DE VAL VAN DU DYNASTIE BONAPARTE. Vrijdag-morgen was Keizer Napoleon III in het hooldkwartier te Vendresse. „Wij hebben een Pruisisch officier ontmoet, die deu Keizer gezien heeft in eene pachthoeve te midden van het hoofdkwartier, zittende tusschen wee k urassiers. „De slag va» Sédan, die voor Pruisen zulke beslissende resuiiaieu neeli, betaalde bet minder auur dan de beide vorige dagen. Vooral de Prui sische artillerie heelt op dezen dag de over winning beslist. „Wij hebben liet slagveld bij Givouueeu Lainou- ijelle bezocht; een vreesehjk tooueel van verwoes- liug eu ellende, i)e Pruisische dooden waren bijna alleu begraven, maar de Franscheu lagen daar uug eu meu kan zich eene voorstelliug maken vau de verschrikkingen na dit tragische tafereel. „Generaal De Pali Ij' werd tegelijk met zijn adjudant gedood, niet door een Prausch soldaat, maar door het Pruisische schrootvuur. Hij lag msiereu uog op het slagveld. Eeu arm werd hem afgeschoten eu eeu grauaai trol hem iu de zijde. „ééilaii heelt zich gisteren overgegeven; men liad de plaats tot tien uren tijd gegeven 0111 te cauituleeren. De Pruisen heubeu >dU,UUÜ gevange nen gemaakt. Parijs, 4 Öptember. in de zittiug van het Wet gevend Lichaam beden na lit, heelt de graal' van falikao verklaard, daL een gedeelte van betPrau- sclie leger in Sédan teruggeworpen is, terwijl een auder gedeelte gecapituleerd heelt. De keizer is krijgsgevangen, in dezen toestand zou het der regeemig onmogelijk zijn, op dit oogeubhk iu dis cussie te treden over de mogelijke gevolgen van die "ebeurieuis. De ministers hebben zich uog uet met elkander kunnen verstaan. Derhalve zeide Palikao, vraag ik schorsing der discussie uit morgen. De heer Jules Pavre heeft eeu voorstel gede poneerd, waarbij de keizer eu zijne familie van den troon vervallen worden verklaard en eene commissie uit het Wetgevend Lichaam zal wor den benoemd, aan welke liet Regeringsbeleid en de taak om den vijand van deu vaderlandschen budeui te verdrijven, zal worden toevertrouwd. De lieer Pavre wil echter deu generaal Trochu als gouverneur van Parijs behouden hebben. Up dit voorstel volgde een diep stilzwijgen. De kamer heeft besloten lieden uiiddag weer eene zitting te houden. De ministerraad heeft de volgende procla matie uitgevaardigd Franschen „Eene groote ramp beeft ons land getroffen. I „Nadat het leger ouder Mac-Mahou gedurende ne dagen eeu heldhaftigeu strijd bad volgehou- en tegen 3UU,0UU Duitsehers, vielen 4-U,UUU der Diizen in handen van deu vijand. „Generaal Wimpfen, die het opperbevel van liei leger aanvaardde, nadat Mac-Jlalion ernstig tvas gekwetst, heeft eene capitulatie geteekend. „Deze wreede tegenspoed kan onzen moed niet aan het waukeleu brengen. „Parijs is thans iu staat zich te verdedigen. „De militaire krachten des lauds orgamseeren zich. „Binnen weinige dagen zal zich eeu nieuw fruiisch leger ouder de muren van Parijs bevindeu. „Nog een ander leger wordt aan de hoorden van de Loire gevormd. „Uwe vaderlandsliefde, uwe eensgezindheid, uwe geestkracht zullen Prauknjk redden. „De keizer is door den vijand gevangen genomen. „Het gouvernement neemt, in overeenstemming met de openbare machten, al de maatregelen, die door deu ernst van het oogeubhk gevorderd worden." Deze proclamatie draagt de onderteekeniDg vau al de miuisters. in het Wetgevend Lichaam deponeerde he- ook voor de levenden moest gezorgd worden. Naast ie graven werden de vuren ontstoken; de deuren eu vensters van Woei'lh leverden daartoe de brand stoffen. Rundereu eu schapen zag men overal aanvoeren, overal werden slachtbanken opgericht, rijst en spek uit de proviandwagens gehaald. Aan wijn was gebrek even als aan goed drmkwrater. De veldpost, die haar bureau ouder den bloüleu kemel had opgeslagen leverde eeu interessant schouwspel op. Zeker werden er dien dag hon derdduizend brieven afgegeven, zoo begeeng waren ie soldaten om hunne betrekkingen tijding te ioen toekomen. Tegen den avond sloeg ik den weg naar de hoogteus in die viermaal door onze soldaten be stormd werden. De slachting moet daar vreeslijk zijn geweest. De gesneuvelde Pranscben waren nog niet begraven, met de begraving der Duit sehers was ouder toezicht van eeu jong officier een begin gemaakt, die mij aangaande den vrees- lijken worstelstrijd nog een en auder mededeelde 'au bet zelfde regiment waren hier 15 officieren eo 124 man op dezelfde plaats gesneuveld eu be graven. En deze episode herhaalde zich op iedere honderd schreden. „Het was een vreeslijk moor- ieu." zei mij een ander officier, dat ik nooit be leefd heb of hoop te beleven. Het was een hart verscheurend tooneel, om onze soldaten door den de minister De Palikao een wetsontwerp, strekkende tot het samenstellen van eeu Raad van Bewind en nationale verdediging, welke be staan zou uit vijl door de Kamer gekozen leden terwijl de ministers zouden benoemd worden on der contrasignatuur van dien Raad, iu welken graaf De Palikao als luitenant-generaal zou zitting nemen. De heer Pavre eischt de pi mriieit voor het wetsontwerp, dat gisteren de linkerzijde depo neerde. De heer Thiers bracht een wetsontwerp ter tafel, onderteekend door 45 leden van de rechter- en linker-centrums, en van deu volgenden inbond: „Onder de tegenwoordige omstandigheden zal de Kamer eene Commissie van Bewind en van nationale verdediging benoemende Constituee- rende Vergadering zal bijeengeroepen worden, zoodra de toestand het gedoogt. De heer de Palikao keurde liet goed, dat de natie zou geraadpleegd worden, zoodra de tegen woordige moeielijkhedeu geweken zouden zijn. Hierop verklaarde de Kamer de urgentie van de drie voorstellen, welke alle gezamenlijk naar de bureaux ziju teruggezonden. De zitting is daarna gesloten. Brussel, 4 September. De Indépendance deelt een dépêche uit Parijs mede, die volgens een vooraf bepaalde formule was gesteld, en waaruit zou mogen afgeleid worden, dat een begin van oproer in de Pransche hoofdstad was waar te nemen. Brussel, 4 September. Volgens iugewounen berichten schijnt liet zeker, dat liet bericht als zou de keizerlijke prins zich bij prins Chimay bevinden, voorbarig is. Berichten, die geloof verdienen, zeggen dat bet korps van Vinoy zich niet overgegeven beeft. Het zou naar Parijs teruggetrokken zijn. De prinsen van Orleans zouden naar Parijs vertrokken zijn. Dit bericht wordt echter van eene andere zijde tegengesproken. De Etoile Beige deelt mede, dat mad. Walewski eu andere staatsdames der keizerin te Brussel zijn aangekomen. Brussel, 4 September. Keizer Napoleon is gis teren namiddag te Bouillon aangekomen, met een gevolg van omtrent 100 personen, en hunne paardeu en rijtuigen. Zij zijn geëscorteerd door een Pruisisch generaal. Van Bouillon zullen zij over Luik naar Duitscliland worden gebracht. De Koning van Pruisen eu de Keizer zullen ge meenschappelijk aau de Belgische Regeering ver gunning vragen voor den overtocht over Belgisch grondgebied. Bulk, 4 September. Keizer Napoleon wordt heden ten 4 uren hier verwacht. Hij zal onniid- delijk de reis voortzetten, via Verviers, naar Kas sei. Hij heefteen aanzienlijk escorte en een talrijk gevolg bij zich. Brussel, 4 September. Particuliere dépêche.) Keizer Napoleon is heden namiddag te 3 uren te Luik gepasseerd; hij was alleen in een com partiment; dood bedaard rookte hij zijn sigarette. Pruisische officiereu en officieren van het huis des Keizers bevonden zich mede iu den trein, ftlen wacht uog twee andere treinen met gevolg. Volgens den Echo bevindt zich de Keizerlijke Prins te Maubenge. De Etoile meldt, dat generaal Felix Douay met eenige aides-de-camps en ordonnans-officieren des Keizers lieden te 3 uren 20 min. te Brussel is aangekomen. Hetzelfde blad bericht, dat een deel der ge kwetsten van het slagveld bij Sedan naar België zullen overgevoerd worden. Keizer Napoleon is heden avond te 5 uren te Verviers aangekomen. Hij was vergezeld van den graaf de Choiseui en den kolonel de la Mos- kowa. Generaal Boyl, aide-de-camp van den Koning van Pruisen, en verscheiden Pruisische officieren dienden hem tot escorte- den vijand, die zij niet konden treffen bij dui zenden te zien neervellen." Toen ik weer naar Woerth terugging trof mij het gezicht op de geheele slaglime. Overal in de rondte, bivouaceerden de overwinnaars van den vorigen dag. Het eene wachtvuur na het andere werd aangestoken en verbreidde een helderen gloed. Achter mij deden zich vroolijke toonen hooren. Twee Beijersche jagerbataljons trokken onder een opwekkenden inarsch naar de voor posten den vijand te gemoet. Nauwelijks waren deze toonen verstomd, of het bekende, treffende Duitsche lied Ann danket alle Gott!" werd door 500 instrumenten aangeheven. Ik luisterde getroffen naar die verheven toonen, die als verzoenend op mij werkten. Het was mij, alsof ik in het krachtig koor dat zich over het slachtveld deed hooren den genius der menscbheid de arme, geplaagde menschenkiuderen troost en verlossing boorde toeroepen. Te Verviers is de Keizer afgestapt aan het spoorweg hotel. Heden nacht zal Z. 11. naar Kassei vervoerd worden. Berlijn, 4 September. De Koningin heeft het volgende telegram van den Koning uit Varennes, van 4 September 'sochtends ontvangen: „Welk een indrukwekkend oogeubiik was het voor mij, toen ik inet Napoleon eene ontmoeting bad! Hij was diep gedrukt, maar waardig in zijne houding eu onderworpen. Ik heb bepaald dal de Wilhelmshülie bij Kassei zijn verblijf zal zijn. Onze ontmoeting had plaats in een klein kasteel aan de westzijde van het glacis van Sédan. Vandaar reed ik langs het leger om Sédan. Gij kunt u voorstellen, welke ontvangst mij van de troepen te beurt viel. Het was een onbeschrijfelijk tooneel I Bij het vallen van den avond, te halfacht, had ik mijn tocht te paard, die vijf uren geduurd had, geëindigd; doch ik keerde eerst te éen uren hier terug. God helpe ons verder|!" Wilhelm. Stuttgardt, 4 Sept. Gisterenavond had een zeer druk bezochte volksvergadering plaats, welke met eenparige stemmen de navolgende resolutie aan nam „Het Duitsche volk wijst elke poging tot bemid deling of tot inmenging van neutrale mogend heden bij het sluiten van den vrede af. De ver krijging van den Elzas en Lotharingen is voor het Duitsche Rijk de eenige waarborg tegen de Fransche begeerlijkheid; het is de nationale prijs van den nationalen strijd en zegepraal. Door de toetreding van de Zuid-Duitsche Staten en door de verkrijging van voormalige Duitsche provinciën moet uit den Noord-Duitschen Bond een Duitsche Bondsstaat verrijzen. Een eeuig volk; éen leger; éen Rijksdag; éen Duitsch staatswezen zijn voor Duitschland en Europa de waarborgen voor een duurzamen, zekeren vrede." Iïew-Y"ork, 3 Sept. Ten gevolge der alhier ont vangen dépêches betreffende de overwinning der Duitsehers bij Sédan, heersclite de grootste vreugde onder de alhier wonende Duitsehers. Zij hielden ODtochten door vele straten, met vaandels aan 't hoofd. Keulen, 3 Sept. De Kölnischc-Zeilung behelst het volgende oflicieele telegram, inhoudende nadere bijzonderheden omtrent de poging van den maar schalk Bazaine om zich door de Metz omringende Duitsche troepen heen te slaan „Malancourt, 2 Sept. Van 31 Augustus des och tends tot den middag van 1 September heeft de maarschalk Bazaine bijna onafgebroken pogingen aangewend om met onderscheidene korpsen uit Metz naar het noorden door onze troepen heen te breken. Onder het opperbevel van prins Frie- drich Carl heeft generaal Von Manteuffel al die pogingen in roemrijke gevechten, welke onder den naam „slag bij Noisseville" kunnen worden zamengevat, afgeslagen. De vijand is weder binnen de vesting geworpen. Aan die gevechten hebben deelgenomen het 1ste legerkorps, het 9de leger korps, de divisie Kummer (linietroepen en land weer) en de 2Sste brigade infanterie. De voor naamste gevechten hebben bij Servigny, Noisseville en Retonfay plaats gevonden. De nachtelijke aan vallen zijn met Oost-Pruisische geweerkolven en bajonetten afgeslagen. Onze betrekkelijk niet zeer groote verliezen kunnen nog niet overzien worden die des vijands zijn zeer belangrijk." Brussel, 4 September. De Indépendance bericht, dat het aantal Pransche militairen, die in België geïnterneerd zijn, 14,500 bedraagt. De generaal Septeuil bevindt zich onder de krijgsgevangenen. Slontmcdy, 3 September. EeD tweede parlemen tair heeft de vesting opgeëisclit, voorgevende dat ook Metz reeds gecapituleerd heeft. Ook ditmaal heeft de commandant geweigerd. De Pruisen hebben de communicatie afgebroken tusschen Mezières en Charleville. Brussel, September. (Particuliere dépêche). Naar de Echo de Bruxelles meldt, bevinden zicli de Prui sen op 24 kilometers van St.-Quentin, en rukken zij direct naar Parijs op. Men kan dus verwach ten, dat zeer spoedig de communicatie tussohen Parijs en Brussel afgesneden zal zijn. Wetgevend Llcliaam. In de heden (Zondag) gehouden zitting van het Wetgevend Lichaam werd door graaf Palikao, Min. v. oorl. een wetsontwerp ingediend, waarbij een Raad van Regeering en verdediging wordt ingesteld, beslaande uit vijf leden, door het Wet gevend Lichaam gekozen. De Ministers, zouden onder contraseign van dien Raad benoemd wor den eu graaf Palikao als luitenant-generaal daarin zitting nemen. De lieer Jules Favre verlangt de prioriteit van het voorstel, gisteren door de linkerzijde ingediend. De heer Thiers dient een voorstel in, onder teekend door 45 leden van liet linkercentrum, waarvan de inhoud door de behoefte aan een dracht wat ingegeven. Volgens dat ontwerp zou den de Kamers een Commissie van regeering en nationale verdediging benoemen; de Consti- tueerende Vergadering zal bijeengeroepen worden zoodra de omstandigheden het veroorloven. Graaf Palikao vereenigt zich met dat ontwerp, mits het land geraadpleegd worde, nadat de tegenwoordige moeielijkheden zullen overwonnen zijn. De Kamer veaklaart de gezamenlijke drie out, werper, urgent, die met elkander naar het bureel worden gezundeu, om dooreen commissie onder zocht te worden. De zittiug wordt geschorst. Heropening der zitting. Bestorming van het Wetgevend Ltchnam. De tribunes en vervolgens de vergaderzaal zelf van het Wetgevend Lichaam worden door de volksnieuigte ingenomen, die de vervallenverkla ring der dynastie en de proclamatie der republiek eischt. De meeste afgevaardigden verlaten de zaal. Gainbetta en anderen verzoeken het volk de vrijheid der beraadslagingen le eerbiedigen eu stilzwijgend toe te lHisleren. Hunne pogingen zijn te vergeefs. Er heerscht een onbeschrijfelijke opgewonden heid. Buiten het gebouw weergalmt met geestdrift de kreet: Leve de Republiek! Het volk, de nationale garde en de soldaten fraterniseeren. Gainbetta en andere afgevaardigden proc(a- meeren dat de dynastie van den troon vervallen verklaard is. Men verzekert dat een deputatie der linker zijde zich met liet volk naar liet stadhuis zal begeven om liet navolgende Voorloopig Bewind te proclauieereu: Generaal Trochu, Gainbetta, Jules Simon, Pelletan, Jules Pavre, Jules Ferry, De Kératry, Crémieux, Ernesl Picard en Grévy. Parfjs, 5 September. Een ontelbare menigte bewoog zich gisterenavond laugs de Boulevards, onder liet zingen der Marseillaise. De nationale en mobile garde, welke met de linietroepen langs de Boulevards marcheerden, werden overal door de menigte toegejuicht, die zich van alle wanordelijkheden onthield eu hel vaste besluit te kennen gaf, den vreemdeling te verdrijven. Het beeld der stedemaagd van Straatsburg op de Place de la Concorde was geïllumineerd en werd door de menigte onder het zingen van vader- landsche liederen omringd. Het voorloopig Bewind is samengesteld als volgt: Jules Favre, Jules Simon, Ernest Picaid, Pelletau, Crémieux, Jules Ferry, Glais Bizoin, Rochefort, E. Arago, Garniep Pagès. De heer De Kératry is benoemd tot prefect van politie; de heer E. Arago tot tnaire vau Parijs; de heer Gambetta tot minister van bm- nenlandsche zaken; de beer Jules Favre tot mi nister van buitenl. zakende lieer Magnin tot minister van finantiëu; de heer Jules Simon lot minister van onderwijs; de heer Cremieux tot minister van justitie; de lieer Lello tot minister van oorlog; de heer Grévy tot minister-president van den staatsraadde heer Lavertujeon tot se cretaris-generaal van bet Voorloopig Bewind. De generaal Trochu is bij voortduring tot gou verneur van Parijs benoemd. De heeren Valentin eu Engelhard! zijn als militaire en civiele commissarissen in den Elzas gezonden. De toegangen tot het gebouw van pet Wetg. Lichaam zijn verzegeld. Laatste dépêches. Fransclic Republiek- Parijs, 5 September. Het Journal official de la Bépublique Franfaise bevat de navolgende procla matie ir Franschen/ „Het volk is de Kamer, die weifelde inet de redding van het bedreigde vaderland, vooruitge sneld. Het beeft de Republiek gevraagd het heeft zijne vertegenwoordigers niet aau het bewind, maar in het gevaar gesteld. „De Republiek heeft den vijandelijken inval van 1792 afgeslagen. De Republiek is geprocla meerd, de omwenteling is volbracht in den naam van het recht en van liet algemeen welzijn. Burgers, waakt over de stad, die n is toever trouwd. Morgen zult gij met het leger de wre kers des vaderlands zijn!" Het ministerie is aldus samengesteld: Degene-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3