gekwetst of zich als zoodanig aanstellende, ver- radelijk op onze officieren en soldaten, die ze spaarden, schoten, zich op ontzettende wijze ver menigvuldigd. Gewapende benden, door de Fran sche regeering als scherpschutters tot den krijg toegelaten, voeren niet alleen oorlog tegen de eigendommen en ongewapenden, maar overval len zelfs transporten en gekwetsten, die onder de bescherming van het Roode Kruis allerwege de hulp en menschlijkheid verzekerd moesten zijn. Zij mishandelen en plunderen zulke trans porten. Het toppunt van deze schandelijke wijze van oorlogvoeren vormt echter de schandelijke daad van Lhon, waar meineed en verraderlij ken moord gepaard gingen. Te vergeefs zoekt uieu in de gefanatiseerde en door den logen- geest doordrongen Fransche drukpers naar eene enkele afkeurende stem. De afschuwwekkende daad te Laon wordt veeleer in Fransche eu Belgische bladen als een heldenfeit geroemd en aan hen, die ze pleegden, eene eervolle plaats in de geschiedenis toegezegd. De edele krijgstucht ran den Duitschen soldaat, zijn ontzag voor per sonen en bezittingen, schijnt het begrip der ver blinde en wufte bevolking ver te boven te gaan; anders zouden Fransche bladen het niet wagen deze houding voor te stellen als een bewijs van de moedeloosheid en van de vrees voor kataslrophen, welke ie groole natie bij den Duitschen krijgsman zou hebben doen ontslaan I „Zulk eene verblinding, zulk eene verwarring van zedelijke begrippen bij den toestand van anar chie, welke het gevolg is van de partiële uitroe pingen der republiek in Frankrijk, moeten aan de Duitsche wijze van oorlog voeren, die op de hoogte der Duitsche beschaving staat, van dag tot dag grootere moeielijkheden in den weg leg gen. Wij hopen in weerwil daarvan, dat zij hare taak op eene waardige wijze zal weten te vol brengen. Maar toch licht de vraag voor de hand: hoe zal eene wijze van oorlog voeren, die niet alleen den persoon en den eigendom verschoont, die niet alleen in den vijand ook den mensch het, maar die gelijk de capitulatie van Sédan bewijst op de edelste en ridderlijkste wijze bij den vijand de dapperheid vereerthoe zal zulk eene wijze van oorlog voeren ons tot het einde toe mogelijk zijn, indien niet de door het terro- rismus tot zwijgen gebrachte edeler bestanddeelen van het Fransche volk zelf, indien niet de ver manende stemmen van alle beschaafde volken zich luide tegen de zedelijke verwildering in dat land verheffen De halfofficieele Berlijnsche Provimial-Corres- pondenz zegt ten aanzien der diplomatieke zending van deu heer Thiers: „Men mag betwijfelen of het tegenwoordige Parijsche bewind, hetwelk tot dusver zijne volmachten alleen van de Parij sche straat-democratie ontleent, geschikt en be voegd geacht kan worden, om onderhandelingen in naam van Frankrijk te voeren. Wat Duitsch- land betreft, zoo kan het zulke machte,looze di plomatieke pogingen van de tijdelijke republiek rustig aanzien met het vertrouwen, dat evenals de oorlog zoo ook de vrede gelocaliseerd, dat wil zeggeu, uitsluitend tusschen ons en Frankrijk tot stand gebracht zal worden." Engeland. De afstand van Londen naar Hastings is onge veer uur, van Dover en Portsmouth is het on geveer anderhalf uur. Keizerin Eugenie was van Portsmouth gekomen, nadat zij met den kleinen kotter van Sir John Bourgoyne 11a een stormach- achtigen overtocht van Havre op de reede van Rhyde, op het eiland Wight was aangekomen. Rhyde heeft geen haven, maar biedt als integree rend deel van de reede van Portsmouth aan oor logschepen van grooter en kleiner kaliber, ten alle tijden een zekere ankerplaats. Daarheen had Sir John Bourgoyne met zijne, hem zoo onver wacht ten deel gevallen Fransche gasten koers gezet, met omdat, zooals men beweerde, de kei zerin vermoedde dat haar zoon op het eiland Wight was, maar daar hij er in dien storm- achtigen nacht op bedacht moest zijn, om met zijn klein vaartuig de eerste de beste veilige ankerplaats te bereiken. Het vermoeden, dat de keizerin niet wist waar zich haar zoon be vond, is even onjuist als de in verschillende Engelsche bladeu opgenomen mededeeling, dat zij eerst in Rhyde de aankomst van den prins in Dover en zijn vertrek Daar Hastings zou heb ben vernomen. Zij was daarvan reeds vóór hare vlucht uit Parijs onderricht en had den weg naar Deauville slechts daarom ingeslagen, omdat zij daar een beproefden vriend bezat, van wien zij mocht verwachten, dat hij voor haar overtocht uaar Engeland zorg zou dragen, daar haar de reis over Calais of over België naar Ostende en Dover te gevaarlijk voorkwam. In Rhyde, waar zij Sir John en Lady Bourgoyne met tranen in de oogen voor de bewezen hulp bedankte (beide waren haar vroeger geheel onbekend) en waar de matrozen eerst vernamen, wie de dame was, die zoo geheimzinnig aan boord was gekomen, hield de keizerin zich slechts zoolang op, als noodig was om, de eerste stoomboot aftewachten, die vaD daar naar Portsmouth vertrok. Met een der kleine passagiersbooten, die tusschen beide plaat sen varen, vertrok keizerin Eugenie verleden Donderdag morgen omstreeks half acht. De zee stond hol, een grauwen nevel omhulde land en zee, het dek was koud en nat, een koffertje en twee reiszakken maakte hare bagage, twee dames en een bediende haar gevolg uit, en er waren ter nauwernood een twaalftal passagiers aan boord. In langen tijd heeft wellicht.de boot geen droefgeestige!' reisgezelschap overgebracht. Te Portsmouth aangekomen, nam men een huurrijtuig, dat de vluchtelingen naar het, in het tegenovergestelde gedeelte der stad, gele gen spoorwegstation bracht. Daar moesten ze nog een geruimen wachten, eer de trein naar Hastings vertrok. Het traject langs de zuid kust is van vrij langen duur, en men moet nog een paar maal van trein verwisselen eer men te Hastings aankomt. Het was reeds geheel donker toen de keizerin daar aankwam. Een telegram uit Rhyde schijnt den prins van de aankomst zijner moeder verwittigd te hebben, want hij wachtte haar aan de trap van het hotel op. De arme jongen! Weinigen slechts kenden hem, en nog minder de gesluijerde dame, die hij snikkend om den hals viel. Te Hastings zijn zooals wel haast in iedere Engelsche badplaats een Mari ne-hotel en een Royal-hotel. Het laatste te Hastings is een der faaaiste en elegantste, dat niet licht iemand bezoekt, die zonder aanzienlijk gevolg en equipages aankomt, of althans vroeger een kroon droeg. Het Marine-hotel waar de keizerin en haar zoon hun intrek hebben genomen, ligt op onge veer een halve Duitsche mijl oostwaarts buiteo de eigenlijke stad en ziet er eenvoudig uit. Het heeft slechts 3 ramen front, die op de zee zien, terwijl het aan de achterzijde tegen de hooge klippeD is gebouwd. Het heeft slechts éen ingang, maar twee trappen die naar boven voeren. De eene trap is nu uitsluitend de keizerlijke, de andere dient voor de overige gasten, die echter weinig talrijk zijn, daar het grootste gedeelte vau het hotel door de keizerlijke vluchtelingen afgehuurd is. Voor het hotel is een politieagent gestationneerd, om nieuwsgieringen en dieven af te weren. Hij remplaceert dus bescheiden genoeg de cent-gar des en kurassiers, die voor zoo korten tijd de eerewacht der keizerlijke familie uitmaakten. Vele nieuu sgierigen trotseeren vaak uren lang regen en wind om den keizerlijken prins of de keizerin te zien, De prins gaat gewoonlijk des morgens om 11 en des namiddags om 4 uren met een der hee- ren van zijn gevolg een wandeling maken, hij ziet er zeer zwak en neerslachtig uit en schijnt dank baar voor iedereD vriendelijken groet. De keize rin heeft zich sedert hare aankomst te Hastings slechts eenmaal vertoond, toen zij in een huur rijtuig naar de kerk reed. Zij was in zwarte zijde gekleed en droeg een zwarten sluijer. Anders heeft zij 't hotel niet verlaten en niemand ontvangen, dan de Katho lieke zielverzorger van de plaats, (te Hastings is een talrijke Katholieke gemeente). Men zegt dat zij zeer lijdende is en het grootste deel van den dag het bed houdt. TELEGRAM3IEN. Konstantinopel, 14 Sept. De Fransche gezant, Lagueronnière heeft zijn post nedergelegd en is heden naar Frankrijk vertrokken. De secretaris van het gezantschap is met de leiding der zakeD belast. De Russische gezant Ignatiew, is heden naar Odessa vertrokken. De Grieksche patriarch heeft met bijna eenpa rige goedkeuring van de Grieksche geestelijkheid, verklaard zijn betrekking te zullen nederleggen, indien de Porte zich tegen het beleggen eener algemeene kerkvergadering bleef verzetten. Wcenen, 15 Sept. Het bericht der Patrie, dat de Keizer van Oostenrijk een brief aan den ko ning van Pruisen zou geschreven hebben, is on gegrond. Met betrekking tot de mededeeling der dagbla den, betreffende, een leening van 40 millioen, wordt verzekerd, dat nopens het bedrag en de wijze van dekking van het verwachte deficit nog geen definitief besluit is genomen. In een vergadering van ongeveer 36 leden der coDStitutioneele partij is de wensch te kenDen gegeven, dat met de constitueering van het Huis der Afgevaardigden worde gewacht, totdat de Boheemsche Afgevaardigden zitting iu dat staats lichaam hebben genomen. Berlijn, 15 September. Officieel wordt uit Möo- delsheim van heden het volgende bericht: Nadat de 30ste parallel den 13den en 14den dezer voor Straatsburg was voltooid, kwam hedennacht het belegeringswerk voor bastion 53, bij het glacis, tot stand. De batterij werkt met goed gevolg. Den 13den is de republiek te Straatsburg ge proclameerd. Een detachement van het korps onder generaal Keiler joeg 300 Fransche scherpschutters bij Busch- heim en Colmar op de vlucht. Parijs, 15 September. Volgens particuliere me- dedeelingen zijn gisteren te Senlis 150 uhlanen gezien. De trein van den Noorder-spoorweg ging gis teren tot Pontoise; heden daarentegen slechts tot Chautilly. Het in brand steken der bosscheD in de omstreken van Parijs duurt voort. Alle voor raad van levensmiddelen aan de spoorwegstations wordt binnen de hoofdstad geborgen. De bevol king legt meer en meer den vasten wil aaD den dag, Parijs tot het uiterste te verdedigeu. Parijs, 15 September. Daar de Pruisen te Sen lis een spoortrein hebben aangehouden, is de ge meenschap van Parijs met het noorden boven Chantilly opgeheven. Berichten uit Metz verzekeren dat de maar schalk Bazaine overvloedig van levensmiddelen voorzien is. De balans der Fransche bank is heden niet bekend gemaakt. Parijs, 15 September. De Spaanscbe gezant alhier, is gisterenavond onverwachts naar Madrid vertrokken. Men verzekert dat hij per telegraaf ontboden is. In een dépêche uit Joinville (departement Haute Marne) van hedenochtend, wordt gemeld, dat 15000 Pruisen aldaar in aantocht waren. De troepen trekken zich in het fort zamen. Parijs, 15 September. Gisteren vertoonden zich 150 uhlanen te Senlis (dep. Oise, nabij Chan- tilly). De treinen van den Noorderspoorweg die gis teren tot Pontoise reden, gaan heden niet verder dan Chantilly. De mobiele vrijkopseu gaan voort met de bos- schen, molens, enz. om Parijs te verbranden. Alle provisiën die nog in de stationsgebouwen aanwezig waren, zijn naar de-binnenstad over gebracht. Dagelijks legt de bevolking met klimmende geestkracht haar vast besluit aan den dag om zich tot het laatste te verdedigeu. Stuttgardt, 15 September. Het officieele blad meldt het volgende: „De minister van oorlog is naar het hoofdkwartier van den koning van Prui sen vertrokken, overbrengende een brief van on zen koning, met het grootkruis van de orde voor militaire verdiensten. De koning heeft gewenscht, dat dit hoogste militaire eereteeken van Wurtem- berg het eerst worde gedragen door den heldhaf- tigen opperbevelhebber van het Duitsche leger." St.-Petersburg, 15 September. Het Journal de St.-Pétersbourg antwoord aan de Duitsche bla den die beweren, dat het sluiten van den vrede uiet Frankrijk alleen mogelijk is, zoo Napoleon op deu troon is hersteld, dat dergelijk denkbeeld of voornemen in Pruisen uiet onderstelt kan wor den. Dit zou gelijk staan met een inmenging in de binnenlaudsche aangelegenheden van Frankrijk. Ook zou een vrede, gesloten met een bewind, welks val eenige dagen later toch zou plaats hebben, niet duurzaam zijn. De vrede kan alleen gesloten worden tusschen de Duitsche Souvereinen en de constitueerende vergadering van Frankrijk, nadat de vredes-prelimiraireu gesloten zijn door het Voorloopig Bewind in Frankrijk, en nadat een wapenschorsing zal zijn gesloten, waarbij de Duitsche troepen hunne stellingen zouden be houden. Brussel, 15 September. De Indcpendance Beige deelt een brief mede van de adjudanten van kei zer Napoleon, waarin zij opkomen tegen de be weringen van de Patrie met opzicht tot het ge drag des keizers. Berlijn, 16 September. Volgens officieele be richten uit het hoofdkwartier te Meaux, van gisteren, heeft de vijand op de straat- en spoor wegen naar Parijs al de bruggen van eenige beteekenis in de lucht laten vliegen, een over bodig werk, daar de marsch onzer troepen daar door geen oogenblik is vertraagd. Parijs, 16 September. Oflicieele mededeelingen. De Pruisische éclaireurs zijn tot Créteil vooruitgerukt. De voorhoede schijnt tusschen Créteil en Neuilly- sur-Marne te staan. Volgens particuliere berichten zijn de Pruisische éclaireurs ook gezien te Corbeil en te Bois Alamart. Een groot aautal troepen heeft Parijs gisteren avond verlaten. Waarschijnlijk zal er heden ge vochten worden. Brussel, 16 September. De Echo du Parlement deelt mede, dat Mac-Mahon te Bouillon is aan gekomen, vergezeld van den Belgischen generaal Chazal. De Independence bericht uit Berlijn onder dag- teekening van gisteren, dat de Ainerikaausche gezant een telegram heeft ontvangen, inhoudende dat de blokkade van de Duitsche havens in de Oost- en Noordzee door de Fransche vloot sedert den llden dezer heeft opgehouden. Brussel, 16 September. De verschillende bepa lingen van het koninklijk besluit van 14 Maart 1367 tegen de veeziekte zijn weder van kracht verklaard. De invoer eu doorvoer van runderen en schapen, zoowel als van vleesch of van andere overblijfselen dier dieren, zijn op de Oostelijke en Zuidelijke grenzen verboden. De Moniteur neemt een artikel over uit de Köln. Zeit. van gisteren, waarin de goede behandeling der Duitsche gekwetsten in België erkend wordt. L'Êtolge Beige verzekert, dat de heer Tachard vooreerst belast was met de Belgische regeering te polsen omtrent hare gezindheid tot het erken nen van het voorloopig bewind, en van haar ver nomen heeft dat België het voorbeeld zal afwach ten der Mogendheden, die zijne onzijdigheid heb ben gewaarborgd. Vervolgens had de heer Tachard ook in last om te trachten België te betrekken bij de pogingen, die tot herstel van den vrede worden gedaan. Londen, 16 September. Het postverkeer tus schen hier en Parijs heeft thans langs een omweg van 12 uren over Rouen en Amiens plaats. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 16 September. Koflie. Bij voortduring in gunstige stemming, vooral met vraag voor blanke soorten. De 1694 en 150 balen beschadigde Macasser, werden in veiling grif verkocht vau f 0.17s tot 0.41 in evenredigheid der qualiteit en beschadiging. Deze week werden nog afgedaan 977 balen Java per Johanna Maria, tot geheimen prijs. Suiker. Ruw en Geraffineerd. In afwachting der op den 20sten dezer te houden Ned. Handel- Maatschappij-veiling, verkeert dit artikel in eene kalme stemming met beperkten handel. Xlicc. Zonder handelalleen voor goede soor ten bestond eenige vraag. Kijst. Alleen voor behoefte werd een en ander afgedaan. Specerijen. Zonder handel. Vruchten. De Villa-Nova-vijgen worden elk oogenblik verwacht; de prijs zal f 13 voor Coma- dre zijn. Prima-krenten worden op [16 gehouden. De handel is zeer onbeduidend. Katoen. In vaste stemming met eenige omzet tingen voor verzending. Wol. Zonder handel. Tin. Banca 75 50, Billiton f 73.50. Indigo. Circa 10 kisten Java in de eerste hand tot geheel onveranderde prijzen genomen. Jleekrap. Stil en alleen beste qualiteit te plaat sen, die weinig aangeboden wordt. Potascli. Zeer stil, Petersb. 12.75 a ƒ12.50. Petroleum. Niettegenstaande de groote aan voert i per Howard, Robert, Godfrog en Virginia, blijven de prijzen vast op ƒ25.50. Afgedaan werden circa 3500 vaten September- en Octoberaflading tot 25. OUën. Raapolie contant ƒ47.25, 47.75; Mei ƒ46.50; Oct.-Dec. ƒ47.50. Lijnolie cont. ƒ36; Mei ƒ36.25; Oct.-Dec. 36, ƒ35.75. Patentolie cont. ƒ51.25, ƒ51.75; najaar ƒ51.50. Granen. Zeer stil. Meol. 1ste qual. ƒ20.50, 21.50; 2de qual. ƒ13, ƒ19; 3de qual. ƒ16, ƒ17. Keizersmeel ƒ26, ƒ28. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravexhage, 16 September. Bij Koninklijk besluit van 13 dezer n\ 25 is benoemd tot adjunct commies bij de directie der Grootboeken van de nationale schuld, de heer H. J. Poelders, thans eerste klerk. De geschorste terechtzitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland van gisteren, werd hedenochtend te 10 uren voortgezet, en werd het woord verleend aan den verdediger van den medeplichtige aan bedriegelijke bankbreuk, Mr. Van Gigch. Na verschillende punten te hebben besproken gelooft pleiter voldoende te hebben aangetoond de onschuld van besch. op feitelijke en juridieke gronden te zijn bewezen. Het pleidooi dat ruim 214 uur vorderde werd gevolgd door re- en dupliek waarbij nog op som mige beweringen zoowel van Opeub. Min. als verdediger werd teruggekomen. Ook beschuldigde trachtte nog eenige inlich tingen aau het Hof te geven en hield zijne on schuld vol. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen te 11 uren des morgeus. Schevkningex, 16 September. Dezen morgen is van Noord wijk aan zee met voertuig aangebracht de bemanning van het op gisteren onder Egmond verlaten schip Belion, kapitein Joh. Walte, van Sunland naar het Nieuwe Diep. De.schipbreuke- lingen, acht in getal, zullen door de goede zorgen van den heer A. E. Maas, Britsch consulair agent alhier, naar Rotterdam worden gedirigeerd. Op de tijding dat van Noordvvijk door de red dingsboot van een roeiboot Engelsche zeelieden waren overgenomen en aan wal gebracht, heeft gemelde heer zich in den afgeloopen nacht ter stond derwaarts begeven. In de zitting van den raad van Utrecht van gisteren is benoemd eene commissie om den raad te dienen van consideratiëu en advies ter zake van de concessie voor een spoorweglijn van Leiden over Woerden naar Utrecht, aangevraagd door de HH. Knijff en Kaptijn. In deze commissie werden benoemd de 3 nog lid van den raad zijnde leden eener vroeger voor eene dergelijke zaak benoemde Commissie, de HU. De Muralt, Jongeneel en Ram, waarbij in plaats van de H H. Bake en Kol benoemd werden de 11H. Koene n Van Eelde,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3