3240 Zaterdag A°. 1870. 3 September. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". De Baai des doods, 1 KR0KGDI LLtk-OEVER. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdager, uitgegeven. E»RXJS DttR ADVKRTKNTIKN. Voor lederen regelƒ0.15 Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 2 September. Toen wij op gezag van eene goed ingelichte zijde het eerst medegedeeld hadden, dat de Am- hemsche Courant en De Tijd van den Minister van Justitie waarschuwingen hadden bekomen, om zich in het vervolg te onthouden van heftige aan vallen op vreemde souvereinen, kregen wij van alle" zijden de volle laag. Daar heette 't, dat het Leidsch Dagblad vischte, hier dat het 't Vaderland tot spreken wilde dwingen, en dit alles ging zanten met de ontkenningen, wij zullen ons wel wachten van te zeggen pertinente ontkenningen, van de beide betrokken bladen. Wij verzochten nadere opheldering met dat ge volg dat de mededeeler van het in twijfel ge trokken bericht volhield, en hielden ons stil, wel kunnende gissen dat deze zaak, waaraan wij ons betrekkelijk weinig gelegen laten liggen, opge helderd zou wordeu. En zie, weinige dagen ver liepen of in Het Noorden schrijft iemand onder het pseudoniem Tenax dat er wel waarschuwin gen aan bladen zijn uitgedeeld, maar niet recht streeks door den Minister van Justitie, maar door tussclienkomst van een Burgemeester. Alweder vèiloopen een paar dagen en heden lezen wij in liet Dagblad van Zuid-Holland, dat in zijne gewone vleiende bewoordingen het „Proiïessoren blad" euvel duidde dat 't canards in de wereld zond, het volgend entrefillet. „Bedert het bericht in de wereld kwam dat de heer Minister van Justitie sommige dagbladen had doen herinneren aan de bepalingen der wet van 1816, werd menig blad genoemd dat deze aanmaning zou hebben ontvangen. Die bladen nogtans ontkenden het feit, zoodat eindelijk de vraag rees: of men niet met een canard te doen had| en het geloof aan het geheele bestaan van den maatregel werd geschokt. Aan alle dubbelzinnigheid te dier zake behoort eindelijk eens een einde te komen. Eu nu zeggen wij, als ten stelligste ingelicht, dat de Arnhcmsche Courant, alhoewel zij blijft ontkennen iets hoegenaamd van de zaak af te weten, van den Minister van Justitie en zulks door tussclienkomst van den heer procureur-ge neraal van het Hof van Gelderland, werkelijk heeft ontvangen eene waarschuwing gelijk oor spronkelijk gezegd is. Wij somtneeren nu de Arnhemsche Courant om dit feit, aldus geformuleerd, tegeu te spreken." Per Telegraf). Hoofdkiesdistrict Alkmaar. Uit gebracht 2345 stemmen, van onwaarde 11. Geko zen de heer Van Foreest met 1191; generaal Knoop bekwam 1140 stemmen. De gemeentebegrootir.g voor het jaar 1871, gis teren in de zitting van den Raad ingekomen, is heden algemeen verkrijgbaar gesteld. De inkomsten zijn geraamd op een totaal van ƒ864652,135 eu spruiten uit de volgende posten voortOutvangsten wegens vroegere diensteu /■6688,95s; opbrengst vau belastingen en heffingen 263448,21; baten en opkomsten spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen f 80490,37; ontvangsten van verschillende aard en toevallige baten ƒ13925,00 en buitengewone ontvangsten ƒ100,00. In het vorig jaar beliep de raming der inkom sten een som van 416268,98. De uilgaven bedragen 364-637,19, aldus verdeeld Huishoudelijk bestuur 41800.00; kosten voor werken en inrichtingen tot openbare dienst be stemd ƒ38251.33; kosten voor eigendommen, welke de geuieente naar het burgerlijk recht bezit, niet de deswege verschuldigde lasten 20349.00kosten van invordering der plaatselijke belastingen of mid delen ƒ12271.00; kosten der openbare veiligheid en van de brandweer 51421.50; kosten der plaat selijke gezondbeidspolitie ƒ275.00; kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 106974.70; kosten voor het arm wezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheideue daarmede in verband staande in stellingen f65779.24; renten eu aflossingen van geldleeitingen, mitsgaders alle verdere opeisch- bare schulden der gemeente ƒ7070,42; andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken be grepen ƒ14445,00; onvoorziene uitgaven ƒ6000.00. In het vorig jaar bedroeg de raming der uit gaven ƒ416539,82. Aan de memorie vau toelichting tot deze be grooting is het volgende ontleend: Het getal leerlingen op de navolgende inrich tingen voor onderwijs was op 1 Juni 1870: Latijnsche school 32 a f 100. 's jaars; Hoogere bur gerschool 72 a ƒ60 en 10 a ƒ45. Over de zeven eerste maanden dezes jaars was de opbrengst van de belasting op de honden ƒ2045. Hoezeer bij verordening van 4 Maart 1869 de prijsberekening van gaz, ingaande den 1«'«> Juli van dat jaar voor particulieren gesteld is op 3.50 de 1000 kub. voeten, voor godshuizen, gestichleo, liefdadige instellingen, kazernen en stedelijke gebouwen op f2,75, voor fabriekgebouwen en andere lokalen wier gebruik jaarlijks meer dan ƒ500,bedraagt, deze prijs met vijf ten honderd wordt verminderd, bij een jaarlijksch gebruik van meer dan ƒ1000,uiet tien pCt. en zoo dit gebruik 1500,- te boven gaat met vijftien pCt., heeft men voorloopig in liet uitgetrokken cijfer geene verandering voorgedragen, bij het weinig resultaat dat deze prijsvermindering vooralsnog oplevert en in het onzekere wat van de tegen woordige tijdsomstandigheden met betrekking tot de prijs der steenkolen het gevolg zal zijn. De opbrengst der faecale stoffen bij de toepas sing van het Liernurstelsel in enkele gebuurten, is berekend op 100. De post, jaarwedde van de boden bij het Stadhuis tot schadeloosstelling voor sten bij het overbrengen de Lakenhal. Voor de buitengewone nieuwingen komen in het nterking, de brug over den den Concierge en van :s met ƒ150 verhoogd het verlies van inkom- der schilderijen naar herstellingen of ver volgend jaar in aan- Rijn buiten de Hoo- gtwoerdspoort, de brug op het Levendaal bij dc Zjdgracht en de verlaging van de steenenbrug oter de Waardgracht aan den Nieuwen Rijn. De kosten vaD aanvoer van duinwater zijn uitgetrokken op f 7837. Ten gevolge der genomen proefputboringeu nair het nortonsche stelsel aanvankelijk twee proeven gelukt zijnde, wenscht men dit jaar dairvoor geen gelden uit te trekken, maar af te wachten of op den duur dit water voldoet aan de beboette, om later wellicht tot nieuwe proef nemingen over te gaan. Voor de jaarlijksche explotatie-kosteu van het Lienursche stelsel op het gedeelte van de Garen- inartt en Hoefstraat, wordt ingetrokken eene som van ƒ2000, waartegen in ontvang komt de o/brengst der faecale stoffen. (Zie boven.) In afwachting van eene opzettelijke behande ling ;n beslissing over liet voorstel den Sl,ten Maart 1S71 door de commissie van fabricage ingediend, meeit men zich te moeten bepalen tot het behoud der loin over 1870 voor de dag- en weekgelden der verklieden en bedienden in dienst der ge- meeDte, mitsgaders verdere kosten der fabricage uitge.rokken, en die ƒ14674 bedragen. De veutilatie in de schoolgebouwen aan de Piete-skerk en op de Oude Vest zal verbeterd wordtn. Ten aanzien van het stichten eener nieuwe be waarschool in plaats van de tijdelijke die in de Baail.al wordt gehouden, meent men vooralsnog geene voorstellen te kunnen doen. Men is wel bedacht geweest op eene noodza kelijke vergrooting der scholen voor minvermo genden, dan vermits nog in den loop van dit jaar een termijn der aanbestedingssom van het schoollokaal voor meer uitgebreid lager onderwijs der 4de kl. voor meisjes moet voldaan worden, achtte men deze uitgaat nog een jaar te moeten uitstellen, in afwachting of de noodzakelijkheid aan deze uitbreiding bij voortduring blijft bestaan. Bij de onzekerheid wanneer het nosocomium zal betrokken wordeu, wordt de post, toelage aan het academisch ziekenhuis, tot hetzelfde bedrag als het vorig jaar uitgetrokken. Naar men verneemt heeft Z. M., bij een dezer dagen genomen besluit, de Vereeniging Musis Sa crum, te Leiden, als rechtspersoon erkend en de statuten dier Vereeniging goedgekeurd. Burgemeester en Wethouders alhier doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermo- gencen zal plaats hebben van den 4don tot en met den 17d«° September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Bin- neuestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van lialflwee tot twee uren, be- halre des Zaterdags namiddags en des Zondags. Ee Secretaris van den Raad van Bestuur van de Rijrsininstelling voor onderwijs iu de Indische Taal-, Land- en Volkenkunde alhier, maakt bekend, dat de gelegenheid ter inschrijving vóór de lessen gedurende den Cursus 1S701871 openstaat op Dinsdag den 13den September, des morgens van 1012 uren en des namiddags van 13, in liet Gebouw der Instelling in de Kolksteég. De Minister van Oorlog heeft bevelen gegeven z/dat aan de vrouwen van gehuwde militairen, immers voor zoo verre zij als waschvrouw werk zaam zijn, alleen dan vergunning worde verleend als zoodanig met de troepen mede te trekken, wanneer zij kunnen aantoonen dat hare kinde ren niet hulpeloos achterblijven. //Overigens spreekt het van zelf (zegt de Minis ter verder), dat de vrouwen, die achter blijven, moeten trachten zelve voor hare kinderen te zorgen. z/Het zal echter, naar ik vertrouw, wel in de bedoeling liggen en het zou inderdaad zeer weu- schelijk zijn dat die gezinnen mede aanspraak kunnen maken op de hulpverleening, waarvoor door particulairen ten behoeve van achtergebleven betrekkingen van gehuwde uii'icieusgeiden wor den ingezameld." De Nederlandsche Bank beeft haar disconto voor wissels, promessen, beleeuingen, enz. pCt. verlaagd, en te Londen is het Bank-disconto op 3% pOt. verlaagd. Men verneemt dat reeds vele koinmandanteïi van schutterijen, oók uit grootè steden, zich in persoon of schriftelijk om inlichtingen gewend hebben tot den daartoe door de regeering aa'u- gewezen majoor Luchtinans, te 's-Ilage, ó'n dat die inlichtingen hun onmiddellijk zijn gegeven De Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij, die gis teren haar 2jjarig bestaan vierde, heeft in bare feestelijke bijeenkomst te Utrecht de beambten en bedienden, die gedurende dat tijdvak der Maat schappij hunne beste krachten hebben gewijd, eene bijzondere hulde uitgereikt, beslaande in een keurig bewerkt diploma en een geldelijk ge schenk. Er is namelijk besloten, om aan elk be ambte of bediende, die op 1 September 1S70 en later gedurende 25 jaren in dienst der Maatschappij geweest zal zijn, als hulde aan zijn ijver en trouw, een geschenk aan te bieden van p. m.' f 1200 'voor een hoofd eerier afdeeling zonder onderscheid, eu van p. m. 20 pCt. van het jaarlijks tractemfeht dat zij op bedoeld tijdstip geniéten, voor alle óve rige beambten en bedienden. Het diplóma'iii goud en kleuren gedrukt, bevat bet opschrift: Vijfen twintig jaren trouwe dienst" en is versierd met dé wapens van Nederland aan 't hoofd, Utrecht iu 't midden en die van Amsterdam, Rotterdam, Gouda, 's-Hage, Arnhem en Emmerik in den rand. Behalve deze bijzondere onderscheiding voor de jubilarissen, heeft de Maatschappij, om op dén gedenk waardigen dag aan alle hare bëambten en bedienden zonder onderscheid een aangename gewaarwording te verschaffen, een som van 10,000 ter hunner beschikking gesteld, om onderling te worden verdeeld, in verhouding naar de trade- OF DE (naar Hacklander.) Vervolg). Dc verhaler trommelde met de vingers op de tafel, het klonk als een treurmarsch. Toen zag hij Ivoor zich neer en begeleide de volgende woor den met zijn melancholisch getrommel: Dc jonge man zag eerst verwonderd om zich heen en wat hij zag, kon hij in den beginne niet rijmen met de woorden van het meisje. De kleine kano dreei in de rondom ingesloten baai op het spiegelgladde water. Dat water was wel is waar, wat geel, troebel en modderig; links zag hij zacht glooiende heuvels, rechts een jtteilen oever, het geheel leverdeeeu verrukkelijk nclioori schouwspel op. Pe rijkste en krachtigste plantengroei der tro pische gewesten was hier in ongestoorde rust Ottengehoopt. Duizendjarige boomen verhieven zich voor-, naast- en achter elkander; terwijl hun ineengedrongen takken eeu ondoordringbaar dak vormden, dat zich ver over het water uitstrekte. Reusachtige varenplanten in de vreemdsoortigste eu fantastische vormen van stengel en blad, verhieven zich van alle kanten, terwijl hun frisch en helder groen heerlijk bij het donkere groen der boomen uitkwam. Eu dat alles, varen kruid, boomen en struiken, was doorweven en omvlochten met de meest verscheidene slinger en klimplanten, die de grijze stammen omwonden, van tak tot tak zich uitstrekken tot in den hoogsten top, om dan weer naar beneden te vallen en in de sierlijkste festons tot op het water af te hangen. Opvallend en wonderlijk, ja schrikwekkend zag de achtergrond der baai er uit. Daar ver deelden zich de oevers en schenen een breede streep landwaarts in open te lateu. Schenen, zeg ik, want er vormde zich daar als het ware een muur van kolossale, cypressen boomen van het don kerste groen, waarvan er nog enkele stammen in het water stondeD, waartusschen een moeras zichtbaar was. Maar slechts hier en daar, waar de minder dichte stammen dit toelieten. Daar zag men groenachtige moerassige watervlakten, met verschillende mossoorten begroeid en hier en daar omgevallen cypressenbootnen, een vreeslijke chaos van water en planten. £oms dan hier dan daar, hoorde men iets in het moeras plassen; dan geraakte de ge- hetle oppervlakte van slingerplanten en mos in beweging, men hoorde een vreemd geluid, en alles werd stil. /De zonnestralen konden niet in de baai door dringen, slechts hier en daar zag men door het lowe.rdak een scherpen lichtstraal, die langs een dc' stammen atdalend, over het moeras een wei nig meer licht verspreide. /Op het water, onder de onbeweeglijke boomen wis de hitte ontzettend; geen koeltje kon hier dcordringen; het onbeweeglijke water was, door de tropische hitte, die uit het woud met verzen- geide kracht tot hier doordrong zelfs warm ge- wirden. /Die gloeiende atmosfeer oefende na eenige ocjenblikken haren invloed op den jougen ruan ut. Waar moeten we nu heenp" vroeg hij half vtrbijsterd. pHet jonge meisje wrong in vertwijfeling de handen. z/Daar vóór ons is een moeras; is daar een weg door?" Zij schudde treurig rqet het hoofd. //Het strekt zeb mijlen ver landwaarts uit, is ontoegankelijk et wemelt van krokodillen en ander vreeselijk gidiertel „Dus blijft ons alleen de vlucht rechts of links aan den oever over z/Het moeras omgeeft ze als met een 'breeden gordel. Als de Sakalaven ons den terugtocht ver sperren, dan zijn wij verloren z/Zij. zeide dat alles met fluisterende stem, en toen hij haar om de reden daarvan vroeg, trok zij hem tot zich en antwoordde zoo zacht mogelijk z/Een luiden toon, éen uitroep maakt de be woners der baai opmerkzaam en wij zouden ze te voorschijn zien komen, hier, daar, naast de boot, onder de boot. Ach!" Zij kromp iDeeu, drukte de handen voor de oogen, en toen zij ze weer wegnam, was haar gelaat door den angst ver wrongen. z/Ziet gij die glinsterende slang 1" zeide hij, zich schielijk op zij buigend terwijl hij de roeispaan ophief tot een doodehjken slag. Een lange glin sterende slang rekte zich in de takken boveu hun hoofd uit en scheen gereed op heu toe te schieten. {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1