VROUWEN-COMITÉ ADVEBTEHTIEH. BELGISCHE STEENKOLEN. concentreerd tot verdediging der Moezellinie, ter wijl de legerkorpsen van Mac-Mahon en de Failly met dat van Douay de kern eener nieuwe armee zouden uitmakeu. Nadat nu de Keizer, op aan drang der openbare opinie, bet opperbevel te Metz nedergelegd en aan den maarschalk Bazaine opgedragen had, werden eerst alle toebereidselen gemaakt om, op Metz steunende, de Moezellinie te verdedigen. Toen echter de Duitsche korpsen nauw aan eengesloten krachtig naar den Moezel voorwaarts ukten, besloot Bazaine naar men zegt op ad vies van den bejaarden generaal Changarnier de Moezel-linie prijs te geven en de voor Metz staande hoofdarmee naar de Maas en van daar naar Ch&lons te voeren, om er zich met de ge noemde tweede armee te vereenigen en in eene meer gunstige positie den vijand een beslissenden slag te leveren. Met het oog hierop beschouwden de Duitsche legerhoofden het als de belangrijkste zaak, de vereeniging der beide Fransche legers te verhinderen, en dus Bazaine's hoofdarmee op den terugtocht naar de Maas tegen te houden en tot staan te brengen. 'e De Duitsche legers waren in drie liniën naar den Moezel opgerukt: de eerste armee, onder generaal Steinmetz, noordelijk rechtstreeks op Metz; de tweede, onder Prins Frederik Karei, eenige mijlen zuidelijker naar Pont-a Mousson; de derde, onder den Kroonprins, nog meer zui delijk, in de richting van Nancy. De Fransche armee, de dicht bij Metz stond, was door de vestingwerken en door den Moezel tegen een rechtstreeksche vervolging gedekt. Er bestond dus geene andere mogelijkheid om haar den terugtocht naar de Maas af te snijden, dan haar met een deel onzer armee om te trekken en in de flank te vallen. Die gewichtige taak werd aan de armee van Prins Frederik Karei opgedragen. Deze bereikte met versnelden marsch Pont-a-Mousson, om aldaar den Moezel over te trekken. Nog op het laatste oogenblik zonden de Franschen, om dien overgang te beletten, uit Metz per spoortrein eene afdeeling troepen naar dit punt; doch deze kwamen er te gelijk met de Pruisische infanterie aan, en trokken daarom zoo spoedig mogelijk naar Metz terug; zoodat onze troepen het punt van overgang meester waren. Van Pont-i-Mousson liet prins Frederik Karei in schijn naar de zijde der Maas op Verdun aan rukken. Zijn wezenlijk doel echter was, noord waarts op te gaan, in de richting van den straatweg tusschen Metz en Verdun, en aldaar Bazaine tegen te houden, door hem te overvallen en tot een gevecht te noodzaken. Het was echter zeer twij felachtig of de prins, zelf bij den snelst mogelijken marsch, er nog tijdig genoeg zou aankomen om dat doel te bereiken. Van onze armee toch kon den zelfs de voorste troepen niet vóór den 16d,n tot die linie zijn doorgedrongen, terwijl de Fran schen zich reeds den 14d°n gereed maakten om uit Metz op te breken. De berekening was der halve, dat zij Verdun konden bereiken, alvorens door de onzen in hun aftocht gestoord te kunnen worden. Het kwam er dus op aan, om in hun terugmarsch uit Metz éen of twee dagen vertra ging te veroorzaken, en daarom nu deed Steinmetz den 14den bij Metz zijn aanval. Na deze uiteenzetting geeft de Prov. Corr. een overzicht van de geleverde gevechten bij Pange, Mars-la-Tour en Gravelotte. De uitslag van het eerste gevecht was, dat de Franschen in hun terug marsch werden opgehouden en dat alzoo het hoofddoel van dit gevecht was bereikt. Daarop kwam de beurt aan prins Frederik Karei. Deze had door het gevecht van Steinmetz tijd gewon nen en rukte nu op naar Mars-la-Tour, waar de Franschen den 16dm meenden te passeeren om hun terugtocht door te zetten. Zij werden er door prins Frederik Karei in de flank aangetast en tot staan gebracht. Bazaine wilde evenwel nog eene vertwijfelde poging aanwenden om er doorheen te slaan. Hij was tot op eene mijl afstand van Metz teruggetrokken en nam daar op het berg achtig terrein eene sterke positie. Nu voorloopig buiten schot zijnde, telegrafeerde hij naar Parijs dat hij eene overwinning had behaald, en dat hij slechts weinige uren rust zou nemen, om zijne ammunitie aan te vullen, maar dat hij dan ook terstond weer slag zou leveren. Hij besteedde daarop den geheelen 17d,n Augustus, om zich in zijne positie op de hoogten nabij Gravelotte te versterken, en hoopte van daar door de Duitschers heen te breken; doch dit mislukte door het ge vecht waarin de koning van Pruisen de gezamen lijke korpsen tegen hem aanvoerde. -«De correspondent van de KreuzZeitung zegt om trent dit laatste gevecht „Toen de Franschen in den loop van het ge vecht eerst bespeurden, wat eigenlijk ons doel was, werd hun tegenstand inderdaad verschrik kelijk. De behendige manoeuvre om hen van Parijs af te snijden, schijnt hun in de verte niet in de gedachten te zijn gekomenanders zouden zij de wegen naar Parijs sterker bezet, of den aftocht naar Verdun eerder aangevangen hebben. De overtuiging van op deze wijze waarschijnlijk voor deu geheelen verderen duur van den oorlog werkeloos te moeten blijven, schijnt een vreese- wer lijken indruk op hen gemaakt te hebbenzoodat de laatste oogenblikken van den strijd aan hunne zijde het karakter van vertwijfeling, onzerzijds dat van niets ontziende opofferingen droegen. Uit de verhalen der zeer uitgeputte soldaten kan men de buitengewone hevigheid van den strijd op maken, waarin de Franschen voor het eerst sedert den aanvang van den veldtocht hunne voormalige energie schijnen te hebben wedergevonden. En wat de verhalen der troepen reeds grootsch en roemrijks bevatten, wordt door het gezicht der tallooze gesneuvelden en lange rijen van gekwet sten bevestigd. „Het resultaat van den strijd is, dat de vijand, met uitzondering van een klein gedeelte waar omtrent nog berichten ontbreken, omdat het in noordwestelijke richting ontkomen schijnt te zijn van uit het westen tot binnen Metz geworpen is, zoodat hij door de Duitsche legers van Parijs is afgesneden en alleen nog in de richting van België kan uitbreken, tenzij hij na zes verloren veldslagen en gevechten nog de kracht mocht be zitten, om in een zevende gevecht het geheele vereenigde leger in deu rug aan te vallen, waarbij hij echter naar alle waarschijnlijkheid geheel vernietigd zou worden. „Metz is alsnu met zijn verschanst kamp ge heel ingesloten. Op den rechteroever der Moezel staat het 1ste legerkorps, op den linkeroever in het noorden het 12de korps (de Saksische troepen), welks kavallerie den spoorweg, die van Metz naar Thionville voert, reeds op twee plaatsen vernield heeft en derhalve ook hier den uitweg heeft afgesneden. Daarnaast ten zuiden de garde, aan welke zich het 9de korps aansluit. Vervol gens geheel in het zuiden (op het eigenlijke slag veld van den 18den) het 8ste en het 7de korps. In reserve op den weg naar Parijs staan het 3de en het 10de korps en op de bijzondere eere plaats, dichtst bij den vijand, het 2de legerkorps, op de door dat korps bestormde hoogten. Het 4de legerkorps schijnt met eene bijzondere bestem- meng afgezonden te zijn en zeker zal men zeer spoedig daarvan hooreu." Berlijn, 26 Augustus. Naar men weet schoten de Franschen bij Metz op een parlementair, den luitenant-kolonel Verdy. Deze officier is licht ge- woud, terwijl de trompetter mede een wond ontving. Berljjn, 26 Augustus. De Kreuizeitung zegt, dat behalve de drie bestaande legerkorpsen, nog een vierde zal gevormd worden onder het opperbevel van den kroonprins van Saksen. Hiertoe zal ook de Pruisische garde behooren. Dit legerkorps is bestemd om met het derde onder bevel van den kroonprins van Pruisen in de richting van Parijs te opereeren. Berlijn, 26 Augustus. (Part. telegram.) Generaal Vogel von Falckenstein zou voor Metz zijn ge arriveerd met 150,000 man. De kroonprins rekent Zondag voor Parijs te zijn. (IV. R. Cl.) Brussel, 26 Augustus. (Particulier telegram) De laatste berichten uit Montmédy melden niets om trent de aankomst van Bazaine of van Fransche troepen aldaar. Sedert Dinsdag jl. is Metz geheel omsingeld door goed versterkte vijandelijke leger kampen. Tot op Woensdag jl. hebben de beleger den geen uitval gewaagd, en het liet zich ook niet aanzien dat zij dien in den zin hadden. Het aantal Pruisische troepen in Frankrijk bedraagt 550,000 man. De kroonprins is met 400,000 man op weg naar Parijs. Dagelijk worden voor Metz nieuwe versterkin gen van Duitsche troepen verwacht. NH. Ct.) Parijs, 26 Aug. In het Wetgevend Lichaam, heeft de minister Chevreau gezegd, dat het leger van den kroonprins van Pruisen eerst zijn marsch naar Parijs scheen te staken, maar dien gisteren heeft hervat. Het Gouvernement beschouwt het als zijn plicht de Kamer en het land daarvan in kennis te stellen. Het comité van defensie neemt maatregelen om aan de eventualiteit van een beleg het hoofd te bieden. De gouverneur van Parijs en het kabinet zullen hun plicht doen. Laat ons ook rekenen zei de minister op de vader landsliefde van de hoofdstad. Parijs, 26 Aug. Volgens openbaar gemaakte mededeelingen heeft Phalsbourg eene heldhaftige verdediging begonnen. Twee pogingen der bele geraars om de stad te bemeesteren zijn afgesla gen. De Pruisen verloren bij de eerste 500, bij de tweede 1000 man. De kommandant heeft ver klaart, dat hij zich liever in de lucht zal laten springen dan de plaats over te geven. Voorloopers van den vijand zijn op 12 kilome ters van Reims gezien. De Pruisische troepen schijnen zich naar Varennes en Stenay te rich ten. Eenige duizende Pruisen zijn rondom Verdun. In den Senaat heeft de minister Busson-Bil- lault gezegd, dat geen rechtstreeksche dépêche van Bazaine ontvangen was, maar dat bij de regeering ingekomen mededeelingen bevestigen dat de gesteldheid onzer legers uitmuntend is. De minister deed opmerken, dat de marsch van den vijand naar Parijs eenige vertraging schijnt te ondervinden. Londen, 27 Aug. Naar men zegt, houdt men zich aan den Rijn, te Berlijn en in Silezië, onledig met de vorming van drie Duitsche reservelegers. In het protest, door de Pruisische regeering aan de Duitsche gezanten gezonden, worden de namen opgegeven der officieren, die als parlemen tairs door de Franschen met schoten zijn ontvan gen; voorts wordt in dit stuk gezegd, dat de Duitschers geen parlementairs meer zullen zenden. De troepen voor Straatsburg hebben een gracht gegraven, waardoor het water der vesting wordt afgeleid. Gisteren heeft aan het departement van bui- tenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der ratificatiën van het Belgische onzijdigheidsverdrag. Parijs, 27 Aug. Volgens bij den minister van binnenlandsche zaken ontvangen berichten, zijn vijandelijke troepen Nancy doorgetrokken, zich begevende naar Chétlons en Joinville over Vau- couleurs. Zij schenen samengesteld te zijn uit den laatsten dan der landweer. De troepen, die Toul belegeren, schijnen, tegen over de hardnekkige verdediging dier vesting, het beleg te zullen opbreken en naar de Marne te zullen oprukken. Pruisische éclaireurs, die den spoorweg tusschen Montmedy en Mézières opbraken, zijn door scherp schutters op de vlucht gejaagdkort daarop is de weg hersteld. Pruisische troepen, te Stenay gekampeerd, trek ken op Dun terug. Parijs, 27 Aug. Alle maatregelen voor de ap proviandeering en de verdediging van Parijs zijn genomen. De heer Thiers is benoemd tot lid van het comité voor de verdediging van Parijs. De wet op de plaatsvervanging is op de lich ting van 1870 niet van toepassing. Het Journal O/ficiel bevestigt het bericht, dat België en Luxemburg het verlof tot vervoer van Pruisische gekwetsten hebben ingetrokken, daar het kabinet van Berlijn daarop niet langer heeft aangedrongendit incident is daarmede voor goed afgeloopen. De laatste hier ontvangen berichten schijnen te bevestigen, dat het leger van den Pruisischen kroonprins op Parijs aanrukt. Parijs, 27 Aug. De Honiteur meldt, dat de Prui sische brik Auguste Paul, kapt. Maas, van Terra Nova naar Rotterdam bestemd, is opgebracht. Madrid, 27 Aug. Morgen vertrekken drie ba taljons jagers van hier, tot versterking van het garnizoen van Pampeluna. In Navarra heeft zich een bende Carlisten ver toond. Londen, 27 Aug. Vrijdagavond is de keizer lijke Prins vertrokken naar Rethel (halfweg Reims en Mezières). De Keizer volgt het leger van Mac-Mahon, die Reims verlaten heeft in de richting van Montlois (vermoedelijk tlonlhoisplaat sen van den naam Montlouis liggen veel te ver zuidelijk, om te kunnen zijn bedoeld) en Vou- ziers (Monthois en Vouziers liggen bewesten de Aisne en gerekend van Reims, in de richting van Mont-Médy). Te vijf ure's avonds hoorde men gisterenavond te Reims kanongebulder uit de rich ting van Pont Faverger (op den weg van Reims naar Vouzièrs, aan de Suippe, in de nabijheid van eene hoogte, waarop Maronvilliers). Tusschen Soisons en Reims is de spoorwegge meenschap verbroken. Te Bar-le-Duc voegde een gedeelte van het le ger des Konings (van prins Frederik Karei) dat bij Metz lag, zich bij den kroonprins. Volgens de Presse is het leger van generaal Steinmetz, gescheiden van dat van den kroonprins en noordwaarts gedreven. Hetzelfde blad zegt, dat prins Frederik Karel's korps bij Maizières een ernstige nederlaag leed. Een ander gerucht meldt, dat een gansch korps Pruisen, bij Metz is verdronken. Het eerste bataljon van de mobile garde te Aube is te Parijs aangekomen, ten einde twee duizend personen te volgen (arrived Paris to fol low), die in de beide laatste dagen gevangen genomen zijn. De gearresteerden zijn vagebonden, verdachte personen en bedenkelijke vrouwen. (Volgens de gisteren ontvangen Fransche dagbla den hebben deze arrestatiën plaats gehad in den omtrek van den boulevard Montmartre; de fau bourg Montmartre is een bekend verdacht kwar tier). Parijs, 27 Aug. (Part. tel.) Sedert Donderdag avond hebben 3000 arrestatiën plaats gehad, voor namelijk van dagbladschrijvers, veroordeelden, republikeinen en leden van geheime genoot schappen. De zittingen van het Wetgevend Lichaam van Donderdag en Vrijdag zijn zeer stormachtig ge weest. De minister president (De Palikao) wei gerde inlichtingen te geven over den staat van het leger en weigerde evenzeer om den generaal Trochu in het geheim comité der Kamer toe te laten, zeggende, dat hij alleen het hoofd was. De openbare zitting van Vrijdag was onstui mig, doordien de afgevaardigde Ordinaire er op aandrong, dat de heer Bonaparte de door den vijand bezette provinciën schadeloos zou stellen. TÜLEGKAMMEIN. Parijs, 26 Augustus. Het Journal O/ficiel bevat, een dekreet, waarbij tot leden van het comité voor de verdediging van Parijs benoemd worden de Senatoren Béhic (oud-minister van openbare werken en generaal Mellinet, en de afgevaardig. den Daru (oud-minister in het Kabinet-OUivier), Dupuy de Lhöme en markies de Talhouet. LAATSTE BERICHTKiV. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. SOCIETEITSTENT IN HET BOSCH TE 's-GRAVENHAGB. Zondag 28 Aug., des namiddags te 2 uren, door het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. N°. 1. Marchfeld-Lager-Marsch, Liehmann. 2. Overture de l'opéraLe Lac des Fees, Auber. 3. Fantaisie sur des motifs de l'opéra de Donizetti: l'Elisire d'Amore, Schröder. 4. Polonaise, Chopin. 5. Ouverture zu Athalia, Mendelssohn. 6. Nebelbil- der Fantaisie, transcrite par Dunkier, a. Souve nirs de la Suisse, b. Orage. c. Le camp Bohémien. d. Le couronnernent, Lumbye. 7. Le Sylphe, Ga lop, Berr. 's-Gravenhage, 27 Augustus. De heeren M. Pate- notte de Domon, secretaris, en baron Kervijn de Lettenhove, attaché bij de Belgische legatie alhier, zijn uit deze residentie vertrokken. De heer Mr. H. A. Des Atnorie van der Hoeven heeft in de zitting van den Hoogen Raad van heden den eed als advocaat bij dat college afgelegd. Comité van het EOODE KRUIS te Leiden en omstreken. Heden weder in dank ontvangen Van de leerlingen van de openb. school te Lei derdorp (Hoofdonderwijzer de heer J. A. Ten Klooster) f 12.58; Van de leerlingen der bijzondere school van den heer J. H. Eichman, te Leiden ƒ1430; van de leerlingen van de Openb. school te Nieuwe Wetering (Hoofdonder» ijzer de heer D. H. Los) ƒ4; van de leerlingen van de bijzon dere school van den heer J. v. d. Bijl te Huzers- woude 4.32; van de leerlingen van de openb. school aan den Hoogen Rijndijk te Ilazers- woude (Hoofdonderwijzer de heer J. C. lscken) 5.50; uit de bus, geplaatst aan de Koninklijke Nederl. Grofsmederij ƒ3.52; van N. N. bankbiljet B. B. 2229 ƒ25; van B. ƒ2.50; door tusschen- komst van den heer Burgemeester van Hazers- woude van ingezetenen aldaar (waarunder 3 Le den) 109.50door tusschenkomst van den heer Burgemeester te Kouderkerk van ingezetenen al daar (waaronder 11 Leden) ƒ118; door tusschen komst van den heer Burgemeester van Voorschoten twee prijzen bij de Landbouw-Tentoonstelling aldaar, behaald door den heer D. Meijer en door dezen afgestaan 10; éen prijs als voren, behaald door den heer P. Byleveld ad 1; en het be drag aanwezig in de bussen geplaatst geweest bij de ingangen van het gebouw der Tentoon stelling 50.35; van verschillende ingezetenen 22.25 (alzoo met de vroegere opgaven ƒ233.60). Met de opgave van gisteren ad 2762.44 te zamen ƒ3145.26. Namens het Bestuur: Leiden, J. A. F. Coebekgh, 27 Aug. 1870. Penningmeester. THERMOMETER VAN FAHKENHE T. morg. morg. DUffl. nam. HU UI. avond avoD' b n. 8 u. 12 q. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Vrijdag 60° 56' 54° Zaterd. 54» 56° 64° 64" Wind: Vrijdag-namiddag 5 uren N W. Voor de meer dan talrijke attenties bij de ge boorte van onzen Zoon, zeggen wij welmeenend dank. A. SCHMIER. E. SCHMIERde Poorter. Leiden, 26 Augustus 1870. Ontijdig bevallen van een Koon S. M. BLöTE geboren Vreügdenburg. Eenige en algemeene kennisgeving. van het ■5OKRUIS. Degenen, die zich zouden willen bezighouden met het vervaardigen van benoodigdheden voor het ROODE KRUIN, of dit met geldelijke bij dragen wenschen te ondersteunen, worden vrien delijk verzocht zich aan te melden bij een der ondergeteekenden, bij wie de modellen en stoffen voorhanden zijn. Mevrouw DOZY. EEKHOUT. SCHRETLEN. VIRULY. Leiden, 24 Augustus. DE VRIES. Gedurende ft dagen in lossing liggende in den Nieuwen Rijn bij de Rijnstraat, a contant vn krijg- baar tegen 8ft cents per mud, aan het schip en vrij aan huis, 90 cents per mud, voor teke ning van Ph. VAN DER HEIJDEN, Kraaijerslraal. N.B. By groote party rabat toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3