'is; jruweleii en rampen van den oorlog te vermin kt deren, bewijst overtuigend het vernieuwd streng bevel om de eigendommen der Elzassers met de ^a' meeste nauwgezetheid te ontzien Mocht het !et_ slechts gelukken om de verwoesting van Straats- borg at'te wendeD. Er bestaat daartoe echter helaas ireinig vooruitzicht. De vertwijfeling in de stad moet groot zijn, en men vreest het ergste van de onverzettelijkheid van den koinmandant. De gevangenissen zijn overvuld, daar men ieder die dour woorden of gebaren verdacht gemaakt wordt op straat oppakt. Zoo moeten o. a. verscheidene Beiersche knechts uit de brouwerijen van hunne wagens gerukt en in de hemdsmouwen en met hunne lederen schor ten naar de gevangenis gebracht zijn, waar zij reeds 30 dagen doorbrengen. Op ziekte wordt geen acht geslagen. De gevangenen worden slechts om de 8 dagen door een docter bezocht. Het zende- lingsgenootschap te Lausanne zond naar dat te Straatsburg vier zendelingen om ze in hun taak et' te ondersteunen. Bij hun aankomst hoorde men Ui, roepen: „Dat zijn spionnen," ze werden dadelijk les gegrepen en gevangen gezet. Des Zondags worden alle gevangenen naar de kerk gebracht. Den 0| geestelijke vielen die vier personen op, hij doet 3ds onderzoek en zij maken zich bekend, maar worden B» te vergeefs opgeëischt. Zij zijn later naar Kehl gebracht en moesten een eed doen dat zij niets zeggen zouden. Het is voor de meuschelijkheid hoog tijd dat Straatsburg ingenomen worde. Uit Pont-é-Mousson meldt men o. a. aan de N. A. Ztg. het volgende, dat nog al een scherpe tegen stelling vormt met de berichten van de gemakken en overdaad die men in het buit gemaakte Fran- sche kamp aantrof. Het telegram van den koning uit het bivouac, dat de overwinning van den 18d<"1 meldde, werd des nacht door den graaf v. Bismarck bij het schijnsel van een wachtvuur, en van een in de nabijheid brandend huis geschreven, en wel op de portefeuille van een telegrafist die juist aangekomen was en mededeelde, dat de telegra fische verbinding tot Gorze hersteld was, waar door dus het bericht der behaalde overwinning werd verzonden. Levensmiddelen waren dien nacht zelfs in de naaste omgeving van den koning zeer schaarsch, zoodat met moeite voor den koning een paar cotelletes en een nachtkwartier werd ver kregen. De Bondskanselier moest zich met een paar ongekookte eieren behelpen en lang zoeken eer hij, daar alle huizen vol gekwetsten lagen, een onderkomen vond. Eindelijk zeide hij op een donker venster van eene tweede verdieping wijzend. „Maar daar boven is toch wel stroo? Men antwoordde echter dat het ook vol gekwetsten was. Bij nader onderzoek bleek het echter, dat er onbezette bedden waren, waarvan de groothertog van Mecklenburg het eene en v. Bismarck het andere innam, terwijl de Amerikaansche generaal Sheridan die den veld tocht medemaakt, zich op den grond behielp. vi Bozancy (tusschen Vouziers en Stenay) 30 Aug. (Duilsch bericht.) Heden is bij Beaumont (ten Zui den van Mouzon) het leger van Mac-Mahon door ons aangevallen, geslagen en tegen de Belgische grenzen teruggedrongen. Het kamp derFranschen met al de tenten hebben wij buit gemaakt. Wij hebben den vijand mijlen ver vervolgd, tot dat de duisternis ons dit belette. Het aantal der buit gemaakte kanonnen en de gevangenen kan nog niet opgemaakt worden wegens de uitgestrekt heid van het slagveld. Brussel, 31 Aug. Inlichtingen door de Regeering ontvangen over hetgeen nabij de grenzen plaats grijpt, hebben het volgens de Ètoile Beige voor zichtig doen oordeelen om naar den kant van Philippeville troepen te zenden, alwaar de graaf van Vlaanderen zijn hoofdkwartier zal vestigen. Men leest in de Independence: Florenville, 81 Aug. 4 uren 40 min. Mac-Mahon heeft gisteren zijn kamp opgeslagen op de hoogten bij Vaux (ten zuiden vau Beaumont tusschen Réthel en Vouziers) is toen naar Montmédy opgetrokken, en daarna teruggeslagen naar zijn uitganspunt. De slag van gisteren is dus waarschijnlijk onbe slist gebleven. Heden is de slag te 5 uren 's mor- ;ens hervat en hij duurt nog voort. De Pruisen innen terrein; zij staan op het oogenblik te iariguan. Mac-Mahon trekt terug naar Sedan, Waar hij gevaar loopt van ingesloten te geraken et bloedbad is ontzettend. De bevolking neemt erschrikt van alle zijden de vlucht. Arlon, 31 Augustus. Blijkens hier ontvangen berichten had Bazaine tot den 29"eI1 geen pogin gen aangewend om uit Metz te komen. De koning van Pruisen heeft gelast dat de troepen, die de Btad ingesloten houden, zoover mogelijk buiten het terrein van het laatste slagveld moeten kam peren, om minder aan den invloed der aldaar plaats hebbende uitwasemingen te zijn blootge steld. Berlijn, 13 Augustus. Telegram aan koningin Augusta. Varennes, 30 Augustus. 3 uren's natnid- dags. Gisteren hebben wij de overwinning behaald I in een gevecht, waarbij door het 4de en 12de Saksische en het 1ste Beiersche legerkorps Mac- Mahon geslagen en van Beaumont tot over de Maas bij Mouzon teruggedrongen is. Twaalf stukken geschut, eenige duizende gevan genen en zeer veel materiaal zijn ons in handen gevallen. Ons verlies is matig. Ik keer dadelijk naar het slagveld terug om het voordeel der overwinning verder te vervolgen. God, die ons tot hiertoe geholpen heeft, sta ons verder genadig bij Florenville, (in de onmiddellijke nabijheid van Carignan) 31 Augustus. Belgisch bericht). Na af loop van het gevecht op gisteren zijn de Pruisische troepen Carignan binnengetrokken. De verliezen van beide zijden waren aanzienlijk. De Pruisen hebben vier mitrailleuses genomen. Hedenmorgen is een nieuw gevecht begonnen bij Arinigny op den weg tusschen Sédan en Montmédy op 10 mijlen van de Belgische grenzen. De Belgen doen verkenningen langs de grens en kleine posten ziju langs de geheele grensliuie opgesteld. Achterblijvers van de Pruisische en Frausche troepen zijn gezien in het bosch, waar door daar ter plaatse de Fransch-Belgische grens lijn loopt. Parijs, 1 September. Het Journal O/ftciel bevat een besluit van den minister van oorlog, waarbij bevolen wordt dat 1U0 000 mobile garden uit de departementen aan de verdediging van Parijs zullen komen deelnemen. Berlijn, 1 September. Olïiciëel moet nog opge helderd worden op welke dagen het voorposten gevecht bij Nouart en de slag bij Beaumont heb ben plaats gehad. Voor zoover uit den samenhang der feiten is op te maken, is eerstgeuoemd ge vecht Maandag den 29ate" en de slag van Beaumont Dinsdag den 30"™ geleverd. lu elk geval zal de dagteekening der dépêches nog nader moeten uitgemaakt worden. TELEGRAMMEN. Parijs, 31 Augustus. In het wekelijkschoverzicht van het Petit-Joumal-Officiêl wordt geconstateerd, dat Frankrijk den toestand van hét oogenblik met een zelfvertrouwen en opoffering onder de oogen ziet, welke door geheel Europa geprezen worden. De natie is kalm en vastberaden, bereid tot alle op offeringen en algeheele toewijding aan het Vader land. Ieder Franschman begrijpt, dat eendrachtige samenwerking thans de eerste plicht is. De vijand zal tegenover zich vinden niet slechts geducht gewapende wallen van steen, maar het machtiger bolwerk van vaderlandsliefde, zelfverloochening, krachtsbetoon en ijzeren onverzettelijkheid. Nog weet Parijs niet, ot het een beleg zal te doorstaan hebben, maar het wacht zulk een gebeurtenis kalm en onwrikbaar af. Geheel Frankrijk staat als éen man opaller handen grijpen naar de wapenen ter verdediging van het vaderland. De hoofdstad en de provinciën betoonen om strijd den vurigsteu ijver; en hun gezamenlijke pogin gen moeten ons de overwinning verzekeren. Bij decreet van den 22B,en is generaal Lamotte- rouge benoemd tot kommandant van de nationale garde van Parijs en omstreken. Beriyn, 31 Augustus. Aan de beurs te Konings bergen heeft heden een talrijke vergadering van de eerste handelaren eenparig besloten om aan den koning een adres te richten in denzelfden geest als dat uit Berlijn, oui te verzoeken, dat de koning alle vreemde inmenging afweren moge, wannneer over den vrede zou worden onder handeld. Volgens de Karlsruher Zeilung heeft de gouver neur van den Elzas, graaf Bismarck-Bolilen voor- loopig te Hageuau zijn verblijf gevestigd, nadat hij vooraf met generaal Werder daarover had beraadslaagd. Parijs, 31 Augustus. In het Wetgevend Lichaam heeft de heer Keiler een brief uit Straats burg voorgelezen, waarin gemeld wordt dat de Pruisen op de stad vuren en niet op de vesting wallen. Een vierde gedeelte der stad is verbrand. De bewoners kiezen den dood boven eene over gave. Door den vijand zijn gevangenen gebezigd voor het aanleggen van loopgraven tegen de stad. De kamer heeft bij motie verklaard, dat Straats burg zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens het vaderland en niet zal ophouden Fransch te zijn. De heer Keiler heeft voorgesteld eene commissie te benoemen om naar den Boven-Rijn te gaan, ten einde de bevolking aldaar, die als éen enkel man zal opstaan, te wapeuen. Graaf Palikao vereenigt zich met den lof aan de burgers van Straatsburg toegezwaaid. Ook het leger en zijn bevelhebber verdienen lof. De gene raal Werder heeft tot den bisschop van Straats burg gezegd; de burgers moesten het garnizoen noodzaken te capituleeren. De generaal Ulrich antwoordde: Ik zal de vesting verdedigen tot op den laatsten steen, al moest ik mij in een fort terugtrekken en de stad verbranden, als zij de verdediging belemmerde. (Toejuichingen.) Graaf Palikao, tegen kwaadwillige insinuatiën protesteerende, verzette zich tegen het voorstel van den heer Keiler betreffende het benoemen eener commissie. Hij verlangt dat de Kamer ver trouwen in hein stelle. Hij herinnert aan de daden van het nieuwe Kabinet. Verder deelt hij mede dat Fransche vrijkorpsen in Baden doordringen. De spoortrein uit Baden was heden niet aange komen. Nog verzekerde hij dat in dezen oorlog reeds 200,000 Pruisen buiten gevecht gesteld waren. De oorlogskosten beloopen voor Pruisen 1014 millioen francs per dag. Lissabon, 31 Augustus. Het nieuwe kabinet is zamengesteld ais volgt: markies Sa da Bandeira, president-minister, minister van oorlog en ad interim van Marine; bisschop De Vizeu, binnen- landsche zaken en ad interim van onderwijs; Car los Benito da Silva, openbare werken; markies d'Avila, minister van financiën en buitentandsche zaken en ad interim van Justitie. Praag, 30 Augustus. De zitting van den Land dag van Boheme is heden geopend. De keizerlijke boodschap zegt, dat de wenschen van Boheme zorgvuldig worden overwogen en de Regeering zich hunne bevrediging ten doel stelt, in verband met de belangen der monarchie, de eischen van het constitutioneel staatsrecht en de gelijkheid van rechten voor allen. Londen, 31 Augustus. Het personenvervoer tusschen Parijs en Calais is gestaakt. Ook tus schen Parijs en Boulogne zal het weldra gestaakt worden. Parijs, 1 Sept. (Part. Tel.) De Keizer heeft aan Mac-Mahon om 30,000 man gevraagd ter bescher ming van den keizerlijken prins. Mac-Mahon heeft geweigerd. Tusschen de Keizerin en den generaal Trochu heerscht thans volkomen overeenstemming. Prins Orloff is naar België vertrokken. Volgens de Public heeft het corps diplomatique besloten Parijs niet te verlaten. Wecncn, 1 Sept. Bij de heden plaats gehad hebbende seriëntrekking der Oostenr. aand. jl. 100, leening 1864, zijn de volgende 8 seriën uitgetrokken Serie 372, 1692, 1699, 1S13, 3351, 3488, 3919, 3551. Bij de onmiddellijk daarop ge volgde premiëntrekking zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 1692, N° 90 ft. 200,000; serie 1813, N'. 79 ft. 50.000; serie 1699, N". 86 ft. 15,000. Gemeenteraad. Zitting van heden. Voorzitter de heer burgemeester. Geopend te 2 uren. Tegenwoordig de heerenStoffels, Tollens, Hubrecht, Hoog, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Lezwijn, Le Poóle, Eigeman, Buys, Bijleveld, Verster, Du Rieu, Dercksen, Van Heukelom, Van Outeren en Van Weuseu. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Missive van den heer Mr. P. G. Hubrecht, dat hij zich tot den Commissaris des Konings heeft gewend om hem te ontslaan van de benoeming tot lid van het college van zetters, daar hij deze betrekking onmo gelijk kan aanvaarden Gemeentebegrooting voor 1871 Adres van D. Koudijs om grond in erfpacht aan het Haarlemsche trekpad; Adres van den heer J. v. d. Bergli Jr., om ontslag als leeraar in het Hebreeuwsch van het Gymnasium; Mededeeling dat in eene volgende vergadering eene commissie zal beno^uid worden, ten einde het adres te ondersteunen van de heeren Kaptein en Kuijf, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken tot het aanleggen van den lijn UtrechtLeiden. Deze com missie zal zich dan onledig houden met het ontwerpen van een concept adres. Op voorstel van den heer Hoog wordt besloten, die taak aan B. en Ws. op te dragen, en dit door hen ontworpen concept nader in openbare beraad slaging te brengen; Verzoek van de zangvereeniging Caecilia om haar de Stadsgehoorzaal af te staan tot het houden van eene repetitie en het geven van een concert ten voordeele van bet Poode Kruis. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling van de punten vau beschrijving. 1°. Benoeming van 3 personen ter aanvulling der voordracht, van zetters voor 's Rijks directe belastin gen. Worden benoemd: de heeren J. P. Rietbergen, M. Loeber en P. Van Ewijk. 2°. Verzoek van Mr. P. G. Hubrecht om ontslag als regeut van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderbuis. Met algemeene stemmen verleend. 3°. Voordracht van B. en W. betreffende eene geldleemug, naar aanleiding der begrooting voor de loopeude dienst. Deze voordracht strekt, voor zoover wij uit de voorlezing van de stukken door den se cretaris hebben kunnen opmaken, om de leening van f 17UOU, waartoe de raad bij de vorige begrooting had besloten, tot het aanleggen van een brug over de Haven, tot 10000 te verminderen, door het vrijval len van f 7000 die de gemeente bijdroeg in de kusten voor de bedelaarsgesticbten te Ommerschans. De Commissie van financiën heeft tegen deze voor dracht geadviseerd, uit het oogpunt vau dienstvermen ging en op grond dat dit werk was beschouwd als een buitengewoon werk door buitengewone middelen te bestrijden, waaronder de bedoelde 7000 naar haar oordeel niet konden worden gerangschikt. Zij adviseerde dus tot verwerping der (voordracht. De heer Tollens sprak in den geest der Comm. van financiën, terwijl de wethouder De Fremery de gronden van die commissie trachtte te ontzenuwen. De heeren Buys, Harteveld en Goudsmit stonden daarentegen het gevoelen der commissie voor, dat nog nader door den voorzitter, de heeren de Fremery en Dercksen werd bestreden, ten slotte ook met het oog dat die f 7000 geen buitengewone ontvangst, maar een bui tengewone niet-uitgaaf waren en die som gereser veerd moest worden voor de eventueele verhooging van lasten voor het arinewezen, die uit de armenwet van 1870 konden voortvloeien, werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen de beeren, De Fremery, Du Rieu, Dercksen, Le Poole, Stoffels, Hoog, Hubrecht en de Voorzitter. 4". Rekeningen over 1S69, van a. Het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis; b. hetR. C. Armbestuur. Beide rekeningen worden goedgekeurd. Ten slotte werden de afdeelingen getrokken voor bet onderzoek van de in het begin der zitting inge komen gemeentebegrooting voor 1871. Zij zijn aldus samengesteld: Eerste sectie. De heeren Tollens, Van Outeren, Van Heukelom, Dercksen, Verster, Cock en Le Poole; voorzitter de heer De Fremery. Tweede sectie. De heeren Krantz, Du Rieu, Eige man, Lezw-Ljii, Bijleveld en Tieleman; voorzitter de heer Hubrecht; en Derde Sectie. De heeren Stoffels, Hoog, Wttewaal, Van Wensen, Goudsmit, Driesscn, Hartev ld en Scbeltema; voorzitter, de heer Stoffels. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade- LAATSTE BEHICHTEN. 's-Gravenhage, 1 September. Reeds heden zijn vele gehuwde miliciens, die met onbepaald verlof huiswaarts keeren, in deze residentie aangeko men. Menigeeu werd door vrouw en kinderen aan de stations afgewacht en met hartelijkheid en vreugde naar hunne woningen geleid. Ook van liet garnizoen der residentie zijn vele gehuwde miliciens naar hunne woonplaatsen vertrokken. Het Weekblad van het Hecht behelst het vol gende: „Wij meenen de heeren advocaten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrijvende, dat zij ieder jaar in de maand September hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het college, u aarbij zij zijn ingeschreven. Scheveningen, 1 September. Er wordt hier een stoomboot verwacht, om de brik die nog in het gezicht van Scheveningen is, op sleeptouw te nemen en te Maassluis binnen te brengen. Men weet nog niet waaruit de lading bestaat. Het schijnt dat het schip een belangrijk lek heeft. Van den gestranden Russischen Schoener Alert wordt de inventaris geborgen. Wat er verder met het vaartuig zal geschieden, is nog onzeker. Dezen voormiddag te lialftwaalf ziju van het door het volk verlaten schip, 4 van de 7 visschers, die het bewaken, met de sloep aan wal gekomen, om te vernemen wat zij verder hebben te doen, daar de stoomboot zich nog niet vertoond heeft. Utrecht, 1 September. Z. M. de Koning, HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander hebben gisteren achtereenvolgens de forten aan de Klop, de Gagel, de Ruigenhoek en die bij de Blaauwkapel geïnspecteerd, vervolgens het kamp achter de Bildt bezocht en de troepen behoorende tot het 6de en 7de reg. inf., benevens drie bat terijen veld-artillerie, die bij Jachtlust opgesteld stonden in oogenschouw genomen en eenige mauoeuvers daarvan bijgewoond; le 12 uren heeft Z. M. het terrein verlaten en het fort aan den Biltscheu straatweg bezocht; te haltwee was de vorstelijke familie alhier teruggekeerd. Na het gebruiken van een dejeunee bij Hd. Commissaris, is Z. M. de Koning te 3 uren ver gezeld van Hd. adjudant, Jhr. J. F. A. Van Pan huis en een ordonnance officier, naar het groot rijks hospitaal gereden, alwaar Z. M. werd op gewacht door den eerstaanwezendeu officier van gezondheid en de directie van het etablissement. Z. M. heeft aldaar alles in oogenschouw genomen. Eerst te halfzes heeft Z. M. liet hospitaal verlaten. Te 6 uren nam het diuee een aanvang, waaraan de beide prinsen en verschillende hooge civiele en militaire autoriteiten aanzaten. Hedenmorgen even voor 6 uren, is Z. M. de Koning met de beide prinsen en eene talrijke staf weder uitgereden en heeft eerst het fort Vos- segat bezocht, om vervolgens het nog in aanbouw zijnde fort te Rijnauwen nabij Vechten, het lort aldaar en de lunetten op de Houteusche vlakte te bezoeken, om daarna alhier terug te keeren. Tegen 12 uren kwain Z. M. hier terug. Hedenmiddag zal Z. M. de Koning, beuevens HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hen drik der Nederlanden, diueeren bij Z. K. H. prins Alexander in het hotel des PagsBas. Hedenmorgen werd aan de vier ordonnans- onderofficieren, welke aan het gouvernementsge bouw zijn gestationeerd, door Z. Al. den koning, ieder een gouden horloge met dito ketting ter hand gesteld. Dit voorrecht is te beurt gevallen aan Joh. Van Merrebach, Berg. der dd. schutterij allner, B. P. Besseling, serg. der mineurs, J. Kuiper, serg van het 7de reg. inf. en G. Mieremet, wachtm. van het reg. veld-artillerie. Marktberichten. Amsterdam, 31 Augustus. Tarwe, stemming onveranderd; O. B. Pools. 375 c. z/k. N.B. Pools. 365 op tijd. Rogge, stemming iets (lauwer; Peters burg op tijd 198, Petersburg 185, dito 193 c. z,'k. Galatz 200, 198 c.z/k. N. Pruis. 206 c. z./k.; Leve ring stemming, 5 a 6 gulden lager; October, 194, 193, 192, 191; Boekweit vast. Raapolie, vliegend 44; Sept. 4314, 4354, 4314; Oct. 4214, 42 Nov. 425*Dec. 4214; Mei 1871, 414, 42. Lijnolie, vlie gend 3244 najaar 3254. Koolzaad, Oct. 7954,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3