zich aansluiten bij de oorlogvoerende partij die den indringer op ons grondgebied vervolgt. De troepen die zich gewillig laten ontwapenen, zullen in het kamp van Beverloo worden geïnterneerd. Jlocht het op Belgisch grondgebied tot eene bot sing komen, dan zal een Engelsch eskader 40,000 Engelsche soldaten Daar Antwerpen overbrengen, ten einde in de handhaving der neutraliteit de behulpzame hand te bieden. Men is desniettemin alles behalve gesticht-met bet vooruitzicht, dat de 6U,00U man, die aan de orenzen staan, ieder oogenblik in den strijd tus- schen Frankrijk en Pruisen kunnen medegesleept worden. Ook acht men het nog altijd zeker, dat keizer Napoleon met zijn zoon op het uiterste oogenblik op Belgisch grondgebied de wijk zal trachten te nemen, en men is dan voor nieuwe ver wikkelingen bevreesd. De Fransche en Pruisische fezanten hebben zich aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken schier permanent verklaard, ten einde een oog in 't zeil te houden. Ten einde misverstand te Voorkomen, zijn overal langs de grenzen palen geplaatst met borden, waarop te lezen staat,, Belgie Onzijdig." Van de torenspitsen in de grensdorpen waait bovendien eeiie groote Belgische vlag. In het kort, wat mogelijk is wordt gedaan om een conllict te voorkomen. VAN HET OORLOGSTOONEEL. Er werd gisteren en wellicht nog heden zwaar gestreden aan de Belgische grenzen. Er is nog geen bepaald resultaat bekend. Wel is het zeker dat het Pruisisch leger reeds partieele groote over winningen heelt behaald, maar Mac-Mahon schijnt het nog niet opgegeven te hebben. Gisteren, Donderdag, moet het weder hevig zijn toegegaan, als wij aan een particnlier telegram meen gelool' slaaD, dat wij hedenmiddag te half een uit Berlijn ontvingen. Daarin heette het dat de koning een telegram heeft gezonden, waarin wordt gemeld dat Donderdag in de nabijheid van Sédan slag is geleverd, dat de kans voor de Prui sen tot kwartier over drieën 's middags op het oogenblik dat het telegram werd verzonden, guns tig was en het hen reeds gelukt was de vijand in de vesting terug te werpen. (Dit telegram wordt officieel bevestigd onder onze laatste dépêches.) Tot hiertoe de berichten van heden. Omtrent de op gisteren ontvangen tijdingen lezen wij in de Köln. Zeitung eene bevestiging van onze mee ning, blootgelegd in het overzicht van gisteren dat er twee slagen moeten hebben plaats gehad, Iden 30sten en disten, of den 29slen en SOsten. De K. Z. laat verder onder haar telegrammen van de overwinning der Pruisen te Beaumont en Buzancy deze inlichtingen volgen. Beaumont ligt op den linkeroever van den Maas, Mouzon noordelijk van die plaats ook op den linkeroever, dicht bij Sédan. Carrignan aan de langs den linkeroever van den Maas in de nabijheid van de Belgische grenzen loopende spoorweg Thionville Montmédy Sédan, en wel tus- schen Montmédy en Sédan. Over het zegeviereud ruitergevecht van den 27»ten 1.1. in den omtrek van Buzancy (2H mijlen ten zuidwesten van Stenay, zegt de Staats-Anzeiger (Staats-courant) „Of het hier ontmoette Fransche chasseur-regi ment door Mac-Mahon vooruitgezonden is, om zijne voorwaarische bewegiug in de richting van Aletz te dekken, kan nog niet, met zekerheid worden uitgemaakt. De zaak staat wellicht in verband met de ge heime plannen waarvan de Fransche bladen sinds eenige dagen mompelen. In elk geval rukken in deze richting drie volle Duitsche legerkorpsen en twee cavallerie divisiëo tegen llac-Mahon op, terwijl Metz door 7 Pruisische legerkorpeu ingesloten wordt gehouden. Volgens Belgische berichten staat Mac-Mahon met zijn leger te Sédan (2% mijlen ten oosten van Méziè- ren en 5 mijlen ten noorden van Buzancy) waar ook de keizer wordt verwacht." Voorts lezen wij in een ander gedeelte van de Staats-Anzeiger het volgende uit het hoofdkwartier van den koniug: „Clermout (in Argonne) 27 Aug. Het hoofdkwartier van 'L. M. den koning is gis teren middag van Bar le Due, herwaarts overge bracht. Tusschen Metz en Chalons, bevindt het zich dus iu het centrum vau de militaire operatiën, en beheerscht naar alle kanten elke poging van den vijand. De vijandelijke bewegingen, die door ons nauw lettend worden gadegeslagen,getuigen van de rade loosheid waarin de vijand zich bevind, en die hen zelfs tot wanhopige bewegingen leidt, lutusschen is alles voorbereid op tegenweer, waar de vijaDd iets beproefd. De gezondheidstoestand van de troe pen is in verhouding tot het seizoen voortreffelijk. De in het begin van den veldtocht geheerscht hebbende ongemakken aan de beenen, door de lange en vermoeiende marschen, doen zich zeld zaam meer voor." Een hoofdofficier, die meermalen aan de Inde pendence zeer belangrijke brieven van het oorlogs tooneel zond, heeft nu eenige mededeeliugen ge schreven van de gisteren en eergisteren bij de Belgische grenzen geleverde veldslagen die wij hier laten volgeD. In mijn brief in uw N°. van den 24sten Juli opgenomen, zeide ik: „Indien de Pruisen, die men wellicht ten onrechte minder gereed acht tot een gevecht dan de Franschen, aanvallend te werk gingen, zouden deze laatsten, gedwongen te midden hunner forten te strijden, zeker bij de eerste nederlaag, een groot geucclie hunner troe pen in de vestingen doen rukken, om de gar nizoenen te versterken en dat alsdan hun aan merkelijk verzwakt staand leger, wel genood zaakt kon zijn, om zich naar Parijs terug te trekken. De nederlagen bij Saarbrücken, Wissembourg en Woerth hebben zelfs belet, dat het Fransche leger deze treurige voorspellingen ten uitvoer konde brengende veldslagen van 14,16 en 18 Augustus hebben het gros van bet Rij nleger den terugtocht naar Parijs ondoenlijk gemaakt. Het legerkorps van Bazaine heeft tweemaal achter elkander, den 16den en den lSden Aug., getracht, zich door de Pruisische troepen te slaan, maar is beide malen naar het versterkte kamp te Metz teruggeworpen. Sedert dien Lijd heelt men niets bepaalds aangaande de beide oorlog voerende legers vernomen. Men zegt wel, dat Mac-Mahon met een geducht leger, waarvan men de getalssterkte niet kent, van Chalons naar Mé- zières is getrokken, om zich met Bazaine te ver eenigen, die men meende dat Metz verlaten had, om langs de Belgische grens de Maasliuie weder te bereiken. Men beweert ook, dat het leger van den kroon prins, waarvan de voorhoede Epernay reeds be reikt had, (zes inarschuren van Parijs) langs de rechterzijde zou zijn teruggekeerd om het leger van den hertog Vau Magenta op den voet te volgen, terwijl de legeratdeelingen van prins Frederik Karei en generaal Steinmetz, aanmerkelijk ver sterkt door nieuw aangekomen korpsen, Bazaine te Metz ingesloten houden, en het gros van die legerafdeelingen in de richting van Mézières is opgetrokken om Mac-Mahon in den linkervleugel aan te tasten, terwijl de kroonprins hem in het front zou aanvallen. Zijn deze beweringen juist en die manoevre der Pruisen gelukt dan is Mac-Mahon des te meer blootgesteld om verslagen te worden, daar het waarschijnlijk is dat hij het geveeld aan zal nemen, in een versterkte positie, geleund tegen een der versterkte plaatsen aan de Maas. Die stelling is een der uadeeligste om een veldslag te leveren, daar men met een zijner vleugels aan een fort verbonden blijft en het Fransche leger getoond heeft beter voor den aanval dan voor de verdediging geschikt te zijn. Zoolang de Fran sche legerkorpsen genoodzaakt zijn verdedigen- derwijze te handelen zullen zij weinig kans op de overwinning hebben; alleen aanvallenderwijze kunnen zij voordeelen behalen. Indien Mac-Mahon op een der oevers van de Maas geslagen is, in de omstreken van Stenay, dan is het duidelijk dat de tactiek der Pruisen is om hem den weg naar Parijs af te snijden, naar België terug te dringen of naar Sedan, Mé zières, Rocroy en Givet terug te werpen, dat wil zeggen naar dat gedeelte van het Franscli gebied dat door de provincie Namen ingesloten is, en wordt de eene of de andere dier veronderstellin gen bewaarheid, dan is het leger van den maar schalk voor Frankrijk verloren. Op neutraal grond gebied teruggedrongen zouden de Belgen genood zaakt zijn het te ontwapenen en te interneeren totdat de oorlog geëindigd is; trok het zich in de versterkte plaatsen terug dan zou het inge sloten worden en genoodzaakt de wapens neer te leggen, ludien het de Pruisen gelukt om Mac- Mahou op de Belgische grens in een gevecht te wikkelen, af te snijden en Bazaine iD de bekla genswaardige positie te houden waarin hij zich te Metz bevindt, dan zou Frankrijk geen Unie- troepen meer bezitten om een legermacht in 't veld te brengen, en zouden alleeD de nieuw gevormde troepen, garde mobile, nationale garde enz. Parijs voet voor voet kunnen verdedigen. Zonder een staand leger kan men echter eene stad zoo als Parijs zeer moeilijk verdedigen. Door uitvallen kan men niet hopen om Parijs te bevrijdenmen kan het bezetten der hoofd stad door een vijandelijk leger alleen voorkomen door aanvallenderwijze op het slagveld te werk te gaan en in de omstreken van Parijs met een groot leger te ageeren. Dit is ten minste het oordeel van Jomini aan gaande den aanval en verdediging van steden zoo als Parijs. Een geregelde aanval is tegenover een groot leger onmogelijk; de insluiting is niet alleen onmogelijk, maar zeer gevaarlijk voor den be legeraar, die door verbrokkeling zijner strijd krachten zich bloot zou stellen om op ver schillende zijden aangevallen te worden. Het beste middel om zich van zulk eene stad meester te maken, blijft dus om het staand leger iu het veld te lokken; het trachten af te snijden en te vernietigen; en daarna door een geregeld beleg, of een overrompeling er zich meester vao te maken. Indien het dus de drie Duitsche legerkorpsen gelukt om het leger van Mac-Mahon terug te werpen en van den weg naar Parijs af te snijden, en dat van Bazaine te Metz ingesloten te houden, dan staat Frank- rijks hoofdstad hetzelfde lot te wachten dat haar iu 1814 en 1S15 trof. Het in het Wetg. Lichaam voorgestelde plan om den zetel der regeering naar Bourges over te. brengen, is wel het ongelukkigste denkbeeld dat bij de Fransche wetgevers kon opkomen. Thiers thans lid van het verdedi- gingscomité zeide in de Fransche kamers bij de discussiën over de versterking van Parijs, in antwoord op het voorstel om de hoofdstelling van defensie achter de Loire te vestigen: „Hoelzoudt „gij Parijs, de militaire hoofdstad, met zijn onrne- „telijke hulpbronnen aan den vijand overlateD, aan „den vijand te Parijs, die een nieuw bestuur zou „organiseeren, terwijl het wettig bestuur zich elders „bevindt, terwijl het eerstgenoemde in't bezit der „zedelijke kracht, der rijkdommen der groote be- „volking zou zijn." Het is dus niet waarschijnlijk dat de heer Thiers lid zou blijven van een comité dat be sluiten kon om den zetel van het bestuur geheel, of gedeeltelijk naar Bourges over te brengen. Antwerpen, 1 September. Particuliere dépêche). Een persoon, die uit Parijs is aangekomen, ver zekert, dat de tot het leger van den Kroonprins behoorende Uhlanen de kanalen hebben vernield, door welke Parijs van drinkwater voorzien wordt. (IV. R. C.) Bouillon, 1 September ('s morgens). Het geweer vuur duurt voort. Mac-Mahon zou tusschen Douzy en Bazeilles zijn. De Pruisen zouden zich te Re- milly en Pont Mangin bevinden. Bazaine zou trachten de Pruisen naar Sédan te dringen. De Franschen zouden te Givonne ge kampeerd zijD. Geen enkel positief resultaat is bekend. Berlijn, 1 September. Iu de officieele Militdri- sche Nachrichten wordt uit Varennes van 1 dezer (9 uren 20 min. voormiddag) het volgende gemeld De toeleg van Mac-Mahon om Metz te ontzet ten, is door onze operatiën van de laatste dagen en door den veldslag op eergisteren ten eeuemale verijdeld. In den slag zijn door de onzen meer dan 20 stukken veroverd. Het verlies des vijands was buitengewoon groot; ons verlies was daar entegen betrekkelijk gering. Gisterenochtend hebben Pruisische uhlanen en huzaren twee dorpen in de nabijheid van Sédan, die door eene sterke vijandelijke infanterie bezet waren, genomen. Pruisisch Hoofdkwartier, v. Podbielsky. Meztcrcs, 31 Aug. De gevechteu in den omtrek van de Maas zijn heden hernieuwd. Bijzonderhe den omtrent het definitief resultaat ontbreken. Mac-Mahon heeft een steunpunt gezocht op de vestingen van Mezières en Sédan; hij kan zich altijd van de eene naar de andere plaats terug trekken. Aangezien de Pruisische krachten zeer talrijk zijn, zijn onze generaals verplicht voorzichtigheid te betrachten. Zij verwijderen zich niet van de versterkte plaatsen; zij wenschen de krachten van den vijand uit te putten. Gisteren hebben gendarmes en tolbeambten 500 Pruisische ruiters geslagen, waarvan er 50 zijn gedood. De ruiters zijn op het grondgebied van Luxemburg teruggetrokken en hebben de neutra liteit van dien Staat dus geschonden. Brussel, 1 September. De dagbladen deelen de volgende dépêche mede Bouillon, 31 Augustus. De strijd is te negen uren te Bazeilles begonnen. De Franschen zouden dertig kanonnen genomen hebben. Bouillon, 1 September (hedenmorgen te twee uren ontvangen). Sinds vijf uur in den mor gen wordt er een vreeselijke, beslissende slag geleverd tusschen Sedan en Douzy (t. o. van Sedan.) De strijd duurt nog altijd voort, zonder bepaal den uitslag. De beide partijen schijnen zich in haar positiën te handhaven. De Pruisen rukken voorwaarts en bezetten La Chapelle en Givonne (t. u. van Sedan, zeer dicht aan de Belgische grenzen.) De dorpen Bazeille, Balan, Remilly (allen zuid oostelijk van Sedan gelegen) staan in brand. In de Maas drijven een menigte lijken. Karlsruhe, 1 September. De Karlsruher Ztg. berichi. 40 tot 50 Fransche mobile gardes zijn gisterenmorgen bij Bellingen (5 uren beneden Bazel) over den Rijn getrokken, beschadigden de telegraaf en trokken weder af, zonder verder bal dadigheden te plegen. Krachtige militaire maat regelen zijn genomen, om herhaling van zulke invallen te voorkomen. Darmstadt, 1 September. De groothertog Lo- dewijk van Hessen is iu den slag bij Metz door den koning van Pruisen benoemd tot ridder van het IJzeren Kruis. Laatste dépêches. Berlijn, 2 September. Telegram aan H. 1. de koningin Augusta, van liet slagveld van Sedan, 1 Sep tember, om 3 uur 15 min. 's namiddags. Sedert hedenmorgen halfacht wordt er slag geleverd rondom Sedan, waarbij de onzen zege vierend voorwaarts trekken. De garde, de 4de, 5de, 11de en 12de arineekorpsen en dat van Beieren nemen daaraan deel. De vijand is bijna geheel in de stad terugge worpen. Berlijn, 2 September. Offlctèete berichten van het oorlogstooneel. Sainte-Barbe bij Metz, 1 September 9 uur 45 min. des avonds. „Sinds gisterenmorgen vroeg heeft de maar schalk Bazaine met zijn geheele leger gestreden tegen het eerste armeekorps en de daaraan toe gevoegde divisie Kummer. Het gevecht heeft dag en nacht voortgeduurd: de vijand is gisterennacht en heden op alle punten zegevierend door ons afgeslagen. „De Franschen hebben met groote dapperheid gevochten, maar moesten eindelijk voor het Oost- Pruisische armeekorps wijken. Prins Frederik Karei heeft gisteren en heden zijn tevredenheid over het eerste armee-korps te kennen gegeven en het met de beide zegepralen geluk gewensebt. „Aan de vierde divisie der landweer komt een roemrijk aandeel toe in de heden behaalde over winning. V. Manteuffel." Berlijn, 2 September. In een dépêche uit Ven- dresse (t. z. o. van Mèziéres en t. z. w. van Sedan), van 31 Augustus, wordt gezegd dat de gevolgen van de overwinning, den vorigen dag op Mac- Mahon behaaald, wegens de groote uitgestrekt heid van het slagveld, eerst allengs bekend wor den. Tot op dat oogenblik was geconstateerd dat ruim 20 stukken geschut, 11 mitrailleuses en on geveer 7000 gevangenen den Pruisen in handen gevallen zijn. Par\)s, 2 September. De dagbladen verzekeren dat de maarschalk Bazaine den 26,ten dezer een belangrijk voordeel heeft behaald op de cavalerie van Prins Frederik Karei. Verder dat de Pruisen den 30"™ (Dinsdag) eenig voordeel hadden behaald op het legerkorps van generaal De Failly, maar dat Mac-Mahon gisteren een schitterende overwinning heeft be haald. (Daar deze berichten den datum zullen dragen van 1 September, zou laatstgenoemde overwin ning Woensdag den 31"™ behaald moeten zijn-) Parijs, 2 September. In een gisteren van re- geeringswege medegedeelde nota wordt gezegd dat de officieele berichten van het oorlogstooneel nog ontbreken, maar dat dépêches, uit België ont vangen, tot Woensdag-namiddag halfvijf, spreken van een reeks van gevechten, die hebben plaats gehad. Den 3D"™ Aug. met aanzienlijke verliezen wederzijds. Den 31"™ (Woensdag) vielen de Prui sen opnieuw aan, maar werden door den maar schalk Mac-Mahon onder de wallen van Sédan gelokt, waar zij zeer groote verliezen leden. Na verschillende vergeefsche pogingen om over de Maas terug te gaan, trokken zij naar Ville-Mon- tay terug. Mac-Mahon is den 31aton 's morgens te Mouzon gepasseerd. Gisteren (Donderdag) hebben er waarschijnlijk nieuwe gevechten plaats gehad. Volgens bericht van den generaal Ulrich van gisteren, Donderdag, zal Straatsburg, ondanks het bombardement der stad, zich tegen iederen aan val staande houden. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Fa- vre een protest overgelegd van 2000 Elzassers, te Parijs woonachtig, tegen de barbaarsche hande lingen der Pruisen tegenover Straatsburg en waarbij wordt gevraagd dat men die stad te hulp kome. TELEGRAMMEN. Keulen, 1 Sept. De Kölnische Zeitung meldt uit Tubingen van den 30sten Augustus, dat de bis schop Hefele von Rottenburg, blijkens authentieke berichten, bepaald besloten is zich in geen geval te onderwerpen aan het besluit van het Concilie, waarbij de Paus onfeilbaar wordt verklaard. Ziju domkapittel, even als de theologische faculteit aldaar, ondersteunen eenparig zijn besluit. Voorts meldt het blad uit Neurenburg van 29 Augustus, dat op eene vergadering van katholieke professoren in de theologie, den 25sten Aug. ge houden, men het eeus werd over 't uitbrengen van een bepaald protest tegen de absolute macht (gewalt) en persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen. Kopenhagen, 31 Augustus. Uit Corfu wordt langs telegrafischen weg gemeld, dat koningin Olga van Griekenland van een prinses is be vallen. Berlyn, 1 September. De Nordd. Allg. Ztg. ver neemt uit goeden bron, dat de publieke opinie in Engeland zich meer en meer vereenigt met het denkbeeld, dat de Pruisen op zijn minst het grensgebied der Vogezen en eene oorlogsschatting van een milliard kan eischen. Wij zijn echter van meening, dat wij daarbij nog de Moezellinie met Metz hebben moeten en zoo God wil zullen wij dit verkrijgen. Parjjs, 2 September. De minister van buitenl. zaken heeft aan den senaat medegedeeld, dat hij een dépêche aan de vreemde mogendheden heeft doen toekomen, waarin hij wijst op de handel wijze der Pruisen ten aanzien van de ambulances en met de opzegging der conventie vau Genève dreigt, zoo Pruisen daarmede voort mocht gaan. In eene andere dépêche, in antwoord op die van graaf Bismarck betreffende de vrijkorpsen en de garde mobiele, heeft de minister verklaart dat, als Pruisen bij zijn voornemen blijft om dezen niet als soldaten te erkennen, Frankrijk

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3