Tegen den avond openden ook dezen hun vuur en nu bleef de kanonnade van weerszijden gedu rende verscheidene dagen onafgebroken aanhou den. De sedert verscheidene weken heldere hemel betrok en tegen middernacht viel er, bij volko men windstilte, een zachte, fijne regen, die tot ongeveer 3 uren in den morgen aanhield. Den volgenden morgen was de hemel weder helder en het schooDe weder hield aan tot den 17den Mei 's avonds, toen er een vreeselijk onweder los barstte, dat, uit het westen opkomende, op den Schwabenberg een huis in de asch legde en met eene wolkbreuk eindigde, die den belegeraars veel paarden en menschenlevens kostte. Kort te voren was de tegenover Ofen gelegen stad Pest, gedurende zes uren, door generaal Hentzi hevig gebombardeerd. Na dit onweder was het weder op nieuw schoon en bleef dit, in weerwil der aanhoudende kanonnade, welke voortduurde tot aan de bestor ming der vesting op den 21sten Mei. Tot leed wezen der bewoners hield ook daarna het schoone weder aan; ruw weder, meenden zij, zou hen van de verpestende dampen, die opstegen uit de duizende om en binnen de vesting begraven lijken, hebben bevrijd. In October 1825 vierden de Noord-Amerikanen de voltooiing van het Erie-kanaal, 'twelk het meer Erie met de Hudson verbindt, door het afvuren van verscheiden kanonnen. Onmiddelijk daarop volgde een zware regenbui. De heer Lewis gaf in 1841 zijne opmerkingen over dit onderwerp uit en houdt zich overtuigd, dat het afvuren van zwaar geschut in de nabijheid zulk een schok te weeg brengt, dat de waterdamp in de lucht zich opeenhoopt en meestal op denzelfden of den vol genden dag in overvloedigen regen nedervalt. Op de eerste gevechten tusschen de Oostenrij kers aan den eenen, de Frauschen en Sardiniërs aan den anderen kant, in 1859, volgde zulk een zware regen, dat zelfs kleine rivieren niet konden overgetrokken worden, en gedurende den slag bij Solferino brak er zulk een hevig onweder los, dat het vechten gestaakt moest worden. In Juli 1861 leverden M'Clellan's troepen aan den bovenloop der Potomac (Noord-Amerika) een vierdaagschen veldslag en tegen den avond van eiken dag viel er zware regen. Den 21sten Juli van hetzelfde jaar werd de groote slag aan de Bull Run, in Virginië, geleverd, en den 22sten Juli regende het den ganschen dag tot laat in den nacht. Op Maandag, den 2Ö"o° September 1870, des middags te 12 uren, zal, onder nadere goedkeu ring van den Minister van Finantien, in de bu reaux van den Rijkstelegraaf, Plein, N°. 2, te 's-Gravenhage, worden besteed: het leveren van omslagen voor telegrammen ten behoeve van den Rijkstelegraaf, gedurende het jaar 1871. Met ingang van den 15deo dezer en voor den duur van den winterdienst zullen de telegraafkantoren- op de stations der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij voor het publiek geopend zijn als volgtAlkmaar, Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, de Helder, Leiden, Rotterdam en Schie dam, van 8 uren voor-tot halfelf namiddag ;Anna- Paulowna, Beverwijk, Castricum, Halfweg, Koog- Zaandijk, Noord-Scharwoude, Pietgijzenbrug, Schagen, Uitgeest, Veenenburg, Vogelenzang en Voorschoten van 8 uren voor- tot 1 uren namid dags en van 3 tot 10 uren namiddags. Het departement van de Seine in Frankrijk is voor het bijzonder telegrafisch verkeer niet meer toegankelijk. Alleen telegrammen, voor dagbladen bestemd, worden toegelaten. De voornaamste der alzoo buiten gemeenschap gestelde kantoren zijn St. Dénis, Parijs en Sceaux. 's-Gravenhage, 12 September. Het diner van de leden der Juristen- Vereeniging, dat eergisterenavond, De verbrande Bibliotheken van Straatsburg. De verwoesting der nieuwe kerk te Straatsburg heeft zich helaas bevestigd en daardoor zijn tevens de Stadsbibliotheek en die van het Semi narium die beide daarin gevestigd waren verlo ren gegaan een verlies dat in hooge mate te betreuren is, zoowel wegens de uitgebreidheid der beide boekerijen.Ristelhuber berekent het getal boekdeelen in de bibliotheek op 200,000 - als door den rijkdom aan zeldzame werken en ma nuscripten, indien men ten minste vóór het bom bardement van Straatsburg geene pogingen heeft aangewend om ten minste het kostbaarste in zekerheid te brengen. Een kort overzicht over de geschiedenis dezer boekerijen zal wel niet van belang ontbloot geacht worden. De oudste der beide bibliotheken is die van het Protes- tantscbe seminarium. De grond daartoe werd gelegd door de in het jaar 1531 door den ma gistraat gestichte protestantsche universiteits-boe- kerij. Door verloop van tijd, zoo door aankoop, als door schenkingen, vooral van verscheidene leeraars aan de Universiteit, aanzienlijk vermeerderd, ge raakte zij in gevolge de nieuwe regeling der godsdienstige vereenigingen in Frankrijk, op den onder presidium van prof. Goudsmit op het Stede lijk Badhuis werd gehouden, was bijzonder prach tig en luisterrijk. Daaraan werd door de helft der leden, die de zittingen der vereenigingen hebben bezocht en ook door Z. Exc. den minister van justitie als lid der vereeniging deelgenomen. Er heerschte bij de meesten een geest van opgewekt heid en eensgezindheidvooral het laatste gedeelte was bijzonder geanimeerd. Onder de heildronken die bij deze gelegenheid werden uitgesproken, muntten vooral uit de dronkeu, ingesteld door Mr. W. Wintgens, oud minister van justitie, en van Mr. Van Lilaar, tegenwoordig minister van justitie, die beiden in warme bewoordingen den wensch uitdrukten, dat de Juristen-Vereeniging in hare taak moge slagen, terwijl de heer Wintgens met haar ontstaan vooral daarom was ingenomen, omdat zij in den tegenwoordigen tijd een beuchelijk ver schijnsel was van verlevendigden volksgeest. De andere dronken waren hoofdzakelijk gewijd aan Z. M. den Koning, Z. K. H. den Prins van Oranje, de leden van het voorloopig Comité, enz. Het diner was te tien uren afgeloopeu, maar wegens het ongunstige weder is het vuurwerk niet ontstoken. H. M. de Koningin heeft Zondag-ochtend de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bij gewoond. Gistermorgen omstreeks half acht uren kwam eene afdeeling van het korDS Schiedamsche scherp schutters over den Hollandschen Spoorweg alhier aan, met het doel om gezamenlijk met het korps Koninkl. Haagsche scherpschutters een militairen marsch te maken. Te acht uren rukten de ver- eenigde korpsen uit, en marcheerden het Bosch door naar Wassenaar. Langs den weg werden verscheiden manoeuvres uitgevoerd. Van Wasse naar rukten de korpsen langs de duin zijde naar Scheveningen en hielden toen aan het Gemeente- Badhuis rust, alwaar eenige ververschingen wer den gebruikt. Tegen 3 uren keerden de korpsen naar 's Hage terug en werden op de verzamel plaats, de Heerengracht, ontbonden. De leden van het Schiedamsche korps, dat nu ransel en geweer aflegden, toefden nog eenige uren in de residentie, en keerden, begeleid door eene talrijke menigte, naar het station om zich huiswaarts te begeven. De fraaie uniform van dit korps trok zeer de aandacht. Daar het stormachtige weder Zaterdag belet had het vuurwerk op het terras van 't Gemeente- Badhuis te Scheveningen, ter eere van de Juris ten- Vereeniging af te steken, en het weder daartoe gisterenavond integendeel buitengewoon gunstig was, liet men die gelegenheid tot opluistering van het feest niet voorbijgaan, te meer daar een ongewoon groot getal toeschouwers in en om het Badhuis was samengestroomd. Het vuurwerk was zeer prachtig en de heer Van der Brugh, van Amsterdam, handhaafde zijneu roem in het ver vaardigen van kunstvuurwerk. Vooral muntten uit twee stukken, die dan ook bijzonder werden toegejuicht; het eene, prijkende met de woor den Vis unila fortior, en het ander, voorstellende een tempel aan Themis gewijd, met het opschrift: Themidi sacrum. Mogen de pogingen van zoovele uitstekende rechtsgeleerden ten behoeve van herziening der vaderlandsche wetgeving en rechtsvordering, door eendracht geleid, de gewenschte vruchten dragen dit was zeker veler wensch bij deze feestelijke beëindiging van de eerste algemeene vergadering. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren namiddag te drie uren, per Rijuspoor van Utrecht in deze residentie aangekomen. Hedenmorgen heeft de alhier in garnizoen houdende brigade eene verkenning naar Scheve ningen uitgevoerd. Alvorens dat de troepen deze groote manoeuvre verrichten, waren zij door Z. M. den Prins van Oranje in de Maliebaan geïn specteerd. Gooda, 10 September. Heden werd alhier de 20 Mei 1804 in het bezit van het protestantsche Seminarium. Reeds vroeger was ze geplaatst op het koor der nieuwe kerk, en door een muur van het schip der kerk afgescheiden. Deze kerk die oorspronkelijk tot het in 1254 gebouwde Do- minikaner klooster behoorde, was na het ver trek dier orde uit Straatsburg ten gevolge der her vorming, gesloten, maar werd nadat in 1560 voor loopig de hoofdkerk aan de katholieken kwam, den protestanten ingeruimd. Toen door Lodewijk XIV in 1684 de hoofdkerk voor goed aan de katholieke godsdienst werd afgestaan, kreeg de Doninikaner kerk den naam van nieuwe kerk. Het getal der oudste gedrukte boeken en andere drukwerken tot het jaar 1520 bedroeg, volgens een catalogus door Jeremias Jacob Oberlin (den broeder van den philantroop en predikant Johan Frederik Oberlin te Ban de la Roche), die zich als biblio thecaris zeer verdienstelijk maakte, ongeveer 4300 nummers; daaronder stelt Oberling het ge tal der Incunabelen op meer dan 100; 1134 zijn zonder opgave van het jaartal waarin ze gedrukt zijn. Onder de in den Elzas zelf gedrukte werken telde men er 600 die uiterst zeldzaam waren. Men herinuere zich slechts de beroemde Straats burger boekdrukkers uitde 15de en 16de eeuw,een Johan Mentel, Mare en Johan Reichard, (Griimn- ger), George Husner, Johan Beckenbub, Martin derde provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders van het onderwijs in Zuid-Hol land gehouden, die door tal van dames, de heer Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie, verschillende schoolopzieners en de oud schoolopziener Heringa, leden van den Raad en leden van schoolcommissiën uit deze naburige ge meenten werd bijgewoond. Nadat de heer Heringa o. a. naar aanleiding der vraag: Levert de lagere school tegenwoordig inderdaad zulke gebrekkige resultaten op als men beweert? van een neutraal standpunt ons onder wijs tegen die pessimistische beschouwingen ver dedigd had, eindigde hij met de vraag: Wie, waarover, en met welk recht wordt er geklaagd door verschillende heeren werd op verschillende oorzaken gewezen die aanleiding tot gebrekkige resultaten geven, o. a. het schoolverzuim, de onver schilligheid der gemeentebesturen, het gebrekkige schooltoezicht en het ontoereikende hulppersoneel. Na behaudeling der vragen; „van welkeninvloed een opheffing of inkrimping der scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs zouden zijn, en om trent het wenschelijke van 't onderwijs in de na tuurkunde bij het lager onderwijs, behandelde Mevrouw Elize van Calcar de vraag: Voldoet onze volksschool aan de behoefte der vrouwelijke jeugd en wat kan er gedaan worden om haar meer vruchtbaar voor het vrouwelijk leven te maken? Spreekster meende dat christelijke moraal bij het onderwijs meer op den voorgrond moest treden, terwijl zij op achtjarigen leeftijd scheidiug der seksen in de lagere school wenschte en de vorming aan vrouwelijk personeel wilde toever trouwd zien. De discussie liep door overvloed van stof nog al uiteen. Mevrouw Storm v. d. Chijs drong aan op het onderwijs in de gezondheidsleer en op dat in vrouwelijke handwerken in alle lagere scho len en gaf een schets van het onderwijs in Ame rika, waar geen scheiding is, en niet verlangd wordt terwijl zij op eene gedane vraag verklaarde dat V» van het onderwijzend personeel vrouwen zijn: waarna verschillende heeren hoewel op opvoedkundige gronden tegen scheiding, die ver dedigden wegens den bestaanden toestand. De heer Hennes van den Kinderdijk sprak nog over het onderwijs in vrouwelijke handwerken als hoogst gebrekkig, omdat zelfs geëxamineerde on derwijzeressen niet genoegzaam op de hoogte zijn en oordeelde tevens onderwijs in wiskundig teekenen onmisbaar als grond voor dit vak, ook om het meisje daarin zelfstandig te leeren han delen. Nadat een voorstel om door stemming omtrent een en ander het gevoelen der vergadering te vernemen door den voorzitter als minder gepast was afgewezen, werden de hoogstbelangrijke dis- cussiën over de vragen gesloten. Na afloop der werkzaamheden werd nog een en ander mede gedeeld omtrent het onderwijs aan de gevangenis te Woerden en werden proeven van het goede resultaat van dit onderwijs gegeven. Na dankbetuiging aan de regelingscommissie en den voorzitter werd de vergadering gesloten. Schoonhoven, 9 September. Gisteren en heden had alhier de stemming plaats over het beheer der kerkelijke fondsen en goederen der Hervormde gemeente. De meerderheid heeft beslist om het reglement vau het Algemeen College niet aan te nemen, maar aan het bestaande reglement, met eenige voorgestelde wijzigiugeu voornamelijk de verkiezingen van kerkvoogden en notabelen betreffende, de voorkeur te geven. Utrecht, 10 September. Prins Alexander is hedenmiddag langs de Rijnspoor met H.D. Gou verneur, Jhr. Hooft, en adj.-kapit. Beijerman, naar 's-Hage vertrokken, Z. K. H. zal bij het hoofdkwartier niet terugkeeren. Tiel, 10 September. De examens tot toelating op de hoogere burgerschool zijn gisteren geëin- Flach, Heinr. Kooblochzer enz. Onder de verza meling manuscripten zijn bijzonder fraaie exem plaren maar gelukkig niet vele die eenig in hun soort zijn. Onder de schilderijen bevonden zich twee portretten (kniestukken) van den stichter der universiteitsbibliotheek, Jacob Sturm v. Slur- meck, benevens afbeeldingen van Gustaaf Adolf, Johannes Kepler en vele professoren der univer siteit.. De tweede, nog aanzienlijker verzameling in de stadsbibliotheek, waarvan de stichting aan Oberlin te danken is, in zooverre hij namelijk de vei brok keling der verschillende klooster-boekerijen, in wier bezit de stad Straatsburg door de opheffing der kloosters na de revolutie geraakt was, wist voor te komen en de vereeniging daarvan wist te bewerkstellingen. Oorspronkelijk in het ridder huis toen in liet oude bisschoppelijk seminarium en later in de centraalschool geplaatst, vond |00k deze boekverzameling eindelijk een blijvende plaats in de nieuwe kerk, waar het consistorie der Augsburgsche confessie haar naast de biblio theek van 't seminarium op het koor een plaats aanwees. De overeenkomst daaromtrent, naar aan leiding der daarover gevoerde onderhandelingen tusschen den prefect van den Beneden-Rijn, Sheé en den president der consistorie Kern, dagteekent van den 6 Veudémaire van het jaar XII. De digd. Van de 58 adspiranten, die zich ha.; 1 aangemeld, zijn 51 toegelaten: 2 tot de d.J 13 tot de tweede en 36 tot de eerste klasse. I dit vrij aanzienlijk aantal leerlingen zal de it-1 ting waarschijnlijk op 20 September wordej opend. Harderwijk, 10 September. Gisteren m l zijn per centraalspoor van Zwolle weder 50 J militairen alhier aangekomen, om in de J zoens-infirmerie te worden verpleegd. Zwolle, 10 September. Wegens den voortij i den hoogen waterstand, waartegen de aangt| dammen niet bestand zijn, zijn de wtrkzasl den aan de Kamperpoortbrug, tot den watel van Zwolle naar zee behoorende, gestaakt. Wyhe, 9 September. Ter beteugeling cd l komiug, zooveel mogelijk, van het misbrui! sedert eenige jaren door sommige visschersoX rivieren gemaakt wordt, door kleine visschel de schubben te ontdoen, ten einde daarvauL maakte parels te vervaardigen, hebben hl Gedeputeerde Staten van Overijsel bepaal! het visscheu met spieriugnetteu, waarmede! die vischjes kunnen worden gevangen, slee! zijn geoorloofd ïu de maaoden Februari, I en April. Vroeger mocht het visschen inell ringuetten het geheele. jaar geschieden. He:l hopen, dat door dezen maatregel, die veroL door alle provinciale besturen te worden L volgd, een kwaad zal worden te keer get hetwelk reeds te lang op den aangroei del schen in onze wateren eeD verwoestenden iul heeft uitgeoefend. Vollenhove, 10 Sept. Eergisterennacht isL groot gevaar het vaartuig van den turfscht De Kiefte, liggende achter de Voorst en hij huis behoorende in de haven binnen gebik Bij den feilen Westenwind zou het hoogst! schijnhjk vergaan zijn indien, op het hulpgj niet bijtijds nog de noodige assistentie verl ware. De uiterdijken, die weer zijn overgeli staan uog ouder water. De tweede snede i:l kelijk voor het grootste, gedeelte bedorven. I Groningen, 10 September. De oud-stud.l der hoogeschool alhier, van de jaren 1845-1 zullen aanstaande Donderdag eene reünie hol Groningen, 10 September. Door den Mini van Binnenlandsche Zaken werd eergistereil den Commissaris des Konings alhier per telel kennis gegeven, dat te Nieuweschans een w van ziekte verdacht rundvee uit Pruisen zou den aangevoerd. De Commissaris des konings )r dadelijk den heer Plantinga, veearts, opgedr» naar Nieuweschans te vertrekken en de nop maatregelen te nemen. Het bleek echter dal': bedoelde vee volkomen gezond was, dat da— gedeeltelijk langs hier per spoor op HarM voor Engeland vervoerd is. Door de blokkad» de Wezer kon het niet langs dieD weg verL worden. De koppel was 89 stuks groot en all stig uit Rietgadingerland. De winterdienst op het noordernetl uaar men met zekerheid bericht, op 15 Sep* aanvang nemen. Men verneemt tevens, dat ten 4 aau de billijke eischeu van het publiek te vol de dienst eenige wijziging heeft ondergaan. Men klaagt hier zeer omtrent de wijze v. li mede de militaire autoriteit met de zieke sole I omspringt. Gedurig worden zieken van hier de infirmerie te Leeuwarden geëvacheerd, ze bij aankomst aldaar, weer naar Hardei te zenden. Hieraan zijn grootere onkostei paard, en blijft de omweg over Leeuwarden vo zieken zelf minder weuscbelijk. Des morgens uren moeten ze te Leeuwarden aan het st: zijn, meestal zonder iets gebruikt te het en komen dan eerst om halfelf te Harder Zijn ze hersteld, dan worden ze weer per s naar Groningen gedirigeerd en moeten vt geheel voor zichzelve zorgen. Vandaar naar zijl o. a. een afstand van 6 uren moeten a vroeger aan de oude Johanniterorde in Str burg toebehoord hebbende boekerij, moet eer onbeduidend deel der stadsbibliotheek uitrns Reeds voordat deze met de stadsbibliotheek eenigd werd waren echter daaraan een grooi tal manuscripten en drukwerken, meer dtil (waaronder 400 manuscripten en 80 op perk;» geschrevene, 29 boekdeelen in folio, 32 in 17 in kleiner formaat) verloren geraakt xm zonder dat het mocht gelukken ze terug teM gen of aanwijzing te verkrijgen in welke t-B theek ze geraakt waren. Een enkel manuB de „Mere von der Minne", van meester Goü-B werd door een toeval teruggevonden. De nl der verloren geraakte manuscripten bebiXW op het gebied der theologie, van groote waf waren de oud-Duitsche dichtwerken. De bek! Joh. Nicolaas Weisslinger heeft een catologk drukwerken iu de Johanniter-bibliotheek aai zig, daargesteld, die der manuscripten is dooi professor der universiteit J. J. Witter vervaar Beide catologussen zijn in 't jaar 1746 en li druk verschenen. De drie verzamelingen i nieuwe kerk waren theoretisch gescheiden betrekking van bibliothecaris werd echter de stad en de Augsburgsche consistorie steed denzelfden persooD opgedragen. Eerst mei 17den October 1863 kwam eene strenge scbe

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2