N°. 3259 A0. 1870. Maandag 26 September. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post..3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die nj beslaan. Lelden, 24 §eplember. T. T. Kroon, leeraar aan het Arnhemsch apoasium, verdedigt in de N. R. Cl. van heden instellingen van onderwijs op warme wijze, icbr. gaat uit van het standpunt, dat hij, gelijk A'. li. Cl. dankbaar maar onvoldaan is over oonrede, maar evenzeer over het artikel dat de R. Ct. daaraan wijdde, omdat zij onder de be- Jilen die in de Troonrede niet ontbreken moch- n, als: regeling van defensie, financiewezen en iloniale politiek, niet geteld heeft de belofte eaner hernieuwde indiening der wet op het hoo- gar onderwijs. FE. i. is de noodzakelijkheid dér behandeling van Iwne wet op het hooger onderwijs grooter dan die tan wetten ter regeling van dé defensie, van ko loniale toestanden of wat dies meer zij. 'Daarvan hangt niet alleen de quaestie af van. hét voortbestaan onzer gymnasiën, maar ook, zoo al niet de quaestie van het voortbestaan, dan toch die van de wijze der inrichting onzer aca- üeniien. Want deze twee staan in zeer nauwe itrekking tot elkander, ja ze zijn gelijk de twee ilen in Vondels, Gijsbrecht Van Amstel. [Maar wat de gymnasiën meer in het bijzonder itreft, zij hebben eene regeling noodig, bitter odig, eene regeling tot dusver vertraagd om ie onzalige bepaling, die de gymnasia bracht ider het hooger onderwijs, die hunne regeling calendas Graecas uitstelde. Of ze zijn noodig naast de Hoogere burgerschool niet. In het laatste geval schaf ze af. 'Maar er is eene andere mogelijkheid, eene logelijkheid die schrijver zelfs eene waarschijn- [kheid zou willen noemen. Deze is, dat del [gymnasia bleken wél noodig te zijn, dat ze ver- ienden in eere te worden gehouden. En dan peten ze geregeld worden zoo als Lager- en Midi Ibaar onderwijs hier te lande geregeld zijn, en zullen bloeien. Nu kwijnen ze, omdat ze gei led worden met een zelfs schamel deel der laiinkens die van de tafel vallen. „En" zoo béi sluit schr. „daarom is het noodig dat open en eer lijk beslist worde over het lot der gymnasia; dat de vertegenwoordiging van het Nederlandsche met al den heiligen ernst dien de zaak aardig is, beslisse, welke gelegenheid er yoor de Nederlandsche jeugd zal openstaan om geleid te worden in den strijd des levens, arom is het noodig, dat alle halfheid ophoude men wete, waaraan men zich te houden left. Daarom is het noodig, dat men óf Hellas Latium vaarwel zegge, maar dan ook, met [ellas en Latium die goddelijke vonk, welke allen, ie later de menschheid hebben welgedaan, niet maar door hen hebben ontvangen, óf ze in gelegenheid stelle vrij te ademen op den idem, waar ze eenmaal de vrijheid hebben ge- esterd en gekweekt." vólk Artikel 56 van de Grondwet, is naast de vrede- nden in de laatste dagen het point de mire van publieke opinie. Het Goesche adres is be nd. Thans heeft een debating-club te Amsterdam levendig debat van drie uren het volgend •rdeel over dit artikel uitgesproken «Art. 56 van de Grondwet is een gevaar voor burgermaatschappij. Ieder die eene poging inwendt om dit overblijfsel van middeleeuwsche odaliteit op grondwettige wijze aan den con- itutioneelen Koning te ontnemen, maakt zich rdienstelijk jegens het Nederlandsche volk." Men weet dat artikel 56 van de Grondwet dus luidt: De Koning verklaart den oorlog. >j geeft daarvan onmiddellijk kennis aan de tide Kamers der Staten-Generaal, met bijvoe- ing van zoodanige mededeelingen als bij met d belang en de zekerheid van het Rijk bestaan- acht. Aan het bulletin n°. 8 van het hoofdcomité or het Roode Kruis is het volgende ontleend Met uitstekend genoegen kan het hoofd-comité fhans zeer gunstige tijdingen mededeelen omtrent ambulance Hollandaise," die vóór drie weken "t Parijs in de richting van Sédan wasvertrokkeu. Nadat vergeefs langs allerlei wegen pogingen aren in het werk gesteld, om brieven of per wen naar Pouiily sur Meuse te verzenden, waar es ingekomen bericht die ambulance op 1 Member zich bevond, verscheen zeer on ver acht een der geneesheeren dier ambulance, van der Chys uit Leiden, 'op Zondag 18 Sep tember voor het hoofd-comité, gereed om weder aanstonds te vertrekken naar zijne hem lief ge worden ambulance. Uit zijne inlichtingen blijkt, dat vijf genees heeren aldaar, bijgestaan door Belgische, een paar Braziliaansche geneeskunden en enkele Fran- ,sche verplegers sedert den slag bij Beaumont, te Pouiily sur Meuse en enkele omliggende dorpen steeds een 120tal gekwetsten verplegen in ge wone boerenwoningen en schuren; dat zij voort durend gebrek lijden aan genoegzaam voedsel en deksel en allerlei hulpmiddelen. Aanstonds is eene verzameling van het meest benoodigde in een 20tal kisten ingepakt en onder behoorlijk geleide reeds den 19den naar Luik vertrokken. Aldaar zal Dr. Van der Chys, die vooruit is gereisd, voor rekening van het hoofd comité een grooten verhuiswagen zich aanschaften, die met de goederen vullen en verder alles per spoor trein vervoeren tol de grens, om dan dien wagen met paarden naar zijn ambulance te brengen en te zien, of het mogelijk zij met dien wagen de gekwetsten naar beter verblijfplaats in België te transporteeren, of wel hen te huisvesten in een te bouwen houten barak. Ook voor de oprichting van zulk gebouw is het noodige krediet aan Dr. van der Chys door het hoofd-comité gegeven. ZEd. neemt tevens den verpleger d'Avoine uit Leiden mede. Uit het Rapport van den Commissaris te Parijs. Versailles, (Grand Chateau) 14 September 1870. Ik heb het genoegen U WelGeb. te kunnen melden, dat ik gisteren met onze heeren en het materieel van Parijs naar herwaarts ben verhuisd.! ,De roode kruisvlag waait op dit oogenblik op het' groote Paviljoen van het trotsche paleis van Lode- wijk XIV; eenige der met kunstwerken bedekte zalen en galerijen zijn van bedden en al het noodige hospitaaltoestel voorzien; onze medicale staf, bestaande uit de heeren Hermanides, Ter Haar, Sneltjes en Smitt, en ook de jonge Vrolik zijn in de groote, doch nu holleen ledige,kamers gelogeerd, waar weleer door hooge Ministers het lot van landen en volken werd besproken, en het materieel is reeds uitgepakt en opgeslagen in eene zeer groote antichambre. Om realiteit aan onze ambulance (eigenlijk nu een lazaret) bij te zetten, heeft men gisteren ons dadelijk een lichtgewonde aangevoerd; men wenscht echter die realiteit te verzekeren en te bevestigen door twintig typhus- lijders, die zich. in het naast het kasteel gelegen militair hospitaal beginnen voor te doen. Ze komen morgen vroeg tot ons. Onze ontvangst te Versailles is enthousiast. De stad ligt openniemand kan voorzien, of er ge vochten zal worden of niet, doch van het eene eind der stad tot het andere zijn kleine huizen tot kleine privaat-ambulancen ingericht. Ware Versailles niet zoo bij uitstek gezond gelegen, er zou door zoo vele zieken en gewonden zware epidemie te wachten zijn. Het locale comité der plaats, onder presidium van den heer Delaroche (schoonzoon van den beroemden schilder PauL Delaroche) reikt ons eene krachtige, helpendei hand, zoo van materieel, als personeel van iufir- miers. Wij kunnen dus wat voor onze rekening nemen. Het kan echter zóo loopeu, datdechirur- gicale hulp ongenoegzaam is. Kon daarom het Hoofdcomité nog een kundig eD vlug chirurgijn beschikbaar houden, om wien ik in geval van nood mocht telegrapheeren. Wanneer Versailles Pruisisch wordt, zal ook de communicatie weder hersteld worden, die nu van uur tot uur moeii lijker wordt. C. W. M. van de Velde. Het Hoofd-Comité verzoekt dringend, het toe te zenden materieel in stevige, maar kleine kisten; te verpakken, op de kisten te vermelden wat zij inhouden, zooveel mogelijk zaken van éen soort in iedere kist, en vooral geen geld of brieven; in de kisten in te sluiteD. Voorts vraagt heli Hoofd-Comité toezending te staken van bessensap, bier en snoeperijen. Het meest welkom zijn nu: wollen dekens, onderbroeken, hemden, waskaarsen, irrigateurs, instrumenten, verduurzaamde melk, koffieëitract, chocoladepoeder, Liebig extract, rijst, eieren, boter en rookvleesch. Te Tongeren overleed dezer dagen in den ou-| derdom van 74jarende vermaarde dokter Steyens, algemeen bekend onder den naam van „den dok ter vaD Tongeren." Hij was een der uitstekendste studenten van de hoogeschool van Leiden, en aan zijne dissertatie is de academische eer te beurt gevallen. Gedurende een halve eeuw oefende hij zijn beroep uit en weinige geneesheeren kunnen zich beroemen hunne zorgen ooit aan zoovele zieken besteed te hebben. Van heinde en verre kwamen patiënten, om hem te raadplegen, die zijn huis op sommige dagen letterlijk belegerden. Hij bezat in hooge mate de kennis der diagnostiek, verzuimde door zijne vele bezigheden de beoe fening der moderne wetenschap en werd daar door wel eens van empirisme beschuldigd. Hij was ridder der Leopolds orde en schepen van Tonge ren. Als echt menschenvriend oefende hij zijn beroep uit. Naar wij vernomen hebben is de heer Martin voornemens Donderdag 29 September a. s. des avonds te halfacht in het locaal van de gymna- stiekschool, eene openbare les te geven ten voor- deele van het Roode Kruis. Ter opluistering van dezen avond is de medewerking toegezegd van het muziekkorps der dd. schutterij alhier. Wij wenschen den heer Martin een gunstigen uitslag toe en sporen onze stadgenoten aan om door ruiuie deelneming tot het welslagen van deze edele poging mede té werken. Met genoegen hebben wij kennis genomen van de hierachter voorkomende advertentie, waarin het bestuur der Nationale Zangvereeniging bekend maakt dat de aanneming van nieuwe leden met het oog op de binnenkort te geven uitvoering blijft opengesteld tot Maandag 10 October a. s. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, belooft de aanstaande uitvoering veel goeds, daar de vereeniging zich onder do leiding van haren ijverigen directeur den zomer zeer ten nutte hééft gemaakt. Wij twijfelen dan ook niet of vele jeug dige stadgenooten, die in deu zaDg verpoozing zoe ken en genot, zullen alsnog van de gelegenheid gebruik maken om zich bij het Bestuur tot het lidmaatschap aan te melden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 135 tot 153 vol wassen personen en van 53 tot 65 kinderen. Men schrijft ons uit Leidschendam, dd. 23 Sept. Heden is door de mans-lidmaten gestemd over het Algemeen Reglement op het beheer der Ker kelijke goederen en fondsen der Hervormde Kerk in Nederland en het toezicht daarop, en is dat reglement, op éen na, met algemeene stemmen aangenomen. Men schrijft ons uit Hilversum, dd. 23September: Gisterenavond had hier ten voordeele van het Roode Kruis een concert plaats door de zangver-, eeniging Crescendo (onder directie van den heer C. Andriessens), dat door 't beste succes bekroond werd: Het programma bestond uit eenige stuk ken van Donizetti, R. Hol, Kücken, Czerny en eenige stukken door den heer Andriessens gecom poneerd. Vooral muntten uit de beide zoons van den heer A. op de piano. werd bij herhaling geroemd; de Hoog Ed. Gest; heer Luchtmans, majoor-inspecteur van descliu terijen vereerde de troepen met zijne tegenwoor digheid en het prachtigste najaarsweer zette aan alles luister bij. Men schrijft ons heden uit Heemskerk dd. 23 September: Hedenmorgen te 10 vertrok vanhier de 4de komp. 4de bat. 4de reg. inf. gekomman- deerd door den kapitein Millioen, den 1ste luit. Reineke en den 2de luit. Moerbeek, na hier eenige dagen in kantonnement te hebben doorgebracht. Bij het afmarcheeren van de kompagnie werd aan den burgemeester eene ovatie gebracht, door dien alle manschappen op het terras voor het huis van Z.E.A. halt hielden en nadat een kriug was geformeerd, werd de legerorde van Z. K. H. 'den Prins van Oranje opperbevelhebber van het leger voorgelezen, nadat bij monde vandenkoui- mandant in den persoon van den burgemeester de ingezetenen werden dankgezegd voor den goe den geest der bevolking en voor de onderschei ding waarmede de officieren en manschappen zijn ontvangen, waarna Z.E.A. lof toezwaaide zoowel aan dit als aan het vorig garnizoen over de houding en het gedrag der militaire macht, overtuigd als hij was dat bij dreigend gevaar het vaderland op hare dapperheid kon rekenen. Na een driewerf levendig Hoerah! Leve het Va derland! Leve de Koning! Leve de Burgemeester 1 vervolgde de kompagnie haren marsch en werd "door Z.E.A. tot aan den greus der gemeente uit geleide gedaan. Ten huize en ten nadeele van G. Vink bouw man wonende te Noordwijk zijn vermoedelijk den 15d8D Sept. j'. ontvreemd verschillende gou den en zilveren voorwerpen waaronder 1 gewerkte zilveren beugel met stalen haak en zwarte tasch, gemerkt N. V. L. 1 zwarte glazen halsketting met juweelen boot en twee gouden plaatjes, 2 gladde gouden vingerringen, 1 gouden ringetje met haar gewerkt, geteekend J. Z. V. en P. V. L. en 1 opengewerkt gouden kruis, benevens halskettingen. De burgemeester van Noordwijk verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De luitenant-kolonel-kommandant der dd. Schut terij te Schiedam, de heer H. W. Roelants hoopt Maandag a. s. een heuchelijken dag te herdenken. Den 26sten zal het zestig jaar geleden dat hij bij de schutterij in dienst trad, waarvan hij 35 jaren de eervolle betrekking van kominandant vervulde. Het korps officieren en Burgemeester en Wet houders zullen den jubilaris bij deze gelegenheid een feestelijke bijeenkomst aanbieden. Men schrijft ons uit Katwijk a/d. Rijn dd. 23 September: Gisteren had te Katwijk een militair feest plaats. De Leidsche schutterij onder kommando van den majoor Scheltema heeft in vereeniging met de kompagnie dienstdoende schutterij van Katwijk, manoeuvres in het vuur uitgevoerd. De Ivatwijksche schutterij met het Leidsche muziekkorps aan het hoofd .wachtte,, te Rijnsburg de Leidsche troepen op. Toen ging het gezamentlijk voorwaarts, door Katwijk a/d. Rijn tot aan het tolhek op den weg naar Katwijk aan zee. Daar trok men de duinen in en weldra verkondigde het tirailleurs vuur dat het spiegelgevecht een aanvang had genomen. Verschillende manoevres werden daarbij uitge voerd, peleton- en bataljonvuur, aanvallen met geveld geweer, enz. enz. Nabij het strand werd halt gehouden; en nadat men onder het geDot van bier en sigareu een poos had uitgerust, en de uitmuntende muziek van het Leidsche corps zich ook daar bij herhaling had laten hooren aan ofiicieren en manschappen en aan duizen.de par ticulieren van hier en elders, gingeu de troepen in behoorlijke orde wederom huiswaarts. De Katwijksche kompagnie deed de Leidsche schutterij tot Rijnsbnrg uitgeleide en namen al daar met geschouderd geweer onder luide hoera's van haar afscheid, De houding van de troepen Velen verwonderen zich dat de uitkomsten der jongste volkstelling nog niet bekend zijn; men verneemt van wel onderrichtte zijde dienaan gaande, dat zelfs bij de ijverige bewerking dier uitkomsten, het bekendmaken daarvan nog niet spoedig verwacht kan worden. Vóór alles moet de zoogenoemde zuivering plaats hebbeD, of de uitwisseling door de bureaux van Statistiek van de tijdelijke aan- en afwezigen. Men kan zich moeielijk voorstellen van welk een grooten omvang dit werk is. Eerst als deze zuivering geheel tot stand zal zijn gebracht, zal met de verzameling dér uit de gemeenten ontvan gen opgaven die op velerlei wijzen aangevuld en toegelicht moeten worden; een aanvang kunnen worden gemaakt. Bij de laatste volkstel ling verliepen ruim twee jaren, eer het geheele werk in druk was verschenen. Het is niet te verwachten dat het thans eerder zal geschieden. Ter zake der veelvuldige klachten over de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij heeft, naar men ver neemt, de Kamer van Koophandel te Rotterdam, zich bij een uitvoerig adres tot de directie dier Maatschappij gewend. Bij den penningmeester van het Hoofd-comité van hel Roode Kruis is dezer dagen, door tusschen- komst van een notaris te Dordrecht, van eeoe dame die onbekend wenscht te blijven, ingeko men een gift van drie duizend gulden. Voorzeker verdient zulk een schitterend bewijs van weldadigheid, op zoo bescheidene wijze ge geven een bijzondere vermelding en hulde. Te Groningen hebben zich bij den Senaat der studenten-vereeniging Vindicat atque Polil 28 jon-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1