moest zich verschrikkelijk gehavend langs Chiers terugtrekken. Het gevecht duurde tot ver na het invallen der duisternis; de dag was moorddadig. Te negen uur bulderde liet kanon nog. Het leger van Mac- Mahon overal teruggeslagen, was in aftocht op Sédan. Onze soldaten hadden in 48 uren niets gegeten. Zij waren uitgeput. Toch marcheerde men nog den gansehen nacht. Jleu hield stand voor Sédan; de rechtervleugel steunde op den Maas, de linkervleugel strekte zich uit naar de Belgische grens tot Carignan en vormde met de rivier een scherpen driehoek. Het gevecht werd te vier uur iu den morgen hervat. Een gedeelte van het Pruisisch leger was ge durende den nacht den Maas overgetrokken; al de heuvels van den linkeroever i\ aren met hun kanonnen beplant tot zelfs tegenover Bazeille. Men verwachtte een aanval van die zijde; de brug die over dit dorp ligt werd ondermijnd. Het gevecht begon evenwel aan den rechteroever tegenover Carignan; de Fransche infanterie door stond gedurende een paar uren bewonderens waardig den aanval, eerst tegen lit uren toen zij door de vijandelijke artillerie werd aangetast, die haar van de heuvels hevig mitrailleerde, trok zij allengs en in goede prde af in de rich ting van Francheval, en gaf alzoo (fe linie van den rivier op, door een evenwijdige stelling in te nemen met de Belgische grens. Maar de Pruisen wierpen onuiiddelijk hun cavalerie op het cen trum van het Fransch leger om dit van den lin kervleugel af te snijden en op Belgisch grondge bied terug te slaan. Eenige regimenten linietroepen die achter waren gebleven werden verstrooid en in wanorde terug gejaagd in de bosschen van Francheval, maar die manoeuvre werkte niet uit hetgeen de vijand zich had voorgesteld. Een divisie Fransche caval- lerie maakte op haar beurt een charge. De Prui sen die reeds veel van het infanterievuur te lijden hadden, moesten met aanzienlijke verliezen terugtrekken. Dit is, naar ik meen het eenig ernstig cavaleriegevecht gedurende dezen veld tocht, en het succes toont hetgeen men had kunnen verwachten van de Fransche cavallerie, zoo men een beter gebruik van haar had gemaakt, in stede van haar door het kanonvuur te laten dooden. Aan den rechtervleugel was het gevecht niet minder heet. De Pruisen hadden Bazeille ge bombardeerd en verscheidene uren eeu hevige fusillade volgehouden zonder eeu beslisseud resul taat. Tegen 1 uur, trokken zij de brug over. De I bewoners van het dorp wachten met vluchten I totdat de brug in de lucht zou springen. Men kon zich niet verklaren, dat de brug niet sprong; de vijand trok er over, liet dorp werd uitgeplun derd, verschillende bewoners werden over de kling gejaagd. Het gevecht hield op tegen het invallen van de duisternis. Deze dag had het Frausch leger alweder geen beslissende nederlaag geleden, want het had de gewichtigste van zijn stellingen behouden; de verhezen van den vijaud waren groot. De toestand was nog niet hopeloos. Mac-Mahon bracht geen verandering iu het front van zijn slagliuie gedurende deze weinige uren van ver ademing. Het is echter van gewicht ziju stelling juist aan te geven, om de bewegingen begrijpe lijk te maken die de Pruisen des nachts volbrach ten en die, gelijk men weet, den volgenden dag de volkomen insluiting van het Fransche leger ten gevolge hadden. De rechtervleugel van Mac- Mahou bleef steunen op den Maas, met het front naar Bazeilles. en voor De Balan; het centrum steunde opGivonue en de linkervleugel, trok over la Chapelle en nam een gebogen stelling evenwijdig uietde Bel gische grenzen in. De linie van slagorde vormde aldus met den rivier niet meer een scherpe drie hoek, maar eeu stompe driehoek, wieus eene zijde zich iu het noorden uitstrekte. De Pruisen hadden aan deze zijde een aanzien lijke strijdmacht bijeengebracht, liet Fransche leger had integendeel zijn rechtervleugel goed versterkt. Het werd den l»1"1 September. Het eerste ka nonschot werd vóór drie uien 's morgeus gelost. Het was nog donker. De kauunnade bulderde onophoudelijk onderscheidene uren achtereen te genover Bazeilles en iu de richting van Douzy. He rechtervleugel en het centrum hielden gedur rende dien tijd stand. Intusscheu vielen de Pruisische troepen, die op de hoogten van Fran cheval stonden en des nachts door soldaten ver sterkt waren die den vorigen dag nog niet ge streden hadden, den iinkervleugei aan. Hij hield zich goed zoolang de vijaudelijke infanterie tegen over hem stond, maar toen drie Pruisische batte rijen hun vuur van de heuvels openden, moesten de Fransche soldaten, wier moed en krachten heiden uitgeput waren na die vier dagen van aanhoudende gevechten, waarin zij noch rust, noch bijna voedsel hadden genoten, wijken en geraakten de gelederen verstrooid. Te 11 uren was de geheele linkervleugel in aftocht en in de bosschen verstrooid, waar de Pruisische cavalerie de vluchtelingen vervolgde en afmaakte die bin nen het bereik der karabijnen kwamen. Eeu groot aantal wierpen hun wapenen weg en overschreden de Belgische grenzen. Een uur later was Chapelle, dat alleen door een bataillon scherpschutters werd verdedigd, in den macht van den vijand. Villers, Cernay, Douzy en Bazeille waren een prooi der vlammen. De rechter vleugel van den vijand won steeds terrein en om singelde meer en meer het centrum au het leger korps van Mac-Mahon dat nog altijd streed. De maarschalk reeds 's morgens door een kogel ge wond, had het bevel overgegeven aan generaal Wiinpüen. Eensklaps hoort men het kanon achter het Fransch leger in de richting vau Sédan. De Prui sen hadden den Maas overtrokken bezijden de vesting en tastten de Franschen in de beide flauken aan. Er werd toen een een bewonderenswaardige manoeuvre uitgevoerd: een gedeelte der troepen van den rechtervleugel die sedert den dageraad vochten keerde ijlings uaar Sédan terug, trokken met stormpas de stad door en vielen de Pruisen aan, die door de hevigheid van den aanval ver rast, terugtrokken en gedurende eenige oogen- blikken in den Maas werden gejaagd w aarin een groot aantal hunner verdronken. Maar weldra moesten de Franschen alweder voor de overmacht zwichten en uitgeput door dezen laatsten geduch- ten aanval moesten zij op hun beurt terugtrekken en werden binnen Sédan teruggeslagen. Toen was de slag zoo goed als geëindigd. De rechtervleugel van het Pruisisch leger legde zijne beweging ten uitvoer waardoor hij weldra de hand kon reiken aan de troepen die den Maas reeos waren overgetrokken. Het Fransche leger was ingesloten. Het moest in allerijl in de vesting vluchten, die reeds door de. vijandelijke kogels werd bereikt. Er was een oogenbhk van stille wanhoop onder de uitgeputte strijders. De generaal Wimpffen liet zijn proclamatie aanplakken. Men had noch levensmiddelen noch muuitiemen moest zich overgeven of sterven. De soldaten waren gedemoraliseerd. Men kapi- tuleerde. Evenwel toen een Fransch kolonel op de wal len steeg met de witte vlag in de hand om eeu onderhoud te verzoeken, maakte zich van de sol daten een gevoel van schande en woede meester, zoodat eenige onder hen op den kolouel schoten zonder hem te treilen. Het bombardement duurde nog twee uren, waardoor lal van soldaten en bewoners die in de straten opgehoopt waren, gedood werden. Up deze wijze sneuvelde de generaal Guyot de Lespars, die door een kogel werd getroffen, die na door de beeueu van eeu officier te zijn gegaan, die niet gewond werd, achter den generaal uiteen spatte en met hem vier personen iu het graf sleepte. Te 8 ureu hield het vuur op. De keizer had zijn degen naar het Pruisische hoofdkwartier gezonden, met een brief, waarin hij schreef „dat daar hij niet heeft kuuneu sneuvelen aan de spits van zijn leger, hij aanvroeg om op eervolle voorwaarden te onderhandelen." Den volgenden morgen te vijf uren, ging eeu Fransch generaal den graaf Vou Bismarck zeggen dat de keizer hem op eenigen afstand in zijn rijtuig wachtte. Hij wachtte twee uren; waarna de graal Von Bismarck aankwam en hem be duidde, dat daar hij krijgsgevangene was, hij noch onderhandelen, noch voorwaarden kou stel len. De keizer begreep dit en stelde zich ter zijner beschikking. Voor zijn vertrek zag hij 70,000 Franschen voorbij trekken, door hem naar het noodlot ge voerd. Dit schouwspel scheen zeer weinig indruk op hem te maken. Ziju Calèche, zijn groene knechten, postillon en adjudanten wachten hem op het plein. Doch hij reed met meer npar de wed- renneu. Gij weet het slot van deze treurige geschiede nis. Ik zal dus niet verder gaan. Rlieims, 5 September. (Officieel.) De koning heeft heden, 5 September, zijn intocht binnen Rheims gedaan. Parijs, 8 September. Het ministerie, van binnenl. zaken deelt, onder reservedépêches mede van den Franschen consul te Bazel, gedateerd Saint Louis (bij Bazel) 7 September, en aldus luidend: „Hedenmorgen hebben 3000 Pruisen, iu garni zoen te Muttersholz .(bij §chlestadt in den Elzas) bevel ontvangen om zich onmiddelijk voor Straats burg te begeven, waar de belegerden in eeu uit val 8 a 10,000 man hebben gedood en onderschei dene kanonnen buit maakten. Van Donderdag op Vrijdag is de vijand op pontons tusschen de Porte des Juifs eu de Porte d'Austerlitz (Port des Pêcheurs) de stad genaderd en door de Porte des Pêcheurs tot op den laatsten man met schroot vernield. Groote bewegingen van vrijwillige scherpschut ters en gewapende boeren ziju in de bosschen van de Hardt, tusschen Chalampé en Kembs ge zien. Een kleine kolonne der Badensche land weer met twee houwitsers bevindt zich op den rechteroever; te Freiburg is slechts 700 man gar nizoen. Brussel, 8 September. De Moniteur verzekert dat het getal Duitsehe soldaten, die over de gren zen gekomen zijn, hoogst onbeduidend is. I,natste Fransche (lag bladtin rich ten. De Figaro schrijft; Wij ontvingen van onzen vriend en medewer ker Albert Mdlaud, de volgende dépêche gedag- teekend van Jemele „De maarschalk Mac-Mahon is dezen nacht om twee uren, in het hospitaal vau Bouillon aan de gevolgen zijner wonden, overleden." Dit bericht is zoo duidelijk gesteld, dat het onmogelijk schijnt om daaraan te twijfelen. Het secretariaat der voorloopige regeering be,,eert echter, dat Mac-Mahon niet dood en zelfs niet eens ernstig gekwetst is. Binnen 24 uren kunnen wij weten, welke van de twee berichten waar heid bevat, God geve dat het laatste zich bewaar heid. Frankrijk is genoeg beproefd, om op dit oogeublik te mogen hopen, dat zij ook niet het verlies van dien dapperen generaal te betreu- reu hebbe. Op het oogenblik dat de keizerin de Tuile- nën zou verlaten en toen het volk zich reeds aan het hek deed hooien, meldde zich een hoofdoffi cier van de éclaireurs a clieval die geenerlei officieele positie aan liet hof of bij het gouvernement waarnam, maar den keizer en de keizerin kende aan het paleis aan, trad de salon der keizerin Eugènie binnen en bood de onttroonde keizerin aan, oui haar te geleid^u eu uaar het station te vergezellen. Men schaamt zich bijna om het te bekennen, dat zij nagenoeg alleen was! II Het hof was des nachts vertrokken!! De admiraal Jurieu de La Gravière en de heer Chevreau heb- hen alleen de keizerin aan het spoor gebracht. De prefect had ongeveer een uur te voren eepe dépêche iu cijfers ontvangen, geteekeud Chevreau van den volgenden inhoud „Ons leger heeft een groote nederlaag geleden, maar de volkeu die zich overgeven verdienen de verachting der geschiedenis; laat ons sterker zijn dau het noodlot. Chevreau." De ex-secretaris-generaal van het ministerie van binneulaudsche zaken, heeft aan een zijner mede-arbeiders een brief geschreven, vvaaraau wij het volgende ontleenen: Brussel, 5 September. „Gij weet wat ik u gisteren gezegd heb, tjopn ik het beheer aan den heer Gambetta overgaf. „Mijn broeder eu ik, zulleu de hovelingen van het ongeluk zijn: wij zullen de keizerin niet verlaten. „Wij hebben ons voornemen ten uitvoer gebracht, wij hebben Frankrijk verlaten. Ik wenschte dat men de beweegreden van ons vertrek wist en vertrouw op u dat niemand hiervan onkun dig blijve. Toen wij de keizerin in den waggon hielpen, zeide zij: „„Gij zult unj immers volgen, niet waar? Als men ongelukkig is, heeft men niet veel vrien den." Wij zullen doen wat zij verlangt. Men zegt dat hel voorloopig bewind besloten heeft om als auibassedeurs bij de vreemde mo gendhedeu de politieke baunelmgeu te benoemen die iu de verschillende lauden geruiuien tijd hebben doorgebracht. Louis Blauc zou gezant te Londen, Vellelier te Waslungtou, Cernuschi te Florence, en eindelijk, Victor Hugo te Brussel worden. Het gerucht is in omloop,, dat de generaal Wimplfen, die zoo als meu weet het bevel van Mac-Mahon had overgenomen, zijne soldaten ver laten heeft eu zich over Luik uaar eene Duitsehe vesting begeven heelt oui zich daar krijgsgevan gen te stellen. Wij vermelden dit gerucht dat wij voor onjuist houden zonder er eenige gevolgtrek king bij te voegen. TELdEGKAWAlEN. Farfjs, 8 September. Het Journal official bevat het besluit, waarbij het arrondissement Havre in staat van beleg wordt verklaard. De minister van buitenl. zaken heeft, bepaald, dat de heer Mosbourg, als buitengewoon gezant te Weenen zijn betrekking zal blijven waarnemen. Bij besluit van den prefect van politie zijn de gesaineulijke sergents de ville ontslagen en is er een nieuw korps opgericht, onder den naam van bewakers der openbare orde. Het Journal officieI bevat verder een brief van den heer Was burn, gezant der Vereenigde Staten, waarin hij mededeelt dat hij in last heeft ont vangen de nieuwe Fransche Regeering te erken nen, eu haar de gelukwenscheu van de Regee ring en het volk der Vereenigde Staten, over te brengen. Zij hebben, schrijft hij, met geestdrift de afkondiging dezer Republiek vernomen, die tot stand is gekomen, zonder dat er een droppel bloeds is gestort, eu vereeuigeu zich met het hart en ouder betuiging van sympathie met de groote beweging welke zij gelooven dat vruchtbaar zal zijn in gelukkige gevolgen voor het Fransche volk eu de geheele menscbheid. Verder wordt in dien brief herinnerd aan de traditioueele vriend schap der Vereenigde Staten en ten slotte het Voorloopig Bewind geluk geweuscht met de keus van den heer Jules Favre als Minister van Bui- j tenl. Zaken. In eene circulaire van den minister van binnenl. zaken, den heer Gambetta, wordt gezegd „Denkt aan niets als aan den oorlog en aan de maatre gelen welke hij vergt. Verspreidt kalmte en ge rustheid om eendracht en vertrouwen te bevor deren. Stelt alles uit wat geen betrekkiug heeft op de nationale verdediging, of wat haar zou kun nen belemmeren1.'" Eindelijk logenstraft het Journal officiel het ge rucht eeuer nieuwe leening eu verklaart dat Parijs genoegzaam geproviandeerd is om de voe ding, gedurende twee maanden, van twee mil- lioen zielen te verzekeren. Londen, 8 September. De gezanten van Oos tenrijk, Turkije en België en de zaakgelastigde van Frankrijk hebben gisteren en eergisteren aan het ministerie van buitenlandsche zaken confe- rentiën gehouden met Lord Granville. De administratie in Frankrijk heeft bevolen dat de eerstvolgende Engelsch-ludisehe overland- mail over Amiens, Rouaan en Tours naar Mar seille zal verzondeu worden. Men verzekert dat de hertog van Joiuville en de hertog van Chartres gisteren ook weder te Londen zijn aangekomen. De Times verzekert dat prins Metternich zijn post te Parijs niet heeft verlaten. Marktberichten. Aits-mman, 7 September. Rogge, stemming on veranderd Petersburg 190 OptijdGalatz 200 optijd. Levering, stemming 1 gulden lager; Oct. 189, 1SS. Raapolie 6/m 44S; vliegend 4314 Mei 4254Najaar, 4354, 4354 Lijnolie 6/m. 3454 vlie gend 3314 Raapkoeken 96,103; Lijnkoeken 11-14. LAATSTE BER1CHTE1V. 's-Gkavbnhage, 8 September. Heden had al hiel de eerste bijeenkomst plaats van de Nederland- sche Juristen-Vereeniging, die zich, gelijk reeds uit vroegere aankondigingen gebleken is „op het voetspoor van den Duitscheu Juristentag" lioofza- kehjk ten doel stelt het vestigen van eene ge meenschappelijke overtuiging over de hoofdbe ginselen der hervormingen, inzonderheid iu het rechtswezen, welker noodzakelijkheid toch ieder beaamt. De vergadering werd geopend door den heer Mr. De Pinto, landsadvocaat als lid van de voor loopige regelingscommissie, die de vergadering een hartelijk welkom heette, na in korte trekken te hebben herinnerd aan het doel, waarmede deze vereeniging is tot staud gekomen, en daarbij het vertrouwen te hebben uitgesproken, dat deze zaak bij de Nederlandsche Juristen sympathie heeft gevonden, gelijk zij dat verdient, getuige een cijfer reeds van 36Ü rechtsgeleerden, die zich als leden de vereeniging hebben aangemeld. Na nog eenige mededeelingen, betrekkelijk de door twee vereenigingen alhier aangeboden gelegenheden tot uitspanning en andere genoe gens door de regelings commissie hier ter stede voorbereid, zeide de voorloopige voorz. dat de taak van het comité voleindigd was en moest worden overgedragen in handen van een definitief bestuur. En nadat aan de vergadering was overgelaten eene beslissing te geven omtrent de wijze, waarop het definitief bestuur zou worden zaïnengesteld bij stemming of bij acclamatie, is tot het laatste, besloten, waarop, op het voorstel van den waar- nemeuden president, tot voorzitter voor dit jaar benoemd is de heer Mr. J- E. Goudsmit hoog leeraar te Leiden. De heer Goudsmit aanvaardde dat presidium door eene even breedvoerige als sierlijke en krach tige redevoering, waarvan de inleiding hoofdza kelijk ten doel had in het licht te stellen, hoe in liet oogloopend verschillend de toestand kennelijk is hier te lande en elders in liet tegenwoordig tijdsgewricht. 0vergegaan zijnde tot de zamenstelling van het definitief bestuur der vereeniging voor dit jaar, zijn op voordracht van den voorzitter, bij accla matie benoemd: tot ondervoorzitters, de heeren Mrs. C H. B. Boot, lid van den Raad van State, en J. W. Tijdeman, advocaat te Amsterdam; tot secretarissen: de heeren Mrs. G. A. Van Hamel te Leiden, Vietor, notaris Ie Winschoten, Hengst, substituut-griffier te Sneek, en G. Belinfaule, advocaat te 's-Gravenhage. Up de verdere beraadslagingen komen wij, wegens plaatsgebrek, morgen terug. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland behan delde heden o. a. de zaak van Corn Pierrot, oud 31 jaren geb. en Jaalst wcfiienrie fe J^iden, be schuldigd van valschheid in authenthiek en publiek geschrift door het namaken eener handteekening en het verzinnen eener overeenkomst. Deze per- soou heeft namelijk in den loop der maand Maart jl. zich bij eeu commissionair te Leiden aange meld tot het aangaan eener verbindteuis als plaats vervanger voor de nationale militie voor eene som van ƒ3201 Uindat hij daartoe niet bevoegd was daar hij door den iniiitaij'cp rechter vau den militairen stand was vervallen verklaard, bediende hij zich van den naam zijns broeder Jacobus en onderteekende liet notarieele contract, van ver-.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3