pakten gezakt op eigen kosten gaan. Te Delfzijl aangekomen krijgen zij éen dag tractement zon der meer (28) cent. Menig herstelde kwam daar door opnieuw zoo ziek in zijn garnizoen aan, dat hij den terugtocht op dezelfde wijze moest hervatten. Leeuwarden, 9 September. Dat in deze provincie voortdurend veel zorg wordt gedragen voor het onderhoud en de verbetering der zeeweringen, moge daaruit blijken, dat tot dat einde voor de zeedijks-besturen van 1852 tot en met 1869 meer dan 4% millioen gulden is uitgegeven. Het klein ste bedrag werd besteed in 1852, ruim 165,800, het grootste in 1864 ƒ507,600. De opbrengst van gras gewas, gebouwen, vis- scherijen, grondpachten enz., aan de waterschap pen behoorende, is jaarlijks gemiddeld 78,400. Sneek, 10 September. Als hoofdbestuurder on zer afdeeling der maatschappij tot Nut van den Javaan is herbenoemd de afgevaardigde, de heer A. Moens. De pokziekte vertoont zich onder de schapen. Harlingen, 10 September. De vereeniging tol Nut en Genoegen heeft /230 beschikbaar gesteld tot aanmoediging der leerlingen onzer wis- en zee vaartkundige school en f 75 voor die der tusschen- en burger-avondschool Brieven uit België. Mijnheer de Redacteur! Al de paarden van het FraDsch leger, die in de laatste gevechten aan de grenzen, op Belgisch grondgebied werden geworpen, zijn naar het kamp van Beverloo gezonden. Gisteren kwamen er bier twaal honderd van Hasselt aan, die na een halfuur rust hunne reis naar het kamp voortzetten. Ofschoon de man schappen, die ze bereden, uiterst ontredderd en eenigen onder hen licht gewond waren, kon men toch aan de dieren nog beter de gruwelen van den oorlog bespeuren. Behalve dat ze allen ver schrikkelijk mager, echte rossinanten, zijn, heb ik er weinigen gezien die niet meer of min ge wond waren; bij velen kon men duidelijk de kogel wonden van de sabelhouwen of steken onder scheiden, doch de meesten hadden wonden ver oorzaakt door zadel en tuig, zoodat slechts de helft geschikt was om bereden te worden. Het zijn uieest allen van die onvermoeide Ardenner trekpaarden, doch onder de rijpaarden is menig schoon exemplaar van Hollandsch en EDgelsch ras. Bijzonder trokken de aandacht de muilezels, ongeveer honderd in getal, die vooral tot het dragen van goederen schenen gebezigd te zijn; deze hadden schijnbaar het minst geleden. Niet éen Fransch officier vergezelde het trans port; slechts eenige Belgische lanciers reden er laDgs waardoor het akelige van die ontwapende vuile en lialfgekleede Franschen en hunne half doode paarden nog meer uitkwam. Het was een tafereel dat een ieder pijnlijk aandeed, die houderden ruiters in stille onder werping voor hunne trouwe kleppers te zien staan, het stukje brood met hen deelende dat de bevolking niet andere ververschingen den krijgsgevangenen aanbood. Geen leven, geen be weging zoaals in betere tijden de cavalerie aan bied geen hoevengetrappel geen gehinnik onder brak de stilte totdat het signaal voor opstijgen gegeven werd en de paarden met hangenden kop, eu stapvoets onze stad verlieten, terwijl de beste wenschen onzer bevolking den mannen vergezelden. In zijne proclamatie aan het Fransche volk zeide Napoleon III O. a.„De roemrijke banier, die wij nog eenmaal ontvouwen tegenover hen, die ons hebben uitgetart, is dezelfde die de beschavende denkbeelden onzer groote omwenteling door Europa heen voerde"en eenige dagen later sprak hij tot het leger: „Van onze zegepraal hangt het lot der vrijheid en der beschaving af." Indien de tussehen de beide biblotheken in werking. Zijn onze herinneringen juist, zoo was toen ook de leeskamer gemeenschappelijk. En al die schatten van manuscripten en druk werken, die de nieuwe kerk bevatte, van de titels geelt G. Hanel een uittreksel en tevens de oudheidkundige verzamelingen van Schöpflin Silbermanu eu anderen, zullen nu het offer ge worden zijn van het onverzettelijk begrip van eer van een kommandaut, van wieu men niet weet of men zijn moed en doodsverachting moet bewonderen of de gewetenloosheid verwenschen, waarmede hij nutteloos tal van menschenlevens en eene heerlijke stad prijsgeeft. Puinhoopen zul len nog slechts de plaats aanduiden, die zoo vele gewichtige voortbrengselen van geleerdheid en geestelijk leven, niet alleen van den Elzas bevatte, maar tevens houderde werkeD van 't grootste belang voor geschied- en letterkunde. Men hoopt echter nog altijd dat er voor de be legering aan gedacht, en dat het gelukt is, het kostbaarste te redden. gevangene van Kassei de beschaving en de vrij heid in Europa wilde brengen met zijne woeste horden uit Afrika, dan oogst hij hier weinig dank voor dat werk in. Alen heeft althans al die zwarte en bruine mannen opgesloten omdat de omlig gende bevolking niet met hunne beschavende lessen van annexatie gediend was, en de Vlaamsche dochters, een geheel ander gedachte van persoon lijke vrijheid hebben dan die ruwe schepsels van over-zee. De Europeesche Franschen hebben hunne vrij heid behouden; zij bezoeken de omstreken van het kamp en gedrageu zich tot dusverre zeer geschikt. Bourg-Leopold levert eene buitengewone drukte op, van alle kanten stroomen nieuwsgierigen naar het kamp „om de Franschen te zien en te hooren spreken," echter hebben hunne woorden Diet veel waarde, eensdeels omdat het allen ondergeschikte militairen zijn die weinig van de operaties be grepen hebben, en ten andere omdat de bijzon derheden die zij mededeelen zeer onwaarschijnlijk zijn, zoodat men gedwongen wordt veel van hun woorden Fransche blague of in goed Hollandsch, voor Franschen wind te houden. Beeringen, 10 September 1870. BUITE 1VL A. IV 1>. DE WERELDLIJK!! MACHT VAIN DEN PAUS. De Eeuwige Stad wordt bedreigd. De berichten die elkander in de laatste dagen uit Italië snel opvolgden en gewag maakten van bewegingen in den geest van het ideaal van het Italiaansch volk, worden heden ontdaan van den sluier der geheimzinnigheid waarin zij gewikkeld waren. Alen wist niet recht hoe men het had. Zou het initiatief van den kroon uitgaan of zouden wij het schouwspel hebben moeten bele ven dat het volk ten einde van geduld, door eene revolutie k l'instar de Paris den lang ge- koesterden wensch zou verwezenlijken? Thans echter is alle twijfel opgeheven. Victor Emanuel ontheven van de ijzeren banden waariD Frankrijk hem gekluisterd hield, heeft een begiD van uitvoering gegeven aan de nationale eiscben. Het regeeringsblad, zoo luidt het heden ontvan gen telegram, deelde mede, dat de koning van Italië op voorstel van den ministerraad, bevolen heeft dat de koninklijke troepen de Romeinsche provinciën zullen binnenrukken. Na de ontruiming van Rome door de Fransche troepen, na de vernietiging van Frankrijks roem rijk leger, waaraan Italië zooveel te danken heeft gehad, na den val van Napoleon die als bevrijder van de verdrukte nationaliteiten, Italië van de Ousteunjksche overheerschiiig losmaakte, maar vooral na de opheffing door Jules Favre van de September-Conventie, was niet anders te ver wachten dan dat de beruchte woorden van Rou- her: JamaisJamais," ijdele klanken zouden zijn. En zoo staan wij dan aan den vooravond van de uitvoering der motie, door het Italiaansch parie lement den 27"" Maart 1861 aangenomen en waarin het volgende verklaard werd: 1°. Dat Rome de hoofdstad moest worden van den Staat. 2°. Dat de vrijheid van de kerk, de waardig heid en de onafhankelijkheid van het geestelijk opperhoofd op de plechtigste wijze zouden ge waarborgd worden en 3°. Dat men met Frankrijk in gemeen overleg moest te werk gaan, door bij deze mogendheid aan te dringen op de algeheele toepassing van het beginsel van non-interventie. (Eene clausule die thans van zelf is vervallen.) Ziedaar de groote onderneming die de Italaau- sclie koning gaat uitvoeren, ondersteund door den nadrukkelijken wil van de gansche natie. Zal het pausdom zich er tegen verzetten? Zal Pius IX., die brieven aan den koning van Pruisen en den ex-keizer van Frankrijk schreef, natuurlijk zonder het minste eigenbelang, om den vrede te bewaren ten einde eene nooit gekende bloedvergieting te sparen, zal Pius IX thans zijn zwak, hoewel moedig leger, zonder de chassepóts van wijlen den generaal Failly, tegen het Ita liaansch leger te velde doen trekken? Wanneer de berichten van het tegendeel er niet waren, zouden wij het niet kunfien geloo- ven. Alaar zij zijn er helaas, waarin het heet dat de pauselijke garde; de zouaven, zich sterk ver schansen te Vuerbo, Montefiascone en Valentano. En zoo zullen wij dan het schouwspel bijwonen, dat Pius IX, zonder de hulp van de Fransche bajonetten, maar zeker in het volle bewustzijn van de kracht eu macht die hem de onfeilbaar heid schenkt, zijn soldaten tot borstwering om zijn wankelenden Stoel stelt. Wij behoeven Diet te zeggen dat veler blikken thans met meer spannig naar die zijde van ons werelddeel blikken, dan naar de jeugdige repu bliek, wier lot spoedig zal beslist zijn. En geen wonder, de meeste en beste troepen van Pius zijn vreemdelingen, door de geestelijkheid in die landen waar het katholicisme wortel heelt ge schoten, gerucruteerd. En daaronder zijn wie weet hoeveel Holland- I sche jongens. Aan moed zal het hen zeker niet ontbreken, maar waartoe zal het dienen hen tegen een overmachtigen vijand in te zenden voor een zaak die door geheel Europa ten nadeele van het pausdom is beslist. Ja hoe talrijk zijn de katholieken niet die tegen de wereldlijke macht van den paus heftig ge kant zijn. Hoeveel katholieke geestelijken zijn er niet, die niets liever zouden verlangen, dan een toe stand, waardoor de belangen van de kerk met die van den godsdienst zouden verzoend wordeD, en die toch de opheffing van de wereldlijke macht van den paus in zich sluit. Wij spreken hier niet van Italië zelf, waar be halve de groote meerderheid van het katholiek volk, ook het meerendeel van de geestelijkheid voor een oplossing in bovengenoemden zin is, omdat het geliefkoosd beginsel van de Italiaan- sche eenheid het vraagstuk van de wereldlijke macht te veel beheerscht maar van andere landen in Europa waar geestelijken van naam de samen koppeling van de aardsche belangen met die van de godsdienst en der kerk bestreden hebben. Wij gelooven dan ook dat het laatste uur voor dit wereldlijk gezag geslagen heeft. Niet alleen zal die ondergang te danken zijn aan het geweld der wapenen, maar ook vooral aan het gemis van eenigen zedelijken steun van de zijde van Europa, dat geen roeping gevoelt om een voet te verzetten voor een zaak die door de laatste fa natieke besluiten van het concilie voor de in wen- dige maatschappelijke toestand van de verschil lende rijken eene voortdurende bedreiging is. Het gezegde van Cavour, in de zitting van 27 Alaart 1861 uitgesproken, en dat sedert in geheel Europa het devies voor scheiding van Kerk en Staat is gebleven „Que l'Eglise soit libre dans un état libre" zal dus voor Italië spoedig be waarheid zijn. Brengt het voor dit land de eenheid mede, waarnaar de Italiaansche natie reeds zoo langen tijd smacht, voor Europa zal het ontnemen lan de wereldlijke macht aan den Paus een weldaad zijn. Terwijl dus io het zuidelijk Europa een keizerrijk is gevallen,is een republiek opgestaan en zal binnen weinige wekeD de Italiaansche eenheid geklonken zijn en gaan wij een koning rijk Italië met Rome tot hoofdstad tegemoet. Laatste Fransche dagbladberichten. Er zijn maatregelen geuomeD om de wereld beroemde Parijsche boekerij niet hetzelfde lot te doen ondergaan als die te Straatsburg. Men ver zekert dat een korps van 500 pompiers het ge bouw voor brandgevaar bij een eventueel beleg zal bewaken. Te Parijs loopt het gerucht dat een groot deel der inwoners hunne huizen heb ben doen ondermijnen, om die. in de lucht te doen springen voor het geval dat de Pruisen Parijs uioch- ten innemen, Al de batterijen van het dertiende en veertiende legerkorps hebben Vincennes ver laten en zijn in den tuin van de Tuilerien geplaatst. Ook alle batterijen van de mobiele garde bestemd voor de verdediging der hoofdstad staan daar ge reed. Bij het besluit, waarbij ter vervanging van de sergents de ville, een korps rustbewaar ders is iugesteld, is bepaald dat die beambten geeu wapenen meer zullen dragen. Op hel plein St. Pierre te Alontmartre, zijn Zaterdag te Parijs luchtbalonnen in gereedheid gebracht om te dienen tot vliegend observatorium gedurende het beleg, de plaatsen waar die opstijgen zullen, zijn voor de Pruisische kogels onbereikbaar De Figaro meldt het volgende omtrent eene ontdekte samenzwering te Parijs: Den 8"" dezer had er een zeer gewichtige ge beurtenis plaats die wij gisteren niet wilden mede deelen, daar wij nog niet met alle bijzonderheden bekend waren. Het schijnt dat daags te voren de heer De Keratry, prefect vau politie, mede- deeling had ontvangen, dat agenten van het ver vallen verklaarde gouvernement den volgenden nacht zich van de Tuilleriën wilden meester maken in vereeniging met de gardes van Parijs en eenige troepen uit de kazerne in de rue Mouf- fetard, ten einde een nieuw gouvernement daar te stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zoü dit gouvernement ten gunste van het regentschap zijn geweest. Hoe het ook zij, de heer De Keratry (reeft, in tijds gewaarschuwd, zijne maatregelen kunnen nemen. Alen spreekt van het inheehtenis nemen van verscheidene kommissarissen van politie en een vijftigtal ondergeschikte ambtenaren. Verder moet nier. aan de agenten van het keizerlijk regime, die zooals men weet zeer talrijk zijn, huisarrest hebben opgelegd, met bedreiging van ze door de burgers in hechtenis te doen nemen indien ze zich in het publiek of bij samenscholingen vertoouden. Bovendien heeft de heer De Keratry als' voor zichtigheidsmaatregel, die men zeer moet prijzen, de Tuilleriën onmiddelijk door vijfduizend man nationale garde doen bezetten en hen patronen doen uitdeeleu, alle toegangen zijn den geheelen nacht bewaakt en ten gevolge dezer krachtige maatregelen is de opeDbare rust niet gestoord. Op ditoogenblik is alle gevaar geweken. De overheid zal echter vooral op dit oogenblik nu alle in woners zich met hetzelfde doel wapenen tegen den vijand, de strengste maatregelen blijven nemen. TELEGRAMMEN - Florence, 11 September. Het Regeeringsblad deelt mede, dat de koning van Italië, op voorstel van den ministerraad, bevolen heeft dat de ko ninklijke troepen de Romeinsche provinciën zul len binnenrukken. Florence, 11 September. De bevolking der pro vincie Viterbo is in opstand gekomen onder den kreet: Leve de koning van Italië!" EeDige gewapende jongelieden hebben guerilla- benden gevormd om de zouaven te gaan veront rusten, die zich sterk verschanst hebben te Viterbo, Alontefiascoue en Valentano. De pauselijke gendarmes zijn ontwapend en vrijgelaten. In verschillende gemeenten worden adressen aan den koning geteekend, waarin verzocht, wordt de Italiaansche troepen spoedig te doen aanrukken. Overal heerscht groote opgewondenheid in den geest der bezetting van Rome door Italië. Te Napels eu Alodena hebben annexionistische demonstratiën plaats gehad. Parijs, 12 September. Het Journal ojftciel deelt mede dat de heer Thiers hedenavond naar Londen vertrekt; hij zal zich vervolgens naar St. Peters- burg en Weenen begeven. Het blijkt uit de gezamenlijke berichten, door de regeering ontvangen, dat de Pruisen van nacht in Aleaux en Melun moeten gekomen zijn. De Gaulois verzekert dat de Engelsche regeering jl. Zaterdag aan den koning van Pruisen een nota heeft doen overhandigen, waarin, namens de on zijdige mogendheden, een wapenstilstand werd verzocht. De koning heeft nog niet geantwoord. St.-Petersburg, 11 September, liet Journal de St.-Petersüourg zegt, dat. de tusschenkomst van de Fransche sociale democratie in den oorlog tus sehen Frankrijk en Pruisen, ól' vruchteloos is óf slechte resultaten zal hebben. Haar federatieve bond blijft eene utopie. Frankrijk wenscht zich thans geluk met de Republiek, zooals het zich vroeger geluk heeft gewenscht met het keizerrijk. Het mag thans weer de proef nemen met de Republiek, maar geen pogingen aanwenden, om naburige landen mede te slepen, liet blad we- derlegt verder de bewering van Victor Hugo, dat hef bombardement, van Parijs eene misdaad zou zijn. Zoo men den vrede wil hersteld zien, dan moet men eene andere taal voeren. Brussel, 11 September. De iloniteur protesteert andermaal ten krachtigste tegen de hatelijke insi nuatie der Duitsche dagbladen met betrekking tot misplaatste demonstratiën of slechte behande ling, waarvan de verdreven Duitschers de slacht offers zouden zijn. Het is juist de Duitsche grens bevolking aan de zijde van Herstal, zegt het blad die een trein verdreven Duitschers voor een Fransch convooi aangezien eu met steenen geworpen heeft. Florence, 11 September. De heer San Martino is alhier uit Rome teruggekomen, waar hij den kardinaal Antouelli moet gesproken hebben. Naar men verzekert zijn verscheidene prelaten geneigd eene schikking met Italië te treffen. Onze regee ring zou den paus zijne onafhankelijkheid laten en waarborgen geven voor het behoud zijner souvereiniteit, die uitgeoefend zou worden door het recht, om zich bij de vreemde regeeringen te laten vertegenwoordigen. Voorts zou de paus in het uitsluitend bezit blijven van de Citta Leonina. Parijs, 11 September. Onze gezant te Madrid, de heer Alercier de Lustende, is van zijne be trekking ontheven. De generaal Trochu heeft bevolen, de bosschen iu de omstreken van Parijs te verbranden, bij de nadering des vijands. De heer Olozaga heeft aan den heer Jules Favre geschreven dat Spanje de Fransche Republiek erkent.. Hij betuigt verder dat het zijn wensch is, de goede betrekkingen met de nieuwe Regeering te onderhouden. Parjjs, 11 September. Het ministerie heeft be kend gemaakt, dat 600 PruiseD gisteren ochtend te Chateau-Thierry zijn gekomen. Zij hebben la Ferté en Gaucher bezet. De generaui Theremin, kommandaut van Laon, heeft de citadel overge geven, om de stad te redden. Het kruitmagazijn is 's middags in de lucht gesprongen met een ge deelte van de citadel, met de officieren van den Pruisischen staf, eenige honderden Pruisen en eenige mobile gardes. De Duitschers zijn zeer moedeloos. Zij zijn gisteren te Alontuiirail aange komen, waar zij zich van de jooge conscrits meester hebben gemaakt. Berlijn, 12 September. Officieel). Een telegram gisteren door den koning aan de koningin Augusta uit Reims gezonden, bevestigt het. bericht, van Fransche zijde gemeld, dat de citadel vau Laon in de lucht is gesprongen. Van de onzen kwamen daarbij 50 man om het leven en van de mobile garde 300. Er zijn vele verminkten. Wilhelm vau Mecklenburg is gewond. Ongetwijfeld heeft er verraad plaats gehad. LAATSTE BEKICHTEN. 's-GllAVENIIAGË, 12 September. Hedenmorgen had alhier op de Algemeene Burgerlijke Begraafplaats de plechtige doch zeer eenvoudige ter aarde be stelling plaats van den gepensioneerden luitenant- generaal Van Wickevoort Crommelin. Behalve de familiebetrekkingen bevondeu zich daar verschei dene vrienden en bekenden van don overledene; waaronder men opmerkte den Commissaris des Konings in deze provincie en den gouverneur der residentie den kolonel Alac-Leod. Bij de ge opende groeve werd eene toepasselijke rede ge houden door deD gep. majoor Voet die een blik sloeg op de loopbaaD van den overleden krijgs man, vvien hij alle hulde bracht. Rotterdam, 12 September. Boekweit 5 hooger BI. Erwten 10 ets. lager. Noteren N. Paardenboorion ƒ7.50 a ƒ8.50, N. Br- Boonen ƒ10 a ƒ14. BUmLiKLH. kLBOQKTEfl Efi ÏUÏIÏÜl¥ALLEfl. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 12den September. M. Dee jm. 26 j. en S. Hakbijl jd. 24 j. A. Alt jm. 20 j. en M. M. Van der Zeeuw jd. 26 j. H. Van Dam wedr. 63 j. en M. K. Musschaart jd. 49 j. L>. Braggaar jm 31 j en G. Leclussc jd. 22 j. C. H. Kriek jm 2S j. en M. E. M. W'agemaDs jd. 27 j- A. C. Schepper jm en F, Serrui rier jd.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3