stellen dienaangaande door het centrale comité te Utrecht gedaan. Daarna teekenden de leden op de gedrukte lijsten, vier categorien bevattende, die naar het centraal comité zullen worden op gezonden. De overgroote meerderheid verbond zich om bij de eerste oproeping uittetrekken, mits en corps ingedeeld. Evenals te Amsterdam en elders is ook te Til burg in de zitting van den gemeenteraad met 12 tegen 5 stemmen besloten om de kermis die den laatsten Zondag in Augustus begint, ten gevolge der tijdsomstandigheden niet te gehouden. Bij de eergistereu plaats gehad hebbende her stemming te Zullen voor een lid der Prov. Staten is gekozen, de heer Dr. W. C. W. Staring te La ren met 262 van de 498 geldig uitgegebrachte stemmen. De heer Mr. H. J. Adresch v. Hamel bekwam 236 stemmen. De redactie der Groninger Courant heeft een brief gelezen van een Groninger, die te Parijs werkzaam is en aan zijne familie o. a. de vol gende interessante bijzonderheden over den tegen- woordigen toestand in in de Fransche hoofdstad mededeelt: „Bijna al de winkels zijn geslotener valt hier weinig of niets meer te werken, en zij, die zich nog verheugen in werk, ondervinden een groote teleurstelling, daar zij van hunne patroons de tij ding krijgen, dat ze voor de te verrichten werk zaamheden eerst betaling zullen krijgen als alles beslist is. „De onder de wapenen geroepen manschappen worden uit gebrek aan militaire kleederen in een kiel gestoken met een nationaal lint omgord, en tot hoofddeksel dient hun een pet. „De wapenoefening wordt hun geleerd door middel van een stok, voorloopig ter vervanging van een geweer ter voorkoming van revolutie. „Duizenden doorkruisen dagelijks de stad onder het zingen en schreeuwen om wapens, ten einde de stad te kunnen verdedigen. „De om de stad liggende vesting heeft een ver schrikkelijk aauzien, tengevolge van de vele ka nonnen en audere vuurwapenen, die daarop ge plaatst zijn en dagelijks door een menigte wachten en posten worden bewaakt/' Uit Leiden behelst bet Dagblad van Zuid-Holland de mededeeling dat door het hier werkzaam zijnde comité van het Roode Kruis pogingen worden aangewend om het feestgebouw op de Ruïne of eeu gedeelte van het Invalidenhuis op den Middelweg beschikbaar te krijgen Het is mogelijk dat er pogingen aangewend zijn. Ons, en wij worden doorgaans van de ver richtingen van het comité van het Roode Kruis, goed ingelicht, is daarvan niets bekend, maar zeker is het dat het gebouw op de Ruïne daar voor niet meer iu aanmerking kan komen, want het is door werkzaamheden vau gisteren en heden zoo goed als verdwenen. De Noord-Duitsche bpoorwegdiensttelegraafkan- toren ziju weder voor het telegrafisch verkeer opengesteld. Ha afgelegd examen is door het prov. kerkbe stuur tot de Evaugeliebediening in de Ned. Her- \ormde kerk toegelaten: de heeren C. Rogge en A. W. Van Kluiven, caud. in de godgeleerdheid te Utrecht; door dat vau Utrecht, de heer H. Koops. Z. M. heeft met ingang van 1 September 1870, aan Mr. F. L. Kumbuiiuet eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Tiel, en benoemd tut officier vau jusutie luj de arr.-rechtb. te lïel Mr. J. Cohen de Markas, timna officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Appmgadam. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemeuby het reg. gren. en jag. ra, tot lsien luit. (uuar ouderdom vau ruug), den 2deu luit. T. C. C. Vau Oreoy Vceren, van het 3ae reg.bij het late reg., tot laten luit. (n. o. v. rdeu 2deu luit. J. P. De Veer, van bet korps; bij het 5de reg., tot laten luit. (n. o. v. r.), di-n 2den luit. H. Koppeu, van het korps; bij het 8sie reg., tot kapit. vau de 3de kl. (n. o. v. rden laten luit. M. A. A. J. Vau Neck, van het reg. gren. en j igers, en den laten luit.-udj. J. G. Arensma, van het late reg.krachtens puut 4 van art. 3a der wot vau den 28->löU Augustus 1851 (Staatsblad N°. 128), in afwachting van nadere beschikking, op non-activiteit te stellen den kapit. F. A. Loggere, vau het late reg. inf. Z. M. heeft naar aanleiding van art, 34 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n#. 131) de commissie van deskundigen beuoemd in dat artikel bedoeld, en wel: tot lid en voorzitter: C. Geertsema, lid van de Eerste Kamer der Ütaten-Generaal, te Zuidbroek tot leden: Dr. P. H. J. Welleuber^b, directeur van 's Rijks veearaenijschool te Utrecht; K. De Jong, burgemeester te Hoogcarspel; H. J. Prakke, provin ciaal veearts in Friesland, te Leeuwarden; VV. F. Bteygerwald, Rijkaveearts der 1ste kl.te Leiden; Dr. L. Ali Coheu, inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Grouingen, te Gro niugen, eu Mr. N. J. Vau IJsselsteyn, commies bij het Departemeut van Bioueulandsche Zaken te 's-Gra- veuhage; en is bepaald dat voornoemde commissie hare zitting zal houden te 's-Qravenuage. Z. M. heeft aan C. W. Mieling, te's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer vau Oostenrijk gescuon- ken. Z. M. heeft J. W. C. Doijer, secretaris der ge meente Uiepeuheim, herbenoemd als burgemeester d.er gemeente. Z. M. heeft aan W. M. Kok op zijn verzopk eervol ontslag verleend als kap t. kouim. der dienstd. scnutterij te Oud Bt-ijerliind eu hem tevens vergund de uniform der achu torij met de "Ddvrscheidingstee kenen aan zijnen rang vjn kapit. verbonden, te blij ven dragen, en den lsten luit. J. P. E G. E. JJelpy, van het depöt van het 3de reg. int'., de tijdelijke waarneming opgedragen van de betrekking r an k nmn. der dienstd. sebuttenj te Oud-Beijerlund, totdat daarin nader zal zijn voorzien. Hlllevoltsluis, is Aug. Men wacht hier heden Z. M. den Koning, hoewel er niets officieels van hekend is. Menis druk in de weer om door het oprichten van eerepoorten als anderzins de stad een feestelijk aanzien te geven. 's-Gbavisnahgjs, 19 Augustus. Z. M. heeft giste renmiddag van 5 tot ongeveer 7 uren in de Ma liebaan de exercitiën bijgewoond van het eerste bataljon der 's Gravenhaagsche schutterij, uit makende den eersten ban, en van 2 kornpag- niën van het tweede bataljon. Vooral heeft Z. M. zich beijverd de manschappen goed te doen exerceeren en zijne tevredenheid betuigd over de vorderingen die zij iu den laatsten tijd hebben ge maakt. Gisleren is in deze residentie aangekomen de baron Gericke van Herwijnen, nieuw benoemd gezant van Nederland bij het hof van Groot-Brit- tannie. Z. M. de Koning heeft dien gezant in een bijzonder gehoor ontvangen. Heden vertrekt de gezant weder naar Brussel, ten eiude zich in de volgende week van daar naar Londen te begeven. Gouda, IS Aogustus. Op Zaterdag 10 September a. s. zal alhier de derde provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders van het onder wijs in Zuid-Holland plaats hebben, o. a. zullen de volgende onderwerpen besproken worden Levert de lagere school tegenwoordig inderdaad zulke gebrekkige resultaten op als van verschil lende zijdeu beweerd wordt? Ingezonden en te leiden door den heer K. G. Heringa, oud-schoolopziener van Utrecht. Van welken invloed zou een opheffing of inkrim ping der scholen voor meer uitgebreid lager onder wijs zijn, zooals sommigen wenschen? Ingezonden en te leiden door den heer F. C. Dellos van Rotterdam. Het onderwijs in de natuurleer, naar aanleiding van Dr. Arens, „Malerialien fiir deu Anschauungs- unterricht iu der naturlehre." Ingezonden door den heer R. Mars van Gouda. Voldoet onze volksschool aan de behoeften der vrouwelijke jeugd en wat kan er gedaan worden om haar meer vruchtbaar voor het vrouwelijk leven te maken? Ingezonden en te leiden door mevrouw Elize Van Galcar van Wassenaar. Is eene splitsing onzer groole volksscholen in klassen voor meisjes en jongens afzonderlijk, al of niet aan te bevelen Ingezonden door den heer Jansen van Rotter- lerdaui. Na afloop der werkzaamheden zal er voor de leden gelegenheid bestaan tot vriendschappelijk samenzijn'. Klaaswaal, 17 Augustus. De heer Vlielander mocht dezer dagen het zeldzame voorrecht ge nieten om zijn öOjarige ambtsbediening als bur gemeester dezer gemeente te vieren en ontving vele bewijzen vau hooguehling. Dat de waardige man nog geruimen lijd aau het hoofd dezer ge meente moge staan is wel aller wensch. Giioningen, 17 Aug. De plechtige teraardebe stelling van Mr. H. R. Eyssonius Wichers, procu reur-generaal bij het Provinciaal Gerechtshof alhier, ridder der orde van den Ned. Leeuw had heden op de Zuider begraafplaats plaats. Behalve door de familie van den overledenen werd het lijk gevolgd door de leden van de rechterlijke macht, deu deken van de orde der advocaten en een groot aantal vrienden eu belangstellenden. Wonslradkll, 15 Augustus. De varkensziekte veroorzaakt in deze gemeente aanmerkelijke schade. In VVons, tichraard en omstreken is geen enkel varken meer te vinden. Hier en daar treft men hoeren aan, die, zooilra de ziekte zich ver toont, de beesten slachten en het vlvesch onder behoeftige» uitclceleu Als het gebruik van liet vleescli mei schadelijk is voor de .ezondheid, verdient die handelwijze allen lof. 's-Hlutoglnbosch, 13 Augustus. Bij de keuring van trek- en rijpaarden voor de cavalerie en ar tillerie die hedenmorgen alhier een aanvang nam waren uit alle gemeenten vele paardeu aange voerd die op sommige plaatsen door de landbou wers vrijwillig zijn aangeboden, zoodat daar de requisitie en loting kon vervallen. BUITENLAND. Frankry k. Met de hoogste verbazing beschouwde men gisteren te Parijs het nummer van Le Soir. Dit blad, tot dusver hoogst keizerlijkgezind, behelsde eeu artikel van den kuudigen Edinond About, die vroeger zeer anti-Bonapartisch, onder Ollivier steeds als publicist het keizerrijk krachtig steunde. Dit artikel moet reeds de aandacht van de auto riteit getrokken hebben, zoodat eene vervolging wordt ingesteld. Ziehier de tekst „Laat ous geen Carthagers, zelfs geen Fran- schen van 1793 zijn. De natie kan de overwonnen legerhoofden vergiffenis schenken, maar dat zij dan van het wereldtooneel aftreden. En dat wel hoe eerder hoe beter. Men bedriegt zich zeer, als men waant dat ze, door nogmaals de toevlucht tot het oude kader der reserve te nemen, vervangen kunnen worden. Frankrijk, door het ongeluk verjongd, wil slechts aan jonge, krachtige mannen gehoorzamen. Maak de kolonels generaal, verhef de koinmandanten en kapiteins lot kolonels. Breek met de ellendige traditiën van het tweede keizerrijk, waar alles door gunst te verkrijgen was, en ga alleen naar verdienste te werk. Het leger wil niet meer aan de bevelheb bers der antichambre en de virtuosen van het hof gehoorzamen. „Wat de hoogste chef aangaat, zijne rekening zal te zijner tijd naar de omstandigheden af gesloten worden. Keizer is de vertaling van een latijnsch woord dat overwinnend veldheer belee- kend. Indien de veldheer overwonnen is, dan is het de natie niet, noch het leger dat hem van zijn mandaat vervallen verklaart; het ligt in de zaak zelve opgesloten. Reeds hebben de boeren uit den Elzas, die tnodelkiezers het luide gezegd „Dat zal ons een leer zijn om voor den officieelen candidaal te stemmen. Wij zouden misschien niet in gevaar verkeeren als wij bij het plesbiseiet neen hadden gezegd. Ollivier had ons eerst wel eens uit kunnen leggen wat hij door zijn „Frausch Sadowa" verstond„Arm Frankrijk! Alles hebt gij toegestaan en alles vergeven aan een man die u eerst zeide: Het keizerrijk is de vrede!" en toen verklaarde: „Het keizerrijk, is de roem en de overwinning, de herziening der tractaten, de herstelling der natuurlijke grenzen, de oorlog der beginselen, de oorlog der behingen, voortdu rend de oorlog, maar een voortdurend geluk kigen oorlog die het prestige van Frankrijks naam dagelijks schitterender doet uitkomen. „Frankrijk sloeg geloof aau al die verzekerin gen. Frankrijk geloofde aan het gunstig gestarn te van zijn meester, zooals het geloof geslagen heeft aan de belangeloosheid van Morny, aan de ge strengheid van Troplong aan het genie van Rouher en aan de liberale beginselen van Ollivier. Welk een ontwaken. Het hedendaagsche keizerrijk is de nederlaag door de ongeschiktheid der bevelhebbers, de paniek der generaals, den vijandelijken inval uiet al zijn ellende en smart; het is de Pruisische soldaat die zich na een veld slag van 8 dagen van drie of vier departementen meester maakte!... De schaamte die ons heden bedekt zal spoedig door de ellende gevolgd wor den. Ave Caesar 1 men heeft wel gedaan om de keizerlijke verantwoordelijkheid in de constitutie van Ollivier te behouden." HET TOONEEL VAN DEN OOELOG. De veldslag voor Metz, op Zondag 11 Augustus. Van den 15d" Augustus wordt aan de Kólnische Zeitung uit het bivouak voor Metz geschreven: Het is mij thans, 8 uren 's morgens, mogelijk, u ten minste een schets te leveren van de ver kenningstocht op gisteren, die door den leeuwen- moedigen aanval van de onzen weder een van de bloedigste veldslagen is geworden. Ik behoud mij voor nadere bijzonderheden heden in de bivouaks te gaan vernemen. Te kwart over vieren werd bevel gegeven om een verkenningstocht in de richting vau Metz te doen, ten einde met de getalsterkte van den vijand, die uien op 100,900 uiau schatte, ouder bevel van Bazaine, bekend te worden. Het doel was duidelijk, de vijand moest hier den doortocht belet worden om de krijgsverrichtingen iu het zuideu te ver gemakkelijken eu dil doet is geheel volgens hel oor spronkelijk plan glansrijk gelukt. Links van de eerste divisie rukte de 13de divisie langs den straatweg van Lagueueiy op. Die divisie begon het gevecht. De eerste divisie trok door Pont a Chaussy, Flanville en Montoy voorwaarts. De 2de divisie marcheerde op den straatweg van Les Etangs. Noiseville en Survigny waren door den vijand bezet, die op liet zien aanrukken van onze troepen eensklaps aftrok naar de defensielinie vau Vantoux-Borny, zijn hoofdstelling, die door de beste verschansingen en stellingen zeer veilig was. Onze voorhoede was iutusschen reeds tegen 5 ureu bij Montoy met den vijand slaags geraakt, en hoewel zwak, omdat die troepen tegen een ge duchte overmacht stonden, waren zij sterk door hun dapperheid. De 13de divisie stootte alzoo met genoemde voorhoede, het 43ste regiment en i wee kompagniëu Oost-Pruisische jagers, bij Montoy op dien vijand, Dadelijk werd het overige en groolste ge deelte der voorhoede, twee kompaguiën ja-ers en het regement n°. 3 iu de richting van Fian- ville naar Montoy gezonden om aldaar de ver- eenigiug met de tweede divisie te bewerkstelligen. Het gros van de eerste divisie, de brigade Geil, en het 41ste regeinent rukte bezijden Montoy in de richting vau Nouilly op. Het regement van deu kroonprins bleef voorloopig ten zuiden van Noiseville als reserve. Langs de geheele linie ontstond een woedend gevecht, waarbij aan het hevigste geweervuur en het gedonder van kanon non en mitrailleuses geen einde scheen te komen. De voorhoede en het gros van onze legermacht hadden gelegenheid, links met de batterijen var de 13de divisie eu rechts met die van de ij divisie eene geconcentreerde stelling, in den vort van een halven cirkel, op de hellingen ten noorj westen van Montoy in te nemen. Wel veertij, batterijen van ons eerste legerkorps waren das in werking. Men kan begrijpen, dat van 5 uren tot hal negen, dus tot het invallen van de duisternis,^ geconcentreerd vuur den vijand beduidend breuk heeft gedaan, terwijl de Fransche artillaj ons weinige verliezen toebracht, want meesli verwondingen, als ook die onzer artillerie waren door geweerkogels veroorzaakt. Onze artillerie zou nog meer uitgericht het indien zij niet tegen twee hindernissen te kt, pen had gehad; de richting van den wind, de vijandelijke stellingen in dichte rookwolk' huidenen de zon die ons fel bescheen en ons het richten van het kanon belemmerde. Het m onmogelijk langer dan een minuut aan teleggt of men werd door de zon verblind en dit maali dan ook een juiste waarneming van de batterij en de reserve troepen van den vijand onini* lijk. Het treffen was, gelijk ik reeds hierbon vermeldde, een woedend gevecht; de linkervleu; der 2de divisie, meer bijzonder het 4de, 34siet 44ste regiment, heeft daarbij de meeste verhei- geleden. Ik herinner mij een oogenblik (omstreei 7 uren) dat ons linker centrum, op het gedec. waar zich de 1ste divisie met de 2de vereeuigc van alle officieren beroofd werd. Het gevecht duurde lot het invallen der du. ternis, zoowat negen uren. Onze gezamenlijke: visiën zijn op het slagveld tot tien uren gebleve en hebben vervolgeus hun bivouac betrokken De vijand heeft slechts eenmaal, namelijk tea onze uiterste rechtervleugel in de richting i. Nouilly tot Servigny in den laten avond een si val beproefd, maar werd ten slotte geuoodza: naar Metz terug te trekken. Onze verliezen zijn nog niet te berekenen) zijn echter niet onbeduidend, want het v., vooral het geweervuur, dat van de verdedigiu. linie uitging was zeer heftig en snel op elki volgend. De Fransche artillerie schoot ook nu wei- of te ver of te kort. Vele hunner kogels outpl? ten in de lucht of verstikten in den slikkenji bodem. Tot voortzetting van het gevecht hebben v nog geen orde bekomen. Het doel is bereikt. B vijand is in de vesting teruggedreven enhetsli veld door de onzen bezet. Op verzoek van onzen bevelvoerenden general heeft Bazaine zich vereenigd met ons voorstel,c. eenige uren wapenstilstand tot het wederzijde begraven van de gesneuvelde dapperen. Terwijl wij hierboven van Duitsche zijde o berichten over dit gevecht mededeelden, meent we ook uit de Fransche bladen een overzicl omtrent dezen op den 14dan dezer geleverde» sla: die de Fransche» den veldslag by Borny ne men, te moeten geven. Wij coustaieeren dat ine in de£e nadere tijding, evenals in de telegrauiuie zich van beide zijden de overwinning wil tot eigenen. Ziehier hetgeen men in de Figaro let: Toen de maarschalk Bazaine het opperbevel ït het leger op zich nam, besloot hij rondom Met het verschanste Fransche kamp, de naar alle zijfc verspreide troepen te concentreeren, teu eindea geduchte strijdmacht tegenover deu vijand te kt: nen stellen. Het punt waar deze troepenveree: ging met het beste gevolg plaats kon hebben wi Borny, een klein dorpje, waar de wegen v»: Buulay, St.-Avold en Forbach zich kruisen. ff vijand gesteund, rukte iu de zekerheid hunne overwinning, derwaarts op. Toen den 14d,>" Augustus het Fransche lege de Moezel zou overtrekken eu terwijl de genera: Ladinirault zich gereed uiaakte om Metz aan f noordzijde om te trekken, en zich daardoor vijj generaal Decaen afscheidde die de stad door u trekken, terwijl de vijand in een sterke stelle tegenover ons stond te Noisseville, Montoy t Coiiicy, loste de vijaud een kanonschot. De afdeeliug van Generaal Ladmirault d reeds opgerukt was keerde terug en rukte op: Pruiseu aan. In een oogenblik strekte zich b vuur uit van Vallière tot aan Grigy bij Bo' op eene lengte van nagenoeg twee mij leu to Pruisen hadden zulk een aanval nog niet W' gestaan. Het gevecht duurde tusschen de 4 en uren, hield toen éen uur op om vijf minuten tolk halfnegen hervat te worden totdat de vijand tij»1 stelling geheel en al had moeten verlaten. DB gevecht mag als het roemrijkste wapenfeit v® den geheelen veldslag genoemd worden. De vijand i had 8000 dooden en wij ter nauwernood 10® De generaal Picard kommandant van eene divis>È| der Keizerlijke garde verklaarde den volgende: morgen dat hij nog nimmer eeu zoo treffen' schouwspel had gezieu als het slagveld van Bomt Geheele gelederen lagen in dezelfde orde a' zij gestaan hadden neergeveld. We bespeurden nc levenden onder de dooden I Dit was het tveri der Fransche mitrailleuses, wij moeten echter be kennen dat het Pruisische geschut ons ook veel nadeel toebracht.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2