'mi Zaterdag A". 1870. 27 Augustus. LEIISCI DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. 3.85. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regelj 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 36 Augustus. De herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die dezer dagen in het Hoofdkiesdistrict le Alkmaar moet geschiedeo, doet de N. ft. Cl. heden eene warme aanbeveling voor generaal Knoop plaatsen. Niet zoozeer om den persoon van den candidaat, dan wel om zijn beginselen. Het verschil tusschen de tegenwoor dige verkiezing en de vorige is zeer groot. Nu staan beginselen tegenover elkander, toen personen. De N. ft. Cl. nam bij de eerste verkiezing den heer v. Foreest in bescherming, aangezien deze zelf aan zijn verkiezing alle politiek karakter had benomen; aangezien, bovenal, de candidatuur van den heer Knoop haar niet aannemelijk scheen. Hu is de zaak geheel anders. Er moet nu, we gens de herstemming, gekozen worden tusschen twee candidaten van tegenovergestelde richting. "Of de heer Knoop de benoeming zal kunnen aannemen doet thans niets ter zake. Stel dat hij dit niet zal kunnen, dan is er niets verloren. Er kan een ander candidaat worden gekozen. 'In Foreest ziet de N. ft. Cl. den man, die ko ning en priester weer omkleeden wil met het gezag, waarvan zooveel ellende de vrucht is ge- wfeest, en dat niet dan na langen en zwaren strijd is verbroken. Den man, die met geestdrift het koloniaal exploitatiestelsel voorstaat, dat Java uitgeput, onzen naam geschandvlekt, het volk gedemoraliseerd heeft. Den man, die elke her vorming van belastingen, in liberalen zin, wel sprekend bestrijdt; die den volksinvloed in 't staatsbestuur als ,/de revolutie" bekampt. Den onverzoenlijken en begaafden tegenstander van alle begrippen dezes tijds, van allen liberalen vooruitgang, den echten reactionair. Tegenover hem staat Knoop, de liberale be ginselen der grondwet van harte toegedaan, een man van onzen tijd, die niet achterwaarts zijn ideaal vindt, maar in de vrijzinnige ontwikkeling onzer instelliugen, in hervorming en vernieuwing van het versleteue en afgeleefde. Al wie voor de Koloniën aan het recht voor rang toekent boven het eigen belang; al wie een liberaal financieel stelsel de plaats wil zien iu- Demen vaD slechte belastingwettenwie de volks school vrijhouden wil van priesterlijken invloed en kerkelijk gekrakeel; wie oude misbruiken opruimen, de Dieuwe staatsbegrippen toepassen, volksinvloed uitbreiden, kortom, wie voorwaarts wil op den liberalen weg in alle deelen van het maatschappelijk leven, hij moet zijn stem geven aan generaal Knoop. Na de polemiek die over deze verkiezing vroe ger tusschen ons en de N. ft. Cl. heeft plaats gehad, verheugt ons hare thans aangenomen houding in hooge mate. Wij hopen dan ook dat het door hare medewerking thans moge gelukken den generaal Knoop in het hoofdkiesdistrict Alk maar de meerderheid van stemmen te doen ver krijgen. Wij hebben reeds dezer dagen gemeld, dat de miliciens van vroegere lichtingen dan IS66, die op grond van art. 146 der militiewet eerst later het paspoort zullen ontvangen, voor zooveel zij nog dienstplichtig en niet in de algemeene op roeping begrepen waren, tegeu 1 Sept. a. s. zul len worden opgeroepen en door den burgemees ter hunner woonplaats rechtstreeks naar hun korps opgezonden. Ter verduidelijking van dit bericht zij hierbij opgemerkt, dat deze oproeping betreft personen, die, hetzij omdat hun nummer eerst later dan de overige ter inlijving is opgeroepen, of omdat zij te laat aan de oproeping hebben voldaan, nog geen vijf jaren waren ingelijfd, alsmede hen die, wegens het ondergaan van gevangenisstraf gedu rende zes maanden of langer, het bewijs van ontslag uit de dienst nog niet ontvangen hebben. Op de dezer dagen te Benihei.u te houden bij eenkomst van Nederlandsche en pruisische water staatsbeambten en gevolmachtigden, ter bespre king der wederzijdsche belangen, en den aaD en afvoer van water op den grenzen zoo goed mo gelijk te regelen, waren wel de Nederlanders, present, maar ontbraken de Pruisen. De Pruisi sche regeering die anders, wat de zaken die officieel behandeld worden zoo stipt op tijd en plaats is schijn t deze internationale quaestie door den alles overheerscheDden oorlog vergeten te hebben. De badplaats Beutheim moet overigens door Hol landers druk bezocht zijn en begroot men hun getal op ongeveer 70 a 80 waaronder vele Gro ningers, Friezen en Drenthenareu. Men heeft daarbij opgemerkt dat er geen enkele Duitscher onder de badgasten is. In de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: F. v. Nuenen, H. v. Leeuwen, W. Wildenberg, Mej. Groene- wegen, D. Baks, M. Wolf, allen te Amsterdam P. v. Geer te Boxtel; E. Leysius te Brussel; W. Mulder te Coevorden; J. W. De Jong te Delft; Mijer te Gouda; L. C. F. De Bruin, B. Romer, Van Gils, Mej. De Vries, K. Daarsuia, H. B Lamboo, allen te's-Gravenhage; Verbeeste Haar lem; Schaap te Katwijk; Mad". Kuiper te Künigs- winter; Gazen te LagewaardHampe te Lisse; Wed. v. d. Jagt-Van der Foist, Boucouart-Kam- menade, beiden te Rotterdam; W. Bos woon plaats niet vermeld. De schuit van Florijn, koopman in aardappelen alhier, is tusschen Herwijnen en Heilouw, op de Waal hij Zalt-Bommel, door aanvaring van een bovenlandsch schip gezonken. Florijn en zijn zoon hebben zich echter geluk kig kunnen redden. Het Dagblad van Nederland deelt mede, dat naar een loopend gerucht, Proffessor Boot zijn ontslag aan het Gemeentebestuur ;ou hebben ingezonden, als hoogleeraar in de letteren aan het Atheneum Illustre te Amsterdam. In verband met dit be richt lezen we in het Ulrechtsch Dagblad, dat toen in den Auisterdamschen gemeenteraad, de heer Koning er op wees, dat reeds in het begin van Juli een adres was ingediend, waarbij Prof. Boot eervol ontslag verzocht met het heropenen van den cursus, de voorzitter gezegd zou hebben dat dit adres door hem niet was medegedeeld, en nu niet te vinden was, zoodat Prof. Boot verzocht zou ziju nogmaals een adres in te dienen, om tot een nieuwe nominatie over te gaan. Water van zij, zoodanige handelwijze zou zich zeker onder scheiden door hare huiselijkheid en nieuwheid. De nieuw benoemde gezant der Nederlanden te Groot-Brittanië, baron Gericke van Herwijnen, heeft gisteren de residentie verlaten, zich naar Londen, zijne nieuwe bestemming, begevende. Bij de jl. Dinsdag in het district Bergen-op-Zoom plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Brabant, zijn uitgebracht 589 geldige stemmen, waarvan de heer L. J. Peeters te Bergen-op-Zoom er 509 op zich vereenigde en alzoo gekozen is. Bij de Woensdag te Haarden gehouden verga dering van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Weesp bekwamen de heeren W. Velthuijsen, burgemeester van Laren, 15S stemmen, en A. L. Van Tienen, burgemeester van Diemen en Watergraafsmeer 92 stemmen van de 552 ingeleverde stembriefjes. De volstrekte meerderheid dus niet bereikt zijnde, zal eene herstemming tusschen genoemde heeren moeten plaats hebben. De uitslag van de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten te Enkhuizen op Woensdag 11. was aldus. Er waren 467 stemmen ingekomen, van onwaarde 1. Herstemming moet er plaats hebben tusschen den heer H. Mensonides te Hens broek die 124, en den heer R. Kopijman Pz. te Andijk, die 146 stemmen verkreeg. De overige stemmen waren ouder verschillende personen ver deeld. Z. M. heeft aan Mr. D. J. baron Mackay, te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder van de 2de kl. der Kroonorde, hem door Z, M. den koning van Pruisen geschonken; aan Dr. J. C. Hacke van Mijnden, wonende te Amsterdam, van ridder der Kroonorde 3de kl., hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Z. M. heeft aan Dr. J. F. van Hengel, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als officier van ge zondheid der 3de kl. bij de dienstdoende schutterij te Hilversum. Z. M. heeft aan Mr. J. H. Westra, op zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. 1870. eervol ontslag verleend als president van het prov. gerechtsh. in Drenthe, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in rechterlijke be trekkingen aan den lande bewezen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr. rechtb. te Eindhoven, Jhr. Mr. M. F. J. Van Sasse van Tsselt, adv. aldaar; tot procureur bij het prov. gerechtsh. in Gelderland en de arr.- rechtb. te Arnhem, Mr. H. G. P. Kolfschoten, adv. te Arnhem. Z. M. heeft den heer N. Anslijn, officier van gez. der 2de kl. bij den militairen geneeskundigen dienst der landmacht in West-Indie, benoemd tot officier van gez. der 1ste kl. bij die dienst. Voorschoten, 26 Aug. Gisteren had alhier de aangekondigde tentoonstelling plaats van vee, pluimgedierte, boter, kaas en bloemen. Bij het ringrijden hebben de volgende personen prijzen behaald: 1ste T. Leeflang, 2de Knijneu- burg, 3de P. Hooijmans en 4de T. Spijker. Op de tentoonstelling waren verscheidene num mers ingezonden ter opluistering, waaronder een groot stuk ijs, bewaard buiten den ijskelder. Er waren ingeleverd 31 bouquetten, om mede te diugen naar de uitgeloofde prijzenhieronder werden er aangetroffen die met zeer veel zorg waren gemaakt. Hieronder volgt de lijst der bekrooningen Stieren een half jaar oud, 1ste pr. A. Van San ten; graskalveren, 1ste pr. L. Zonneveld, 2de pr. C. Wolff, 3de pr. Wed. Schenkeveld; rijstieren 114 jaar oud, 1ste pr. A. Mooiman, 2de pr. J. Van Santen, 3de pr. A. De Bruin; pinken, lsle pr. P. Hooimans, 2de pr. Van Cassel, 3depr.L. Kra nenburg; rijstieren 255 jaar oud, 1ste pr. D. Meijer, 2de pr. J. J. Dijkmanmelkvaarzen 1ste pr. W. Van Wissen, 2de pr. A Van Haaster, 3de pr. C. Van Zeideren; meikschotten, 1ste pr. W. C. Riben, 2de pr. P. Van Leeuwen, 3de pr. C. Van Haas ter; melkkoeien, 1ste pr. P. Van Hein, 2de pr. Jacs. Hooijmans, 3de pr. D. Meijer; vetgeweide koeien, 1ste pr. J. Duivenvoorde, 2de pr. A. Van den Berg, 3de pr. J. Duivenvoorde; lammeren, lste pr. p. Van Steijn, 2de pr. Jobs. Hooijmans; springrammen, lste pr. P. Dijkman, 2de pr. W. C. Riben; vette hamels, lste en 2de pr. P. Van Stein; ooijen, lste pr. J. Duivenvoorde, 2de pr. W. C. Riben; kippen, een prijs Bijleveldeenden, een prijs D. Van der Krogt; ganzen, een prijs C. Van Haaster; kalkoenen, P. Hooijmans; bloemen, Gu6sekloo, L. Kranenburg, beiden een prijs; boter, lste pr. A. Den Hollander, 2de pr. J. Duiven voorde, 3de pr. A. Van AdricheuLeidsche kaas, lste pr. J. Duivenvoorde, 2de pr. Johs. Hooijmans; Engelsche kaas, lste pr. (niemand), 2de pr. D. Meijer; afscheppers lste pr. P. Heemskerk, 2de L. Zonneveld; bouquetten, lste pr. A. Van den Berg, 2de pr. J. Kranenburg, 3de pr. J. Van Beekum. De heer D. Meijer heeft Iwee prijzen en de heer J. Bijleveld lieeft den prijs afgestaan ten behoeve van het Roode Kruis. Aan de ingangen der tentoonstelling waren bussen geplaatst ten behoeve van het' Itoodc Kruis. Des avonds was het dorp geïllumineerd. Bij afwis seling hoorde men de muziek der Leidsche schut terij, waarover een ieder 'zeer voldaan was; den heer kapelmeester komt ook alle' lóf toe. PARIJS ALS VESTING. Te midden der ruime, door zijne geologische vorming opmerkelijke vlakte, tusschen de in el kaar loopende rivieren de Marne en de Oise, die met de Seine de vlakte doorkruisen isdeliggiug -ijan Parijs ook in politiek opzicht een opvallend gunstige te noemen. I Daar waar het Europeesche vasteland, in het I westen het smalste wordt, en Frankrijk, tusschen het kanaal, den Atlantischeu Oceaan, de Pyreneën en de Middellandsche zee ingesloten, door deze natuurlijke grenzen onaantastbaar wordt, en in het oosten door een groot gedeelte der Al en gedekt is, ligt wel is waar meer naar het oorden, maar toch met betrekking tot de eigen- ardige omstandigheden van het terrein en de ïvieren, in het midden van het land de hoofd- n residentiestad Parijs. Op geringen afstand der oordelijke kusten van Frankrijk verheft zich het krijtgebergte der Britscbe eilanden en in het zuiden wordt de Fransche kust begrensd door de sedert de opening van het Suez-kauaal weder tot het hoofdtooneel vau handel en scheepvaart geworden Middellandsche zee. Een groot deel van het verkeer tusschen Europa en Amerika is ge dwongen om den korsten weg door Frankrijk, met name over Parijs te nemen. Hier vereeni gen en kruisen zich dus alle wegen van Europa van het oosten naar het westen en van het noordwesten naar het zuiden. Dat is de lig ging der wereldstad. Door die ligging is dan ook gedeeltelijk het zich ver buiten Frankrijks grenzen uitstrekkende gewicht der stad en baar invloed met betrekking tot de politiek, weienschap en den handel naast hare heerschappij over de mode en goeden smaak te verklaren. Dat inderdaad Parijs steeds het uit gangspunt en het tooueel der gebeurtenissen was die niet alleen het lot van Frankrijk maar dikwijls genoeg dat der gesameutlijke Europeesche toe- i standen regelden, is van algemeene bekendheid en even waar is het, dat een tuchtiging en vernede ring Parijs aangedaan, door geheel Frankrijk op 'l smartelijkste gevoeld zou worden. Het is echter onze bedoeling niet om ons met de geschiedenis der reuzenstad bezig te houden, evenmin als het ons plan is om bij de thans zoo algemeen ter keunis gebrachte en in alle kringen verspreide details der inwendige organisatie uit te weiden. Het is voldoende om hier aan te stippen dat de te Parijs opgehoopte rijkdommen grootsche ge bouwen, de talrijke pleinen met hunne monu menten, de breede Boulevards met bunDe zoo verleidelijk ingerichte cafés, reslaurantsen schouw burgen, de tallooze bezienswaardigheden en zoo- veelandere heerlijkheden, in verband met de lucht hartigheid en de weelderigheid der bewoners, ovej het geheel een eigenaardigen glans verspreid, walrvan de weerkaatsing zich over geheel Eu- ropl uitstrekt. Daarbij komen de inderdaad groot- schl inrichtingen voor kunsten, wetenschappen en bandel, zoodat zich steeds een overgroot aan tal vreemdelingen uit alle natiën in deze ze- tel|laats der weelde en de onafscheidelijk daaraan venonden ondeugden ophoudt. Zjoals wij reeds opgaven, tusschen de samen- vloaende rivieren de Marne, Oise en de bevaar- ban Seine in een ruime vlakte van 't voormalig Isle de France gelegen, waarin zich langs den heivelachtigen oever der Seine de hoogtens van Moitmartre (394'), van Belleville (311'), Menil- moitant en Gharonne aan den overkant der hier ruin 80 voet boven de oppervlakte der zee gële- genSeine verheffen, terwijl men op den anderen oevr de meer buiten het stadsgebied liggende hoog ten lont Valerien (495'), van Saint Cloud (3Ó6'), Sè- vre; Meudop en Issy vindt, wordt de stad door de in en boog loopende en bij afwisseling tusschen de —300' breede rivier in twee ongelijke deelen verietd. Het noordelijke deel is het grootste. Doe 21 bruggen wordt de gemeenschap tusschen de beide deelen onderhouden. De stad heeft een op de rechter zijde eenigzins ingedrukten ovalen vorm, waarvan de langste doorsnede 154 mijl bedraagt. Bij de volkstelling in 1866 had Parijs 1,825,274 inwoners en ongeveer 90,000 huizen dus 200,000 iowoners ineer dan de geheele bevolking van 't koninkrijk Denemarken en 80,000 (meer dan het koninkrijk Wurtemberg. De vlakteruimte van 'tstads gebied bedraagt 7800 heëtaren, d. i. 1/12 quadr. mijl, haar omvang 34 kilometers 4/6 mijlen of 7,2/5 uren, dus een grooten marschdag. Als wij een blik slaan op de naaste omgeving der reuzenstad, dan zien we bijna niets dan een onafgebroken voortzetting derzelve, en tellen in de ónmiddelijke nabijheid der stad niet minder dan 40 gemeenten, waaronder de door hare oude Benydictyner abtdij beroemde stad St.-Dénis met 26,117 inwoners, het bekende Neuilly met 17,545, Courbevoie met 9862, Puleaux met 9428, Clichy met 13,666, Boulogne met 17,343, St.-Cloud met 5248, 'Sèvres niet de keizerl. porceleinfabriek met 6754, Arcueil met 5024, Issy met 10,199, Charenton met 6190, Vincennes met 14573, Momreuil met 9235, het beruchte Pantin met 8563, Aubervilliers met 9240, inwöriers enz. Op een afstand van slechts 1% mijl ligt Versailles. St.-Germain, Ar- geutueil en andere groote plaatsen zoodat mep

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1