6 September. 3242. Dinsdag A°. 1870. HET SLAGVELD VAN WOERTH LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere lettera naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 5 September. Z. M. de Koning wordt in de volgende week te Gorcum verwacht. Uit Frankfort meldt men van 2 September dat de Beiersche Paltz door een nieuwe ramp wordt geteisterd, daar te Kaiserslautern de runderpest is uitgebroken, zoodat het geheele district afge sloten is. De ziekte moet door buitenlandsch vee, ten behoeve van het leger aangevoerd, aange bracht zijn. De Luxemburger Ztg. bevestigt dit be richt en meldt, dat de Groothertogelijke regeering de vastgestelde, beperkende maatregelen op in-, uit- en doorvoer van vee, weder van kracht heeft verklaard. Door de Elberfelder Ztg. wordt tevens uit Saarlouis gemeld, dat ook aldaar onder het vee de runderpest heerscht. De Koning heeft, bij besluit van 15 Aug., bepaald dat de generaals, in kleine tenué's gebruik zullen maken van een schabrak van donkerblauw laken, van gelijke afmetingen als die voor groote tenue vastgesteld, doch geboord met een bies van ponceau rood laken, breed vijf milimeters; wijders belegd, langs de buitenzijde, met zwart zijden galon, ge werkt als het goudgalon voor de attila der gene raals, doch ter breedte van 55 milimeters, voor de luitenants-generaal ten getale van drie en voor de generaal-majoors van twee boven elkander, op een afstand van 5 milimeters van de roode bies en met gelijke tusschenruimte onderling. In de achterhoeken, bovenste galons, voor de luite nants-generaals met drie, voor de generaal-majoors met twee sterren van wit metaal. 2'. dat zoowel m groote als in kleine tenue de pistoolholsters met de kappen van zwart beerenhuid zullen wor- en gedragen. Z. M. heeft bij besluit van 26 Augustus jl. overwegende dat het noodzakelijk is, den staf van ieder der regimenten vesting-artillerie van et leger te vermeerderen met twee kapiteins oor speciale diensten) goedgevonden en verstaan, e samenstelling van de drie regimenten vesting- .rtillerie bij art. 3 van het besluit van 7 April 1S69, n'. 16 bedoeld, te wijzigen, door den staf van elk dier regimenten te vermeerderen met twee kapiteins voor speciale diensten. Wij zijn verzocht mede te deelen dat de aan staande vergadering der Nedevlandsche Juristen- vereeniging, (8, 9 en 10 September e. k. in het gebouw der Sociëteit „de Vereeniging" Willemstr. 's-Gravenhage des voormiddags te 10 uren) door de verslaggevers der verschillende dagbladen 1 kunnen worden bijgewoond. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden, geboren: lid. kinderen, als 57 zoons en 57 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten. Overleden: 80 personen, als: 11 man- men, en 11 vrouwen, 29 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd paren. Door den Minister van Bionenlandsche Zaken is in eene missieve van 31 Augustus 1.1. aan de commissarissen des konings nadere voorschriften gegeven, betreffende de statistiek der koepokin enting, ten einde zoodoende betere en juistere jaarlijksche opgaven te bekomen. Te Amsterdam wordt het eerste kosthuis van de maatschappij van den werkenden stand ge opend in de korte Leidsche Dwarsstraat. Den 12den dezer zal tevens door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een volksgaarkeuken in de Spuistraat bij het Hekelveld geopend wor den. Te Groningen hebben zich voor het admissie- examen op 6 September, ter bijwoning der lessen aan de Rijks Hoogere Burgerschool, 65 jongelieden aangemeld. Het Bijblad van het Amsterdamsche E/j'ectenblad deelt in zijn jongste nummer mede eene Schets van eene minnelijke schikking, tusschen de groepen van benadeelde belanghebbenden bij de 0.1. Maatschappij van Administratie en Lijfrente, ontworpen door den heer L. W. Van Vliet. De luit. ter zee der 1ste kl. G. J. Coster, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 29sten Aug. jl. in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemdtot leden der commissie in het loopende jaar belast met het afnemen der natuur kundige examens, volgens art. 4 der wet ran 1 Juni 1865 Staatsblad n°. 59), Dr. Tb. AV. Engelmann, en Dr. J. A. Fles; tot plaatsvervangende leden der commissie Prof. Dr. X). Huizinga, en Prof. Dr. J. Hissink Jansentot procureur bij de arr.-rechtb. te Brielle A. Hermans, cand.-notaris aldaar; tot plaats- verv. kantonr. te Sommelsdijk J. Zaaijer Pz cand.- not. te Dirkslandtot president van bet prov.-ge rechtshof in Drenthe Jhr. Mr. P. A. Aran Holthe tot Echten, thans raadsheer in gemeld gerechtshof; den officier van gez. der 2de kl. bij de zeemacht W. F. Meyboom, met ingang van den lsten dezer, be vorderd tot officier van gez. der 1ste kl.den lsten luit. Jhr. L. Van Beyma, van het reg. gren. en jagers, tot ordonnance-officier van Z. M. den Koning. Bij besluit van den 2den September 1870, n°. 23, heeft de koning, tot belooning dergenen van de zee- en landmacht in Nederlandsch Indië, die zich hebben onderscheiden bij de in 1868 plaats gehad hebbende krijgsverrichtingen op Bali on in de noorder-districten van Celebes, goedgevonden; A. Tor zake der voor schreven krijgsverrichtingen op Bali: 1°. te bevorde ren van ridder der 3de kl. tot commandeur van de Militaire Willemsorde, Zr. Ms. adjudant in buitenge wone dienst den kol. der inf. bij het leger in Neder landsch Indië D. L. De Brabant, comm. der expedi tionaire landmacht, thans met verlof in Nederland; 2". te benoemen tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, den kapit.-luit. ter zee H. P. Van Boneval Faure, chef der expeditionaire zeemacht; 3°. te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Militaire AVillemsordevan de zeemacht: den luit. ter zee late kl. D. Schuurman, en van de landmacht in Ne derland Indië: den officier van gez. der 2de kb H. Greve, de 1ste luits. der inf. W. F. Braun en J. R. Engelhard, en den thans gegageerden en in Ne derland teruggekeerden fuselier J. Krommenhoek, en B. Ter zake der voormelde krijgsverrichtingen in de noorder-districten van Celebes, te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Militaire AVillemsorde: van de zeemachtden luit. ter zee der lste kl. H. Van Goens, den luit. ter zee der lste kl. J. Van Burg; en dsn officier van gez. der 2de kl. C. Noor dewier; en van de landmacht in Nederlandsch Indië den officier van gez. der 2de kl. D. J. Visscher;den lsten lnit. der cav. E. J. Roukens, den 2den luit. der inf. H. AV. F. Tramburg, den opperwachtm. der cav. J. A'an Rossum, den brigadier-hoefsmid der cav. J. G. J. Bongaertz, en den fuselier AV. H. Grapel. 's-Gravenhage, 5 September. Z. M. de Koning bevindt zich op dit oogenblik nog in de residentie, maar begeeft zich spoedig naar 's-Bosch, 11H. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexander zijn bereids naar Utrecht en Prins en Prinses Hendrik naar Soestdijk teruggekeerd. Gisteren was er, bij gelegenheid van den 30sten verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, groote receptie bij H. M. de Koningin, op het Huis ten Bosch. Ook Z. M. de Koning ontving daar de gelukwenschen, voor het feest van den dag. Daar werd familie-dejeuner en gala diner gehouden, waaraan deelnamen HH. MM. de Koning en Koningin en HH. KK. HH. de Prin sen van Oranje, Alexander, Prins en Prinses Hen drik, Prins Frederik en Prinses Maria en eenige genoodigden. (H. K. H. Prinses Frederik werd door voortdurende ongesteldheid verhinderd aan het diner deel te nemen). Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren middag te halfdrie per Rijnspoor van Utrecht in de residentie aangekomen. Z. M. de Koning ont ving en verwelkomde den Prins aan het station. Z. M. en Z. K. H. begaven zich vervolgens in een open rijtuig naar het Huis ten Bosch. De parade die gisteren, bij gelegenheid van den 30sten verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje in de Maliehaan plaats had was hijzonder luisterrijk, waartoe het fraaie weder zeer veel bijdroeg. Zij duurde ruim 2 uren en werd gehou den voor den generaal Mac Leod en gekomman- deerd door den majoor Queysen, vau het regiment grenadiers en jagers. Daarbij werden verschillende belangwekkende manoeuvres, zoo door infanterie cavallerie en artillerie uitgevoerd. Vooral de charges der ruiterij trokken daarbij de algemeene aandacht en werden door de groote menigte be wonderd, die dit militair schouwspel bijwoonde. Z. M. de Koning, benevens andere vorstelijke per sonen hebben gedurende de parade langs het Malieveld gereden. Toen HH. KK. HH. Prins en Prinses Hen drik zich gisteren van het Rijnspoor met open rijtuig naar HD. paleis begaven, werden HD. met de gebruikelijke eerbewijzen begroet door de troe pen die zich naar de Maliebaan begaven. Even zeer geschiedde dit later met den Koning en de Prinsen, die gedurende de parade het Malieveld voorbij reden. De hoofdelijke omslag in deze gemeente zal voor het volgende jaar tot hetzelfde bedrag als thans worden geheven; alzoo blijft de helling l'/i pCt. en de raming van de opbrengst f176.100. Burgemeester en Wethouders zullen den Raad weldra voorstellen de wedden der twee commis sarissen van politie, de heeren AVulfers en Beuk- man van f2000 op f2300 te brengen. Met 1 Juli 1871 eindigt het contract met den aannemer van het ophalen van asch en vuilnis in de gemeente. Wellicht zal met dat tijdstip een ander worden ingevoerd, namelijk: het ophalen van asch en vuilnis in eigen beheer; aanbeste ding der benoodigde toestellen, van het baggeren der vaarten en het rijden der waterkarrenin voering vau een der stelsels op luchtledigheid berustende, voor het ledigen der privaten; voor het vegen der straten wordt met de vereeniging tot verbetering van den werkenden stand gecon tracteerd. In dien geest zijn althans Burgemeester en Wethouders voornemens een voorstel aan den Raad te doen. De proef, die Burgemeester en Wethouders aan den Raad voorstellen met het nieuwe riool stelsel en de zuivering van het rioolwater te nemen, zal eene uitgaaf van f50,000 na zich slepen. Eerlang zal aan den gemeenteraad een voor stel worden ingediend tot verhooging der jaar wedden van eenige adjunct-commieseu eerste en tweede klerken, ter secretarie werkzaam. Scheveningen, 5 September. Ten vervolge op het bericht, dat zich in het laatst der vorige maaud een door het volk verlaten schip in het gezicht te Scheveningen bevond, diene dat Zaterdag jl. bij den burgemeester van Hellevoetsluis is aange bracht en geborgen een in zee op de hoogte van Scheveningen verlaten bevonden barkschip in hal last, zonder dat daarop eenige naam voorkomt. Op het oogenblik der vinding had liet schip aan den voortop eene Hollandsche loods, en aan boord een Noordsche vlag, waarin het woord Patria en een oud logboek gesloten 1869 van liet schip Pa tria van Stavanger. Dei.pt, 4 September. Op de voordracht van 3 personen ter vervulling der vacature van dijkgraaf van Delfland, outstaan door het eervol ontslag uit die betrekking aan den heer Jhr. Mr. A. Van der Goes van Naters op zijn verzoek verleend, zijn in de vergadering van Hoofdingelanden vau Delfland gisteren alhier gehouden, geplaatst de heeren Jhr. J. F. Van Vredenburgh, J. Van Woer den en D. Iz. Ammerlaan, hoogheemraden van Delfland. Brielle, 4 September. Kerkvoogden en Nota belen der Herv. gemeente alhier hebben besloten, om door de gemeenteleden opnieuw bij stemming te laten uitmaken, of zij eigen beheer willen dan wel aansluiting bij het thans gearresteerde re glement. Utrecht, 4 September. Z. M. de Koning heeft bij zijn vertrek uit deze gemeente, aan den bur gemeester zijn dank betuigd voor de genoten ontvangst en hem tevens opgedragen dien dank aan de ingezetenen over te brengen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje is in de Maliebaan groote parade door de schutterij en't garnizoen gehouden, terwijl de matinée en soirée in Tivoli, door luchtballons en prachtig vuurwerk werden opge luisterd. Door de commissie die zich ten taak stelde, om de soldaten in de forten wier gezondheid veel beschreven door herman voget. De vruchtbare dalen, de door wijnbergen om- kmnsde heuvelrijen van Woerth lagen daarvoor ons in al haar pracht. Wie van verre, door de boschrijke omgeving naderde, kou, terwijl hij tan de heuvelen in het lieflijke dal zag, zich geen denkbeeld maken van den jammer en ellende het in zich bevatte. De duizende gestalten hij ijverig in de weer zag in de vlakte en de naburige hoogten schenen wel een vroo- lijk Zondagsfeest te vieren. AVel was het een plechtigheid, maar de ernstige, indrukwekkende plechtigheid eener bloedige overwinning, en die plechtigheid ging met menige bittere klacht ge paard, met menige hartverscheurenden uitroep van smart en wee. Het lieflijke dal was éen groote doodenakker; het stadje waarvan de huizen zoo vriendelijk in het groen verscholen lagen, was éen groot lazareth. Hoe nader men bij de stad kwam, te treffender veranderde zich het lachende beeld van den vrede, in een donker nachtelijk aferael van verwoesting en ellende. Het was on geveer 9 uren des morgens, toen ik te Woerth aankwam, ik was reeds des morgens om 4 uren van Riedfelz, een dorp ongeveer 2 uren van AVeis- senburg gelegen, met een proviandtrein vertrok ken. De dorpen die wij doorkwamen, waren meestal door de bewoners verlaten, Rechts en links van den weg zag men de sporen van een groot bivouac. De hoornen waren van hunne tak ken beroofdop den platgetrapten grond zag men de uit die takken gemaakte hutten. Op de hoogte van Sulz kwamen ons groote troepen van terug- keerende vluchtelingen tegen, de bewoners der dorpen, die wij doorgetrokken waren, meestal vrou wen en kinderen. Zij zullen huis en hof verwoest gevonden hebben. Als soldaten zich in het vijan delijk land in de verlaten woningen inkwartieren, kan men niet veel anders verwachten. In Sulz zagen wij de eerste gewonden van den veldslag van den vorigen dag. Van de helft der hui zen zag men de witte vlag met het Roode Kruis waaien Van Sulz tot Woerth, kwamen ons onophoudelijk gekwetsten tegen en ze gaven ons eenig begrip van dien veldslag. Het waren bijna uitsluitend Pruisen en Wurlemburgers. De meesten hunner aan armen en handen gekwetst, gingen te voet; andere lagen op stroo in boerenwagens. Hoe meer we het slachtveld naderden, hoe talrijker en langer de rijen gekwetsten werden. Niet ver van Woerth ontstond plotseling een groot gedrang. De op het veld bivouaceerende soldaten spoedden zich naarden weg. De gevangenenriep men, de gevangenen Een troep Uhlanen reed vooruit. En daarop volgde de levende getuigen van de schitterende zegepraal der Duitsche wapenen. Het duurde langer dan een half uur eer dat de trein voorbij was. Alle wapens waren daarbij vertegen»oordigd, infan terie, artillerie en cavallerie; het hoofdelement bestond echter uit Zouaven en Turcos. Duitschland zal zich kunnen overtuigen, welke apostelen Napoleon III heeft uitgezonden om de zegeningen van het tweede keizerrijk te verkondigen. Die krachtige, groteske gestalten, die bruine en zwarte mannen in hunne witte mantels stemden mij weemoedig. Er waren grijsaards onder met lang wit haar. Toen zij nog kinderen waren, streden hunne vaderen wellicht voor de onafhan kelijkheid van hun vaderland, en nu stonden zij hier in het noorden, in dienst van den Caesar maar wie hunner zal deze tegenstelling wel ge voeld hebben? Wild en verdierlijkt zagen zij om zich heen. Onder de Zouaven zag men ware gal gentronies. Hoe meer wij AVoerth naderden, hoe duidelijker de sporen van het gevecht werden. De weg was door kogels omwoeld. Spoedig zagen wij ook de eerste dooden: drie Pruisen, die naast elkander in een sloot lagen. Hoe vele bloedige offers zou ik dien dag nog ziöD. De roem der Beiersche dapperheid heeft zich ook hier schitterend bewaarheid. Zij hebben dan ook niet weinig toegebracht tot de behaalde overwin ning. Na een vermoeienden marsch bestormden zij de hoogten, waarop de linkervleugel des vijands stond, en wisten, toen ze hem tot wijken hadden gebracht, door een flankbeweging nog eenige dui zende gevangenen den terugtocht af te snijden. Natuurlijk heeft menigeen hierbij het leven ver loren. Woerth leverde een treurig beeld der ver woesting. De huizen in de hoofdstraten waren allen verwoest, vensters en deuren vernield en stuk geschoten, en de winkels geplunderd. Drie maal namen de Duitschers de stad in en tweemaal werden zij er door de Franschen uitgedreven. Tot in de huizen werd het gevecht voortgezet de inwoners namen, toen de Duitschers terug moesten trekken, daaraan deel. Men kan het dus de overwinnaars eerder vergeven, dat zij, toen ze voor de derdemaal de stad binnendrongen, geen genade gaven. In de huizen werd alles ten onderste boven gekeerd. En toch was zeker ieder met medelijden vervuld, die het bloeiende twin tigjarige meisje bij het lijk van haren vader hoorde jammeren, die weinige minuten te voren aan zijne, bij de bestorming bekomen wonde, was gestorven. Onder hevig snikken, verzekerde de dochter bij al wat heilig was, dat haar vader

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1