!V°. 3554 A°. 1870. Dinsdag 16 Augustus. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 mnanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)KR ADVKRTENTIKN. IMJP 6S1 1 JJ °l a O O T«or ieder«n regel0.15. Grootere lettor, naar de plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, 15 Augustus. Met vooringenomenheid nemen wij onderstaand stukje uit het Volksblad over, nadat wij eergiste ren een in dien getest gesteld Ingezonden bericht plaatsten. Weerbaarheid. Wij behooren niet Onder hen, die uieenen, dat er groot gevaar voor ons Vaderland in dezen oorlog bestaat, wanneer onze Regeering kalm, voorzichtig en standvastig is in het hand haven der onzijdigheidmaar voorzichtigheid ge- biedt toch, dat men op alle mogelijkheden voor bereid is. Wij gelooven niet, dat de tijd gekomen is, om de schutterijen mobiel te maken, om door inundatiën de verdediging te helpen, enz. maar wij achten het zeer noodzakelijk, dat onze mili ciens en schutters geoefend' worden. Wat zullen wij tegen soldaten, die zoo goed geoefend zijn ais de Duitschers en Franscheu, vermogen, wan neer een groot gedeelte der militie en der schut terij niet geoefend is? Wie zal met de vader landslievende taal van prof. Vreede niet instem men, dat de vaderlandsche grond voet voor voet moet verdedigd wordenmaar daartoe wordt ook vereischt, dat elk soldaat goed zijn geweer weet af te schieten. 's Rijks middelen hebben1° gedurende de zeven eerste maanden van 1869opgebracht41.395.025.88; 2° waren voor denzelfden tijd in 1870 geraamd op f 42.058.061.01en 3' brachten werkelijk gedurende dien tijd in 1870 /'42.299.537.49i4 op. .Een aautal inrichtingen heeft vanwege het Departement van Oorlog bestellingen van gebreide goederen voor het leger ontvangen. Raar men verneemt, zal Dinsdag 16 Augustus de brug bij Crevecoeur beproefd worden met vijf locomotieven en zes zwaar beladen wagens, door de daartoe door den Minister van Binnenland- scbe Zaken benoemde commissie. Dit is de eerste groote spoorwegbrug, waarvan de ijzeren bovenbouw in ons land is vervaardigd. Naar men verneemt, zal de spoorweg Hedel 's-Hertogenbosch zeer waarschijnlijk den l,le° Sep tember e. k. voor het verkeer worden openge steld. (Sip.) Te Groningen is gisteren overleden de heer Mr. R. H. Eyssonius Wichers, procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder dagteekening van 2 Augustus aan de Schip persvereniging Schuttevaer te Zwolle, adres den heer Schuttevaer, in antwoord op hun adres van 16 Mei jl. betreffende de belangen der scheepvaart door Gouda, medegedeeld, dat volgens bekomen nlicbtingen, de door de gemeente Gouda ouder omen en onafgebroken voortgezette werken tot verbetering der scheepvaart, vermoedelijk over een tweetal jaren zullen voltooid zijn, zoodat er uitzicht bestaat dat nog in 1872 de Gouwe of vaart door de gemeenten geschikt zal zijn gemaakt, om met staande masten te worden bevaren. Wat het bedrag betreft der rechten die ten behoeve der gemeente Gouda vap de scheepvaart worden ge heven, bij de nieuwe regeling dier helling, welke zeer ODlangs heeft plaats gehad, is het bedrag bepaald in verhouding tot de kosten welke de gemeente Gouda zich in het belaDg der scheep vaart getroost. neutraal grondgebied kwam schenden, ontnamen den Pruisen hunne vlag en bet zou zeer zeker tot eeu treffen gekomen zijn, indien de politie den Pruisen niet onder het oog had gebracht, dat zulke manifestatiëu van huune zijde ter plaatse hoogst afkeurenswaardig wareu en zij dus maar zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen moes ten zoeken. Te Schinveld hebben eenige brooddronken Pruisen uit Gangelt verregaande baldadigheden gepleegd, o. a. ruiten ingeworpen, eeq paai, de Nederlandsche douane aanduidende, vernield eq zelfs enkele personen zwaar mishandeld, die niet in hunne geestdrift wegens de overwinningen van Pruisen wilden deelen. Van gisteren meldt men aan het Handelsblad uit Lobith Nu de Pruisische Regeering den uitvoer van steenkolen, enkel voor fabrieken en stoomwerk tuigen in Nederland bestemd, weder heeft toege staan, zijn reeds beden alhier een 60tal schepen met steenkolen binnen gekomen. Den schippers, die steenkolen voor den handel aan boord hebben, wordt de uitvoer nog niet vergund. (f/ii.) L In een Limburgsch blad leest tnen In de laatste dagen waren Pruisische treinen, te Venlo arriveerende, herhaaldelijk van groen en Pruisische vlaggen voorzien, ter eere van over winningen, op de Eranschen behaald. T) Naar wij echter vernemen, zou van wege de politie te Venlo zwarigheid gemaakt zijn om zulke demonstratiën tot op neutraal grondgebied toe te laten en werd door haar bevel gegeven om on middellijk vlaggen en groen van de treinen, voor zoolang deze althans op Nederlandsch grondge bied zouden vertoeven, weg te nemen. Ook vernemen wij, dat eenige Pruisische grens bewoners, opgewonden door de zegepraal hunner landgenooten, in een paar wagens naar Venlo reden, om aldaar hunne geestdrift lucht te geven en die zoo mogelijk aan de inwoners mede te deelen. Dit gelukte echter niet, want eenige bur gers, verontwaardigd dat men in zekeren zin hun Onlangs berichtten wij, dat een portret vap Sweelinck, den grooten Nederiandschen componist der 16e eeuw, in de galerij te Darmstadt ontdekt was en dat pogingen waren aangewend daarvan eene copie te erlangen! Zie hier wat Dr. Heije wegens den aanvankelijken goeden uitslag dier pogingen melt: „Sweelincks portret in Darmstadt. Als toevoegsel tót' het in den Navorscher voor Augustus medegedeelde meld ik, dat mijn talent volle vriend Hein J. Burgers zich door het oorlogs gevaar niet heelt laten weerhouden van het vervullen der belofte, die hij aan de vereenigiug voor muziekgeschiedenis had gedaan. Hij is, na een moeielijken en avontuurlijken tocht, Vrijdag nacht te Darmstadt aangekomen. Door de bemid deling van den dirtecteur der galerij, Dr. Hofmann, en van onzen correspondent, den heer Schlös- ser, was Sweelincks portret voor ons doel be schikbaar gebleven, niettegenstaande al de overige Darmstadsche kunstschatten ontoegankelijk waren verklaard. Maandag zou Burgers aan de copie beginnen. „Het portret", schrijft hij mij, „heeft veel geleden, doch de kop en hand zijn onge schonden prachtig. Den maker kan ik niet her kennen, maar 't was grooter kunstenaar nog dan Mierevelt." Zijn de kalme kloekheid van dit kleine werk des vjasdes te middén van de reus achtige worsteling des oorlogs, eene bijdrage tot het karakter van den Nederiandschen stam, meer dan ooit ben ik er van overtuigd, dat ditmaal nu elk volk pal staat voor zijne onafhankelijkheid, en tevens pal staat voor zijne overtuiging omtrent recht en onrecht, de beschaving zegevieren zal over 't geweld", en weldra de Nederduitsche staui (en Nederland als zijn zuiverste openbaring), ouder de fierste banierdragers dier beschaving zal op treden. 9 Augustus 1879. Heije." Uit Meppel wordt gemeld dat, ten gevolge van den aanhoudenden zoelen regen, geheele akkers met late aardappels, onder Ansen, Pesse, 1 Ruinen enz. op eens geheel zwart zijn geworden en het loof zoodanig door 't bederf is aangetast dat zelfs op grooten afstand de reuk daarvan wordt waargenomen. De roggeoogst moet daar entegen zeer gelukkig geslaagd zijn vooral op de Drentsche Essen. Door de naburige welvarende landbouw-gemeenten Havelte en Ruinen, moet naar men verneemt, door vrijwillige aanbieding in de behoefte aan paarden voor de lichting, ten behoeve van het krijgswezen voorzien zijn. Ook uit Reden meldt men, dat de aardappe len, die tot heden allergunstigst stonden, door de gewone ziekte zijn aangetast, die zich vooreerst nog wel tot het loof bepaald maar hier en daar toch ook reeds de vrucht heeft aangetast. Bij de verminderde verdiensten van den wer kenden stand, ook al ten gevolge der tijdsomstan digheden, zou een slechten oogst van dit gewas een groote ramp voor velen zijn. Het bijzonder telegraphisch verkeer met Straats burg is afgebroken. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Beverwijk A, Merens J. Cz., kandi daat-notaris aldaar, Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Roermond Mr. A. F. J. H. Beurs, advocaat aldaar. 's-Gravenhage, 14 Augustus. Z- M. de koning hpeft gisterennamiddag weder een langdurig be zoek afgelegd in het garnizoeus-liospitaal alhier. 's-Grayenhaqe,. lfi Aug- Naar men verneemt beeft de heer J. C. baron Gevers zijne brieven van terugroeping ontvangen als buitengewoon gezant en gevolqiatigd minister van het Ned. Hof1 bij dat. vap Groot-Britapptë, en zullen die func- tiën tijdelijk worden waargenomen door den heer Mr. J. L, H. A_ baron Gpricke van Herwijnen, thans buitepgewoop gezapt en gevolmatigd min. aan het Hof van België, die zich reeds in Londen bevindt. Gisteren is alhier een buitengewone minis terraad gehouden. Men verneemt, dat de generaal W. J. Knoop, de Ueutrale Kiesvereeniging in het district Alk maar heelt gemachtigd te verklaren.dat hij de caudidatuür voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal aanvaardt en de aanneming zijner benoeming tot lid van de Tweede Kamer zal laten afhangen van de tijdsomstandig heden. Die, troepen, tot het garnizoen behoorende, hebben heden eene militaire promenade gemaakt. Gisterenmiddag is een Scheveningsche knaap die zich' niet zwemmen in het kanaal alhier ver maakte door een ongelukkig toeval verdronken. Men verneemt dat hij' de zevende zoon uit éen huisgezin is, die in het water den dood hebben gevonden! Heden zal het te Deurn voor de Fransche Regeering, jaarlijks op 15 Aug. in de kerk van den H. Anlhonius gezongen, niet plaats hebben, als zijnde het verzoek daartoe, vermoedelijk uit hoofde der tijdsomstandigheden, niet ingekomen Gelijk men weet werd dat te Deum door het corps diplomatique bijgewoond. Z. M. de Koning heeft gisterenmorgen de vroegpreeks-godsdienstoelening in de Groote Kerk, onder gehoor van Ds. Ruitenschild bijgewoond, en H. M. de Koningin woonde de voormiddag godsdienstoefening in de Waa'lsche Kerk, onder gehoor van Ds. Gaguebin van Amsterdam bij. Rotteroam, 14 Aug. Bij de Commissie viin onder stand alhier is tot hiertoe ingèschreven voor ruim 7 20,999 aan giften in eens en voor f 309 aan wekélijksohe bijdragen. De commissie constitueerde zich deu 23,u,, Juli en verleende in de eerste week van Augustus reeds aan 159 gezinnen, waarvan de kostwinners waren opgeroepen, ondersteuning tot een totaal bedrag van 7423. In de tweede week werd aan 230 personen ruim f 600 uitge deeld. De gelegenheid tot het inschrijven, voor giften in een3 eu voor wekelijksche bijdragen, blijft bij de leden der Commissie opengesteld. Dordrecht, 13 Augustus. Vrijdag II. werd hier de jaarlijksche vergadering gèhouden van de on derwijzers uit het 8ste district vaD Zuid-Holland. In deze bijeenkomst werd eene commissie be noemd om maatregelen te beramen tot viering van het halve eeuwfeest van het bestaan der vereeniging in het volgend jaar. Na behandeling der punten van bespreking, waarbij de voornaam ste vraag, of in het 8ste schooldistrict behoefte aan eeu of meer inrichtingen om hulponderwij zers in de gelegenheid te stellen tot het verkrij gen der kundigheden om met goed gevolg het examen van hoofdonderwijzer af te leggen, ont kennend werd beantwoord, werd de vergade ring door den voorzitter, de heer schoolopziener Van Deventer gesloten. Een vriendschappelijke maaitijd besloot den dag. Delpt, 13 Augustus. In de vergadering van den gemeentteraad, belegd tegen Dinsdag a. st., zal behandeld worden het volgende onderwerp: Adres van ingezetenen om de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Utrecht, 14 Aug. Zaterdag heeft Z. K. H. de Prins van OraDje na bij Z. K. H. Priüs Alexan der gedineerd te hebben, een rijtoer om de ge meente gemaakt. Hedenmorgen te halfnegen is het 3de bat. van het 6de reg. inf. onder bevel van den maj'óör Vigelïus Baert alhier aangekomen en in hpt militaire logéihent en het succursaalgebouw op 'de Nieüwe gracht ingekwartierd; het 4de bat. vertrekt hedenmorgen naar de Bilt om het kamp achter de Bilt tot de ontvangst gerefed te maken en wordt aldaar ingekwartierd. Het 1ste komt te Zeist in kwartier en het 2de zal b kamp bij Houten afbreken. Bij het lossen van krijgsmaterieel aan de losplaats bij de gasfabriek alhier, door een de tachement vesting-artillerie, brak bij het hijschen van een 12-ponder een der schalmen' vail de ket ting; het stuk geschut viel niet schrikbarend ge raas naar beneden; men kwam met den schrik vrij, het schip kreeg echter eeu groote lekkage: In het lokaalder 6chultersvereeiiiging dé Eendracht zijn in de afgeloopeu 'week I860 patro nen verschoten. De oefeningen worden hier druk bezocht, 1 Crevecoeur, 15 Augustus. Morgen worden alliifer de chefs vau deStaatespoorwegdieust verwacht ten einde tegenwoordig te zijn bij de beproeving der groote spoorwegbrug die op dien dag plaats zal bebben, nadat de eerste trein zal zijn aange komen. Harderwijk, 14 Augustus. De kapitein der genie W. E. bL-Van Riemsdijk gedetacheerd ge- geweest bij de West-Indische Landmacht is weder by dat wapen hier te lande ingedeeld. Groningen, 13 Augi Naar men ons mededeelt, is gisteren reeds een anders ''krachtig man be zweken, die den llden van de1 garnalen had ge geten, die hier zoo algemeen do verschijnselen vapvergiftiging hebben teweeggebracht. Er moe- tep ppg ppderscheidau personen in hevige mate aangetast JiÖtli. De waarschuwingen,, aan do in gezenen alhier gericht, mogen ook elders niet verforen gaap 1 t ,i„i Kampen, 12 Aug- Dopr, het gemeentebestuur is, in overleg met de plaatselijke schoolcommissie alhier, by gupstige uitzondering, ten opzichte.van twee onlangs benoemde hulpondprwijzerste dezer stede, die thpns voor ombepaalden tijd ouder de wapenen zijn geroepen, besloten, dat hunne be trekkingen onvervuld zullen blijven, eu in de waarneming zal wordeu voorzien, totdat zij weder tnet onbepaald verlof zullen zyu teruggekeerd. Leeuwarden, 12 Augustus. Burg. en wethouders hebben eene uitnoodigiug gericht aan de ingeze tenen, om zich persdónlijk, of schriftelijk, vóór pf op 15 Aug. ter secretarie aan te melden, om des gevorderd tot het handhaven der orde en veiligheid mede te werken, Ook door het betrek ken van wachtposten, uit overweging, dat de gar nizoensdienst thans door de dd. schutterij waar genomen, op den duur voor veléu te bezwarend zal zijn, en door de in dienst stelling van man schappen tot den eersten ban van de reserve der schutterij behoorende, slechts op onvoldoende wijze in dat bezwaar zal kunnen worden voorzien. Breda. 14 Augustus. De kapitein der infanterie W. Bonnier van de Koninklijke Militaire Acade mie is aan den kominandanl van genie te Utrecht, toegevoegd geworden. ingezonden. Den heer Hedacteur van hel Leidsah Dagblad, In verschillende bladen, Ik meen ouk in het Uwe, leest men dat de verzending voor liet Itoode ftruis naar Luxemburg uitgaat van het flaagsehe Comité. Is dit zoo of beteekeut het, dat liet llaag- sche Comité het meest van alle heelt bijgedragen? Rk geloof dat het zeer vveiitechelijk is, dat het publiek daaromtrent worde ingelicht. Gisteren ontving ik een brief van een Vriend, die mij qieldde dut er in zijne plaats reeds meer dan 399 Ipdeu van het Hoode Kluis waren, doch dat er nu enkele zwarigheden waren en Wel allereerst fflde nonactiviteit, waarvan het Hoofd-Coinité be schuldigd wordt. Als zij tiiéis doen, is éi- geen geld.en zijn er geen goederen uoodig. Eu als zij zich piet haasleu, is de oorlog geëindigd, voordat Nederland iets heeft gedaan." Verdient ira het Hqofd-Coujitéi het verwijt, of gaal de Luxemburg- sphe onderneming van hel Hoofdbestuur uit l Mpt 4,e beantwoording dezer vraag, zult gy zeer verplichten Uwen dieustv. dien. Es» un VA» Hb-r Leidsche GomitÉj jdi 1 e in .li .a. jn Frankrjjk. I 1 ,1 L" I De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, dfe heer Chevreau, heeft zijnbetrekking ingewijd, n»et een maatregel, dip zelfs in liet Wetgevend Lichaam tegenstanders heelt qntmqpt Wij bedoe len de uitzetting van alle Duitschers die zich op Eranschen bodem bevinden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1