I de onzijdigheid van andere natiën niet geschonden wordt, zal geen andere mogehdheid zich in den twist mengen. docht Pruisen blijven overwinnen, dan is het met de Bonapartes en voor dit geslacht, dat zoovelen gedood en gepijnigd heeft, mogen de zonen van andere nationaliteiten zich niet opofferen. Natuurlijk dat wij en met ons een ieder met spanning uitzien naar de gewichtige gebeurtenis sen die zullen volgen. Hooggerechtshof te Blois. Maandag is het rechtsgeding tegen de beschul digden van een aanslag op het leven van den keizer geëindigd. Natuurlijk dat de tijdsomstandigheden dit proces, dat anders misschien de hoofdstof van de bladen had uitgemaakt, op deu achtergrond schoven. Nu de zaak echter beslist is, geven wij hier een kort verslag van de laatste zitting. Zij was bestemd om den procureur-generaal in de gelegenheid te stellen de verdedigers te repliceeren. Deze zag, ook op verzoek van de ver dedigers, van het woord af, omdat, zeide hij, de schuld van de beschuldigden is aangetoond door magistraten, op wie ik trotsch ben van aan hun hoofd te staan. Ik had het voornemen eenige algemeene opmerkingen in het midden té bren gen. Thans acht ik dit niet noodigin de te genwoordige omstandigheden moet men ieder overbodig woord nalaten. Gij zijt thans aan het einde van uwe taak genaderd. Uwe gemoederen zijn diep geschokt; maar, geloof mij, het dierbare vaandel dat voor den vijand wappert zal behou den worden met heldenmoed en gewroken wor den. Weldra zult gij, ondanks de donkere wolken die zich thans samenpakken, Frankrijks roem schitterender dan ooit zien te. voorschijn treden. Maar daarom moet een ieder zijn plicht stipt vervullen. Gij zult recht spreken zonder overdrij ving, maar ook zonder zwakheid. Hierop verkreeg de advocaat Gatineau het woord, die, ten gevolge van het onverwacht ver trek van ziju geachten collega Arago, naar Parijs geroepen om zijn plicht als afgevaardigde te vervullen,! belast was eene verklaring van alle beschuldigden voor te lezen. Daarin werd een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van de Jury, ten einde, in de teger woordige omstandig heden, om redenen van zuiver politiekeu aard, geene krachten onbruikbat.r te maken, die een plaats onder de vurigste ve rdedigers van Frank rijk kuunen innemen. De Hooge Jury heeft, debatten geresumeerd had, nadat de president de zeven uren beraad slaagd en de volgende beslissing genomen: 37 beschuldigden ziju niet schuldig verklaard. De 17 beschuldigden die schuldig werden ver klaard, zijn: 1°. ter zake van het misdrijf van het smeden van een komplot: Pellerin, Dupont, Petion, Sapia, Gadinot, Tony, Moilin, Guerin. Verzachtende omstandigheden zijn aangenomen voor de twee eersten, den i ierde, zesde, zevende, en achtste. 2°. Wegens het vervaardigen van bommen zijn schuldig verklaard de zes beschuldigdenBeaury, Greffier, Letouze, Lerenard, Greuier en Ballot. De Jury verwerpt het misdrijf van aanslag, en vervangt dit door het beramen van een kom plot. Voor Ballot zijn verzachtende omstandighe den aangenomen. Megy is vrijgesproken van het misdrijf van deelneming aan een komplot, maar schuldig ver klaard aan moord op een ambtenaar in de waar neming zijner bediening. De praemeditatie is ver worpen. Verzachtende omstandigheden zijn toe gestaan. Het hooggerechtshof heeft hierop uitspraak ge daan. Het arrest veroordeelt Beaury tot 20 jaren, Dupout, Fontaine, bapia, Grenier en Gueriu, tot 15 jaren tuchthuisstraf; Gaudinot,- Tony, Moilin en Ballot tot 5 jarert tuchthuisstraf; Grenier tot 10 jaren tuchthuisstraf; Gromier, Letouze, Lere nard eu Pellerin, tot 5 en Dereure tot 3 jaren gevangenisstraf; Megy tot 20 jaren dwangarbeid. i .tl HET TOONEEL VAN DEN OORLOG. Herneming van Saarbrüeken; veldslag op den Spioherenberg. Hans Wachenhusen schrijft aan de Küln. Zeit. dd. 7 Augustus, des morgeus: Aan het gevecht namen afwisselend deel van het 7de legerkorps, de 14de divisie, sterk 11 bataljons, 4 batterijen en 1 huzaren-regiment. Van het 8ste armee-korps, het 40ste regiment, 2 batterijen en 3 eskadrons huzaren. Van het 3de arinee-korps waren in het vuur 5 bataljons. -De reserve stond aan den voet van de Spi- cherenheuvels. De 14de divisie tastte 's middags voor het eerst het geheele front van den vijand aan en hield zich steeds staande. Eerst tegen halfdrie's Damiddags kwam de eerste hulp van 2 batterijen van het 8ste legerkorps, te drie uren kwam het 41ste egiment en gelijktijdig verschenen van St.-Arnual e eerste bataljons van het 3de legerkorps. Tot dusver voerde geueraal v. Kamecke alleen J 8sl het hevel, toen echter gaf hij het over aan den bevelhebber van het 8ste legerkorps, generaal v. Goeben. Terstond vielen de vereenigde troepen van het 40ste regiment en van het 3de legerkorps den rechtervleugel van den vijand aan, die in het bosch aan de oostzijde van de Spicheren ber gen stond. Onze troepen drongen in dit bosch en bemach tigden het ondanks den krachtigsten tegeostand eu een verschrikkelijk geweervuur. Toen bestorm den zij den heuvel en daarop ontstond een heet en langdurig gevecht, waarbij de vijand van For- bacli driemaal nieuwe versterkingen ontving. Toch werd de vijand ten slotte teruggeslagen. Onze uiterste linkervleugel werd intusschen door deu vijaud, die op den tegenover ons liggenden heuvel stond, aangevallentwee bataljons van het 3de legerkorps moesten eenigszins wijken, doch hernamen spoedig hunne vroegere stelling. Na dat het bosch achter de Spichereuheuvels door ons was genomen, stelden wij een batterij op, welke deu door deu vijand opnieuw beproefden aanval af sloeg. Het geweervuur duurde op dezen heuvel uren lang, de mitrailleuses braakten onophoude lijk vuur, meermalen bracht de vijand ons zeer in het nauw, toch dreveu wij hem overwinnend terug. Het was een heet gevecht, dat dan hier, dau daar afwisselende kansen aanbood, door de versterkingen die de vijand telkens ontving ver oorzaakt; doch onze soldateu behielden ondanks chassepot en mitrailleuse telkens de boven haud en sloegen den allengs op verschillende punten voortgerukten vijand weder terug. Onze rechtervleugel, die uit 5 bataljons van de 14de divisie bestond, was intusscheu in een zeer bloedig gevecht gewikkeld. Reeds waren de onzen onder het heftigst geweervuur tot Stiering door- gedrougen, toen zij door den vijand teruggejaagd werden, totdat zij eindelijk tegen den avond door generaal v. Kamecke aangevoerd, het verloren terrein herwonnen en den vijand weder naar Stiering terugsloegen, waarbij eenige huizen van dit grensplaatsje in brand geraakten. De poging van den vijand om met sterke ar tillerie massa's ons centrum aan te tasten, gelukte niet. Onze artillerie was de vijandelijke spoedig in het vuur geven voor, en noodzaakte den vijaud af te trekken. Toen de duisternis inviel, werd de terugtocht van den vijand merkbaar, daar hij dien dooreeii geduchte kanonnade trachtte te dekken, die ous weinig nadeel berokkende. Onze zegevierende troepen bivakeerden des nachts op de plaats die zij aan het eihde van het gevecht bereikt hadden; de vijand kampeerde op de hoogten tusschen Forbach en Kehrbach. Noch de verliezen van den vijand, noch die van de onzen zijn tot dusver, 8 uren 's morgens, nauwkeurig op te geven. Voortdurend worden gevangenen aangebracht, wier getal wel 400500 zal bedragen; daaronder bevinden zich vele Fransche officieren. Ons verlies aaD hoofdofficieren is: generaal v. Francois gesneuveld, kolonel Reuter zwaar gewond, majoor Wichenau gesneuveld, majoor v. Jena zwaar gewond. Aan beide zijden zijn zeer vele officieren ge- dood en gewond. Wij hebben kooipagnieën die al hunne officieren verloren hebben. Tot geruststelling voeg ik hier bij, dat voor de verpleging van de gewonden uitmuntend gezorgd wordt en goede maatregelen geDomen zijn. Ook de bewoners van Saarbrüeken ondersteunen onze gezoudbeids-kompagnieën met liefdevolle toewij ding. Geheele wagens vrouwen en meisjes komen op het slagveld aan, zonder vrees voor de kogels, om hulp te verleeuen bij het verbinden van de gewonden, hunne verfrisschingen aan te bieden en uit het kamp te dragen. Postscriptum. 10 uren. De resultaten van den slag komen aan den dag. De vijand is totaal versla gen. Het Sde regiment huzaren heeft hedenmorgen Forbach bezet en de bagage en het kampement van 2 divisiën is in onze handen gevallen. Arlon, 9 Aug. (Part, telegram). Volgens brieven uit Metz heeft de maarschalk Leboeuf zijn ont slag als majoor-geDeraal van het leger ingediend. Iüdien dit ontslag wordt aangenomen, dan zal de generaal Trochu hem opvolgen. (N.R.Ct.) Brussel, 9 Augustus. (Part. telegram). Ten gevolge van de enorme opeeuhooping van troepen aan de Fransche grenzen, is sinds gisteren alle goederen vervoer in Duitschland gestaakt. Pruisen trekt al zijne strijdkrachten uit Silezië en Sleeswijk terug, ten einde een ander leger tot een inval in Frankrijk bijeen te brengen. (iV. R. Cl.) Brussel, 9 Augustus. (Part. telegram). Frankrijk en Pruisen hebben het tractaat nog niet geteekend, waarvan de heer Gladstone melding heeft ge maakt. Beide Mogendheden hebben evenwel ten stelligste beloofd, dat zij het tractaat ondertee- kenen zullen, hetgeeü zoo spoedig mogelijk ge schieden zal. (N. R. Cl.) Saarbrüeken, 9 Augustus. Volgens officieele berichten is het gevecht bij Spicheren (een Fransch dorpje) niet ver van Saarbrüeken, van grooter om vang en van meer belang dan tot heden bekend was. Het Fransche legerkorps van Frossard is bij dit gevecht geheel verslagen; de verliezen van dit korps aan dooden en gewonden zijn zeer groot. (Iet kamp van een geheele divisie, eene aanzienlijke voorraad levensmiddelen is in onze handen gevallen; buitendien zijn reeds vele ge vangenen aangebracht, wier aantal elk oogenblik toeneemt; op dit oogenblik reeds meer dan 2000. Ook onze verliezen ziju echter grootsheide 5de divisies hebben alleen ongeveeer 1800 man ver loren. Het Fransche leger trekt op alle punten terug; St.-Avold is door onze troepen bezetonze pa trouilles dringen door tot op 2 Duitsche mijlen van Metz. Van den dag van heden is tot dusver niets van belang medegedeeld. Parijs, 10 Augustus. Berichten nit Metz van gisterenmiddag acht min. voor tweeën deelen mede: De generaal Bazaine neemt het opperbe vel' op zichde troepen zijn vereenigd bij Metz, de geueraal De Camp is benoemd tot bevelhebber .van het derde legerkorps. Mac-Mahon verzamelt bet grootste gedeelte van zijn leger en trekt zich terug op Nancy. llagenau, 10 Augustus. Het leger van den kroonprins van Pruisen vond, voorttrekkende, al de dorpen vol met gewonden in den slag bij Woerth. Het in de laatste dépêche opgegeven vermoede lijk getal van dooden en gewonden, kan wat de Franschen betreft, verdubbeld worden en gere kend op 10,000 dooden en gewonden, behalve de gevangenen; van deze laatsten komen er nog altijd aan. Parijs, 10 Augustus. Vóór het einde van de week zal de stad geheel in staat van verdedi ging zijn. Het garnizoen bestaat uit 40,000 man, behalve de troepen in het kamp te Ch&lons. Van het 77ste linie-regiment, dat aan het ge vecht bij Saarbrüeken heeft deelgenomen, zijn slechts 80 soldaten en 4 officieren teruggekeerd. Londen, 10 Augustus. Het tweede Fransche eskader, bestaande uit 9 gepantserde schepen, met troepen van Brest on Cherbourg, is gisteren Dover gepasseerd op weg naar de Oostzee. Parys, 10 Augustus. Jerome David, afgevaar digde en hoofd van de rechterzijde, zal waarschijn lijk minister van biunenlandsche zaken worden, Alle Fransche legerkorpsen zijn voor Metz ver eenigd. Het rapport van den minister van oorlog ad interim aan de keizerin-regentes luidt als volgt: Mevrouw I De omstandigheden zijn thans van dien aard, dat aan de verdediging der hoofdstad gedacht moet worden en dat nieuwe troepen moeten vvor- deu bijeengebracht, die met de strijdmacht, welke de keizer onder zijne bevelen heeft gehouden, ons in staat zullen stellen in het open veld het hoofd te bieden aan een vijand, die door zijne aanvankelijke zegepralen aangemoedigd, op het punt is van naar Parijs op te rukken. Maar Parijs zal nietonverhoedsgenomen worden. Zijne buitenforten zijn sedert langen tijd vei ligheidshalve gewapend. Men heeft aan de vol tooiing daarvan gearbeid, en bij liet uitbarsten des oorfogs is dadelijk een begin gemaakt met liet wapenen van den - ringmuur.'Er moeten, bovendien, oin Parijs i in staat van verdedi ging te stellen, nog eenige andere werken wor den uitgevoerd. Het plan is gereed eu morgen wordt, er een begin imede gemaakt. De'midde len van verdediging zullen spoedig voltooid zijn. De buiten forten zijn bijna reeds in staat, om een geregeld beleg vol te houden, i en binnen weinige dagen, zal de ringmuur in denzelfden toestand zijn. Tot dat werk ontbreekt het den inwoners van Parijs noch aan armen, noch aan toewijding. De nationale garde zal de muren verdedigen, die zij onneembaar zal maken. Veertigduizend man, uit hare gelederen genomen, vereenigd met de tegenwoordige bezetting, zullen meer dan vol doende zijn voor eene krachtige verdediging tegen den vijaiid, die een zeer uitgestrekt front bezet liondt. De verdediging van Parijs zal dus verzekerd zijn. Maar er is een ander, niet minder gewich tig punt, dat de aandacht verdient: de leegten, in ons leger ontstaan, moeten aangevuld worden. Met de medewerking der mariniers, met de nog in Frankrijk en in Algerië beschikbare regimen ten, met de vierde bataljons onzer honderd regi menten infanterie, tot'900 man voltallig gemaakt, en, eindelijk, met het vormen van een gedeelte onzer regiments-gendarmerie, die een keurbende is, kan men gemakkelijk 150,000 man in 't veld brengen. Voorts zal de oproeping der ljchling van j869t wier jeugdige soldaten van 8 tot 12 Augustus zullen aankomen, ons 60,000 manschappen geven, die binnen eene maand tot ware soldaten zullen gevormd zijn. Alzoo kan men, zonder de cavalerie, de artillerie, de genie en de andere wapens te rekenen, dade lijk over 150>000 man beschikken, eu later over nog 60,000 man, die alten den vijand te- gemoet kunnen snellen. Maar ook de nationale mobiele garde en de kompagnieën scherpschutters, die zich overal orga- niseeren,. zullen aan dien strijd kunnen' deelne men! Iii het geheel hebben wij alzoo400,00u manl' Eindelijk kon men rekenoii op'de sedentaire.'garde. Op die wijze kan Frankrijk tweemillioen lands verdedigers wapenen. Hunne geweren zijn gereed, en er blijven borertdien nog een millioen geweren an reserve. TBLBGBAMMEIV. Parijs, 9 Aug. Iu de zitting van den Senaat heeft de minister-president van den staatsraad, de heer Parieu, de volgende mededeeling gedaan „De keizer heeft gewild dat wij u bijeen, zou- alen roepen, zoodra de orostanijigheden dit noodig mochten maken. De keizerin heeft thans niet wil len wachten totdat de toestand gevaarlijker zou worden. Wij hebben pedprlagen geladen; maar wij zijn niet overwonnen. Het groofste gedeelte van het ..leger heeft nog geen deel genomen aan den strijd. Het- staat gereed om ons de overwin ning te verschaffen. Onze hulpmiddelen zijn nog niets verminderd. Wij yragon u v^rgumijug lot het oproepen van een aantal lichtingen. Al^es is gereed. Parijs is in genoegzamen staat van verde diging gesteld, om een langdurig belpg vol te houden. Wij zullen de maatregelen voor de aanwerving van vrijwilligers vereenvoudigen. Wij zullen u eeue algemeene regeling van do nationale gai'4e en de inlijving van een gedeelte der mobiele garde bij pet staand leger voorstellen, alsmede de oproeping der ljchting van 1871. De Pruisen hopen hun voordeel te doen inet onze inwendige verdeeldheid. Deze hoop zal te schande gemaakt worden. Indien de orde mocht worden verstoord, dan zouden wij gebruik maken van de volmacht, die de staat van beleg ons geeft. In de orde ligt bet behoud des lands omgesloten." Deze mededeeling werd met bijyal vernomen. In de heden geopende buitengewone zitting der Kamer beeft de heer OUivier eene mededee ling voorgelezen, gelijk aan die welke reeds aan den Senaat is gedaan. De minister yoegde er bij, in antwoord op eenige aanmerkingen van 4e linkerzijde: „Het sou thans eenvergrijp tegqn ■het vaderland zijn, wanneer men, eene minuut vprloor met persoonlijke quapsliëh- Men moge vele verwijten tegen de ministers richten. Maar bewaren wij .thans het stilzwijgen. Laten wij enkel bedacht zijn op het nemen van de maat regelen, die door het ministerie, hetwelk- van de Kamer opnieuw haar vertrouwen vraagt, zijn voorgesteld. Indien andere ministers, beter, .d^n wij, aan de gebeurtenissen het hoofd weten te bieden, zendt ons dan weg, maar het zij dan dadelijk; want thans is het niet de tijd voor uitvoerige discussiën. wel voor handelen." De heer Latour Dumoulin stelde hierop voor, uit naam van verscheidene afgevaardigden, hét presidentschap van den ministerraad op te dyagpn aan den geperaal Trochu. Daarop is de urgentie aangenomen van al de wetsontwerpen, door den Minister van Uorjpg ad interim, Dejean, voorgesteld. De heer Favre stelf voor de ppinidtlpjlijke wapening en de geheele organisatie van de natio nale garde van Parijs 'en de departementen op den grondslag van de wet van 1831. Vólgehi' hem had men de nederlaag te wijten aan Hé volkomen onkunde van den generaal en ëhéf, en liij stelt derhalve voor, dat dé'Keizer hét óppél'- bevel zal neerleggen en het Wetgèvend Lichaam het bestuur van de zaken des lands in banden zal nemen. Dit voorstel bracht een onbeschrijfelijke opschud ding teweeg. De linkerzijde applaudiseerde, ter wijl de meerderheid protesteerde, en de lieer De Oessagnac uitriep, dat zulk, een voorstel het begin Was eener revolutie. Opnieuw opschudding. De heer Picard stelt voor, dat, de regimenten die te Parijs zijn, naar de grenzen zullen gezon den worden en zeide: „Indien men wapenén weigert aan de bevolking van Parijs, zal zij zich die verschaffen met alle mogelijke middelen." Verder drong hij aan op verandering van Mi nisterie. De heer Jerome David, die den strijd bij Wis- sembourg heeft bijgewoond, zegt: „Indien onze soldaten ons hoorden, souden zij ons toeroepen: laat de inwendige verdeeldheden rusten^ laat het leger het vertrouwen behouden, dat geheel Frank rijk achter lien staat." De heer Ferry zegt op luiden toon, onder be dreiging legert het Ministerie:1 „Op dit oogenblik worden Franschen te Parijs neergeschoten." De heer De Kêratry st^.lt ;voor de abdieptie van den Keizer, en wordt tot de orde geroepen. Men verklaart zich voor sluiting der dlscüssie. De zitting wordt geschorst, (Een onafzienbare menigte is rondom het gebouw van het Wetgei vend Lichaam vereenigd, militaire maatregelen van voorzorg waren genomen en de gewapende macht is verplicht de toegangen tot het paleis te doen ontruimen. Twee personen, die geld gaven aan werklieden, zijn'des middags op de Place Concorde gearresteerd. Men houdt hen vooi* Pruisische agenten.) Na de hervatting der zitting stelt de heer tffé- ment Duvernois de volgende motie van orde voor: „De Kamer, besloten de Regeering te steunen,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3