Ik betuig u mijn dank voor uwe toejuichingen, maar. ik stel ze allen op rekening van diegroote angst, die uwer allen gemoederen ontroert, dat het vaderland in gevaar is. Ik smeek u slechts eene zaak: de eendracht! Door de eendracht, zult gij overwinnen. Weg met alle haat, dat alle naijver zwijge, wees eensgezind en gij zult onoverwinnelijk zijn. Scharen wij ons als éen man om de republiek tegenover de indringers, en laat ons broeders zijn. Dan is de overwinning ons. Alleen door de broederschap redt men de vrij heid." Duitschland. Brief van Koning Wilhelm aan Koningin Augusta te Berlijn. Vendresse, ten Zuiden van Sédan, 3 September. Gij (Du) weet thans uit mijne drie telegram men, hoe zich de groote geschiedkundige gebeur tenis heeft toegedragen. Het is alsof het een droom is, al heeft men het uur voor uur bijgewoond! Wanneer ik bedenk, dat ik na een anderen grooten, gelukkigen oorlog, gedurende mijn re geering niets roemrijks meer verwachten kon en ik thans deze wereldberoemde daad volbracht zie, zoo dank ik het aan God, die mij alleen, mijn leger en mijn bondgenooten uitverkoren heeft, het gebeurde te volvoeren, en ons tot werktuigen van zijn wil aangewezen heeft. Slechts in dezen zin veroorloof ik mij dit grootsche werk op te vatten, om ootmoedig Gods leiding en zijn genade te prijzen." Nu volgt een schets van den vierdaagschen veldslag en de gevolgen, die wij reeds gisteren breedvoerig mededeelden. BISMABCK OVER HOLLAND. De correspondent van de Pall Mali Gazelle, heeft een onderhoud gehad met den heer Von Bismarck. Dit blad geeft doorgaans juiste mededeelingen, daarom behoeft men niet twijfelachtig het hoofd te schudden bij het lezen, dat een der berichtge vers van de Pall Mall Gazette te Clermont in Ar- gonne, nog even zijn brief' opende om den uitslag mede te deelen van het volgend onderhoud, het welk hij met zijne excellentie graaf Von Bis marck had. Ziehier wat de bondskanselier in de samenkomst met deD correspondent zeide: „Wij zouden den Elzas en Lotharingen tot een onzijdigen, onafhankelijken Staat kunnen makeD, die zich van Luxemburg tot Zwitser land uitstrekt, en op die wijze onze westelijke grens tegen Frankrijk kunnen beschermen. Maar wie zou de onzijdigheid van zulk een Staat kunnen waarborgen? Bovendien, het volk zou altijd de begeerte blijven koesteren om tot Frankrijk terug te keeren, waartoe het zoolang behoord heeft. Dat wij zeiven den Elzas en Lotharingen zouden annexeeren, daarvan zie ik de noodzakelijkheid en nog veel minder de waar schijnlijkheid in. Wij zouden een ontevreden volk moeten regeeren, waarbij nog komt, dat eene groo- tere uitbreiding van grondgebied voor Duitsch- land niets aanlokkends heeft. Maar wij moeten zekerheid hebben tegen een aanval van Frank rijk. ZoolaDg dit Straatsburg bezit, is geheel Zuid- Duitschland aan zijne genade overgeleverd. Wij hebben geene vestingen vóór Ulm. Straatsburg alzoo, en Metz vermoedelijk, moeten in ons bezit blijven, wanneer de oorlog gunstig voor ons eindigt. Straatsburg zal ons Gibraltar zijn. De correspon dent maakt zijne eigene opmerkingen niet publiek hij laat slechts Bismarck daarop antwoord geven; dit althans moeten wij afleiden uit hetgeen nu volgt: „Gij zegt, dat de Franschen ons een on- verzoenhjken haat zullen toedragen, wanneer wij hunne twee beste vestingen neineD, en altijd zullen trachten zich te wreken. Ik stem dit toe; maar het is zeker dat zij reeds zoo woedend tegen ons zijn, dat zij toch zullen beproeven op eenigerlei wijze hunne wraak te koelen. Het beste, dat wij daarom kunnen doen in het belang van den vrede, is hun de macht te ontnemen om kwaad te doen. De Duitschers dringen daarop aan." Hier schijnt de correspondent van de Pali Mali Gazelle de vraag te hebben geopperd, of de heer Von Bismarck niet op eenige andere wijze Duitsch- land zou kunnen uitbreiden, en in de overweging van dat belangrijk onderwerp legde de Pruisische Premier deze verklaring af: Gij zegt, niet te hopen dat wij ons met Holland bemoeien. Mijn waarde heer, daaraan denken wij in de verste verte niet (we do not dream of it). De Hol landers zijn geen Duitschers en, Duilschlands een heid is hetgeen wij noodig hebben. Ik verzeker u, geen Duitscher denkt er in de verste verte aan droomt er van, zegt weder de Premierom Holland te annexeeren." Belg-ie. Het Brusselsch blad l'Echo du Parlement van 8 dezer schrijft: Men heeft van verschillende zijden het verblijf alhier gemeld van de ex-keizerin Eugènieennog dezen morgen deelden Brusselsche bladen mede, dat de vluchtelinge verblijf hield op het kasteel van de familie d'Hooghvorst, te Meysse, nabij Brussel. De waarheid is dat de echtgenoote van Lode- wijk Napoleon eerst gisteren in België is aan gekomen, vergezeld van eene dame, beiden zoo stemmig gekleed, als kameniers van burgeraf komst. Een poslkar ging hen uit Mons in de omstreken van Maubeuge afhalen. De weg die de ex-keizerin heeft genomen is ons onbekend, maar zonder twijfel zal zij haar zoon naar Engeland volgen. Te Mons bevinden zich nog een gedeelte van het dienstpersoneel van het ex-keizerhjk huis, een zeer groot aantal paarden en equipagiën en ook een ijzeren reiswagen beladen met zilveren kost baarheden, die reeds den 15den waren geborgen in het vooruitzicht op de gebeurtenissen. Onder de paarden die gastvrijheid in de kazerne Leopold te Brussel genieten, behoort het paard van den ex-keizer, de pouey van den ex-keizerlijken prins, en het ros van Mac-Mahon. Al deze paarden, dit materieel en zilverwerk zullen naar Engeland worden verzonden. De ex-keizer heeft bij de office de Publicité, abonnementen doen bestellen op de Times, de Figaro en de Constitulionnel. Zij moeten geadres seerd worden aan den heer Piétri, ex-prelect van politie, te Kassei. Men leest in het Journal de Liège. Een twin tigtal Frausche militairen, waaronder onderschei dene hoofdofficieren, ziju Dinsdag te Luik aan gekomen. Gevangen op hun woord van eer, en, op weg naar Stuttgart, kwamen zij van Mirno, een dorpje tusschen de Luxemburgsch-Belgische en Fransche grenzen. Zij behoorden tot het 12de regiment Afrikaausche jagers en tot het 5de en 6de regiment huzaren en werden te Sédan krijgs gevangen gemaakt. Onder hen komen voor de generaals Wimpiïen en Besson. Zij stapten af aan het hotel l'Univers. Ten einde zich niet van de officieren te scheiden die hen vergezelden, gaven zij voor dat het hunne ordonnancen waren. Zij voerden 16 paarden met zich die te Luik door hen verkocht werden. Die arme dieren waren zoo uitgehongerd, toeu zij te Luik aan kwamen, dat zij de houten palen afknaagden waaraan zij vastgemaakt waren. Het spoorwegstation Guillemins bood gisteren een aardig schouwspel aan. Men liet de paarden draven voor de koopliefhebbers, even als op de paardenmarkt. Er waren twee prachtige Arabi sche paarden onder, welke de koopers elkander zeer betwistten. Laatste dagbladberiehten uit de Fransche republiek. Uit het Journal officiel de la République. Berichten uit het Biimenland. De republiek is overal uitgeroepen. Het vertrouwen van de Parijsche bevolking is volkomen, men heeft de verzekering bekomen dat er wapenen voor een ieder zijn en de circulaire van den minister van buitenlandscbe zaken heeft de diepste uitwerking- gehad. De prefect van het departement du nord telegrafeert aan den minister van binnen- landsche zaken dat de republiek overal met groote geestdrift is aanvaard. Al de vestingen zijn in goeden staat van verdediging. De bevol king is vast besloten den invaller krachtig het hoofd te bieden. Uit de Figaro In het vooruitzicht van een beleg van Parijs, is er het besluit genomen dat een gedeelte van het voorloopig bewind naar een van de provinciën zou worden overgebracht. De minister van finan ciën zal, naar men ons verzekert reeds morgen Parijs verlaten en zich naar Tours begeven. Het gerucht loopt te Parijs dat de Vereenigde Staten, ondersteund door Engeland zich als bemiddelaar bij den koniDg van Pruisen aangeboden hebben en voorloopig een wapenstilstand van tien dagen hebben aangevraagd. Agenten van den ex- keizer onderhandelen over den aankoop vau Brasted-Park in het Graafschap Kent. Lode- wijk Napoleon heeft op dit kasteel reeds ver blijf gehouden voor zijn aanslag op Boulogne. Het paleis der Tuileriën is op last van het be wind voor de nationale verdediging in een hos pitaal herschapen. Woensdag-avond te 5 uren, wapperde de onzijdige vlag van de conventie van Genève op de Tuileriën. Op de muren leest men: Nationaal eigendom. Het van een gescheurde portret van den keizer in de troonzaal op het stadhuis te Parijs is vervangen door een allego rische schilderij voorstellende de Fransche repu bliek. Het gouvernement voor de nationale defensie heeft het volgend telegram ontvangeD „Al wat ik bezit stel ik tot uw dienst; beschik over mij. G. Garibaldi." De meeste nieuw aangestelde prefecten zijn gekozen uit de journa listen van de verschillende liberale bladen. Mac-Mahon is thans inderdaad aan de gevolgen van twee wonden, een in de borst en een ander in de dij, overleden. Frankrijk lijdt in zijn persoon een onherstelbaar verlies. Zijn eenig beginsel was, de handhaving van de groote stelling die Frank rijk in Europa bezat. Hij mengde zich nimmer in de beraadslagingen over de vormen van het gouvernement. Hij behoorde tot geen coterie. Hij was een Frauschman in den waren zin des vvoords. Is het nog noodig de geschiedenis te schrijven van zijn militairen loopbaan? Is het nog noodig aan het roemrijk aandeel te herinneren dat hij nam aan de bestorming van den Malakoff, de schitterende expeditie die hij in Kabylie volvoerde, en de glans rijke overwinning, die hem in 1859 den titel van hertog van Magenta en de waardigheid van maar schalk van Frankrijk schonk? Hij is gestorven, maar op eene wijze die hem onsterfelijk maakt. Gelukkig zij die sterven na geleefd te hebben zonder vrees of wroeging, en die evenals de rid derlijke Mac-Mahon slechts gehoorzaamd hebben aan een enkele luepstem: het eergevoel! TJELKGtKAMMEV. Antwerpen, 8 September. (Part. tel.) De prin sen uit het huis van Orleans zijn te Parijs aange komen. Een comuiandement zal hun worden op gedragen. Florence, 8 September. Men leest in de Opi- nione: „Te Rome en in de provinciën van den kerkelijkeu Staat heerscht groote opgewondenheid. Men teekent er adressen aan den koning van Italië, waarbij verzocht wordt dat het land door Italiaansche troepen worde bezet. Tusschen Orte eu Aequapendeute (boven Viterbo, aan de Noor delijke grenzen) heeft men de Italiaansche vlag geheeschen. De kolonel Charette versterkt zich te Mouteüascoue, waar hij in den rug door de op standelingen wordt bedreigd. De Gazelle del Popola zegtHet gerucht dat som mige buitenlandsche mogendheden zich tegen de besluiten der regeering van Rome zouden ver zetten, is van allen groud ontbloot. De Weener Tagespresse bevat de navolgenden telegrammen Milaan, 6 September. Een adjudant des konings is hier aangekomen eu heeft zich onmiddellijk naar Monza begeven om met prins Humbert te spreken, die het opperbevel des legers zou aan vaarden. Er heerscht groote opgewondenheid on der de republiekeinen. Napels, 5 September. Er heerscht hier groote opgewondenheid tegen de regeering. Overal hoort men roepen: Rome of de Republiek 1 Weg met het ministerie. Eeu aantal personen zijn in hech tenis genomen. De troepen zijn geconsigneerd. Aan de Agence Havas wordt uit Marseille dd. 6 September geschreven: „(Onder reserve). Het gerucht loopt hier onder de Italianen, dat de re publiek zou uitgeroepen zijn in Italië. De koning zou geabdiqueerd, en zijn zoon, prins Humbert, het presidium der republiek aanvaard nebben.'' Parijs, 8 September, ('savonds). De Patrie ver meldt bij gerucht, dat het corps diplomatique zich heden in conferentie vereenigd heeft. Als men het eens mocht worden, zou men zich nog heden naar het hooldkwartier des konings van Pruisen begeven. De heer Rochefort protesteert in een brief te gen een vijandig artikel tegen het Voorloopig Bewind, opgenomen in de Marseillaise en getee- kend Cluseret. Een aautal mobile garden, Fransche en Ame- rikaansche vlaggen ronddragende, hebben eene ovatie gebracht aan den gezant der Vereenigde Staten. Parijs, 8 September. Het bericht van den dood van den maarschalk Mac-Mahon wordt niet be vestigd. Men meldt uit LfLon van den 7deQ dezer, dat een Pruisisch parlementair, die door drie leger korpsen, Van Rethel, Ohateauporcieu en Reims oprukkende, werd gevolgd, aldaar was aangeko men eu in naam des konings van Pruisen, die dien morgen uit Rethel was vertrokken, gevraagd had met den bevelvoerenden generaal te conl'e- reeren. De voorhoede der vijandelijke legerkorpsen zou in de omstreken van Sissonne (t. o. van Laon) staan. De generaal is verslag gaan geven aan den minister van oorlog. Parijs, 8 September, ('savonds.) Het Journal de Paris bevat liet bericht dat de prins Van Join- ville, de hertog Van Aumale en de hertog van Chartres den dag na de omwenteling zich bij den heer Favre hebben aangemeld om een plaats voor zich te vragen bij de verdediging van Parijs. De heer Favre verklaarde, nameus het voor loopig bewind, dat hunne tegenwoordigheid tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding zou kunnen geven en, een beroep doende op hunne vader landsliefde, smeekte hij hen te vertrekken. De prinsen hadden daarop Parijs verlaten. Brussel, 8 September, ('s avonds.) L'Etoile Beige zegt dat de plunderende benden, uit Fraukrijk komende, onderscheiden pachthoeven in den om trek van Mouscrou hebben afgeloopen. De troepen hebben bevelen ontvangen om de herhaling van zulke tooueelen te beletten. Parijs, 9 September. Daar het korps diploma tique heeft aangekondigd dat het Parijs zou ver laten, in geval van insluiting door den vijand, met aanwijzing der stad, waar het zich dacht te vereenigen, heeft het Voorloopig Bewind besloten er zich door eene delegatie te doen vertegen woor- digen, welke de betrekkingen met de buitenland sche Kabinetteu aanhouden en de maatregelen der nationale verdediging in de departementen voortzetten zou. De werkzaamheden van den raad van revisie zijn afgeloopen. In alle departementen heersch- Volmaakte orde. Overal vragen de jongelieden vol geestdrift om tegen den vijand op te trekken. Parfjs, 9 September. De generaal Trochu geeft in een brief, gedateerd van 8 Sept., aan den kolo nel der garde van Parijs zijn vertrouwen te kent nen op den moed van dat korps, dat aan de verdediging der forten deel zal nemen en ook als reserve zal dienen voor de verdedigers van den ringwal. Bij proclamatie van S September heeft de gene raal Trochu de garde mobile bevolen zich binneu 4S uren op hun eerepost, d. i. de verdediging der forten, te bevinden. Een officieele dépêche van Laön van gisteren meldt dat die vesting door het legerkorps vau den groothertog van Mecklenburg was ingesloten en gesommeerd om zich over te geven. Als de over gave niet voor hedenmorgen 10 uren plaats had, zou Laón hetzelfde lot ondergaan als Straatsburg. Parfjs, 9 September. Het Journal Officiel bevat een besluit, waarbij de kiescollegiën tegen 16 Oct worden opgeroepen tot het verkiezen van een Nationale Constitueerende Vergadering. De ver kiezingen zullen geschieden bij geheime stemming volgens de wet van 15 Maart 1849. Brussel, 9 September. De Moniteur schrijft „De Duitsche dagbladen beklagen zich over het onthaal dat de naar hun vaderland terugkeerende Duitschers en de gekwetste Duitsche soldaten in België te beurt viel. Er is eeu onderzoek ingesteld om de waarheid aan het licht te brengen. België stelt meer dan ooit een eer in de vriendschappe lijke betrekkingen, welke het met de naburige volken onderhoudt. Het verwijt, dat men tot Bel gië richt, is onverklaarbaar op een oogenblikdat het, met ijver en zonder onderscheid van vlag, gastvrijheid betoont aaD alle lijdenden en ge kwetsten." St.-Petersburg, 9 September. Het Journal de St.-Petersbourg zegt, naar aanleiding der circulaire van den heer Favre: „De Fransche Regeering drijft de vaderlandsliefde te ver wanneer zij wei gert, vestingen, die niet verhinderd hebben dat Parijs een belegering tegengaat, op te offeren aan een vrede, die een oorlog vau „uitroeiing" kan voorkomen. Duitschland heeft gezien dat de heer Favre den oorlog niet verhinderen kou, toen het volk met geestdrift er in toestemde, en zal waarschijnlijk duurzame waarborgen vragen voor zijne heldhaftige zegepralen. Het blad be grijpt ten slotte niet hoe recht eu billijkheid thans aan de zijde van Frankrijk kunnen zijn, nadat Favre in Juli het tegendeel beweerde. „Moge Europa den noodigen invloed kunnen uitoefenen om een duurzamen vrede te verze keren." HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 9 September. Koffie. Voortdurend in eene zeer vaste stem ming. De veiling is in het buitenland goed opge nomen eD bestond er veel vraag voor verschilende nummers, vooral blanke soorten. Suiker. Ruw eu geraffineerd. De markt blijft onveranderd vast met kleine omzettingen tot on veranderde prijzen. Thee. In eene goede stemming Daar beste soor ten blijft veel vraag bestaan. Bijst. Zooder handel dan voor behoeften. De prijzen zijn: Rangoon f 8, Voorloop f9.50 a 10 en Tafel f 12 a 16. Specerijen. Van de aanslag der veiling bij de Ned. H.-M. is nog niets bekend. Bij particulieren werden, tot geheimen prijs, 37 vaten Foelie ver kocht. Vruchten. Zonder handel; prima krenten op ƒ16 gehouden. Deze week arriveerde eene kleine partij heele kisten Muscade Rozijn die tot f42 ƒ47 en f53, naar qualiteit, aan de markt is. Katoen. In vaste doch kalme stemming. Wol. Zonder handel. Tin. Banca f 75, 74; Billiton f 72,50. Indigo. In den loop dezer week werden weder 8 kisten Java afgedaan. Meekrap. In puike soorten vonden weder kleiue afdoeningen plaats. Potasschen. Onveranderd. Petroleum. Vast met goeden aftrek tot onver anderde prijzen. Op latere termijnen gaat weinig om uit gebrek van verkoopers. Oliën. Raapolie cont. ƒ47.75 Mei ƒ46.25 Oct. Dec. ƒ47.75 47.50. Lijnolie cont/36.25 Mei ƒ36.25 Oct. Dec. ƒ.36.25. Patentolie cont ƒ52 ƒ51.50naJ 52. Granen. Flauw doch stil. Meel. 1ste qual. ƒ20.50, ƒ21.50; 2de qual. ƒ18, ƒ19; 3de qual. ƒ16, f 17; Keizersmeel ƒ26, ƒ28. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 9 Sept. In het eerste gedeelte der op heden voortgezette vergadering van de Jurislenvereeniging ziju de gisteren geschorschte dis- cussiën over eenige onderdeelen van het praead- vies van den heer Staatsraad De Vries, voortgezet. Lett. E bepaalde oorspronkelijk. „Het is wen- schelijk, dat elk wetsontwerp tot geheele of ge deeltelijke herziening van een der wetboeken, althans zoo die herziening van eenigzius wijderen oinvaDg is, van wege den Koning door eene com missie worde ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Hierop waren gisteren twee amendementen of liever nieuwe redactiën voorgesteld, als 1°, van Mr. A. S. Van Nierop, om den weusch uit te spreken, dat elk wetsontwerp tot geheele of ge deeltelijke herziening van een der wetboeken van wege de Tweede Kamer door eeue speciale commissie worde onderzocht, waarmede spr. be doelde de wenschelijkheid te doen uitspreken van het herstel der vroeger gewerkt hebbende commissiëu van zelfstandige rapporteurs in het geval van geheele of gedeeltelijke herziening der wetboeken. 1°. Het tweede voorstel vaD Mr. A. Polak be oogde dat elk wetsontwerp tot geheele of gedeel telijke herziening van een der wetboeken althans

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3