lie vier dagen. nog een paar dagen hier blijven. Z. M. gaf bij de groote geestdrift die hij overal ontmoet, niet onduidelijk zijne tevredenheid te kennen over de hem hier bereide ontvangst. Eergisteren heeft Z. M. de verschillende citadellen en forten rondom de vesting en de kazerne en het hospitaal bezocht en is heden reeds te 7 uren vergezeld van zijn staf en burgelijke en militaire autoriteiten naar de Cromvoirtsche heide gereden waar de troepen gecombineerde manoevres zullen uitvoeren. Heden wordt ook Z. K. H. de Prins van Oranje hier verwacht. Boxtel, 6 September.Gistereninorgenreedsvroeg stonden de hier gedetacheerde huzaren en rijdende artilleristen op het marktveld geschaard, in ver band met het bezoek van Z. M. de Koning dat dien dag verwacht werd. De ingezetenen wareu in ontelbare menigte op het marktveld en ver lustigde zich van halftien tot twaalf uren in het opnemen van twee koninklijke rijtuigen met vier en twee paarden bespannen, maar vooral waren het de jockeys die de aandacht trokken. Zij waren in huzaren-uniform niet sjerp, revolver, zwaard, veldflesch en overjas, terwijl de mouwen van den jas des voorrijders van wachtmeestersstrepen wareu voorzien. Z. M. kwam te twaalf uren aan en reed te paard het plein op, waar H. D. met de kreten van hoerah en Oranje Boven en door het gemeen tebestuur verwelkomd werd. Na de troepen geïnspecteerd te hebben steeg Z. M. in het rijtuig en verliet Boxtel, vergezeld van de beste wenscben der bevolking. Gemengde Berichten. Te Hellevoetsluis is Dinsdag een matroos van een binnenkomende stoomboot zoodanig door een aan stukken springende tros getroffen, dat zijn eene voet afgeslagen en in de haven ge worpen en zijn andere been zwaar gekwetst is. Hij moet vreeselijke pijnen lijden. Te Rotterdam stonden gisteren twee knapen van 17 en 14 jaar, broeders, voor de rechtbank terecht ter zake van diefstal van gereedschappen uit de remise van den Hollandschen spoorweg, volgens hunne opgaven waren ze te Rotterdam geboren en te Parijs woonachtig en kooplieden in schoensmeer. Ze moeten gereisd hebben met lieden die met een dikke dame de kermissen bezochten en als zoo danig van de Leidsche kermis naar Rotterdam gingen. De bij de teut der dikke dame behoo- rende beide wagens stonden op het spoorwegter rein. Ze moeten twee nachten daaronder doorge bracht hebben vervolgens in wagens van het spoor geslapen en daarin het gereedschap gevonden heb ben, en weggenomen. De waarde van hetgestolene wordt, op ƒ15 a 16 begroot dat de oudste voor 1.55 heeft verkocht. De heer officier requireerde schuldigverklaring van den eersten en veroordee ling tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en vrijspraak van den tweeden beklaagden en uitlevering aan zijne te Rotterdam wonende bloedverwanten die zich zijner willen aantrek ken. Te Snnlde is uit een slootje bij de Griet- manswijk opgehaald het lijkje van een Sjarig meisje, dat op de koe van haar vader moest passen. Door het eten van een appeltaart, die in een koperen, doch niet behoorlijk vertinden stoofpan bereid was, zijn ten huize van een inwoner te Veendam 12 personen, waaronder vier gasten' zoo hevig ongesteld geworden, dat de geneeshee- ren verklaard hebben, dat zonder spoedige hulp een doodelijke alloop het gevolg zou zijn gewor den. Te Wildervank is een aanvallig meisje van ruim twintig jaren, de eenige dochter van eene weduwe uit Groningen, bij haren broeder plotseling ongesteld geworden, en spoedig daarop overleden. De moeder die voor ruim een halfjaar haren echtgenoot even plotseling verloor is rade loos. Te Amsterdam zijn in den oacht van den 5d«n 0p de 6de° weer niet minder dan acht perso nen op verschillende plaatsen in het water ge vallen, die echter allen gered werden, behalve een knaap van 13 jaren, die in den Anistel bij de Hooge sluis uit een schuitje viel en dadelijk zonk; zijn lijk werd ruim een uur daarna eerst gevonden. In een tapperij in de Bloemstrant, sneed in dien nacht een man zich de pols der rechterhand door, toen hij een ruit in sloeg, hij is naar het gasthuis vervoerd. Brieven uit België1. Hetgeen in den laatsten tijd te voorzien was is een feit geworden, een gedeelte van het leger van Mac-Mahon is op Belgisch grondgebied ge worpen of gevlucht. Ongeveer twee duizend onderofficieren en sol daten, behoorende tot alle mogelijke wapens van het Frausche leger, zijn reeds in het kamp van Beverloo aangekomen en eiken dag komen er nog nieuwe transporten uit Namen, waar zij de wa pens neêrlegden, om op onzijdig Belgisch grond gebied andere tijden af te wachten. Men schat het getal der ontwapenden op onge veer twaalf duizend, waaronder een brigade-ge neraal, Graaf de Septeuil, die in de'stad Namen zijn intrek genomen heeft in liet hotel de llollaude. Maarschalk Mac-Mahon is naar Bouillon, B. Luxemburg, vervoerd, om de zorgen te genieten die zijne zware verwonding vereischt. Men kan zich een denkbeeld vormen vat den I vreeselijken schok bij de nederlaag der Frantphen, te Sédan, als men de havelooze soldaten ziet die in het kamp van Beverloo zijn aangekimen; jagers te paard en te voet, kurassiers en laiciers, artilleristen en infanteristen Parijsche fiancs- tireurs (vrijwillige scherpschutters) en Mapniers, zouaven en Turco's, deze laatsten vooral ii groot getal, kortom geheel het schoone legerkoips van Mac-Mahon vertegenwordigd in een handiol van alles beroofde vluchtelingen. Het getal lirieregi- menten, die mede hun contingent voor dit twee duizend man geleverd hebben, durf ik ïliet bij gissing naderenmen ziet geen twee van d&zelfde nummers bijeen. Bovendien is een groot gtdeelte niet meer aan het uniform te onderscheiden daar velen slechts half gekleed zijn en anderei door een bijeenraapsel van kleedingstukken zgn ge dekt. Zoo ziet men Turco's in kapotjassen of half iu burgerkleeding; zouaven met een pet o hoed op het hoofd; jagers te paard in een kanonniers- mantel, sommigen met een zakdoek om 't hoofd gebonden en het ensemble vuil, verscheuit), on geschoeid, in éen woord arm. Eene algemeene moedeloosheid teekent zich op aller gelaat. Stil wandelen die voor eenige dagen nog zoo moedige soldaten door de straten van Bourg-Leopold. Instinctmatig, zou men haast zeg gen, kiezen zij bij voorkeur hunue wandeling op den straatweg naar liet zuiden, om, al zijn het dan ook slechts eenige schreden, korter bij hunne betrekkingen en hun vaderland te zijn. Zij zijn zeer spaarzaam wanneer men het woord tot hen richt; gaarne spreken zij over hunne wederwaar digheden, vermoeienissen en ontberingen, vooral van de drie laatste dagen toen zij bijna aanhou dend in 't vuur waren. Ik heb een paar francs-tireurs gesproken, die te La Chapelle ten getale van zeshonderd op ver- verkenning uit waren gezonden en waarvau slechts twintig op Belgisch grondgebied hebben kunnen vluchten, terwijl al de anderen op de plaats, dood of zwaar gewond zijn achtergebleven. Ofschoon het gerucht wordt tegengesproken, dat generaal De Failly door een der zijnen zoude zijn gedood, schijnt dit echter waar te zijn. Een sergeant heeft mij vertelt, dat den generaal eene inspectie over de geweren maakte op het oogen- blik dat reeds de vijandelijke kogels in hun mid den vielen en dat toen een kapitein, die hij zeide bij name te kunnen noemen, vooruitsprong, den generaal toeroepende: „het is nu geen tijd yoor inspectie, verraderI" en hem tegelijkertijd met een revolverschot het hoofd verbrijzelde. Velen vleien zich uit het kauip te zullen kun nen vluchten om het Frausche groudgebied te bereiken een afstand van honderd en vijftig kilo meters is niets voor hun, zeggen zij, wanneer het geldt zijne broeders te wreken'H Tegen Napoleon hoort men maar éene stem, uameutlijk dat uien hein moest ophangen, daar hij den kogel niet waard is; wij zullen deze ont boezemingen in 't midden laten en besluiten in de overtuiging dat het Frausche volk, zwaar doch rechtvaardig gestraft wordt voor het vergo den van den man van 2 December, die gedurende 20 jaren gewerkt heeft aan de vernedering van de vrijheidminnende natie. Beekingen, 6 Sept. 1870. BUITENLAND. De keizerlijke prins te Ostende. De keizerlijke prins is Maandag avond te S uren 24 min. vau Namen te Ostende aangekomen; hij was vergezeld van den fregatkapitien Duperré en twee officieren, de heeren Lainey en Clary. Tal van nieuwsgierigen verdrongen zich aan het spoorweg station. De prins wilde niet door de menigte gaan, ii iar door den uitgang die over het liótel Allemagne ligt. Toen de concierge niet spoedig genoeg met de sleutel kwam, is de prins het hek overgeklouimen. Na den nacht iu bovengenoeuid hOtel te hebben doorgebracht, begat de jeugdige reiziger zich 's morgens te acht uren aan boord van het jacht Se a Bird, dat in de haven lag en het eigendom is van den graal Duuionceau. Een sloep van het jacht, geroeid door vier man nen, bracht hem aan boord van het stoomschip Comle de Flandre, ouder bevel van luitenant ter zee Gérard. Even als aan het station bevond zich aan den steiger waar de boot lag een menigte volks. De keizerlijke prius die plaats had genomen in de kajuit van den koning, die ter zijner be schikking was gesteld, heeft zich niet op het dek vertoond, voor dat de boot bijna uit liet gezicht was. De Comle de Flandre vertrok te 9 uren 15 min. en kwaui te 1 uur 21) min. te Douvres aau. Het vertrek van Napoleon uit Namen. Tegen 1) uren des morgens hoorde uien kreten en gejubel voor het hotel du Chemiu de fer. Het was daar dat de Belgische generaal Chazal, die Napoleon langs Belgisch grondgebied begeleid had, met den krijgsgevangene zijn uitlek had genomen. De generaal kwam uit liet hotel en verzocht de menigte zicli te oulhoudeu van elke manifestatie in welken zin dan ook. „België is onzijdig, zeide de generaal, en het is gastvrij. Too- nen wij het ongeluk te kunnen eerbiedigen! Ik smeek u de orde te handhaven en zelf de taak der politie uit te oefenen!" De menigte juichte deze woorden toe en ont hield zich van verdere manifestatien. De keizer vertrok te 11 uren. Men had de extra-trein geplaatst tegenover het hotel en een hek daar tegenover was geopend, zoodat de keizer slechts over het voorplein van het station en eenige rails moest loopen oui in de waggons te stappen. De keizer verliet het hotel, steunende op den arui van generaal Chazal en had vervolgeus een kort ouderhoud met den burgemeester Ortmans- Hauzeur. De keizer werd gevolgd door zijn ge heel civiel en militair huis. Op dit oogenblik werden verschillende kreten gehoord, waaronder die van Leve Frankrijk! alle audeie beheerschteu. Er werd ook gefloten. Te 11 uren stoomde de trein weg te midden der toejuichingen en het roepen van Leve Frank rijk! De keizer bleef voor het portier staan tot kort voor het vertrek en groette de menigte. Even voor het vertrek verzocht hij generaal Chazal om in het rijtuig te stappen waar hij hem omhelsde en hartelijk afscheid nam. Vervolgeus stoomde de treiu naar Duitschland. Sic transit gloria mundi. Men leest in de Gazelle de France: Op liet officieus bemiddelings-aanbod yan En geland, heeft de heer Von Bismarck officieus ge antwoord, dat Pruisen in beginsel iedere tusschen- komst van de hand wees, maar dat hij, om een blijk van welwillendheid te geven, Engeland machtigde aan het Fransch bewind medetedee- len, dat Pruisen in onderhandeling zou treden op de volgende voorwaarden: 1°. Frankrijk zal afstand doen van de helft,van haar gepantserde vloot; 2°. Een oorlogsvergoeding van drie milliards; 3°. Wijziging der grenzen ten bate van Duitsch land, iu dier voege dat Fraukr.jk onmachtig zal zijn een nieuwen aanval te beproeven. Deze laatste voorwaarde zou evenwel aan een Europeesch Congres onderworpen worden. Wij ontleenen aan de Parijsche bladen: Het gerucht loopt, dat men te Dieppe, de geheele particuliere correspondentie van Napoleon III met de officieele of geheime ambtenaren van het gevallen bewind, heeft in beslag genomen, op het oogenblik dat die naar Engeland zou verzouden worden. Deze correspondentie, die staatsgeheimen behelst, moet reeds verzegeld zijn. De diamanten van de kroon zijn volgens de Pays met verdwenen. Zij moeten gedepoueerd zijn aan de Bank. De Temps behelst het volgend post-scriptum uit een brief vau mevrouw Georges Sand aau een vriend Waarde vriend, voor vier dagen schreef ik u, laat ons afwachten! Parijs heeft niet gewacht, het is opgestaan en heelt dadelijk de vrijheid gevestigd het heeft dit gedaan zonder geweld, zonder weder rechtelijkheden, met een bewonderenswaardige eensgezindheid. Dit wordt mij ten minste ge schreven en hetgeen ik tot dusver weet beves tigd dit. De dépêches'brengen ons geliefde namen aan, waardig met 's lands vertrouwen bekleed te worden. Onze oostelijke bevolking, verstomd van schrik eu woede, zal zich van den schok her stellen en beseffen wat liet is 0111 tegen den vijand op te trekken, i'arijs heelt zonder bloedvergieten de republiek uitgeroepen; ik durfde 't niet ho pen Dat liet thans ook het vaderland redde, ge lijk het de er en de uieuschheid gered heeft." VAN HET OOKLOGSTOONEEL. Onder dit opschrift behelst de lndépendance heden de volgende particuliere correspondentie omtrent de vernietiging van het Frausche leger onder Mac-Mahon te Sédan Alvorens een verhaal te geven van de vier ge denkwaardige dagen die de vernietiging van het Frausche leger en het bloedig einde van het kei zerrijk berokkend hebben, zal ik trachten u in algemeene trekken een overzicht te geven van het geheel der militaire operatiën, waaraan te öédan een einde werd gemaakt. Nadat Mac-Mahon zijn stellingen te Chalons geheel opgegeven had eu meer noordelijk was getrokken, waardoor de weg naar Parijs vrij was voor den kroonprins van Pruisen, beproefde hij zoo dra het hem bleek dat deze naar Parijs oprukte, om zich met maarschalk Bazame te vereenigen en den vijand aau de grenzen den pas af te snijden, een stoutmoedige manoeuvre, die indien zij ge lukt ware een geheel anderen loop aan de gebeur tenissen zou hebben gegeven. Immers zouden de Pruisen, staande tusschen Parijs en het dubbel Fransch leger, bedreigd in het noorden, veront- lust op hun achterhoede, gehinderd in hunne gemeenschap, om niet geheel te worden ingeslo ten eu tusschen tw ee vuicn te komen, hun voor- waartsche marsch hebben moeten staken eu grooten veldslag levereu ouder zeer onguaatiJ omstandigheden; een veldslag, die, ware zij j loren geworden, een onherstelbare ramp zou. geworden. Deze stand van zaken kwam zoo log-, voor, dat een ieder het voor zeker hield, da Pruisisch leger sedert den 2-3sten Augustus verder zou trekken, alvorens aan Mac-Mahtr, beslissendeu slag te hebben geleverd. Wij zien dan ook spoedig den kroonprins weg veranderen en met geforceerde marcheti(;. Franschen generaal te gemoet gaan. Mac-Mahon en ,Bazaine daarentegen moest, wanhopige pogingen doen om zich te vereeni; alvorens het Pruisisch leger tusschen hen stelling zou kunnen innemen. Maar wat a- wij: dat de een in zijn pogingen om de insluitu te verbreken faalt, en te Metz ingesloten tili-, terwijl de ander, bepioeielijkt en in zijn tocht v traagd door zijn versche troepen, die nog gi weerstand kunnen bieden aau de zware moeienissen, zijn voorvvaartsche beweging u: met de gewenschtc snelheid kan uitvoeren, door de Pruisen ingehaald is, qlvorens Montuié;| te hebben bereikt, De Pruisen verzamelen gedeelte van hun, strijdmachten in de bosschj van Montdieu, bezetten de Argonner bergpas.--, en wachten het Frausche leger op, om het het voorbijtrekken aan te vallen en te verpkl teren. Deze manoeuvie wordt met zooveel slit heid en zoo geheimzinnig uitgevoerd, dat de Frs sche generaals steeds voorttrekken in de richlii van Stenay, zonder het gevaar dat hen dreigt bevroeden, en zoodra Vouziers door hen verlate is, wordt die stad door vijandelijke troepen b zet. Mac-Mahon kampeert den 28sten te Raucoui Zijn verschillende legerkorpsen strekken zich tusschen Stonne en Youck en uien bereidt z voor den volgenden morgen bij het aanbrei: van den dageraad verder op te trekken. Des avoi bericht een kolonel van het 15de korps, dat mt oostelijk lag, aau zijn chef, den generaal De Fait de aanwezigheid van een detachement Uhlan. op de nabijgelegen heuvels. „Dit oeteekent niet wordt bctn geantwoord." Den volgenden dag 29, ontmoet men de Pru. sen. Een eskadron Frausche lanciers van de voo: hoede wordt niet een kogelregen verwelkom: De overgebleven manschappen snellen ijlings teru: er wordt alarm geslagende infanterie die va het Bois-des Dumes stelling neemt, begint dappi den aanvalmen vecht van 12 tot 6 uren, zond: dat de Pruisen er in slagen het gevecht lan; de geheele linie uit te lokken. De dag liep l vredigend af: het gros van het Fransch leg verwittigd van dit voorpostengevecht vermij] een slag in de bergpassen. De vijand had haastig aangevallen. Maar de straatweg was afg] sneden. Men moest dus nog noordelijker march: ren. Men kon eene sterke positie tusschen Séda: de Maas en de Belgische grens innemen of de vijand omtrekken; men hoopte dat er tijd vo. was en dan kon men den vijand onder gunstige omstandigheden aanvaller) en Montmedy bereike: over Carignon. Bij het invallen van de duisternis stelt men ziel in beweging terwijl de vuren niet uitgedool. werden; een groot gedeelte van de troepen treil den Maas bij Mouzon over; het hoofdkwajtit, wordt naar Vaux overgebrachthet 5de legerkor en een gedeelte van het 6de kamperen aan d linkeroever van den Maas, op de heuvels vai| Beaumont. Het is 11 uren; de keizer heeft het ontbijt de pachthoeve Blanc Champagne genuttigd; bil begaf zich vervolgens naar Brevilly. De generaa. De Failly, diens staf en een groot aantal officii ren gebruiken eenige ververschingen in de huizei van het dorp; de artillerie en de soldaten van det trein zijn gaan fourageren, de geweren staan J rotten en de wapenen zijn afgelegd. Eensklaps begint een hevig kanon- en geweer- vuur aan den rand van het bosch en bommen vallen te midden der ontwapende soldaten; eet aantal worden gevyond alvorens een patroon te hebben kunnen afschieten. De vijand, die vat zulke kinderachtige listen thuis is, als die onze generaals hebben aangewend door de vuren uil te dooven om den vijand te verschalken, bad ons door zijn verkenners nauwelijks op eenige duizende ellen afstand doen volgen, en terw wij ons op de heuvels nestelden die dit gedeelte van den Maas omzoomen, bezette hij al de om liggende bosschen eu verraste ons andermaal. Slechts een gedeelte van zijn artillerie, die den vorigen dag de heuvels van de Argonnen bezet had, kon bet gros van het leger wegens den berg achtige streek niet spoedig genoeg bereiken an ders ware de slachting nog verschrikkelijker ge weest. Het 5de korps verrast en gedesorganiseerd, was niet lang tegen den aanval bestand, werd op Mouzon teruggeslagen en moest na onderschei den uren heldhaftig gestreden te hebben ove.' den Maas terug trekken. Middelerwijl was de Pruisische artillerie aan gekomen en nam stelling op de heuvels die wij verlaten haddenMouzon stond weldra in vlam men en de rechtervleugel van het Fransche leger.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2