Met den militairen geneeskundigen dienst te Sa- marang is het hoe langer hoe. treuriger gesteld. De dirigeerende officier van gezondheid geelt dezer dagen zijn dienst over aan den eenigen off. v. gez. lste klasse, en heeft men, om althans drie dokters aan het hospitaal te hebben, er nog éen aan den garnizoens-dienst moeten ontnemen, welke dienst nu door slechts éen dokter wordt waargenomen. Waar moet het op die wijze heen? (Sam. Cl.) Wij vernemen dat op Bima in 's lands kas een diefstal is gepleegd, ten bedrage van ƒ2600. Het voorloopig ohderzoek van het' bestuur (een controleur 3de klasse pn een tolk. hét geheele personeel!) deed blijken dat er met een valschen sleutel was te werk gegaan, en heeft men ook een op het geldkantoor passenden sleutel bij een inlander (ex- mandoor der kettinggapgers!) ge vonden, zoodat vermoeden ten kwade op diep man rust. De Java is heden vertrokken met den controleur N. van Djeneponto van hier met onzen djaksa om het onderzoek te vervolgen, zullende de contr. E. van Bima herwaarts komen. (Mak. Hhl.) Men schrijft aau de Sumalra-Courant het navol gende: „Gisteren 7 Juni bood het bureau van den heer assistent-resident voor de politie te Padang een zonderling schouwspel aan. Een groot aantal on zer voornaamste en beste ingezetenen waren uit- genoodigd om aldaar te negen uren 'gehoord te worden in zake Van overtreding van artikel 43 der nieuwe politie-verordening. Onder de üitge- uoodigden waren ook dames, die échter niet ver schenen waren;' hetgeen ons volstrekt niet ver wonderde, omdat de ondervinding geleerd heeft, dat men meestal uren möet schilderen alvorens gehoord te worden. Op de vraag aan de schuldigen gericht, waarom zij den weg niet tweemaal daags laten begieten) zóoals het reglement voorschrijft, werd door eeni gen geantwoord, dat zij daaraan onmogelijk kun1 nen voldoen omdat juist, wanneer' het 'droog weder is, hunne putten ook droog zijn'anderen verklaarden zich daaraan niet te kunnem onder werpen daar het begieten van den weg langs1 hun erf, waaronder erven van 54 en paal in omtrek, hun minstens f25 a ƒ40 's tnaands zoude kosten, eeue belastiDg van 800 'sjaars en meer; die de gouverneur van Sumatra's Westkust 'niet het recht heeft vah hunne eigendommen te eischen. Deze delinquenten werden met f 3 beboet of bij gebrek van betaling tot drie dagen gevangenis straf veroordeeld. Onder de opgeroepeneu waren er die verklaar den, dat doordien zij het vruchtgebruik niet heb ben van de erven, zij het begieten der wegen daarlangs aan de eigenaren wilden overlaten; door dit pretext kwamen zij vrij. Wij zullen nu waarschijnlijk eenige respeotable ingezetenen voor 3 dagen1 in de gevangenis zieu dwalen, omdat zij zich maar-zoo niet aan eene exorbitante belasting, door den gouverneur van Sumatra's Westkust opgelegd, willen onderwerpen. De bepaling van het begieten der wegen schijnt het politie-reglement ingeslopen te zijn, zonder dat de gouverneur Arriëns de onuitvoerbaarheid daarvan voor deze plaats heeft ingezien. Het schijnt dan ook zeer gëtridkkelijk om den weg zoo maar eens eventjes tweemalen daags te" bégietëb én zoude het veel tot veraangenaming ën verkoeling der plaats bijdragen indien het zonder1 de groóté opoffering van f 10 tot 40 's maands) voor de in gezetenen doenlijk was. Wat ziet Mén echter tót overmaat van ergernis gebeuren térwij! "dat dé' goede ingezetenen met gévangenis gestraft 'Wor den, blijven de wegen langs alle openbare eé' 's lands gebouwen onbegoten, alleen voor het bu reau van den gouverneur en van den assistent- reSiderrt, alwaar men eenige kettinggangers 's mid dags den weg ziet begieten. Men ziet tiet-in, naar het schijnt, dat die lieden' dan ook 'nuttiger kunnen gebruikt worden dan voor het begieten der wegen en laat het bij de gouvernementsge bouwen achterwege. De Directie van de Genie schijnt tot uitvlucht voor het niet begieten der wegen op te geven', dat daarvoor geene fondsen disponibel zijn. Bij haar moeten die evengoed disponibel zijn als bij elk particulierpanders moet zij,'als elk particu lier die geen fondsen disponibel heeft, het maar zelf doen. De ingezetenen zeggen terecht: men heeft ons heden met het begieten der wegen belast, morgen zal men ze ons met hetzelfde recht loten be- grinteu. Wij vernemen dat er een request onder de in gezetenen circuleert, aan zijne excellentie den gouverneur-generaal gericht, om zich over dezen stand van zaken te beklagen. 22 Juni. Van eene alleszins geloofwaardige zijde is de mededeeling ontvangen, dat het schroef- stoomschip Hibernia vermoedelijk in Juli a. s. uit Engeland zal vertrekken met den telegraafkabel, bestemd voor de lijn tusschen Batavia en Sin gapore. Den meerderen tijd in aanmerking nemende, welke vereischt zal worden tot het leggen van een telegraafkabel van Madras naar Pinang, in slede van Point-de-Galle naar Pinang, waartoe aanvankelijk het voornemen bestond, inag wor den aangenomen, dat men uiterlijk den 25"" De cember van dit jaar regelrecht van Batavia naar Falmouth zal kunnen telegrapheeren. (Jar. Cl.) Uit. Djocja (part. Corr.) 14 Juni. De grebek is hier, evenals te Solo, in de beste orde gevierd, trots alle praatjes die uitgestrooid waren. Ellendig product van Indische babbelzucht! Maar laten wij er verder het zwijgen toe doen. Djocja leverde heden nog een ander goed nieuws. Het geldt het klein ambtenaars-examen. Onder de examinandi waren twee Javaansche jongelin gen, die 'zich door hun bedrevenheid van velen der Europeesche candidaten gunstig onderscheid- dena hoewel het examen, wat het Hollandseh betrof, betrekkelijk moeilijk was. De commissie begreep terecht dat met dergelijke examens de hand niet gelicht mag worden. De uitslag was deze: 16 candidaten hadden zich aangemeld: G erlangden de qualificatïe uit muntend, en tot die gelukkigen behoorden ook de bovenbedoelde Javaansche jongelingen, leerlingen van de Gouvernements openbare school alhier, Radben Bagoes Soedar Sone en Whaidin; 5 ver wierven het attest voldoende en 6 werden afgewe zen. Moge andere Javaansche grooten het voor beeld, door twee hunner landgenooten gegeven, volgen en moge de regeering zulk een streven naar ontwikkeling op verstaDdige wijze beloonen. (Loc.) Gemengde Berichten. Men meldt uit Rotterdam dd. 9 Augustus: Een vreeselijke ramp heeft gisterennacht in onze stad plaats gegrepen. Ongeveer te halfdrie werden !de inwoners gewekt door den noodkreet „brand! ibrandIn allerijl was de brandweer op de been len spoedde zich naar de Houtlaan, in welker iomtrek de vlammen met felle woede flikkerden, 'Weldra bleek het dat de houten loods, in eigen- idom toebehooreude aan den héér C. Struyok (Steenplaats 15, 781) in lichtelaaie vlam stond. 'Dit houten gebouw was binnen weinig tijds met alles wat er zich in bevond door de vlammen ver nield, waarop het daarachter gelegen steenen woonhuis van den sloepmaker door de vlammen werd bedreigd. De brand nam weldra een ern stiger aanzien, daar het kolossale pakhuis, dat on middellijk aan de loods grensde, vuur had gevat, niettegenstaande eén aantal handbrandspuiten wa ter gaven en de stoom brandspuit aan de overzijde van het terrein des onheils (op de Zalmhaven dus) zich in gereedheid maakte om te trachten de vlam men te stuiten. Terwijl de manschappen van de brandspuit wijk 5 op het dak van genoemd stee nen woonhuis bezig waren om het pakhuis „nat te houden", stortte eensklaps een muur van het pand in, waaronder eeuige brandspuitgasten wer den bedolven, terwijl de spuit zelve ten deele ver pletterd werd. Onmiddellijk werden er pogingen in het werk gesteld om de manschappen te redden, en hierin slaagde men vplkomen. Twee personen werden bevonden lichtelijk te zijn gekwetst en een derde, die zwaardere wonden had bekomen, werd naar het in de nabijheid gelegen gesticht voor Israëlietischp oudeliedeo en zieken overgebracht, waar hij verbonden en verpleegd werd. In strijd met de lQOpende geruchten is het ons aangenaam te kunnen verzekeren, dat er voor het leven van den gekwetste geen gevaar bestaat. Evenmin is liet overeeukorpstig de waarheid, dat er meerdere personen aan spuit 5 werkzaam, of dat ef poli tieagenten worflen vermist. Intusschen verhieven de vlammen zich hooger en hooger en tastten de houten luiken aan van het pand de Krim, in eigendom to behoorende aan den heer VV. Van Traa, waarop twee rijke ladingen Chiua-thee, naar men wil ongeveer 13,000/4 kisten, gezolderd légen. Niettegenstaande alle pogingen in het werk werden gesteld om het gebouw te bewaren, bleek het spoedig dat die pogingen nutteloos waren en dat de theekisten mede waren aangetast. Daarop greep het vuur met verbazende snelheid om zich heen. Binnen weinig tijds stond het geheele ge bouw in lichtelaaie vlam, zoodat weldra de bo venverdiepingen insLortten en het geheele pand verkeerd werd in een zwarte massa, zeer veel gelijkende op een aarden schans, waaruit op het oogenblik dat wij dit bericht schrijven, nu en dan vlammen nog opstijgen, niettegenstaande de massa water, die zonder ophouden er op gewor pen wordt, doch voor een groot gedeelte in den vorm van sterk getrokken thee weder in de Zalm- haven stroomt. Men had zich aanvankelijk gevleid dat men nu het vernielend element meester zou worden en da.t althans het pand de jonge Adriana, inede in eigendom toebehoorende aan den heer Van Traa, zou worden gered. Doch ook nu weder werd die hoop verijdeld. De vlammen hadden den nok van het pand aangetast en aangezien het terrein het ondoenlijk maakte om het gebouw van voren te doen bespuiten met de stoombraud- spuit, maakte het vuur verrassend snelle vorde ringen, he(geen hoofdzakelijk te wijten was aan de wol, dieop den bovensten zolder was opge slagen. De vlammen vonden overigens ruimschoots voedsel in de 2600 kanassers suikers, de 14,000 ba len koffie, de circa 600 vaten palmolie en de partij talk, 't geen alles in het pand was opgeslagen. De massa's water, die door de stoom- en andere spuiten in en op bet gebouw werden geworpen, vermochten niet het vuur te stuiten. Het geheele pand niet al wat er zich in bevond werd mede letterlijk in een puinhoop herschapen, waaruit uren lang nadat het gebouw was ingestort, de vlammen en verstikkende rookmassa's nog op stegen. Te ongeveer elf uren stak er een bui op uit het Noorden, vergezeld met felle windvlagen, waardoor de vlammen naar de machinefabriek de Maas van de heeren Burgerhout Kraak werden gedreven. Evenwel werd bet spoedig we der stil, zoodat de vrees dat ook die gebouwen zouden worden anngetast, gelukkig niet bewaar heid werd. Omtrent de oorzaak van deze ramp, waardoor, naar men zegt, voor eene waarde van omstreeks tweemillioen guldeD in weinige uren werd ver nield, is nog niets met zekerheid bekend. De politie stelt echter eeu ijverig onderzoek in. Zij heeft dc gebroeders Struyck, in wier loods, zooals wij hier boven zeiden, de brand een aanvang nam, onder toezicht gesteld. De burgemeester was onmiddellijk na het uit breken van den brand op het terrein aanwezig, evenals de schutterij, de mariniers en de politie. De orde werd uitmuntend gehandhaafd, eD de brandweer heeft bij deze gelegenheid door snel te handelen en krachtig te werkeü, haar goeden naam uitstekend gehandhaafd. Een zonderling toeval is het dat de 14,000 balen koffie der Nederlandsche Handei-Maatschappij ten deele afkomstig waren uit het onlangs ingestorte pakhuis de Zeevaart (Scheepmakershaven) en uit het omgevallen fregatschip de Voorlichter. De schade komt, naar men zegt, hoofdzakelijk voor rekening van de verzekering-maatschappijen hier ter stede, te Amsterdam en die te Tiel. Greld- en Effectenmarkt. Amsterdam, 28 Augustus 1870. Dat de oorlog feitelijk is aangevangen en er zeer belangrijke gevechten hebben plaats gehhd, heeft eéne betrekkelijk gunstige vvérking op de fondsenmarkt uitgeoefend, die zich geopenbaard heeft door eene niet onbelangrijke rijzing der prij zen van bijna alle soorten van effecten. Dit feit constateerende, willen wij ons niet verder verdiepen in speculatieve beschouwingen of voorspellingen, waarvan de onjuistheid in het volgende oogenblik reeds door de gebeurtenissen kan bewezen worden. Daarbij komt dat de ge voelens uiteenloopend genoeg zijn, om den een te doen denkeu dat indien de overwinning aan den kant van Duitschland verblijft, die tot zekere ge volgen leiden zal, welke gevolgen anderen juist verwachten, wanneer Frankrijk mocht zegevieren. Zoo ooit dan mag het thans een oogenblik heeten dat men willens of onwillens mede spe culeert, zoowel wanneer men bij de nu opgaande markt geldbelegging in de fondsen zoekt als wan neer meu zijn leeg liggend kapitaal vooralsnog niet aan banden legt, en het schijnt dat velen met ons zoo denken, want hoewel er heden nog al wat kooporders waren, zoo liepen zij toch niet over groote kapitalen, terwijl geld op prolon gatie zeer gemakkelijk tegen 7 pCt. te bekomen was, niettegenstaande men voor weinige dagen nog tevergeefs 8 pCt. bood. De Nederlandsche Bank heeft niettemin den 4den dezer evenals de Engelsehe, het disconto vei'c hoogd en op 6 pCt. gebracht, een prijselijke maat regel van voorzichtigheid, die het publiek bij evenlueele gebeurtenissen zeer ten goede zal komen. Wat nu betreft de prijzen der fondsen, is liet verschil tusschen heden en voor acht dagen; of zelfs bij eergisteren vergeleken, vrij belangrijk. Onze 2% pCt. liepen van 49tot 50(4, de 3 pCt'. van 56'tie op 5714, de 4 pCt. van 76%'op 77 Handel-maatschappij van 101% tot 105. Exploi tatie-maatschappij van 77 tot 78%, Ceutraal-spoor1- weg, gestempeld, van 60 tot ƒ65. Evenzoo ging het met de buitenlandsciie fondsen-, die van 1 tot 2 pCt. avanceerden, waartoe vooral de hoogere merken van de Engelsche en deDuit- sohe beurzen medewerkten, zóo zelfs dat de lagere Parijselie noteering als 't ware niet eens in aanmerking genomen werd. BUITENLAND. Parijs dre igt in een toestand te geraken, die de geschiedenis ons zoo menigmaal schetste. De ijzeren arm van 1,852, die het noodig oordeelde dat zijn wankelende troon door gebeurtenissen, die de zucht naar eer en roem van de Frausche natie zouden bevredigen, opnieuw moest worden bevestigd, is zwakker dan ooit nu de rots waarop hij aehttieu jaren steunde, onder zijn voeten dreigt weg te zinken. De natie, die zoo herhaaldelijk blijk gaf des derden Napoleons despotisme moede te zijn, werd steeds door die rots in bedwang gehouden. En terecht, want wat zouden of konden weerlooze burgers tegen chassepots uitrichten Maar thans, nu Frankrijks roem van de Krim, Italië China enz. verduisterd wordt door de vreeselijke veine, dering aan den Rijn, juist daar waarop de blikken der natie altijd gericht waren, en nog wel dour een nabuur waartegen Frankrijk een ouden wrol- koestert, thans herleeft de Franschman >a„ 1792, en vertoont zich in zijn woede niet allee het kenteeken van, spijt over Frankrijks ven,;, dering, maar ook een zucht tot wraak op j, dynastie die de natie 18 jaren om vrijheid liet bidden, sineeken en eischen, zonder aan die volksstem gehoor te geven. Reeds van 1.1. Zondag neemt men die verschijn selen waar, die toenemen naarmate de berich-a 1 ten van de grenzen steeds meer en meer toonetif I dat de nederlaag van Frankrijks leger ontzaglijk di is. Angst en schrik heeft zich verspreid, niet voot k< den souverein en zijn gezin, maar voor het dierbare vaderland. Aanvankelijk mocht men gelooven, di dat geen andere beweegredenen het volk leid. hi den, dan de wensch om alle politieke geschillen ter zijde te laten en als éen man op Ie staan kc om Bonaparte te helpen, maar al meer en meer worden wij overtuigd dat de geest van het Pani sche volk nog door iets anders is beheerscht. De natie wil wel de banden aan het werk slaaa maar niet voor Napoleon, niet voor zijn regeerin» Zij wil de vreemde indringers van het grondge bied verdrijven, maar eerst moet het vertrouwen tusschen regeering en volk hersteld worden. Van daar dat de duizenden die op den dag en 's avond: ge Parijs doorkruisen, telkens en telkens luide rit ge vervallenverklaring van Napoleon uitspreken eil o\ reeds de republiek in aantocht zien. Vandaa: dat het geroep om wapenen door gaDsch Pari, weerklinkt. De impérialistische bladen mogen het verblot men en mogen die spanning uitsluitend toeschri, ven aan de zucht om den vader des vaderland te redden, de berichten die ons gisteren en heds toekomen, schenken maar al te zeer de ove,rl» ging dat het in staat van beleg verklaren vi Parijs nog een andere oorzaak, het weigert' van wapenen nog andere beweegredenen heel Parijs beleeft journées die het voorspel zijn va ernstige gebeurtenissen. Het zijn niet de oproermakers van Belleville niet de woelingen van sociaal-democraten, nit de opgewonden taal van demagogen die hier hlleet de blikken van Europa tot'zich trekken Nèen het zijn feiten, feiten die van onberekenbare strek king ZijD. Het is dé houding van de éolksvertt genwoordiging, die ons zoo doet spreken. Als in den boezem dezer vergadering reeri wordt voorgesteld de abdicatie van Napoleon hoe moet het dan daar buiten toegaan. Onze 1- zers vinden onder de telegrammen het hoo| belangrijk doch beknopt verslag van de zittin. van het Wetgevend Lichaam van gisteren. Daaruit blijken deze zaken: 1°. Dat het ministerie zoover is moeten gaat van te zeggen: „Wanneer ge meent dat andere ministers beter dan wij de dreigende gevaren kunnen afweren, verjaagt ons dan, maar dan ook onmiddellijk." 2'. Dat de Kamer de ministers onmiddellijk verjaagd heeft, want de minister Ollivier hee'l ten slotte verklaard, dat de generaal'Montaut® graaf van Palikao, belast is met de 'vorming var een nieuw kabinet. 3'. Dat de geheeld linkerzijde, waaronder de afgevaardigden van Parijs, bij monde van d< heer Favre voorstelde dat de keizer het o'ppe bevel over het leger zon neerleggen en het Wc gevend Lichaam het bestuur in handen zou hemei 4". Dat de heer Picaïd, hoofd vande mee gematigde linkerzijde, zeide: „Indien men wap nen aan de bevolking van Parijs weigert, n zij zich die verschaffen met alle mogelijke mn tjejec," En 5°.: dat de ridderlijke afgevaardigde gr» De Kératry tot de orde werd geroepen oind- hij de abdicatie van den keizer voorstelde. De heer De Cassagnac, de alter ego van h| keizerlijk régime, had wel gelijk toen hij rit dat een en ander liet begin eetier feholutie wt' maar wij voegen er .bijeene revolutie om ie goeds tot stand te brengen, althans iets slecfc over boord te werpen. Het ziet er dusjvoor Napoleon hachelijk uit, Wint hij den aanstaanden yoldsVst, die tusschen Metz en Nancy moet geleverd v>'1" den, dan kan hij zijn geschokt prestige rniöfechie nog eenigszins herstellen; in het tegenovergesle' geval behoort het tot de meeste waarschijnlijklifl dat de Tuilleriën zeer moeilijk voor heoi zuil' zijn te bereiken. Reeds gisteren deed het noodschot in het Jourt O/ficiel ons vermoeden, dat de dynastie in oeiat' is. Napoleon, anders de gebieder van alle natiën, smeekt thans hun hulp in. Gelijk hij vroq'" was, stelt Bonaparte daarin thans Pruisen voor. Maar de natiën weten met wien zij te doeoj. hebben. De natiën zullen zich niet laten verlet ken door het gekweel van den vogelaar. De natië' zullen geen Europeeschen oorlog aangaan om ee>| geslacht onder de vorsten van Europa te belio» den, dat voor allen steeds eeDe voortdurendl bedreiging was. Napoleon spreekt zoo niet voot Frankrijk, maar voor zijn dynastie. Wie zo: daarvoor een bondgenootschap willen aangaan' Neen, de oorlog moet gelocaliseerd blijven. Zoolau;

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2