N°. 3257. Vrijdag A°. 1870. 23 September. Pavia en Sédan. who liiio na-, irtj jsstv 3ndi h[ end LGIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. i Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. E»RIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 33 September. Ten aanzien van het met onbepaald verlof zen- eJ van de miliciens der verschillende lichtingen Ijoor den minister van oorlog bepaald, dat na laatsten September slechts onder de wapenen den gehouden: bij de infanterie, de vesting- llerie, het corps pontonniers en het bataljon IReurs en sappeurs, de miliciens der lichting 1870; bij de cavalerie de miliciens van de cbting van 1869 en bij het reg. veld- en rijdende ■llerie mede die van de lichting van 1869. De heer Dr. J. Zaalberg alhier, is gisteren naar Ikeii vertrokken, ter begeleiding van eene ruime aending materieel enz. ten behoeve van de mbulances van bet ftoode Kruis, op het slagveld rerkzaam. •laiü H De depot-kompagnie van het 7de reg. inf'. alhier al Vrijdag aanstaande naar liaar garnizoen Am- erdam terugkeeren. ft aar wij vernemen, is Arie Doorneveld, sedert «p aantal jaren aan de grofsmederij alhier werk- urn, door het springen van een kraan aldaar it met een vervaarlijk geraas gespaard ging, Ijanig geschrikt, dat hij gisterenavond is over- eden. De Koninklijke Akademie van wetenschappen Keeling voor Wis- en Natuurkundige weten- ihappen, zal eene gewone vergadering houden Zaterdag den 25,1"> September e. k., des mid- 's te 12 uren in het gebouw de^ Akademie ippenhuis) te Amsterdam. De ouderwerpen van behandeling zijn kennis- ving van het overlijden van den heer D. J. iomi Buijsiug; levensbericht van wijlen den [eer P. W. Conrad, door den heer Van Oordt; tesive van den minister van binnenl. zaken, rap- I pon van de HH. Stauikart en Cohen Stuart, ver- hamleliug van de heer Donders over de rond- dreaiiog der oogbollen bij zijdelingsche overhelling ran iet hoofd. Men verneemt dat de Vrijmetselaarsloge: ,/De ware Broedertrouw," een uitnoodiging heeft ge- laan aau al de loges iu Nederland, om zich aan sen te sluiten tot het houden van een algemeen nacouDiek congres, dat ten doel zou hebben de «scliaffing van den oorlog, daar volgens de mee ting der vrijmetselaren, het vuistrecht der 19de uw en het onmenschelijk recht van den sterk- :n een gruwel is, die moet ophouden te bestaan. Ons land gaat, dank zij de uitnemende Staats- voor het onderwijs, in kennis en beschaving ruit. Het jeugdig geslacht wordt op degelijke lijze gevormd. Onze inrichtingen van lager en ttiddelbaar onderwijs leggen de kiem tot bruik- >re leden der maatschappij. Alle middelen wor- n aangewend om lust tot studie aau te kwee- n. Maar niet alleen de lessen van den leeraar, et slechts de werken die ten dienste van het onderwijs worden geschreven, brengen die guns tige uitwerking te weeg, het zijn ook de veelvul dige populaire, wetenschappelijke|uitgaven die door de jeugd gretig worden ter hand genomen, om hun kennis uit te breiden, om op de hoogte van hun tijd te blijven. Het zijn niet altijd de abstracte werken die boeien. De jongeling en het schoone geslacht zoeken ook naar werken, die zonder den geest sterk in te spannen, in onderhoudenden en aaugenamen stijl ervaring verschaffen en kennis verspreiden. Dergelijke uitgaven zijn nog schaarsch. Onze uitgever, de heer Sijthoff is op het gelukkig denkbeeld gekomen in die be hoefte te voorzien. De JJfemeene Bibliotheek waarvan de eerste werkjes dezer dagen zijn ver schenen is eene veelomvattende en uitstekende verzameling van kleine geschriften, waarin man nen van naam op allerlei gebied, helder en in een stijl die in ieders bereik ligt hun schat van kennis uiten. Het prospectus bevat dan ook een ware staalkaart van onderwerpen welke de eerste nummers zullen bevatten. Niets is vergeten: bin nen- en buitenlandscbe letterkunde, oudere en nieuwere. Algemeene en vaderlandsche geschie denis. Staathuishoudkunde. Maatschappelijke be langen. Sterrenkunde. Natuur- en scheikunde. Planten- en dierkunde. Land- en volkenkunde. Kunsten. Landbouw. Haudel. Nijverheid, enz. Elk wat wils, is wel het voorname doel dat de uitgever zich voorgesteld heeft. En opdat zich een ieder die werkjes naar keus zal kunnen aan schaffen, heeft de uitgever elk deeltje, in bevalli- gen, gemakkelijkeu vorm, tegen 15 cents bij alle boekhandelaren verkrijgbaar gesteld. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 21sten dezer, n". 63, is aan den lsten zeilmaker in het vaste korps dek-en onder-officie- ren J. De Vos, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Z. M. heeft aan Dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ver gunning verleend tot het aannemen en drageD der versierselen van ridder der Hertogelijk Sak- sich Ernestinisehe Huisorde, hem door Zijüe Hoog heid den Hertog van Saksen Meiningen geschonken. Z. M. heelt aan Mr. M. Van den Acker, te Eindhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als auditeur bij den schuttersraad der dienst doende schutterij te Eindhoven. Z. M. heeft aan J. A. Smits van Nieuwerkerk, majoor-kommaudant der dienstdoende schutterij te Dordrecht, vergunning verleend tot het dragen van de eeresabel, hem door het korps officieren van genoemde schutterij geschonken. Z. M. heeft aau J. W. Rösener Manz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Delfshaven, en als zoodanig benoemd G-. B. Van Duyl. Z. M. heeft met ingang van 15 October e. k. herbenoemd tot burgemeester der gemeente Ouden bosch M. J. De Jongh, secretaris aldaar. Z. M. heeft goedgevondende kapiteins ter zee J. E. W. F. baron Van Raders en Jhr. J. B. E. Von Schmidt auf Altenstadt en den kapitein-lui tenant ter zee H. D. Slegt, op hun verzoek, ter zake van langdurige dienst, met ingang van den jm.™ October aanstaande, op pensioen te stellen, met vergunning aan de beide eersten om de ac- tiviteits-uniform van hunnen rang te dragen, en onder toekenning, aan ieder der beide eersten van een pensioen van ƒ1800 en aan den laatst genoemde van ƒ1500 'sjaars; 2". met ingang van den 1"«" October aanstaande te bevorderentot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee P. Van der Velde Erdbrink en C. J. Damme; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee 1ste klasse P. J. Bnyskes, J. H. P. E. Knip- horst en A. Rietveld; tot luitenant ter zee der lste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasse P. E. Winkelman, G. J. W. Hooghwinkel en J. P. Mercier; en tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborsten der lste klasse J. J. Kraakman, W. H. Tromp en C. J. H. Van den Broek. Haarlem, 21 September. De trompetter D. H. Vahrmeijer van het 3de escadron 3de regement huzaren alhier is toegekend de gouden medalje voor 36 jaren getrouwe militaire dienst, alsmede de aan dat onderscheidingsteeken verbonden gra tificatie van ƒ50. Alkmaar, 19 September. De gewone wekelijk- sche vette veemarkt alhier was buitengewoon bezet. Niet alleen dat het aantal vette kalveren groot was, maar ongeveer duizend vette schapen waren aangevoerd en werden nagenoeg allen tot goeden prijs, 27 tot ƒ31, verkocht. De veehouders zijn nu van oordeel dat zij ver plicht zijn om nog nu, daar de prijzen goed zijn en de afvoer onbelemmerd is, te verkoopen. Vette varkens waren spoedig opgeruimd van 56 tot 60 ets. per kilo. 's Gravenhaqe, 21 September. Gisteren had al hier in een der localen van de Loge op den Flu- weelen Burgwal de vroeger aangekondigde ver gadering plaats van belangstellenden in de stich ting van een Vredebond. Men kent de oproeping welke daartoe door den heer Jolles c. s. dezer dagen werd gedaan en het voorloopig gevolg daar van mag niet anders dan verblijdend worden genoemd. Immers niet alleen dat reeds vóór de bijeenkomst eeo ISOtal ingezetenen van hunne toetreding tot het eventueel lidmaatschap van den Bond hadden doen blijken; in de bijeenkomst nu gehouden, geschiedde dit wederom door 160 hee- ren die de presentielijst hadden geteekend, terwijl nog een aantal personen aau de oproeping hadden gevolg gegeven, die evenwel door gebrek aan plaatsruimte de vergadering niet konden bijwo nen. Uit een en ander blijkt reeds bij voorbaat dat door velen hier ter stede het denkbeeld tot oprichting van zoodanigen Vredebond wordt ge deeld en ondersteund. De heer Mr. J. A. Jolles opende de vergadering en heette de vele opgekomen belangstellenden welkom. Reeds uit de oproeping was de strek king der pogingen van het voorloopig comité be kend en hij wenschte die nog nader kortelijks toe te lichten. Hij zou niet uitweideu over de gruwelen van den oorlog, waarmee de kolommen der dagbladen waren opgevuld, maar de vele duizendtallen gedooden of verminkten deden bijna den twijfel ontstaan of wij nog in 1870 leven. Het zijn waarlijk slagvelden, waarop bewoners van het beschaafd Europa nog verwoeder dan het wilde gedierte elkander bestrijden; rustige inge zetenen verliezen have en goedmillioenen schats worden vernield; geen waarde van kunst of we tenschap wordt ontzien om verovering9-bedoeliu- gen te bereiken. Het zijn nu de gevolgen van den oorlog, die wij allen betreuren, en langs ge oorloofde middelen bestrijden. Wij wenschen den oorlog lusschen beschaafde volkeren le beoorlogen. Hier trad spr. in het onderzoek en de beant woording der vraag, of dit geen droombeeld, geen utopie is, vooral ook in verband met hetgeen wij in dezen oorlog zien gebeuren. Zonder nu een voorbarig oordeel te willen uitspreken, meende hij toch dat de aanhouder wint en dat aan de zegepraal van het goede niet moet getwijfeld worden, waar het beginsel, waaruit men handelt eerlijk is, en aanbeveling verdient. Overal doen zich bezwaren voor, maar het geloof aan vooruit gang mag niet verzwakken en het kwaad moet door het goede overwonnen worden. Hier wijst spr. reeds dadelijk op dë heilzame werking van het Hoode Kruis, een schoon licht iu den donkeren nacht. En toch, het doel moet zijn dat ook deze vereeniging iu liet beschaafd Europa overbodig worde. Het is toch beter de wonden van den oorlog te voorkomen dan te genesen. En hoe zwaar die wonden zijn, staaft hij met eene verwijzing naar het werk „Les guerrts cohlemporaincs," waar uit blijkt, dat iü de 14 jaren van 185366 (dus nog geheel afgescheiden van den tegenwoordigen vernielingskrijg) door Europa en Amerika 47.830 millioen voor den oorlog zijn besteed, die boven dien 1.800.000 menschenlevens kostte. Volgens het Journal statisliquè brengt Europa in vredestijd voor oorlog op 3500 millioen of 32 pet. van het totaal der uitgaven op de begrootingen. Men voege bij bij dat alles de verliezen, toegebracht aan nijver heid en handel, en de wanorde in meest alle economische toestanden veroorzaakt, die voor geen schatting vatbaar zijn. Hier wenschte spr. het hij te laten om te wijzen op 2 zaken1°. oj) de werking van enkele buiten- landsche genootschappen; 2°. op de bedoelingen der oproepers tot deelneming aan den Bond. Wat het eerste punt betreft, wijst hij meer speciaal op de ligue inlernalionale de la paix in 1867 in Frankrijk opgericht, en op haar humaan karakter zonder politieke strekking, gelijk bij sommige anderen het geval is. Onze deelneming aan den Vredebond is voor eerst een openlijk uitgesproken protest legen den oorlog. Ons volk is een vredelievend volk, het hecht veel aan de zegeningen des vredes en die Vervolg.) Er lag Karei V, nu alles aan gelegen om spoe- met Frankrijk vrede te sluiten. Maar in laats van dien nu te Parijs en van de wettige geering, het regentschap, af te dwingen, beging ij de fout, deu vrede van zijn gevangenen af te rsen, die hij in zijne gevangenschap, nog als Frankrijks souverein beschouwde. Omzich- ige staatslieden raadden hem aan den koning 'Oder eenige voorwaarden vrij te laten, daar 'ij door zulk een daad vau grootmoedigheid zijne nendschap en een zekeren vrede zoude verkrij- Andere stelden hem voor, dat hij thans van e gelegenheid gebruik moest maken, om door zijne terwiuning zooveel mogelijk voordeel te beha- sn en den gevangen vijand geheel aan zijn wil onderwerpen. De keizer besloot tot het laatste o stelde voorwaarden, die zijn eigen staatskan- dier niet wilde onderteekenen, daar hij ze voor naanneembaar en van de zijde des koniugs voor ohoudbaar hield. Frans I verdroeg nagenoeg een jaar lang de veilingen der gevangenschaphoewel door paus ;lemens VII dringend tot standvastigheid aange maand, daar de tegen den keizer gewapende li- que hem zou redden, vond hij toch zijn toestand onverdragelijk, en besloot zijne vrijheid dooreen meineed te herkrijgen. Hij bewilligde in de on- derteekening der gestelde voorwaarden, maar eer hij ze bezwoer, protesteerde hij in 't geheim voor getuigen tegen den inhoud en de nakoming der- zelve. Toen bezwoer hij op den ld"1»11 Jan. 1526 te Madrid de hem voorgelegde artikelenafstand van alle aanspraken der Fransche kroon op Milaan, Genua en Napels, van de heerschappij van Vlaan deren en Artois, en eindelijk, wat het hardste van alle voor waai den was, de overlevering van het hertogdom Bourgondië aan den keizer. De koning van Frankrijk meende het met zijn ridderlijke en koninklijke eer overeen te kunnen brengen, om dezen meineed te bezwerenook wist hij dat de paus, zooals ook later gebeurde, spoe dig genoeg door zijne macht hem van zijn mein eed zou ontslaan, en ook zijne bondgenooten van den te Madrid afgelegden eed. Dit was de moraal van dien tijd. Frans I liet zijne kinderen als gijzelaars in handen van den keizer, keerde verheugd terug, eu brak dadelijk zijn eed. Een oorlog der zooge naamde heilige ligue, waarin het Pausdom een vreeselijke straf door de plundering van Rome onderging, was het gevolg vau de vrede van Madrid. De schitterende overwinning vau Pavia leverde geen daarmede overeenkomstig resultaat op. De groote strijd om de Europeesche hego- manie tusschen Frankrijk en Spanje-Habsburg, werd nog jaren lang door nieuwe oorlogen voort gezet, totdat de belangen der protestantsche vor sten van Duitschland hen noopten zich met Frank rijk ter bestrijding van den keizer te verbinden. Dit onnatuurlijk diplomatiek verbood der her vorming, met de Fransche vijanden des rijks, was dan ook de oorzaak van het eerste verlies van Duitsche landen aan Frankrijk, door de schande lijke overgave der drie Lotharingsche bisdommen, Metz, Toul en Verdun. De wereldmacht van Karei V raakte in verval, daar ze niet op de nationale kracht van een volk, maar alleen op de opeenhooping van laDden gegrondvest was, door geen algemeen staatsrecht onderling verbonden. Het Duitsche rijk werd spoedig slechts een beklagenswaardige schaduw beeld; het werd verbrokkeld in erfelijke vor stendommen, de nationaliteit ging ten onder, terwijl Frankrijk onder de opvolgers van den gevangene van Pavia, meer en meer in nationale eenheid toenam, en het Duitsclie rijk door list en geweld zijde schoone provinciën Lotharingen en den Elzas wist te ontrooven. De keizerlijke uiacbt in Europa ging daadwerkelijk op Lode- wijk XIV over, die zonder den titel van keizer de machtige stelling innam, die Karei V had be kleed. De FranSchè revolutie versmolt eindelijk de laatste provinciale autonómièn en verschillen van Frankrijk en deed doör liaar reuzenkracht het cesarisme van Napoleon Bonaparte ontslaan Slechts de verdeeldheid van Duitschland maakte de Europeesche heerschappij van den eersten Na poleon mogelijk. Slechts dezelfde verdeeldheid en politieke onmacht van Duitschland na het Wee- ner congres, heeft ook het voorspel van het groote, door Napoleon opgevoerde treurspel, liet keizerrijk der demi-monde van den neef, den laatste der Bonapartes, mogelijk gemaakt. Al leen zij veroorloofde dien schaduw van den oom, zich als zeldzaamheid der geschiedkundige herin neringen in Arenenberg, lot eene werkelijkheid in Parijs te verheffen, en op den in den nacht, en doör een meineed en staatsgreep weder opge- richten Franschen keizertroon de aunmatigingeu van Frans I, Lodewijk den XlVden en Napoleon te hernieuwen, ja zelfs een machtsontwikkeling te verkrijgen, die Europa 13 jaren lang schrik aanjoeg, de wèreldverlioudingeii en de gewichtig ste Europeesche quaestiëu inderdaad beheersclite. groote staten, zooals Oostenrijk en Rusland ue- moedigde, en allen iu voortdurende vrees hield eu tot voortdurende bewapening noodzaakte. .1 ;"üT

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1