I „Het Fransche leger heeft over de gansche linie eene achterwaartsche beweging gemaakt [en is thans op den terugmarsch naar het binnen- land. „Ook het, na den beroemden slag van de drie fransche divisiën tegen drie Pruisische kompag- Hieën; door de Franschen bezette Saarbrücken fnebben deze. laatsten weder ontruimd. Voor hun I Vftocht evenwel hebben zij deze opene en wel varende stad in brand gestoken en op hun terug marsch hebben zij van de naastbij gelegen bergen -het aangelegde vuur door gloeiende kogels nog I aangewakkerd." r Soulz, (Boven-Rijn), 7 Aug. In het hoofdkwar tier van den Kroonprins zijn ver over de 4000 gevangenen binnengebracht. Men zegt dat maarschalk Mac-Mahon ge kwetst is. Saakbrttcken, 6 Aug., 7 u. 's avonds. Pruisische bron). Saarbrücken is door het eerste Pruisische legerkorps hernomen. Matnz, Zaterdag 6 Aug., 's av. 9 uren. Nadere berichten uit Pruisische bron omtrent de herneming ran Saarbrücken.) De hoofden der Pruisische kolonnes waren den 5den de Saar genaderdheden vroeg ontmoette generaal Von Hamecke, westelijk van Saarbrücken, den vijand in sterke positie op de bergen bij Spicheru en ging dadelijk tot den aan val over. „Op het kanongebulder snelden afdeelingen van de divisiën Corneckow en Stülpnagel ook naar de plaats der ontmoeting; generaal Von Göben nam het kommando over en hem gelukte het, na een zeer hevigen strijd, de door het Fransche korps Frossard bezette positie bij Saarbrücken weder te bestormen. Generaal De Franpois en overste Reuter werden gekwetst. Mainz, Zondag 7 Augustus, 's morgens 6 uren. Generaal Göben rapporteert verder over het ge vecht bewesten Saarbrücken i „Eenige honderden manschappen hebben wij van het korps Frossard krijgsgevangen gemaakt. „Naar hunne verklaringen hebben vier vijan- lijke divisiën bij het geleverde gevecht tegen ons over gestaan. De strijd nam eerst een einde toen de avond lang gevallen was. De vijand dekte zijn terugtocht door een sterk geschutvuur van Spicheru uit. „Generaal Steinmetz was tegen den avond aan gekomen en heeft toen het kommando overge nomen. Generaal Franpois is gesneuveld. Onze verliezen, vooral aan officieren, zijn groot. Aan de zijde van den vijand zijn talrijke gesneuvelden." (Deze telegrammen zijn alle van Pruisische zijde. Wij laten thans het woord aan die uit Fransche bron) Parijs, 7 Augustus (in den vroegen ochtend.) Er zijn hier geene berichten van maarschalk Mac-Mahon ontvangen. Uit Metz wordt gemeld, dat er een gevecht plaats heeft met het korps, onder generaal Fros sard. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. Parijs, 7 Augustus. De laatste officieele be richten bevestigen dat het legerkorps onder Fros sard aan de Saar met den vijand slaags is. De uitkomsten zijn nog onbekend. Men is met hoop vervuld. Een ander Fransch bulletin zegt; „De vijand schijnt iets op ons grondgebied te willen be proeven, dat ons groote strategische voordeelen zou schenken." Nadere dépêche). Het Journal Officiel bevat eene dépêche uit Metz van gisterenavond, 11 uren, lui dende aldus; „Het korps onder Frossard heeft den terugtocht aangenomen." Metz, 7 Augustus, 6 uren 's ochtends. Officieel wordt van Fransche zijde het volgende bericht: In het gisteren bij Forbach geleverde gevecht was het derde legerkorps alleen in het vuur enkel gesteund door twee divisiën. De korpsen l'Admirault en Failly en de garde hebben aan den strijd geen deel genomen. „Het gevecht begon te 1 uur en scheen zonder groote beteekenis te zullen blijven, maar weldra bleek het dat vijandelijke troepen zich in het bosch hadden verscholen, die onze positie tracht ten om te trekken. i „Te 5 uren scheen het dat wij de Pruisen hadden teruggeslagen en dat dezen van den ver deren aanval afzagen, maar een nieuw korps, van Wenden, aan de Saar, komende, noodzaakte Frossard zich terug te trekken. „Heden trekken de troepen, die gisteren ver deeld waren, zich te Metz samen. ■li „In den slag bij Frieschwiller had maarschalk Mac-Mahon vijf divisiën in het vuur. Het korps onder Failly had zich bij hem kunnen aansluiten. kv' „Men heeft omtrent dezen slag slechts zeer vage bijzonderheden. j> „Men zegt dat onderscheidene charges door de rijterij plaats hebben, maar de Pruisen hadden -mitrailleuses die ons veel schade berokkenden." Deze dépêche is geteekend„Napoleon." Metz, 7 Aug., S uren 's morgens. „Er heerscht en uitmuntende geest onder de troepen. De te- ugtocht zal in volmaakte orde plaats hebben. „Men heeft geene nadere berichten van gene- aal Frossard, die evenwel in den afgeloopen acht den terugtocht in goede orde schijnt te ebben aangenomen. Napoleon." Metz, 7 Aug., 5 u. 26 m. Bij het gisteren aan de Saar geleverde gevecht hebben de Pruisen op de te Forbach gevestigde ambulance geschoten en de stad in brand gestoken. Metz, 7 Aug. halfnegen 'smorgens. Officieel wordt van Fransche zijde getelegrapheerd„Om ons hier staande te houden is het noodig dat Parijs en Frankrijk groote offers brengen en van hun vader landsliefde blijk geven. „Hier verliest men zijne koelbloedigheid niet, evenmin als het vertrouwen. „Maar wij worden op eene ernstige proef gesteld. „Mac-Mahon heeft zich na den slag bij Reichs- hoffen teruggetrokken, dekkende den weg naar Nancy. „Het korps onder Frossard is sterk aangetast geworden. „Er worden krachtige maatregelen van tegen weer genomen. „De chef van den generalen staf staat aan de voorhoede." Metz, Middernacht. „Mac-Mahon heeft den veldslag verloren. „Frossard is na het gevecht aan de Saar ge noodzaakt geworden zich terug te trekken. „Die terugtocht heeft in goede orde plaats gehad. „Alles kan nog terecht komen. (Napoleon.) Metz, 7 Aug., halfvier in den ochtend. „Mijne middelen van gemeenschap met Mac- Mahon afgebroken zijnde, heb ik tot gisteren geene berichten van hem ontvangen. „Generaal Laigle heeft mij echter bericht dat Mac-Mahon een slag tegen eene aanzienlijke strijdmacht verloren en in goede orde den terug tocht aangenomen heeft. „Aan den anderen kant is aan de Saar tegen 1 uur een gevecht aangevangen. „Het scheen niet ernstig te zullen worden, toen langzamerhand vijandelijke troepen massa's in grooten getale aanrukten, zonder dat zij echter het 2de korps noodzaakten om achteruit te gaan. „Eerst tusschen 6 en 7 uren in den avond, toen de vijandelijke troepenmassa's steeds meer en meer aangroeiden, hebben het 2de korps en het regiment dat het steunde, zich teruggetrokken naar de hoogten. „De nacht was kalm. „Ik zal mij in het centrum der positie gaan plaatsen." „Napoleon." Onder een nieuwe rubriek behooren die tele grammen, welke gewagen van nieuwe troepen bewegingen van de legerkorpsen die nog niet aan den veldslag hebben deelgenomen, als daar zijn: Heulen, G Aug. Het leger, onder bevel van prins Frederik Karei, heeft Trier verlaten en rukt naar Metz op. Het legerkorps onder bevel van den kroonprins trok over Weissenburg verder voorwaarts. De Badensche troepen hebben den Rijn gepas seerd. Parijs, 6 Aug. nadere dépêche). De laatste offi cieele berichten melden dat de mededeelingen omtrent belangrijke samentrekking van troepen aan den Badensche oever van den Rijn, bevestigd schijnen te worden. Groote waakzaamheid wordt door de Frauschen tusschen Colmar en Huningue aan den dag gelegd en maatregelen zijn genomen om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden. Mainz, 7 Aug. Prins Frederik Karei is heden van Homburg naar Blieskarstel (Beiersch stadje Paltzkr. aan de Blies) vertrokken. Generaal Stein metz staat tusschen Sulzbach en Saarbrücken. Het groote hoofdkwartier is thans te Kaiserslautern (Paltzkr. aan den Lauter) gevestigd. DE VELDSLAG BIJ WISSEMBOURG. De Küln. Zeil. behelst heden de volgende meer omstandige beschrijving van dezen veldslag, die ook volgens de berichten, welke ons van Fransche zijde geworden, allerbloedigst moet zijn geweest. Van het Zuiderleger, 4 Augustus, des nachts. Het was heden een prachtig begin van den grooten oorlog, en met eene schitterende overwinning heb ben wij den veldtocht geopend. Ik bevond mij bij Hagenbach, in de nabijheid van de Badensche divisie Beijer, die onder luid gezang op Lauter- burg in den Elzas marcheerde, toen eensklaps des morgens te vier uren, onder een stortregen, welke de ondraaglijke hitte van de laatste dagen gelukkig zeer afkoelde, aan onzen rechtervleugel, in de richting van Wissembourg een vreeselijk kanongebulder, dat voortdurend in hevigheid toe nam, werd vernomen. De voorhoede van het 2de Beiersche legerkorps onder den luitenant-generaal Bothmer was tegen Wissembourg opgerukt, dat door de Fransche divisie Douai van het leger korps van Mac-Mahon, werd bezet. Sterke ver schansingen waren voor Wissembourg opgericht. Onze dappere Beieren bestormden onder bescher ming van hun uitmuntend gericht geschut met eene den dood verachtende dapperheid die verschansin gen en drongen met zware verliezen tot in het mid den van de stad. Hier echter kwamen twee Fran sche nieuwe regimenten in het gevecht, zoodat onze troepen eenigszins tot staan werden gebracht. Maar ook van de Pruisen kwam hulp opdagen; het kanongebulder van de Beiereu had de Prui sische troepen van het 5de legerkorps, de oude beroemden van het korps Steinmetz, in allerijl naar het slagveld doen oprukken: „Voorwaarts, het. geldt hulp aan de Beieren; zij moeten weten, dat men op Pruisen kan rekenen," riepen de dappere Sileziërs uit, terwijl zij in stormmarsch toe snelden, aangevoerd door den generaal Von Kirch- bach, den opperbevelhebber van het 5de legerkorps. Nadat hij spoedig poolshoogte had genomen, valt hij met zijne troepen de rechterflank van den vijand aanwel is waar boden de Franschen den hardnekkigsten tegenstand, maar de onstui migheid der Pruisen was te groot. De beide Sile- zische regimenten n*. 7 (koninklijke grenadiers uit Liegnitz) en n°. 5S bestormen eene Fransche verschansing; het 5de jagerbataljon uit Görlitz, waarbij vele vrijwilligers dienen, dunt met zekere schoten de rijen der Fransche zouaven; plotse ling hoort men de krijgskreet: „Voorwaarts Pruisen leve koning Wilhelm!" en de Pruisen dringen onophoudelijk en nu ook weder de Beieren vooruit. Geheel Wissembourg en al de opgestelde verschansingen en versterkte heuvels werden stormenderhand ingenomen, de jagers van het 5de bataljon veroverden een Fransch kanon, ter wijl de zwarte huzaren zich van een Fransch kampement en paarden meester maakten. De ge- heele Fransche divisie Douai is totaal vernield, de generaal Douai sneuvelde zelf. Wij hebben S00 Franschen gevangen genomen, waaronder vele zouaven, die in het geheel zoo goed niet vochten als men van hen had verwacht. Onze verliezen zijn aanmerkelijk en zullen aan gesneu velden en gewonden wel 900 man beloopen. Vooral hebben zwaar geleden de Beiersche jagers, het 7de en 58ste Pruisische regiment en het 5de bataljon jagers. Generaal Von Kirchbach is licht aan den wang gewond. Gedurende het gevecht verscheen de kroonprins en werd door de troepen met geestdrift begroet. De Franschen trekken overhaast terug, onze voorhoede staat reeds in Betschdorf. Ook de Ba densche troepen rukken onder voortdurende schermutselingen voorwaarts en hebben de Fransche stad Lauterburg bezet. De Badensche voorposten staan tot Winzenbach en Trimbach. Door die troepen werden bij Lauterburg 130 groote Fransche sloepen en Rijnschepen bemachtigd. De warmte is nog altijd zeer hevig. Van hel Zuiderleger 5 Augustus, 's avonds. Zoo even kom ik van Wissembourg terug; de veldslag van gisteren was zeer hevig en de regimenten n°. 7, 58, 59, 48 en het 5de bataljon jagers heb ben zware verliezen geleden, die op 600 man kunnen geschat worden. De troepen van het 11de Pruisische legerkorps zijn minder in het vuur geweest. Het zwaarste, heetste en het gevecht waarbij de meeste verliezen werden geleden, was de bestor ming van den Geisberg, een hoogen heuvel, ten zuid-oosten van de stad. De Franschen waren hier zeer sterk en stonden achter geduchte verschan singen, waaruit zij moorddadig op onze solda ten vuurden, doch het 7de regiment koninklijke grenadiers rukte steeds vooruit. Hier hebben wij 500 man gevangen genomen, welk getal later tot 800 vermeerderde, waaronder 50 Turko's. De dood van den Franschen generaal Douai, die de divisie aanvoerde, wordt bevestigdook het bericht dat het geheele kampement in onze handen is gevallen. De Franschen hebben in het begin zeer moedig gevochten, toen zij echter eenmaal de laag kregen, hebben zij in de grootste wan orde de vlucht genomen. Door het hobbelig terrein kon de cavalerie ze niet snel genoeg vervolgen, anders waren nog veel meer Franschen gevangen genomen. Generaal Von Kirchbach is slechts licht gewond. Wissenbourg is niet in brand ge stoken. De Beieren hebben zich zeer dapper geweerd en werden door de Pruisen overal met gejubel begroet. De Badensche divisie rukte heden van Lauterburg naar Selz en heeft onderscheidene levendige voorposten-gevechten gevoerd. De Prui sen moeten tot Hagenau zijn doorgedrongen. (Wij doen opmerken dat de in dit stuk voorko mende troepenbewegingen den slag bij Woerth zijn voorafgegaan en dus retrospectieve feiten zijn, die wij om het verband niet te storen lie ten staan). Red. Laatste berichten betrekkelijk het oorlogs- tooneel en den toestand. Per telegraaf.) Metz, 7 Aug. 1 uur's namiddags. Volgens parti culiere berichten wordt de tijding van de neder laag van Mac-Mahon aangeplakt; men organi seert een nationale verdediging. Het gerucht wil dat de Pruisen te St.-A.vold zijn. De stad is kalm en gereed om zich te verde digen; nergens ziet men een spoor van moede loosheid, overal bestaat volkomen vertrouwen. Met zegt dat het hoofdkwartier zal worden ver plaatst naar Chalons. De legerkorpsen van Bazaine en Ladmirault hebben niets geleden. Men verwacht morgen een grooteD veldslag dicht bij Metz. Parijs, 7 Augustus. De officieele berichten van de nederlagen van Frossart en Mac-Mahon wor den aangeplakt in al de departementen, en ver oorzaken in alle klassen der maatschappij groote opgewondenheid, De nationale garde verlangt naar het leger gezonden te worden. Te Parijs worden de aange plakte berichten van de nederlagen, de procla maties van den Keizer en de Keizerin en van de Ministers druk gelezen. In al de wijken van de stad openbaart zich een vaderlandlievende geest, er heerscht veel op gewondenheid. Een groot aantal personen willen gewapend worden en zijn naar het Ministerie van Oorlog verwezen. Parijs, 7 Augustus, 's Avonds. Le Soir zegt dat in den Ministerraad wordt beraadslaagd, of men een beroep zal doen op de volkswapening. Men verzekert dat de bijeenroeping van het Wetgevend Lichaam op morgen in plaats van Donderdag zal bepaald worden. Straatsburg is geheel in staat van verdediging eu bezet door twee divisiën, die nog niet in het gevecht geweest zijn. Men verzekert dat de nationale garde m staat van verdediging zal worden gesteld. In geval van nood worden de dijken, die de meertjes in het Vogesisch gebergte en de Moezel tegenhouden, doorgestoken. Het hoofdkwartier van den maarschalk Mac- Mahon is te Saverne. Het legerkorps van den generaal Mac-Mahon heeft veel minder geleden dan men vermeldt. Metz, 7. Aug., 4 uren 'snamiddags. Officieel wordt bericht, dat de vijand Mac-Mahon niet vervolgt. Sinds gisteren is men met elke vervolging opge houden. De maarschalk Mac-Mahon trekt zijne troepen bijeen. Metz, 7 Aug., halftien 's avonds. Volgens offi cieele berichten is in den slag bij Früsclnveiler de generaal Colson, chef van den staf van den maarschalk Mac-Mahon, gesneuveld; de generaal Ragout wordt vermist. Onze artillerie heeft veel geleden Mac-Mahon slaat nog in gemeenschap tfiet generaal Failly. Te Metz worden maatregelen genomen tot hardnekkige verdediging. De kömmaudant heeft last gegeven, dat de Duitschers zich moeten voorzien van een verlofpas om aldaar te blijven. Berlijn, 7 Augustus. Berichten uit Parijs van Zondagmiddag melden, dat Parijs in staat van beleg is gesteld en de Kamers tegen den llJen zijn bijeengeroepen. De overwinning bij Saarbrück, gisteren behaald, is van meer belang dan men verwachtte. De bagage van het kamp van twee divisies is in onze handen gevallen. Forbach is door ons bezet. Meti, 8 Aug. De keizerlijke prins zal naar Parijs teruggezonden worden vóór den beslissen- den veldslag. (Part. tel.) Parijs, 8 Aug. Volgens eene officieele dépêche uit Metz, van hedenmorgen 7 uren 50 min. wordt het leger geconcentreerd om naar het Vogesisch gebergte op te rukken en de bergpassen te ver dedigen. De nacht was rustig voorbijgegaan zonder eenig gevecht. Berljjn, 8 Aug. Het officieele bericht luidt, dat van den dag van gisteren in het hoofdkwartier niets nieuws bekend was. Parijs, 8 Aug, Het Journal Of/iciel bevat het besluit, waarbij het Wetg. Lichaam tegen morgen in buitengewone zitting wordt bijeengeroepen. Bij een ander besluit wordeu alle weerbare burgers tusschen de 30 eu 40 jaren oud, in de nationale garde opgenomen. De nationale garde is belast met de verdediging der hoofdstad emmet het in staat van tegenweer brengen der vestingwerken van Parijs. In zijn overzicht zegt het Journal Of/iciel dat de betrekkingen van de regeering des keizers met de mogendheden van het vasteland bevredigend TELEGRAMMEN. Berlijn, 8 Aug. Naar aanleiding van het door eeu Weener dagblad medegedeelde, afkomstig van den (Hongaarschen) generaal Türr, komt in de Staatsanzeiger het volgende telegram voor van den heer Von Bismarck aan het ministerie van buitenl. zaken „De Bondskanselier heeft indertijd op verzoek van keizer Napoleon aan Türr audiëntie verleend en van hem mondelinge, van beter geaccredi teerde zaakgelastigden schriftelijke mededeelingen ontvangen, die weldra publiek zullen gemaakL worden, maar de Bondskanselier heeft nooit, noch schriftelijk, noch mondeling geantwoord. Generaal Türr werd van Fransche zijde als in politieke zaken geheel onbruikbaar voorgesteld, en gezegd, dat hij alleen voor militaire doelein den kon gebezigd worden. Brussel, S Augustus. De Echo du Parlement ver maant de ijveraars, die een anti-ministerieele de monstratie op 't oog hadden, ter gelegenheid van de opening der Kamers op heden, rustig te blijven. (Part. Tel.) zijn en dat de jongste gebeurtenissen, wel verre van in den stand van zaken verandering gebracht te hebben, waarschijnlijk nog meer beteekenis zullen geven aan hetgeen die mogendheden, even als wij verlangen, n.l. de handhaving van het Europeesch evenwicht. Het regeeringsblad bevat verder het besluit dat er een wetsontwerp zal worden aangeboden, strekkende om de burgers, beneden de dertig

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3