■welfde commissie van negen1 leden worden ver- Laden, om rapport uit te brengen. De Kamer begaf zich vervolgens naar de afdee- logen, zoodat de zitting voor een poos geschorst kerd. I Gedurende de schorsing drongen tal van natio- Ijle gardes, deels gewapend en deels ongewapend, Lar bet hek van het Paleis Bourbon, en riepen: [vervallen-verklaringvervallen-verklaringHet kolk, dicht opeengehoopt op het plein voor het Lebouw, deed denzelfden kreet hooren. Het hek nerd daarna geforceerd, en zoo kon de menigte ijaar de tribunes stormen. Toen beklom de heer Gambetta het spreekge stoelte en richtte aldus het woord tot de binnen- ïedrongen menigte: „Gij zult begrijpen, dat de eerste plicht van den burger „orde" is, en gij zult I dien plicht vervullen. Gij hebt een meening willen [iten, die al uwe afgevaardigden deelen: de ver lallen-verklaring der Napoleontische dynastie ■jal ja!)- Alles wat ik van u vorder is, dat gij, [ven als ik, zult beseffen, dat de beraadslagingen Tjer geëerbiedigd moeten worden." Hierop volg den kreten van eenige tribunes: „de Republiek!" De beer Gambetta maande het volk op nieuw san, den nationalen wil te eerbiedigen. „Ik ben ran ineeuing," zeide hij, „dat gij hier alleen moogt iooren. Genoeg zij het te weten, dat het gezag, leuvelk zooveel rampen over het land heeft ge bracht, gevallen is (ja!) maar de beraadslaging bier moet vrij blijven." Alle personen op de tribunes juichten deze [voorden toe, behalve zij, die zich op de gereser veerde tribune voor de militairen bevonden. Her haaldelijk werd nog geroepen: „Wij willen de Republiek!" de vervallen-verklaring der Napo leontische dynastie Eenige oogenblikken later hoorde men slagen op de deuren, Sommigen meenden, dat er buiten beschoten werd. Het gebons deed zich opnieuw hooren, en met meer geweld. Een vijftiental per- konen stormden binnen, waarvan twee a drie, in kielen gekleed, te midden der afgevaardigden, in de zaal binnendrongen. De heer Gambetta bezweert andermaal het kolk, uit naam der revolutie, om de beraadsla gingen te eerbiedigen. „Wilt gij het?" vroeg hij. |Ja! ja!) Eenige personen verwijderden zich toenmaar Böderen wilden blijven. De heer Gambetta her haalt wat hij gezegd had en voegde er ditmaal bij, dat op elke tribune zich een groep behoort |te vormen tot handhaving der orde. Te kwartier over drieën zou de zitting hervat [worden. De president zegt: „Ik bid u, blijft kalm. ■Gelach op de tribunes.) Maar de leden der rech terzijde, die in de zaal waren teruggekomen, ver- Beten weer hunne banken. De president neemt lijn hoed en zet dien op het hoofd. Er brak nu pen ware storm los. Eindelijk zet de president zijn hoed af, doch bonder plaats te nemen in zijn fauteuil. Eenige leden der linkerzijde spreken met de |personen, die zich op de militaire tribune bevon- jdeu en het luidruchtigst waren, en die thans me) leen verschrikkelijk rumoer riepen: „De Repu- bliek!" Toen de heer Gambetta weer aan het woord |kon komen, gaf hij te kennen, dat de afgevaar digden, die in de afdeelingen geweest zijn, om l over de vervallen-verklaring der Napoleontische dynastie te beraadslagen, thans zullen terugkomen Ivoor de openbare discussie. Maar daartoe is stilte I noodig. (bravo; ja! ja!) pLeve de Republiek," riepen eenige personen I die weer binnengestoven waren. Van eenige tri bunes maande men de afgevaardigen aan, zich wat te haasten. Op nieuw eeu hevig rumoer. De heer Favre nam nu het woord. „Zorgen wij," zeide hij, dat geen enkel wapen onzer sol daten zich tegen het volk keere; doch laten wij de republiek proclameeren." (Donderende kreet: „ja! jal" en onbeschrijfelijk tumult). Twintig personen zijn tegelijk op de tribune, burger- en nationale gardes, zoowel als afgevaar- digden. De heeren Favre en Gambetta richten het woord tol het volk. De laatste zeide, dat Louis Napoleon eu zijne dynastie vervallen ziju van Hunnen rang en van hun gezag. Eene massa nationale gardes en kielmannen drongen in het midden der zaal. De presidenten vele afgevaardigden verlieten de vergadering. Het tumult bereikte nu een buitensporige hoogte. Er werd gezegd dat de Republiek van het Raad huis wordt geproclameerd. Velen gingen nu weg, maar anderen kwamen er voor in de plaats. De kreten hielden niet op. Te kwart voor vieren werd de generaal Tro chu levendig toegejuicht in den omtrek van het paleis Bourbon. Te 4 uren was de vergaderzaal ontruimd; maar een groote menigte bleef buiten staan. Ook de senaat was Zondag vergaderd, doch werd, als had men de voorsmaak dat het volk zich naar dezen hoeksteen van het Bonapartisme zou wenden, spoedig opgeheven onder protest tegen hetgeen in het Wetgevend Lichaam had plaats gevonden. Intusschen is blijkens'een gisteren: ontvangen telegram, dé senaat door het voorloopig bewind opgeheven. Napoleon op weg naar WilhelnishOlie bij kassei. Een van de correspondenten van de Indépendance Beige geelt het volgende verhaal van de reis van Napoleon over Belgisch grondgebied, van Bouillon tot Verviers. Zaterdag te 5 uren in den namiddag, was de keizer te Bouillon aangekomen om daar den nacht door te brengen. Hij was vergezeld van onder scheidene hoofdofficieren, waaronder een zijner adjudanten, generaal Castelnau, de generaals de Reille, de Vaubert, prins Ney de laMoskowaen een twintigtal officieren van allerlei rang. Onder scheidene hoofdofficieren van het Pruisische leger vertegenwoordigden in den stoet den opperbevel hebber der Duitsche legers, den Koning van Prui sen, die van de Belgische regeering de noodige toestemming had verkregen voor den doortocht van Napoleon over Belgisch grondgebied. Een escadron jagers vau het Belgische leger ging het rijtuig van den keizer voor; rechts reed een Belgisch officier, links een stalmeester van het keizerlijk huiseen twintigtal koetsen volgden met de bagage. De keizer is aan het hólel des Posies afgestapt, waar hij met een dertigtal personen heeft gedi neerd eu den nacht heeft doorgebracht. Gisteren, Zondag, te li uren, was keizer Napo leon te Libramout, eerste station op de Luxern- burgsche lijn. Maar daar liad eenige vertraging plaats. Eeu uur verliep, welken tijd de keizer deels doorbracht in de wachtzaal van het station te Libramout, deels op de kade wachtte en daar met onderscheidene personen sprak, speciaal met graaf De Moutholou, die Z. M. treffende bewij zen van zijne verknochtheid gal' eu die zijne tra nen niet kon weerhouden. De heer De Bersolles, Fransch legatie-secretaris te Brussel, bevond zich te Libramout. Ook met hem onderhield de keizer zich. Z. M. richtte ook het woord tot eeu ingenieur van de Luxemburger Spoorweg-Maatschappij, wien hij de verblijfplaats mededeelde die hem was aan gewezen. „Ik ga Daar Cassel," zeide de keizer. De keizer was zeer kalm, maar een oogenblik kou hij zijne ontroering niet bedwingen, toen hem eene dépêchewerd overhandigd van den gouverneur van zijn zoon, gedagteekend uit Mau- beuge en aldus luidende: „Keizer Napoleon. „Te Bouillon of te Libramont. „De prins is hier in goede gezondheid. z/Hij wacht uwe bevelen." De trein zette zich eindelijk in beweging. Hij bestond uit weinige rijtuigen. De keizer nam plaats in een salonrijtuig, waarvan de graaf van Vlaanderen dikwerf gebruik maakte. De luitenant- generaal baron Chazal en zijn adjudant namen in een der coupés plaats, die zich aan beide zijden van den waggon bevinden. In de andere rijtuigen nauien plaats twee Prui sische hoofdofficieren, eeu Fransch hoofdofficier (men zeide dat het de divisie-generaal Douay was) en de heer Rambaux, stalmeester des keizers. Overigens ging nog enkel met dezen trein mede de heer Matthieu, directeur der exploitatie van den Luxemburgschen weg. De trein volgde de lijn van Ourthe, vau Libra mout naar Marloye eu van daar naar Luik. Al de stations en balten waren opgevuld niet nieuws gierigen, die echter weinig loon voor liuu wach ten hadden, want de trein reed met pijlsnelheid voort. AlleeD te Jemelle hield de trein eenige minuten stil, om water te nemen. Daar bevond prins Pierre Bonaparte zich sedert 14 dagen. Men had hem van den doortocht van zijn neef verwittigd. Hij bevond zich in het station, maar toen de trein aankwam, liet de statiouschef den prins, otn hem aan de nieuwsgierigheid van het publiek dal zich op de kade verdrong, te onttrek ken, naar den anderen kant van het station, op den spoorweg zeiven gaan. Van de tien minuten oponthoud maakten de beide neven gebruik om een gesprek aan te knoopen; de keizer in den waggon zittende prins Pierre staande aan het portier. Uit dat gesprek, hetwelk door snikken van prins Pierre werd af gebroken, heeft men slechts éeu woord uit den mond van den gevangeu keizer opgevangen „Wij zullen elkander binnen kort weèrzien." Te 10 min. voor 4 uren kwam de trein te Luik aan. Daar wist men niet algemeen dat de keizer zou voorbijrijden; er was dan ook niet veel volk aan het station, behalve de reizigers die pas waren aangekomen en die de komst van den keizer hadden afgewacht. Al de omstanders verdrongen zich om het rijtuig waarin Napoleon was gezeten. De store van zijn coupé verborg hem voor het oog der nieuwsgie rigen, maar toen de keizer bemerkte dat eene zoo groote menigte hem opwachtte, schoof hij het gordijn open en vertoonde hij zich, zonder nogtans tot de toeschouwers op te zien. Verschil lend naren de indrukken die 's keizers aanblik op de menigte maakte. Een eerbiedig stilzwijgen werd door de aanwe zigen in acht geDomen en bij het vertrek van den trein groetten de mannen. 10 min. over vieren stoomde de trein naar Verviers. Dtlar zou de keizer den afgeloopen nacht door brengen in het spoorweghötel, bij het station. Heden, Maandagochtend te halfzeven zouZ.M. naar Duitsehlaiid vertrekken, waar hij zal worden opgesloten bij Cassel, op het kasteel Wilhelmshöhe, een der liefelijkste oprden van Duitscbland en vroe ger aan prins JmomeNapoleon behoord hebbemie. Een speciale trein, die 's keizers equipages over bracht, heeft LibramODt verlaten kort na het vertrek van Napoleon. Die trein is direct gisteren, Zondagavond, van Luik naar Verviers en van daar naar Duitschlaud vertrokken. De laatste berichten die wij langs gewonen wég ontvangen hebben, melden de komst van den keizer te Verviers, waar hij, zooals reeds gezegd is, aan het spoorweghötel is afgestapt, en deu afge loopen nacht zon doorbrengen. Ook te Verviers verdrong de menigte zich aan het station. Frankrijk verliest zijn keizer, zijne generaals, zijne soldaten eu zijne prelaten. Nauwelijks is de bisschop vaD Verdun overleden, of men ontvangt ook het bericht van 't overlijden van den bis schop van Straatsburg. Hij bezweek ten gevolge der vermoeieuissen, waartegen zijn hooge jaren niet bestand waren. Hij heette André Roess, was sedert 1S40 coadjutor en sedert den 27sten Aug. 1842 werkelijk bisschop van Straatsburg. Hij was tevens roomsch graaf, adsisteerend prelaat bij den pauselijken troon en officier van het legioen van eer. Hij was den 6den April 1794 te Segolsheim (departement van deu Boven-Rijn) geboren en bereikte dus den ouderdom van 76 jaar. Door den onvermoeiden ijver, waarmede hij de nieuwere school, aan het hoofd waarvao pa ter Gratry staat, bestreed, had de overledene zich veel naaui gemaakt. Laatste berichten uit Frankrijk. De heeren Cernuschi en Victor Hugo zijn Zon dagavond te Parijs aangekomen. R,ochefort is Zondag door duizende Parijzenaars uit zijn gevangenis gehaald en in eep rijtuig gezeten, in optocht naar het stadhuis geleid waar het voor loopig bewind zich constitueerde. Het schil derij van Napoleon op het stadhuis is vaueenge- scheurd.Het standbeeld van Napoleon teFoornij is van het voetstuk gerukt. De wapenborden eu naamcijfers van de keizerlijke familie en de ade laars worden overal afgerukt. Bordeaux en Marseille hebben den val van het keizerrijk met vreugde begroet. De republikeinen hebben de kei zerlijke ambtenaren afgezet. Volgens gerucht zou Mac-Malion aan de gevolgen van zijn beko men wond zijn overleden. TELEGRAMMEN, Heulen, 5 September. Hedenmiddag te 2 uren is Napoleon, zonder oponthoud over Giesen naar Kassei hier doorgereisd. De trein bestoud uit tiem wagens. Te 11 uren had hij Verviers, te tien min. voor halféen Aken gepasseerd. Een trein met be dienden eu equipages was twee uur. vroeger voor bijgekomen. Er was natuurlijk een aantal nieuws gierigen aan het station op de been. Antwerpen, 5 September. Alle prinsen uit het huis van Orleans zijn in België gearriveerd. De graaf van Parijs is te Bouillon aangekomen. Er is sprake van de bijeenroepiDg van een congres der groote Mogendheden te Berlijn, om Over den vrede te onderhandelen, doch naar. men zegt volhardt de koning van Pruisen iD het voor nemen om naar Parijs op te rukken, ten einde ouder de muren der Fiansche hoofdstad de on derhandelingen over den vrede te kunnen openen. Berlijn, 5 September. De gouverneur van Lo tharingen giaal Bouin heelt aan de inwoners een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij met verwij zing naar de Koninklijke proclamatie van 11 Augustus aan de vreedzame burgers veiligheid van persoon en eigendom belooft en de verwach ting uitspreekt, dat zijn hevelen door hel bestuur eu door de inwoners in acht genomen en nauw keurig nagekomen zullen worden. Bij verzet zou hij zich gedwongen zien ooi alle middelen ter hand te nemen, waarover hij tot handhaving van het gezag kan beschikken. Wccnen, 5 September. Tegenover de berichten der bladen van een voorwaardelijke of onvoor waardelijke terugroeping vau Vorst Metleruich uit Parijs, kan worden verzekerd, dat Vorst Met- ternieh voor het intusschen reeds voorgekomen geval eener verandering van regeering in Frank rijk stellige, volgens diplomatieke usantie ingericht instructien in handen had, in dien geest vervat, dat zijn geloofsbrieven bij de vorige Regeering wel is waar als vervallen beschouwd moeten worden, maar dat bij toch de zaken van het gezantschap ongehinderd zou voortzetten en te dien einde met de feitelijke regeering in het voorkomende geval officieuse betrekkingen aan zou kuoopen. De hofraad Kladzko heeft zoodra hij uit Lem- berg aangekomen was, zijn onlslag ingediend. Brussel, 5 September. De Indépendance meldt uit Namen van gisteren dat de keizerlijke prins te o uren viaBrusset naar Osteude zou vertrekken. Graaf Palikao is hier laangdkoineu. Louden, i> September. De Times bevat een te<- legraui van heden uit Brussel, meldende, dat de Kroonprinsen van Pruisen eu Saksen op Parijs aantrekken. Het Beiersche korps blijlt te, Sédan, vanwaar 90,000 gevangenen naar Duilschland zijn gezonden. De Koning eu graal Bisuiarck gaan met de troepen naar Parijs mede. Parijs, September. Het Ministerie heelt me degedeeld, dat er Pruisische verkenuiugsposteu gezien ziju ie Loivre 3 uren ten Noorden, eu te Fimes vier uren ten Westen, van Rheims. Generaal Viuoy heelt zich thans tot aan Laou teruggetrokken. Paryg, 5 September, ('s avonds.) Bij besluit van den minister van binneDlaudselie zaken Gam betta, is de heer Valentin tot prefect van Straats burg benoemd, ïu het vertrouwen dat ziju energie en zijn vaderlandsliefde hem in staat zullen stellen die betrekking te aanvaarden. Bij een ander besluit is de heer Engelhard tot maire van Straatsburg beDoeind, in het vertrou wen dat hij in de stad zal weten door te drin gen om aan de dappere Straatsburgers eu aan liet garnizoen den diepgevoelden dank van Franrijk, Parijs en het Bewind der Republiek over te brengen. Parijs, 5 September. De dagbladen deelen een adres mede door de Internationale Arbeidersver- eeniging aan de Duitsche socialistische democratie gericht, waarin o. a. gezegd wordt„U we Regee ring heeft verklaard den oorlog te voeren legen den keizer en niet tegen het Fiansche volk. „De man die dezen broederoorlog heelt ver klaard en die zich in uwe handen bevindt, bestaat niet voor ons. Het republikeinsche Frankrijk roept u, in naam der rechtvaardigheid, op om uwe legers terug te trekken; anders zoudt gij lot den laatsten man moeten strijden eu uw bloed en ons bloed met stroomeu moeten vergieten. „Laat ons herhalen wat in 1793 het Frausche volk aan het tegen ons verbonden Europa ver klaarde: Frankrijk maakt geen vrede met deu vijand die op zijn grond staat. Het Frausche volk is de vriend en bondgenoot van alle vije volken het mengt zich niet in de regeering vau andere volken, maar duldt ook niet dut andere volken zich in zijne zaken mengen. „Gaat over den Rijn terug, laat ons elkander de hand reiken, laat ons de wederzijdsche mis daden vergeten, welke de despoten ons deden bedrijven. „Laat ons de vrijheid, gelijkheid en broeder schap der volken proclameeren. Laat ons de Ver- eenigde Stalen van Europa vormen. „Leve de Algetneene Republiek." Brussel, 5 September, ('s avonds.) De Gemeen teraad heelt eeu eerste crediet goedgekeurd van 100,UÜ0 l'rcs. voor de Frausche en Pruisische ge kwetsten en bevoleD verschillende gemeente lokalen tot ambulances in te richten. Het Journal de Bruxélles bericht de aankomst van den heer Ohevreau, ex-Munster van Binneul. Zaken iu Frankrijk. De Independence bevat een telegram uit Namen van heden, volgens hetwelk de Keizerlijke Prins om 5 uren rechtstreeks naar Brussel eu Osteude zou vertrekken. Hetzelfde blad verzekert dat Victor Hugo met den trein vau 2.35 uit Brussel naar Parijs ver trokken is. Graal' Palikao is alhier aangekomen. L'Eloile Beige schrijft: „Men verzekert ons van goed ingelichte zijde, dat de Keizerlijke Prins hedenavond, met een gevolg van vier personen, te Geut is doorgekomen, op weg naar Osteude, waar hij zich naar Engeland zal inschepen." Berlijn, 6 September. Officieele berichten uil hel Pruisisch hoofdkwartier. Saintk Munuhoold, 5 Sept. 's nam. vijf min. voor halldrie. De te Sédan ver nietigde armee van Mac-Malion telde vöor den slag van Beaumont op 30 Augustus, nog ruim 120,900 man. Het transport der krijgsgevangenen, waaronder 50 generaals, naar Duitschlaud is begonnen. Onze legers zijn op marsch naar Parijs. Parys, 6 September. Het Journal official behelst een proclamatie van de regeering aan het leger, waarin gezegd wordt dat Frankrijk, met de dy nastie af te schaffen, die voor onze rampen ver antwoordelijk is, een groote daad vau rechtvaar digheid en tevens van algemeeD welzijn heeft volbracht. Om zich te knnneu redden moest de natie alleen van zich zelve afhangen, alleen op twee zaken rekenen: haar besluit, datouverwjn- uelijk is, uw heldenmoed, die ongeëvenaard is. „Wij zijn geen pariij-regeeiiug," zuo eindigt het stuk, „inaar een regeering van nationale ver dediging. Wij hebben slechts éen wilhet welzijn des vaderlands door het leger en door het volk." Verder bevat het Regeeringsblad de besluiten waarbij het zegel voor dagbladen en andere open bare geschriften wordt afgeschaft; waarbij alle openbare ambtenaren van hun eed omslagen worden; waarbij de staatkundige eed wordt af geschaft; waarbij de gezanten van Frankrijk bij de hoven van Londen, Weenen en St. Petersburg worden teruggeroepen; waarbij bevolen wordt dat

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3