vrij èpel. De libera leden der herv. gemeente hadden namelijk sloten, zich te onthouden van het uitbrengt hunner stemmen, wat aangaat het voorstel v het kerkbestuur om hun mandaat tot 1 Dec. verlengen, totdat er een nieuwe keuze van g> uoemd college zou zijn gedaan. Nu de gémeen onlangs met groote meerderheid van stemme het eigen vrij beheer der kerkelijke goederen e fondsen heeft verkozen, betwistte men het ree door genoemd korps voorop gezet, om zich en cor: te vereenigen. Het gevolg was dan ook, dat slecli 18 stemmen zich tegenover de wijze van handelt verklaarden; terwijl 192 de handelingen van college goedkeurden. Bij de verkiezing van et nieuw kiescollege en getal kerkvoogden tege 1 December, ziet men een warmen strijd te gemot Frkderiksoord, 28 September. De in den laa sten tijd bestaande, gegronde vrees, dat de oude handelingen over den aan te leggen straatw. Noordwolde-Frederiksoord-Vledder-Dieverbri zouden worden afgebroken, of het bestek gesplit waardoor het perceel Frederiksoord er buiten blijven schijnt geheel geweken en kan men thr uit eene geloofwaardige bron mededeelen, dal i aanbesteding spoedig in zijn geheel mag verwal worden en de zaak haar vol beslag zal krijgea Leeuwarden, 28 September. Eergisteren bt het Prov. Gerechtshof van Friesland den persX van A. P. D. arbeider te Noord-Drachten tuchthuisstraf van zes jaren veroordeeld ter zal van diefstal van vee uit de weidereeds vroeg was hij tot eene crimiueele straf veroordeel Eerstdaags zal hij te Groningen voor g misdaad terecht staan om daarna naar Heerevei te wordeD gebracht, als vermoedelijk betrokb bij den voor eenige jaren aldaar gepleegden moo op twee oude lieden. Gemengde Berichten. In de gemeente Lonneker had dezer dag een diefstal met inbraak plaats door een nog n jongen misdadiger, die op de kousen naar f IVii

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2