heid Voor Vaderland en Koning te Haarlem, benoemd tot kapit.-coinm. Mr. T. Muiier; tot lsten luit.- kwartierm. G. C. Merens; tot officier van gez. der 3de kl. K. F. Van Maas; tot 2den luit. J. Van Dobben en Jhr. W. P. Teding van Berkhout. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Meden blik Mr. A. Van Deinse, thans griffier bij het kantongerecht te Cortgene; tot plaatsvervangend kantonrechter te Lemmer D. C. H. Smits, ontvanger der registratie en domei nen aldaar; tot plaatsvervangend kantonrechter te Doesborgh G. IJ. Blaauw, ontvanger der re gistratie en domeinen aldaar; tot plaatsvervan gend kantonrechter te Medemblik J. B. Vroom, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Z. M. heeft goedgevonden aan den generaal- majoor J. A. Besier, van den generalen staf, chef der topografische inrichting, vergunning te ver- leenen tot het aannemen en dragen van het kruis der 3de klasse van de orde voor Militaire Ver diensten, hem door Zijne Hoogheid den Regent van Spanje geschonken. Nieuwediep, 25 Aug. Den 23sten vierde men in den naburigen Anna Paulowna-polder het zil veren feest van het bestaan des polders. De geza menlijke grondeigenaren vereerden te dezer gele genheid een prachtig geschenk aan den heer J. C. De Leeuw, den eersten dijkgraaf des polders, bestaande uit een keurig bewerkte, met beeld houwwerk voorzien schrijfbureau, met insgelijks prachtig gewerkten stoel. Van wege den arbei denden stand in den polder werd den heer De Leeuw eene sierlijke pendule, tevens inktkoker, als aandenken geschonken. 's-Gravenhaqe, 27 Augustus. Naar men verneemt heeft het Departement van koloniën aan de Tweede Kamer verzonden het zeer uitgebreid, van vele bijlagen vergezelde rapport, nopens de koffie-cul- tuur op Java. De vertimmering en restauratie van de ver gaderzaal der Eerste Kamer naderen hare vol tooiing Aanvankelijk werd de vrees geopperd, dat door die noodzakelijke veranderingen het in wendig schoone der van ouds beroemde Staten zaal zou komen te lijden. Dit is echter het geval niet. Vooreerst toch is het kunstig koepelplafond met zijne fraaie beschildering ongeschonden be houden, en zijn de zijwanden, waaruit eenige beschilderde paneelen zijn weggenomen, op groote schaal en in eigenaardige kleurschakering gemar merd. Evenwel zijn ook, om straks te melden reden, de beide schoone schilderstukken die bo ven de hooge schoorsteenen aan de uiteinden der zaal over de lengte genomen, waren aangebracht, door marmeren nissen vervangen. Zij stelden nog al karakteristiek in dezen tijd, oorlog en vrede voor. Vooral de woestheid van den ruwen vero veraar, moord en brand om zich heen versprei dende en op zijn bloedig spoor het boek der volks privilegiën vertrappende, troffen den beschouwer diep en leverde eene diepe treffende tegenstel ling met het liefelijke vrouwenbeeld dat daar in keurig gewaad gedost, omgeven zat met al wat vrede en vrijheid der wereld tot welvaart en ontwikkeling brengt. De reden nu waarom deze beide schilderstukkeu uit hunne nissen genomen zijn, is gelegen in de eigenlijke reden der ver timmering. De Eerste Kamer had zoo gezegd geene tribunes voor het publiek. Wel was aan beide zijden vlak onder de zooeven genoemde allegoriën eenige ruimte afgezonderd, zoowel voor ettelijke gereserveerde plaatsen als aan den over kant voor het publiek, maar behalve dat die van de zaal als het ware afgeknipte gedeelten geen ruimte mochten heeten, stonden daar ook twee kolossale kachels, die warmte en gloed moesten verspreiden, sterk genoeg om onzen beschreven vaderen in de enceinte der zaal tegen den invloed van guurte of koude te beveiligen het geen in den regel toch maar al te slecht gelukte, gezwegen noch van den tocht die voortdurend tusschen de kleine ruitjes der zeer hooge ramen aan den vijverkant speelde. Het was ook op eene dier zoogenaamde tribunes dat de verslaggevers voor de dagbladen met de kachel in de flank zaten te braden en zich daarbij te spitsen om de speeches op te vangen dat voor een goed del schier onmogelijk was. Thans zijn er vlak boven die vroeger afgeschoten ruimte aan beide zijden der zaal, en dus eenige meters boven de vloer twee ruime gaanderijen opgericht, waartoe aan den eenen kant de trap naar het kabinet des Konings en aan de overzijde een trap der zijde van den ingang der voormalige Rekenkamer toegang geven. Die tribunes kwamen nu ter halver hoogte van de genoemde schilderstukken waarvan dus ook maar het boven gedeelte zichtbaar bleef hetgeen natuurlijk een mis stand gaf. Beide tribunes publieke en gereserveerde zijn in gelijke kleur als het houtwerk der zaal reeds was beschilderd, namelijk donkerbruin, af gezet met breede vergulde lijsten, terwijl al het bestaande kunstig snijwerk en de bloem festoe nen der schoorsteennissen opnieuw verguld zijn zoodat het geheel een rijk effect maakt, de zuidzijde waar het levensgroot portret van Koning Willem II prijkt, ondergaat vernieuwing zooals wat zitplaatsen als ameublement betreft; alles te zamen genomen is er eene doelma tige verbetering en verfraaiing aangebracht zonder het historische karakter der zaal van de Staten van Holland te benadeelen en zijn de tribunes wat hare ruimte en meerdere geschikt heid betreft, veel beter dan die der Tweede Ka mer. Men meent echter te weten dat de stichting van het door de wet van 1 Nov. 1863 bevolen paleis voor de Staten-Generaal, „tot herdenking van het grondwettig verbond tusschen Ons stam huis met het Nederlandsche volk" meer en meer hare verwezenlijking nadert, in welk geval het tegenwoordig gebouw der Tweede Kamer zou worden afgestaan aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Scheveningen, 27 Augustus. Nogdagelijks komen er vele vreemdelingen aan. Het Groot Stedelijk Badhuis, het hotel Garni en Zeerust zijn geheel bezet. Den 24"™ dezer is een tweede bomschuit van de haringvisscherij alhier aangekomen. Reeder de heer P. De Niet, stuurman P. Den Heijer. Vangst 86000 stuks steurharing en 30 ton pekel haring. De steurharing eerste quaeliteit heeft gegolden ƒ30 het duizendtal. De mindere ƒ20. De pekelharing heeft gegolden ƒ16.50 de ton. Zwollerkerspel, 25 Augustus. De oorlog heeft in deze streek voor den veehandel groot vertier aangebracht, want de Pruisische handelaars loopen de boeren af, om hen het vette en drachtige vee af te koopen. Door de hooge prijzen die zij be steden is de markt zeer gerezeu. Leeuwarden, 26 Augustus. Ter bewaking van de strafgevangenis alhier, zullen uit Groningen in garnizoen komen twee kompagnien van het depot van het lste reg. infanterie. Vljssingen, 26 Augustus. De lste luit. J. F. De Paauw, plaatselijke adjudant alhier, is bij het hoofdkwartier te Utrecht gedetacheerd. Breda, 26 Augustus. Naar men verneemt zal de cursus der Kon. Militaire Academie alhier den 17d™ September a. s. weder aanvangen. Baexem (Limb.). 23 Augustus. Sedert de maand Sept. 1869 bestaat in deze gemeente noch een ge meenteraad, noch eeD dagelijksch bestuur, daar de wethouders en de leden van den raad volstrekt ongenegen zijn met den burgemeester mede te werken. Wanneer zal het partijbelang voor het algemeen belang en welzijn zwichten? Het wordt hoog tijd, dat aan dezen onhoudbaren toestand een einde kome. Gemengde Berichten. Donderdag-ochtend had te Brielle op de reede een ernstig ongeluk plaats. De schokker van de Torpedo-Compagnie was zeilende op de Maas; bij 't overgaan van 't schip brak de giek van het groote zeil en trof vier officieren van het te Brielle in garnizoen liggende bataljon infanterie. Twee werden zeer ernstig aan het hoofd verwond, ter wijl twee andere lichte kneuzingen aan het beeD en de borst bekwamen. Toevallig bevond zich ook een officier van ge zondheid aan boord, die onmiddellijk de eerste geneeskundige hulp verleende. De lijders zijn daarop terstond naar hunne woning vervoerd. Hun toestand is bedenkelijk. Bij het schijfschieten aan boord van Zr. Ms. Monitor de Krokodil is een kwartiermeester zóó danig aan een zijner handen gewond, dat zij waarschijnlijk geamputeerd zal moeten worden. Uit Balk schrijft men dat de Maandag gehou den harddraverij, om een prijs van ƒ100, door de gemeente uitgeloofd, waarnaar door 10 paar den werd gedongen, een zonderlingen afloop heeft gehad. De beide laatste prijshangers kregen ver schil over het al of niet doorslaan en staakten den rid, zoodat de prijs niet is uitgereikt geworden. „Ten einde voor het volk óok iets te doen, heb ben eenige particulieren een kuipjesstekerij geor ganiseerd, welke gisteren plaats had om prijzen van 15, 5 en 3 gulden, waaraan een aantal lief hebbers deelnam en welke in de beste orde tot aller genoegen afliep. „Heden (den derden dag der kermis) is er eene harddraverij om een prijs van ƒ40, door boeren paarden, gehouden, waartoe zes mededingers zijn opgekomen." BUITENLAND. VAN HET OOKLOGSTOONEEL. De schijnbare rust tusschen de twee vijandelijke legers, verschaft aan de correspondenten, die groote Duitsche en Engelsche bladen op het slagveld vertegenwoordigen, ruimschoots de gelegenheid om de moorddadige veldslagen die om Metz zijn geleverd tot in de minste bijzonderheden af te schilderen, en de strategische voordeelen te bewij zen welke de Duitschers ten koste van duizende offers hebben behaald. Uit die breedvoerige ge gevens worden zooals men zal ontwaren, de tegen strijdige berichten opgehelderd, die omtrent het al of niet overwinnen door Pruisen ofFranschen de publieke opinie zoolang verdeeld hielden. Ziehier de nadere en belangwekkende beschrij ving die de Daily Kews omtrent den slag bij Béxonvllle van haren correspondent heeft ont vangen. Het schrijven is gedagteekend uit het hoofdkwartier van den koning van Pruisen, dd. 19 Augustus: De groote menigte gewonden die te Pont-a- Mousson aankwamen leverden ons het bewijs, dat het front van het leger in een ernstigen strijd gewikkeld was geweest. Aanvankelijk meende men dat deze soldaten in schermutselingen ge wond warenmaar weldra bleek het dat het er warm was toegegaan. In den avond van den 16den wemelde de markt van soldaten met ijzingwek kende wonden, terwijl zij omringd werden door groepen van nieuwsgierige kameraden, die pas waren aangekomen, aan wie de gewonden mede deelden dat de krijgskans den Duitschen den rug had gekeerd. Arme jongens 1 het geluk had hen zeker niet gediendzij werden toch van het slag veld gedragen zonder den uitslag van het gevecht te kennen. Ik stond te midden van die groepen, en uit hunne verhalen bleek, dat zij tegen een overmacht hadden moeten strijden en dat hunne divisie in de pan was gehakt. Het trof mij dat, niettegenstaande de gewonden eenigszins onte vreden waren, noch de toehoorders, noch de sol daten openlijk morden. De soldaten beaamden allen dat hun den 14den een zware slag was toegebracht, maar dat, ofschoon de geheele 10de divisie vernietigd was, de soldaten hun leven duur hadden verkocht. Op deo 17den werd Pont-i- Mousson overstroomd van gewonden. Het meeren- deel hunner werd aangebracht op graankarren, waarin zij op hooi lagen. Gezeten op mijne katner, die uitzicht gaf op de hoofdstraat, telde ik meer dan negentig van die karren, welke mijne ven sters passeerden. Op elke kar waren ongeveer tien gewonden geladen. Natuurlijk was het aantal, dat de andere straten passeerde, oneindig grooter. Nadat er ontelbare gewonde Duitschers in de stad waren gebracht, kwam er eeD lange trein van wagens aan met gewonde FranscheD, waarop een groot aantal krijgsgevangenen volgden, voor afgegaan van een wagen, waarin een FraDSche generaal zat, die den Pruisen in handeD was gevallen. De geheele bevolking was op de been en zij was zeer vijandig gezind jegens de Duit schers, zoodat men nu en dan vreesde dat de burgers met de soldaten handgemeen zouden worden. Het was nu duidelijk dat de worsteling in het front ernstig was geweest. Ten twaalf uren in den nacht van den 17deo op den 18d™, hoorde men eensklaps mijlen in de rondte de trompet steken. Dit was de eerste maal dat wij op zulk een uur zulk eene muziek hoorden. De tonen gingen van bivouac tot bivouac rond de kleine stad. Sedert ettelijke dagen waren aanhoudend troepen de stad gepasseerd; maar gedurende middernacht en het aanbreken van den dag we melde het van soldaten. Ik kleedde mij haastig aan, begaf mij naar buiteD, en met moeite werd ik een plaatsje machtig op een wagen, die den weg naar het frontleger opging dat een a twee mijlen boven het dorp Gorze gekampeerd was. Gorze ligt ongeveer 12 mijlen van Pont-ó- Mousson. Onderweg ontmoetten wij talrijke trans porten Fransche krijgsgevangenen, waardoor de goede geest onder de Duitsche troepen niet wei nig werd opgewekt. Slechts éen of tweemaal hoorde ik de Duitschers bedreigingen uiten, die gelukkig door de Franschen niet konden worden verstaaD. De weg was zoodanig geblokkeerd met wagens, dat ik ten laatste besloot te voet verder te gaan. Zoo gezegd, zoo gedaan. Te Nouvient aan den Moezel, omstreeks halverwege Metz, stootte ik op een massa cavalerie, Uhlanen en huzaren, die de rivier door middel van pontons overtrokken en die zich haastten Gorze te berei ken. Terwijl ik zoo snel liep als mijn krachten mij veroorloofden, hoorde ik eensklaps in de verte eene kanonnade te midden van heuvelen, die aan mijn rechterkant lagen. Ik passeerde Gorze en ter nauwernood had ik het dorp achter den rug. toen ik mij plotseling op een slagveld bevond, dat letterlijk bezaaid was met lijken. Op dit ter rein was den 16d™ de slag van Vionville gele verd. De Duitschers waren druk bezig met be graven; natuurlijk begroeven zij eerst hunne land- genooten, zoodat het meerendeel der dooden, die nog op het slagveld lagen uitgestrekt, Franschen waren. Enkelen leefden nog.'t Was een vreeselijk schouwspel. Ik ijlde voort, en vernam weldra paardengetrappel achter mij. 't Was een prachtig regiment cavalerie dat mij weinige seconden later voorbijvloog, terwijl de lucht weergalmde van hunne hoerah's. Zij waren lang reeds uit het ge zicht toen ik de toppen der heuvelen bereikte, die zij waren over gerend, en waar achter een uitgestrekt slagveld lag. Ik naderde zooveel mo gelijk het Koninklijk hoofdkwartier, vanwaar men de bewegingen van het Fransche en Duitsche centrum en van een deel der vleugels kon overzien. Het was een verschrikkelijk plekje waar ik stond: ik was omringd door lijken, die ook den 16den gevallen waren. Links van mij lag de weg naar Verdun en Parijs. Om het bezit van dien weg werd thans gevochten. Ettelijke plaat sen kon ik in den omtrek met mijn kijker waar nemen: Mars-la-Tour, Flavigny, Vionville, Mal- maison, Gravelotte enz. Aan den rechterkant lagen heuvelen dicht met houtgewas bezet waar achter het dorp Gorze lag. Op korten al stand van mij bevonden zich de koning van Proj, I sen, graaf Von Bismarck, generaal Von iloltke, prins Karei, prins Frederik Karei en prins Ade'. bert zij allen sloegen de bewegingen dertr» pen gade in het gevecht bij Gravelotte, bij weli plaatsje de strijd het heetst was. Te ongeveer 12 uren deden de Franschen eaoe I wanhopige poging om den weg van Verdun bj. I zet te houden, en wel het gedeelte dat tusschen I Rezonville en Gravelotte ligt. 't Was eene I hopige, doch nuttelooze poging. Tegeoover ied;® I Franschen soldaat stonden twee Duitschers, s I de Fransche liniën begonnen weldra te wijl® Zij waren verplicht eene nieuwe positie in n nemen, hetgeen zij, gedekt als zij werden dooi hun geschut, dat op de heuvelen geplant was et, dat aanhoudend vuurde, in de beste orde ten uit. voer brachten, 't Was eene meesterlijke retraite Door deze terugwaartsche beweging werd he: slagveld verlegd voorbij Gravelotte. De velden vóór dat dorp werden ingenomen door de Duit sche reserve, terwijl onophoudelijk Duitsche tros pen het dorp doortrokken naar de heuvelen aa: gene zijde gelegen. In de vallei, welke door dit hoogten werd ingesloten, werd een bloedige strij. gestreden, 't Was daar een helsche vuurpoel. He: tweede slagveld was niet zoo groot als het eerstel De strijdende partijen stonden dus vreeselijk dich; op elkander. De Pruisen bezetten natuurlijk heuveleD, die onmiddellijk aan Gravelotte great den; en zij hadden dit nadeel dat zij veel lage stonden dan de Franschen. Hierdoor slaagden <t FranscheD er dan ook in om den vijand steeó terug te slaan. Zij onderhielden een allermoori dadigst vuur. Hunne artillerie was ook geplas; op den weg naar Metz. Het geschut zweeg gee enkel oogenblik; en te midden van het gedont: der kanonnen kon men gemakkelijk het eigen aardig geratel van de mitrailleuses waarnemen De Pruisische artillerie was ten noorden en tes zuiden van het dorp geplant. Er werd verschrik kelijk gevochtenFranschen en Duitschers, tij vielen bij honderden ja, laat ik zeggen brj I duizenden, en die slachting duurde meer das twee uren. De heuvel, waarop ik stond ik was naturn- lijk ook voorwaarts gerukt stelde mij in staat te zien wat er ten zuiden van het dorp voorviel Mijn kijker bleef voornamelijk gericht op hei Bois des Ognons, waaruit de Duitsche troepen onophoudelijk versterking kregen. Er was geei einde aan de toestroomeDde troepen. Vier uren lang stormden de Duitschers uit dat bosch om de gedunde gelederen weder aan te vullen. Niets natuurlijker dan dat de Franschen ten laatste een geweldig vuur op dat bosch openden, dal eeD gunstig gevolg had. Er werd door de Pruisen woedend gevochten om het Fransche centrum te bemachtigen. Hel onophoudelijk kanongebulder veroorzaakte zulk een dikken rook, dat het mij soms ten eenenmale belet werd te zien wat er voorviel. Te vijf uren ongeveer werd het legerkorps onder bevel van prins Frederik Karei versterkt door dat onder bevel van Steinmetz, die met zijne nieuwe ka nonnen een moorddadig vuur op de Franschen opende. Spoedig daarna bleek het, dat er op den rechtervleugel der Franschen een aanval wenl gedaan en wel met zulk een gunstig gevolg dtl zij terugtrokken. Het gebulder van hun gescho. hoorde men steeds op meer verwijderden afstand. Te ongeveer acht uren begon het duister la worden, zoodat men de positiën der strijders slechts kon opmaken uit den loop die de bommen namen, en uit de flikkeringen uit de monden der kanonnen. Op dat uur vatte een groot wil huis, dat op een heuvel stond, vuur. De dikke rookwolken werden weldra door heldere vlam men vervangen, die eeD somber licht wierpen op het slagveld, dat ten slotte door de Franschen werd ontruimd. Te negen uren in den avond van dien vreese- lijken dag, zweeg het kanon eindelijkvan de zijde der Duitschers, vielen de laatste schoten. De Pruisen bezetten de hoogten aan gene zijde van Bois de Vaux, waardoor zij den geheelen omtrek, tot zeer dicht in de nabijheid van Metz, bestrijken. De Prov. Corr. levert beschrijvingen, waarin dj zij zich tot taak heeft gesteld; aan te toonen de gevechten bij Metz het belangrijkst resultaat van den veldtocht hebben opgeleverd. Terwijl men zegt zij vóór acht dagen nog moest aannemen, dat de Franschen hunue vereenigde krijgsmacht bij Chfilons of Parijs te genover de Duitsche legers zouden stellen, is het aan de krijgskunde onzer aanvoerders, de snelle bewegingen en energie onzer troepen gelukt, het belangrijkst gedeelte der Fransche armee tegen te houden, te slaan en van de communicatie met de overige vijandelijke troepen af te SDijden. De Franschen hebben, na hunne geduchte ne derlagen bij WeisseDburg, Woerth en Saarbrüc- ken, het overschot der zoogenaamde Rijnarmee gedeeltelijk bij Metz, gedeeltelijk bij Nancy en vervolgens te Chfilons bijeengebracht. De hoofd macht, bestaande uit het 2de, 3de, 4de en 6de korps en de Keizerlijke garde, werd bij Metz ge-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2