HO S°. 3230. Dinsdag A°. 1870. 23 Augustus. ge: OS* (i LËIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagei, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor lederen regel 0.15 - Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 33 Augustus. Zijn wij goed ingelicht, dan behoort, behalve de Tijd ook de Arnhemsche Courant tot die bladen, welke door den Minister van justitie aangemaand zijn zich te onthouden van heftige aanvallen te gen vreemde Souvereinen. De minister van financien heeft goedgevonden ten vervolge op de resolutie van 11 Dec. 1S68 te kennen te geven, dat de ruwe dierlijke olie, in den handel ook bekend onder den naam van beendereuolie of huile empyreumalique, zijnde de specie die bij de bereiding van beenzwart door droge distillatie der beenderen verkregen wordt, thans gebleken is ook te worden gebezigd tot andere doeleinden, bepaaldelijk tot het stoken van lichtgas; kunnende de bedoelde specie ook bij invoer tot een dier doeleinden vrij van rech ten ten invoer worden toegelaten. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, van den 17ion dezer, zijn bij den aanleg van Staatsspoorwegen bevorderdtot op zichter eerste klasse, de opzichters tweede klasse: H.' J. Lastdrager, P. Van Stralen en S. VVierda Wzu.tot opzichter tweede klasse, de opzichters derde klasse: L. J. W. Meys, VV. G. Van Roekei, A. VV. Beck en J. H. Danner; tot opzichter derde klasse, de öpzichters vierde klasse: E. C. Van der Horst en J. C. Mak. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 20"te11 dezer, n". 35, is aan den provoost in het vaste korps dek-en onderofficieren J. Peter toegekend de gouden medaille voor vijftigjarige eerlijke en trouwe militairen dienst. Eene kompagnïe van het depot van het 7de reg. inf. van Amsterdam is naar hier vertrokken, uitsluitend ter bewaking der gevangenis te Oegs- geest. Heden morgen te lü uren, is een knaapje van 6 jaar op de Oudevest in bet water gevallen en verdronken. Het moet met een meisje van ge lijken ouderdom aan den waterkant gespeeld hebben en er toen vporover zijn ingeslagen. Eerst te 5 uren is men er in geslaagd het lijkje op te. visschen, hetgeen onuiiddelijk naar de wö-i ning zijner moeder, eene behoeftige! weduwe is overgebracht. 1 Wij vernemen dat de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, op hare aanvraag, van den Minister vau Biunenlandsche Zaken mach tiging heeft ontvangen tot vrachtvrij Vervoer over hire lijnen van 'finaterieel bestemd tot het verleenen van hulp «b het verschaffen van lafenis aan gekwetste, zieke of uitgeputte militairen, benevens de perso nen begeleidende die transporten, eh ^gekwetste eu zieke krijgslieden, die naar de hospitalen binnenslands worden gedirigeerd; •"'been en ander voor zoover de gewone treinen gelegenheid tot dit vervoer aanbiedén, eb de transporten behoorlijk gelegitimeerd worden, als van de Vereeniging het Hoode Kruis afkomstig. (Sip.) Naar wij uit goede bron kunnen tiiededeeleu, zal het geëiltustreerde Londensche weekblad „The Graphic" in zijn nummer van den 19dsn dezer het veel besproken gpheime traktaat opnemen tusschen Frankrijk en Pruisen tot verdeeliug van België en Nederland Dit. stuk kwam op bijzon dere wijze in banden der redactie van genoemd weekblad, dat thans een facsimilé van het oor spronkelijke document zal geven, dat door graaf til 'Ben edetti persoonlijk geschreven is, en iiauwken- Kfjj rig alle doorhalingen en veranderingen bevat, die door Von Bismarck voorgesteld werden. -l^H Hst Dagblad zegt: Sedert eenige jaren bestond ju er verschil van gevoelen tusschen de Nederland- fs|, sclii' en SpaansChë Regeeringen over de regeling ■van de consulaire aangelegenheden. Daardoor was lil de post van consul-generaal der Nederlanden te tuba onbezet gebleven, sinds den dood van den ,!j |v voege ren titularis, voor twee jaren daar overleden, i Deze zaak schijnt thans tot een beslissing te fijn gekomen. Imtfiets de secretarie,bij de Spaan- sche legatiën te Brussel en 's-Gravemiage, de heef Don Juan de Alardo, is te 's-Hage aangekomen, ter overbrenging van een desbetreffend tractaat tusschen de beide regeeringen. gelaten als consulair agent van Frankrijk te Hel der, onder de gewone bepalingen van ouderboo- righeid. „De verzending der Indische Brievenmailen via Triest zal ditmaal plaats vinden aanstaanden Woensdag den 2-fsten dezer. De correspondentie zal vroeg genoeg ter post moeten worden be zorgd, om te kunnen begrepen worden in de expeditie per trein 2 uren, tien minuten voor halfdrie en tien minuten over halfdrie des namid dags, respectievelijk uit 's-Hage, Rotterdam en Amsterdam. Het is zeer aan te bevelen van de vorenstaande gelegenheid over Triest tot verzen ding der correspondentie naar Ned. Iudié bij voorkeur gebruik te maken. Eene tijdige aan komst te Triest voor het vertrek der stoomboot naar Alexandrie is op bovengemelde wijze als goed verzekerd te beschouwen, terwijl de brie venmail naar Indië, over Marseille, in deze oogen- blikken geen zekerheid van tijdige aankomst in laatstgenoemde haven aanbiedt." De Amsterdainsche commissie tot ondersteu ning der onverzorgd achtergebleven betrekkingen van miliciens heeft van Vrijdag 12 tot Vrijdag 19 Augustus ontvangen 5613.71', makende met de vorige opgaven een totaal van f 19,860.12. De miliciens van vroegere lichtingen dan 1366 die op grond van art. 116 der militiewet eerst later het paspoort zullen ontvangen voor zooveel zij nog dienstplichtig en niet in de algemeene oproeping begrepeu waren, zullen tegen den lsten September a. s. worden opgeroepen en door den burgemeester huuner woonplaats rechtstreeks naar hun korps worden opgezonden. De plaatsen waarop die miliciens gedirigeerd behooren te worden zijn aangewezen in de Staats-Courant van 19 Juli. I klsse J. J. Van Laar, van het 3de reg. huzaren, of zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en het bdrag te bepalen op f 1080 'sjaars. i. M. heeft op het daartoe door hem gedaan ver- zoik, aan den maj. der inf. van het leger in Nederl. Iniië N. G. Van Hufl'el, thans met verlof hier te laide, met ingang van 1 Sept. 1870, een eervol ont slig verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toe- keming van pensioen. De miliciens der lichtiug van dit jaar behoo- rende tot de vier regimenten huzaren, het reg. veld- en het reg. rijdende-artillerie die na hunne inlijving in Mei 11. tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen den 3deu October a. s. bij hunne korpsen in activiteit optreden, ten einde gekleed en geoefeud te worden. Met ingang van 21 dezer is de beperkte Zon- dagsdiedst op het rijkstelegraafkantdor te Haar lem tijdelijk opgeheven. Het kantoor zal dus op de Zondagen, evenals op de werkdagen, open zijn van 7 uren voor- tot 9 uren namiddags. Z. M. heelt bij de dd. schutterij benoemdbij die te Gouda, lot lsten luit. a la suite H. W. G. Ko ning, voormaals 2de luit. bij het 4de reg. inf.tot 2den luit. Mr. P. J. Snel, thans 2de luit. bij de 3de kompagnïe van het 6de bat. rustende schutterij in Zuid-Holland, uit welke betrekking hem tevens eer vol ontslag wordt verleend. Z. M. heeft J. E. Slingervoet Ramondt -benoemd tot burgemeesterder gemeente Blokzijl. Z. M. heeft aan C. A. G. Van Everdingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Sprang en Vrijhoeven Cappel. Z. M. beeft den heer D. Rodde benoemd tot Né- derlandsch consul te Pernau. Z. M. heeft aan W. J. H. Bok, op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslag verleend als notaris te Nieu- wediep, gemeente Helder. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Sehageu C. Muller Oz., secretaris en ontv. der gem. Barsingerhorn en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Z. M. heelt benoemd tot subst.-grifl". bij het prov.- gerechtshof in Friesland Jhr. Mr. J. F'. Van Humalda van Eysinga, adv. te Leeuwarden. Z. M. heeft benoemd tot subst.-grifl'. bij de arr.- rechtb. te Amsterdam Jh. Mr. A. Van der Goes, adv. te 's-Gravenhage. Z. M. heeft de Hoofdcommissie tot de Zaken der Israëlieten, met ingang van 1 September 1870, ont bonden, en dien tengevolge, met ingang van dien datum, eervol ontslag verleend aan de heerenMr. E. J. Asser, te Amsterdam, als voorzitter; Mr. A. De Pinto, te 's-Graveuhage, als vice-voorzitter; S. Mendes da Costa, te Amsterdam, Mr. H. H. Tels, te Rotterdam, Mr. S. E. Nijkerk, te Amsterdam, J: E. Andries, te 's-Gravenhage, Mr. A. C. Cosman, te Amsterdam, Mr. D. Polak Daniels, te 's-Graven hage, en D. Mendes, te Amsterdam, als leden; en A. B. Wolff, als secretaris; en zulks onder dankbe tuiging voor de vele en goede' door heD aan den lande bewezen diensten. Z. M. heeft aan L. L. Van Koetsveld van Ankeren, directeur van het pustkantoor te Gouda, een pensioen verleend van 1263. De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend en toe- Z. M. heeft goedgevonden den paardenarts der 1ste Hellevoktslths, 21 Aug. Heden kwam van de vischerij alhier binnen liet Maaskotterscliip Louise, sraipper W. Vrolijk. De vangst bestond uit zes- tiin lasten pekelharing en een partijtje steurharing zinde de eerste, die iiit jaar van de Nederlandsohe viischerij afkomstig hier te lande is aangebracht. 's-Gravenhage, 21 Aug. Zooals reeds gemeld werd is de Nederlandsche expeditie van het Hoode K uis Dinsdag avond laat te Saarbrücken aangeko men en heeft daar hare werkzaamheden aau- givangen. Het plaatsje was letterlijk vol met het oitzettend groot aantal gekwetsten. De verplegers sbegen daarom Donderdagochtend een bivouac mfaij het station op, waar ze hun materieel voor de eerste maal op het terrein inwijdden. De keu- kanransel van kolonel v. Tuijll bewees zijne doel matigheid en onder de ververschingen bleek de goede hoedanigheid van het koffie-extract uit de fabriek van de heeren Eijdman en Bakker (e Schiedam. Sigaren en flanellen kleedingstukkeu werden ginder de verpleegden uitgereikt. Bij het verband van den eersten gekwetsten werd van het door H. M. de Koningin eigenhandig vervaardigd pluksel gebruik gemaakt. De betuigingen der gekwetsten kenmerken hunne dankbaarheid. De verpleegsters én verplegers wedijveren in ij f er. De irrigateüts doen goedé dienstenmen zal ook spoedig hulp moeten bieden aan den Rijn. Uit Ousseldorp is een oproeping aan het Nederl. Hoofdbestuur gericht. Daar moeten 1200gekwet'- sten in de hospitalen liggen, bij honderden worden zij aangevoerd. Reeds moeten 5 a 6 duizend aan gebracht zijn, die verder naar andere hospitalen vervoerd werden. Naar men verneemt, zijn reeds gisteren eenigfe Nederl. geneeskundigen naar Dusseldorf vertrok ken, waaronder een docter uit Deventer, en een paar candidate» iij de geueeskunde van de Gro ninger hoogeschool. Een alhier pracliseerend gë- neeskundige zou zich bij de expeditie aangesloten hebben, die door den heer Bosscha junior, die dezer dagen van daar retourneerde, geleid wordt. De aanvoerder der Nederlandsche expeditie van het Roode Kruis heeft gisteren per telegram uit Luxemburg de toezending verzocht van ma terieel, ververschingen en meer geneeskundigen naar Saarbrüken. De Holl.-IJzereu Spoorweg-Maatschappij heeft kosteloos vervoer op hare lijnen toegezegd voor materieel tot hulp van gekwetsten en eventueel voor gekwetsten zelve die naar hospitalen binbens- lands gedirigeerd worden. 's-Gravenhage, 21 Aug. Hedenmorgen vroeg tijdig heeft het bataljon grenadiers onder bevel van den majoor Engelen, het kamp te Waalsdorp j verlaten en is het door het 3de bataljon. (jagers) onder bevel van den inajoor Loder vervangen. Z. M. de Koning heeft gisteren, van zijn slaf vergezeld, een tocht gedaan, door het West- land (Loosduinen, Ter Heide eriz.) De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag den 25stc» dezer, niet plaats hebben s-Gravenhage, 22 Aug. Hedenmorgen zjjn de troepen, uitmakende het garnizoen vau de resi. deutie, weder uitgerukt ten eiude eeiie militaire promenade te maken en eenige krijgsbewegingen uit te voeren. Z. M. de Koning was wederom tegenwoordig. Aaklanderveen, 20 Aug. Door den raad der gemeente Aarlanderveen is heden aan den Min. van Binnenl. Zaken een adres verzonden, naar aanleiding van eene kennisgeving aan den raad van de heeren P. C. Knijff en A. Kaptein te Woerden, dat doof hen concessie is aangevraagd tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van Utrecht naar Leiden, langs deze gemeente, welke kennisgeving vergezeld gaat van liet verzoek om die aangevraagde concessie bij den Minister, krachtdadig te ondersteunen. De raad verklaart nu in het bedoelde adres, dat hij iriet groote ingenomenheid kennis heeft bekomen van deze geprojecteerde spoorwegver binding 1°. Omdat hierdoor eindelijk zou voorzien wor den in eene met den dag toenemende behoefte, voor deze zoo volkrijke en bloeiende landstreeken 2'. omdat het belang der streek jnist door de bedoelde lijn op de doelmatigste én meest ge- wenschte wijze zou worden gebaat; dat het bedoelde plan ook uit een financieel oogpunt zich gunstig aanbeveelt, omdat hel den raad voorkomt, dat iu ons land niet licht eeDe lijn op een zóo korten afstand, meerder waar borgen kan opleveren voor eene goede rentabili teit, zoowel om het aanzienlijk zielental waar mede zij iu aanraking zou komen, als Om dëu zeer belangrijke handel en nijverheid, die langs het gebeele truject bloeien; redenen waarom de raad besloten heeft, om zich tot,den Minister te wenden, met het eerbiedig maar dringend ver zoek, dat het hem zal behagen, om de aange vraagde concessie in welwillende overweging te nemen eu, zoo mogelijk, tot eene goedgunstige beschikking aan den koning voor te dragen; om dat de raad overtuigd is, dat hierdoor aan deze, zoowel als aan de omliggende gemeenten, een ware weldaad zou wprden bewezen. Utrecht, 21 Augustus. Bij de gisteren achter Jachtlust gehouden inspectie over de tweede bri gade, door Z. K. H. den Prins van Oranje, opper bevelhebber, werden door de troepeu,onder leiding van kominandaut Amiot, verschillende manoeu vres uitgevoerd, waarover Z. K. H. zyue hooge tevredenheid te kennen gaf; Prins Alexander met den inajoor Hooit en kapt. Beijerinan, be uevens vele hoofd- en andere officieren .waren tegenwoordig. Heden morgen bezocht de Prins vin Ofanje hét gfoot rijks-hóspitaal. Bij zijne vvaridéling met enkele 'officieren door de stad, wefd Z. K. H: door eéu tal jongens ge volgd en Otnfingd, die liiidë 't Wilhelmus zongeii. Dé gfeioiidheidsloeSténd in déze gemeente was in dé afgeloopên week niet zeer gunstig; er deden zich'vele gdVallé» Vén hèvigë diarrViéë ■voor; het sterftecijfer klom dientengevolge tof al. ZwollRrkerspel, 20 Augustus. Van de vier bat terijen, welke in den omtrek van Zwolle door de genie zülleü worden opgeworpen, zijn twee bijna voltooid. Dagelijks wordt'door de. uiaiiscliap- pén van lifet garnizoen daaraan met kracht ge werkt. Hoewel nu de Zwollenaren die batterijen liever niet zonden zién, zijn ze toch dankbaar voor de heusche handeling van den Minister van Oorlog, oln het wegruimen van beplantingen of andere voorwerpen 'uit te stéllen totdat ons land in staat van oorlog zal verkegrep,, Zwolle, 20 Augustus. Door den generaal-majopr (Jackson, kpininaiidaiR fier l.Is(eUipje), zyy Beden dp verdedigingswerken,, welkt) in dft laatste dage» door de genie in en nabij deze sjad aangelegd zijn, geïnspecteerd en, npur men ver,neemt, in goeden staaf, van tegenweer bpvuuden. Deventer, 20 Aug, jïr wordt thans iu dit ge west veel rundvee voor Pruisische rekening aan gekocht. Dit Jieeft de prijzen zeer doen stijgen. In eene naburige gemeente heeiischteene kwaad aardige ziekte onder de varkens. Nijmegen, 19 Aug. Wederom zijp van hier twep jongelieden naar Rome vertrokken oui dienst te nemen bij liet Pauselijk leger. Nijmegen, 20 Aug. Hedenmorgen is de aan dpz,p zijde der rivier de Waal liggende schipbrug, wep der door een bovenlandsch schip aangevaren, I zoodat het eerst inet groote moeite heeft mogen gelukken het van twee gezonken poufons af te halen. De oorzaak ligt vuopal aau den was van water, dat lieden 9.25 -f- A, P. teejtept, De schip brug ligt thans iu slukkenxjvei: de Waal verspreid. Maastricht, 20 Augustus. Naar wij vernemen zal, bij gebrek aan deelname van dé zijde dér burgerij, het door Burgemeester en Wethuuders alhier ontworpen plan tot oprichting van een korps rustbewaarders, geene uitvoering bekomen. De rust onzer gemeente blyft dus, buiten de plaatselijke politie, aan de schutterij alhier toe vertrouwd. KOLONIËN. BATAVIA 8 Juli. Het Mailoverzicht van den Java-Bode luïdl aldus- Gisteren voormiddag heeft het Hooggerechtshof zich op dezelfde rechtsgronden als de raad Van justitie onbevoegd verklaaril 'oui 'de O.-ï.' maat schappij van administratie en lyfrente failliet te verklaren eu milsdieD het vonnis van genoemden raad bekrachtigd. Dén 2S,t,n Juni Jheéft eepe vergadering plaats gehad van crediteuren der O.-I. maatschappij,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1