o r gevoelens zullen ook in 't buitenland weerklank vinden. Doch al heeft Nederland een diepen af keer van den oorlog, wanneer het zijne vrijheid geldt, zal het nooit ophouden te toonen dat het voor de handhaving der vrijheid en onafhanke lijkheid gereed is zich offers te getroosten; maar niettemin wenscht het de onschendbaarheid van zijn grondgebied en de handhaving zijner zelfstan digheid ook op andere wijzej^etyaarborgd te zien, In dien geest moet deze vereenigihg op de publieke opinie trachten te werken. De overtuiging moet gevestigd en bevorderd worden dat de beslissing van de geschillen tusscflen beschaafde volkeren niet langer mag afhangen van de wilde en brutale beslissingen van het zwaard. Daarom ook moeten vereenigingen als deze zich in verband stellen met die in het buitenland, die, in gelijken zib als wij op de zegeningen des vredes wijzen en met haar medewerken om de noodzakelijkheid van het weren van den oorlog meer en meer populair te maken. Hierbij rijzen als van zelve belangrijke vragen, als b.v. 1°. wat is er in de vyetgeving te verbeteren dat het ver klaren van den oorlog nu nog zou kunnen geacht worden te bevorderen; 2°. of niet de oorlogsge- ziudheid voedsel vindt in de staande legers3". of voorts niet het militaire element in sommige staten niet te zeer en boveu noodzakelijkheid wordt aangekweekt, meer dan volksverdediging of oefening in den wapenhandel zqu vereischen en 4°. of eindelijk niet met zorg zou moeten worden gewaakt dat militaire lasten en verplicht tingen zoo behooren te worden geregeld dat zij de nijverheid en den arbeidsman zoo min mogelijk belemmeren, Dit zijn yoorzeker belangrijke vra gen die het bestuur zou vermeenen dat eerst aan een bezadigd onderzoek behooren te worden on derworpen en later in bepaalde overweging kunnen worden genomen wanneer namelijk de openbare meening atch duidelijk zal hebben ver klaard en op goede gronden eeue beslissing zal hebbep voorbereid. Directe stappen zou 't comité vooralsnog niet durven aanraden, maar het billijk verlangen is, dat, voortaan alle internationale ge schillen aan een voorloopig onderzoek van neu trale scheidslieden te onderwerpen en zoo te beproeven den oorlog te .voorkomen. Tot zoover de uiteenzetting, der bedoeling van den Vredebond, herhaaldelijk door blijken v.an goedkeuring en toejuiching begroet. Daarna deelde spr. het voorloopig reglement, mede, dat als middel om dat doel te bereiken 0- a. aan de hand geeft het houden van zamenkomsten, het uitgeven vrn geschriften enz. ,De toetreding, sta.at open voor ieder die met het doel der vereeniging instemt, terwijl eene bijdrage van minstens,50 cents, stemrecht in de vergaderingen geeft. Tot aan de eerstvolgende vergadering, in April 1S71. te houden, treden als bestuurders op, daartoe, gekozen door hen die de oproeping der eerste meeting deden: de heerqn: J. A. Jolles, J. J. T-, Wap, D. Van Eek, A. Moens, F, N. De Charro, Ph. J. Bachiene en Dr, P. Bleeker. Op voorstel des bestuurs werd er in substantie besloten:, 1". dat de teekening van de presentielijst het blijk zal zijn van de toetreding tpt hof, lidmaat schap, tenzij het tegendeel worde veyjtlaard. (Open der geteekend hebbende leden onttrok zich echter); 2°. dat het wenschelijk is tpt uitbreiding van het getal leden mede te werken ook door de ver spreiding van inteekenlijsten; 3°. dat aan het bestuur wordt overgelaten op welke wijze zij zich in betrekking zal sfellen met binnen- en buitenlandsche vereenigingen van gelijke strekking. 4°. dat voorloopig de gevoelens der vereenigiqg zich in geschriften, mededeelingen en opmerkin gen (in de dagbladen) behooren uit te drukken totdat na eenigen tijd, de volksovertuiging zich duidelijk zal hebben uitgesproken om daarna tot het doen van bepaalde voorstellen over te gaan. .Voorts werden de leden uitgenoodigd om, evenals dit in het buitenland geschiedt, opgaven, bijdra gen én wenken aan het bestuur mede te deelei, ten einde daarvan tot bevordering der zaak het noodige gebruik te kunnen maken. De voorzitter gaf daarop de gelegenheid om de zaak verder te bespreken of eenige mededeelin gen te doen. Die besprekingen betroffen grootendeels de onbestemdheid van het reglement, wat betreft de omschrijving der middelen om het doel n: berei ken. De heer Bachiene geloofde, dat, nu er reeds verscheidene mededeelingen zijn gedaan, het niet van belang ontbloot is, op eene rnede- ling te wijzen die hem zooeven geweid, nl. een brief uit Engeland van 19 September van den heer Henry llichard, secretaris van the Peace Society, (die reeds 260 meetings gehouden heeft) en lid van het Parlement, aan wien spr. bericht gezonden had van de pogingen, alhier aangewend tot oprichting van eene vereeniging. In het daarop bekomen antwoord zegt de heer Richard dat hij met de meeste belangstelling ken nis beeft genomen van onze plannen, dat hij ons voortaan op de hoogte zal houden van den loop der zaak in Engeland en zich met ons in betrek king zal stellen. De beer Ds. De Ridder vraagt of er zamenwer- king en aansluiting zal worden aangeknoopt met andere vereenigingen van gelijken aard, b. v. die te Amsterdam; dit zou in 't belang van eenheid in doel, streven en werkkring zeer wenschelijk zijn. De heer Jolles antwoordt dat men bereids in correspondentie met andere vereenigingen is, en bewijzen van sympathie en aansluiting ont vangen heeft. Alles moet evenwel bedaard on derzocht worden, en hij stelde dus voor dit over te laten aan het bestuur^ waartoe bij acclamatie besloten werd. De heer De Ridder repliceert dat die taak aan het bestuur ook best toever trouwd iq, pp, overtuigd als hij is van de vor ming eener publieke opinie, vraagt hij of het niet goed zou zijn een centraal- of maandblad der verschillende vereenigingen te doen uitgeven. Hij geeft flit. alleen als een wenk of wensch in verband tot de wenschelijkheid van een heid e.n gemeenschappelijke werking. De heer Jolles kan me.dedeelen dat de noodzake lijkheid van hetgeen de vorige spreker beoogde door 't bestuur in beginsel wordt erkend. De heer jsjrig wil den wensch, door den heer De Ridder uitgedrukt, mqt het oog op de binnenl. vereenigingen, ook uitstrekken tot hot buitenland, in de hoop dat zoodoende gaande weg een inter nationale vereeniging in 't leven trede. De heer Jolles antwoordt dat ook dien wensch gaarne zal worden overwogen. De heer W. T. Gevers Deyr noot uit den wensch, dat de belangrijke toespraak tot opening dezer vergadering doof' den heer Jol les gehouden, als eerste bijdrage in het uit te gevgn tijdschrift zal worden opgenomen, welk voorstel met luiden bijval wordt begroet. De heer Jolles wenscht dit nader in overweging te nemen en sluit de vergadering onder dankbetuiging voor de talrijke opkomst en de bewijzen van sympa thie vpor da. zaak.. H. M. de Koningin ontving dezer dagen ten gehoore dep Nederlapdschen kunstschilder L. L. Klpijn, die vele jaren te Rome doorgebracht heeft en vooral bekend is door de twee kolossale muur schilderingen van hpt slot Camenz in Silezië, De Vo.rstin heeft zich .geruinien tijd met genoemden heer onderhouden en hem de vervaardiging eener schilderij opgedragen. Zaterdag a. zal voor de laatste keer van dit ^eizoep een groot vuurwerk op Scheveningen worden ontstoken. Schoonhoven, 20 September. De artillerie in structie compagnie werd heden op feestelijke en eervolle wijze door burgerlijke en militaire Dit maskerspel der wereldheerschappij van Na poleon ging thans ten onijer in een zee vap ver- wenschingen door geheel Europa aangeheven; maar desniettegenstaande werd het toch met al len ernst door de diplomatieke en fle militaire macht jaren lang voortgespeeld, en thans wordt liet door geheel Europa afgekeurd en verwenscht, als een beschamende erkenning van den bestaan- den ziekelijken toestand. Wanneer men thans de zedelijke waarde van Napoleon bedenkt, naast de werkelijke kracht der zoo hoog geroemde Fransche strijdmachten, waar over die man te gebieden had, en zi^t men dan op de verwonderlijke snelheid waarmede zijn keizerrijk, ja de geheele macht van Frankrijk, ineenstortte, dat door de enkele Duitsche natie volbracht werd, dan zou men inderdaad in.de verzoeking komen om te gelooven, dat Europa sedert het jaar 1852 in een soort van idee fixe, in een soort van vrees voor spoken heqft doorge bracht. Guizot moet in het jaar 1866 een bijtend woord gezegd hebben: Napoleon III c'est une inca- pacité inconnue." Dit woord is thans met juistheid op het geheele napoleontische Frankrijk toe te passen. De capitulatie van Sédari, zoo ongehoord in de geschiedenis van groote militaire staten, schijnt dit te bewijzen. Daar capituleerde niet, zoo als te Ulm, slechts het korps van een gene raal, maar daar heeft het Fransche keizerrijk, het keizerlijke Frankrijk zelf, de wapens neerge legd, wellicht c(e eene natie aan de andere den scepter der u ereldheerschappij afgestaan. Wordt vervolgd.) Van geachte zijde ontvangt het D. v. Z.-Il. uit Bouillon de volgende mededeeling: „Maarschalk Mac-Hahon, zwaar gewond door een granaatscherf welke de linkerdij van achter naar voren heeft doorboord, maakt het naar om standigheden zeer goed. De hertogin is bij hem op het kasteel Bpurru-aux-Boi.s, drie uren van Boqillon. Hij| fvordt verpleegd door zijn genees heer, Dr. Q,uétry of {Quéry. „Het gevolg dat hem omringt bestaat uit den hertog d'Harcourt, den luit.-kol. van den gene- alen staf Broye, den kolonel markies d'Abzac; beide laatsten zijn adjudanten van den hertog, de hertog d'Harcourt is zijn ordonnance-ollicier. „De Rotterdamsche afdeeling van het Roode Kruis wordt door iedereen bewonderd, zoowel de netheid der behandeling als de kunde der genees- heeren. 70 zeer zwaar gekwetsten zijn haar toe vertrouwd; alles gaat naar behooren." autoriteiten, de dd. schutterij, de schoolkinderen met hunne onderwijzers en een onafzienbare volksmenigte ingehaald. In alle straten zag men vlaggen. De muziekanten der Rotterdamsche schutterij verhoogden niet weinig de feestvreugde. Utrecht, 21 September. Gisteren werd voor het Prov. gerechtshof alhier behandeld de zaak van Reinier Cornelis De Groot, arbeider, geboren en wonende te Ingen, wien, wordt ten laste ge legd, dat hij zich in den nacht van 13 op 14 Juni zou hebben schuldig gemaakt aan gewelddadig heden, het los-n van een geweer, gepleegd tegen den in de waarneming van zijn dienst zijnden gemeente- en onbezoldigden rijksveldwachter Evert Bos, te Rhenen, en welke gewelddadighe den binnen veertien dagen daarna den dood van dezen ambtenaar ten gevolge hebben gehad. A charge werden gehoord negen getuigen, welke alle bij hunne iu de instructie afgelegde verkla ringen, voorkomende in de akte van beschuldi ging, volhardden. A décharge werden gehoord vijf getuigen, van welke zij, die den beschuldigde kennen, voor dezen gunstige verklaringen omtrent zijn karak ter en inborst allegdeu. De beschuldigde hield in zijn verhooren vol, dat het afgaan van het schot door een ongelukkig toeval was veroorzaakt, en ontkende ten stelligste, zijn geweer op Bos te hebben aangelegd en af schoten ouder het roepen van „terug!" Na dit verhoor werd door den procureur-gene raal betoogd, dat de aan den beschuldigde ten laste gelegde feiten zijn bewezen, door de verkla ringen der getuigen en deskundigen in verband met de ter audiëntie voorgelezen acte. üp die gronden requireerde de procureur-ge neraal, dat De Groot aan het hem ten laste ge legde misdrijf zou worden schuldig verklaard en veroordeeld tot de doodstraf. De verdediger, Mr. Du Mosch, concludeerde tot vrijspraak van den beschuldigde wegens gebrek aan bewijs der aan dezen ten laste gelegde feiten. Na re- en dupliek werd vervolgens de uitspraak in deze bepaald op aanstaanden Dinsdag des voor middags te halfelf. Utrecht, 21 September. In de forten en posten zullen tot bewaking en onderhoud van het geschut de noodige detachementen gestationueerd blijven. Ha'item, 19 September. Hedenochtend moesten de alhier gedetacheerde kompagniën van het instructiebataljon, naar hun garnizoen terugmar- cheeren. Gisterenavond bracht de muziek van het detachement den burgemeester een serenade. Een groot aantal ingezetenen deed het detachement dat over Oldenbroek naar Kampen moet mar- cheeren uitgeleide en was het afscheid van de meestal jeugdige militairen recht vriendschappelijk en hartelijk daar men ze met leedwezen zag vertrekken. Groningen, 22 September. De studentenfeesten in October e. k. te Groningen, zijn bepaald op den lld" 12den en 13d811. Tot deelneming zijn op geroepen de studenten van de jaren 1845 tot en met 185U. Leeuwarden, 20 September. Heden had in een plechtige terechtzitting van het prov .-gerechtshof van Friesland de installatie plaats van de onlangs benoemde raadsheeren in en den substituut grif fier bij dat hof, de heeren Mr. J. C. Bergsma, J. Telling en Jhr. .1. P. Van Huinalda Eysinga. Door den voorzitter'en Proc.-Generaal wérd in warme bewoordingen hulde toegebracht aan de overle den raadsheeren, de heeren Mr. G. M. baron Du Tour Bellinchave en J. G. Van Wageningen, evenals aan die van den heer Mr. H. J. Alberda, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Sneek. De geinstalleerden dankten met even hartelijke toespraken. Ten slotte sprak de heer advocaat Mr. A. Bloembergen Ez. bij afwezigheid van den deken der orde van advo caten in keurige taal de gelukvvenschen der balie uit, waarbij hij vooral, in meesterlijk gekozene woorden, het besluit der juristenvereeniging, be treffende het opdragen van 't appel in civiele zaken aan den hoogen raad, bestreed en de hoop uitdrukte, dat men in eene nadere bijeenkomst van die vereeniging van dit besluit in revisie mocht komen. Maastricht, 20 September. Vele Duitsche zieken- waggons zijn het station te Luik gepasseerd, om gekwetsten af te halen. Ook uit Nederland zijn vele waggons met hetzelfde doel gekomen. Door de douanen is echter daarop beslag gelegd, onder voorwendsel dat bet spoorwegmaterieel is, waar voor inkomende rechten moeten betaald worden. Gemengde Berichten. Te Hellevoetsluis is j.l. Maandag; een knaapje van 7 jaren in de haven gevallen en ondanks met levensgevaar aangewende pogingen tot red ding levenloos uit het water gehaald. In de calicotfabriek te Tilburg is dezer dagen, een jon geling met zijne kleederen aan eene buiten de fabriek loopende as blijven hangen en eenige malen rondgedraaid. Toen men ter hulp wilde toesnellen was hij reeds een lijk. Een dood graver te Sittard, stortte dezer dagen levenloos in een graf door hem voor een ander gegraven. De man was door een beroerte getroffen. De vermiste voorwerpen, uit de woning van den he& De Vletter te Scheveningen, die naar men uieeudi ontvreemd waren, zijn in de woning teruggevohda en deaanklacht van diefstal teruggenomen. Er sch, nen dus goed bekende huisdieven in 't spel i. zijn geweest. Maandag is te Gouda plotselio: overleden C. J. Reuhl als timmerman werkzaai bij zijn broeder. Hij had geklaagd over onwel zijn en zich ten huize van zijn vader, den hom. bejaarden onderwijzer van het ontbijt naarziju kamer begeven, waar hij kort daarna voorovti gebogen zittende werd gevonden, hij u :>s ovtr leden. Hij onderscheidde zich door groolen ijvi en ongewone geschiktheid als lid der hier t staande rederijkerskamer en stond bij allen d# hem kenden in hoogachting. Te Hasselt heeft men doodkisten, wapenn geldstukken enz. ontdekt in overblijfselen van oi deraardsche gangen, die, naar men meent, in vt binding staan met de ruïne van een oud k looste Men hoopt de nasporingen verder voorttezetlei Te Schoonebeek heeft een hevig on weder gi woed. Een vader en dochter schuilden met paarden waarmede zij ploegden, op een plai waar een oogenblik later de bliksem insloe-J die de beide paarden doodde en vader en docht zulke ernstige brandwonden toebracht dat uih voor hun leven vreest. au da Te Almelo had gisterenavond een ontzettend vooil val plaats. Een braaf en oppassend sjouwerma-l had het ongeluk te struikelen, toen hij op een 1 den gang zijnden vrachtwagen wilde stappen. Et: der raderen ging hem over het gezicht en da *6 hals, die geheel vermorzeld werden. Hij bleefo; 1 de plaats dood. Gisterenavond ongeveer 9 urei k bevond zich een jongeling, A. P., steenhouwers en knecht, in staat van dronkenschap op de Uilebw ff men te 's-Gravenhage. Na eenige oogenblikke: ik rondgedwaald te hebben, ging hij op een stoe; II zitten. PlotsèFng stond hij óp, wierp zijn jas ai en sprong ;u het water. Dade'ijk sneldeeen persooi die in den omtrek was hem na, maar het vvs te laat, de levensvonken waren uitgebluscht. BUITENLAND. De Evening Standard behelst, het volgend verha» van een onderhoud, dat zijn correspondent ma den graaf Von Bismarck in het hoofdkwartier te Reims heeft gehad. Of dit onderhoud werkelijk heeft plaats gehad, durven wij niet te beslissen, maar de onderwer pen die in den brief van den correspondent voor komen zijn van actueel belang. De brief is dagteekend van den 13den dezer. „Ik heb gisteren een langdurig onderhoud had met den graaf Von Bismarck, en daar heil gesprek, waarin ik zoo weinig mogelijk h' woord nam, uitsluitend op de politiek betrekkia had, haast ik mij het ter kennis uwer lezers li brengen en heb getracht dit zoo veel mogelijk ii dezelfde bewoordingen terug te geven. Verlie niet uit het oog dat het gesprek in de Engelsclid taal plaats had, waarin de heer Von Bismarcl zich bij voorkeur met Engelschen onderhoud! hij spreekt die taal zoo niet vloeiend, dan toet met nadruk en eene zekere gemakkelijkheid Op mijn eerste opmerk' ïg, dat het léger niet zol spoedig gemarcheerd had als voor eenigen tij voorspeld was, antwoordde ZExc. dat weini, personen zich een juist denkbeeld vormen v de bezwaren d'e aan het vervoer ven een legei van 300.000 man verbonden zijn. En verlies daarbij niet u't het oog, dat w eerst in westelijke richting uffrukten, vervolgen; noorde'ijk, toen weder naar het noord-oosten, ei na de gebeu-tenis van Sédan, die de verzorging van 100,000 gevangenen op ons heeft geladen, moesten wij weder eene andere rich'i-ig nemei en wel naar het zuid-westen. Onze soldaten hebben 30 Eigelsche mijlen per dag afgelegd, waaronder de tusschenrumite voor de rust be grepen is, maar 30 mijlen per dag en dit ge stadig is het max'mum waarop wij moeten rekenen. Ik vroeg hem of hij van oordeel was dat de Franschen Parijs ernstig zouden verdedigen. Wij zu'len de stad niet aanvallen, was zijn antwoord Wat zijn dan uwe voornemens? vroeg it hem. Wij zullen zonder slag of stoot binnen komen- Ik merkte op dat er 1,200,000 manschappen noodig waren om de stad te omsingelen. II ij antwoordde dat Parijs niet op deze wijze zou worden ingesloten. Maar, u ij zullen onze korpsen rondom legeren in stellingen die ons het meest geschikt voorko uien. Onze 50,000 man cavallerie zullen het ove rige verrichten! Deze ruiters zu'len onophoudelijk alle richtingen doorkruisen die niet door Ónze troepen zijn bezet, zoodat geen greintje voedsel binnen Parijs kan gevoerd worden. Waartoe zou een aanval dienen en zouden wij nieuwe offers brengen? Er zijn te Parijs strijdkrachten die ons indien wij aanvielen den eersten dag en wellicht ook den tweeden dag zeer veel kwaad zouden kunnen berokkenen. Indien wij hen den derden dag met rust lieten, zouden zij voor Parijs lasti ger dan voor ons worden, naarmate dé levebs-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2