gen. Hel 33ste linie-regiment werd gedirigeerd naar een heuvel, die de sleutel scheen voor de Fransche iositie. De soldaten rukten met den groolsten moed voorwaarts; maar werden inet groot verlies eruggeslagen. üp dit oogenblik hadden de Pruisen eeDe kolossale macht op dit punt vereeuigd. De strijd werd daarop met afwisselend geluk voort gezet. Franschen en Pruisen streden met helden moed. Evenals te Woerth was de verhouding tusschen de strijdende partijen ongelijk. Maar hier hadden de Franschen de overhand en lang scheen et meer dan twijfelachtig; of de Pruisen over deze numerieke meerderheid en de sterke positie zouden kunnen zegepralen. Gedurende den gebee- len middag en laat in den avond was het 8ste Pruisische korps in den strijd gewikkeld met drie Fransche korpsen. Nu en dan kregen de Prui sen wat versterking, zoodat er 10,000 man en 90 kanonnen in het gevecht bleven. Ten laalste be sloten de Pruisische generaals, overtuigd dat het. centrum te sterk was, zich te werpen op den rech tervleugel van den vijand. De pachthoeve La Vil- lette, ofschoon zeer versterkt, werd te 9 uren genomen, waardoor de Fransche positie onhoud baar werd. Hunne liuiën werden door het Prui sische vuur verbroken en zij werden genoodzaakt om de positie te verlaten, die zij zoo dapper ver dedigd hadden, en terug te trekken onder be scherming der vesting. Zij beheerschten thans den weg naar Verdun volstrekt niet meer, en het Rijnleger, was opgesloten in de vesting, welke men had aangewezen als de basis van den inval in Duitsckland. Ik verneem dat de Noordelijke spoorweg ook spoedig zal bezet worden, zoodat Metz van Thionville zal afgesne den worden. Koning Wilhelm was tijdens het gevecht op het slagveld. Generaal VonSteimnetz voerde het bevel, terwijl maarschalk Bazaine de Franschen kommandeerde. Het is moeilijk de verliezen van de Pruisische zijde te schatten zij zullen zeker 10,000 man bedragen. Een aan zienlijk cijfer, als men nagaat het aantal dat aan het gevecht deelnam. De verliezen om het Fran sche centrum te bemachtigen waren verschrik kelijk. Ik kan u de verliezen aan Fransche zijde niet opgeven. De Pruisen verkeeren in de grootste geestdrift over de behaalde zegepraal. Er loopen vredelie vende geruchten in het kamp; men meent dat het ernstigste van de campagne voorbij is." Nog sterker komt de overwinning van het ver- eenigd Duitsch leger uit in den volgenden brief van den koning van Pruisen aan HDs. gemalin geschreven, die wij heden in het eerste blad van de Kölnische Zeitung vinden, en tot welker openbaarma king koning Wilhelm machtiging heeft verleend. Deze brief gedagteekend, Rózonville, 19 Augus tus 1870, luidt aldus: „Dat was gisteren alweer een dag van over winning, waarvan de gevolgen nog niet te bere kenen zijn. ,,'s Morgens vroeg is het 12de, met het garde en 9de korps naar den noordelijken straatweg Metz Verdun tot St.-Marcel en Doncourt opgerukt, gevolgd door het 3de en 10de korps, terwijl het 7de en 8ste, benevens het 2de, bij Rézonville bleven staan. „Toen eerstgenoemde op een zeer boschvijk ter rein rechts naar Verneville en St.-Privat omzwenk ten, begonnen de laatstgenoemde den aanval tegen Gravelotte, doch niet heftig, in afwachting van de troepen die de sterke posittie Amanvillers- Chatel tot aan den straatweg van Metz moesten omtrekken. Deze kwamen eerst te 1 uren met het korps Pivot, en vervolgens kwam te 12 uren het 9de korps in gevecht. I „De vijand bood in de wouden een hevigen tegenstand, zoodat wij slechts zeer langzaam ter rein wonnen. I „St.-Privat werd door het garde-korps en Ver neville door het 9de korps genomen, waarna het 12de korps met de artillerie van het Sdeookaan het gevecht deelnamen. „Gravelotte en de bosschen van beide zijden werden, hoewel met zwaar verlies, door troepen van het 7de en 8ste korps genomen en gehouden. „Om de vijandelijke troepen, door de korpsen bij het omtrekken teruggedrongen, nogmaals aan te vallen, werd tegen den avond eene voorwaart- sche beweging over Gravelotte gemaakt. Daar stuitte men op zulk een krachtig geweervuur, van achter loopgraven en etage, te gelijk met ka- onvuur, dat het 2de korps bij zijne aankomst en vijand met de bajonet moest aantasten, met liet gevolg dat het de sterkte positie nam en be- ïeld. „Tegen halfnegen was het vuur achtervolgens op alle punten tot zwijgen gekomen. Bij laatst genoemde coup ontbraken rondom mij de histo rische granaatkogels van Koniggriitz niet. De minister Von Roon heeft mij ditmaal daaruit verwijderd. „Door alle troepen die ik zag, werd ik met de levendigste hoera's begroet. Zij verrichten w,on- deren van dapperheid tegen een even dapperen vijand, die eiken voet gronds verdedigde en her haaldelijk offensief te werk ging, maar, telken male werd teruggeslagen. „Wat nu het lot des vijauds zat zijn, die in het verschanste, zeer sterke kamp der vesting Metz is opgedrongen, dit is nog niet te voorzien. „Ik huiver er voor terug om naar de geleden verliezeu te vragen, of namen van gevallenen te hooren noemen, daar mij reeds zoovele bekenden genoemd zijn, hoewel meermalen zonder zeker heid. Uw regiment moet schitterend hebben ge vochten. Waldersee is gekwetst, naar men zegt ernstig, maar niet doodelijk. „Ik wilde hier bivouaceeren, maar vond eerst na verloop van eenige uren eene kamer, waarin ik op een koninklijken ziekenwagen kon uitrusten. Daar ik van mijne geheele equipage te Pont-ó-Mousson hier niets bij mij heb, ben ik dertig uren achtereen niet uit de kleederen ge weest. „Ik dank God dat hij ons den zege heeft doen behalen. „Wilhelm." Langzamerhand beginnen evenwel de Parijsche bladen het hachelijke van den toestand van het Rijnleger in te zien en uit een ander vaatje te tappen. De Gaulois bevat b. v. de volgende correspon dentie uit Verdun dd. 19 dezer: „De toestand van Verdun begint ernstig te wor den, en ik aarzel te minder u dit mede tedeeleu, daar men vooral op dit oogenblik aan Frankrijk, hetwelk in gespannen verwachting tijdingen uit het leger van Metz te gemoet ziet, de waarheid niet mag verbergen. Zooals ge weet, verwachtte men hier het leger van den maarschalk Bazaine. Ten behoeve daar van heeft men te Reims een grooten voorraad mondbehoeften en ammunitie bijeengebracht. Doch wij hebben nog niets zien komen. De omstreken zijn als 't ware overstroomd met Pruisische Uhlanen, die alle gemeenschap in de richting van het Oosten afsnijden. De gendarmes en de boeren geven hoog op van de massa Pruisen, die zij op hunnen weg ontmoeten. Hunne verzekering vond niet veel ingang. Men meende, dat zij zich aan overdrijving schuldig maakten. Maar ik kan getuigen, dat zij de waarheid gesproken hebben. Immers, heb ik zelf pogingen aangewend om tot het leger van Bazaine door te dringenmaar het was vruchte loos. Op mijn tocht stootte ik overat op vijande lijke troepen. Ten overvloede kan ik er bijvoegen, dat ik een persoon uit het dorp Forinerey ontmoette, met wien ik een gesprek aanknoopte, om inlich tingen nopens de aanwezigheid en de sterkte van den vijand in te winnen. Deze nu verhaalde mij ook, dat alle wegen door uen vijand bezet waren en dat er niet aan te denken valt, Metz te be reiken. Toen ik te Verdun terugkwam, deelde ik den kolonel Debbecques, kommandant der vesting, mijne bevinding mede. Deze scheen daarover vol strekt niet verwonderd, aangezien alles wat hij vernomen had, overeenstemde met hetgeen ik hem had medegedeeld. Hedenochtend heb ik vernomen, dat de voor posten des vijands van Elain naar Abancourt voortgerukt zijn. Op die bijzonderheden vestig ik vooral uwe aandacht, daar er uit blijkt dat Verdun, waar men steeds zonder tijdingen van den maarschalk Bazaine is, al meer en meer ingesloten wordt. De Figaro deelt mede, dat sedert de optrediug van den generaal Cousin-Montaubon, graaf van Palikao, de nationale defensie geheel gereorgani seerd is, zoodat de ondergang die Frankrijk be dreigde bezworen is. Ziellier de gronden die het blad voor deze geruststellende verzekering aanvoert; Het staand leger is geplaatst onder het bevel van een beproefd opperhoofd, wiens wapenfeiten een ieder bekend zijn, en die geheel belangeloos en zonder politieke bij oogmerken de verantwoor delijkheid van den veldtocht op zieh heeft ge nomen. De legerkorpsen van Msc-Mahon en Frossard zijn gereorganiseerdde vijf overige korpsen en de garde hebben belangrijke versterkingen ont vangen; twee nieuwe legerkorpsen zijn te Cha lons samengesteld. Voorts zijn nog de volgende nieuwe regimenten opgericht; een regiment gen darmerie te voet; 14- regimenten linie-troepen6 bataillons douanen; een regiment gendarmerie te paard; een regiment cavalerie der garde en 4 kompagniën sappeurs. De nationale garde heeft meer dan 200.000 ge weren ontvangen; de nationale garde te Parijs heeft nieuwe wapenen bekomen. Talrijke batterijen zijn gereed; de oud-militai ren van 25 tot 35 jaren en de jongelingen van de lichting 1869 zijn gewapend, gekleed en in gedeeld; de noodige levensbehoeften en munitie zijn naar het leger gezonden. Ziedaar zegt de Figaro het aandeel van den generaal die niet vecht maar die zorgt dat alles voor den veldtocht in orde is. Zondag werd te Berlijn met militaire eerbe wijzen ter aarde besteld een soldaat van de Israëlitische godsdienst, die inderdaad den hel dendood is gestorven. In een der groote veldsla gen werd hij gewond, zoodat een officier hem aanried onmiddellijk naar de ambulance te gaan. „Ik kan nog best een poos medevechten" ant woordde de dappere, „ik kan nier meer van dienst zijn dan in de ambulance." Een minuut later werd hij door een tweede kogel doodelijk getroffen. Het was een geacht jong koopman. Karlsruhe, 22 Augustus. De officieele Karls- ruher Zeiling constateert, dat de Franschen zich in dezen oorlog bij herhaling hebben schuldig ge maakt aan schending van het volkenrecht. Eerst hebben zij dit gedaan te Saarbrüeken en thans ook te Kehl. Terwijl de Duitsche batterijen tegen Straatsburg zoodanig waren geplaatst, dat Keld, als zijnde eene niet versterkte open stad, geheel eu al builen het bereik van het geschut bleef, hebben de Franschen opzettelijk die plaats in brand ge schoten. Generaal Von Werder heeft daarover aan den kommandant van Straatsburg onder anderen dit geschreven„Zulk eene wijze van oorlogvoeren is bij beschaafde natiën eene onge hoorde zaak. Ik moet daaruit dan ook aanlei ding nemen, om u persoonlijk voor de gevolgen daarvan verantwoordelijk te stellen. Buitendien laat ik van de daardoor veroorzaakte schade eene taxatie opmaken en zal mij voor het bedrag ver goeding verschaffen door contributiën in den ■Elzas." Berlijn, 22 Augustus. (Particulier telegram). De generaals van de artillerie en de genie Colomier eu Mertens hebben bevel gekregen out Straats burg te belegeren. Na aankomst van de Pommersche eu Silezische korpsen tellen de Duitsche troepen in Frankrijk meer dan 60U,OOI) man. De Fransche troepen te Metz zijn 100,000 man sterk, die te Chhlons 100,000 eu te Parijs 50,000 man. NR. Cl.) Dresden, 22 Augustus. Het Dagblad van Dresden behelst een telegram van den Koning van Prui sen uit PontA Mousson aan den Koning van Sak sen, waarbij Koning Wilhem den laatstep geluk wenscht niet het schitterend aandeel van het Saksisch legerkorps in den veldslag van den lSien Augustus. Stuttgart, 23 Augustus. Er is nog geene offi cieele bevestiging ontvangen van het telegrafisch bericht, hetwelk den Minister van Oorlog door de Wurtembergsche postdirectie was toegezon den, betreffende de overgave van Pfalzburg bij capitulatie. Parijs, 23 Augustus. (Part. tel.) Indirect. Het kamp van Ch&lons wordt opgeheven. De troepen gaan naar Owrelles (Parijs). De garde-mobile zal achtereenvolgens het kamp St.-Mour verlaten en in verschillende steden van het binnenland in garnizoen worden gelegd. (K. C.) Darmstad, 23 Augustus. De Darm. Zeitung heeft een extra-nummer uitgegeven, waarin de verlie zen, door de Groothertogelijke 25ste divisie in den veldslag van 18 dezer (Gravelotte) geleden op 1792 man worden geschat, waarvan 21 officie- en 169 man gesnéuveld. Parijs, 24 Augustus. De toebereidselen voor de verdediging van Parijs worden met den mees ten ijver voortgezet. De gedetacheerde forten zijn ruim voorzien van zwaar geschut, van troepen en ammunitie. De voorraad levensmiddelen en oorlogsammunitie te Parijs is aanzienlijk. Alles bereidt zich voor tot een krachtige verdediging, zoo die noodig mocht worden. De nationale garde zal geheel gewapend worden; zij is bezield met de meest vaderlandslievende gevoelens en houdt dagelijks oefeningen. Brussel, 24 Aug. (Part tel.) De verzekering, voorkomende in een Engelsche correspondentie van l' Indépendance Beige, dat de onzijdige groote mogendheden aan de regeeringen van België, Lnxemburg en Nederland hebben verzocht den doorvoer van gekwetsten toe te staan, is onjuist. Het verzoek is van Pruisen uitgegaan, en betrof de gekwetsten der beide oorlogvoerende partijen. België heeft, vóór dat het antwoordde, de Fran sche regeering geraadpleegd, die zich bepaaldelijk heeft verzet tegen het toelaten van den doorvoer van gekwetsten, hetwelk zou gelijk staan met de schending der onzijdigheid door België zelf. De Belgische regeering heeft geenerlei bericht ontvangen van een botsing tusschen Belgischeen Pruisische troepen aan de grenzen. Vad Brussel, 24 Aug. Volgens de Indépendance beige worden te Marseille twee Algerijnsche divisiën, elk van 10,000 man, verwacht. TELEGRAMMEN. Paiij24. Augustus. Men verzekert dat de in schrijving voor de leening van 750 millioen franken, ruim duizend millioen bedragen. De krijgsraad heeft opnieuw drie doodvonnissen uitgesproken in de zaak La Villette. In het Wetgevend Lichaam beeft de heer Gam- betta geëischt dat men het stelsel van stilzwijgen zou opgeven. Het land moet weten, zeidehij, hoe ernstig de toestand is, opdat het zich kunne ver dedigen. Deze woorden lokten luide tegenwerpingen en tumult uit, waarna het incident gesloten werd verklaard. De minister van binnenl. zaken deelde mede dat de regeering, na de dépêche van den vorigen dag, geen tijdingen van het tooneel des oorlogs had ontvangen. De heer Thiers verklaarde namens de commis sie dat zij het voorstel van den heer De Kératry verwerpt; evenzoo een ander voorstel om drie leden der Kamer aan het comité voor de verde diging van Parijs toe te voegen. In het laatste oogenblik dat de colli missie vergaderd was, werd er een ander voorstel gedaan, dat lieden zal over wogen worden. St.-Pctersburg, 24 Augustus. Het Journal de St.-Petersbourg verzekert dat het bericht van 1'Indé pendance Beige, betreffende eene overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland om geen ver brokkeling van Frankrijks grondgebied te gedoo- gen onnauwkeurig is. Ofschoon Rusland die ver brokkeling niet zou wensehen, bestaat voor 't oogen blik zulk een overeenkomst niet. Parijs, 24 Augustus. Het Journal o/ficiel zegt, dat de inschrijvingen voor de nationale leening van 750 millioen franes, voor zoover zij bekend zijn, te Parijs en in de departementen gisteren 620 millioen bedroegen. De inschrijving duurt heden voort. Berljjn, 24 Aug. (Part. tel.). De regeeriug heeft aan het leger 5000 exemplaren gezonden van de kaart der versterkingswerken van Parijs, opzet telijk voor dat doel op de staatsdrukkerij alhier vervaardigd. Corx-esponcleritie. X. vestigt de aandacht op den verkoop van vleesch, afkomstig van door de ziekte aangetaste rarkens, dat alhier, met name op de Oranje- en Waardgrachten en Zuklsingel, voor 25 cents de 3 oude ponden verkocht wordt, terwijl het in de Janvossen-, Klare- en Groenesteeg voor 25 cents per oud pond te verkrijgen is. Het groote verschil tusschen deze prijzen, en die van het varkeiisvleesch in 't algemeen, duiden genoegzaam aan dat hier feitelijk bewezen is, de verkoop van vleesch van door de heerschende ziekten aanges taste varkens. Waar in andere gemeenten den last wordt verstrekt om nauwkeurig toe te zien op het vleesch en spek dat in verbruik wordt gebracht, vraagt X. of ook hier dien last niet door het hoofd der plaatselijke politie gegeven, en toezicht daarop gehouden kan worden, teneinde hieraan een einde te maken. P. vraagt: hoe het te rijmen is met alle maat regelen ter bevordering van volksgezondheid, dat het riool op de gedempte gracht sedert vier maanden open is? Hierdoor ontstaat eene ver pestende uitwaseming, die voor de bewoners dier gracht alles behalve gezond eu aangenaam is. LAATSTE BERICHTEN. Dordrecht, 23 Aug. In de zitting van den ge meenteraad heden alhier gehouden, is medege deeld, dat besloten is om de algemeene vergade ring van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, en de daaraan verbonden tentoonstelling, uit hoofde van de tijdsomstandigheden, uit te stellen. 's-Gravkniiage, 24 Aug. Morgen, Donderdag, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden zal ten voor- deele van het Uoode Kruis aan het Gemeentebad huis te Seheveningen een waar feest worden gevierd. Behalve een concert zooals er nog nim mer aldaar een zal zijn gehoord, zal een schitte rend vuurwerk worden ontstoken. Morgen 25 dezer, verjaardag van Z. K. H, prins Alexander, tweede zoon des Konings. Z. K. H. wordt bij die gelegenheid van Utrecht al hier verwacht. Des morgens groote parade van het garnizoen. Des middags groot diner op het Huis ten Bosch. Bij dag groote omgaug van den Johanniter baron d'Ablaing van Giessenburg ten behoeve van het Roode Kruis. Des avonds inzame ling ten zelfden einde op het Groot Stedelijk Badhuis, alwaar een luisterrijk concert zal wor den gehouden, terwijl de dag met een schitterend vuurwerk zal worden besloten. Heden hebben de troepen, uitmakende het garnizoen van de residentie weder eene groote militaire wandeling gedaan en eenige krijgsbe wegingen uitgevoerd in de richting van Voor schoten. Ten halftwee uren keerden de troepen langs verschillende wegen in de residentie terug. Z. M. de Koning vergezeld van zijn staf, bevond zich aan het hoofd der krijgslieden. Amsterdam, 24 Aug. Rogge, stemming: onver anderd genoegzaam; Petersburg 180; Galatz 195 c. z./k., 200 op tijdN. Pruis. 198 c. z./k., 204 op tijd; Odessa 195 c. z./k., 201 op tijd. Levering, stemming: onveranderd; October 194, 193. Raap olie, vliegend 4314; Mei 4114, 4154; Sept. 4254, 43 Oct. 4154, 4214; Nov. 4154, 42; Dec. 4114, 41%. Lijnolie, vliegend 32%; Sept. 3214, 3254; najaar 3254; Koolzaad, Oct. 7754 Boekweit onveranderd HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 18den tot en met den 24den Augustus. Gehuwd P. T. Cocrt jm. en W. Nieowenburg jd. J De Lieer wedr. en C. Secreve wed. F. De Munnik jm. eD H. M. Indmi jd. A. Wiggers jm. eu M. W. E. Pevein jd. L. H. F. Willemeen jm. en J. P. E. Van dor Ark jd. H. H. Maas jm. en A. M. Wonters jd. A. Schol jm. eu J. Vui- Bting jd. J. Paulussen wedr. on J. Meijer wed. Bevallen: W. J. A. Sanders, geb. Fraucken, C. üaemen, geb. Odekerken, Z. A. Hooff, geb. Overduin, Z. C. Verstraaten, geb. Van der Klein, D. Ch. Niemeijer geb. Van der Weyden, Z. M. C. Van Brussel, geb. Scbaap, D. G. Huge, geb. T. d. Berg, D. M. L. Van Mannekus, geb. Jiirges, D. Ch. Milders, geb. Kranenborg, D. J. Gunstra, geb. De Vrind, Z. A. M. Taverne, geb. Franken Z, M,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3