om de. beurt gaan die naar de reede voor S of 1 4- dagen. De Citadel van Antwerpen waarop de equipage van Zr Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koop man is overgegaan, aal binnen een paar dagen ook gereed zijn en zooals men zegt Daar Vlissingen gaan om het ramschap de Schorpioen af telossen, hetwelk hier weder terug moet keeren. Het stoomschip het Zilveren Kruis benevens een paar drijvende batterijen worden ook gereed ge maakt voor indienslstellib^. Nu is men druk bezig om een zevental 24-duinis kanonnen, welke onlangs uit Zweden zijn geko men, op de forten in batterij te brengen, hetwelk een zwaar werk is, aangezien die stukken een verbazend gewicht hebben, de kanonniers heb ben dan ook de handen vol. Wat er: ook moge gebeuren, ter zee kuonen wij meer uitrichten dan men zou ver moeden. i.11-1 Uit Brussel wordt ons geschreven: De achterstelling van het Vlaamsche element iu België, de strafbare bevoorrechting van het Fransche, zelfs van de zijde der regeeriug, draagt reeds slechte gevolgenMen denkt te Parijs Diets auders dan dat België een geheel Fransch land is, ofschoon de Vlamingen numeriek het Waalsch qlenient overtreffen. Hoe de Vlaming over zijn zoogenaamden hebzuchtigen landsman denkt moge blijken uit een der liederen die bij den prijskamp van den Neder-Duitschen Bond van Dendermonde in 1867 ingekomen zijn. Dit lied is van veel be- teekenis voor den geest, van de Vlamingen eu in het tegenwoordig oogenblik van dubbel belang. De Franschman wil ons slikken, Hij loert op Belgenland De arend richt zijn blikken Naar Maas- en Scheldekaut. Men denkt ons te verleiden Door wapenroem ,en praal, Maar diep zijn wij gescheiden Door zeden en door taal. 'k Zal Belg eu VlamiDg blijven Zoolang ik strijden kan En moest men ons inlijven Dan wordt ik rifflernan. De Fransche grens verwijden Van de Alpen tot den Rijn, Was 't droombeeld aller tijden, Steeds wou men machtig zijn. Louis quatorze, wiens degen Hiertoe beschikbaar stond, Stiet macht- en troostloos tegen Het drijvoudig yerbond. 'k Zal Belg en Vlaming blijven enz. Wij hopen dat het volgend bericht van de N. Arith, Cl. bewaarheid mpge worden: „Wij vernemen dat de voorzitter der Eerste Kamer, in overleg niet de regeering, voornemens is dat staats-lichaam op te roepen, weinige dagen voor de sluiting der Staten-Generaal, ten einde de wet tot afschaffing der doodstraf af te doen." Bij de herstemming voor een lid der Provin ciale Staten van Gelderland in het Hóofdkiesdis- trict Zutfen is met 202 stemmen gekozen de heer Dr. W. C. H. Staring; op den heer Mr. H. J. Ardesch van Hamel werden 168 stemmen uit gebracht. Ter provinciale griffie van Zuid-Holland zijn onlangs bdnoemd: tot adjunct-commiezen der tweede klasse de eerste klerken L. C. G. Ver hulst en J. J. Brinckman; tot eerste klerkén dé tweede klerken J. L. Brands, J. Van Ërederode en J. J. F. Witmer; (Ót tweeden klerk B. C. baron Van Reede van Oiidshoorn, buitengewóón beambte. Met genoegen kunr.en wij niededeclen, datitle loterij ten behoeve van Bodegraven, georganiseerd door de leerlingen der schóól voor vrouwelijke handwerken van de Vereeniging Licht, Liefdele ven te 's-Gravenhage, heeft opgebracht de aanzien lijke som van driehonderd achtentachtig gulden eii vijftig cents. De onvermijdelijke onkosten bedroe gen tweeëntwintig gulden eu vijftig ets., zoodat naar Bodegraven is overgeuiaakt .de som van driehonderd zesenzèstig gulden. Wij vernemen tevens dat het bedrag der gelden door het comité van het Roode Kruis te Amster dam ontvangen, reeds ƒ10,000 bedjaagt. Maandag namiddag is ter reede van Vlissingen gekomen de Amerikaansche korvet Juanila, kom- mandant Luce, komende van Antwerpen ter overbrenging van den admiraal Glisster, wien het kommando over liet Amerikaansche eskader is opgedragen. Maandag is de jaarlijksche algemeeue vergade ring der Maatschappij lot nut van 'l Algemeen in de Doopsgez. kerk te Amsterdam geopend. De hoogl. Opzoomer, daartoe door 't hoofdbestuur uitgenoo- digd, vervulde de funtciën van voorzitter, en opende de vergadering met eene rede, waarin hij herinnerde aan den grooten strijd, het vorig jaar gestreden voor de vrije school, en wees op de tegenwoordige tijdsomstandigheden en op hetgeeu die Maatschappij op 't gebied van onderwijs en maatschappelijk leven werkt en wil, waardoor een betere toekomst wordt voorbereid. '225 depar tementen waren ter vergadering vertegenwoordigd. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden thans 14,439 is, in 309 departementen. De rekening sluit met. een batig saldo van ƒ52,000, en het quotum voor ieder lid bedraagt ƒ1.55. Tót leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heefeii Mr. T. M. 6. Modderman, Mr. G. Van Tienhoven en II. F. R. Hubrecht. Met 459 tegen 179 stemmen is besloten om den wensch uit te spreken, dat er overal vol doende gelegenheid voor veelvuldige ontwikke ling van overheidswege ook aan de vrouw ver strekt worde; bij acclamatie, om aan de regeering te verzoeken, inrichtingen voor middelbaar onder wijs voor meisjes in het leven te willen roepen. Bij liet begin der vergadering van gisteren is uiededeeling gedaan, dat de commissie van urgen tie, ile eergisteren ingekomen voorstellen van Vianen en Nijmegen niet urgeiit heeft verklaard. Vervolgens heeft eene langdurige discussie plaats gehad over een voorstel van Haarlem tot het ver- leenen van een krediet van ƒ5000 als stichtings fonds tén behoeve van een kweekschool van on derwijzeressen. Het voorstel werd ten slotte met 520 tégen 126 stemmen aangenouieu. Aan de orde is alsuu het voorstel van liet departement Zalt-Bommel, oui eene commissie te doen benoemen door het hoofd bestuur, tèii einde een onderzoek in te stellen over de vraag: of de bezoldiging van dón open baren onderwijzer op vele plaaUeu niet oneven redig is aan zijne behoeften en daaromtrent inde volgende vergaderingen rapporten uit te brengen en vooi'Stèllen te doen. Het Voorstel wordt bij acclhmatie aangenomen. Een voorstel van het departement Beest tot het uitschrijven van een prijsvraag, tot het ontwer pen van een beknopt en bevattelijk populair ge schrift óver staathuishoudkunde, wordt na eene kórte discussie bij acclamatie verworpen. Na de pauzeering wordt behandeld het voorstel van Nieuw-Lekkerland, om zich ter zake van de openbare gezondheid te wenden tot de Hooge Regeering, ten einde, ten aanzien van afvoer vau fecalé stöft'en en andere puiiteu, wetsbepalingen of maatregelen uit te lokken. Het voorstel werd na discussie ingetrokken. Een voorstel van het departement Koog en Zaan dijk, om voor een schoolfonds, opgericht of op te richten door de Maatschappij tot Nul van den Javaan, uit de algecieene kas 5000 beschikbaar te stel len, werd vanwege liet hoofdbestuur bestreden. Behalve door het voorstellend departement werd het voorstel door den afgev. van het departement Zwolle verdedigd. Op voorstel van Groningen wordt ten slótte bij acclamatie besloten, alleen het geldelijke punt uit het voorstel Koog en Zaandijk te lichten, de sympathie voor het onderwijs in Java uit te spre ken en een nader rapport van het hoofdbestuur in het volgende jaar af te wdchteu. Een Voorstel van het departement de drie Eginouden, om door eene commissie onderzoek in te stellen naar de middelen tot het kiezen van betere woorden voor het volksgezang, werd, na eenige discussie, inge trokken. Eindelijk is 'een voorstef van Duiveland geamen deerd door Amersfoort, om 2.50 per dag meer aan .de departementen toe te kennen, wegens tegemoetkoming in de kosten van bijwoning der algemeene vergadering, met 2S0 tegen 260 stem men aangenomen. Na eene dankbetuiging van Vianen tot den voorzitter, eu van deze aan de vergadering, werd de bijeenkomst gesloten. Z. M. heeft beboetnd tot ridder der orde van den Nederlahdkchén Leeuw El G. Planten, burge meester der gemeente Steenderen. Z. M. heeft aan P. Hemink, te Utrecht, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei el Virluli, hem door den paus ge schonken. Z. M. heeft Mr. W. A. Bergstna herbenoemd als burgemeester van Menaldumadeel. Z. M. heeft A. Van den Broek herbenoemd als burgemeester der gemeente Rijsbergen. Z. M. heeft de benoeming van Jhr. H. Van der Wijck, burgemeester van Westerbork, tot secreta ris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen totHoogst- deszelfs órdonnance-oflicier den lsten luitenant J. baron Taets van Amerongen, van het 6de reg. inf. Amsterdam, 10 Augustus. Z. K. H. prins Hen drik heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Ambachtsschool der Maalsels, v. d. Werk. Standen alles met de meeste belangstellingbezichtigd. De leerlingen der school boden aan Z. K. H. een door heD vervaardigden voorzittershamer aan, om dien te gebruiken voor de stoomvaart-maat schappij „Nederland", welk geschenk door Z. K. H. welwillend werd aangenomen. Rotterdam, 10 Aug. De coniité's voor gekwetste en zieke krijgslieden zijn thaDS in deze gemeente voor zooverre gevestigd, dal de besturen daarvan benoemd en in functie getredeu zijn. De burge meester heeft het hem aangeboden eerevoorzit- terschap van het heeren-coinité met de meeste bereidvaardigheid aangenomen. Dit bestuur is georganiseerd als volgt: voorzitter de heer N. II. De Graaf; onder-voorzitter de heer Mr. J. G. De Bruyn; penningmeester de heer C. Van Andel; magazijnhouder de heer E. L. Jacobson Lzn secretaris de heer J. C. Veltcamp Helbachleden de heeren Dr. F. Rienderhoff, Prof. G. Th. F. Groshans, Jacq H. C. Van der Kun en P H. Smalt. Het bestuur van het dames-comité bestaat uit de volgende dames: mevrouw J. Van Vollenho- ven-Roc.hussen, presidente; mej. M. A. Hoffmann, vice presideute, mevr. Mees-Van Teutem, thesau- rière, mej. C. F. G. Hoffmann, secretaresse; mej. J. Schneither, belast met de zorg voor ingezonden voorwerpen; leden mevr. M. Hymans-Kerdijk, mevr. Rienderhoff, mej. S. C. J. Trenilé en mej. Kriaepen. Het heeren-comité telt ongeveer 120, het dames comité 150 leden. Door het laatstgenoemde is reeds een reglement ontworpen, hetwelk eerst daags aan het hoofd-comité ter goedkeuring zal worden ingezonden. 's Guaveniiage, 11 Aug. Naar aanleiding van het jongste bezoek, door H. M. de Koningin aan de alhier gevestigde Volksgaarkeuken op den Zwarten Weg gebracht, waarhij H. M. op de meest ondubbelzinnige wijze van H.D. voortdurende belangstelling in deze onderneming liet blijken, niet alleen door van de spijze te proeven, maar ook door zich geruimen tijd zoowel met het dienstdoend personeel als met verschillende bezoe kers met de Haar eigene minzaamheid te onder houden, en omtrent vele bijzonderheden inlich tingen te vragen, zal thans door het Bestuur gevolg worden gegeven aan het reeds vroeger opgevat voornemen, om voor de bezoekers ook goed bier voor matige prijzen beschikbaar te stellen. Ver melden wij hierbij de omstandigheid dat met het oog op de afwisseling der seizoenen, ook tevens afwisseling van spijzen plaats heeft, en dat zelfs aan de verbruikers, zonder verhooging van prijzen, nieuwe aardappelen werden verschaft, toen de prijzen hiervan voor meervermogende parti culieren nog tegen 8 per hectoliter werden be rekend, dan blijkt hieruit dat de oprichters geene pogingen onbeproefd laten, om deze inrichting volkomen aan haar doel te doen beantwoorden. Naar wij vernemen, mag het Bestuur zich in éen voortdurend suoces van zijne onderneming ver heugen, vooral ook met het oog op de behoeften van den werkman, zoodat het dan ook met het meeste vertrouwen de uitbreiding dezer heilzame inrichting aanvaardt, door binnenkort een tweede locaal te openen in de Torenstraat, waartoe de voorbereidende werkzaamheden zeer spoedig zul len aanvangen. Monster, 9 Aug. Een Pruis, Schmidts ge naamd, oud 42 jaar, en sedert Mei alhier als kleermakersgezel werkzaam, werd de vorige week opgeroepen, om voor de vierde maal voor zijn vaderlaud ten strijde te trekken. Heel Monster droeg er kennis van, want Schmidts vloog door het dorp onder den indruk Van geestdrift voor zijn land en vriendschap voor de dorpelingen. Ongekunsteld opgewonden verklaarde hij in ge broken Hollandsch en met mannelijke tranen in 'de oogen, dat hij er niet aan dacht „de pet iu de oogen 'te trekken" (zich schuil te houden), maar, wanneer hij ooit tegen de Hollanders moest vechten, dat hij dan 't geweer zou neerwerpen, en na alloop van den oorlog weer dadelijk terug kwam, „wanneer hij er deD kop maar afbracht." Aan de Loosduinsche brug riep hij tot afscheid „Ik ben overal in den vreemde geweest, maar Holland boven I" Arnhem, 10 Augustus. Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 623 stemmen, van onwaarde 4, geldige stemmen 619. Mr. B. P. baron Van Verschuer vereenigde op zich 343 stemmen, C. W. graaf Van Limburg Stirum 276 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Utrecht, 10 Aug. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren voor het eerst na zijn ongesteldheid te voet uit geweest en heeft zelfs een rit te paard gedaan. Morgen zal Z. Exc. de Commissaris des Ko nings weder de eer hebben I1H. KK. HH. den Prins vaD Oranje en Prins Alexander aan tafel te mogen ontvangen. Groningen, 9 Aug. De leden der voormaliga vrijwillige llankeurkompagnie Groninger en Fra- neker studenten hebben een adres aan Z. M. den Koning gericht, waarin zij o. a. de plechtige ver zekering geven, dat de geest, die hen in 1830 op de roepstem van Zr. Ms. onvergetelijken groot vader de vvapenen deed opvatten, tot op den dag van heden niet is uitgebluscht. Integendeel, zoo veel er nog van een negentigtal zestigjarige man nen kan verwacht worden, en zooveel hun ook maar eenigszins door lichamelijker! en inaatschap- pelijken toestand zal vergund zijn, dat willen ze volgaarne voor de hoogste belangen van Ne derland ten offer brengen, zoodra de nood het mocht vorderen. En in elk geval zijn ze beien) I en reeds werkzaam om op hunne zonen en latere I academiebroeders den krachtigslen, zedelijk,., I invloed uit te oefenen, opdat bij vernieuw,,, het feitelijk bewijs worde geleverd, dat bij fai komen en gaan der studenten-geslachten de.\r derlandsche student toch steeds onverand,,;., I blijft in zijne trouw aun Oranje en in zijnelvjj, "I voor het vaderland, en ook weder door het tegtri I woordige studenten-geslacht „het voorbeeld wordt I gegeten van hetgeen een volk vermag, dat d«-| I liefde voor zijn vaderlaud en trouw aan den vur: I I die het regeert, gedreven wordt. Dit adres was geteekend door de gecomiuJ I teerden Jhr. Mr. W. Laman Trip, Prol'. E. I Diest Lorgion en Jhr. Mr. J. D. Lewe Quiniu INGEZONDEN. DE LEIDSCHE VROUWEN EN HET ROODE FRUIS. „Het zal niet de schuld zijn van ons volk, indie: de oproeping der Geneefsche mensehenvriendt bij ons, als eene ijdele klank voorbij gaat; gebeu: dit, dan zal het daaraan te wijten zijn dat d oproeping niet op goede of voldoende wijze t ons is herhaald geworden," zegt de genera, majoor W. J. Kuoop in zijn verhandeling ovt: „het congres van Genève." Grooten lust had ik om die woorden te wijt gen en te zeggen: „dat de Leidsche burgeres» tot nog toe zoo achterlijk blijveD om zich te set, ren onder de vanen van het Roode Kruis is daara, toe te schrijven, dat de oproeping daartoe nog nat op voldoende wijze tot haar is gekomen. YV» wat toch is het geval? r dal dames eene poging aangewend om een coiuil op te richten, velen onzer waren huiverig om zi aan te sluiten aan iets, rvaar toeu de meest nog geheel onbekend mede waren, anderen tooiul zich dadelijk bereid, maar door welke reden dan ook de zaak kwarn niet tot stand. Zoo het wel eens meer gaat, leidde deze mislut poging tot neen, tot geen onverschillighei maar toch tot een soort van weifeling, die zn nu sterk openbaart nu in zoovele andere stedt. tal van dames zich verdienstelijk maken en gea der Leidsche het iniatief neemt. Schrijfster dezes meent uit den mond van: hare vrouwelijke stadgenooten te spreken, doe te beweren dat het ons recht leed doet dat jut onze stad, die zulke uitnemende hulpmiddels1 aanbiedt om goede verpleegsters te vormen, act terblijft. Een van de verschillende redenen dezer aan ling is nog onbekendheid met de zaak, waarov al zooveel gesproken en geschreven werd, zundi dat het ieder nog helder werd, b. v. wat uit ongeveer verwacht van eene gevormde verpkis ster. Moet deze zich dadelijk vast verbinden ot desgevorderd mede naar een buitenlanusch sla. veld te gaan? Deze en dergelijke vragen doen zich dadeliji in menigte voor en houden menigeeD terug, u niets liever zou wenschen dan deel te nemen as de lessen, die eenige leden van het Leidsche c uiité, (als ik de zaak ten minste goed begretJ zich voorstellen te geven. Zou daarom niet een der leden van het Lei. sche comité zoo goed willen zijn om 1°. Eeue algemeeue bijeenkomst te beleggt waarop alle Leidsche vrouwen en meisjes werdt uitgenoodigd, die lid zijn of willen worden? (11 zal dan stellig blijken dat vele nóg niet toetradJ tot het lidmaatschap omdat de Offroeping niet o| voldoende wijze tot haar kwam.) 2°. Om op die vergadering even het doel uiten.' te zetten dat het L. c. zich voorstelt, eu hoolJ zakelijk duidelijk te maken dat het bijwonen va lessen nog niet de dadelijke verplichting meit brengt om buitenlands te gaan. Zou het niet wenschelijk zijn dat de inleideni lessen zooveel mogelijk door alle leden vverdt bijgewoond en dat daarna zij, die er gaarne gi regeld deel aan zouden nemen, verdeeld werdf in de drie volgende klassen? 1°. In die zich geheel beschikbaar stellen va het Roode Kruis. 2". Die in hare woonplaats dienst willeu d«- waar dit verlangd wordt, (eenigszins op de wij' der pleegzusters). 3'. In haar die zonder cenig dadelijk doel gaan zichzelven zouden willen bekwamen. Deze laalslf- zouden dan een nader te bepalen contributie kuiw nen geven. Dit voorstel voor beter gevende, neem ik i' vrijheid er de aandacht van het Leidsche couui' op te vestigen. Eene Leidsche Inwoonster. J s s i 1 t i 3 r I I si si f d tl d T d< Y' f sc A sc sc As f M V, ke V! V( de Lc scl Ai su] de Nei zei Scl Co: Coi Ma der stei Ass A. Soh mei 34 wai ft! pan 14,C uit B een 40 i dooi in i Gemengde Berichten. te De gebouwen en goederen die iu de Houtlaao te Rotterdam verbrand zijn, waren aldus verze-r kerdPakhuizen ƒ46,000; de daarnaast gelegen™ gebouwen ƒ7,000; thee ƒ825,000palmolie ƒ150,000;PSic suiker en tabak ƒ200,000; koffie 543,000; granen H®' ƒ15,000; totaal ƒ1,786,000. Die som komt teur'Üf laste van de navolgende maatschappijende Maat- schappij van Assurantie etc. dezer stad ƒ127,000. r™

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2