Op de berichtenwisseling van dit met alle ove rige Nederlandsche kantoren is het uniform tarief van 0.80 per enkelvoudig telegram van toepassing. De luitenants ter zee der 2de kl. J. P. Lubbe Bakker en W. G. van Nes, en de adelborst der lste kl. C. Woolenburg, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 7den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonact. gesteld. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Zr. Mr. schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapit.—luit. ter zee W. Enslie, den 31sten Juli jl. uit Japan ter reede van Batavia aangekomen. Z. M. heeft aan de Vereeniging tot onderlinge oefening in den wapenhandel der gemeenten Baarn en Soest toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft Mr. A. Blussé, die met den laatsten December dezes jaars als directeur uit den han del van het vrij entrepot te Dordrecht moet aftre den, als zoodanig opnieuw benoemd. Amsterdam, 15 September. Dr. Laurillard ver trekt eerstdaags voor rekening van het Roode Krvis met een groote bezending benoodigdheden naar Sédan, waar groote nood moet heerschen. In de op heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Oost-Indische maatschappij van administratie en lijfrente, is op voorstel van den heer P»,ueb besloten om de bijeenkomst te prorogeeren tot na de beslissing van den Hoogen Raad op de aanvrage van surséance. 's-Gravenhage, 16 September. Bulletin n". 6 van het Roode Kruis bevat 1°. een rapport van den commissaris in Luxemburg gedagteekend Saar- brücken, 7 September jl.; 2°. Centraal-magazijn van materieel te 's-Hage, behelzende eene opgave der verzendingen, die tot 31 Augustus uit dat magazijn van het Hoofdcomité naar Parijs, Luxem burg, Dusseldorp, Bonn, Mannheim, Trier en Saarbriicken hebben plaats gehadalsmede van de giften, aan materieel enz., bij dat Centraal- magazijn ingekomen en 3°. derde lijst van giften in geld aan den penningmeester of aan een der andere leden van het Hoofdcomité toegezonden. Ten gevolge van het ontslag door den heer Baudin als Fransch gezant te 's-Gravenhage ge- nomeD, zullen de zaken van dat gezantschap voor- loopig worden waargenomen door den eersten secretaris, den heer Monicault, als zaakgelastigde. Boskoop, 15 September. Dinsdag werd een col lecte gehouden om allen zonder onderscheid in de gelegenheid te stellen tot het geven van een gave voor ,/het Roode Kruis." Tien jonge meisjes uit de verschillende kerk genootschappen door het bestuur der hier geves tigde afdeeling daartoe uitgenoodigd, gingeD twee aan twee bij de ingezetenen rond. Deze collecte heeft opgebracht de som van ƒ111.95, zoodat thans aan contributiën en giften ontvaDgen is ƒ364.60'. Utrecht, 15 September. Naar men verneemt zal de tweede divisie alhier gevestigd, in den loop van de volgende week worden ontbonden en zullen de troepen naar hunne verschillende garnizoenen die zij voor 17 Juli bezetten, terug- keeren. Zutfen, 15 September. De tijdsomstandigheden hebben het bestuur der zoogenaamde „werkin richting" alhier, doen besluiteu, om de plechtige herdenking aan haar 25jarig bestaan tot een vol- geud jaar uit te stellen. Deze inrichting is een der nuttigste van weldadigheid, eu geeft in den winter de gelegenheid tot het maken van breeuw- werk, het uitpluizen van touw en het vervaar digen van manden. Tot de voorgenomen feest viering was o. a. uitgenoodigd de heer Rutgers ven kind der groote wereld waar men voor hare zwakheden toegevend het oog sloot. Eigentlijk was diep gevoel haar vreemd; zij kende de harts tocht, maar niet de liefde met haar zachten, duur- zamen gloed, hare stnart en haar gelukzij had nooit een offer gebracht; zij genoot het oogenblik, en vergat steeds alles om opnieuw naar iets an ders te kunnen vvenschen. Mevrouw v. Meringeu stelde er haar eer in, om steeds een uitgezocht gezelschap in haar huis te zien, en al heette haar werkelijk fijn be schaafden geest, alles tvelkom wat tot de kunst en wetenschap behoorde, toch was zij evenmin ongevoelig voor het voorrecht eeuer hooge geboorte of eene hooggeplaatste betrekking, eD bij deze ander» zoo terstandige vrouw werd de voorliefde, die zij daarvoor koesterde bijna eene zwakheid. Onder de meest bevoorrechte harer lievelingen behoorde ook de graaf Von Buhl, kamerheer bij den vorst. Deze bezat op den leeftijd van vijfen twintig jaar, die schoonheid die de vrouwen meer dan de mannen bevalt. Zijn fijn besneden gelaat, miste de uitdrukking van kracht en forsch- heid, den ernst, den vasten wil en het gebiedende die de trekken van den man gewoonlijk hare eigenaardige schoonheid verleeueu, en was bij hem vervangen door een hoogmoed die hem bij de mannen niet auders dan gehaat kon maken. Bij van der Loeff, predikant te Leiden, de man tan wien men deze stichting te danken heeft, Hardbrivuk, 15 September. Den 3den Octoier moet in het Nieuwediep aan boord van het via St.-Thomas naar Curasao bestemde schip Raphel, kapt. G. Molenaar, een detachement suppldie- troepen overgaan, sterk 21 man. De sergeant tituair van de landmacht in Westlndië, J. Van der Lilde Schotborgh, thans bij het iDstructie-bataljon gtde- tacheerd, zal met het bevel over dit detachement belast worden. Deventer, 15 September. In de gemeenterauls- vergadering is ingekomen een voorstel van lur- gem. en Wethouders om art. 3 van het ta-ief der kosten van onderwijs aan de hoogere burjer- school te wijzigen in dier voege.dat voor het gebruik van het laboratorium voor de scheikunde, buiten de practische lessen, in het programma voor de vierde en vijfde klasse voorgeschreven, jaarljks betaald wordt. Dertig gulden door de leerin- gen en toehoorders die met den cursus 1870'71 voor het eerst van het laboratorium gebruik ma ken, wanneer dat gebruik beperkt blijft tot ten twaalftal uren per week, volgens regeling dior den directeur der hoogere burgerschool; en dior leerlingen en toehoorders die reeds iu de cursus 1869/70 van het laboratorium gebruik maakten en daarmede voortgaan, onverschillig het getal uren; en vijftig gulden door leerlingen en toe hoorders, die met den cursus 1870/71 voor het eerst van 't laboratorium gebruik maken, wan neer dit gebruik niet beperkt blijft tot twaalf uren per week, terwijl deze wijziging met liet begin van den cursus 1870/71 in werking zal den. Dit voorstel wordt tot een volgende verga dering in advies gehouden. Kampen, 15 September. Men verneemt dat het instructie-bataillon dat thans te Deventer is ge stationeerd in den loop der volgende week, alhier zal terugkeeren. Groningen, 15 September. Eergisteren zijn de lessen aan de rijks hoogere burgerschool hervat en wel met een getal van 119 leerlingen, waar van 44 in de lste klasse, 38 in de 2de, 19 in de 3de, 9 in de 4de en 9 in de 5de klasse. Delfzijl, 14 Sept. Een Amerik. oorlogschip, van 250 koppen, is hier ter reede gekomenwe- derkeerig zijn eenentwintig saluutschoten gewis seld. De kommandant van het schip heeft officieel den vestingkommandant bezocht; dit bezoek is door laatstgenoemden beantwoord. Het doel is onbekend. Breda, 14 September. De wachtmeester bij de Koninklijke maréchaussee die Z. M. eskorteerde van hier naar Oosterhout, heeft een prachtig gouden aukerhorlogie met dito ketting ten ge schenke ontvangen. De bevelhebber der lste afzonderlijke brigade, kolonel v. d. Schrieck, ontving van Z. M. als ge schenk een prachtig tafel- veldservies. Gr e me ngde Berichten. Te Scheveningen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, uit de woning van den heer De Vletter, hoofdonderwijzer aan de gemeentearmenschool in de Badhuisstraat uiteen benedenkamer ontvreemd, een gouden horloge, en uit een logeerkamer, een kistje dat onder 't ledikant stond waarin 60 aan geld, kerkboek met slot, flacon en andere sie raden. In de keuken was een ruit stuk en stondeD de blinden open. De politie doet ijverig onderzoek. Het is aan een kanonnier en zeventien scheeps lieden van de bemanning van de Captain, gelukt om, na het vergaan van dat schip, met een sloep, een weinig ten Noorden van kaap Finistère, het land te bereiken, ze zijn den 12de° dezer aan boord van Hr. Ms. stoomschip Volage te Portsmouth aan gekomen. De kanonnier James May geheeten, heeft aan de admiraliteit verslag gedaan van de ramp, aan de Caplain overkomen. Daaruit en uit de vrouwen was dit andersbij hen wist die trotsche mond te glimlachen, want hij beminde de vrouwen en zijne zoet vleiende woorden vonden maar al te licht den weg tot haar hart. De vrouweD scheen hij schoon als Apollo toe, met zijn blond, krullend haar, het bijDa vrouwelijk blanke voorhoofd eu de lichtbruine vonkelende oogen, die zich slechts tot de schoonheid en de vreugde wendden. Tot een der oudste, adelijke geslachten behoorende en erfgenaam van rijke bezittingen, was hij reeds sedert twee jaren kamerheer en de lieveling van den vorst. En inderdaad, graaf Buhl was voor hoveling geboren, en slechts weinigen verston den het zoo goed als hij, de slangenpaden der intrige, der vleierij en der etikette te bewande len. Zijn rijkdom, en de gunst, waarin hij bij den hertog stond maakte hem weldra tot de gezochl- ste en uitstekendste persoon in de gezelschappen. Mevrouw v. Meringen wendde alles aan, om dezen Phoenix aan haar salon te kluisteren. Maar de graaf was moeilijk te boeien. Hoewel nog zoo jong, was hij zoo geblaseerd, dat de verveling zich reeds nu en dan als een dreigend spook bij hem begon te vertoonen, en hem zelfs vaak tot in de schitterend verlichte zalen vervolgde, waar hij slechts schoonheid en lieftalligheid zocht, eu waar geest eu vernuft hun scepter zwaaiden in den beginne hadden de gezelschappen bij mevr. Von de verklaringen der andere geredden blijkt, dat het schip even na middernacht van 6 op 't Sep tember, ten gevolge van een hevigen rukwind omgeslagen is. De kapitein die zich op het dek bevond, had te vergeefs bevel gegeven om de zei len te strijken; het schip sloeg geheel om en zonk 3 minuten na den eersten windstoot. De gered den hadden in een drijvende sloep van het schip, de kust bereikt. De admiraliteit heeft een tele gram uit Lissabon ontvangen, waarin gemeld wordt dat twee man tot de equipage van de Captain behoord hebbende, in het hospitaal aldaar verpleegd worden. Te Noordwijk a/z. outdekte men den 15den dezer in zee een boot met men- schen die op de kust aanroeiden. Daar geen man schappen der reddingsboot aauwezig waren, om zee te kiezen stapte de heer E. Smit reeder al daar, met eenige mannen, die met de nemen konden omgaan, in de boot, en roeide met goed gevolg door de branding heen. Het mocht hen gelukken, de manschappen der in nood zijnde boot in de reddingsboot op te nemen, eu weer behouden aan wal te komen, (een kwartier be zuiden het dorp), waarna ze per wagen naar het dorp gebracht en van het uoodige voorzien werden. Ze behoorden tot de bemanning van het schip Belion, kapitein Joh. Walte, van Sunderland naar het Nieuwediep. Ze hadden den avond te voren ten negen uren voor Egmond het schip verlaten, dat dadelijk daarna gezonken is. Het twaalljarig knaapje dat een boezeroen achter de teut van de dikke dame te Rotterdam had gestolen, is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, daar de rechtbank oordeel des on derscheids bij hem aanwezig achte. Het lijkje van een onvoldragen kiDd is in een sloot aan den Westzeedijk te Rotterdam gevonden, door deskundigen geschouwd en bevonden niet levens vatbaar geweest te zijn. BUITENEAND. JFranlii-yii. Niet alleen zijn wij heden vau Parijsche bladen verstoken, maar de lndépendance Beige mist ook reeds alle correspondentiën uit de Fransche hoofd stad. De bekende tijdingen zijn dus uitsluitend die, welke langs telegraphischen weg aankomen, en die overigens van weinig overwegend belang zijn. Het voorloopig bewind en in het bijzonder zijn voorzitter, generaal Trochu, spannen verdub belde krachten in voor de verdediging van Parijs; zij stellen groot vertrouwen iu de verdedigings middelen die door hunne zorgen zijn tot stand gekomen. De generaal Trochu is zoo diep daar van doordrongen, dat hij bij dagorder de vaste overtuiging heeft uitgesprokeu dat Parijs door drie honderd duizend geweren verdedigd, onge naakbaar is. De telegrammen die uit het Duitsche hoofd kwartier over Berlijn komen, na een omweg door de reeds bezette departementen te hebben gemaakt, zijn zeer schaars, zoodat de tijdingen over het algemeen zeer onvolledig zijn. Men kan uit die telegrammen opmaken dat de vijandelijke legers die uit het Oosten en Noordoosten zijn opge rukt, thans beproeven een omtrekken-beweging naar het zuiden te maken, langs de grenzen van het departement de Seine. Althans de laatse bijzonderheden gewagen van gevechten iu de richting van Montherau tusschen vrijkorpsen eu Uhlanen, die met afwisselend ge luk zijn gevoerd. Van de zending des heeren Thiers lekt weinig uit. De Engelsche bladen hebben weinig hoop dat hij zal slagen. De lndépendance veronderstelt echter dat die bladen het karakter van zijn zen ding overdrijven en zich een verkeerd denkbeeld van het werkelijk doel maken. De Times b. v. meent dat de vraag aan de Britsche regcering met meer of minder beoogt dan het verkrijgen van eene gemeenschappelijke poging met Oosten- Meringen werkelijk eenige aantrekkelijkheid voor hem, en die dame zelve, oefende niettegenstaande haar veertigjarigen leeftijd, dien invloed op hem uit, die ware beminnenswaardigheid, ook de vrouw- van rijperen leeftijd, zelfs de niet schoone, ver leent. Zij gevoelde zich gevleid, dat deze vlinder, dit bedorven kind der groote wereld, met al zijne luimen, zich in haar huis op zijn gemak gevoelde, zij wilde zichzelven Diet bekennen, dat een tee- derder gevoel haar de voortdurende vriendschap van den jongen man deed wenschen. En toen zij na verloop van eenigen tijd, met eene onaan gename gewaarwording bemerkten, dat de be zoeken van deu graaf zeldzamer en vluchtiger werden, scheen haar de tegenwoordigheid harer nicht een aantrekkingsmiddel toe, dat, zooals zij hoopte, zijne uitwerking op het prikkelbare ge moed van haren lieveling niet kon missen. En Elizabeth trok haar niet alleen aan door hare zeldzame schoonheid, maar zij had ook het hart harer beschermster gewonnen, die hare nicht met al de teederheid eener goede, maar tevens ijdele moeder beminde. Zij had Elizabeth met vreugde in haar huis opgenomen, en hoewel deze met de gewone, vrouwelijke scherpzinnigheid de over tuiging had verkregen, dat mevrouw v. Meringen nimmer met de ueeuende zou treuren, zoo bezat zij echter daarentegen bij gebreke van de ware rijk en Rusland om de Duitschers van Fransch grondgebied te verdrijven. 1.>11 i t S<* ill.'11111. Wij ontleenen aan de lndépendance weder dj volgende correspondentie uit Berlijn, gedagteekend 13 September Het voorgewende bemiddeliugsaanbod van de J Vereenigde Staten, is een canard. Een half.l officieel démenti verheft dit boven allen twijfeil Het is onjuist, dat de zaakgelastigde van Amerikal te Berlijn, de heer Bancroft eenige stap heehl gedaan die aanleiding heeft gegeven tot eeij diplomatieke onderhandeling met de regeeriD<| van Washington. De grond van dit gerucht, moet men te PanJ zoeken, vanwaar uit men de medewerking dttl Vereenigde Staten schijnt te hebben verzocht vo eene bemiddeling. Pruisen is overigens vast besloten met niemaij anders vrede te sluiten, dan met de oorlogvoc-J rende partij. De dagbladen zetten hunne beschouwingen voi. J over de vraag met wien Frankrijk de vredezj kunnen sluiten. De ministrieele bladen houtlui vol dat Pruisen het tegenwoordig bewind di, als wettig kan erkennen. Het eenig wettig wind van Frankrijk, zou nog altijd het keizerrijH zijn. Andere bladen volharden bij hunne bewtj ringen dat de vrede met keizer Napoleon zalgJ sloten worden, die tot dit einde in zijn machtzoJ hersteld worden, zonder daarom aaD de FrauschtJ het recht te ontzeggen met hun Souverein nad goedvinden te handelen. De ramp te Laon, die de capitulatie van cl citadel opvolgde, wordt door alle organgen strej gegispt. Frankrijk leest men overal, heeft ojl nieuw bewezen, dat het 't volkenrecht weitiJ eerbied toedraagt. Men ziet noodwendig reprJ sailles te gemoet. In ieder geval zullen de vredeJ voorwaarden er niet gematigder door worden I De bejegening die de Duitsche gewonde :.l daten in België ondergaan hebben, lokt vooria-1 rend levendige klachten uit. De half officieel Nordd. Allg. Zeil, en de Köln. Zeil. behelzen brieiti van officieren waarin zij met feiten staven da de Duitsche soldaten zelfs voor geld niets koel den verkrijgen, terwijl de Fransche militairel liefderijk verpleegd werden. De Slaatsanieiger van gisteren schrijft het vol gende Het Fransche volk, dat aan het hoofd der tol schaving beweert te staan, en wier enimecsl dichters Parijs als de hoofdstad van Europa J het heiligdom der beschaafde wereld voor dtl aanval van het Duitsche leger willen vrijwaren! heeft in den laatsten tijd slechts al te talrijketel wijzen van het diepste, zedelijke verval gegeve! De gruwelen en ondeugden gepleegd door I Afrikaansche regimenten, die door hun gebrek ail beschaving nog eenigermate te verontschuldigt! zijn, werden overtroffen door onmenschlijke dadel dieopFranschen bodem plaats hadden.Datde vreal zame, Duitsche bewoners door de Fransche regel ring uit Frankrijk verdreven, grootendeels van bil eigendom beroofd en aan de ruwste mishandelingtl vau het opgeruide gemeen zijn blootgesteld, tel aanzien der gausche beschaafde wereld; dat, te! wijl Pruisen en zijne bondgenooten te land en tel zee het privaateigendom eert, waar Frankrijk ml niet doet dat alles heeft, ten miuste bij het begu van den oorlog zelfs iu Frankrijk algemeen ata ring gewekt. Sedert dien tijd hebben dergelijketa baarsche dingen zich niet alleen vermeerderd, roaa in de wijze vaD oorlogvoeren, zijn omstandigheto ter algemeene kennis gebracht, die zelfs tegei alle menschlijkheid indruischen. Pruisen heel moeten verklaren, dat het aanhoudende schiete op parlementairs het zou noodzaken, er van a te zien om die verder af te zenden. iDtussche hebben de gevallen, waarin Fransche soldatei deelneming, dien tact, die door eene goede op voeding wordt verkregen en den door kornuit ter neer gedrukten te minste den tijd en c eenzaamheid gunt om zich in de smart te vindei Daardoor werd de schoone vreemdelinge, wie lot in de gezelschappen zooveel levendige belang stelling opwekte, tot nog toe door bijna niemani gezien hoewel zij zich reeds 4 weken onder be gastvrije dak harer tante bevond. Elizabeth was in een toestand van opgewondenheid aangekomei die de grootste rust in hare omgeving vorderde daar ze in haar binnenste zoo moeijlijk te be stellen was, daar zij nog altijd omtrent het lot van hareD man iu pijnlijke onzekerheid verkeerde. Melbach was bij het korps van den hertog va# Brunswijk gebleven, en had onder dezeD des inval in Saksen medegemaakt toen de 12 door den wapenstilstand van Znaün de kracht dadige pogingen der patriotten op nieuw iu vvefl keloosheid werden veranderd. Maar den hertog van Brunswijk verloor den moed niet, hij bad voor het laatst alles op het spel gezet, ei konde en wilde het niet eerder verloren gepe' voordat werkelijk alles verloren was. Döruburj en Melbach waren onder degenen, die den l'e'd volgdenbij Halberstadt werd Melbach gewondj maar hij konde toch verder marcheeren. Dit wat het laatste bericht dat zijne vrouw ontvaugen bad (Wordt vervolg)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2