20 September. S°. 3254 Dinsdag A0. *870. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Noinmers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 13KR ADVKRTKNTIÏÏN. Voor iederen regel.j 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 19 September. Xatlat de Minister van Biuuenlandsche Zaken, m circulaire gericlit aan de commissarissen des komugs in de provinciën, er op gewezen had, Lal liet van belang was dat de Gemeentebesturen Ivorden herinnerd aan betgeen hun te doen staat, luaoneer zich in hunne gemeente een of meer Levalleu van veepest mochten voordoen, volgens (ut a en verdere bepalingen der wet van den m/den April 1867 (SM. n\ 30), (waarbij bepaald (uurdt, dat Gemeentebesturen zich hebben te ver ken issen of de ziekte, waarvan aangifte wordt [edaan,werkelijk veepest is, hel onderzoek daarvan [dadelijk opdragen moeten aan een geëxamineerden [veearts, keunisgeven aau den commissaris des konings en afsluiting der weide of hoeve), en dat liet niet overbodig zou zijn de Burgemeesters uit drukkelijk er op te wijzen, dat de wet van 19 April 1867 (SM. n0, 30) nog steeds van kracht is (n eerst den lsten Januari 1871 vervangen wordt (loor die van 20 Juli 1870 (Stbl. n°. 131), en dus Lile bepalingen der eerstgenoemde wet door hen Ldurende den loop van dit jaar stipt in acht Loeten worden genomen, heeft de commissaris lts konings in de provincie Zuid-Holland den IWen dezer, naar aanleiding dier aanschrijving, t<u circulaire gericht aan de heeren Burgemees- en Wethouders der Gemeeuten in deze pro- [tiucie, in dien geest, en daarin 't bijzonder de aan lacht gevestigd op zijne circulaires van 20 Nov. H865, betrekkelijk de mededeeling van het uit breken der veeziekte, 22 April 1867, 19 April |S67 (SM. n*. 80), 13 November 1867 en 1 Mei 1868. Men schrijft uit Schoonhoven, dat de burge meester der gemeenten Lopik, Jaarsveld en %Vil- [hge Langerak aan de veehouders in zijne ge- fueente biljetten rondgezonden heeft, bevattende recept tegen de besmettelijke longziekte dat :ds vele gelukkige uitkomsten moet gehad leliben. Het moet luiden als volgt: „men diene Bagelijks, aan ieder dier, in twee giften, telkens luor het voederen, 15 grammen kamfer toe, op gelost in een halven liter gewonen brandewijn." Burgemeester en Wethouders alhier, gezien het van de weduwe N. De Graaf Zoon, fa firiekanten, wonende binnen deze gemeente, waarbij zij verzoeken om in hunne fabriek aan Be Heerengracht, wijk VIII, n*. 786, een verw- fttel te mogen doen plaatsen; doen te weten, dat lot'het hooren der eigenaars en bewoners van de naast, bijgélegene en belendende, panden, ten op- Bichte der inibrmatiën de commodo et incommodo, foor Burgemeester en Wethouders zal worden ïtvaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op bnderdag den 22sten September aanst., 's voor- middags te elf uren. Van de ambulance Neérlandaise, die in de laat- ite dagen van Augustus uit Parijs haar Sédan is ertrokken om zich bij het leger vah MaC-Mahon voegen, vernemen wij het volgende: Na een tocht vaD 27 uren, waarbij telkens ge- l'oar schèen te. ontstaan, dat. de spoorweg niet eilig meer was, arfiveerde zij te Sédan. Daar |verd besloten Om zich over Roucourt naar Beau- nont te begeven. Met moeite 'berëikte 'men de «stgenoemde plaats, daar de wég' door troepen :n bagagewagens bijna versperd was. Zij ont- Nette op dien weg ook den Keizer der Fran- Hien en namen waar, dat de troepen zeer wei- pi? enthousiasme voor hém aan dén dbg legden. Nadat zij Roucourt achter den rug had, kwa den reeds vele vluchtende Fransche soldaten haar te?emoet en in de nabijheid van LaBésacewa- "Hi met gekwetsten. Zij besloot dus de tent in de nabijheid van dit dorp op te slaan en ontving Miereen volgens een zestigtal gekwetsten. Terwijl het personeel dat wat hetétat-major be- 'eftuit Hollandschedoctoren, de heeren v. d. Horst, eendam, v. d. Chijs, Sanders en Gallandat Huet, ®aar overigens uit Franschen bestaat, behalve en Belgische en een Italiaansche aide aan eze gekwetsten zijn zorg wijdde, werd de ambu- 'aDce al spoedig door Belgische cavalerie omsin- ?eld, die de aanwezige wapens van de gekwet en opeischte, maar na 't ontvangen eerewoord, niets kwaads tegen de Duitschers zou worden '"dernomen, het personeel volkomen vrijheid van 'Hveging liet. Om dat te kunnen behouden en &Jg vele onverzorgde gekwetsten van het slagveld 'e kunnen verplegen, ried men aan, voorzorgen 'e nemen, dat de inwoners van La Bésace niet zouden schieten, aan welken raad in allerijl en wel met goed gevolg voldaan werd. Den volgenden avond en nacht werd besteed met de verzorging der gekwetsten en werden inmiddels vele bezoeken van Beiersche. offic. van gezondh. ontvangen. Den volgenden morgen verdeelde men zich in twee partijen. De meesten begaven zich naar het slagveld om gekwetsten te halen, de overigen evacueerden de gekwetsten, voor zooverre dit mogelijk was, uit de tent naar het dorp. Terwijl men hiermede bezig was, arriveerde aldaar de Koning van Pruisen met zijn staf. Velen daarvan bezochten de ambulance. Tegen den namiddag werden vele gekwetsten van het slagveld aangevoerd, waarvan de zwaar gewonden in de tent en de lichtgewonden naar het dorp bij de inwoners gebracht werden. Daar echter, wegens 't gure weder, de verpleging in de teut veel te wenschen overliet, werden allengs alle gewondeh naar het dorp geëvacueerd en de zorg daarvan aau Dr. Sanders en een Italiaansche aide opgedragen. De heer v. d. Horst en de overigen begaven zich naar Pouilly, waar eene onafgebnmvde hoeve tot hospitaal ingericht en 120 gekwetsten, die reeds de eerste hulp op het slagveld van eene andere ambulance gehad hadden, werden opge nomen. Op deze hoeve zijn zij vele dagen geble ven. Daar echter het gure weder bleef aanhou den en de bouwhoeve die niet van ramen was voorzien te weinig beschutting aanbood, hebben zij allengs de gekwetsten naar de nabijgelegen dorpen Lucie, Sesse, Inor en Marincourt vervoerd. Daar is het personeel thans nog druk werk zaam, maar iu genoemde dorpen heerscht zeer groot gebrek en men tracht daarom dichter bij de Belgische grenzen eene goede gelegenheid voor de verdere verpleging te vinden, om eventueel de gekwetsten daarheen te kunnen verroeren. Eene groote hoeveelheid voedings- en verhand- middelen wordt morgen naar de ambulance ver zonden. Het Handelsblad zegt, aangaande den wensoh van verscheidene bladen, (naar aanleiding van 't be richt, dat de hoogleeraar Salenka alhier, naar Duitschland was vertrokken om zijn plicht als Pruisisch onderdaan te vervullen,) dat aan vreem delingen, die aan onze inrichtingen Tan onderwijs geplaatst, zijn, de verplichting opgelegd worde, zich in ons land te laten naturaliseeren, het vol gende: Tegen dien wensch hebben wij in het alge meen aan te merken, dat wij 't nog al vreemd zouden vinden, als wetenschappelijke mannen, die wegens den cosmopolitischen aard van hun beroep, dikwijls achtereenvolgens aan inrichtingen van verschillende landen worden verbonden, zich bij elke verhuizing moesten laten naturaliseeren. Wat ons land in het bijzonder betreft, heeft men bij dien wensch ten eenenmale uit het oog ver- loreD, dat voor naturalisatie vereischt wordt, dat men in Nederland of de koloniën gedurende zes achtereenvolgende jaren gevestigd is geweest. Elke oorlog, waarbij binnen die jaren het land wordt betrokken, waaruit de vreemdeling afkomstig is, zou hem toch noodzaken zijne militaire, plichten te vervuilen, al is hij ook zoozeer voornemens zich te laten naturaliseeren. Bij Koninklijk besluit vail den 29sten Aug. jl. is goedgekeurd een nieuw reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord. Dat reglement bevat o. a. de volgende alge- meene bepalingen: dat de bestemming van het Koninklijk Instituut voor de Marine is de opleiding van jongelingen tot officieren bij de Marine. Het is gevestigd te Willemsoord (gemeente Helder); dat de directeur en kommandant der marine te Willemsoord is belast met het oppertoezicht over het-Instituut; dat een hoofdofficier der marine is kommandant der inrichting en tevens directeur van het onderwijs. Het geheele personee.1, aan het Instituut verbonden, staat onder zijne beve len; dat de belangen van het Instituut, in den roimsten omvang en het geldelijk beheer zijn opgedragen aan eenen Raad van Bestuur, bestaande uit den kommandant als voorzitter, de twee oud sten in rang der officieren-instructeurs, den leeraar belast met het onderwijs in de hoogere wis-, natuur- eD werktuigkunde en den officier van administratie bij het Instituut. Deze laatste is tevens secretaris van den Raad. Hij heeft geen stem in zaken, de studiën der adelborsten betref fende. De Raad van Bestuur raadpleegt den voor zitter der commissie tot het examineeren der zee-officieren, in alle onderwerpen betreffende de regeling van liet onderwijs. Het getal jongelingen, die als adelborsten der 3de klasse voor de. marine kunnen worden aangenomen, wordt jaarlijks door den Koning bepaald. Zij worden niet op het In stituut toegelaten dan na een behoorlijk afgelegd examen. De opname heeft plaats op den lsten September van ieder jaar. Bij zijne aankomst op het Instituut verbindt zich de adelborst onmid- delijk om, na zijue benoeming tot adelborst der eerste klasse, het Rijk tien jaren te dienen. In de maand April wordt bij aankondiging in de Staats courant, kennis gegeven van het getal te plaatsen adelborsten en der voorwaarden van aanneming. Het examen vangt, in den regel, in de maand Juni aan. De adspiranten ontvangen ieder eene afzonderlijke oproeping tot het examen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen hij het eerstvolgend examen mededingen( dienen in de maaDd Mei een verzoekschrift in aan den Minister van Marine. Het examen wordt gehouden door eene commissie, jaarlijks door den Minister van Marine te benoemen. Voor driejarige opleiding bij het Instituut, wordt. /"1100 betaald, waarvan 100 voor de boeken, instrumenten en teekengereedschappeo, aan den adelborst verstrekt. Het getal der officieren en burgerlijke ambtena ren, aan het Instituut geplaatst, hunne toelagen en bezoldigingen, alsmede de toelagen voor onder wijs toe te kenDen aan personen, geene. aanstel ling bij het Instituut hebbende, worden door den Koning geregeld. Naar men verneemt zal het wetsontwerp be trekkelijk de schutterijen dat in de algeloopene zitting der Staten-Generaal onafgedaan is geble ven, in liet nieuwe zittingjaar spoedig weder aan de vertegenwoordiging worden aangeboden. Op last des Konings, heeft de. Minister van Oorlog, bij algemeene order, ter kennis van 'het leger gébracht Zijner Majesteits tevredenheid, zoo over den goeden geest der troepen, als over alles, wat met zooveel ijver, goeden wil en getrouwe plichtsbetrachting door officieren en mindere mili tairen van het leger, in zoo korten tijd, in 't be lang der veiligheid van den Staat en van zijne neutraliteit gedurende de jongste twee maanden verricht is geworden. Dinsdag-namiddag jl. is met goed gevolg de vijfde spanning voor de spoorwegbrug, over het Hollandsch Diep, van den bouwsteiger te Wil lemsdorp naar de paaljukkeu vervoerd. 'Den 15 'dezer werd dé Staatsspoorweg1 tusschen Utrecht en 's-Bosch voor het publiek verkeer opengesteld. Deze weg, ongeveer -18 kilometers lang, heeft behalve twee draaibruggen over de Linge en Dieze, drie groote vaste bruggen over de rivieren de 'Lek, de Waal en de Maas, bij Culeniborg, Zalt Bommel en Hedel. Die te Cu- lemborg heeft eene lengte van 676 meters en rust op 8 pijlersde grootste spanning bedraagt 150 meters. De brug te Zait-Bommel heeft een totale lengte van 874 meters en steunt op 10 pijlers; ze heeft drie overspanningen die ieder 119 me ters bedragen, de overigen zijn ieder van 57 nieters. De brug te Hedel bestaat ook uit 10 pijlers, éen overppanuing van 100, 9 van 57 ieder, en 2 ieder van 82 meter; de brug is lang 726 meter. Bij beschikking van 17 September heeft de Minister van Biuuenlandsche Zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid vaD de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Mid delburg, noodzakelijk geworden tengevolge van het door den heer Mr. G. A. Fokker genomen ontslag als lid dier Kamer, zal geschieden op Dinsdag 11 October aaost., en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag 25 October daaraanvolgende. De commissie, in 1870 belast met het afnemen der geneeskundige staats-exairiens, heeft in hare zittiDgeu van den 16den eD 17den September den titel van arts toegekend aan de heeren U. Hau- nema, geb. te Franeker, S. P. Van Weezei, officier van gezondheid 2de klasse, geb. te Maasbommel, S. J. Halbertsina, med. dr., geb. te Sneek, en D. J. Admiraal, geb. te Hekelingen. Door de commissie, belast met het afnemen van bet natuurkundig staats examen te, Utreoht, zijn gisteren en eergisteren toegelaten de beeren med. studenten: J. Alers, F. J. Van den. Berg, N,. Lansdorp, Jzn., benevens de heeren milit, med. studenten en N. L. Holwerda, voor hot geheele examen. Voorts de heeren G. A. Haremaker, C. C. H. Munting de Koning, G. H. Schlenklei; voor liet 1ste gedeelte. Voor de overigen wordt het examen voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de spoor wegbrug over de Maas bij Crevecoeur voltooid is, en dat mitsdien de termijn van éen jaar, be paald bij art. 7 der wet van 30 December 1865 (Staatsblad n'. 192) binnen welken de eigenaars van vaartuigen, die aanspraak hebben 'op scha deloosstelling krachtens de bepalingen dezer wet, verplicht zijn om met die vaartuigen, voorzien van vervaardigden, gewijzigden of verbeterden toestel tot het strijken en weder oprichten van masten of schoorst.eenen, onder de vaste bruggen over de Maas van Venlo of van Crevecoenr door te varen en die vaartuigen tot onderzoek te bren gen aan den wal te Hedel, zal eindigen met 1 October 1871. De I^ijkstelegraafposl te Jlw'iifii is, zoo lang de openstelling derven t,pii behoevp der mi|jtfpre autoriteiten word), gevorderd, voor het algemeen verkeer geopend- Op de berichteptyisseljng van dit piet alle overige Nederlapilscbe kaptpren is he|, uniforme tarief van 30 cept per enkelvoudig felpgram toe passelijk. Blijkens ontvangen mededeeling zijn, behalve de reeds vroeger aangekondigde, thans ook weder de navolgende Fransche departementen niet meer voor bijzondere telegrammen toegankelijk,GaJr vados, Cótes-du-Nord, Eure, Eure et Loire, Fiois- tère, Ille et Vilaine, Indre et Loire, Loire ej (Glier, j Loiret, Loire Inférieure, Maine et Loire, Manohe, Mayenne, MorbihanOrne, Sjarthe, Seine Inléri; euro. De voornaamste hierdoor buiten telegrafi sche gemeenschap gestelde Fransche kantoren zijn Alencon, Ancénis, Angers, Argentau, Avrau cties, Bayeux, Blois, Brest, St. Brieux,iCaen, Char? tres, Chateaudun, Chateaulin, Gherburg, Coutan- ces, Dieppe, 'Dinan, Dreux, Ev.reux, Ealaise. Fou- géres, Guingapip, le Havre, iLannion, Laval. :St. Lü, Lorient, Louviers, St. Malo, le Mans, Mayenne, Morlaix, Nantes, Nogent-le-Rotrou,Orleans, Paim- boeuf, Pont-l'Evêque, (juiinper, Rennes, Rouaan, Saumur, Tours, Vannes, Vendöme en Vitré. Z. M. heeft de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten, gevestigd te Amsterdam, op geheven; en aan de heeren Mr. C. J. A. Den Tex, J. De Vos Jz., L. Splitgerber, W.J. Hofdijk, C. Rqchussen, J. W. Kaiser, A. N. Godefroy, Dr. J. C. Hacke van Mynden, C. P. Van Eeghen, M. G. F. Tetar van Elven, B. Wijnveld Jr., P. E. H. Praetorius, Jhr. J. P. Six eervol ontslag ver leend uit hunne betrekking van lid van den raad yan bestuur van voorschreven Akademie, onder dankbetuiging voor de door hen in die betrekking bewezen dienstentevens onder gelijke dankbe tuiging aau de heeren B. Wijnveld Jr., J. W. Kaiser, M. G. F. Tetar van Elven eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van directeur- hoofdonderwijzer respective! ijk van de schilder en teekenschool, school voor graveerkunst, school voor bouwkunde aan voorschreven akademie; en verder bepaald dat de Rijks-Akademie van Beeldende kunsten, vermeld in art. 1 van de. wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n°. 78), zal gevestigd zijn te Amsterdam; goedgevonden en verstaan tot leden der commissie van toezicht vermeld in art. 8 van voorschreven wet te benoemen de hee ren P. L. Dubourcq, Dr. J. C.'Hacke van Myn den, Joh. C. Zimmerman, allen te Amsterdam, J. E. Knight te Rotterdam en Dr. W. J. A. Jonck- bloet te 's-Gravenhage, en tot hoogleeraar en di recteur van voorschreven Akademie de heer B. De Poorter, kunstschilder te 's-Gravenhage; tot hoogleeraren aan'die instelling de heeren: J. W. Kaiser, graveur te Amsterdam; F. Stracké, beeld houwer te Arnhem; B. Wijnveld Jr., voormalig directeur en hoofdonderwijzer der opgeheven Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; Aug. Allebé, kunstschilder te Am sterdam. Z. M. heeft benoemd tot Hoogstdeszelfs adj. in buitengewone dienst den gen.-maj. W. K. J. ba ron Van Dedem, hevelhebber in de 2de militaire afdeeling.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1