menten en daggelden die door elk hunner geno ten wordt. Te Heusden is dezer dagen door de kanton rechter uitspraak gedaan in de veelbesproken rechtsvraag, of geneeskundige ouderstand volgens de armenwet van 185-1 verhaalbaar is. Voor het burgerlijk armbestuur te Heusden werd dit door Mr. Schlesinger bevestigend beantwoord, terwijl Mr. Sassen voor de gemeente Eethen c. a. het niet verhaalbare trachtte te betoogen. He kantonrech ter heeft zich bij een zeer gemotiveerd vonnis met het gevoelen van het armbestuur van Heus den vereenigd en het zijne vordering toegewezen. Men schrijft o. a. uit Batavia het volgende: Men is hier nog geheel ouder den indruk van den ramp die de prachtige directie van de Maatschappij van Lijfrente over Iudië heeft ge bracht, en blijkt het dagelijks dat het aantal slacht offers veel grooter is dan uien aanvankelijk meende. Waren zij Javanen, dan zou reeds van menige amok-partij gehoord zijn; nu het evenwel lijd zame blanken zijn bepaald zich een enkele tot wanhopige wraakzuchtige plannen. Zoo verneemt uien dat een geruiueerde onlangs getracht heeft tot den heer Sauthagens door te dringen om hemaf te ranselen. Men berekent, dat als alle stortingen hebben plaats gehad er toch niet meer dan 2D percent van het kapitaal zal terecht komen. Uit Leipzig schrijft men: Ik heb in de win kelkas van een onzer boekverkoopers de nieuwe kaart van het Duitsche rijk gezien. Dat rijk om vat, in Frankrijk, Lotharingen, den Elzas en Franche-Comté; de lijn gaat dan van Doubs naar Zwitserland tusscheu Bern en Freiburg, loopt om den St. Gothard, ten zuiden, en richt zich door de Alpen, tot Triest, vanwaar zij opklimt door Gratz en W'eeuen tot aan Pruisisch-Silezië, om vattende, in den loop door Uosleurijk, al het ter rein ten westen van die linie. Ten noorden is niets veranderd. Volgens een bericht der Fransche Regeering, is, bij vergissing, in het Journal 0//ïcie/ van 25 Augustus jh, het begin der blokkade der kusten van den Noord-Duitschen Bond aan de Oostzee, gesteld geworden op 15 Augustus 1870 (zie Staats- Courant van 19 Augustus jl.). Eerst te rekenen van den 19den Augustus is de blokkade werkelijk daargesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw, de heeren: Mr. J. De Wal Hzu.Mr. H. \V. Du Perron; beiden vice- presidenten van het hooggerechtshof van Neder- landsch ludië; J. J. Meijer, adsisteut-resident vaD Amoenthaij, Zuider- en Oosterafdeeliug van Bor neo; G. L. Dorrepaal, koopman te Samarang; en Mr. F. Alting Mees, laatst advocaat en procureur te Batavia, thans president der Javasche Bank. N aarden, 2 September. Heden zal Z. M. de ko ning de vesting Naarden inspecteereu. Aldaar zal aan Z. M. in het weeshuis een collation worden aangeboden, dat naar wij vernemen, door den heer Schroder, van het Ca/é Suisse te Amsterdam zal worden geleverd. Texel, 1 September. De Eugelsche brik, Zon dag jl. alhier gestrand, is geheel verbrijzeld en aan stukken op strand geslagen. Tusschen het Barg- en Vogelzand ontwaarde men eergisteren een schooner aan den grond zittende. Adsrstentie is derwaarts vertrokken. De schooner is gebleken de Engelsche schooner Isabella te zijn. Met adsistentie van twee Texelsche schuiten is zij na een deel der lading te hebben gelost, eergisterenavond af gebracht en hedenmorgen in het Nieuwediep bin- nengeloopeu. Eergisterenmorgen bij hoog water is een binnenkomende Eugelsche boot, geladen metsteen- kolen, op den steeuen dam in de Nieuwedieper haven geloopen. Zij is des namiddags na een deel der lading te hebben gelost, door den vloed weer vlot gekomen. 's-Grave.nhage, 2 September. Volgens eeue na dere opgave van den ridder der Johauitterorde, baron W. J. d'Abiaing van Giessenburg, be loopt de totale opbrengst der gehouden inzame ling ƒ9.327.80; terwijl eeue zooveel mogelijk spe cifieke opgaaf van de ingezamelde waren nader zal worden medegedeeld. U. a. is ontvangen een paard van den Frauschen gezant. Scheveningen, 2 Sept. Gisteren namiddag is eene stoomboot voor den wal verschenen, om het door het scheepsvolk verlaten schip, waarover reeds bericht gegeven is op sleeptouw te nemen en het in de Maas binnen te brengen. Het volk van het loggerschip van den heer Pollen, dat zich aan vankelijk aan boord van het verlaten, zwaar lek hebbend vaartuig begeven had, meende het daarop niet te kunnen houden en was met de sloep, niet zonder levensgevaar, naar den wal geroeid. Terwijl die visschers, na een poos aan land te hebbeu vertoefd het toch weder wilden wagen naar het schip, dat zonder bemanning heen en weder dobberde terug te keeren, maar daarin door den storm zeer werden bemoeielijkt, zag men met den verrekijker een bomschuit (een zoogeuaamden overlooper), die van de hariugvisscherij huiswaarts zeilde, het schip naderen. Kort daarna vertoon e zich ook de reeds bestelde en verwachte stoon- boot. Intusschen was er volk van de haringschut, die herkend werd als een schuit van den reedir Maarten de Niet, stuurman Pieter Roeleveld, am boord van het verlaten vaartuig overgegaan cn het als bergers te aanvaarden. Nadat dit eigenlik tweemaal gevonden schip op sleeptouw genoinm was door de stoomboot, duurde het niet langof men verloor beiden uit het oog. Rotterdam, 1 September. Voor eenige dajen zonk in de Wijnhaven een groot Rijnschip Br was beslag op het schip gelegd, en daar er o'er getwist werd, wie den eigendom van 't sciip toekomt, bleef bet rustig onder water liggm. Toen echter de gemeente dreigde het schip te lichten, dat het vaarwater versperde, heeft de G'e- dietvereeniging, een der strijdvoerende partifcn, besloten, om grootere kosten te vermijden, de hand aan het werk te slaan, zoodat het schipnu weer nagenoeg vlot is gemaakt. Numan'sdorp, 31 Augustus. Heden vierde orze verdienstelijke burgemeester, de heer A. Vlieau- der, zijn 50jarige ambtsbediening. Algemeen vas de hulde, den waardigen jubilaris gebra-.ht. Prachtige geschenken vergezelden de gelukvten- sclien, hem van wege den gemeenteraad en de ingezetenen aangeboden. Zwolle, 1 September. Met belangstelling ter- nemen wij, dat deze stad eertsdaags met een bezoek van Z. M. den Koning zal worden vereerd. Enschede, 30 Aug. Door de Vereeniging tdt be vordering en uitbreiding van politiek levsn te Lonueker worden thans krachtige pogingen aan gewend, om verbetering aan te brengen in den toestand der hoofdonderwijzers in die gemeente. Men telt daar negen openbare lagere sclolen, waarvan slechts twee door een kleiner aantal dan 100 kiuderen bezocht worden, op een dier scho len telt men zelfs gemiddeld 220 a 230 kinderen en de hoofdonderwijzer dier school, zoo wol als al de anderen, geniet slechts een tractemenï van f 4i00 met vrije woning. Blokzijl, 1 September. Door de ingevderde wijziging in de armenwet is in deze genu-ente, waar het burgerlijk armbestuur in de laatste jaren, aanzienlijke sonnnen voor het armwezen uittrok, eeue overeenkomst ontstaan tusschen de verschillende armbesturen waarbij de burgelijke gemeente op zich heeft genomen, tot wederop- zeggens toe, een jaarlijksche subsidie te verleeneu. Onze kostbare uiterdijken zijn door de aan houdend sterken wind grootendeels overstroomd, dat onberekenbare schade veroorzaakt, daar het gras door het zeewater veel van ziju waarde verliest. Enkele perceelen waren voor 2000 verhuurd. 's-Bosch, 1 September. De rijdende artillerist \an wien wij vroeger melding maakten wegens de gruwelijke mishandeling van ziju paard is ter beschikking van den auditeur-militair in het huis van verzekering alhier overgebracht. De werkzaamheden van dien ambtenaar zijn thans niet gering; vele militairen zijn in de afge- loopen maand voor den krijgsraad alhier terecht gesteld geworden, en geen wonder, want het gebied der militaire auditie is sedert dat al de lichtingen der nationale militie onder de wa penen zijn geroepen zeer uitgebreid en strekt zich uit over de provinciën Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de vesting Gorkum en het fort Loe- vestein. De uitgebreidheid van dat gebied, dat door sommigen als eene vereenvoudiging en be zuiniging wordt aangemerkt komt ontegenzegge lijk ten nadeele van de personen die voor den krijgsraad moeten terechtstaan; ten bewijze hier van kan o. a. strekken, dat twee officieren nit het garnizoen te Middelburg, die ter zake van een beklag over eeue opgelegde straf voor den krijgsraad waren verschenen, ten hunnen koste, twee nachten en een dag hier hebben moet«n verblijven. De gepasporteerde militair Wilhelmus Ge't- sen, 23 jaren oud, uit de gemeente Heusden die den lsten dezer met de stoomboot huiswaarts zóu keeren, werd even voor het aan boord gaan dobr een hevige bloedspuwing aangetast, waaraan bij weidi a overleed, lioewei zeer spoedig een genees heer was toegesneld, tot hulpverleening. Breda, 1 bept. De gemeenteraad alhier heeft bij de Hoogere Burgerschool benoemd tot leeraar in de Fransche cd Hoogduitsche talen en letter kunde den heer G. N. Sluimers, docent aan h<t Gymnasium te Winschoten, en tot leeraar in de Eugelsche taal en letterkunde en de aardrijke kunde, den heer R. T. Modderman, privaat docent te Hoorn. INGEZONÏÏÈN. mijnheer de RedacteurI Ik moet eene rectificatie van mijn laatst inge- zouden bericht verzoeken. Het schoolverbond heef! geen kmderleest gegeven maar besloten dat tb zullen doen: tot dat feest zullen alle leerlingen der lagere scholen zonder uitzondering toegang hebben, indien zij zij zich niet aan schoolverzuim hebben schuldig gemaakt. Het is smartelijk dat hier zoo vele kinderen niet ter school gaan, en het is te wenschen en ook te verwachten dat het schoolverbond veel zal kunnen verbetereu, maar ten opzichte van het grootste getal weet men inderdaad geen raad en het is niet denkbaar het kwaad niet de ge wone middelen te bestrijden. Ik bedoel die kin deren welke gebruikt worden om in de lijnbauen het wiel te draaien. Van deze zijn 1UU tusschen de 6 en 13 jaren dus 5 pCt. der schoolplichtige kinderen. Deze ongelukkigen worden reeds vóór zij 6 jareD oud zijn van 's morgens zeer vroeg, tot 's avonds 8 uren aan het wiel gezet, waar zij het grootste deel van die jaren slijten, die andere kmdereu op school of op de speelplaats doorbren gen. Voor hen bestaat geen leer- of speeltijd, voor beu bestaat geen jeugd, het zijn de slaven der nijverheid. En vraagt men ol de ouders dit gaarne doen, of zij het niet anders wenschen. het ant woord zou zijn dat niets meer verlangen dan hunne kinderen te lateD schoolgaan en hen een ander beroep te laten leeren, maar zij kunnen met de arme menscheu! De levensbehoeften zijn zoo duur, de verdiensten zoo gering! Het kind moet ook wat verdienen anders heeft men niet te eten. Die kinderen verdienen betrekkelijk meer dan volwassen menscheu, daardoor zijn ze de steun van hun gezin en uioeteu zij slaven, werktuigen blijven. Van die kinderen hangt het brood af Diet alleen van de ouders, maar ieder kind ver schaft daarenboven het brood aan een geheel ge zin, dat van den spinner, want zoodra de spinner zijn draaier mist, moet hij het werk staken, zon der die kinderen kan de kleingarenspiuuerij niet bestaan. Deze zwarigheid mijnheer de redacteur! is zoo groot dat de vraag nog niet heeft kunnen beantwoord worden: Wat te doen? Wij, oiezeg gen liever geen fabrieken, dan fabrieken die niet bestaan kunnen zonder onschuldigen onge lukkig te maken, wij hopen of, dat eeue wet hierin zal voorzien óf dat verbeteringen in de machines het mogelijk zullen maken, die soorten van touw met werktuigen te vervaardigen, die tot nu toe niet op de machinale spinnerijen kun nen gemaakt worden. Ik heb met genoegen gezien dat verscheidene bladen hebben overgenomen wat ik over den briefbesteller Potharst schreef, maar ik heb met smart ontwaard dat men hier een anderen zin aan dit stuk geeft dan ik bedoeld heb. Sommigen zien daarin eene afkeuring van de handelwijze der postadministratie ten opzichte van Potharst. Dat was volstrekt mijne bedoeling niet, en ik moet tegen die uitlegging protestereu. De Direc teur, die toen tijdelijk hier was, kon niet anders handelen, waar zou het heen moeten indien de ambtenaren niet op hun tijd ter plaatse kwamen waar zij behooren te zijn? De straf was billijk en rechtvaardig; maar ik heb eens gelezen dat een officier door, tegen de bevelen van den veldheer te handelen, eeu veldslag deed winnen, De veld heer liet hem gevangen nemeu, en de krijgsraad veroordeelde hem ter dood. Toen schonk de veld heer hem genade en zeide: Gij hebt de straf uwer ongehoorzaamheid ontvangen; thans zult gij die uwer verdiensten genieten en hij beloonde hem voorbeeldig voor het oog van het juichende leger. Potharst heeft zijn straf verdiend en onder gaan maar er komt hem beloouing toe en om hem recht te doen wedervaren heh ik de zaak bekend gemaakt. O! hoe smartelijk moet het den man gevallen zijn dat de ouders van het kind dat hij het leven redde hem zelfs geen woord van dank hebben laten toekomen. Hadden die ouders hem slechts het portographisch portret van den ge redde gezonden, dan had lhj het misschien voor zijn bed gehangen en iederep morgen zou hij bij zijn ontwaken, kracht tot zijn moeielijken arbeid geput hebben uit het bewustzijn dat hij nuttig voor anderen is geweest. Zeker moeten daden als die van Potharst niet verricht worden met doel om loon te ontvangen, ik ben zeker dat hij daaraan niet heeft gedacht, ik weet dat hij verwonderd was dat men daarin iets ougewoons heeft gezien. Hij vindt zoo natuur lijk wat hij gedaan heeft dat hij zich overtuigd houdt, dat ieder ander dat ook zou gedaan heb beu. Maar zou het ook niet de plicht van de maatschappij zijn om zulke maunen te beloonen, te vereeren en zulke daden aan te moedigen de V. buitenland. Frankry k. Nadat de zitting van het Wetgevend Lichaam Woensdag te halfvier was geopend en de lieer R.aspail een adres had overgelegd met verzoek om eene algemeene amnestie voor staatkundige misdrijven en wanbedrijven, beklom de heer Keiler, afgevaardigde van den Elzas, de tribune en bracht nagenoeg het volgende in het midden. Mijne heeren, ik moet u nopens den Elzas en Straatsburg roemrijke, uiaar tegelijkertijd smar telijke tijdingen mededeelen. Ik heb langen tijd geaarzeld, of ik ze wel hier zou mededeelen, maar de talrijke brieven die ik dagelijks van daar ontvang, noodzaken mij de waarheid niet langer te verbergen. Ziellier ten eerste hetgeen mes mij uit Straats burg schrijft: „Sedert 8 dagen wordt onze vesting negen uur per dag gebombardeerd; het vierde gedeelte van de stad is reeds in den asch gelegd. De Kathedraal is door het vuur reeds aange tast; van de bibliotheek is niets meer te zien dan een hoop asch; de vrouwen en kinderen zijn genoodzaakt zich in de stadsriolen (égouts de la ville) te verbergen (hevige agitatie); de bisschop heeft een wapenstilstand gevraagd, men heeft geweigerd; hij heeft toen voorgeslagen de vrou wen en kinderen de stad te doen ontruimen maar dit werd eveneens van de hand geslagen (teekenen van verontwaardiging). In al dien tijd heeft men niet op de wallen geschoten, maar steeds op de stad. En toch riepen de inwoners toen de bisschop terugkeerde uit een adem; Lie- ver allen sterven, dan ons_over te geven." (Bravo bravo! Langdurige toejuichingen). De lieer Picard. Men moet hulp zenden. De heer Keiler. Welnu, mijne heeren, ik uia» met recht zeggen dat Straatsburg zich verdien stelijk heeft gemaakt jegens het vaderland. Ik stel voor dat de Kamer deze verklarig zal atlegge en tevens dat Straatsburg nimmer zal ophouden eene Fransche stad te zijn. Mijne heeren, verkla ren wij dit allen door eene plechtige stemming. (De geheele Kamer staat op en blijft eeuige oogenblikken in deze houding, om van hare in stemming met den redenaar getuigenis afteleggen.) De heer Keiler. Maar, uiijue heeren, ik heb u nog andere feiten mede te deeleu, die wellicht meer geschikt zijn om in een geheim comité ver nomen te worden. De heer Gambetta en de lin kerzijde. Neen! Neenl Spreek! Spreek! Welnu, mijne heeren, in het departement van den Beneden-Rijn, wordt niet alleen oorlogsschatting en rantsoen geëischt door de geregelde troepen maar door Badensche boeren die in uniform en zonder vuurwapenen, maar met sabels te werk gaan. En dit ailes komt doordien men aan onze bevolking wapenen heeft geweigerd. De heer Jules Favre. Dit is een verraad. De heer Ordinaire. Al de ministers zijn ver raders. De heer Keiler. Te Coimar heeft het gemeen tebestuur door de paniek een groote hoeveelheid kruit in het water geworpendaar heeft ook eene botsing plaats gehad tusscheu Duitsche en Fransche jongeliedende jongelingen werden allen gearresteerd en geboeid naar het politie bureau gebracht. In die departementen weigert men aan de oud-militairen om zich bij hun regi menten te voegen; dit kan zoo niet langer gaan, en dit duurt voort omdat men de be volking niet in de gelegenheid heeft gesteld zich te verdedigen; ik eisch dat men haar daar toe in staat stelle en een commissie benoeme die het kabinet om inlichtingen zal vragen er in overleg met het kabinet eene buitengewon commissie van defensie in deze beklagenswaar dige departementen benoeme. BeDoem wie gij wilt, mijne heeren; viel nuj die eer te beurt, ik zou mijn leven er aan op offeren om de zaken te redderen. (Bravo! Lang durige toejuichingen). Daar er geen ministers aanwezig waren, wordt na eeuige discussie op voorstel van den heer Keiler besloten de zitting te verdagen tot 's avonds te zes uren. Voor het begin der zitting werd er in de neveos- zalen van het Wetgevend Lichaam druk gepraat en heerschte er zelf eene agitatie over een ge rucht dat de keizer die den keizerlijken prins naar Mézières had gezonden, maarschalk Alac- Mahon 30.U00 man had aangevraagd om deze vesting te dekken. Mac-Mahon moet ten sterkste geweigerd hebbeu troepen af te slaan, maar zou zich er niet tegen verzet hebben, dat de keizer dergelijke vraag tot den minister van oorlog zou richten, die reeds aan dit verzoek moet hebben voldaan. België. Nadat aan het ministerie van oorlog te Brussel Donderdag de tijding was ontvangen, dat Mac- Mahon in de nabijheid van de Belgische grenzen een nederlaag zou hebben geleden, werd er da delijk een ministerraad ouder voorzitterschap van den koning gehouden, die twee uren duurde. In Brussel zelve was het zeer levendig. Solda ten doorkruisten in alle richtingen de stad om de officieren uit de Sociëteiten, koffiehuizen en wo ningen naar de kazerne te roepeD ten einde zich marschvaardig te maken. Een regiment dat's mor gens was aangekomen om met de zuiderspoor weg te vertrekken, werd door eeue groote volks menigte en onder het zingen van de Brabanjonne naar het station geleid. De burgemeester heeft de schutterij van de hoofdstad aangeschreven om van af Donderdag avond de garnizoensdienst te verrichten; zij moet 120 man per dag beschikbaar stellen. De treinen uit Parijs brengen tal van vreemdelin gen aan die de plaatsen ontvlieden waar de oorlog zijn verwoesting dreigt aan te richten. Het station van de zuider-spoorwegmaatschappij, waar de reizigers van Parijs aankomen is sedert onderscheidene dagen opgevuld met reisgoederen. De hotels zijn opgepropt met vreemdelingen. Men verhaalt dat aan de opperbevelhebbers van het leger bevel is gegeven om al de vreemde troe pen te ontwapenen die zicli op Belgisch grondge bied mochten begeven. Heeft er verzet plaats, dan moeten de troepen

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2