N°. 3240. A°. 1870. Zaterdag ÏO September. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dageltjki, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRI.I8 DEK ADVKETKNTIEN. Voor iederep regelj 0.15. Grootere lettere naar de plaatsruimte die zij-beslaan. Leiden, 9 September. 'Onder de laatste berichten in ons nummer van stereD kwam reeds een kort bericht van de isteren te 's-Gravenhage gehouden eerste bijeen - looist van de Nederlandsche Juristen- Vereeniging. Hel kou niet uitblijven, nadat verschillende bla- jen, de op die vereeniging te bespreken vraag- llukken als te abstract, van te veel theoretische Laarde hadden geoordeeld, dat er uit den boe- |em der leden voorstellen zouden worden gedaan als die dagbladen bedoelden, namelijk van eer practischen aard, van meer urgentie. Inder- aad was het de jeugd der Amsterdamsche balie, ie door de artikelen van Het Noorden geïnspireerd f omgekeerd, bij monde van den heer Mr. C. A. .osman, advocaat te Amsterdam een voorstel toe- Iclffte, waarbij hoofdzakelijk bezwaar werd in gebracht tegen het voorloopig programma. De punten daarin opgenomen, raakten niet genoeg- ,ain de eerste volksbelangen uit het oogpunt an het rechtswezen, en die van dringender aard lijn dan die in het programma. Daarom waren de heeren Mrs. C. A. Cosman, F. K. Hartogh, W. Heineken, M. W. Jolles, A. Van der Mersch, A. S. Van Nierop. H. N. 'eding van Berkhout, G. S. J. Waterschoot van Ier Gracht en O. M. J. Willeumier overeenge komen het volgend voorstel in te dienen „De ondergeteekenden vermeenende 1 „dat de Nederlandsche wetgeving geen voldoende middelen aan de hand geeft tot herstel van ge- [ftehlelijke dwaling, evenmin in alle opzichten leooegzaam recht laat wedervaren aan de per- ionlijke vrijheid en de gelijkheid der burgers |oor de wet; dat, welke andere gebreken en leemten ook |an te wijzen zijo, de genoemde vóór alles de .ndacht der Juristenverceniging vereischen en het dervverp barer beraadslaging belmoren uit te laken. I „Ten einde al aanstonds in die richting werk taal te zijn, stellen zij voor: r „Urgent te verklaren de behandeling van de Bistel ling der preventieve gevangenschap en van de herziening van strafzaken. „Die vraagstukken te plaatsen op de agenda 'der vergadering. 1 De voorzitter Prof. Goudsmit, beschouwde dit voorstel als strijdig met de bepaling van het voor loopig reglement niet alleen, maar als te zullen leiden tot beraadslagingen zonder eenig praktisch :esullaat. Daarin ondersteund door den heer Oir. Pijnappel, die in het vroeger door ons opge- Itiomen adres van den heer Mr. G. De Vries de [gelegenheid aanwezig achtte om al dergelijke [voorstellen te doen, werd het voorstel na vele wisseling van gevoelens teruggenomen, na belofte an den voorzitter dat hij gelegenheid geven iou tot nadere indiening van voorstellen dan in het programma vermeld worden. Onmiddellijk werd dan ook, het bij nader be- iluit van het bestuur 't eerst aan de orde gesteld advies van den heer De Vries, in behandeling gebracht. Het advies heeft tot opschrift: „Welke hoofd bezwaren zullen de herziening onzer Wetboeken in den weg staan, en hoe die op te lossen, ten einde te bevorderen, dat die wetboeken steeds beantwoorden aan de veranderende eischen der samenleving, en ten allen tijde de juiste uitdruk king blijven der meest algemeene opvatting van bet recht door de bevoegde beoordeelaars in ons Vaderland 1" De heer Mr. Coninck Liefsting, die de hoofd strekking van dat advies ten sterkste aanprees ut het oogpunt van de nuttigheid eu wensche- bjkheid van partieele herzieujng, kon zich echter met de geheele ontwikkeling van het advies in zijne onderdeelen niet geheel vereenigen, om des norstellers doel te bereiken. Spreker bood daarom en amendement aan van dezen inbond: „Elke wijziging van een artikel der wetboeken, behoort 'e worden gegeven in den vorm, dat nieuwe artikelen in plaats der oude worden gesteld. „De herziening die strekt tot wegneming van enkele bepalingen, welke gebleken zijn groot nadeel voor de praktijk te veroorzaken, en tot invoer van nieuwe bepalingen, die door het maatschappelijk verkeer gebiedend gevorderd borden, moet plaats hebben zoodra de noodza kelijkheid gebleken is. „De herziening tot herstelling van kleine ge breken, zoo in vorm als inhoud, die samenge nomen de goede werking der wet belemmeren, behoort op bijzondere tijden te worden onder nomen." Nadat hierover door verschillende sprekers ju verschillenden zin en door den heer De Vries tot verdediging van zijn advies het woord was ge voerd, werd door den heer Star Nu man een voor stel gedaan, te kennen gevende dat (je toestand der strafwetgeving in Nederland van dien aard is, dat alleen een nieuw wetboek genezing kan aanbrengen. De beer De Vries verdedigd# nader zijn advies, en wees uitdrukkelijk op sub A van dqt advies, dat dan toch met zoovele woorden zegt: „In den regel behooren van tijd tot tijd ijoQr partieele herzieningen in de wetboeken de vep- anderingen aangebracht te worden, die noodig zijn om: a. het recht in overeenstemming te hou den met de veranderende betrekkingen en be hoeften der samenleving enz." Hij spra)r daarom in geenen deele tegen, dat het wetboek van strafrecht uit zijnen aard eene geheele herziening eischt. Maar daarom was ook in zijn advies aan gegeven het denkbeeld tot benoeming eener com missie uit den boezem der vereeniging om dat punt nader te bespreken. De heer Star Naman trok hierop lijn amende ment in. Nadat nog sommige leden een en andermaal van gevoelens hadden gewisseld, werd aan het oordeel der vergadering onderworpen het amen dement van den heer Liefsting, dat met groote meerderheid verworpen werd. Daarentegen vereenigde zich de vereeniging met overgroote meerderheid met het advies van den heer De Vries, onder de letters A en B, als volgt In den regel behooren van tijd tot tijd door partiëele herzieningen in de wetboeken de ver anderingen aangebracht te worden, die noodig zijn oma. het recht in overeenstemming te hou den met de veranderende betrekkingen en be hoeften der samenleving; b. de erkende gebreken in de bestaande bepalingen te verbeteren, en c. de onduidelijkheden en dubbelzinnigheden, die herhaaldelijk tot uiteeuloopende beslissingen aan leiding geven, door gewijzigde redactie weg te nemen. li. „Op bepaalde tijdstippen behoort eene ge heele herziening van elk der wetboeken te wor den oudernoqieu, uitsluitend met het doel om de bestaande herzieningswetten in het wetboek over te nemen, en daarmede tot éen geheel samen te smelten, hetwelk als zoodanig door de Wetge vende Macht aangenomen en afgekondigd wordt." Vervolgens kwam in beraadslaging letter C van dat advies, luidende: „De Juris ten-vereeniging drage aan eene commis sie uit baar midden op voortdurend het oog ge vestigd te houden op de werking onzer wetboe ken; te overwegen op welke .punten het drin gendst behoefte aan verbetering zich gevoelen doet; in hoofdtrekken aan te wijzen, waarin die verbeteringen moeten bestaan, en die onderwer pen in de bijeenkomsten der vereeniging in be raadslaging te brengen." Na eene korte schorsing is hierop aangenomen eene bijvoeging van den heer Pijnappel, aldus luidende: „Deze commisie heeft de bevoegdheid, personen die niet tot de Juristcn-vereeniging behoo ren, tot medewerking aan hare taak uit te noo- digen." Litt. D. is onveranderd aldus vastgesteldAau den uitslag van de beraadslagingen der vereeniging worde zooveel mogelijk algemeene bekendheid gegeven. (Vooraf was verworpen eene motie, om zoowel artt. C. als D. als van meer huishoudelijken aard, te doen opnemen aan liet slot. Eindelijk was aau de orde, maar is niet tot afhandeling gekomen litt. E-, aldus luidende Het is wenschelijk, dat elk wetsontwerp tot geheele of gedeeltelijke herziening van een der wetboe ken, althans zoo die herziening van eenigszins wijderen omvang is, van wege den Koning door eene commissie worde ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hierop zijn de beide volgende amendementen voorgedragen, als: 1°. van den heer Van Nierop, om litt. E. te lezen als volgt: „Het is wenschelijk dat elk wetsontwerp tot geheele of gedeeltelijke herziening van een der wetboeken van wege de Tveede Kamer der Staten-Generaal door eene spsciale commissie worde onderzocht." Over dat amendement zijn de discussiën af^ loipen. 2°. van den lieer Mr. A. Polak, luidende: „H is wenschelijk dat elk wetsontwerp tot geheele of gedeeltelijke herziening van een der wetboe ken, althans zoo die herziening van eenigszins wjderen omvang is, in overleg met den Minister van Justitie ontworpen, door eene commissie en door den Minister van wege den Koning worde ingediend aan de Tweede Kamer der StateD- Generaal." De discussie over dat amendement is niet ge ëindigd, maar wegens het gevorderde uur is de voortzetting bepaald op heden. Het heeft den Koning Groothertog behaagd, op het diner Maandag jl. bij den Commissaris des Konings te 's-Bosch gehouden ouder een zeer har- telijke toespraak, den heer Mr. P. F. Van Cooth, grillier der Staten van Noord-Brabant, ridder der orde van de Eikenkroon, tot officier dier orde te bevorderen. Van H. M. de Koningin ontving de Hoofdcom missie tot verloting van voorwerpen ten behoeve van het Roode Kruis, twee fraaie, geschilderde lam pen. Onder meer andere geschenken heeft de com- missie ook ontvangen een keurige aquarelle in lijst met glas, van den heer M Ten Kate te Am sterdam. belaste geneeskundigen worde bepaald, dat zij nevens de verklaring van het overlijden opgeven de zekere of vermoedelijke oorzaak van den dood, iudien hun daaromtrent iets:mocht blijken. Was de lijder zonder geneeskundige behandeling gestorven, dan vermelden zij dit en voegen er achter: maar vermoedelijk aan Ook acht ik het noodig dat de gemeentebesturen die geneeskundigen herinneren aan de noodzake lijkheid om den doodscbouw met nauwgezetheid te verrichten, en in gevallen van plotseling over lijden alle middelen in liet werk te stellen oui de oorzaak van overlijden te ontdekken. In die gevallen mag eene uitwendige schouwing van het geheele lichaam niet worden nagelaten." Op heden is aan het Departement van Buiten- landsche Zaken, onder voorbehoud der goedkeuring van de Staten-Generaal, door de wederzijdsche ge volmachtigden van Nederland en Groot-Brittannië eene overeenkomst geteekend betreffende de aan werving in Britsch-Indië van vrije arbeiders voor de kolonie Suriname. De Burgemeester alhier brengt ter kennis van de autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der gemeente, dat de heel- Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland het voornemen heeft, deze gemeente op Zaterdag den ÏCU»" September aan slaande te bezoeken en dat aau hen, die wen- schen mochten Z. Hoog-Ed. Gestr. te spreken, daartoe- op het Raadhuis, 's voortniddags te el uren, de gelegenheid zal gegeven worden. In de eerste helft der maand Augustus zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden M. J. v. d. Graft, H. C. M. Lorch, J. II. Noort- veen, Simons en Coliju en C0., J. Smit, V. Hey- ningeu, J. L. Veendam, J. De Waal, W. A. v. Houten, allen te Amsterdam; Wegel te Culem- borg; Temmink te Beunebroek; K. Sebel te Bergen-op-Zoom; II. v. Beyte te Breda; J. A. v. d. Heyden te Delft; A. Hermans te Estie; P. Verkerk, Feret, G. De Bok, allen te 's-Gravenhage; G. J. J. Rochell te Groningen; Diena de liaan te Haarlem; M. De Wiet te Helder; J. Menu te 's-HertogenboschB. Den Nelst te Hilgersberg; W. Verballen te Hoornbrug; J. Dé Verwer te Leiden; M. Zuidenvijk, J. v. Huizen, J. v. Rijn, allen te Lisse; H. Den Hartog te 'tLobith; H. Willebraud te Nieuwveeu; H. J. P. v. d. Steen Schiedam; J. v. Konynenburg te Veenendaal; N'. Brouwer te Zandvoort; De minister van binneul. zaken heeft, onder dagteekening van 30 Aug. jl., de volgende missive aan de commissarissen des Konings gericht wegens de toepasssing van art 4 der wet van 10 April 1569 (Slbl. N". 65) betrekkelijk den doodscbouw, „De met den doodsehouw van gemeentewege belaste geneeskundigen volgens de laatste alinea van art 4 der wet van 10 April 1S69 {Stbl: N°, I 65), geven meestal eene verklaring van betover- i lijden af, zonder vermelding van de oorzaken van den dood. Veelal zullen die oorzaken hun onbe kend zijn, maar in sommige gevallen zullen zij daaromtrent genoegzame zekerheid kunnen beko-j men, of althans de oorzaak van den dood kunnen vermoeden. Het geval kan zich zelfs voordoen en het heelt zich reeds voorgedaan, dat, indien de lijkschouwer eeu nauwkeurig onderzoek van liet lijk van een plotseling overleden persoon had; ingesteld, hij op het spoor zou zijn gekomen van eene misdaad. Ik acht het daarom wenschelijkj dat de gemeentebesturen door u gewezen wordenj op de wenschelijkheid, dat in de instructie voor de met den doodsehouw in hunne gemeenten; Gisteren werd te 's-Gravenhage de 36ste alge meene vergadering gehouden van de Vereeniging van- eu voor de Nederlandsche Iudustrieeleu. Naar aanleiding der mededeelingen van den secretaris, vervat in het verslag, is besloten zich tot de regeering te wenden ten einde door hare tusschenkomst te erlangen een officieel vergelij kend overzicht der buitenlands bestaande invoer rechten, inzonderheid voor die artikelen welke de Nederlandsche nijverheid reeds nu voorbrengt of mag geacht worden te kunnen voortbrengen. Er werden voorts belangrijkeinlichtingen verstrekt omtrent hetgeen het onverwachte oorlogstijdvak uit een industrieel oogpunt had doen opmerken, vooral met betrekking tot de bestellingen en afleverin gen van militaire benoodigdheden en krijgsbehoef ten. Met buitengewone belangstelling heeft de vergadering voorts kennis genomen van de po gingen door het bewind te werk gesteld om, in het belang der uitbreiding van de nationale nij verheid, in den ruimsten zin genomen, nieuwe ondernemingen te ontwerpen, aan te bevelen of des noods door eigen krachten in bet leven te roepen. Daartoe behoort o. a. een uitgebreid plan voor den aanleg van Buurtspoorwegen over geheel Nederland, in verband met de groote stamlijnen, van staatswege gebouwd en die weldra voltooid zijnde, vele. handen zullen ledig laten. Het bewind heeft zich hieromtrent reeds met verschillende provinciale autoriteiten verstaan en onder andere ook de voorlichting en medewerking ingeroepen van het Kon. Instituut voor Ingenieurs. Men schrijft ons uit Boskoop van heden Morgen worden van hier'naar 's-Hagö verzon den voor de vereeniging „Hel Roode Kruis" een eerste bezending pluksel, zwachtels eni', benevens 100 flesscben bessensap, een geschenk van de HH. Sckoorel en Goudkade, anker wijn en een som van ƒ200.. De belangstelling in de ver eeniging is groot. Vele handen zijn werkzaam geweest en zijn. nog werkzaam om het benoo- digde te verschaffen. Die belangstelling bleek ook uit het talrijk bezoek aan de heden gehouden tentoonstelling van al het ingezondene, waarbij nog een som van ƒ10.855 in een in bet lokaal geplaatste bus werd gecollecteerd. Een onzer laudgenooten, Dr. Guye te Amster dam, die naar de slagvelden is vertrokken om zijn evemnensch bij te staan, heelt deze mensch- lievendheid moeten bekoopen met het verlies van een fijner beenen. Hij is op het slagveld gewond geraakt. Bij de gisteren in het kiesdistrict Weesp plaatsge had hebbende herstemming voor een lid van de pro vinciale staten van Noord-Holland is de heer A. L Van Tienen, burgemeester van Diemen en Water graafsmeer, met 299 stemmen gekozende heer W. Velthuizen, burgem. van Laren verkreeg 286 stemmen, 7 stembriefjes werden van onwaarde verklaard. Naar men verneemt is de termijn tot inzending van voorwerpen ten behoeve van de groote ten toonstelling en verloting voor het Roode Kruis, in de Gothische zaal alhier te houden, welke termijn eerst op 3 October a. s. was bepaald thans ver- leDgd en wel uiterlijk tot 15 October. Bij de nieuwe opgerichte hoogere burgerschool te T'iel hebben zich 60 leerlingen tot het toela tingsexamen aangemeld. Omtrent het Hollandsche schip Neerlands vlag kapit. Van den Broek Humfrie, van Macassar (op reis naar Amsterdam, dat met een lading specerij,- koffie enz. totaal vergaan is langs de kust van Zietzikama, omtrent 35 -mijten ten westen van kaap St.-Francis) verneemt men het volgende.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1